Grote meerderheid van het Franse volk voor nieuwe grondwet DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Onwettige daden van Indonesië kunnen gevolgen hebben voor achtergebleven landen' Frankrijk zegt „JA' tegen de Gaulle MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 No. 18437 115e jaargang: /IKRIKZEESCHE1 NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Minister Luns in algemene vergadering der V.N. Nederland staat achter een V.N.-vredesmacht NEW YORK, 26-9. „WU z\jn er van overtuigd, dat de onwettige daden van de Indonesische rege ring jegens m(jn land gevolgen kunnen hebben voor andere in ont wikkeling achtergebleven landen". Dit heeft de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vrijdag in een rede in de Algemene Vergadering van de V.N. over de internationale toestand verklaard. Minister Luns, die de leden van de Verenigde Naties een overzicht gaf van de anti-Nederlandse maat regelen van Indonesië en de gevol gen daarvan, herinnerde aan de Nederlandse bijdrage tot het in stellen van het speciale fonds voor steun aan onderontwikkelde gebie den, dat begin volgend jaar zijn werkzaamheden zal beginnen en zeide: „Het onrecht, dat Indonesië ons heeft aangedaan, heeft geen wijziging gebracht in ons stand punt jegens de noodzaak van hulp verlening aan in ontwikkeling ach tergebleven gebieden. Het is echter duidelijk, dat zowel internationaal als nationaal, economische samen werking niet blijvend kan zijn zon der een minimum aan goed gefun deerd vertrouwen, in politiek en economisch opzicht. Indien landen, die steun behoeven, enerzijds af breken wat anderzijds is opge bouwd, dan brengt een dergelijke houding het concept van collec tieve welvaart,, waarvoor Neder land in het verleden zo herhaalde lijk en krachtig heetf gepleit, in gevaar. „Vrije Algerijnse regering" wil onderhandelen CAIRO, 27-9. Ferhat Abbas, de premier van de „voorlopige rege ring van de Algerijnse republiek", heeft vrijdag te Cairo in de eerste verklaring over de politiek van zijn regering gezegd, dat „onze eerste plicht is de bevolking en het leger naar de nationale bevrijding te leiden". De Algerijnen zullen tot de dood toe blijven strijden voor onafhankelijkheid van hun land, maar de voorlopige regering is be reid door middel van onderhande lingen met Frankrijk, een einde aan de oorlog te maken. Staf van Oostduits bedrijf gevlucht BERLIJN, 26-9. De gehele direc tie en de technische staf van een van de grootste particuliere onder nemingen in oost-Duitsland zijn met hun gezinnen naar west-Duits- land gevlucht, zo is vandaag door autoriteiten voor de vluchtelingen zorg in west-Berlijn bekend ge maakt. De onderneming is die van Wal ter Hunger. Zij vervaardigt in hoofdzaak opleggers met hydrauli sche uitrusting voor de uitvoer naar 15 landen. Het bedrijf heeft 750 man personeel. Amerikaanse troepen naar Formosa SEATTLE, 27-9. Het tweede ra ketbataljon van het 71ste regiment artillerie heeft zich ingescheept voor Formosa, aldus een communi qué van het Amerikaanse leger. In het communiqué wordt gezegd dat dit bataljon is uigerust met ra ketten van het type „Nike" en het type „Hercules". De sterkte van het bataljon is niet bekend gemaakt, doch normaal bestaat het uit 6 a 900 man. Veel doden door wervel storm in Japan TOKIO, 26-9. Bij een wervel storm zijn in het oosten van Japan 29 personen omgekomen en 72 ge wond. Taehtig mensen zijn als ver mist opgegeven, aldus is vrijdag uit Tokio gemeld. Er zijn 80.000 daklozen en 200.000 huizen staan in het water. Meer dan honderd huizen zijn geheel verwoest. Verder zijn er een groot aantal aardverschuivingen gemeld. Het is ook daarom, dat ik zeer bezorgd ben over de slechte gevol gen voor de zaak van internatio nale bijstand, die mijn regering zo warm steunt. Wil echter deze zaak tot bloei komen, dan is het nood zakelijk, dat de landen naast hun rechten hun verplichtingen nako men en hun onderlinge afhanke lijkheid evenzeer in het oog houden als hun onafhankelijkheid. Het ge ven van de juiste vorm en uitdruk king aan deze onderlinge afhanke lijkheid, zou men een van de voor naamste doelstellingen van de V.N. kunnen noemen. Deze doelstelling kan slechts worden bereikt, indien de consequenties van onderlinge afhankelijkheid loyaal worden aan vaard". In zijn rede deelde minister Luns mede, dat Nederland het oprichten van een V.N.