DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering behoeft niet te rekenen op medewerking van het N.V.V. Jongste nota van Chroesjtsjef door Eisenhower niet in ontvangst genomen MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 No. 18433 115e jaargang ZIGRIKZEESCHEKNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent, Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De adviesaanvrage der regering aan de S.E.R. Verdere bestedingsbeperking „gericht naar werknemerskant" AMSTERDAM, 19-9. Dc voorzit- ter van het N.V.V., de heer C. van Wingerden, heeft in een radiotoe spraak (voor de VARA-microfoon) het standpunt van het N.V.V. be kendgemaakt met betrekking tot het advies, dat de regering aan de Sociaal-Economische Raad heeft gevraagd over een geheel of ge deeltelijke afschaffing van de con- sumentensubsidlc op (ftelk en een verdere huurverhoging en voorts aandacht besteed aan het regerings programma. In de andere aan de orde zijnde vraagstukken op het gebied van het loonpeil, waarover tevens ad vies aan de S.E.R. wordt gevraagd, doelt de regering aldus de heer van Wingerden - op een te ver wachten verhoging van de zieken fondspremie, een eventuele voort zetting van de tijdelijke toeslag op de kinderbijslag (gelijk die gold voor 1958), de verwerking in de collectieve arbeidsovereenkomsten van de huurcompensatie van het vorig jaar, de weduwen- en wezen verzekering en de algemene kin derbijslagverzekering. Het valt op, dat de regering, ge steld voor een groot begrotingste kort, niet zelf de maatregelen aan geeft die dienen te worden ge troffen om dit tekort zov'eel mo gelijk in te perken, maar dat zij over een aantal posten op die be groting een advies vraagt aan het bedrijfsleven. Verder valt op, dat de regering, die een gedeelte van het begro tingstekort van ruim 1.400 miljoen wil opvangen door het aangaan van leningen, voor een ander on gedekt gedeelte zo een bijzondere keuze heeft gemaakt. De maatre gelen waarover de regering advies vraagt en waarvan zij dus blijk baar verwacht, dat daaruit een aanwijzing zal komen in welke richting kan worden bezuinigd, dragen allemaal hetzelfde karakter en hebben alle iets te maken met de levensomstandigheden van de werkende bevolking. Men zal zelfs met een vergrootglas tevergeefs zoeken naar een aanduiding, dat er door de regering tegelijk advies wordt gevraagd over vraagstukken, waar andere bevolkingsgroepen -di rect mee te maken hebben, aldus de heer van Wingerden. Deze boodschap der regering aan de werknemers van Nederland en aan hen, die van een klein inko men moeten leven, heeft een diepe teleurstelling bezorgd. Naar aan leiding der toelichting op de mil joenennota, waarin wordt gespro ken over mogelijkheden van een nieuwe opgaande lijn, van nieuwe welvaartsmogelijkheden, mochten wij verwachten dat gezocht zou zijn naar oplossingen, waardoor de bestedingsbeperking ook voor hen zoveel mogelijk zou worden terug gedraaid, aldus de heer van Win gerden. De adviesaanvrage aan de S.ER. is een tweede verzoek om te willen adviseren over een bepaalde be stedingsbeperking; een verzoek om aan te geven op welke wijze er een verdere bestedingsbeperking tot stand kan komen, maar volstrekt eenzijdig gericht naar de kant der werknemers. Over de tijdelijke toeslag op de kinderbijslag, waartoe eind vorig jaar werd besloten, zeide spreker dat er gezien het verloop van het prijsniveau in 1957 en dit jaar be paald geen aanleiding is om deze, na het verstrijken van de termijn van een jaar waarvoor zij getrof fen was, niet voort te zetten. Als de regering er toe zou be sluiten tot huurverhoging over te gaan en de subsidie op melk af-^Je schaffen zou dat betekenen, dat de werknemers in Nederland nu reeds gedurende een paar jaren geen en kele vermeerdering van hun wel vaart hebben gezien, zij integen deel een stuk van hun welvaart hebben moeten prijsgeven als ge volg van de