Duitse importeurs verdienen 4 tot 5 cent per kilo aan Nederlandse uien blauw GOUVERNEUR FAUBUS WERKT ZIJN KWALIJK NON-INTEGRATIEPLAN UIT Aanslagen van Noord afrikanen in Frankrijk Frankrijk en de overzeese gebieden Loonsverhoging voor Britse mijnwerkers. Kou Gevat? DAM PO STAD EN PROVINCIE Schilderingen in kerkje van Sir Jansland worden ontdaan van dikke kalklagen De rassenkwestie in Amerika Hij wil partikuliere scholen inrichten LITTLE ROCK (Arkansas), 18-9. Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas, heeft de inwoners van de stad Little Rock donderdagavond in een televisie toespraak medegedeeld, dat hjj een .wettig, gezond en uitvoerbaar plan' heeft om de huidige, openbare mid delbare scholen van Little Rock als partikuliere scholen, waarop alleen blanke leerlingen zullen worden toegelaten, te doen voortzetten, in dien de bewoners zich in een 27 dezer te houden stemming tegen opheffing der rassenscheiding uit spreken. Volgens de gouverneur zou op heffing der rassenscheiding op de middelbare scholen kunnen leiden tot „vernietiging van ons onder- PARIJS, 18-9. De Parijse politie heeft donderdagavond een Noord- Afrikaan met machinepistoolvuur doodgeschoten en twee andere over de daken van de huizen nagejaagd, nadat er was geschoten op een pa trouillerende politie-auto. Geen der politie-agenten werd getroffen. In een ander deel van Parijs heeft de politie op een Noord-Afrikaan geschoten, die een revolver trok. Hij werd aangehouden voor con trole van zijn identiteitskaart. De man werd gewond. Gewapende bewakers hebben na bij Metz een aanslag van Noord- Afrikanen op een gashouder bij een fabriek vexhinderd. Er werd een vuurgevecht geleverd waarin één van de bewakers werd gewond. De aanvallers, verscheidene mannen, namen de wijk, toen zij tegenstand ontmoetten. Ingezonden mededeling Hot teersteblauw of het meest gloedvolle... blauw met Flexa gaat het gauw! En Flexa blijft trouw: na jaren nog mooi en gaaf... op houtwerk en muren. de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met Kleur' aan FLEXA, postbus 2. Stemmers tegen grondwet worden onafhankelijk PARIJS, 18-9. Uit de omgeving van generaal De Gaulle wordt ver nomen, dat de premier opdracht heeft gegeven onverwijld maatre gelen te treffen, die verzekeren dat elk Frans gebied in Afrika, dat 28 dezer tegen de nieuwe Franse grondwet stemt, direct onafhanke lijk wordt. Er zijn met name maatregelen voorbereid, die voorzien in het doen vertrekken van alle Franse ambtenaren uit Frans-Guinea, dat, na een verklaring van zijn vice- premier Sekoe Toere, die zich voor onmiddellijk ingaande onafhanke lijkheid uitsprak, naar verwachting tegen zal stemmen. LONDEN, 18-9. De leiders van de Britse Nationale Unie van Mijn werkers hebben met de Britse Ko- lenraad overeenstemming bereikt over loonsverhoging voor 350.000 arbeiders. De Unie zal haar leden aanbevelen een loonsverhoging van zeven shilling zes pence per week voor 290.000 man en wat meer voor 60.000 geschoolde arbeiders te aan vaarden. De verhoging zal de Ko- lenraad per jaar zeventig tot hon derd miljoen gulden gaan kosten. Afdelingschef verduisterde f 24.000 Berooid gaf hjj zich aan ROTTERDAM, 18-9. De politie te Rotterdam heeft gistermiddag aangehouden de 28-jarige afde lingschef C. D. uit Rotterdam. Het is gebleken dat de man, die een vertrouwenspositie bekleedde bij het scheepsreparatiebedrijf de N.V. J. H. K. aan de Schaardijk, zijn werkgever in de laatste vier jaren voor een bedrag van f 24.000, heeft opgelicht. Van 't geld is niets meer over. Het werd opgemaakt aan cafébezoek enz. Verdachte mocht zelfstandig voor de N.V. inkopen doen en dit leidde tot allerlei boekhoudkundige ma nipulaties. Drie jaar geleden begon hij met oplichtingen voor kleine be dragen, maar toen alles goed ging werd hij steeds driester. Toen deze manipulaties