Raad van Beheer overweegt de invoering van een nieuwe tarievenregeling STAD EN PROVINCIE Waterleidingmaatschappij liet zich voorlichten over verdroging van duingronden Vergadeiing Aandeelhouders N.V. Wcterleidingmij. „Schouwen-Duiv eland" Inning watergelden bij de huurder-verbruiker De Raad van Beheer van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schou- wen-Dulveland" overweegt ernstig de invoering van een.nieuw tarie- vensysteem, waardoor de water- gelden niet meer zullen worden geïnd bU de eigenaar maar by de huurder van het betreffende pand- Voor het einde van dit jaar zal een gedetailleerd voorstel hieromtrent ter goedkeuring aan de aandeel houders worden voorgelegd. Dit werd medegedeeld door de voorzitter van de Raad van Beheer, de heer H. K. Michaëlis, in de don derdag 25 september gehouden al gemene vergadering van aandeel houders in de foyer van de Zierlk- zeese Concertzaal. Een punt van overweging is o.m. dat de bij de huidige tariefregeling gehanteerde herziene kadastrale huurwaarde onbevredigend is, om dat momenteel de oude en nieuwe woningen niet wel vergelijkbaar zijn. Het systeem zoals dit reeds ja renlang op Schouwen-Duiveland wordt toegepast is een gecombi neerd meter- en abonnementsta rief, waarbij wordt uitgegaan van een bepaald minimum-verbruik en een méér-betaling voor het over- verbruik per m3. Voor de nieuwe regeling denkt de Raad van Beheer aan een vast bedrag als compensatie voor de in vesteringen van de maatschappü in installaties e.d., te verhogen met een bedrag per m3 verbruikt water. Naar aanleiding van een opmer king uit de vergadering zei de heer Michaëlis dat de Raad van Beheer voor de inning van de watergelden denkt in de richting van de P.Z. E.M. en dit wil laten uitvoeren door plaatselijke inners. Lagere „boete" De vergadering besloot tot een wijziging van de leveringsvoor waarden, waardoor het publiek ruim de tijd krijgt om .zijn beta lingen te voldoen. Tot op heden was het gebruikelijk dat bij te late betaling van de verschuldigde wa tergelden f 1,50 administratiekos ten in rekening werd gebracht. Volgens de nieuwe regeling krijgt men bij te late betaling een maand de tijd alvorens in de eerste tien dagen van de nieuwe maand een Netelig vraagstuk Een eindindruk van de gisteren op de Waterleiding Maatschappij gehouden lezing door ir. G. Santing van het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening, over de verdro ging van duingronden, kan slechts zijn dat veel rond dit netelig vraag stuk nog duister is, dat de materie stellig nog niet voor 100 pet. is on derzocht, maar dat een eenzijdig uitsluitend de waterleiding de schuld geven, toch beslist wel fout is. Ir. Santing - die veel met cijfers goochelde en wiens betoog nood zakelijkerwijs nog vaak wat hypo thetisch moest zijn - sprak zelf van een „samenspel van factoren", die aan de verdroging ten grondslag' liggen. Beslist een openbaring voor bui tenstaanders was de mededeling, dat vooral het dennebos in de dui nen als een grote water-slokop moet worden aangemerkt. Voegt men daar andere wateronttrekken- de factoren bij, dan komt men in de orde van grootte (die geliefkoos de ingenieursuitdrukking is gisteren tientallen malen gebruikt) van de onttrekking door de waterleiding. Misschien is er dus wel een soort fifty fifty-verhouding tussen de maatschappij als waterleverancier en andere (natuurlijke) watercon sumenten. Intussen bleek op deze vergade ring nog eens duidelijk