K.A.B. en C.N.V.: „Fantasieloos en aan de late kant" Naaste medewerker van Eisen- hower, Sherman Adams, treedt af DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Naar onafhankelijke republiek Zuid-Molukken? DE GEVOLGEN VAN H-B0MPR0EVEN SPANNING EN ONRUST IN BEIROET NA VERDWIJNING VAN FALANGIST 60.000 DAKLOZEN IN MEXICO LITTLE ROCK K.L.M.-TOESTEL „KORAALZEE" VLOOG BOVEN GEOGRAFISCHE NOORDPOOL CONSERVATIEVEN STEMMEN IN MET BELEID VAN REGERING-MACMILLAN CYPRUS DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 No. 18434 115e Jaargang Z1GRIKZGESCHEWNIE0WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110*2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v.'h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vakverbonden over troonrede en adviesaanvraag aan S.E.R. UTRECHT, 22-9. De Katholieke Arbeidersbeweging en het Christe lijk Nationaal Vakverbond hebben zich vandaag bezig gehouden met de inhoud van de jongste troonrede en de adviesaanvrage van de rege ring aan de Sociaal Economische Raad inzake huurpolitiek, land bouwsubsidies, loonstabilisatie, kin derbijslag, weduwen- en wezen ver zekering enz. Het dagelijks verbondsbestuur van de K.A.B. meent, dat zowel de troonrede als de adviesaanvrage van de regering aan de S.E.R. moe ten worden gekenschetst als pers pectiefloos en tegelijk fantasieloos. Zonder perspectief, omdat de in de troonrede en de adviesaanvrage vervatte suggesties naar de opvat ting van het dagelijks bestuur van de K A.B. practisch geen ruimte la ten voor een verdere verhoging van het reële inkomen van de Neder landse werknemers. Zulks niet alleen voor het jaar 1959, maar indien men van plan zou zijn op deze wijze door te gaan, ook voor de daarop volgende jaren. Fantasieloos zijn deze stukken naar de mening van het dagelijks K.A.B.-bestuur, omdat men er op regeringsniveau blijkbaar niet in is geslaagd de vicieuse cirkel van te veel wensen in verhouding tot de beperkte produktiviteitsstijging te doorbreken. De verbondsraad van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft ais zijn mening uitgesproken, dat de regering terecht aan de S.E.R. advies heeft gevraagd over de door haar te voeren sociaal-economische ZEIST, 21-9. „Al gedurende bijna een jaar hebben wij geen berichten uit Ceram ontvangen. Het laatste bericht kregen wij in oktober 1957. Is de strijd afgelopen?" Deze vraag stelde ir. J. A. Manu- sama, lid van de vertegenwoordi ging van de R.M.S. in ons land, zondagmiddag op de derde week- eindconferentie van de stichting „Door de eeuwen trouw", die in het conferentie-oord Woudschoten bij Zeist is gehouden. „Wij moeten echter niet te som ber zijn", aldus de Zuid-Molukse leider. „Hoewel het best mogelijk is, dat verzet ineen stort na acht jaren te hebben gestreden zonder hulp van buiten, weet ik, dat men op Ceram de strijd nog tientallen jaren kan volhouden. Ik ben dan ook niet somber. Als de tegen stand zou zijn opgehouden, dan zou het propaganda-apparaat van de republiek Indonesië zeker daarvan gebruik hebben gemaakt. Dit is echter niet het geval. Tevens weet ik uit berichten uit Indonesië, dat de verzetsgeest nog steeds onder de Ambonezen ldeft". Ir. Manusama zei voorts er van overtuigd te zijn, dat het bereiken van het einddoel, de onafhankelij ke republiek der Zuid-Molukken, erkend door de vrije wereld, zeker binnen het bereik ligt. LONDEN, 22-9. De Amerikaanse Nobelprijswinnaar dr. Linus Pau ling heeft maandagavond in Lon den op een vergadering voor kern- ontwapening verklaard dat de wa- terstofbomproeven die tot nog toe genomen zijn verantwoordelijk zul len zijn voor de geboorte in de toe komst van 150.000 ernstig gebrek kige kinderen. Met „ernstig gebrek kig" bedoelde