veelvuldiger voor kwamen kwam het bedrog uit. wijsstelsel, wanorde en geweldple ging, hetgeen met het verlies van mensenlevens gepaard zou kunnen gaan". Volgens Faubus zou een uit spraak tegen de opheffing der rassenscheiding betekenen, dat de staat Arkansas geen openbare scho len meer in stand behoeft te hou den, „want de federale regering kan geen staat dwingen openbare scholen in stand te houden, terwijl zij hem evenmin kan voorschrijven hoe de belastinggelden moeten be steed worden". Eindhoven viert de bevrijding EINDHOVEN, 18-9. Heel Eindho- ven was vanavond op de been om de fakkel met het bevrijdingsvuur uit Bayeux in Frankrijk bij zijn intocht in de rijkelijk geïllumineer de stad met gejuich en applaus te begroeten. Vanmorgen hadden de wielrenners de fakkel van Bergen naar Brussel gebracht, waar bij het oorlogsmonument de gebruike lijke kranslegging geschiedde. Hier op namen hardlopers uit Eindhoven de fakkel over om het vuur in esta fette-loop naar de Brabantse licht stad te brengen. Onder het gebeier van de kerkklokken werd het vuur in triomfantelijke intocht naar het 18 September plein in het centrum gebracht waar burgemeester mr. dr. Ch. van Rooy de fakkel overnam. Aan het hoofd van een lange veel kleurige stoet bracht de burgemees ter het bevrijdingsvuur naar het oorlogsmonument op het Stadhuis plein, waar hij met de fakkel vuur ontstak, dat tot maandagavond zal blijven branden. Ingezonden mededeling TlLets zagoecLa£s RECHTZAKEN Tien jaar voor man die kinderen doodde AMSTERDAM, 19-9. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de bijna acht maanden preventieve hechtenis wegens doodslag luidde het vonnis, dat de rechtbank te Amsterdam vanochtend heeft ge veld over de 30-jarige glazenwasser M. Ahrens uit Amsterdam. Deze was er van beschuldigd in de nacht van donderdag 23 januari op vrij dag 24 januari jl. in zijn woning aan de Kattenburgertussenstraat de gaskraan te hebben opengedraaid, waardoor binnen enkele uren tijds zijn drie kinderen om het leven kwamen. De rechtbank achtte de primair ten laste gelegde moord niet bewe zen en sprak de man daarvan vrij. De officier van justitie had moord wél bewezen geacht en tegen de man achttien jaar geëist. Protest tegen invoering werkclassificatie bij P.T.T. 's-GRAVENHAGE, 19-9. De Bond van Nederlands P.T T.-personeel „Ons Belang", die niet is aange sloten bij het georganiseerd over leg heeft in een adres aan de mi nister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en P.B O. geprotesteerd tegen de invoering van werkclas sificatie en puntenwaarderingssys teem (merit-rating). Volgens de bond betekenen deze in wezen een ernstige aantasting van het loon peil en een onwaardige wijze van produktieverhoging. Einde van de oorlog PARIJS, 18-9. President Cai- rati van Andorrahet repu- bliekje in de Pyreneeën, heeft meegedeeld dat zijn land zich niet meer in staat van oorlog met Duitsland be vindt. Deze aankondiging komt niet dertien, maar veertig jaar te laat. De toe stand waarvan Cairati sprak heeft namelijk betrekking op de eerste wereldoorlog, die van 1914 tot 1918. Het repu- bllekje heeft toen het Duitse keizerrijk officieel de oorlog verklaard, maar aangezien men vergeten had Andorra op de vredesconferentie van Versailles uit te nodigen, be stond de oorlogstoestand of ficieel nog altijd. Niemand heeft daar echter iets van gemerkt. ,Als uien konden lachen Er zijn meer luiken waar men doorheen kan (Van een speciale medewerker) Als uien konden lachen, zouden ze zich beslist het „koprlachen over de mentaliteit van de Hol landse uienleveranciers. Wat toch is er gaande? Alle be zitters van uien voelen zich plotse ling opgesloten in een naar uien stinkend schip, dat volgens de g c- r u c h t e n volkomen overbelast moet ztfn en spoedig geheel zal zin ken. Alle verbouwers verdringen