„De V*S* zullen blijven streven naar een vreedzame oplossing DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 No. 18436 115e jaargang ZIERlKZEESCaiEMNIEIlWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 1), Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DULLES OVER HET VERRE OOSTEN: Communisten eisen Formosa op tt NEW YORK. 25-9. Dc Ameri- kaansc minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft donderdag avond in een toespraak te New York tot de Amerikanse Raad voor handel en industrie voor het Verre Oosten gezegd, dat Amerika niet voor geweld zal wyken en zich niet zal laten ontmoedigen. De Ver. Staten zullen bleven streven naar een vreedzame oplossing als ant woord op de communistische uit daging met geweld, aldus Dulles. Naar zyn mening hebben de natio nalistische eilanden voor de Chi nese kust voor nationalistisch China eenzelfde betekenis als Ber lin voor het Westen. Dulles verklaarde ten aanzien van de besprekingen met commu nistisch China in Warschau, dat voor Amerika elke overeenkomst aanvaardbaar zal zijn, waarbij men niet voor dreiging met geweld zwicht en anderzijds factoren bui ten beschouwing laat die redelij kerwijs als provocerend opgevat kunnen worden of die - om met Eisenhower te spreken - een doorn in het vlees van de vrede zijn. Maar totnogtoe hadden de Chi nezen en Russen al bij voorbaat elke overeenkomst verworpen waarbij een bestand een feit zou worden of die louter over de kust eilanden handelt. Zij eisen Formo sa zelf op en terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit het wes telijk gebied van de Stille Oceaan. „Gezien deze bedreigingen van communistische zijde en het extre mistische standpunt dat zij thans openlijk huldigen, zou het roeke loos zijn om een actie te beginnen, welke, voor zover we kunnen na gaan, niet tot vrede zou leiden, maar onze vrienden in de vrije we reld en bondgenoten in het gebied zelf zou ontmoedigen en onze vij anden tot nog onbedachtzamer stappen zou verleiden". Dulles wees erop dat Rusland zich bij verdrag aan communistisch China verbonden heeft om mili- Minder kans op oorlog' NEW YORK, 25-9. De opperbe velhebber van de Navo in Europa, generaal Norstad, heeft donderdag op een bijeenkomst van zakenlie den in New York verklaard te ge loven, dat de kans op oorlog minder is geworden. „Ik kan me moeilijk een militaire toestand volgens de Navo-lijn indenken van waaruit men kan verwachten dat agressie duidelijke winst kan opleveren", zo zei hij. Dat wil echter niet zeggen dat de dreiging zelf verdwenen is, die is slechts tijdelijk latent,, zo voegde de generaal hier aan toe. TSJ0U EN-LAI NAAR NEW YORK? NEW YORK, 26-9. Naar uit ge woonlijk welingelichte bron op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York verluidt is er een mogelijkheid groeiende dat de communistisch-Chinese premier, Tsjou En Lai, wordt uitgenodigd naar New York te komen voor be sprekingen met Dulles, Selwyn Lloyd, Gromyko en Couve de Mur- ville, de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier. Zulks zou dan in november geschieden. Vrijdagavond heeft Dulles een onderhoud gehad met Selwyn Lloyd taire hulp te verstrekken, maar in plaats dat het zich ervan verzekert dat deze hulp niet voor agressieve doeleinden zal worden gebruikt, zet het de Chinese communisten aan om geweld tegen de nationa listen te gebruiken ter verovering van gebied dat Amerika bij ver drag moet helpen verdedigen. Door de kusteilanden te veroveren hopen de communisten het prestige van de nationalistische regering zo te verzwakken, dat zi.1 Formosa met een staatsgreep kunnen nemen. Toch blijven zij verklaren dat zij Formosa zo nodig met geweld zul len nemen. Bij zijn vergelijking van de Chi nese kusteilanden met Berlijn pre ciseerde Dulles nader, dat Berlijn militair onverdedigbaar is. On danks Berlijns ingeslotenheid had men oorlog geriskeerd omdat men de stad niet wilde opgeven. Selwyn Lloyd in Algemene Vergadering der V.N.: „CRISIS RONDOM FORMOSA MOET NIET MET GEWELD WORDEN OPGELOST" Hoop op bevredigend resultaat van besprekingen in Warschau NEW YORK, 25-9. „De gehele internationale gemeenschap moet erop staan, dat de crisis rondom Formosa niet met geweld wordt opgelost", aldus heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, donderdag in de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties verklaard. Hij