hij een genetische af wijking, waaraan een procent van de patiënten in de Amerikaanse tehuizen voor geesteszieken lijdt; deze lijden aan eczeem en andere aandoeningen en hebben een intel ligentiequotiënt van slechts 20. Een ernstige autobotsing in de Spaanse plaats Casteldefells nabij Barcelona heeft het leven gekost aan mevrouw M. Brackel-de Bont uit Amsterdam. Zij was in Spanje op vakantie met haar echtgenoot dr. G. Brackel, die bij het ongeval zeer ernstig werd gewond. politiek. De regering is volgens het C.N.V. tot de inschakeling van de SER. verplicht op grond van het bepaalde in de wet op de bedrijfs organisatie. Juist indien de rege ring geen advies aan de S.E.R. ge vraagd zou hebben, zou er volgens het C.N.V. aanleiding tot gerecht vaardigde kritiek zijn geweest. Wel is de verbondsraad van oor deel, dat de regering aan de late kant is m-et het vragen van dit ad vies. Betwijfeld moet worden, of de S.E.R. nu redelijkerwijs in staat zal zijn het advies vóór 1 december aanstaande gereed te hebben. BEIROET, 22-9. Er heerst, na de ontvoering van de journalist Foead Haddad. die de denkbeelden der (christelijke) falangisten verde digde, onrust en spanning ln Bei roet. De rechts gezinde Falangisten zeggen, dat Haddad mogelijk door de opstandelingen is vermoord. Voor het eerst worden thans ook in de wijken van de christelijke Falangisten versperringen opge worpen en zijn wachtposten uitge zet. In midden-Beiroet ls, voor het eerst sinds drie weken, een bom ontploft. Er werd enige schade aan gericht, doch er vielen geen slacht offers. In een voorstad werd een garage in brand gestoken. De Falangisten hadden - als ge meld - voor maandag een alge mene staking in verband met het ontvoeren van Haddad afgekon- MEXICO. Men vreest dat het aantal daklozen tengevolge van de overstromingen in Mexico de zes tigduizend zal overschrijden. De plaats Salamanca is geheel verla ten; de inwoners hebben onderdak gevonden in de naburige stad Ira- puato. Van vele verlaten dorpen in de omgeving hebben de bewoners afgelegen hoogten opgezocht, waar de reddingsploegen hun geen hulp kunnen verlenen. Intussen regent het in het nooi den van het land maar stevig doo Twee lampen EINDHOVEN, 18-9. Tijdens de taptoe, welke vanavond de kapel van de Limburgse Jagers in het kader van de bevrijdingsherdenking op de Markt te Eindhoven heeft gegeven is een verlichtings methode toegepast, welke een landelijke primeur kan worden genoemd. Het gehele excercitieveld (20 bij 40 me ter) werd door twee lampen in vrijwel wit licht geplaatst. Het waren 10 000 watt xe- non-ontladingslampen met een gezamenlijke lichtstroom van een half miljoen lumen, hetgeen ongeveer overeen komt met de lichtopbrengst van enkele honderden TL- lampen. Ze zijn vervaardigd van kwartsglas met daarom heen hardglazen buis. Zij hebben elk een lengte van 75 cm. en een ontsteekspan- ning van 80.000 volt. De lam pen zijn gemonteerd in twee speciale spie gelarmaturen van geëloxeerd aluminium, die samengevoegd zijn tot een eenheid van 2 bij 2 me ter. Deze eenheid was beves tigd aan een 21 meter hoge arm van een hijskraan. LEXINGTON, 22-9. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft maan dag verklaard de middelbare scho len van Little Rock volgende week maandag te zullen openen volgens een plan dat mogelijk een rechter lijk optreden van de regering zal uitlokken. In antwoord op vragen van ver slaggevers zei hij dat het van de uitslag van de volksstemming zal afhangen of de scholen op parti culiere of openbare basis zullen worden geopend. Deze «temming geschiedt zaterdag. dlgd, waarop de regering een uit gaansverbod instelde. Maandagavond trokken patrouil les door de bijna verlaten straten van de