hoezeer het probleem klemt. Er waren stemmen uit de praktijk, die wezen op de waardevermindering van gronden door het verminderen van de grond waterstand. Dure regeringsinstal laties zijn nodig om de cultures in leven te houden en op de lange duur ontstaat hierdoor ook alweer een (secundair) waterprobleem, om dat - in geval van toepassing op grote schaal - zoveel vocht aan de grond wordt onttrokken, dat de elementaire verdroging er door wordt bevorderd. Dit gevoegd bij de juridische kanten die aan het vraagstuk vast zitten, maakt het duidelijk dat de Waterleidingmaatschappij ook ten aanzien hiervan niet op rozen zit. Alleen - en het lijkt ons billijk dit hier nog eens extra te onderlijnen mag het nu ook weer niet zo wor den, dat de Waterleidingmaatschap pij in de „beklaagdenbank" wordt gezet. Zij immers dient het alge meen belang en voorziet de bevol king van water en dat is 'n positi visme, dat door de - op zichzelf bij zonder spijtige verdroging niet wordt teniet gedaan. Het wachten is nu op een rapport, dat kan die nen als „working paper" om dit vraagstuk rechtstreeks te benade ren. Is dat rapport er eenmaal, dan kunnen de zaken scherper worden gesteld en kan de maatschappij zich ook beter bezinnen op de maatre gelen, die nodig zijn om de verdro ging tegen te gaan. Tot zolang zul len allerlei vertogen min of meer naar de lamp blijven ruiken. Dat heeft de vergadering van donder dag in ieder geval geleerd. schriftelijke waarschuwing wordt gegeven, waarvoor f 0,25 in reke ning wordt gebracht. Als dan bin nen een maand het verschuldigde bedrag nog niet is voldaan, dan moet voor administratiekosten een bedrag van f 1,50 worden betaald. Mechanisering boekhouding Om te komen tot een kwalita tieve verbetering van het werk en een uiteindelijke bezuiniging, ging de vergadering accoord met een voorstel tot mechanisering van de boekhoud-administratie. De kosten aan investering van machines hier voor zijn begroot op f 30.000,De voorzitter zette uiteen dat de ad ministratie nog altijd werkt vol gens verouderde methodes, waar door het niet mogelijk is de be staande achterstand in te lopen. Het aftredende lid van de Raad Beheer, mr. F. Th. Dijckmeester, werd hierna met 45 stemmen vóór en 5 tegen herkozen. Mr. K. A. Keuning werd met algemene stem men herkozen. Investeringsrapport Betreffende de aanbieding van een investeringsrapport, het rap port inzake te treffen technische en financiële maatregelen bij de maatschappij, deelde de voorzitter mede dat hierover lang en veel is gepraat. De bedoeling van het rap port ls om de minister van Sociale Zaken een duidelijk inzicht te ge ven in de structuur van het bedrijf, dat - zoals uit het rapport ook blijkt - zonder financiële steun niet goed beheerd kan worden. Het rapport is een basis voor te voeren onderhandelingen om subsidie te verkrijgen. De vergadering verleende ver volgens machtiging aan de Raad van Beheer tot het aangaan van een doorlopende overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage, ten be hoeve van rekening-courant kre dieten. Bedrijf ssanering In een korte inleiding bij de aan vang van de vergadering deelde de heer Michaëlis mede, dat er vorde ringen gemaakt worden op het pad van de bedrijf ssanering. Belangrijk voor de aandeelhouders noemde de voorzitter de regelmatige aanbie ding van de kwai'taalverslagen van de directeur, waardoor een beter inzicht in het bedrijf wordt ver kregen en de verhoudingen pretti