vervolgde: „Het is daarom onze krachtige hoop, dat de huidige vijandelijkheden zonder verwijl zullen worden beëindigd en dat de Amerikaans-Chinese besprekingen te Warschau tot een bevredigend resultaat zullen leiden". Selwyn Lloyd stelde, dat de cri sis zeer veel verergerd is door de beschieting op grote schaal van de Quemoy-eilanden door het com munistische kustgeschut Hij sprak de hoop uit dat zowel Chinese com munisten als nationalisten zich verder van militaire acties zouden onthouden. Naar aanleiding van recente ver_ klaringen van president Eisenho wer en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dul les verklaarde Selwyn Loyd: „Wij verwelkomen de verzoeningsgezin de wijze, waarop de Amerikaanse regering de toestand behandelt en wij keuren de heftige en uitdagen de taal, die door communistisch- Chinese en Sowjet-Russische woordvoerders is gebruikt, ernstig af. De Britse regering moet, bij het bepalen van haar standpunt, reke ning houden met de houding van partijen in de afgelopen tien jaar. En dan denken wij direct aan de grote bijdrage van het Amerikaanse volk voor het welzijn van de we reld, door west-Europa en de mees te landen ter wereld in het alge meen, economische hulp te verle nen". LITTLE ROCK WASHINGTON, 25-9 De Ameri kaanse minister van justitie, Wil liam Rogers, heeft desgevraagd het districtsgerechtshof van Little Rock laten weten, dat de schoolraad van deze stad niet op wettige wijze zijn gebouwen aan particulieren kan verhuren om deze daarin uitslui tend onderwijs aan blanken te kunnen laten geven. Het Britse plan voor Cyprus LONDEN, 25-9. De Britse rege ring blijft bij haar voornemen om op één oktober te beginnen met de uitvoering van haar plan voor Cy prus. Dit heeft donderdag een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Londen bekend gemaakt. Zoals bekend hebben de Griekse regering en aartsbischop Makarios het plan afgewezen, terwijl Turkije daarentegen zijn medewerking bij de tenuitvoerlegging heeft toege zegd. POLITIE EN EERSTEJAARSSTUDENTEN ERNSTIG SLAAGS TE UTRECHT Een student liep hersenschudding op UTRECHT. 25-9. - In de afgelo pen nacht tussen half een en een uur Is het tot een botsing gekomen tussen acht manschappen van de Utrechtse politie en een honderd tal eerstejaarsstudenten van de studentenvereniging „Unitas" te trecht. De student D. van L. uit Zeist werd gewond, hij kreeg een hersen schudding en is naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Omstreeks half één vannacht werd in de sociëteit „Unitas" het verbroederingsfeest gevjerd Tra ditiegetrouw werden de juist ge- installeerde eerstejaars naar buiten gelokt. Daarna werd de deur van de sociëteit gebarricadeerd en moesten de eerstejaars maar -zien dat ze binnen kwamen. De pogingen hiertoe gingen met het nodige lawaai gepaard. Om wonenden waarschuwden de poli tie. Er verscheen een surveillance wagen met twee agenten die pro beerden de orde te herstellen. Zij wilden dat de studenten de socië teit binnengingen en niet buiten de nachtelijke rust verstoorden Toen hieraan niet direct gevolg werd geven trachtte de politie zich toe gang te verschaffen tot de sociëteit om de senaat te bewegen de' eer stejaars naar binnen te halen. Volgens de lezing van de Utrecht se politie zou een der studenten toen een agent met een fietspompje te lijf hebben willen gaan. Onmid dellijk werd assistentie ingeroepen. In totaal acht agenten hebben toen de joelende groep uiteen gejaagd, waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men ga in zijn beroep op, niet onder! Veerboot „Prinses Beatrix" weer stuk VLISSINGEN, 25-9. De nieuwe veerboot over de Westerschelde op de route Vlissingen-Breskens, de „Prinses Beatrix", is korte tijd na dat de boot vanmiddag te 14.10 uur Vlissingen was uitgevaren, weer teruggekeerd wegens een de fect aan de kanteldeuren De deu ren weigerden open te gaan. Dit zou de vierde maal zijn sinds de in- dienststelling, dat dit defect is op getreden. Het auto-verkeer ondervond ver traging, want de reparatie nam on geveer een uur in beslag. De voet gangers konden echter op een an dere boot overstappen. De Friese vierling maakt het goed LEEUWARDEN, 25-9. Na een hax-telijk afscheid- van het Diako- nessenhuis te Leeuwarden is de moeder van de Friese vierling, de 21-jarige mevrouw J. Lautenbach- Spoelman, vanmorgen omstreeks half elf in haar woonplaats Deinum terug gekeerd Op één dag na is zij drie weken in het ziekenhuis ver pleegd. De dokters zijn best tevre den over haar gezondheid, evenals over die van haar vier kinderen. