AMSTLEVEN levensv Het was van ons' Van primaire afsluitdammen komen die in Veersche Gat het eerst gereed ken- - Dom*>sTere Rampenfonds bereid bij te dragen restauratie kerk van Dreischor in HET DELTAPLAN Eerst afsluiting Volkerak, dan Haringvliet In de begroting van Verkeer en Waterstaat wordt medegedeeld, dat van de primaire afsluitdammen, die in het Veerse Gat het eerst gereed komt. Het betreft - aldus de toe lichting op de begroting - hier een betrekkelijk nauw zeegat, waarvan de afsluiting geen bijzonder grote moeilijkheden met zich zal brengen en waarbij toch gelegenheid be staat voor de toekomst noodzake lijke ervaringen op te doen. Het is om redenen van water loopkundige aard voorts noodzake lijk, de afsluiting van het Volkerak aan die van het Haringvliet te doen voorafgaan. Daar het een complex van kunstwerken betreft waarvan de totstandkoming ongeveer tien jaar zal vergen, diende eveneens reeds spoedig een aanvang te wor den gemaakt met de Volkerakwer- De werken in de H o 11 a n d s e IJ s s e 1 beginnen hun voltooiing te naderen. In januari 1958 waren zij zover gereed, dat het mogelijk was in geval van nood, zij het met provisorische middelen, de kering te sluiten. Vermoedelijk zal ten tijde van het verschijnen van dit verslag zowel de grote schuif als de sluisdeuren langs elektrische weg geheel mechanisch kunnen worden bediend. De brugverbin- ding zal nog dit jaar voor het ver keer kunnen worden opengesteld. Het aanbrengen van de tweede schuif zal zo spoedig mogelijk vol gen. De eerste werkzaamheden aan de afdamming van het H a r i n g- vliet, die door de N.V. Nestum moeten worden uitgevoerd, bestaan in de bemaling van de bouwput. Verwacht mag worden, dat in no vember van dit jaar de bemaling volledig geïnstalleerd en de bouw put droog zal zijn. Daarna moet voor het verder ontgraven van de bouwput nog ongeveer 750.000 m3 zand worden verwijderd. Gerekend kan worden, dat men ongeveer in maart of april 1959 met het hei werk zal kunnen beginnen. Evenals voor de uitwaterings sluizen is geschied, zal ook voor de schutsluis een bouwput moeten worden ingericht. Het voornemen bestaat met deze bouwput te be ginnen in 1959. Het Volkerak Van de verdere werken ter a f- sluiting van het Volkerak zal het eerst voor uitvoering in aanmerking komen het maken van een bouwput voor het complex van schutsluizen ten behoeve van de scheepvaart door het Volkerak. Het voornemen bestaat dit werk einde 1959 te besteden, opdat in het vroege voorjaar van 1960 met de uitvoering een aanvang kan wor den gemaakt. Het ligt in de bedoeling in 1960 een aanvang te maken met de aan- SUIKERCAMPAGNE BEGINT ROOSENDAAL, 22-9. In de loop van deze week en in het begin van de volgende week zal de campagne van de Westbrabantse suikerfa brieken weer beginnen. Men heeft vastgesteld, dat zowel de kilo-op brengst als het suikergehalte van de bieten, beduidend hoger is dan de laatste jaren het geval is ge weest. Men verwacht dat 1958 een goed suikerjaar zal worden. De V.C.S.-fabrieken te Roosen daal en Zevenbergen beginnen vrijdag a.s. met de produktie. Dat is bijna veertien dagen eerder dan in andere jaren. De V.S.C.