Gewapende agressie der Chinese communisten vormt ernstige bedreiging DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tegenstander werkt onverminderd aan ondergang democratische wereld VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1938 No. 18432 115e jaargang ZIERIKZGESCHEWNIËUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 KEOAKTIE EN AOMINISTRATtEi Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 oa 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - UUgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, (el. 01110-2938 DULLES IN V.N. Het gaat om verovering met de wapens NEW YORK, 18-9. „23 augustus Jl, vingen de Chinese communisten plotseling een hevig bombardement van de Quemoy-eilandcn aan. De beschieting werd uitgevoerd met geschut, dat in hoofdzaak door de Sowjet-Unie was geleverd. Gedurende de daarop volgende weken z\jn honderdduizenden granaten op de eilanden neergekomen, waar zy dood en verwoesting veroorzaakten", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, in de toespraak die hy don derdag in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft ge houden. Hij vervolgde: „Deze beschieting ging gepaard met pogingen van eenheden der communistisch-Chi- nese marine, om de verbindingen der eilanden af te snijden. De ver dedigers werden voor de keuze ge steld: zich over te geven of ver nietigd te worden. Ik weet, dat er in deze situatie vele factoren zijn, die het geheel ingewikkeld maken. Doch de vol gende twee feiten staan onomsto telijk vast: 1 De regering te Peking heeft in de negen jaar van haar bestaan nimmer gezag uitgeoefend over Formosa, oe de eilanden nabij het Chinese vasteland. O De communistisch-Chinese re- gering poogt thans gezag over deze gebieden te vestigen door het aanwenden van geweld. Teruggebracht tot de eenvoudig ste vorm gaat het hier dus om: verovering met de wapens. De Verenigde Naties hebben in 1950 hun ondubbelzinnige mening hierover gegeven. Z(j hebben toen met een overweldigende meerder heid vastgesteld dat de aanval van noord- op zuid-Korea om het land te „verenigen", als een gewapen derhand uitgevoerde aanval moest worden beschouwd. En by die ge legenheid is de Chinese volksrepu bliek wegens haar aandeel hierin tot „aanvaller" bestempeld", aldus Foster Dulles. „De gewapende agressie der Chi nese communisten vormt een .ern stige bedreiging, die onheilspel lende verwikkelingen met zich kan brengen", aldus Foster Dulles, die hieraan toevoegde dat de Verenigde Staten zich het recht voorbehouden het vraagstuk-Formosa voor de Verenigde Naties te brengen, in dien de besprekingen welke thans te Warschau tussen de Amerikaan se en de communistisch-Chinese ambassadeur worden gevoerd, geen succes opleveren. Vredesmacht der V.N. Vervolgens kwam Dulles te spre ken over de verleden maand door president Eisenhower voorgestelde „vredesmacht" der Verenigde Na ties. Hij stelde voor deze niet als een gevechtseenheid in het leven te roepen, doch haar te doen bestaan uit waarnemers en patrouillegan- gers. De Verenigde Staten menen, dat het personeel voor deze vredes macht het best kan worden aange worven in de landen, die geen permanent lid van de Veiligheids raad zijn. Op het secretariaat der V.N. zou een kleine staf kunnen komen, die plannen zou moeten opstellen, welke in geval van nood de toe passingsmogelijkheden van de vre desmacht moet onderzoeken. De kosten van het een en ander zou den laag kunnen worden gehouden, indien er geen leger-in-wox-ding in stand behoeft te worden gehouden, meende de minister. Ontwapening Het volgende, door Foster Dul les behandelde onderwerp, was dat der ontwapening. „Op dit gebied is in de afgelopen maanden een duidelijke vordering gemaakt, nu op technisch gebied overeenstemming is bereikt over de methoden, om in de gehele we reld kernontploffingen te kunnen waarnemen. Wij hopen