bestedingsbeperking. En daar zou dan, na de verhoging van de suikerprijs, nu nog eens een verhoging van de melkprijs van 6 7 cent per liter bijkomen. Terwijl tegelijkertijd door middel van een huurverhoging de huiseigenaren in de gelegenheid zouden worden ge steld een deel van het nationale inkomen te consumeren, waarop de werknemers na de offers die zij de laatste jaren hebben gebracht be slist meer recht hebben dan de huiseigenaren, aldus de voorzitter van het N.V.V. Namens het N.V.V. kan ik ver klaren, dat de regering voor de door haar noodzakelijk geachte maatregelen - zoals omschreven in de adviesaanvrage aan de S.E.R. - op onze medewerking niet behoeft te rekenen. Wij hebben in de afge lopen jaren onder moeilijke om standigheden als leiders van de vakbeweging beslissingen moeten nemen, waarmede onze leden soms grote moeite hadden om deze te begrijpen en te verstaan. Wij zijn voor die moeilijkheden, die we ook in eigen kring hadden, niet opzij gegaan, omdat wij het oog gericht hielden op het totaal van vraag stukken, waarbij wij ons steeds in dachtig waren, dat het op een be paald moment noodzakelijk kan zijn om offers te brengen om gro tere nadelen te voorkomen. K.L.M.-vliegtuig „Koraalzee" vloog over geografische Noordpool Proefvlucht voor geregelde roete op Japan SCHIPHOL, 20-9. Zaterdagmid dag om 12.54 uur is het K.L.M.- vliegtuig de PH-DSM „Koraalzee", na een vlucht over de geografische Noordpool, op Schiphol geland. Het K.L.M.-vliegtuig had de af stand van Anchorage over de Noordpool naar Stavanger in Noor wegen afgelegd in 15 uur 1 minuut. In Stavanger werd een landing ge maakt, opdat de bemanning zich vertrouwd kon maken met het vliegveld, dat als mogelijke uit- wijkhaven voor de roete over de Noordpool dient. Het laatste ge deelte van deze proefvlucht van de K.L.M., welke tevens als aüeve- ringsvlucht gold van het nieuwe Douglas-toestel, leidde van Stavan ger naar Schiphol, een afstand die in 1 uur 52 minuten werd gevlogen. Naar bekend is leidde de proef vlucht van Los Angeles via Cold Bay bij de Aleoeten naar Tokio en In het laboratorium van de na tuurkundige faculteit van de He breeuwse universiteit te Jeruzalem is men er in geslaagd bijna het ab solute nulpunt - 273 graden Cel sius onder nul - te bereiken. Het experiment vond plaats toen er een hittegolf in Israël heerste. RETOER AFZENDER Nota was zeer scherp gesteld NEW PORT, 20-9. - President Eisenhower heeft de jongste nota van de Sowjetrussische minister president Chroesjtsjef, zaterdag „onaanvaardbaar op grond van het gevestigde internationale gebruik" genoemd. De Amerikaanse zaakge lastigde heeft opdracht gekregen de nota weer aan de Sowjet-rege- ring terug te geven. De perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, zei, dat voorzover hij wist, dit de eerste keer is, dat de Amerikaanse regering een Sow- jet-nota niet heeft willen aanne men. Volgens Eisenhower is de nota van Chroesjtsjef „beledigend en heftig". Zij is vol met valse be schuldigingen en bevat ontoelaat bare bedreigingen, aldus de presi dent. In westelijke diplomatieke krin gen te Washington was men alge meen van oordeel, dat president Eisenhower geen andere keuze had dan de nota terug te zenden. In genoemde kringen zei men za terdagavond, dat Chroesjtsjef „een welverdiende reprimande" is ge geven. Diplomaten en Amerikaanse ambtenaren te Washington zijn het Weer Chinese waarschuwing HONGKONG, 21-9. De regering in Peking heeft zondag haar ne gende „ernstige waarschuwing" aan het adres van de Amerikanen gericht, die opnieuw worden be schuldigd van schending van de Chinese territoriale wateren. Djakarta trekt handelsvergunningen in voor Nederlandse bedrijven Transacties over Indonesische instantie DJAKARTA, 20-9. Het Indone sische ministerie van Handel heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de vergunning voor Nederlandse han delsondernemingen, die als gevolg van