hoofd- pun? 'ASPRO1 Gouden bruidspaar eiste aandacht Forceer geen volwassenheid In verwachting Weledelgeboren groen 2 'ASPRO'5Itfaxmeb fee.' DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 19 september 195s no. «432 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Churchill de man van de week aanvullende artikelen is voorzien. Het ja of neen op Franse'bodem is echter verschillend van dat op Afri kaanse bodem. En in Afrika ver schilt het weer of hei wordt uit gesproken in Algiers dan wel in één der overzeese gebieden, die te voren deel uitmaakten van de Franse Unie. Men kan Churchill als de man van deze week beschouwen. Maar in zeer bijzondere kwaliteit, en wel als gouden bruidegom, Inderdaad, Churchill is in 1908 getrouwd met lady Clementine Hozier, niet alleen een klassieke schoonheid van die tijd, maar begaafd, geestig en zeer ontwikkeld. Er zijn meer artikelen in de En gelse en buitenlandse pers gewijd aan de gouden bruid, dan aan de gouden bruidegom en bij al deze artikelen wordt er op gewezen, dat Churchill natuurlijk door zijn ka rakter-eigenschappen, zijn gaven, zijn doorzettingsvermogen, zijn eigen carrière heeft gemaakt, maar dat toch ook de steun van zijn vrouw van grote invloed is geweest op die carrière. Vooral in die jaren, dat het hem in de politiek niet mee liep, zoals bv. in 1916, toen Lloyd George de regering van Asquith ten val bracht en geen passende plaats voor Churchill had, als in 1936, toen Churchill zijn trouw aan koning Edward VIII op meer spon tane dan tactvolle wijze toonde, als in 1956 toen het hem duidelijk wor den moest, dat Eden, door hem als premier aanbevolen, niet de kracht bezat, die voor een leider van de Engelse regering in die omstandig heden nodig is. Men kan nu de vraag in het mid den laten of Churchill als staats man zo groot is geweest als velen hem zien. Het woord van Roose velt: „Churchill is de voortreffe lijkste man om de oorlog tot een goed einde te brengen, maar niet om de wereld na de overwinning te leiden", moge al dan niet zijn gesproken - als het gesproken is, is het ten dele bewaarheid. Maar neem eens aan, dat er geen Chur chill had klaar gestaan om in de moeilijke erfenis van Chamberlain in de mei-dagen van 1940 te aan vaarden, wat zou er dan van Enge land, van Europa, wellicht van de wereld 2ijn geworden? Wie had zijn doorzettingsvermogen opge bracht, óók in de moeilijkste en somberste dagen, die gevolg waren van slecht beleid zonder Churchill? Ingezonden mededeling Moeilijke positie Churchill's keuze in 1956, toen door Eden's ziekte een nieuwe mi- nister-president moest worden aan gewezen, viel op MacMillan boven Butler, die niettemin als beheerder van de schatkist zijn sporen dubbel en dwars had verdiend. De keuze blijkt meer en meer juist te zijn geweest. Eén van de meest bekende redac teuren van de „Figaro" heeft in de afgelopen week een interview met MacMillan gehad, natuurlijk in Downingstreet 10. Hgm was gevraagd tevoren zijn vragen op papier te stellen, en hij heeft, met de listigheid de journa list eigen, gedacht, dat er wel het een en ander uit MacMillan zou zijn te krijgen, tussen de regels van de vragen door. Dat is niet gelukt. MacMillan heeft wat ontwijkend, op sommige zeer positief en op an dere vragen negatief geantwoord. Hij weet maar al te goed, dat zijn positie zowel in Engeland als in de wereldpolitiek uitermate moeilijk is. Men heeft menen op te merken, dat Eisenhower's rede, gericht te gen China, in Londen koel is ont