ger zijn geworden. „Door allerlei verbeteringen is de stekelige sfeer van vroeger verdwenen", aldus de heer Michaëlis. Ingezonden mededeling Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP SIRJANSLAND Begin bejaardenbijeenkomsten Naar ons werd medegedeeld ligt het in de bedoeling van het bestuur van de bejaardenzorg de bijeen komsten eind september te laten beginnen Het verenigingsgebouw biedt hiervoor een prachtige gele genheid, terwijl allerlei attracties deze middagen aantrekkelijk ma ken. Degenen die buiten het dorp wonen, kunnen op verzoek worden afgehaald. Het bestuur verdient alle lof voor de wijze waarop alles is georganiseerd. Men hoopt dan ook dat er weer grote belangstel ling zal zijn. OOSTERLAND Stroom viel uit Doordat een dragline van de fir ma de Oude en de Jonge bij de graafwerkzaamheden ter hoogte van het Laurensweegje een electri- teitskabel van de P Z.E.M. raakte, was een gedeelte van het dorp woensdagmiddag stroomloos. Ge lukkig werd het euvel spoedig ver holpen, toen personeel der electri- citeitsmaatschappij spoedig ter plaatse verscheen. VIERDE FOKVEEDAG „BOND VAN VEE HOUDERS SCHOUWEN-DUIVELAND" UITSLAGEN KEURINGEN Als laatste in de reeks van Zeeuwse fokveedagen in 1958 vond donderdag te Zierikzee weer de re gionale keuring en tentoonstelling van fokvee in Schouwen-Duiveland plaats. De Inzendingen van de rundveefokkers van het eiland vormden een collectie stamboek vee van uitstekende kwaliteit. Spij tig is dat door de slechte weersom standigheden de publieke opkomst tegenviel. De organisatie van deze dag was prima verzorgd en Schou- wen-puiveland heeft bewezen dat het met zijn fokmateriaal weer meetelt. Voor de winnende dieren waren fraaie prijzen in de vorm van bekers en kunstvoorwerpen beschikbaar. De hoofdprijzen wer den na afloop uitgereikt. De andere prijzen zuilen nog op een nader te bepalen tijdstip aan de eigenaren van de gepremieëerde dieren wor den overhandigd. De uitslagen zijn als volgt: Rubriek 1. Stieren geboren vóór 31 december 1956: 1ste Mer cedes, geb. 22-3-'55. Kampioen 1956. Eig. K.I-vereniging „Naar produktief vee op Sch.-D.". Rubriek 3. Stieren geboren tussen 30 juni '57 en 1 juli '58: 2a Anna's Scout, S. Voorbeijtel, Oos- terland; 3a Adema's Verwachting, E. Verburg, Noordgouwe; 3b Ber- tus, S. Voorbeijtel, Oosterland. Rubriek 4. Kalfvaarzen ge boren voor 1 Juli 1956: la Mina 5, C. N. Beije, Haamstede, kampioene vaarzen; 2a Hendrikje, A. F. Schoof, Oosterland; 2b Emma J. J. der. Weduwen, Kerkwerve; 2c Bet- je 5, O. B. Boot, Duivendijke; 2d Aukje 3, A. F. Schoof, Oosterland; 3a Marijke 9, C. N. Beije, Haam stede; 3b Roosje 98, Ed. Verburg, Noordgouwe; 3c Oenema Lucie 2, C. Flohil, Brouwershaven. Rubriek 5. Vaarzen en kalfvaarzen geb. tussen 30 juni '56 en 1 jan. '57: la Marie, A. F. Schoof, Oosterland; lb Josina, C. Padmos, Eikerzee; 2a Toerenburgs Hertha 43, L. C. Bo- lijn, Zierikzee; 2b Albertje 29, Ed. Verburg, Noordgouwe; 2c Jacoba 2, Voorbeeldbedr. „Frieslandhoeve", Kerkwerve; 2d Erna's Klaasje, L. Vis, Noordgouwe; 3a Beta, J. C. Bolijn, Ouwerkerk; 3b Reintjes Nelly 2, A. Vijverberg, Ouwer kerk; 3c Gré 42, L. M. Moermond, Dreischor; 3d Jantje, B. Hage, Oosterland; 3e Marja, C. Padmos, Eikerzee; Eerv. vermelding: Gré 41, L. M. Moermond, Dreischor. Rubriek 6a. Vaarzen geboren tussen 31 dec. '56 en 1 april '57: la Aukje, C. Padmos, Eikerzee; lb Jarinkje 26, Voorbeeldbedr. „Fries landhoeve", Kerkwerve; lc Sikke- ma's