-vredes macht voorstaat en verheugd is door de vooruitgang, die bij de organisatie van dit apparaat wordt gemaakt. - Voorts zeide hij, dat Nederland al het mogelijke zal doen om bij te dragen tot het scheppen van de mogelijkheden voor ontwapening. „Wij verklaren, dat wij het beëin digen van proeven met kernwa pens, gepaard aan juist toezicht op de uitvoering, steunen". Dulles waarschuwt: „GEVOLGEN VOOR EUROPA ALS AMERIKA TROEPEN TERUGTREKT VAN FORMOSA" V.S. verwachten geen NAVO-steun in Verre Oosten BOSTON, 27-9. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zaterdag in een rede voor de Vereniging ter bevordering van de NAVO-gedachte, te Boston betoogd, dat west-Europa de gevol gen aan den lijve zal ondervinden indien Amerika toe zou geven aan „Chroesjtsjefs arrogante eis tot te rugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten van Formosa". Dulles zei begrip te hebben voor bezorgdheid vair de andere NAVO- leden, dat Amerika's bijdrage aan de NAVO-macht zal verminderen tengevolge van verwikkelingen in Azië, maar hij achtte deze bezorgd heid ongegrond. Hij wees erop dat de communistische eis tot terug trekking der Amerikanen van For mosa in wezen de grondbeginselen der NAVO aantast, ook al ligt het werkingsgebied dezer organisatie aan de andere kant van de aard bol. Indien wij deze beginselen in Moderne Jonas MEDAN. Een visser uit At- jeh, die na het vergaan van zijn zeilboot in de Judische oceaan tijdens een hevige storm, verloren werd be schouwd, is vijf dagen later weer levend aan wal terug gekeerd in de maag van een enorme haai. Volgens het blad „Peristiwa" in Koeta- radja, de hoofdplaats van Atjeh, was Bajeun, de mo derne Jonas, met een dessa- genoot in de Indische oce aan aan.het vissen, toen zij door een hevige storm wer den overvallen. Het bootje verdween in de diepte en de beide vissers werden verlo ren gewaand. Groot was de verbazing van de dorpsgeno ten van Bajeun, toen na de storm aan de kust dicht bp hun dessa een geweldige, doch levenloze haai aan spoelde. Nog groter werd die verbazing echter, toen zy na het opensnijden van het beest, in de maag Bajeun aantroffen, nog steeds in le ven en kennelijk moeilijk verteerbaar. Azië niet hooghouden, zal men er niet meer op durven vertrouwen dat wij zulks wel in Europa zullen doen, aldus de Amerikaanse mi nister, die eraan toevoegde dat Amerika uiteraard geen NAVO- steun in het Verre Oosten zal vra gen of verwacht. „Amerika zoekt naar een vreed zame oplossing; indien wij dit hier niet doen is het beginsel van dit streven overal ondermijnd". Bevoorrading van Quemoy veilig gesteld WASHINGTON, 29-9. - Wilbur Brucker, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft in een tele visie-vraaggesprek te Washington gezegd, dat het vraagstuk van de bevoorrading van Quemoy is op gelost. Over twee weken zouden de voorraden voor Quemoy dagelijks in overvloed arriveren. Het slechte weer zou de opera ties enkele dagen kunnen vertra gen, maar het vraagstuk op zich zelf was opgelost. Kai Jating, de burgerlijke be stuurder van Klein-Quemoy, heeft verklaard, dat de bevolking van het eiland nog maar voor 25 dagen voedsel heeft. Tweederde van de huizen was beschadigd of verwoest. Sinds het begin van de communis tische beschieting op 23 augustus waren 22 burgers gedood en 31 ge wond. NOODTOESTAND IN V.A.R. CAIRO, 27-9. - President Nasser van de Verenigde Arabische Re publiek heeft zaterdagavond voor Egypte en Syrië de noodtoestand afgekondigd. Uit een officiële bekendmaking in Cairo bleek later, dat het decreet de noodwetten vervangt, die in 1949 in Syrië en in 1954 in Egypte wer den afgekondigd. Men vermoedt dat het decreet dus slechts in de plaats treedt van de oude wet geving. VOLKSSTEMMING IN LITTLE ROCK Tegenstanders opheffing der rassenscheiding behaalden overwinning In de voormalige