zich nu voor het enig openstaande luik, waardoor ze allen tegelijk heen willen. Ze SCHADEN EL KAAR hierdoor in hoge mate en slechts een enkeling ontdekt dat er nog tal van luiken zün waar door men dit, door onderlinge op ruiing verderfelijke schip, kan ver laten. Toch zal het deze enkeling niet baten dat hij zijn hoofd koel houdt, als de massa niet tot rede gebracht wordt. Geen enkele kok zal het in zijn hoofd krijgen vandaag maar eens twee uien in de soep te doen omdat de prijs zo laag ligt en evenmin zal een importeur om die reden twee wagons tegelijk in Holland ko pen. Wij zullen de beschikbare uien evenals vorige jaren regelma tig moeten aanbieden om een enigszins lonende prijs te verkrij gen. Doen we dit niet, dan zal de bestraffing niet uitblijven en de prijzen zullen dan ver beneden de waarde blijven liggen, het gehele seizoen door. De boerenprijs afgeleid van .de dinsdagveiling zou toch slechts drie cent per kilo bedragen en dit ter wijl elke huisvrouw bereid is drio cent per stuk voor één ui te be talen. Zij wil dit echter alléén doen als ze de ui ook nódig heeft en niet om de boeren extra vlug van hun uien af te helpen, omdat de „uit zaai" wat groot is uitgevallen! Welke gevolgen overigens deze grote uitzaai kan hebben hoop ik in een volgend blad aan de hand van historisch officiële cijfers met u te bespreken. Bewaar daarom de kranten en nadat wij alle cijfers goed hebben bekeken zult u zeg gen: „Waarom ben ik eigenlijk zó bang, dat ik mijn kostbaar uienbe- zit voor een grijpstuiver uit handen geef, terwijl Hollandse uien nog gekocht zullen worden tot min stens 30 volle weken!" Uien-psychosc Wat de inzaai van uien betreft spant 1948 de kroon. Toen wer den er ingezaaid 7000 ha. Daarna 1953 met 6800 ha. en tenslotte 1958 met 6600 ha. Deze vergelijking toont ons reeds, dat we thans ?iiet opge scheept zitten met een ongekende oppervlakte. Nu is die oppervlakte niet het be langrijkste waarop wij to letten hebben. De uientelers die bang zijn helemaal geen prijs meer voor hun produkt te krijgen als ze nog even wachten, zal het er om te doen zijn te weten of er aan export beschik bare kilo's nu werkelijk zoveel méér ten verkoop zal worden aan geboden als vórige jaren, en daar voor is het nodig te weten wat de gemiddelde opbrengst per ha. is. Over 1948 en 1953 was dit officieel 34000 en 34000 kg. (Zie gegeven 34000 en 34000 kg Over 1958 is het. nog niet officieel bekend maar in het Vakblad v. d. Groothandel werd van officiële zijde geschat, dat de opbrengst per ha. op Flakkee dit jaar 30000 kilo zal bedragen tegen over vorig jaar 32000 kilo. Als we dezelfde verlaging toepassen op het gemiddelde van Nederland per ha. dan krijgen we (vorig jaar 28000 kg.), dus nu 26000 kg per ha. We krijgen dan de volgende vergelij king over deze topjaren: Beschikbaar: 1948 7000 x 34000 is rond 238.000 ton; 1953 6800 x 34000 is rond 231.000 ton; 1958 6600 x 26000 is rond 172.000 ton. Als men nu voor ogen houdt, dat wij in 1948 176 000 ton en in 1950 méér dan 180.000 ton aan uien exr porteerden, dan vraag ik mij af) „Waarom probeert ieder de ver koop van zijn voorraad uien tegen elke prijs te forceren, terwijl er nog 30 weken Hollandse uien ge kocht zullen, worden!" ZIERIKZEE De gemeenteraads vergadering Aan de agenda van de op 30 sep tember a.s. te houden raadsverga dering is nog een voorstel toege voegd een kasgeldlening van f 500.000 te verlengen met een half jaar, tegen een rente van 3Vs pet. De lening is gesloten bij het Alge meen Werkloosheidsfonds te Den Haag. KERKWERVE De collecte voor het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft in deze gemeente een bedrag opgebracht van f 57,75. BROUWERSHAVEN Naaicursus voor dames De commissie voor Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland organiseert een naai cursus voor dames vanaf 20 jaar. Desgewenst kan ook het maken van speelgoedbeestjes, handtassen e.d. geleerd worden. De cursus bestaat uit zes lessen van 2Vs uur. De les-' sen beginnen op maandagavond 29 september in het filmlokaal der o.l.