Lena, Voorbeeldbedr. „Fries landhoeve", Kerkwerve; ld Albertje 30, Ed. Verburg, Noordgouwe; le Lijsje 19, A. F. Schoof, Oosterland; 2a Anneke, J. van Tiggelen, Elle- meet; 2b Maartje 7, A. F. Schoof, Oosterland; 2c Joke, J. Boot Nz., Kerkwerve; 2d Son ja 3, A. Hanse, Haamstede; 2e Trui 15, A. F. Schoof, Oosterland; 3a Smits 42, A. Hanse, Haamstede; 3b Betsie, J. C Bolijn, Ouwerkerk; 3c Mina, J. Boot Nz., Kerkwerve; 3d Albertje 4, O. B. Boot, Duivendijke. Rubriek 6b. Vaarzen geboren tussen 31 maart '57 en 1 juli '57: la Emma 6, A. Vijverberg, Ouwer kerk; 2a Imkje 8, A F. Schoof, Oos terland; 2b Maaike 16, J. der We duwen, Kerkwerve; 3a Luci 3, C. Flohil, Brouwershaven; 3b Erna's Sjoukje, L. Vis, Noordgouwe. Eerv. verm.: Corrie, J. Boot Nz., Ooster land. Rubriek 7. Vaarzen geboren tussen 30 juni '57 en 1 jan. '58: la Mida 10, A. Vijverberg, Ouwer kerk; 2a-Maaike, O B. Boot, Dui- vendijkei 2b Albertje 31, Ed. Ver burg, Noordgouwe. Rubriek 8. Vaarzen, geboren na 1 januari 1958: la Albertje 11, A. Vijverberg, Ouwerkerk; lb Elsje, J. van Tiggelen, Ellemeet; lc Jans 6, A. Vijverberg, Ouwerkerk; 2a Albertje 5, O. B. Boot, Duivendij ke; 3a Albertje 32, Ed. Verburg, Noordgouwe; 3b Ada, C. Padmos, Eikerzee. Rubriek 9. Melkgevende koei en, hoogstens zes maanden gekalfd (voor de eerste keer gekalfd): la Dora 8, C. N. Beije, Haamstede; lb Pietje 36, wed. A. de Kok, Kerk werve; 2a Mike 4, G. v. d. Welle, Zierikzee; 2b Gerda 12, A. Hanse, Haamstede; 3a Erna's Juweeltje, L. Vis, Noordgouwe; 3b Beatrix, C. v. d. Houten, Duivendijke; 3c Richtje 69, L. C. Bolijn, Zierikzee Eerv. verm.: Janke's Titus Paul, A. Vijverberg, Ouwerkerk en Marijke, C. v. d. Houten, Duivendijke. Rubriek 10. Droogstaande koeien en melkgevende koeien, lan- KERKNIEUWS Clas9icale vergadering Ned. Hervormde Kerk te Zierikzee Benoemingen - Kerk en recreatie De medische zending in het diaconaat Woensdag 24 september kwam de Classicale Vergadering bijeen te Zierikzee onder presidium van ds. M. G. Westerhof te Nieuwerkerk. De drie voorstellen van de Ge nerale Synode tot wijziging van de Kerkorde werden alle aanvaard. Daarna werd een aantal benoe mingen gedaan. Als primus-, se cundus-, en tertlus-afgevaardlgde naar de Gen. Snode zijn gekozen resp. de ouderlingen M. Krijger te Bruinisse, W. D. J. van Prooijen te Stavenisse en W. v. d. Berge te Haamstede. Als primus-kerkvisito- tor is gekozen ds. P. Westland te Sint-Annaland. Als primus, en ter- tius-afgevaardigde naar de Prov. Kerkvergadering resp. ds. A. Breu- re te Oud Vossemeer en ds. C. Groot te Brouwershaven. Als ter- tius-ild van het Breed-moderamen kerkv. J. J. Padmos te Renesse. Als gedelegeerde in de Raad voor Kerk en Ziekenzorg dokter H. J. Simons te Renesse. Als leden van de Class. Zendingscommissie ds. G. J. Rijks te Oosterland en mevrouw Deurloo-v. d. Velde te Tholen. Als gedelegeerde in de commissie Kerk en Strijdkrachten ds. J. den Hoed te Tholen. Aan de orde kwam het rapport van de Prov. Kerkvergadering over „Kerk en recreatie". Ds. F. A. van Liere te Renesse leidde het in. Aan het rapport is o m. toegevoegd een concept-memorandum over de zon dagsheiliging. Na de middagpauze werd over het rapport van ge dachten gewisseld, ten dele aan de hand van de bijbehorende discus sie-vragen. Velen namen aan dc bespreking deel. Ten aanzien van de bid- en dankdag werd besloten, aan de ker keraden te verzoeken, om de dank dag te houden op de laatste woens dag in november. In