Balzaal van het Hofburg-paleis in Wenen heeft de Oostenrijkse kanselier Julius Raab een conferentie van het Internatio nale Bureau voor Atoomenergie geopend. - De bovenste foto geeft een overzicht van de vergadering tijdens het openingswoord van de kan selier. - De onderste foto toont de kanselier (rechts) aan het woord. Links staat Sterling Cole, de Amerikaanse directeur-generaal van het Bureau. LITTLE ROCK, 28-9. - de volksstemming in Little Rock heb ben de tegenstanders van opheffing der rassenscheiding op de openbare scholen de overwinning behaald, 19.470 mensen hebben zich tegen de opheffing uitgesproken en 7.565 voor. Gouverneur Orval Faubus van Arkansas had het referendum uit geschreven, nadat hij de openbare middelbare school van Little Rock gesloten had omdat het opperste gerechtshof in Washington de op heffing der rassenscheiding had ge last. De gouverneur is van plan de openbare school als particuliere school te laten exploiteren, die dan alleen voor blanke kinderen toe gankelijk zal zijn. Hij verklaarde, toen hij de uitslag van de volks stemming vernam, dat de school zeer spoedig, misschien maandag al, als particulier instituut zal openen. De regionale secretaris van de N.A.A.C.P., de Amerikaanse ver eniging voor het bevorderen van de belangen der negers, verklaarde zaterdag dat het referendum on wettig is. De vereniging is van plan een uitspraak van het districtsge rechtshof te St. Louis te vragen. Naar schatting waren 8.000 van de 40.000 stemgerechtigden negers. Overhaast vertrek van Spaak WASHINGTON, 29-9. Secretaris- generaal Spaak van de NAVO is zondagavond plotseling uit Wash ington naar Parft's vertrokken. Hij zou maandag een onderhoud hebben met president Eisenhower en met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, maar heeft de bezoeken afgezegd. Naar verluidt zou het onver wachte vertrek van Spaak in ver band staan met de kwestie-Cyprus. Landhezithervormingen in Irak BAGDAD, 28-9. Volgens rege ringskringen te Bagdad zullen maandag plannen voor een hervor ming van het grondbezit in Irak worden bekend gemaakt. Men ver wacht dat er een einde zal worden gemaakt aan het feodale systeem en dat de grond zal worden ver deeld tussen kleingrondbezitters volgens het stelsel, dat president Nasser in de Verenigde Arabische Republiek heeft ingevoerd. Er zijn rozenkwekers, die zich meer met de bladluize?: J bezig houden dan met de rozen. Adviesaanvraag S.E.R. prijssubsidies De S.E.R. heeft aan* de regering een schrijven doen toekomen, waarin dit college onder meer zegt. dat het vreest, dat de Raad niet vóór 1 december, zoals de rege ring gevraagd had, advies zal kun nen uitbrengen over de kwestie prijssubsidies, omdat het onder werp te veel omvattend is. Indien liet mogelijk zal blijken met betrekking tot bepaalde onder delen van de adviesaanvraag af zonderlek te adviseren, zal de Raad pogen te bewerkstelligen, dat een interimadvies vóór 1 december beschikbaar zal zijn. Koninklijk bezoek nan Amsterdam ten einde AMSTERDAM, 28-9. Hel vier- daagse bezoek van het koninklijk paar aan Amsterdam is vanochtend geëindigd. Alvorens de Koningin en de Prins de stad verlieten woonden zij - op hun uitdrukkelijke wens als gewone kerkgangers - een her denkingsdienst bij in de overvolle historische kerk „Bij het Lam" van de Doopsgezinde Gemeente aan het Singel. Deze dienst was belegd ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van dit kerkgebouw. Ds. F. Kuiper schetste in een herdenkingspreek de zeven 50-ja- rige perioden van het geestelijk leven in deze kerk en sprak naar aanleiding van het slot van de 93e Psalm over de trouw des Aller- hoogsten aan de doopsgezinde ge lovigen van geslacht op geslacht. Van deze trouw is het kerkgebouw, gesticht in 1608 als schuilkerk en in 350 jaar uitgegroeid tot het thans internationaal bekende landelijk centrum van de Doopsgezinde Broe derschap, zo menigmaal getuige ge weest. Na de dienst vertrok het konink lijk paar met zijn gevolg naar pa leis Soestdijk. WOERDEN. Op de rijksweg no. 12 onder de gemeente Woerden is een auto-ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 22-jarige kantoorbediende L. S. uit Naarden. PARIJS, 29-9. Het Franse volk heeft zich gisteren in grote meerder heid uitgesproken vóór de nieuwe grondwet van De Gaulle. De officiële uitslag voor Frankrijk en Corsica is: 17.666.828 ja's en 4. 