-school. Men behoeft geen lid te zijn van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Opgave voor deel name kan zo spoedig mogelijk ge daan worden bij mevr. P. de Moor- Provoost. ZONNEMAIRE Openluch'concert „Apollo" Zaterdag 20 september a.s. zal de muziekvereniging „Apollo" van Brouwershaven een openluchtcon cert geven in deze gemeente, bin nen het kader van de uitwisselings concerten tussen beide gemeenten. Het concert vangt aan om 7.30 uur. We exporteerden nu over augustus 18.686 ton; augustus 1957 8 933 ton; augustus 1956 4497 ton; augustus 1955 3.323 ton. Bij vergelijking van deze cijfers over de eerste exportmaand van het seizoen zal men eer geneigd zijn bang te worden dat we het gehele jaar door niet aan de vraag zullen kunnen voldoen. Over afzetmogelijkheden vanuit Holland een volgende keer! Lepelaar in het Dijkwater Wü vernemen van betrouwbare zijde dat in het Dijkwater - waar in nog grote plassen voorkomen - dezer dagen een lepelaar is ge signaleerd. Onze zegsman is ge schoold in ornithologische waarne mingen en de signalering staat vast. Men zal zich herinneren dat enige tyd geleden bU gelegenheid van een Vogelwacht-excursie naar de „Hompelvoet" in het Brouwersha- vense Gat, eveneens lepelaars wer den waargenomen. Niettemin blijft het een grote zeldzaamheid, die zich dan nu ook in het Dakwater heeft voorgedaan. Begroting 1959 Sociale Zaken en Volksgezondheid 's-GRAVENHAGE. Het eindcij- fer bedraagt f 520.858.866 tegen een raming voor 1958 van f 464.528 145. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid merkt om. op bij zijn thans bij de Tweede Kamer in gediende begroting: dat de opstel ling va de begroting voor 1959 ge schiedt onder omstandigheden, die zich in een aantal opzichten gun stig onderscheiden van die, welke het vorige jaar golden. Dit wil niet zeggen dat alle moeilijkheden thans voorbij zijn. Wel mag echter wor den vastgesteld, dat aan de snelle achteruitgang van Nederlands eco nomische positie, vooral tot uit drukking komende in een verslech tering van de betalingsbalans, die met name in de tweede helft van 1956 aan de dag trad en zich ook gedurende een groot deel van 1957 nog voortzette, een einde is geko men en dat sedert enige tijd weer een opgaande lijn valt waar te ne men. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-9. Het continentale hogedrukgebied heeft zich de af gelopen 24 uur naar west-Rusland verplaatst, maar vertoont nog een uitbreiding in de richting van Scan dinavië. Zijn invloed op het weer in west-Europa neemt langzaam af. Enkele oceaanfronten, die, verge zeld van enige regen, de Britse eilanden bereikten, dringen verder naar het oosten op. Het voornaam ste front bevindt zich boven west- Engeland. Het ziet er naar uit dat dit front pas morgenavond de Noordzee bereikt. De wind draait naar zuidelijke richtingen, maar neemt weinig in kracht toe. De temperaturen handhaven zich op ongeveer hetzelfde niveau. Verwachting tot zaterdagavond: Nevelig Enkele overdrijvende wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog weer; overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 20 sept. Zon op 6.21, onder 18.45. Maan op 14.38, onder 23.35. 21 sept. Zon op 6.23, onder 18.43. Maan op 15.23, onder 22 sept. Zon op 6.24, onder 18.40. Maan op 16.01, onder 0.37. Eerste kwartier: 20 sept. te 4.17. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 sept. 7.56 v.m. 20.20 n.m. 21 sept. 8.57 v.m. 21.39 n.m. 22 sept. 10.21 v.m. 23.