vangen. Wie de tekst nauwkeurig overleest, kan dit niet juist vin den. Maar al was het juist, was het dan niet begrijpelijk, dat Londen er nadruk op legt, dat het inzake de verdediging van Quemoy en Matsoe niets heeft beloofd? Heeft Amerika een paar weken tevoren veel gedaan om Engeland tegemoet te komen inzake de Engelse vissers rondom IJsland, niettegenstaande de 12-mijIszone ook door Amerika niet wordt erkend? In de Verenigde Naties Opnieuw vraagt men zich af hoe de verhouding Rusland-China eigenlijk is. Is het nu China, dat van Rusland hulp verlangt, omdat het zich min of meer achter Rus land plaatste inzake het nabije oos ten, of ligt de zaak wellicht omge keerd? De onrust in de wateren van Formosa zal nog wel enige tijd aan houden. Men hoort zelfs al, dat Engeland met Polen de mogelijkheid over weegt om het debat over Quemoy en Formosa in de Ver. Naties te brengen. Zou men daarin slagen, dan zou China een stap nader zijn gekomen tot het zo begeerde lid maatschap van de Verenigde Na ties. Het is niet waarschijnlijk, dat Washington in die geest een bemid deling zal aanvaarden. De toestand blijft ernstig, al ziet het er naar uit, dat de toestand wat minder gespannen is. Vooral nu Rusland reeds in november bereid is tot besprekingen, die voortvloei en uit de rapporten der atoomkun- digen te Genève. Ja of neen in Frankrijk Frankrijk nadert alweer meer de dag van het referendum. Op 28 september zal de Franse en een deel van de Frans-Afrikaanse be volking ja of neen moeten zeggen tegenover de nieuwe grondwet, die door de Staatsraad van een aantal WIJ OUDERS <8caoHSCS<»OCS<«9CSc9ijc Met verlangende ogen kijkt Rita uit het raam van haar kamertje. De straat is vol joelende kinderen. Kinderen, die allemaal jonger zijn dan de 14-jarige Ria. Kinderen, die nog onbekommerd mogen spelen; aan wie nog geen andere eisen ge steld worden dan dat ze zich amu seren. Kinderen, die geen plichten en verantwoordelij heden hebben; van wie nog niets verwacht wordt. Van Ria wordt een heleboel ver wacht, o.a. dat ze zich als een keu rige jongedame gedraagt. Een doch ter moet ze zijn, waarmee haar ouders eer kunnen inleggen. Een bedaard, beschaafd meisje, dat lief hebberijen heeft, die bij haar leef tijd passen. Een meisje, dat moeder op gepaste tijden een handje weet te helpen; dat haar huiswerk in de puntjes maakt; dat in haar vrije tijd góéde boeken leest, keurige handwerkjes weet te maken en piano leert spelen. Een meisje, dat langzamerhand ook leert, zich in het gezelschaps leven te bewegen en af en toe al aan de conversatie deel mag ne men als haar ouders bezoek heb ben. Kortom een meisje aan wier opvoeding alle zorg wordt besteed, maar van wie dan ook verwacht wordt, dat ze zich daarnaar ge draagt. Ze moet er zich op voorbe reiden, dat haar kindertijd zoetjes aan achter haar komt te liggen en ze naar de volwassenheid met het décorum dat daarbij hoort, toe gaat groeien Het is nog een kind Maar in haar hart is Ria nog vol op kind. Ze zou mee willen hollen met al die andere, veel jongere meisjes en jongens op straat. Ze zou in een spijkerbroek willen lo pen en haasje over springen. Ze zou het stijve keurslijfje van wellevend, heid dat haar ouders haar hebben aangebonden, van zich af willen rukken, om te kunnen draven en gek doen. Want in haar borrelt en bruist het van overtollige levens lust, die nergens eén uitweg vindt. Ze zou met andere kinderen wil len joelen, inplaats van met haar ouders keurige gesprekjes voeren. Misschien