Libanese hoofdstad. Militairen zijn begonnen met de afzetting van het gebied rondom het parlementsgebouw, waar de opperbevelhebber van het leger en stafchef, generaal Foead Sjehab, dinsdag (vandaag) als president in zijn ambt zal worden bevestigd. In de westelijke districten van Beiroet is maandagochtend vroeg nu en dan geschoten; na enkele uren was dit echter afgelopen. Historische gebeurtenis Hoogtepunt van zevendaagse proefvlucht SCHIPHOL, 21- 9. Het was van tevoren uitgestippeld, dat de nieuwe DC-7C van de K.L.M., de PH-DSM „Koraalzee", in de nacht van vrij dag op zaterdag, tussen 1 en 2 uur, op de etappe van Anchorage in Alaska naar Stavanger in Noor wegen, boven de geografische Noordpool zou cirkelen. En toen om 1 uur 52 Nederlandse tyd gezagvoerder A. K. Bosman over de omroep in het vliegtuig de woor den: „het toestel bevindt zich op dit ogenblik boven de geografische Noordpool op een hoogte van 5100 meter; er is nog 16.300 liter in de tanks. De temperatuur buiten is min 32 graden Celcius. De koers gaat nu 28 graden naar rechts, rich ting Stavanger" uitsprak, had de K.L.M. weer een belangrijke ge beurtenis aan zijn' rijke historie toegevoegd. De koers over het punt op de aardbol dat de geografische noord pool heet, kon door de beide navi gators Bonne en de Jager gevon den worden met behulp van de speciale instrumenten, die de KLM in de DC-7C's voor.de geregelde dienst van Amsterdam over An chorage naar Tokio en terug, heeft laten aanbrengen. De gehele route van Anchorage naar Stavanger over een afstand van ruim 6500 km werd in daglicht afgelegd. Op het moment, dat het vliegtuig zich boven de noordpool bevond, stond de zon vijf graden boven de hori zon en bescheen een onmetelijk ijsvlak, dat slechts hier en daar gebroken was met zwart uitziende scheuren. De heer J. Suttorp, de specialist van de maatschappij op het gebied van de verbindingen, heeft 't historische feit per radio telefoon van uit het vliegtuig ge meld aan de post vluchtbeveili- ging op Schiphol, waarmede men, ondanks de afstand van bijna 5000 km, in geregeld contact stond. Het vliegen over de Noordpool vormde een hoogtepunt van een proefvlucht, welke zeven dagen heeft geduurd en leidde van Los Angeles (waar de machine door de Douglas-fabrieken in Santa Moni ca was afgeleverd) naar Cold Bay bij de Aleoeten en Tokio en van de Japanse hoofdstad naar Fair banks en Anchorage in Alaska met aan het slot de zeer lange etappe van Anchorage over Sta vanger naar Schiphol, een totaal afstand van 23.285 km., waarvoor een zuivere vliegtijd werd geno teerd van 53 uur en 24 minuten. Op deze route, langer dan de hal ve omtrek van de aarde, werden 93.000 liter brandstof gebruikt en elke schroef van het viermotorig zuigervliegtuig is 4% miljoen maal rond geweest. Amerikaanse pers: „nieuwe last voor president" WASHINGTON, 22-9. Sherman Adams heeft meegedeeld, dat hjj is afgetreden als naaste medewerker van president Eisenhower. Adams heeft in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat er een lastercampagne tegen hem is gevoerd. Men had hem beschul digd van pogingen invloed uit te oefenen op besluiten van regerings bureaus. „De beste manier om een einde aan die aanvallen te maken", aldus Adams, „is het doel weg te nemen". Gedurende de tien minuten dat Adams sprak, heeft hij Bernard Goldfine niet genoemd. De giften van deze rijke industrieel, die met Adams bevriend is, zijn de aanlei ding tot de campagne geweest. Adams sprak alle beschuldigingen tegen. Zijn onschuld was, zo zei hij, door een parlementscommissie van onderzoek vastgesteld. „Niet temin werd de lastercampagne tot op de huidigé dag voortgezet door hen, die persoonlijk voordeel van mijn verdwijning