-fabriek te Stampersgat gaat waarschijnlijk maandag draaien. Bij de C.S.M. te Steenbergen begint de suikerbie ten-ontvangst donderdag a.s. leg van het dijkvak van de Gre- velingendam op de plaat van Oude Tonge. De jaren 1960 t/m 1962 zullen worden gebruikt voor het maken van de resterende vakken buiten de geulen, het uitvoeren van bodembeschermingen en het om- hoogbrengen van de bodem in de geulen. De afsluiting van de geulen is geprojecteerd in 1963. Het ver keer zal in 1964 over de dam kun nen worden toegelaten. Voorts wordt een overzicht ge geven van de stand van de werken langs de Westerschelde en de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren, de werken langs de Rot terdamse Waterweg c.a. en de wer ken ten noordon van Hoek van Holland. MINISTER VINDT 40 KM PER UUR VOOR BROMFIETSEN NOG TE HOOG Maximumsnelheid moet derhalve worden verlaagd UTRECHT, 22-9. In zijn ant woord op een begin juni jl. aan hem gezonden protesttelegram be treffende de invoering van de ma ximumsnelheid van bromfietsen in de bebouwde kom door de Neder landse bromfietsbond, zegt de mi nister van Verkeer en Waterstaat, dat de bestaande maximumsnelheid van 40 km per uur, in stads- en dorpskernen in vele gevallen nog te hoog is, zodat het in het belang van de verkeersveiligheid gewenst is deze te verlagen. De minister acht voorts het ver schil in maximumsnelheid tussen motorrijder (50 km) en bromfiets (40 km) zo gering, dat dit menig maal een aanleiding tot verkeers moeilijkheden vormt. Dat de verlaging voor bromfiet sen enig technisch bezwaar zal op leveren, is zeer goed mogelijk, doch dit zal naar de mening van de mi nister vrijwel uitsluitend het geval zijn bij die typen, welke een aan merkelijk hogere snelheid kunnen bereiken, doch met deze uitster vende groep kan zijns inziens geen rekening worden gehouden. Hoewel een lage maximum-snel heid ook voor sommige typen auto's en motorfietsen bezwaren oplevert, mag dit naar de overtuiging van de bewindsman geen reden vormen voor het niet uitvoeren van maat regelen, welke een algemene ver langzaming van het rij tempo in de bebouwde kom beogen. Het hoofdbestuur van de Neder landse bromfietsbond verzocht ter gisteren in Utrecht gehouden bui tengewone vergadering aanwezigen de inhoud van dit schrijven met hun besturen te bespreken en op korte termijn hun zienswijze dien aangaande te laten weten. STAD EN PROVINCIE Aanvang leesseizoen Tot veler genoegen begint de leesbibliotheek „Burgh" a s. zater dagmiddag weer met het uitlenen van de boeken. De toch al zo uit gebreide collectie is weer verrijkt met 125 nieuwe boeken, waaronder zeer fraaie aan de eisen des tijds aangepaste werken. Een wisselkist met 100 boeken is reeds gearriveerd. Er kan een keus worden gemaakt uit romans, detectieve's, populair- wetenschappelijke en jeugdboeken. De uitlening geschiedt, evenals vo rig jaar des zaterdagmiddags van half vier tot vijf uur in de consis torie. Ingezonden mededeling ■LfWUKO. Babyderm-zeep SCHARENDIJKE Filmavond Cult. Vereniging De Culturele Vereniging Elker- zee-Ellemeet-Duivendijke zal op woensdag 24 september a.s. haar winterprogramma openen met een filmavond in het Ger. Jeugdgebouw alhier. Op het winterprogramma is voorts o.a. weer opgenomen een causerie met kleurenfilm van de bekende cineast Simon de Waard over Spanje in de maand november aanstaande. SEROOSKERKE De alhier gehouden collecte ten bate van „Draagt Elkanders Lasten" heeft in totaal f 38,53 op gebracht. NOORDWELLE De collecte ten bate van „Draagt Elkanders Lasten" heeft in deze gemeente f 48,60 opge bracht. DE KOGEL IS DOOR DE KERK Kerkvoogdij kan nu tot aanbesteding overgaan Naar w|j vernemen, zal vermoe delijk zeer binnenkort met de res tauratie van de nederlands her vormde kerk te Dreischor begon nen kunnen worden. Uit een telefonische mededeling, die dezer dagen van het Rampen fonds ontvangen werd, blijkt, dat dit fonds bereid is de kosten van restauratie en inrichting van de kerk voor zijn rekening te nemen, voorzover