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat ook de vierling in I Deinum kan 'worden verwelkomd. Reddingsboten van glasvezel 's-GRAVENHAGE, 25-9. Naar de Britse ambassade te 's-Gravenhage mededeelt, is na uitgebreide proe ven die in de Middellandse Zee en elders met een prototype van een reddingsboot van glasvezel zijn ge nomen thans medegedeeld, dat de „Oriana", een nieuw vlaggeschip van de „Oriënt Line", dat over en kele maanden te water zal worden gelaten, het eerste passagiersschip zal zijn dat volledig met reddings boten van glasvezel zal worden uit gerust. De „Oriënt Line" heeft twintig van deze boten besteld. Ze zijn 136 voet lang en kunnen 145 personen bevatten. Zij worden uit één stuk gevormd en worden aangedreven door luchtgekoelde Armstrong-Sid- deley dieselmotoren. Eisenhower over de scholenkwestie WASHINGTON, 25-9. President Eisenhower heeft verklaard.^ dat de sluiting van scholen in Virginia en Arkansas rampzalige gevolgen voor de natie kan hebben. Hjj zei dit in antwoord op een telegram van een Haag sorteerproeven afgelegd. De SPEURHOND LEGDE SORTEERPROEVEN AF IN HAAGSE RECHTSZAAL 's-GRAVENHAGE, 25-9. Een rijks- speurhond, de herder „Bas" heeft vanmorgen onder leiding van wachtmeester van Houten uit Wad- dinxveen voor de rechtbank in Den comité in Virginia, dat ervoor ijvert de scholen in ieder geval open te houden, integratie of niet. „De meeste Amerikanen", schrijft Eisenhower in zijn antwoord, „ge loven dat alle mensen gelijk zijn voor God. Wij streven voortdurend naar dat ideaal en hadden al veel voortgang gemaakt; de sluiting der scholen echter is een ernstige te genslag. Ik hoop vurig dat de scho len spoedig zullen worden her opend". DE NIEUWE FRANSE GRONDWET Diplomatiek gevecht met Algerijnse verzets strijders over stembiljetten ALGIERS, 26-9. Fransen en Al gerijnse verzetsstrijders hebben in Algerië een diplomatiek gevecht geleverd over de stembiljetten die gebruikt zullen worden bij de volksstemming over de Gaulles nieuwe grondwet. Iedere stemgerechtigde in Alge rië heeft tv/ee stembiljetten gekre gen: een wit met „ja" en een paars met „neen" erop. Bij de stemming mag maar één biljet gebruikt wor den. Dit geeft de rebellen de gelegen heid te ontdekken hoe de moham medanen ge§temd hebben. Zij lie ten weten dat zij na de stemming de witte kaarten me „ja" erop wil len zien als bewijs dat de houder van de kaart „neen" heeft gestemd. Om deze bedreiging te kunnen afwenden, hebben de Franse auto riteiten donderdag via de radio laten omroepen, dat de mohamme danen een witte kaart mee naar huis mogen nemen als aandenken. Daar de stemming vrijdag begint in Algerië, moeten de drukkerijen de hele nacht doorwerken om ex tra witte kaarten te maken. De be dreigde mohammedaan kan nu „ja" stemmen en de rebellen toch een kaart tonen met „ja" erop. president van de rechtbank, mr. H. Stoffels, de beide rechters en de officier van justitie, mr. E. Hillen, waren de proefkonijnen en de hond „Bas" moest het staafje dat de president had vastgehouden uit de vele staafjes zoeken. Deze demon stratie geschiedde in een zaak tegen de 34-jarige chauffeur Joseph van Vlodrop uit Den Haag die er van werd beschuldigd op acht februari jl. in een winkel in Delft te hebben ingebroken en er twee sloffen si garetten te hebben gestolen. De man, die dit ontkent was door een speurhond aangewezen bij proeven op negen februari jl. In het huis boven de winkel waren negen af gebrande lucifers gevonden, die van de inbreker afkomstig moesten zijn. Een speurhond werd lucht van de ze lucifers gegeven en bij de sor- teerproef wees het dier de chauf feur aan. Maar er waren vandaag enige getuigen - o.m. de vroegere echtgenote en een vriendin van de chauffeur - die verklaringen afleg den loaaruit bleek dat de man die avond geen tijd gehad kon hebben om de inbraak te plegen. De president stak vanmorgen ook negen lucifers aan. De wacht meester deed de stokjes in een plas. tic zakje en daarna zat de recht bank een minuut of tien kleine me talen staafjes vast te houden. In de gang van de rechtbank moest hond „Bas" sorteren. De eerste maal pakte hij'niet het staafje van de president, de daarop volgende vier keer nam