de namiddagvergadering sprak nog de heer H. J. van Stralen, secr. van de Raad voor de Zending, over „De medische zending in het Diaconaat onzer Kerk". ger dan zes maanden gekalfd (voor de eerste keer gekalfd): la Roorda Dina 11, A J. v. d. Graaf, Nieuwer, kerk; lb Jansje 3, C. N. Beije, Haamstede; lc Tjitske 18, Ed. Ver burg, Noordgouwe; 2a Sijsje, A. J v. d. Graaf, Nieuwerkerk; 2b Piekje 33, O. B. Boot, Duivendijke; 2c Mina, C. Padmos, Eikerzee; 2d Tine 31, A Geelhoed, Zonnemaire; 3a Maurits Juweeltje, O. Boot, Dui vendijke; 3b Gré 37, A .Kik, Noord gouwe; 3c Suze 10, L. C Bolijn, Zierikzee; 3d Emma, B. Hage, Oos terland; 3e Lolt je 3, A. Vijverberg, Ouwerkerk. Eerv. verm., Dina 3, J. J Elenbaas, Eikerzee en Janke 3, L, C. Bolijn, Zierikzee. Rubriek 12. Droogstaande en melkgevende koeien, langer dan 6 maanden gekalfd (voor de tweede keer gekalfd): la Jarinkje 33, reser ve kampioen koe, „Frieslandhoeve" Kerkwerve; lb Adema 213, reserve kampioen 1957, Ed. Verburg, Noord gouwe; lc Agnes 3, J. M. Dalebout, Ellemeet; ld Zwarte Hinke 66, O. B. Boot, Duivendijke; le Jantje 52, „Frieslandhoeve", Kerkwerve; 2a Saartje, J. van Tiggelen, Ellemeet; 2b Gretha 32, C N Beije, Haam stede; 2c Metje 29, O. B. Boot, Dui vendijke; 2d Ada, J. Boot Nz., Kerkwerve; 2e Albertje 27, Ed. Verburg, Noordgouwe; 3a Gerda 10, A. Hanse, Haamstede; 3b Jeltje 13, J. Boot Nz., Kerkwerve. Eerv ver melding: Tetje 39, I Geelhoed, El lemeet en Dora 7, C. N. Beije, Haamstede. Voor de overige uitslagen verwij zen wij naar ons volgend nummer. HAAMSTEDE Zaterdagmiddag hervat „Witte van Haemstede" de oud-papier actie, ter ondersteuning van de kas. ZONNEMAIRE Vergadering gemeenteraad Op maandag 29 september a.s. zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. Op de agen da komt een voorstel voor tot het aangaan van een geldlening ad f 5000 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage Ver der een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand aan de heer Jac. de Rijke. Een aanbeve ling is opgesteld ter voorziening in de vacature P. v. d. Velde als lid van het bestuur van Maatschappe lijk Hulpbetoon, bestaande uit de heren L. C. Braber en W. A. Duin houwer. De vertegenwoordigers voor de verschillende diensten zul len worden aangewezen. Tenslotte een voorstel tot verhuur van de woning A 52 aan de heer C. de Munnik. In bespreking komt het besluit van G S. van Zeeland, in zake nieuwbouw van de bijzondere school. Bij KB. is benoemd tot ge zworene van het waterschap Nieuw Bommenede de heer N. A. van Putte alhier. OOSTERLAND Tengevolge van werkzaamhe den aan de Lage Rampertseweg, Is deze vanaf heden beginnende bi£de begraafplaats tot aan de boerderij van Jozias Stouten Wz. voor alle doorgaand verkeer gesloten. Geen stormschade bij Deltawerken te Bruinissee Opgespoten zand fungeerde als golfbreker Een weersverwachting met harde storm, en daarmee gepaard gaand hoog water, een dijk waarin een coupure is aangebracht en waar van de steenglooiing gedeeltelijk is opgebroken, vormden met elkaar een combinatie, die bij de bevol king van Bruinisse donderdag de nodige belangstelling wekte, om te zien wat er zou gaan gebeuren. Er gebeurde echter heel weinig. De voorspellingen van de betrok ken technici, dat bij storm en hoge vloed het opgespoten zand en de zandlichamen van wat straks een beschermende dijk of dam zal wor den, als golfbrekers zouden optre den, bleek bewaarheid. Wel was er op de voormalige