zou ze wel een paar har tige lelijke woorden willen zeggen. En dat dóét ze opeens ook, terwijl ze daar voor het raam staat en de kinderen buiten benijdt. Juist op dat ogenblik komt haar volmaakte moeder binnen. Haar ogen worden groot en star van schrik en af schuw. „Foei, Ria, wat moet mama van je horen?" zegt ze ontsteld. Los uit de kooi Ineens breekt er een kleine dui vel in Ria los. Ze gooit het hand werkje, waarmee ze bezig was, dat voor oma's verjaardag bestemd is en dus met uiterste zorg behandeld moet worden, op de grond; stampt er met de voet op en gilt: „Ik wil naar "buiten! Ik wil ook wel eens spelen. Ik wil geen opgeprikte pop zijn en altijd in een kooitje zitten Ik wil naar buiten. De moeder is een ogenblik met stomheid geslagen. Ze kent haar ge dweeë, perfect opgevoede en zo goed haar plicht begrijpende doch- ter niet meer. „Foei Ria", brengt ze er tenslotte met moeite uit. „Je bent toch veel te groot om op straat te spelen. Wil je met dat kleine grut spelen?' Het is bedoeld om Ria's eerzucht te prikkelen, maar het heeft geen uit werking. Als ze later aan tafel zit ten, ziet ze met verbazing, hoe de ogen van het meisje stralen. Zo ge lukkig en onbevangen heeft moeder haar nog nooit zien kijken. „Mag ik vanavond nog even?" Haar ouders wisselen een blik. Ze hebben altijd gedacht, dat het voor een kind fijn moest zijn, om bij de grote mensen te mogen ho ren. Voor het eerst dringt het tot hen door, dat het misschien beter is, haar nog een poosje kind te la ten blijven, MARCEL LE. Ingezonden mededeling Zo heet dit toelichtend en gerust stellend Doktersboek.dat gratis is ingesloten bij een Babyderm Set,waarin alles voor vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. fwArT^H@THMirrï5^°lol Zware wervelstorm teistert Japan Veel doden en 13.000 daklozen TOKIO, 18-9. Japan is geteisterd door een wervelstorm, die over stromingen en grote schade heeft veroorzaakt. Achttien mensen zijn omgekomen en 77 ernstig gewond. Er zijn 39 vermisten. Meer dan tweehonderd bruggen zijn vernield. Grondverschuivingen en overstromingen hebben verbin dingen met de hoofdstad afgesne den. Patrouilleboten van de Japanse kustwacht zoeken het zeegebied voor Tokio en Jokohama af naar overlevenden van 75 visserssche pen die gezonken zijn. Aangenomen wordt, dat nog 19 schepen met man en muis zijn vergaan. Meer dan 13.000 vissers zijn dak loos doordat hun huizen zijn on dergelopen of. verwoest. Straaljager kreeg „flame out" Piloot gered met schietstoel 's-GRAVENHAGE, 18-9. - Een F-84-F „Thunderstreak" straalja ger van de basis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht is, naar de Luchtmachtvoorlichtingsdienst mededeelt, hedenmorgen in Zwit serland nabij Bazel neergestort, nadat het toestel een zogenaamde „flame-out" had gekregen (afslaan van de motor). De terreinomstandigheden lieten geen noodlanding toe, zodat de vlieger zich genoodzaakt zag van de schietstoel gebruik te maken. Hij landde veilig met zijn para chute nabij het dorp Freiburg ten zuidwesten van Bazel. De Britse Kolenraad heeft een voorwaardelijke loonsverhoging aan 350.000 mijnwerkers aangeboden. De omvang van de verhoging is niet bekend gemaakt, maar men gelooft dat zij circa zeven shilling (drie gulden vijftig) per week bedraagt. De eis van de mijnwerkers is 15 tot 21 shilling per week, al naar ge lang de bekwaamheid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND STADSKANAAL. De 45-jarige J. Lanting is op de weg naar Bare- veld nabij de Hilte bij een ver keersongeval om het leven geko men. De heer L., die van een land weg zonder op te letten de straat overstak met een bromfiets werd gegrepen door een personenauto bestuurd door C. A. de R. uit Win schoten. L. was op slag dood. SCHIPHOL. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J Zijlstra, is met het lijnvliegtuig der K.L M. naar Milaan vertrokken om in Venetië deel te nemen aan een conferentie van de Europese Eco nomische Gemeenschap. ROTTERDAM. „Met de beste wensen voor de toekomst heb ik de eer en het genoegen dit tehuis voor geopend te verklaren". Deze woor den sprak de onlangs zeventig jaar geworden prins Axel van Denemar. ken te Rotterdam, waar hij op het Willemsplein het zeemanshuis opende, dat eigendom is van de Vereniging voor Scandinavische zeemanshuizen in buitenlandse ha vens. AMSTERDAM. De 17-jarige jon geman Kooten is tijdens werk zaamheden op het dak van een per ceel aan de 3e Oosterparkstraat te Amsterdam, van dit dak gevallen, De jongen werd naar het O L.V.- gasthuis vervoerd, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. SCHIPHOL. Een lange, bruin verbrande Nieuw Zeelandse boer, John Kjngsbury, kampioen-ploeger van Nieuw-Zeeland, is met een „Whispering Giant", zoals de grote Bristol Britannia machines worden genoemd, van de Canadian Pacific Airlines op Schiphol aangekomen. Later is hij doorgereisd naar west- Duitsland, waar de wereldkampi oenschappen worden gehouden. 's-GRAVENHAGE. De minister van publieke werken van de Soe dan, Sayed Buth Diu en het parle mentslid J. Malwal Mut brengen op het ogenblik een bezoek aan Ne. derland. BOXTEL. In het ziekenhuis te Boxtel is overleden de heer C. A. Kerkhofs uit Boxtel, wie zondag een verkeersongeluk overkwam, toen hij per bromfiets een voor- rangsweg overstak. Hij werd op dat ogenblik gegrepen door een perso nenauto. De gevolgen lieten zich aanvankelijk niet ernstig aanfcien doch later traden complicaties op, welke de dood tot gevolg hadden. Het slachtoffer was 46 jaar oud en had een gezin met vier kinderen. Jack Teagarden, een van de groten uit de geschiedenis van de jazz, heeft als een der eersten de trombone tot solo-instrument verheven. Ook als vocalist doet hy door zijn aparte stijl van zich spreken. Djakarta pakt nu Chinezen aan GROTE OPSCHUDDING DOOR VERBOD VAN VIJFTIG CHINESE ORGANISATIES Oorzaak: vriendschap voor Formosa-regering DJAKARTA, 18-9. - Meer dan vyftig Chinese organisaties, die ge acht worden in verbinding te staan met de nationalistisch-Chinese ,Kuo Mintang"-organisalic, zijn donderdag door de stadscomman- dant van Djakarta verboden. In een bekendmaking van de lijst der verboden organisaties zei de chef-staf van het stadsgarni- zoen, majoor Subroto, dat de or ganisaties op politiek, economisch, sociaal en cultureel ter-rein activi teiten voeren volgens dezelfde lij nen als de „Kuo Mintang", die eer der verboden werd. Hij voegde er aan toe, dat de activiteiten van de organisaties „de nationale belan- r van het Indonesische volk schaden". Deze ingrijpende maatregelen te gen de Chinezen, die lid zijn van organisaties welke geacht worden de regering van Formosa vriend schappelijk gezind te zijn, hebben in Chinese kringen in de hoofdstad grote opschudding- verwekt. Het nieuws van het verbieden van de twee-en-vijftig organisaties ver spreidde zich snel door de Chinese wijk. Het is nog niet bekend of een soortgelijk verbod ook in andere plaatsen werd ingesteld. De Chinese bevolking in Indo nesië