DE ZIERIKZEESCHE COURANT India stuurt aan op topbesprekingen tussen Peking en Washington DE V.N.-WAARNEMERS IN LIBANON Weer Oostduits voorstel aan Bonn NEDERLANDSE EXPEDITIE BEGIN APRIL '59 NAAR NIEUW-GUINEA Nederland wil vestiging Euratomcentrum Doden bij spoorweg ongeluk S0USTELLE WIL FRANSE COMMUNISTEN STRAF GAAN AANPAKKEN Conferentie in Warschau vastgelopen? Professor Zeemanlyceum krijgt nieuwe aula-tekenzaal boven gymnastiekzaal DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1858 Z1ER1KZEESCBEÉNIEIIWSB0DE No. 18435 115e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: tannewekken If, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255. na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zonder onderhandelingen geen overeenkomst mogelijk NEW YORK, 25-9. Naar inV.N.- kringen verluidt, zouden India en enige andere landen, die niet be horen tot een van beide wereld- blokken, zleli inspannen om te ko men tot topbesprekingen tussen de V.S. en communistisch China, met het doel de ontspanning ln het Verre Oosten te bevorderen. De gedelegeerde van India bij de V-N., Krisjna Menon, zou deze kwestie o.m. besproken hebben met de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. Menon zou grote waarde hechten aan de invloed van Llyod op zijn Amerikaanse collega Dulles. Hij zou gaarne zien dat er een ontmoe ting - mogelijk in Genève - gear rangeerd wérd tussen Dulles en premier Tsjou En Lai van commu nistisch China, omdat hij van me ning is, dat er geen werkelijke overeenkomst tussen Amerika en communistisch China tot stand kan komen, als de onderhandelingen tussen beide landen niet op een veel hoger niveau gevoerd worden dan tot nu toe. Een memorandum Naar in doorgaans welingelichte V.N.-kringen verluidt, heeft men de Amerikaanse delegatie een ko pie getoond van een memorandum dat premier Tsjou En Lai heeft ge- OTTAWA, 25-9. De V.N. willen de groep waarnemers in- Libanon uitbreiden van 300 tot circa 900 man, zo is in Ottawa van Canadese regeringszijde meegedeeld. Zoals bekend heeft de wereldor ganisatie kortgeleden enkele lan den, waaronder Canada, verzocht hun personeel bij de waarnemers- ploeg van de V.N. in Libanon uit te breiden. Canada heeft gunstig gereageerd op dit verzoek. BERLIJN, 24-9. Otto Grotewohl, de Oostduitse premier, heeft van daag in de Volkskamer zijn aanbod aan Bonn herhaald om te onder handelen over de samenstelling van een commissie van vertegenwoordi gers van beide Duitslanden, die de „Grote Vier" bij de uitwerking van een vredesverdrag voor Duitsland zou moeten bijstaan en een Duitse Bondsstaat zou moeten voorberei den. Grotewohl deed een beroep op de Westduitse socialisten, zich duidelijk uit te spreken voor on derhandelingen tussen oost- en west-Duitsland. President Nasser van de Ver. Arabische Republiek heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van „Blitz", een in Bombay ver schijnend weekblad, verklaard dat het Arabische nationalisme sneller groeit dan verwacht werd. zonden aan de regering van India. Hierin vraagt Tsjou En Lai om ad vies over de manier waarop men de huidige crisis in het Verre Oos ten zou kunnen oplossen. Tsjou zou in het memorandum verklaard hebben dat hij vast houdt aan de principes van vreed zame coëxistentie. Hij zou voorts gewezen hebben op de gevaren, verbonden aan de Amerikaanse steun aan de nationalisten, die vol gens hem de Amerikanen gebrui ken voor hun agressieve doelein den. In genoemde kringen zei men dat het memorandum in een „tamelijk verzoenende" toon is gesteld en dat het de nadruk legt op een vreed zame regeling. Exploratie van het Sterrengebergte AMSTERDAM, 24-9. Als de hul- dige plannen naar wens verlopen, zal de Nederlandse expeditie naar het centrale bergland in het hartje van Nieuw-Guinea, vermoedelijk begin april volgend jaar kunnen vertrekken. Een groot deel van de ruim één miljoen gulden, die de expeditie zal gaan kosten, is reeds door Rijk, bedrijven, fondsen, in stellingen en particulieren bijeen gebracht of in het