deze niet door de zeer aanzienlijke rijkssubsidies worden gedekt. Dit betekent, dat als de officiële papieren zijn ontvangen, de zaak rond is en de kerkvoogdij zal kun nen besluiten tot aanbesteding van het werk over te gaan. De subsidiëring van het gedeelte dat eigendom is van de burgerlijke gemeente, is nog niet geregeld. Naar een voorlopig bestek uit wijst zal het werk zes jaren in beslag nemen. Vermoedelijk zal met de oude consitoriekamer (de ronde kapel) en verder met de zuidzijde begonnen worden. Een en ander vormt nog een punt van bespreking met de architect, de heer M. J. J. van Beveren te Middelburg. Juist dezer dagen had de kerkvoogdij be sloten de consistoriekamer voor het gemeentewerk te sluiten wegens de gevaarlijke situatie waarin het pla fond verkeert. Het stemt tot grote dankbaar heid, dat nu ook deze kerk geres taureerd zal kunnen worden, waar mee het werk van het Rampenfonds op het eiland een bekroning zal kunnen vinden. Destijds schreef de Rijkscommissie voor Monumenten zorg in een rapport: „Dreischor, met zijn nog goede bebouwing rond het ronde dorpsplein, de geheel in tacte beplanting, de ongeschonden gracht om de kerk en vooral ook met de kerk zelve, welke, hoewel GEMEENTERAAD SEROOSKERKE BENOEMT DERDE WETHOUDER Subsidie voor jeugdtoneel Z.V.U. De raad der gemeente Seroosker- ke (S.) kwam in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van wnd. burgemeester J. Klompe. Op het verzoek van de afdeling Zierikzee van de Z.V.U. om een subsidie ten behoeve van het jeugd toneel ad 3 cent per inwoner voor het jaar 1958 werd gunstig be schikt, evenals op het voorstel van b. en w .tot het aangaan van een geldlening ad f 5.000 rentende 4% pet. met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten. Voorts werd zonder hoofdelijke stemming besloten tot verhuur van drie nieuwe woningwetwoningen aan de Dorpsweg alhier, t.w. aan de heer Joh. Verboom, C. Giele en aan de alhier te stationeren post- commandant van de Rijkspolitie, de heer Koppenol, thans wonende te Colijnsplaat. Vervolgens werd met algemene stemmen benoemd tot onderwijze res aan de openbare lagere school alhier, mej. E. Clarisse te Vlissin- gen. Zij zal tevens worden belast met de waarneming van het hoofd schap. Hierna werd overgegaan tot be noeming van een derde wethouder. Na de stemming bleek, dat de heer J. J. Kloet (P.v.d.A.) tot wethouder was gekozen. Desgevraagd ver klaarde hij zijn benoeming aan te nemen, waarna de voorzitter hem feliciteerde met deze benoeming. Hij sprak de .hoop uit, dat het col lege van b. en w. op prettige wijze zal samenwerken in het belang van de gemeente. Tijdens de rondvraag besprak de heer J. J. Kloet (P.v.d.A.) de kwes-^ tie van het puinruimen op het dorp i.v.m. de afbraak van de oude o.l.- school. De voorzitter zegde toe hiervoor een oplossing te zullen zoeken. Tenslotte werd nog gesproken over de na-schaderegeling van de woningwetwoningen aan de Dijk weg. in slechte toestand verkerend, van architectonisch hoog gehalte is, moet als het meest gaaf gebleven dorp van Zeeland worden be schouwd". Het zal voor de toe komst van het dorp en van de ker kelijke gemeente van grote beteke nis zijn, dat de reeds lang ver wachte en gewenste restauratie van de kerk nu een feit zal worden. Herstel in oude vorm Het ligt in de bedoeling de kerk zoveel mogelijk in de oude vorm te herstellen. Wel zullen de twee hallen gescheiden moeten worden, en zal in de zuidhal voor de kerkelijke ge meente een zaal worden inge richt, die geschikt zal zijn voor het gemeentewerk en tevens als zogenaamde „winterkerk" kan