spuikom wat gedraaf en geloop van mensen die zand schepten om een put voor inlopen te behoeden, wat niet gelukte; en wel kwam de zand vlakte die eens de spuikom was ge heel onder te staan, maar bij de befaamde coupure kwam het niet, alleen de heistelling en een drag line stonden als „eilandjes" min of meer in het water. Noemenswaardige schade werd niet aangericht. Wel vervlakte na tuurlijk het zand van door drag lines opgeworpen dammen door het zg. uitvloeien, maar omdat de vloed niet hoger kwam dan de aangege ven meter boven gewoon hoog wa ter, liep alles behoorlijk af. Het motorschip „Hendriks", schipper C. van den Adel, verloor bij het invaren van de vluchthaven tengevolge van overslaande stort zeeën een aantal op het dek lig gende voorwerpen, als een motor- pomp met slang, een staaldraad, stoelen, planken, leuning van het voorschip en een buitenboord-trap. Het was in de vluchthaven woensdag en donderdag behoorlijk vol Woensdag hadden 65 schepen daar een ligplaats gezocht, donder dag was dit aantal gestegen tot 75. De Amerikaanse natuurkundige dr. Edward Teller, die de „vader van de waterstofbom" wordt ge noemd, heeft in de „California Monthly", een tijdschrift van de universiteit van Californië, ge schreven, dat er in zijn laborato rium wordt gewerkt aan een klein thermonucleair wapen voor ge bruik op het slagveld. Verwachting tot zaterdagavond: Koudere nacht Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog hier en daar enkele buien, in hoofdzaak in de kuststreken; koude nacht; morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag; matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. 27 sept. Zon op 6.33, onder 18.29. Maan op 18.09, onder 6.03. 28 sept. Zon op 6.34, onder 18.26. Maan op 18.31, onder 7.06. 29 sept Zon op 6.36. onder 18.24. Maan op 18.55, onder 8.09. Volle maan: 27 sept. te 22.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 sept. 3.04 v.m. 15.11 n.m. 28 sept. 3.38 v.m. 15.44 n.m. 29 sept. 4.12 v.m. 16.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 sept. 2.32 v.m. 14.52 n.m. 28 sept. 3.04 v.m. 15.24 n.m. 29 sept. 3.38 vm. 15.56 n.m. Springtij: 30 sept. Ingezonden mededeling café-restaurant M0NDRAG0N Voor kleine en grotere partijen Menu's vanaf f 4,00 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-9. De stormdepres- sie, die gisteren boven de Noordzee was gelegen, trok over zuid-Dene- marken naar de Oostzee. Een rand- storing die vannacht passeerde, veroorzaakte tijdelijk nog flinke buien met windstoten. Intussen is boven Ierland een ge bied van hoge druk aangekomen, dat zich langzaam in oostelijke richting verplaatst. In verband daarmede wordt het weer in onze streken rustiger met afnemende buiigheid en flinke opklaringen. De nachtelijke afkoeling in het bin nenland wordt daardoor groter, zo dat de minimumtemperaturen de komende nacht aanzienlijk lager zullen zijn dan in de afgelopen nachten. Morgen overdag zullen de temperaturen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. Op de oceaan zijn een tweetal kleinere depressies verenigd tot een meer actief systeem, dat thans langzaam in de richting van Groen land koerst. Het gebied van hoge luchtdruk boven Ierland vertraagt evenwel de uitbreiding van de nieuwe depressie-activiteit in de richting van west-Europa. HEET WESTHOEKHANGIJZER Ir. G. Santing„Samenspel van factoren is oorzaak" ZIERIKZEE, 25-9. Na afloop van de hedenmiddag gehouden verga dering van