de anti-Nederlandse campag ne onder regeringstoezicht zijn ge steld, om export- in interinsulaire handel te drijven, is ingetrokken. AlleTakelijke transacties van de betrokken handelsfirma's, hetzij in het locale, hetzij in het inter-insu- laire handelsverkeer, alsmede op het gebied van de in- en uitvoer handel, moeten voortaan worden afsloten in naam van de „Badan Urusan Dagang" (B.U.D.), - de re geringsinstantie die belast is met het beheer over de overgenomen Nederlandse handelsinstellingen. De nieuwe maatregel treedt op 1 oktober in werking. De vertegen woordigers van de B.U.D., die aan de onder regeringstoezicht gestelde Nederlandse bedrijven zijn toege voegd, alsmede de inspecteurs voor de binnenlandse handel in de bui tengewesten zijn thans gemachtigd alle voor het aangaan van zake lijke transacties door de betrokken bedrijven benodigde documenten te ondertekenen. erover eens, dat Chroesjtsjefs nota was gesteld in bewoordingen, die scherper zijn dan in enig ander di plomatiek stuk sedert de tweede wereldoorlog. LONDEN, 22-9. De „Times" acht Eisenhower's weigering om de laat ste nota van Chroesjtsjef over de. crisis in het Verre Oosten te aan vaarden, gerechtvaardigd. Kenne lijk wil Chroesjtsjef zich met deze brief slechts een voorwendsel ver schaffen voor een nieuw appèl op de publieke opinie, aldus het blad. De „Daily Herald" beschuldigt de Britse diplomatie in een hoofd artikel van gebrek aan activiteit in een tijd van toenemende spanning. Nochtans weet iedereen, dat Groot- Brittannië een hulpeloze schiet schijf zal zijn als de V.S. en de Sowjet-Unie, door de flaters die zij begaan, van een scheldpartij op grote schaal over het'Verre Oosten terechtkomen in een oorlog met waterstofbommen. Het is nu de tijd om dit te voorkomen, zo zegt de „Daily Herald". De wervelstorm in Japan Veel slachtoffers Volgens dé jongste berichten zijn 48 mensen om het leven .gekomen en 115 ernstig gewond door de wer velstorm die donderdag Tokio en de Japanse westkust h'eeft geteis terd. 32 mensen worden nog ver mist, evenals de bemanningen van 292 kleine vissersschepen die ge zonken zijn. 77.400 gezinnen zijn dakloos. De bemanningen van 43 vissersschepen die vergaan zijn, zijn vrijdag gered. De wervelstorm heeft meer dan 750 bruggen vernield en circa 500 grondverschuivingen veroorzaakt. AFWASMETH0DE Een wraakzuchtige verstoten minnaar van een eethuis houdster in Berlijn heeft bij de politie een boekje open gedaan over de hygiënische opvattingen van zijn ex-ge liefde. Naast andere mis standen was wel het meest aansprekend haar methode van afwassen: dit liet de waardin gewoon over aan de herdershond die ér wel voor zorgde dat alle borden keurig schoon gelikt weer op tafel kwamen. Zij kreeg een voorwaardelijke straf. Nobelprijswinnaar wil hulpfonds WENEN, 21-9. - Do Brit Lord Boyd-Orr, winnaar van de Nobel prijs voor de vrede, heeft zaterdag te Wenen het denkbeeld geopperd, dat alle landen hun uitgaven voor defensie met tien procent be snoeien en de aldus bespaarde gel den, naar Boyd-Orr's schatting 40.000.000.000 gulden per jaar, in een fonds te storten voor de ont wikkeling van dc minder ontwik kelde landen. Dit zou moeten ge schieden onder auspiciën van de Verenigde Naties. De Gaulle maakt toernee door Frankrijk PARIJS, 21-9. Generaal De Gaulle heeft zondag, op zijn propaganda- reis door Frankrijk, Straatsburg en Rijssel bezocht. In Straatsburg, waar de regen bij stromen neerviel, lieten tegenstanders van de grond wet ballonnetjes met „non" op, doch hun kreten werden overstemd door toejuichingen toen de generaal voor het stadhuis de bevolking opriep met grote meerderheid voor de grondwet te stemmen. Een speciaal militair vliegtuig moest zondag ingeschakeld worden om een droge uniform voor De Gaulle naar Straatsburg te bren gen, voor hij zijn reis naar Rijssel voortzette. Stoffelijke resten van vliegers naar V.S. MOSKOU, 20-9. Het