vooruitzicht ge steld, maar de „Stichting expeditie Nederlands Nieuw-Guinea", zit nog veer drie ton. Deze mededelingen zijn woens dagochtend in het Tropenmuseum te Amsterdam gedaan om „meer achtergrond aan de geruchten en veronderstellingen, die de laatste maanden over de onderneming in omloop waren". De lijst van deelnemers is nog niet samengesteld. Het voornemen bestaat om tien wetenschappelijke onderzoekers, met tien assistenten, twintig man politiepersoneel, twin tig mariniers en een technische staf van circa tien man (bestaande uit een medicus, radiotechnici e.d.) aan de expeditie te doen deelnemen. Als leiders van de. expeditie zijn aangewezen: dr. L. D. Brongersma, onderdirecteur van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie en lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, stafchef commandantement Marine Lucht vaartdienst Nederland. AMSTERDAM, 24-9. De regering heeft vanavond de commissie van Euratom, die een tweedaags be zoek aan Nederland brengt, op het Muiderslot een diner aangeboden. De minister-president dr. W Drees heeft tijdens dit diner de commis sie dank gezegd voor het feit, dat het eerste officiële bezoek, dat zij aan de Euratomlanden brengt, Ne derland geldt, „Wanneer U zoudt besluiten, de zetel van >uw gemeenschappelijk centrum voor onderzoek hier in Ne derland te vestigen, dan kunt U verzekerd zijn van een nog gun stiger ontvangst dan die welke het Euratomverdrag ten deel is geval len", zo zei dr. Drees in zijn toe spraak onder meer. De commissie van de Europese Gemeenschap voor Kernenergie heeft een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde kernreactor te Petten. Foto links: na een kijkje genomen te hebben bij het inwendige van de kernreactor, moest ook de president van de Euratom-commissie, mr. L. Armand, gebruik maken van een ladder om weer op de begane grond te komen. - Foto rechts: een rondgang over het terrein; op de achter, grond de in aanbouw zijnde reactor, ln het midden: mr. L. Armand, president van de commissie. Tweede van rechts: dr. Kramer, dlr.-gen. voor de industrialisatie. Vierde van rechts: ir. R. A. Slothouwer, een van de R.C.N.-medewerkers. De heer Venema zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken om technische voorbereidingen te tref fen, met name voor de tijdschema's. Als doel van de expeditie wordt gesteld de wetenschappelijke ex ploratie in de meest uitgebreide zin van het Sterrengebergte. Vóór de oorlog werden reeds onderzoekin gen verricht in de omgeving van de Wisselmeren, in de omgeying van het Habemameer en van de Baliemvallei. URFT, 24-9. Een spoorwegonge luk by Urft in de Eifel, op het tra ject Keulen-Trier, heeft woensdag ochtend zes doden geeist. Er is één zwaar gewonde. Een personentrein reed in op een locomotief. De eerste twee wagons van de trein schoven in elkaar. Langste luchtlijn 's-GRAVENHAGE, 24-9. De langste luchtlijn ter wereld, 24.000 km. met één en het zelfde vliegtuig, wordt zon dag 28 september geopend door de Franse luchtvaart maatschappij T.A.I. Het is een wekelijkse dienst per super-DC6b van Parijs naar Bora Bora, gelegen op 250 km. van het eiland Tahiti en verbonden door een aanshii- tende vliegbootdienst. De T. A.I. slaat hiermee zijn eigen record, dat in februari 1957 gevestigd was met de 21.600 km .lange „Antipoden lijn" van Parijs naar Aucland (Nieuw Zeeland). Zesjarig jongetje verdronken BOLSWARD, 24-9. Hedenmiddag geraakte het 6-jarig zoontje Dirk, van de familie Eier te Bolsward, spelend in het vrij diepe water van de stadsgracht. Aanvankelijk werd dit door niemand opgemerkt. Toen men echter zijn autoped drijvende vond begaven een paar mannen zich onmiddellijk te water. Een van hen, de dierenarts F. van der Veen, slaagde er in het knaapje boven water te halen Het kind was toen echter reeds verdronken. Het gezin E had elf- kinderen, van welk er twee reeds eerder wa ren overleden. De vader Ligt als sinds geruime tijd ziek te bed. Provincie N.