aandeelhouders van de Waterleiding Maatschappij „Schou wen-Duiveland", heeft de hoofd ingenieur b(j de Geo-Hydrologische afdeling van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening te 's-Gra venhage, ir. G. Santing, een cause rie gehouden over het onderwerp: „De waterhuishouding in duinge bieden". Het onderwerp had spe ciaal de Schouwse westhoek tot thema, gelet op de duidelijke ver- droglngsverschynselen, die zich in deze streek voordoen, zulks ten na dele van land- en tuinbouw. Ir. Santing somde een reeks wa- teronttrekkende oorzaken op, die hij stuk voor stuk aan een nadere beschouwing onderwierp. Hij liet deze gedetailleerde bespreking evenwel voorafgaan door een ver handeling over de zoetwaterlens, zoals deze zich onder het duinland schap uitstrekt. Het blijkt een wa terlichaam te zijn, dat niet in rust is, maar stromend. De verhouding tussen de lagen onder en boven zee-niveau, schijnt min of meer constant te zijn, terwijl het grens vlak van het zoete water zich na vele jaren op een nieuwe positie instelt. Spr. illustreerde dit tech nisch gedeelte van zijn betoog met schetsen op een schoolbord. De waterleiding Belangrijke wateronttrekkende factor is uiteraard de waterleiding, hetgeen spr. becijferde op 0.9 mil joen m3 per jaar. De onttrekking brengt een verlaging van de grond waterstand mee, alsmede een ver laging van de waterdruk in de aangeboorde laag, terwijl het grens vlak tussen zoet en zout water gaat stijgen. Intussen moet een inten sief duinonderzoek nog plaats vin den, zodat véél cijfers alleen waarde hebben als illustratiemateriaal. Belangrijk zijn de andere water- consumenten In het duingebied, vooral het naaldbos, to schatten op 0.5 miljoen m3 per jaar. Andere factoren zijn: de intensi vering van de landbouw (0.15 mil joen ma), de duinafslag (veroor zaakt sterke verlaging van de grondwaterstand), de betere bema ling van zandgronden (0.15 miljoen m3), het zgn. afzanden en even tuele klimatologische veranderin gen. Bij elkaar opgeteld komt men" ongeveer in dezelfde orde van grootte als dë wateronttrekking door de waterleiding, zodat het on billijk is de waterleiding uitslui tend de schuld te geven aan de verdroging van duingronden. De watervoorraad in de duinen ove rigens is groot en voor de con sumptie is een voorraad voor tach tig Jaar toereikend aanwezig. Toekomstige ontwikkeling In de toekomst is helaas nog een verdere daling van de grondwater stand te venvachten als gevolg van natuurlijke oorzaken. Maatregelen kunnen moeilijk genomen worden. Wellicht kan gewacht worden tot de vorming van het zoetwatermeer (Deltaplan) en kan zoet water wor den ingebracht. Bij de diskussie kwam de kwes tie ter sprake van terugpompen van water in het duingebied. Kost bare voorzieningen zouden hier voor nodig zijn, die nog duurder komen dan de thans toegepaste be- regeningsinstallaties. Ook de juridische zijde van de zaak kwam ter sprake. Er blijkt een (subtiel) onderscheid te zijn tussen het onttrekken van water aan gronden en het onthouden van het toevloeien' van water naar die gronden. Aangedrongen werd op de sa menstelling van een rapport, dal kan dienen als basis waarop de maatschanpij. verder aan het vraag stuk werken kan. Ir. van 't Leven deed de suggestie aan de hand, dat de maatschappij gaat boren (en water onttrekken) op een diepte van 70 meter, i.p.v. de 50 meter waarop nu het water wordt opgepompt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2