dienen. Vijftig dagen in de lucht Na een verblijf van meer dan 50 dagen in de lucht zijn de vliegers Jim Heth en Bill Burkhart met hun Cecna 172 zondagavond op het vliegveld van Delias geland. Zij zijn 2 augustus opgestegen en hebben twee maal per dag boven een vlieg veld brandstof opgehaald met be hulp van een touw. Bus kwam niet In Londen hebben maandag veertien mensen vergeefs gewacht op een autobus waarmee zij naar India en Australië zouden reizen. Zij hadden met elkaar een 40.000 gulden vooruit betaald op grond van advertenties in landelijke bladen en tijd schriften, doch noch de or ganisator, noch de autobus, kwam maandag opdagen. Op het adres dat in de adver tenties was opgegeven, bleek de man gewoond te hebben, doch hij is vorige week ver trokken ENSCHEDE. Maandagmorgen om elf uur is op de onbewaakte over weg in de Buurserstraat te Ensche dé de 80-jarige wielrijder G. Bus- schers door een treinstel, afkomstig uit Alstaette (Duitsland), gegrepen. De man was doof en heeft vermoe delijk de signalen van de naderen de trein niet gehoord. Hij is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" overge bracht, waar hij in de loop van de dag is overleden. Halverwege tussen Tizi-Ouzou en Bougie in Algerië hebben Fran- se troepen dicht bij een comman dopost van de opstandelingenleider Amiroesj massagraven ontdekt met een vierhonderd tal lijken. De re bellenleider zou reeds verscheidene weken „zuiveringsacties" uitvoe ren 'onder de Moudjahidines en zijn eigen kader. De graven bevon den zich in zeer dicht begroeid bergterrein. De electrische voetverwarming aan de andere zijde zal wei wor den gehandhaafd. De kerkruimte in de noordhal zal worden vergroot met een deel van de zogenaamde „zandkerk". De ingang komt weer onder de toren. Het is niet meer dan een ere- plicht, dat het dorp zijn dankbaar heid voor deze hulp van buitenaf, zonder welke nooit tot de restaura tie die nu reeds begroot is op f 586.000, zou kunnen worden over gegaan, uit, door verder te gaan met geld te verzamelen voor het restauratiefonds, dat nu een fonds van „ereschuld en dankbaarheid" wordt, om zelf ook iets voor eigen rekening te kunnen nemen. Malaise in de zeescheepvaart DEN HAAG, 22-9. „Kon van het jaar 1957 nog worden getuigd, dat deze bevredigende resultaten had opgeleverd, in het jaar 1958 ver mocht de vrachtenmarkt zich niet te herstellen van de reeds ingetre den hevige terugslag, eerder werd deze nog geaccentueerd, zodat van een malaise in de zeescheepvaart moet worden gesproken. Zoals ge bruikelijk wist de lijnvaart zich beter te handhaven, doch weldra liep ook hier de barometer terug, d.w.z. met name de beladingsgraad der schepen begon steeds ongun stiger te worden", aldus wordt meegedeeld in de begroting Ver keer en Waterstaat. Op 1 juli 1958 was circa 13 min. (draagvermogen) aan merendeels oudere droge lading- en tanksche pen opgelegd. Gezien de toch onge kend lage en onrendabele vracht- cijfers, wijst het achterwege blij ven van sleep op een afwachtende houding van het merendeel van de reders, hetgeen mogelijk kan wor den verklaard uit de bij het be drijfsleven bestaande hoop, dat de expansie van de zeegaande wereld handel in afzienbare tijd weder zal inzetten. „MEKKO" PRAAT AMSTERDAM, 22-9. In aan wezigheid van de Britse consul-generaal, de heer C. G. Kemball, enkele gemeen te. en militaire autoriteiten, heeft de wethouder van fi nanciën, mr. F. H. C. van Wijck, vanochtend in het RAI-gebouw de negende Fi- rato geopend. De voorzitter van het Firato-bestuur, ir. H. M. Hardenberg, sprak een welkomstwoord. Voor het eerst werd vanmorgen de elektronisch bestuurde spre kende robot „Mekko" gede monstreerd, een schepping van de Zwitserse ir. Eugen Wentling. De robot zal de Firato-bezoekers de komen de dagen vele malen toe spreken, waarbij hij zijn woorden met gebaren kan toelichten. Verwachting tot woensdagavond: Meer wind Vrij zacht maar zwaarbewolkt weer met enige regen of motregen; matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. 