wordt geschat op drie mil joen personen, die voornamelijk in de grote steden van Java en Su matra zijn gevestigd, waar zij een groot deel van de handel beheersen. Ze worden drie weken ontgroend, De prille en jonge studenten, Hun pa's zijn er gauw mee verzoend Die zorgen alleen voor de centen. Hun zoons en de dochters incluis Is heel weinig vreugde beschoren, Maar komen ze weer eens naar huis Dan zijn ze „weledelgeboren" Zo schrijven de boekhandelaars. Die drukwerkjes sturen bij hopen En graag aan de troep eerstejaars Hun boeken en spullen verkopen. Zo'n groen staat er even b\stil En krabt er eens achter zijn oren: Ginds is hij alleen de paskwil, Hier blijkt hij weledelgeboren Ginds wordt hij geplaagd en gesard Daar moet hij van alles verduren. En spreekt h\) eens recht uit zijn hart, Dan kan hy het dubbel bezuren. Daar is hij een nul en een „feut", Een vrucht, die niet eens is voldragen, Een suffert, dat hoort bü de leut. Die soins wordt gestompt en geslagen. De ouderejaars in de soos, Die hebben het recht hen te jennen En vinden nog: hier is niks loos, Daar moeten die groentjes aan wennen. Zij zaaien hun speels intellect Als zaad in de jeugdige akker; Wie dat niet waardeert is volstrekt Een dwaas en leeghoofdige stakker. Zij hebben de wijsheid in pacht, De rest is om meêlij te krijgen; Ze drinken tot diep in de nacht En laat al dat vulgus nou zwijgen De groen met of zonder zijn haar Moet ieder gevoel maar versmoren: Gelukkig, de boekhandelaar Vindt hem nog weledelgeboren! JAAP MIJDERWIJK. Rapport van commissie „Het kleine inidtlenstandsbedrijf" Vraagstuk vrijwillige sanering aan de orde De commissie „Het Kleine Mid- .denstandsbedrijf". is met haar werkzaamheden gereed gekomen en heeft thans het door haar uit gebrachte rapport aan de staats secretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, aangeboden. Deze commissie werd op 27 oktober 1954 door de staatssecretaris van Economische Zaken ingesteld. Zij kreeg tot taak de' problemen van het kleine middenstandsbedrijf te Ingezonden mededeling Neem 'ASPRO' en U voelt U opknappen. 'ASPRO' brengt onmid dellijk verlichting en irriteert Uw maag niet. VI/, bestuderen en de mogelijkheden te onderzoeken, welke tot een verbe tering van de positie van de kleine middenstandsondernemingen zou den kunnen leiden. In het bijzon der werd aandacht gevraagd voor het vraagstuk der vrijwillige sa nering. De commissie stond onder voorzitterschap van prof. dr. R. van Dijk en telde onder haar leden gedelegeerden van de midden standsorganisaties, een aantal Tweede Kamerleden en hooglera ren, vertegenwoordigers van insti tuten en instellingen, die (mede) de belangen van de middenstand behartigen en ambtenaren van mi nisteries, die bij het beleid inzake de middenstand betrokken zijn. Rusland zal waarschijnlijk zich er toe gedwongen zien om tenslotte zijn atoomproeven te hervatten in dien de Britten en Amerikanen met hun proeven doorgaan, aldus radio-Moskou. Rusland kan niet veel langer onverschillig blijven tegenover de voortzetting van de proeven in het westen. Er is een grens aan ons geduld, aldus de Russische zender. feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Met de hoed in de hand bleef Tonnie staan. Toen begreep hij het: dit alles was voor hemMaar waarom? Toen de muziek ophield, klonk een luid: hiep-hiep-hoera! van de mensenmenigte en Tonnie keek glimlachend-verwonderd in het rond. Kijk, daar stond ook inspek- teur Stellinga, die knipoogde naar hem. En