Russische persbureau Tass heeft zaterdag ge meld, dat de Russische regering vrijdag de Amerikaanse ambassade in een nota heeft medegedeeld, dat de lijken van zes bemanningsleden van een Amerikaans militair vliegtuig, dat op 2 september in Armenië neerstortte, naar de V.S, gestuurd zullen worden. In de Russische nota wordt krachtig ont kend, dat Russische jagers het Amerikaanse vliegtuig boven de Turks-Russische grens hebben on derschept. (In Washington is van ambtelij ke zijde gezegd, dat de Russische nota geen gewag maakt van het lot van nog 11 mannen, die zich aan boord van het verongelukte Ame rikaanse vliegtuig bevonden). In Torquay - zuid-Engeland - heeft de hypnotiseur Henry Blythe een praktijk geopend voor telefoni sche behandeling van mensen die het roken willen afleren. Blythe beweert dat hij rteeds duizenden mensen door hypnose van het roken heeft.genezen. van de Japanse hoofdstad naar Fairbanks en Anchorage op Alas ka. Het laatste gedeelte van de proefvlucht werd dus vandaag af gelegd. In totaal heeft de DC-7C over 23.285 km een vliegtijd van 53 uur 24 minuten genoteerd. Op 3 oktober wordt een tweede proefvlucht, eveneens met de „Ko raalzee", uitgevoerd, welke van Amsterdam via Anchorage naar Tokio en terug leidt. Op 1 novem ber vindt de officiële openings- vlucht van de geregelde dienst plaats. Met de ongelukkigen schrei en valt vaak gemakkelijker dan met de gelukkigen lachen. Engelse bommenwerper verongelukt Zeven doden NEWARK, 20-9. Een Avro-Vul- can straalbommenwerper in zater dag op de basis Syerston van de Britse luchtmacht in de nabijheid van Newark verongelukt toen dui zenden een vliegdemonstratie bij woonden. Niemand van het publiek werd gedeerd. De Avro-Vulcan, een van de nieuwste Britse straalbommen- werpers, met deltavleugels, veron gelukte bij het opstijgen. Vier be manningsleden en drie man van het grondpersoneel verloren het leven. Gromyko schrijft brief aan voorzitter V.N. MOSKOU, 19-9. Tass meldt, dat de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, een brief heeft gezonden aan de voorzitter van de algemene vergadering van de V.N., de Libanees Malik, waar in verzocht wordt op de agenda van de V.N. het Russisch voorstel te plaatsen inzake de verminde ring van de militaire uitgaven van de „Grote Vier" met 10 a 15 per cent en het reserveren van een deel van de aldus bespaarde gelden voor hulp aan de minder ontwikkelde gebieden. Gromyko verzoekt deze zaak als „een belangrijke en dringende aan gelegenheid" te behandelen. Het Europese landbouwverbond WENEN, 20-9. De tiende algeme ne vergadering van het Europese landbouwverbond is zaterdag te Wenen gesloten na het afkondigen van een handvest voor de landbouw in Europa. ïn het handvest wordt gezegd, dat de 35 miljoen boeren in Europa er van overtuigd zijn, dat vrijheid en verantwoordelijkheid van individu en gezin de basis van de bescha ving zijn. De bijeenkomst, die een week heeft geduurd, werd bijgewoond door ruim 100 afgevaardigden uit 21 landen. Journalisten uit de V.S. in Nederland AMSTERDAM, 20-9. Een groep van 120 Amerikaanse journalisten, uitgevers en directeuren van regio nale en plaatselijke kranten in de Verenigde Staten brengt de komen de weken een bezoek aan Europa. Vanmorgen arriveerde het gezel schap op Schiphol, waarna het door de loco-burgemeester van Amster dam, mr. A. de Roos, op het stad huis werd verwelkomd. In Neder land, het eerste land dat op deze studiereis wordt bezocht, zullen de deelnemers o.m. in Rotterdam, Utrecht en Den Haag vertoeven. Maandagochtend vertrekken de be zoekers naar België, waarna zij nog naar Frankrijk en Engeland zullen gaan. Op 5 oktober vertrekt het gezelschap weer naar de Ver enigde Staten. Kindermoordenaar gegrepen UTRECHT. De achtjarige Wim de la Parra uit Utrecht, die vorig jaar 22 juni spoorloos verdween, blijkt te zijn vermoord. De dader van de moord is gearresteerd. Dit is meegedeeld door de officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, die voorts bevestigde, dat het kinderlijkje, dat dit jaar augustus in de bossen bij Auster- litz onder Driebergen is gevonden, is geïdentificeerd als dat van de verdwenen jongen. Do man, die het misdrijf heeft begaan, is de 28-ja- rige arbeider R. G. uit Utrecht. De studie van prinses Beatrix s-GRAVENHAGIS. 