uit het openbare leven verwachten. Men wil de re gering en de president in moeilijk heden brengen", aldus Adams, die volkomen rustig scheen. President Eisenhower zei Adams maandagavond, diens ontslag met „droefheid" te aanvaarden. In een brief aan Adams schreef Eisenho wer de omstandigheden die tot de ontslagneming geleid hebben diep te betreuren. Adams zelf gaf drie beweegrede nen waarom hij drie maanden ge leden, op het hoogtepunt van het geschil, niet was afgetreden: om dat het niet in zijn aard lag voor tegenspoed uit de weg te gaan; voorts omdat zijn ontslag toen als een erkenning van gemaakte fou ten uitgelegd had kunnen worden en tenslotte omdat het een zware beslissing was voor iemand die het voorrecht genoot een groot presi dent te dienen. Adams zei zich evenwel reken schap te hebben gegeven van de uitwerking die een nog langer aan blijven zou kunnen hebben. Maan dagochtend had hij 'de president tijdens een bespreking zijn ontslag aangeboden, dat aanvaard werd. Perscommentaren WASHINGTON, 23-9. De „New York Times" zegt over het ontslag van Sherman Adams, dat „het heengaan van Adams een gapende leegte achterlaat bij de staf van het Witte Huis". De „New York Herald Tribune" schrijft: „wij zijn van mening dat de publieke opinie hem toch nog volledig van blaam zal zuiveren, door hem tot een ander openbaar ambt te roepen". „Het zal moeilijk zijn hem te vervangen. Dat dit moest gebeuren in een tijd van ernstige crisis in de wereld, betekent voor Eisenho wer een nieuwe last", aldus het blad. Politiek van onderhandelen wordt goedgekeurd Dit nummer bestaat uit 6 pagina's LONDEN, 23-9. De regering-Mac Millan kan verwachten, dat haar beleid op het jaarcongres van de Britse conservatieve party, dat volgende maand te Blackpool, in noordwest-Engeland, zal worden gehouden, met grote meerderheid van stemmen zal worden goedge keurd. Uit de dinsdag gepubliceerde tekst van voorgestelde resoluties blijkt, dat de partij instemt met het Waarom het voor de centrale regering zo moeilijk is, haar wil aan de zuidelijke staten in de kwestie van de toelating van negers tot de zogenaamde „blanke" scholen op te leggen, wordt duidelijk, in dien men bijgaande kaart bestudeert. Geld is Immers macht en aan het geld dat de scholen kosten dragen de gemeenten en de staten het leeuwendeel bij; de centrale regering betaalt van de kosten slechts een fractie. buitenlandse beleid der regering. In de resoluties wordt de politiek ten aanzien van het Midden-Oos ten en Cyprus en het regerings- streven om door onderhandelingen een regeling met de communis tische staten te bereiken, goedge keurd. Het „vooruitziende regeringsbe leid bij de ontwikkeling van kern wapens" wordt geprezen, evenals het besluit, om de waterstofbom, als afschrikwekkend middel tegen oorlogsdrijvers, in het Britse arse naal te handhaven. In één resolutie wordt instem ming betuigd met het verlenen van zelfbestuur aan Ghana en Malak- ka, doch er wordt hierin tevens op aangedrongen geen zelfbestuur aan enig thans nog koloniaal Brits ge bied te verlenen, voordat het vol komen vaststaat, dat de tijd daar voor rijp is. NICOSIA, 22-9. De Britse auto riteiten op Cyprus hebben maandag elf Grieks-Cyprische vrouwen uit een gevangenkamp vrijgelaten. Dit gebaar wordt gezien als een poging om de spanning onder de Griekse Cyprioten te verminderen voor be gin van de tenuitvoerlegging van het Britse plan voor het eiland op 1 oktober. Zoals bekend heeft de Griekse bevolkingsgroep, gesteund door aartsbisschop Makarios en de Griekse regering, dit plan verwor pen, terwijl de Turken daarentegen bij de uitvoering hun medewerking hebben toegezegd. Wie van vermaak zijn bezig heid maakt, zal nimmer in be zigheid