daarzijn eigen vader en moeder. Het werd hem nu een beetje te machtig en daarom nam niemand het hem kwalijk, dat hij zijn gezicht verborg in de armen van zijn moeder. Zelfs zijn vader had moeite, zich goed te houden. Na een poosje vond men het blijkbaar welletjes, want een me neer riep met stentorstem: „Stilte!"" Tonnie draaide zich naar hem toe en toen het geroezemoes bedaard was, richtte deze man zich tot Tonnie. „Meneer Koenders, het verheugt ons, dat u vanmorgen genezen ont slagen kon worden uit het zieken huis en dat deze blijdschap door heel veel mensen gedeeld wordt, merkt u wel aan de ingezetenen van dit aardige dorp, die u zo even welkom hebben geheten, te zamen met de muziekvereniging van Wilschoten. U zult zich afvragen: Wat heeft dit allemaal te betekenen? Welnu, wo zullen u dit vertellen. Wij, men sen van de krant, kwamen van de politie te weten, welk aandeel een zekere meneer Jansen gehad heeft bij het oprollen van een gevaarlijke en misdadige smokkelaarsbende. Bijzonderheden hierover zal ik niet noemen, want die weet u misschien nog beter dan wij, persmensen. We begrepen evenwel terstond, dat de naam „Jansen" gefingeerd was. Na dat wij de eerste inlichtingen ont vangen hadden van inspekteur Stellinga van de dienst verdovende middelen, zijn wij op eigen houtje eens aan het snuffelen gegaan. En u weet, een journalist bereikt al tijd datgene, wat hij wil. We zou den slechte krantenmensen zijn, als we niet binnen drie dagen ontdekt hadden, dat „Jansen" in werkelijk, heid Tónnie Koenders heette en dat die Tonnie Koenders in het zie kenhuis lag, behoorlijkof lie ver gezegd: onbehoorlijk gekwetst, doordat een der bendeleden hem op beestachtige manier heeft mis handeld. Dit alles kwamen wij zelf te weten, want de inspekteur wilde ons geen nadere inlichtingen ver strekken. Dank zij ook de mede werking, die wij mochten onder vinden van juffrouw Joke Rijne- veld kwamen wij tot de ontdekking, dat de heer Koenders eigenlijk do heetste kastanjes uit het marihu- nna-vuur had gehaald en aangezien hij geen enkele functie had bij de politie, kon hij op geen enkele wij ze schadeloos gesteld worden. Het enige, wat de justitie gedaan heeft - en dat was ook wel het minste, wat zij kon doen was zorgen voor een behoorlijke verpleging in het ziekenhuis, net zo lang, tot volledig herstel zou zijn bereikt. Van een beloning kon geen sprake zijn, want die was niet uitgeloofd en de Staat der Nederlanden is in de re gel niet zo erg royaal in het uit delen van beloningen. Wij, krantenmensen, staken de hoofden bij elkaar en wij kwamen eenparig tot de slotsom, dat we iets moesten doen voor het slachtoffer, dat minstens een maand in het zie kenhuis moest vertoeven. We plaat sten in onze kranten een oproep, nadat we tekst en uitleg gegeven hadden van de reden daarvoor en schreven, dat we gaarne geldzen dingen tegemoet zagen van Neder landers, die zich gedrongen gevoel den een bewijs te geven van hun naastenliefde. Meneer Koenders, nu zult u wel begrijpen, waarom juf frouw Rijneveld, die u zo trouw iedere dag bezocht, zogenaamd iedere keer vergat kranten mee te brengen. En als ze ze meebracht, dan zorgde ze er zorgvuldig voor, dat het deel, waarin de verant woording der gelden stond, er niet bij was. Zo bleef u, meneer Koen ders, onwetend van hetgeen de be volking, niet alleen uit het noor den, maar uit alle delen van het land, bijeenbracht om u enigszins schadeloos te stellen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5