624.474 neen's. Van degenen die aan het referendum hebben deelgenomen, heeft 79.25 procent de nieuwe grondwet aanvaard. Het aantal tegenstemmen be draagt 20.75 procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Vijftien pro cent van het kiezerscorps heeft zich van stemming onthouden. Tussen de een en anderhalf mil joen kiezers die bij de algemene verkiezingen van 1956 op commu nistische candidaten stemden, heb ben ditmaal „ja" gezegd tegen de Gaulle. In ambtelijke kringen in Parijs wordt gezegd, dat er onder de 4.624.478 neen-stemmers onge veer 700.000 niet-communistische kiezers zijn. De communisten ver wierven bij de verkiezingen van 1956 5.454.589 stemmen. In de woonplaats van premier de Gaulle, Colombey-Les-Deux-Eglises in oost-Frankrijk, heeft slechts één inwoner de nieuwe grondwet af gewezen. Van de 216 stemgerechtig den brachen er 196 hun stem uit, van hen verklaarden er 195 zich voor de constitutie. Premier de Gaulle verklaarde dat de enige te genstem niet van hem afkomstig as In verscheidene districten waar vooraanstaande politici een cam pagne tegen de grondwet hadden gehouden, overtrof het aantal „ja"- stemmers toch het aantal „neen"- stemmen. In het departement Nie- vre waar de radicale oud-minister Francois Mitterand een belangrijke figuur Is, stemde 65 procent voor de grondwet, ondanks het feit dat Mitterand tegen aanvaarding van de constitutie had geijverd. In Is- tress was ruim 70 procent der uit gebrachte stemmen voor de grond wet niettegenstaande het verzet van de socialistische oud-president Felix Gouin, die burgemeester van deze plaats is. Ook te Saint Cee, de woonplaats van Pierre Poujade - leider der uiterst rechtse anti-be lasting-beweging en tegenstander van de Gaulle - was het aantal stemmen voor ruim twee maal zo groot als het aantal stemmen tegen. Een van de eerste uitslagen waar bij de meerderheid der kiezers „neen" had gestemd kwam van het dorp Faysson-Sur-Isere in Savoye. Hier spraken zich 47 kiezers voor de grondwet uit en 172 tegen. In veie departementen in Frank rijk was het aantal •„neen"-stem- men kleiner dan het aantal stem men, dat bij de verkiezingen van 1956 op de communisten werd uit gebracht. Functionarissen van het ministerie van binnenlandse zaken gaven naar aanleiding hiervan als hun oordeel te kennen, dat de volksstemming de eerste ernstige terugval voor de communisten sinds 1946 betekent. In de Noordfranse plaats Lou- viers, waar Pierre Mendes-Franse - een der belangrijkste politici die tegen de grondwet heeft geijverd - burgemeester is, was het aantal voorstanders 69 procent. In de grote textielstad Rijssel, de geboorteplaats van de Gaulle, spra ken de kiezers zich voor 85 procent vóór de constitutie uit. Algerië: vóór Evenals in Frankrijk is het aan tal deelnemers aan de volksstem ming over de nieuwe grondwet in Algerië groter geweest dan men had gedacht. Volgens de officiële uitslagen voor verschillende plaatsen in Al gerië met een gezamenlijk kiezers corps van 343.130 zijn 289.901 kie zers opgekomen van wie 97 pet. ja stemde. Algerië heeft in het geheel 4.230.000 kiezers. In Frans Guinea (een deel van Frans west-Afrika) zijn blijkens de eerste uitslagen, in tegenstelling tot andere Franse overzeese gebie den, veel meer neen,- dan ja-stem- men uitgebracht. Tot dusver zijn 50.498 neens tegen 551 ja's geteld. Dat Frans Guinea neen zou stem men werd overigens reeds ver wacht. h Er zijn een twaalftal personen in hechtenis genomen in verband met de methylalcoholvergiftiging, die in België aan acht mensen het leven heeft gekost. Er bestaat nog steeds groot gevaar, dat 900 kg, suikerbonen, waarin vergiftigde li keur is verwerkt, verkocht zijn aan winkels. Door middel van pers en radio worden van tijd tot tijd waarschuwingen tot het publiek gericht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1