zijn vermaak vinden. N.V.S.H. koninklijk goedgekeurd 's-GRAVENHAGE, 22-9. De Ne- derlandse vereniging voor sexuele hervorming heeft de koninklijke goedkeuring verkregen op haar sta tuten. Het koninklijk besluit Is ge tekend op 15 september, ruim acht jaar na de aanvrage. Het ledental van deze vereniging Is In die tijd van 55.000 gegroeid tot 135.000. De vereniging heeft 90 over het gehele land verspreide afdelingen. Blijkens de ervaringen behoort 33 pet. van haar leden tot de Protes tants Christelijke en 19 pet. tot de Rooms-Katholiek godsdienst, 11 pet. behoort tot de overige kerkgenoot schappen, terwijl 37 pet. van de leden buitenkerkelijk is. Onverlaten overvielen man HOOFDDORP, 22-9, In de afge- lopen nacht, omstreeks één uur, hebben - naar vermoed wordt min stens twee - mannen geprobeerd een roofoverval te plegen op een alleenwonende landbouwer aan de Hoofdweg tussen Oostdorp en Lijn den. Nadat de mannen zich toe gang tot de boerderij hadden ver schaft, waren ze naar de slaapka mer gegaan en hadden de landbou wer een klap gegeven. Toen een ln de buurt wonende knecht, die van het lawaai wakker werd, op een ruit van de boerderij bonsde, namen de mannen de vlucht. De aangevallen© heeft geen letsel ge kregen. i Koken wordt kwestie i j van minuten f HENGELO, 20-9. Op ie midden- standstentoonstelling „Meteoor", die begin oktober in-Hengelo zal worden gehouden, wordt onder meer een elektronenfomuis van het Duitse fabrikaat „Neff" gede monstreerd. Met dit fornuis, het eerste dat in Nederland geïmpor teerd wordt, geschiedt het koken, bakken en braden zonder water of vet in enkele minuten. Gisteren is dit fornuis in het voorlichtingsge bouw „Electra" van de N.V. Elek triciteitsfabriek IJsselcentrale te Hengelo gedemonstreerd. Het Neff-elektronenfornuis dat door „Electra" geïmporteerd zal worden, bevat geen verwarmings elementen, maar een zender, die microgolven in een daartoe ge schikte ruimte uitzendt. Deze zen der zet de wisselstroomgolven van het elektriciteitsnet, die een golf lengte hebben van 6.000 km., om in golven met een golflengte van 12- Vi cm. (2.400.000.000 trillingen per seconde). Alle elektronen in de on der het bereik van deze micro-gol ven liggende stoffen, in dit geval levensmiddelen, worden door de golven in trilling gezet, hetgeen verhitting tengevolge heeft. Stof fen die zeer weinig elektronen be vatten blijven dus koud, zoals glas, papier en plastic. Zo doet zich het verschijnsel voor dat aardappelen, in het fornuis gebracht ln de pa pieren zak, waarin de Groentehan delaar ze afleverde, binnen enige minuten een temperatuur van 100 graden Celsius hebben, terwijl het papier koud blijft. Aardappelen zijn in het fornuis in 4 minuten gaar, pudding is in 1 minuut klaar, cake is in 2Vt mi nuut gebakken en vlees en wild (uitgezonderd biefstuk) zijn in 6 tot 7 minuten gereed De prijs van het fornuis bedraagt thans f 10.000 doch het ligt in de bedoeling een kleiner apparaat in de handel te brengen, dat ongeveer f 3500 zal kosten. In Nederland is nog slechts een elektronenfomuis in gebruik, in een hotel te Utrecht. m De Amerikaanse atoomduik boot „Skate" is maandag te Boston teruggekeerd van een reis, waarbij het vaartuig 31 dagen onder water Is gebleven. Dit betekent een nieuw record. De duikboot legde onder water een afstand van 8.000 mijl af. Het vaartuig heeft een beman ning van 92 leden. Als gevolg van de relletjes tus sen voor- en tegenstanders van de Gaulles nieuwe grondwet, die zich zondag in Dakar afspeelden, hebben drie ministers van de Senegalese regering hun ontslag aangeboden. Zij verklaarden het niet eens te zijn met d© politiek "van de rege ring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1