20-9. H.K.H. prinses Beatrix is thans aan haar derde studiejaar begonnen. De prinses heeft in de afgelopen twee jaren enkele tentamina afgelegd. Na het afleggen van het kandi daatsexamen Nederlands recht, zal zij zich voorbereiden op een doc toraal examen in dc vrije studie richting van de faculteit der rechtsgeleerdheid, waarvan socio logie een der vakken zal vormen. Aangezien de studie in dit sta dium meer beslag zal leggen op de prinses, zal het haar niet moge lijk zjjn in die mate officiële ver plichtingen op zich te nemen als tot nu toe het geval was. f Koningin kreeg J Canadees fruit j SOESTDIJK, 18-9. Dc Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Thomas A. Stone, heeft vanmiddag op he't paleis Soestdijk aan Konin gin Juliana een geschenk van zijn land aangeboden. Dit bestond uit een zending kleurig blinkend fruit en de beste groentesoorten, die de kwekers van Ontario hebben aan te bieden. De zending was samenge steld op verzoek van de Canadese Tuinbouwraad en de vereniging van fruit- en groentekwekers in Ontario. Zij was bedeeld als ge schenk van de vele Nederlandse emigranten, die in Ontario wonen, en als illustratie van de belangrijke bijdrage, die deze Nederlandse Ca nadezen hebben gegeven aan de ontwikkeling van de tuinbouw in de streek van Toronto. Door het werk van de emigranten is dit ge bied een van de bloeiende tuin bouwcentra van Canada geworden. Maandag was de geschenkzending in Holland Marsh overgedragen aan de Nederlandse consul-generaal in Toronto, mr. J. Polderman. Dit geschiedde door Hetty Horlings, een dochter van een van de eerste Ne derlandse tuinders, die zich in deze streek vestigden. Het geschenk werd daarna door de K.L.M. naar Nederland gevlogen. Mr. de Lint: Nederland moet daden stellen ZEIST, 21-9. „Tot dusverre heb ben wij Indonesië met Nederland laten spelen. Dit jaar is het in de Troonrede anders gesteld. Wij moe ten er op aansturen, dat het vol gend jaar het zelfbeschikkings recht van de Zuid-Molukken daar in wordt genoemd, zoals dit jaar dat van de Papoea's". Dit zeide mr. J. G. de Lint, offi cier van justitie in Den Haag, van- g op een driedaagse conferentie van de Stichting „Door de eeuwen Trouw" in Zeist, in een inleiding over „Indonesië, de Zud-Molukken en Nieuw-Guinea". Zware veroordelingen in Hongarije PARIJS, 21-9. Volgens uit ge loofwaardige bron ontvangen be richten is onlangs een aantal naaste medewerkers van de inmiddels te rechtgestelde oud-premier Imre Nagy, na een geheim proces ver oordeeld tot zware gevangenis straffen. De voornaamste beklaagde, Ga- bor Tanczos, voormalig algemeen secretaris van de Petoefilcring, kreeg levenslang. Sandor Haraszti, gewezen voorzitter van de journa listenvereniging, George Fazekas, oud-medewerker van het partijblad „Szabad Nep" en F. Surec, voor malig secretaris van het commu nistische partij comité van Boeda pest, werden veroordeeld tot resp. tien, zes en drie jaar gevangenis straf. Een vijfde beklaagde, de jour nalist Peter Erdos, die tot een half jaar werd veroordeeld, werd in vrijheid gesteld. In een ander proces werd prof. George Adam, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Boedapest, op beschuldiging van het leiden der ondergrondse ver zetsbeweging van intellectuelen na de onderdrukking van de opstand, ook tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. m Zondag is in Algiers vernomen, dat bij gevechten met Franse troe pen in de voorgaande 24 uur 63 op standelingen zijn gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1