hij zonder aarzeling het staafje van mr. Stof/els in zijn bek. Na de proef nam de officier van justitie requisitoir. Hij vond het re sultaat van de proef wel merk waardig, maar hij had toch niet de overtuiging gekregen dat de chauf feur de inbraak had gepleegd. Hij vroeg daarom vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Storende machinescliade aan veerboot .Krammer' De .Grevelingcn" nam dc dienst over Een lekke vlampijp was oorzaak dat de veerboot „Krammer" van de dienst Zijpe-Anne Jacobapolder donderdagmiddag de dienst moest staken en niet meer de tramhaven uitvoer Uit de aard der zaak be tekende dit een grote stagnatie en voor zover men geen kans zag om via het veer Zierikzee-Katseveer naar of van het eiland te komen, was men genoodzaakt te wachten tot de vroegere veerboot van deze dienst, de „Grevelingcn", de vaart kwam overnemen. Dit gebeurde om half zeven en men heeft toen de gehele verdere avond gevaren, om de achterstand in te halen. Grote vrachtwagens met aanhangwagens konden echter niet worden overge zet. Men was donderdagavond druk bezig de machineschade aan de „Krammer" te repareren, daar men hoopte deze boot vrijdag weer in de vaart te hebben. H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de K.N.S.M., gelegen aan de Surinamekade in de Amsterdamse haven. Na een ontvangst en een toespraak bezichtigde H.M. de voor de ontvangstzaal gelegen „Oranje Nassau". VOOR NON-STOP VERKEER NAAR AMERIKA K.L.M. bestelt drie vliegtuigen van type D.C.-7c SCHIPHOL, 26-9. - De K.L.M. heeft de optie, welke zij op drie vliegtuigen van het type D.C.-7c had, thans by de Douglasfabrieken fe Santa Monica (Calif.) omgezet In een definitieve bestelling. Met het oog op de te verwachten grotere verkeersstroom, in het bij zonder over de Noord-Atlantische Oceaan in het seizoen van 1959, heeft de directie van de maat schappij gemeend haar aandeel in het non-stop verkeer tussen de Verenigde Staten en Europa te kunnen handhaven c.q. te vergro ten door het inzetten van het meest moderne materieel dat thans voor handen is. Ook de toenemende vraag naar passagebiljetten in de economy-klasse heeft tot dit be sluit geleid. De drie vliegtuigen, die een ge zamenlijke waarde van f 25 mil joen vertegenwoordigen, zullen nog in de loop van dit jaar worden af geleverd. De volgende registratie- letters en namen zijn gekozen: nr. 13 P.H.-D.S.O. „Bering Zee"; nr. 14 P.H.-D.S.P. „Japanse Zee" en nr. 15 P.H.-D.S.R. „Barentszee". ONTSTELLEND CIJFER Nadelig saldo landbouw egalisatie fonds bijna 1,8 miljard 's-GRAVENHAGE, 24-9. De Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1957 van het Landbouw-egalisatiefonds aangeboden, waaruit blijkt dat het nadelige saldo f 471.334.100 be draagt, f 312.351.100 hoger dan oor spronkelijk geraamd. De uitgaven zijn namelijk f 313.771 100 en de inkomsten f 1.420.000 hoger. Tevens worden thans, aldus de memorie van toelichting, de saldi van de jaren 1949 tot en met 1956 opgeno men, zodat het totale nadelige saldo over 1957 f 1.785.038 600 wordt. De voornaamste oorzaken van deze verhoging zijn: A. Hogere garantieprijzen en/of lagere gemiddelde opbrengsten dan waarmede in de oorspronkelijke begroting gerekend werd voor bin nenlandse granen, melk- en export, vleesprodukten ca. f 260.000.000. B De lagere dan oorspronkelijk geraamde suikeropbrengsten uit binnenlandse bietenoogsten, waar door import van suiker noodzake lijk was, waarop een nadelig saldo van f 43.500.000. Waartegenover een vermindering van het nadelig saldo op binnen landse suiker staat tengevolge van de consumentenprijsverhoging van f 12.500.000, ca. f 31.000 000. C. Uitgaven die in de oorspron kelijke begroting voor „memorie" opgenomen waren omdat voor deze uitgaven nog geen bedrag geraamd kon worden, aardappelmeel, steun bewaarkool en garantie op traan ca. f 19.000.0000. D. Uitgaven en Inkomsten be treffende afgesloten dienstjaren ca. f 2.000.000. Totaal circa f 312.000.000. Tien conservatieve leden van het Britse Lagerhuis hebben de oprich ting van een drie miljoen man sterke, met kernwapens uitgeruste internationale politiemacht voor gesteld als een stap naar interna tionale ontwapening. De politie macht zou geleidelijk ingekrompen kunnen worden, met behoud van dc kernbewapening, naar gelang van de voortgang der ontwapening in de landen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1