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 sept. 7.43 v.m. 20.08 n.m. 21 sept. 8.47 v.m. 21.27 n.m. 22 sept. 10.14 v.m. 22.55 n.m. Doodtij: 22 sept. Springtij: 30 sept. Ingezonden mededeling café-restaurant M0NDRAG0N zierlkzee Goede verzorging Uitstekende keuken Scheepvaartberichteii Friesland, 19 van Setubal naar Rotterdam. Karimata, 19 te Massawah. Kryptos (t.), 18 te Curagao. Afbeelding van Sint Andreas wordt gerestaureerd (Van onze verslaggever) ZIERIKZEE, 17-9. Het verwüde- ren van de dikke kalklagen van de wanden van het voor sloop be stemde kerkje der Nederlands her vormde gemeente te Sirjansland - die enkele honderden jaren lang belangwekkende wandschilderin gen uit de tUd van vóór de Refor matie aan het oog hebben onttrok ken - maakt goede vorderingen. De bekende Amsterdamse res taurateur van kunstwerken F. A. J. Smorenburg, met deskundige assis tentie van de heer J. W. Hes van het bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten, heeft vandaag de restauratie van de in het koor ontdekte en na verwijde ring van de kalklagen duidelijk herkenbare Sint Andrcasfiguur, ter hand genomen. Volgende week zal een aanvang worden gemaakt - volgens een door de heer Smoren- burg ontwikkeld procédé - met het afnemen van deze schildering. Helaas bevinden de op de noord wand aangetroffen afbeeldingen zich in zulk een deplorabele toe stand, dat aan restauratie niet kan worden gedacht. Op deze wand vond men zelfs drie lagen voorstel lingen, daterend uit verschillende vóór-reformatorische tijden, bedekt onder niet minder dan dertien la gen kalk. Hieruit kan worden ge- konkludeerd, dat de kerkvoogdij in vroeger dagen financieel draag krachtig moet zijn geweest. De heer Smorenburg vertelde ons dat de aangetroffen schilderingen belangrijk zijn, omdat in dit ge west nog betrekkelijk weinig van dergelijke vondsten zijn gedaan. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de afbeeldingen het werk van am bachtslieden uit Vlaanderen. Ingewikkeld procédé Voor het afnemen van de Sint Andreasfiguur was het noodzake lijk dat de vele goten, die in de loop der tijden in deze schildering ontstaan zijn, werden opgevuld met kalkspecie, waarna kleine retou ches werden aangebracht. Nu kan een aanvang worden gemaakt met het impregneren van de afbeelding met een kunstharssoort, welke tot op één a twee mm in de muur wordt aangebracht. Vervolgens wordt de wand met een taaie pa piersoort beplakt, die - door toe passing van bepaalde middelen - na enkele dagen een absolute een heid vormt met het af te nemen wanddeel. Als dit procédé naar wens is verlopen, wordt de schil dering a.h.w. losgezaagd en over gebracht op een plaat en getrans porteerd naar het atelier van de heer Smorenburg in Amsterdam. In de werkplaats zullen de papier- lagen worden afgeweekt, zodat de schildering met een ongeveer twee mm dik muurvlak ovei'blijft. Er is nog geen beslissing genomen of de eveneens in het koor aange troffen madonna-figuur op eenzelf de wijze zal worden behandeld. De zuidmuur van het kerkje kan nog verrassingen opleveren. Op deze wand zijn nog geen proeven genomen, zodat nog niet met ze kerheid kan worden gezegd of zich ook op deze plaats afbeeldingen be vinden. B(j het afbikken van de koor muren z(jn tevens een gotisch spits boogvenster ontdekt en enige ge schilderde teksten van n a de Re formatie. De bekende restaurateur van kunstwerken F. A. J. Smorenburg uit Amsterdam aan het werk in. het koor van het kerkje, ivaarvan de sloop voorlopig is uitgesteld In verband met de restauratie van de aange troffen wandschilderingen. De toestand van het gebouwtje is zo slecht bevonden dat aan herstel niet kan xoorden gedacht. Door de restauratie werkzaamheden is ook de bouw van de nieuwe kerk voorlopig uitgesteld. Inmiddels zijn de heipalenreeds gearriveerd, zodat na het afnemen van de schilderingen en de sloopwerkzaamheden de nieuwbouw direct kan beginnen. v (Eigen foto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2