24 sept. Zon "op 6.28, onder 18.36. Maan op 16.59, onder 2.48. 25 sept. Zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 17.24, onder 3.54. Volle maan: 27 sept. te 22.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 sept. 0.32 v.m. 13.00 n.m. 13.51 n.m. Prinses Wilhelmina schreef boek 's-GRAVENHAGE, 23-9. De par- ticulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede: Dit na jaar zal van de hand van Prinses Wilhelmina een boek verschijnen onder de titel „Eenzaam maar niet alleen". In dit geschrift heeft de Prinses weergegeven haar levens loop en die van het Nederlandse volk in die jaren, in het licht van haar geloofsovertuiging. YERSEKE. De 76-jarige fietser J. Danker uit Yerseke is door een personenauto aangereden toen hij plotseling de Zanddijk bij Yerseke overstak. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd, waar hij kort daarop is overleden. 25 sept. BROUWERSHAVEN: 24 sept. 0.14 v.m. 12.49 n.m. 25 sept. 1.09 v.m. 13.37 n.m. Springtij: 30 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-9. De laatste res tanten van een oceaandepressie, welke het weer in west-Europa verscheidene dagen heeft beheerst, veroorzaakte in de nacht van maandag op dinsdag in ons land op uitgebreide schaal regen- en onweersbuien. Vlissingen meldde 18 millimeter. De buiigheid nam vervolgens af bij de nadering van een rug van hoge luchtdruk, welke zich tamelijk snej naar het oosten verplaatst. Een nieuwe oceaandepressie ver oorzaakte inmiddels in Ierland al weer luchtdrukdalingen en regen. Deze koerst naar het noordoosten en kan woensdag boven het noor delijk deel van de Noordzee ver wacht worden. Aan de zuidzijde van deze depressie stuwen krach tige zuidwestelijke winden voch tige en zachte, uit de subtropen af komstige, lucht in de richting van west-Europa. In deze lucht komt veel bewolking voor en valt plaat selijk regen of motregen. Boven de oceaan vertoont de al gemene luchtdrukverdeling thans een toenemende depressie-activi teit. Tussen IJsland en Groenland, in de buurt van het daar gesta tioneerde weerschip, nam een de pressie afgelopen 24 uur belangrijk in diepte toe, terwijl tenslotte een nieuw storingsgebied langs de Amerikaanse oostkust naar het noordoosten trekt. n President Sjamoen van Libanon wiens ambtstermijn te midder nacht is verstreken, heeft zijn be voegdheden aan zijn opvolger, ge neraal Foead Sjehab overgedragen. Ingezonden mededeling FEUILLETON II Streekroman door HANOL SPOOR HOOFDSTUK I. Hernieuwde kennismaking. „Heeft U misschien gemeubileer de kamers te huur tijdens het bad seizoen?" De jonge vrouw die deze vraag stelde, leunde nonchalant op de onderdeur van het kleine huisje, dat schilderachtig in de duinen verscholen lag. Ze keek met vra gend opgetrokken wenkbrauwen naar de jongeman, die in de keu ken met een zekere ervarenheid de kopjesdoek hanteerde. Deze keek verrast op. „Ver draaid", zei hij, „ik zou bijna ver geten dat zo iets ook nog bestond". „Bedoelt U mij?" vroeg de jonge dame, net iets te- naïef om onge kunsteld te zijn. Hij keek naar haar gezicht met het teveel aan make-up en bemerk te, ondanks de dikke laag poeder, de