-Holland zat zonder elektriciteit AMSTERDAM, 24-9. Gedurende ongeveer een uur is de gehele pro vincie Noord-Holland vanmiddag zonder electriciteit geweest. Om streeks half drie ontstond een sto ring, die, voorzover men tot op he den heeft kunnen nagaan, in de om geving van de hoogovens is ont staan. De juiste oorzaak is nog niet bekend. Door deze storing nam de spanning af. Om te voorkomen dat de machines te veel te verwerken zouden krijgen werd de centrale van het net afgeschakeld. Richting voor richting werd de stroom op nieuw over de provincie verdeeld en na half vier was het gehele net weer van stroom voorzien. In het Gooi duurde de storing slechts achttien minuten. Amsterdam, dat een eigen centrale heeft, was dc enige gemeente in de provincie waar de onregelmatigheid zich niet voordeed. Na de volksstemming. Met „moordenaars" wordt niet gepraat PARIJS, 24-9. De Franse minis ter van voorlichting, Jacques Sous- telle, heeft woensdag verklaard, dat de Fransen onmiddellijk na de volksstemming van zondag moeten optreden tegen de communisten, als zij willen voorkomen dat de vijfde republiek hetzelfde lot als de vierde ondergaat. De communistische par tij mag de nieuwe instellingen niet vergiftigen zoals zij met de vorige heeft gedaan, zei hij. Soustelle, die sprak op een lunch met verscheidene ministers en par lementsleden in Parijs, zei, dat zich nu een verschiet van zeer grote economische wederopbouw opent. De stemming van 28 september zal het sein voor een nieuwe start voor Frankrijk zijn. De minister beschuldigde de communistische partij van „hei melijke verstandhouding" met het Algerijnse Nationale Bevrijdings front. Zij houden er beide dezelfde minachting voor mensenlevens en de vrijheden van de enkeling op na. En de Algerijnse agenten die in Frankrijk aanslagen plegen werken op bevel van het Bevrijdingsfront en de communistische partij, zei Soustelle. a De Sow jet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft naar in doorgaans welingelichte kringen verluidt, dinsdagavond twee uur met zijn Britse ambtgenoot over de crisis in het verre oosten gesproken. Lloyd was zijn gast bij het avond maal in het bureau van de Sow- iet-delegatie naar .de Verenigde Naties. Van Britse noch van Rus sische zijde wilde men iets over het gesprek meedelen. Er zal niet met „moordenaars" onderhandeld worden, zo besloot hij, Algerië moet meer en meer Frans worden. WASHINGTON, 24-9. In gezag- hebbende kringen In Washington heeft men woensdag verklaard, dat de Amerikaans-Chlnese besprekin gen in Warschau zijn vastgelopen. De communisten eisen ais prijs voor toestemming in een staken van het vuren niet slechts ontrui ming van Quemoy door de natio nalistische troepen, doch ook iuiqui- datie van de Amerikaanse machts positie in het gebied van Formosa. In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van donderdag ln Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet. Er is een di plomatiek wonder nodig om de twee partijen nader tot elkaar te brengen. De kloof is zeer wijd en de com munisten zijn bijzonder vasthou dend, aldus de commentaren in de Amerikaanse hoofdstad. Functio narissen verklaarden dat de eisen, zoals deze door radio-Peking zijn omgeroepen, meer dan propaganda- aanvallen ter versterking van de diplomatieke druk op de Verenigde Staten zijn. Niettemin zijn er in Washington geen tekenen die er op wijzen dat de Verenigde Staten bereid zijn militaire druk tegen communi- tisch China te gebruiken om een staken van de beschieting van Quemoy en het afzien van geweld in het gebied van Formosa af te dwingen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er zijn beminlijke gebreken, evenals er onuitstaanbare deiigden zijn. Subsidieregeling voor maatschappelijke opbouw •s-GRAVENHAGE, 24-9. Ver- schenen is een beschikking van de minister van Maatschappelijk Werk inzake subsidieregeling voor maat schappelijke opbouw. Deze regeling treedt in de plaats van de „Alge mene richtlijnen voor de subsidi ëring van sociaal groepswerk" van 1956. De nieuwe regeling betekent eni ge