donkere kringen onder de koude berekenende ogen. Hij zag, dat haar elegante figuurtje in een kostbaar bontmanteltje was gehuld; zij hield het hoofdje koket schuin en keek hem uitdagend aan. Er kwam een zweem van afkeu ring in zijn blik. „Sirene", dacht hij. „Nee, zo iets was hij op zijii reizen wel meer tegengekomen". „Pardon", zei hij koel, „ik was bijna vergeten dal ons dorp ook nog badplaats is. Doch U is waar schijnlijk afgedwaald, dit is parti culier terrein". Zc keek hem licht spottend aan, en hij vroeg zich tevergeefs of waar hij dit gezicht meer had gezien. „Dit huisje staat hier anders schitterend voor verhuur aan bad gasten", hield 2e aan. „Misschien wel", antwoordde hij stroef, „maar ik begin er niet mee". Ze bleef echter staan en keek naar enige grote koffers, die op de keukenvloer stonden. Grote etiket ten met namen van steden uit bijna alle delen van Europa waren kris kras aan weerszijden opgeplakt. Daarna wierp zij een misnoegde blik op de jongeman, die onver stoorbaar met zijn huishoudelijk werk was doorgegaan. Zijn ernstig, knap gezicht had een trek van af weer. Zij maakte een ongeduldige be weging; kennelijk was ze niet ge wend dat er zo weinig aandacht aan haar persoontje werd geschon ken. Ze scheen met het vaste voor nemen bezield, nader met de grote, slanke jongeman kennis te maken, en deed of ze zijn duidelijk getoon de reserve niet opmerkte. Onverwacht vuurde ze een heel andere vraag op hem af. „Het lijkt me toe dat U wel huishoudelijke hulp kunt gebruiken; zou ik U van dienst kunnen zijn?" Ze had tenminste dit succes, dat hij haar aandachtig opnam en op hield met zijn typisch vrouwelijke bezigheid. „Ik ga vermoeden", zei hij lang zaam en nadrukkelijk, „dat U met een bepaalde bedoeling hierheen bent gekomen. Zoudt U nu maar ineens willen verklaren wat U zoekt?" Ze scheen plotseling veel pret te hebben. „Wat ik zoek", echode zc, „wel iemand waar ik jeugdherin neringen mee kan ophalen". „Dan", ging ze verdei', met een pruillipje, „schijn ik wel heel oud te zijn ge worden, dat je met niet herkent, Frank Kamp". Bij het horen van zijn naam scheen hem een licht op te gaan. „Nee maar, het is Mia", zei hij to taal verrast. Vergeten was zijn te genzin, haar te woord te staan. Nu begroette hij in haar een vertegen woordigster van de jaren, waar hij in de vreemde zo dikwijls met weemoed aan had gedacht. Hij opende voorkomend de deur. „Kom er in", zei hij hartelijk, en schoof daarna een stoel aan. „Maak het je gemakkelijk, en vertel eens wat je reis hierheen betekent; ik zet inmiddels een kopje koffie voor ons". Gretig was ze binnengestapt. „Mag ik je helpen?", vroeg ze vleiend. „Nee, dat is helemaal niet nodig", zei Frank, terwijl hij handig toe bereidselen maakte, „je weet niet half hoe goed we ons weten te redden". „We?" deed ze vragend, „ben je intussen getrouwd?" Frank lachte, „nee daar zou ik zelfs geen tijd voor gehad hebben. Mijn vriend Pal Verdoorn is mee gekomen. Met hem heb ik de halve wereld afgereisd. Hij is landbouw kundig ingenieur en kreeg na de oorlog opdrachten van de regering. We waren toen al enige jaren vrienden, hoewel hij ouder is dan ik; hij is bijna veertig. Juist toen ik een brief van de notaris kreeg, waardoor ik het beter vond zo gauw mogelijk naar huis te gaan, was Paul wat overwerkt, en besloot met mij mee te gaan. Ik heb hem aan geraden vroeg naar bed te gaan, en dat heeft hij dan ook gedaan. Maar vertel jij nu eens. Je logeert zeker hier in het dorp, want de laatste bus zal al lang vertrokken zijn". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2