verruiming van de subsidiërings mogelijkheid in de kosten van sys tematische maatschappelijke beïn vloeding, specifieke voorlichting en groepswerk. Onder deze omschrijving valt ook het begrip „community organiza tion". Deze verruiming slaat zowel op de kosten van activiteiten als op de kosten van functionarissen. Onder de begrotingswijziging van deze regeling vallen de tot nu toe in los verband gesubsidieerde ac tiviteiten, zoals sociale wijkop- bouw, begeleiding migranten, werk van welzijnsstichtlng, e.d. De vermogensaanwas 's-GRAVENHAGE, 24-9. Kon in de jaren vóór 1957 de terugbetaling in verband met vermindering van aanslagen in de vermogensaamvas- belasting geschieden uit de op brengsten aan de belasting in het lopende jaar, in 1957 overtroffen de restituties de ontvangsten met een bedrag van f 4.679.406. Voor ge noemd bedrag dient derhalve een post onder de uitgaven te worden opgenomen, zo deelt de minister van Financiën mee ter toelichting van een bij de Tweede Kamer in gediend wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VII a2 der rijksbe- Bouwkundige schedellichtin g Fraai overblijflokaal voor buiten-leerlingen werd ingebruikgenomen Een merkwaardige bouwkundige schedellichting is in Zierikzee toe gepast op de gymnastiekzaal van het professor Zeemanlyceum, dat dientengevolge op de plaats van ingreep een gapende hoofdwond vertoont. Van de oorspronkelijk fraaie zaal resten slechts de naakte muren, het dak is verdwenen. De toegepaste bouwkundige ope ratie was echter noodzakelijk om de bouw te kunnen realiseren van een aula-tckcnzaal, geprojecteerd boven de bestaande gymnastiek zaal, waarvan hiervoor niet alleen het dak moest worden afgenomen, maar ook de betonvlocr uitgebro ken om de funderingen te kunnen verzwaren. Inmiddels zijn dc ijzeren binten, die straks de aula-vloer zullen dragen, op hun plaats gebracht, waardoor kan worden aangenomen dat op dc streefdatum: april 1959, dc uitbreiding in gebruik zal kun nen worden genomen. De tussen-verdieping in de gym nastiekzaal, door de leerlingen wijds betiteld als „galerij", zal ge handhaafd worden doch een ver bouwing ondergaan tot kleed- en wasruimte. De bestaande kleed ruimte, op de begane grond, zal voortaan dienst doen als hall en garderobe voor do leden van de sportverenigingen die van de gym nastiekzaal gebruik maken. De aula-tekenzaal zal worden voorzien van een podium en twee kleedkamers en krijgt af metingen gelijk uiteraard aan de gymnastiekzaal, d.w z. 9 meter breed en 18 meter lang. Uitbreiding aantal lokalen Inmiddels heeft het Professor Zeeman lyceum de laatste maanden door inwendige verbouwingen een niet-onaanzienlijke uitbreiding on dergaan. In de bestaande aula-te kenzaal werd een muur opgetrok ken waardoor deze ruimte werd gesplitst in twee leslokalen die straks bij de ingebruikneming van de nieuwe tekenzaal dus ter be schikking komen van het onder wijs in de andere vakken. Voorts (Eigen foto). ligt het in de bedoeling de kamer van de rector te verplaatsen naar de aangelegen kamer - oorspron kelijk bibliotheek - en ook deze ruimte voor het lesgeven dienst baar te maken. De schoolbiblio theek is verplaatst naar een be staande bergruimte die hiertoe doeltreffend werd ingericht. Doelmatig overblijflokaal Een zeer belangrijke voorziening, speciaal voor de buiten-leerlingen, is verder tot stand gekomen dooi de bouw van een fraai en doelmatig overblijflokaal in het voormalige gebouw van de technische dienst der P.T T. Via het schoolplein is dit vrolijke lokaal van 6 bij 12 meter bereikbaar. Een aan de zuid kant gelegen terrasje geeft de leer lingen in de vrije uren gelegenheid tot rustige verpozing en studie. Het interieur is voorzien van pret tig modern meubilair, toiletten en zelfs warm- en koud stromend water. Tot grote vreugde van het onder wijzend personeel en de leerlingen kon dit lokaal, dat in een grote be hoefte voorziet, bij de aanvang van het nieuwe schooljaar in gebruik worden genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1