nu te Genève over een daadwerkelijke ontwapeningsover eenkomst te kunnen gaan onder handelen en wij zouden dit doen in de verwachting, dat binnenkort nieuwe akkoorden betreffende het toezicht op de bewapening van kracht zullen worden", aldus de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Oostduitse intelligentia zoekt goed heenkomen naar het Westen Oostduitse regering zoekt naar „oorzaken" GERLIJN, 18-9. Het politieke bu reau van de Oostduitse communis tische partij heeft vrijdag de mi nister van gezondheid gekritiseerd voor het „toelaten van verdraaiin gen van partij besluiten" waardoor jonge geleerden er toe gebracht zouden zijn naar het westen te vluchten. De kritiek was vervat in een verklaring, gepubliceerd in het partijblad „Neues Deutschland". Men had de aanbevolen „gedul dige overreding" van de medische intelligentsia om hun de taak van het socialisme bij te brengen te aarzelend uitgevoerd Het Politbu reau ried de regering aan de reis beperkingen naar west-Duitsland te herzien, privé-reizen gemakke lijker te maken en het de Oostduit se medici mogelijk te maken we tenschappelijke congressen in het buitenland en west-Duitsland te bezoeken. De groep V.N.-waarnemers in Libanon zal binnenkort vergroot worden, zo is te New York en Bei roet meegedeeld. De groep telt op het ogenblik 239 officieren en 46 onderofficieren. Er is niet bekend gemaakt hoeveel er bij komen. Algemene V.N.-vergadering MOSKOU WIL DAT DE AMERIKANEN ZICH TERUGTREKKEN VAN FORMOSA Japan vraagt geen geweld te gebruiken NEW YORK, 18-9. De Verenigde Staten hebben donderdag by monde van minister Dulles in de Alge mene Vergadering der V.N. laten weten, dat zy bereid zyn zo nodig de kwestie van het Verre Oosten voor de V.N. te brengen. De Sowjet-Unie antwoordde met de herhaalde eis dat de Ameri kaanse regering haar troepen van Formosa terugtrekt. Gromyko herhaalde de Sowjet- verklaring dat de Russen bereid zijn „te allen tijde communistisch China te helpen om gezamenlijk de aanvallers af te slaan". De Russische minister wilde ook weten wanneer de Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Korea zul len worden teruggetrokken. Voorts eiste hij de onmiddellijke terug trekking van de Amerikaanse en de Britse troepen uit het nabije oos ten. „De Sowjet-Unie behoudt zich het recht voor, in de naaste toe komst de algemene vergadering te verzoeken om in de huidige zitting acties van de V S. en Engeland, als mede de vertraging bij de tenuit voerlegging van de resolutie der V.N. betreffende de terugtrekking van hun troepen als een afzonder lijke kwestie te bespreken, als deze vertraging voortduurt", aldus Gromyko. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Foedjijama, deed een beroep op de leden der V.N. om bij het bespreken van de toestand in het verre oosten „voorzichtigheid en zelfbeheersing" te betrachten. Zijn regering behield zich het recht voor haar oordeel over de kwestie te geven als het een punt op de agenda van de V.N. zou worden. Hij drong er bij beide partijen in de crisis om Formosa op aan, geen geweld te gebruiken en naar een redelijke oplossing te stroven. Westberlijnse vluchtelingen in stanties deelden donderdag mee dat in 1958 tot 1 september 813 Oostduitse artsen en 113 scheikun digen de wijk naar het westen ge nomen hebben. Het totaal aantal artsen in oost-Duitsland zou 13.400 bedragen. De vlucht van de artsen heeft grote leemten in vele zieken huizen veroorzaakt. Belangrijke punten uit defensiebegroting Wat de verdediging van het grondgebied van de Staat der Ne derlanden betreft zijn, blijkens de toelichting van de bewindsman op de begroting, de volgende punten van belang: 1. Op korte termHn komen er ui* de V.S. eenheden „Honest John"-raketten voor het leger korps en de divisies. 2. Grotere betekenis moet wor den gehecht aan de Neder landse bijdrage ter zee. 3. Voorbereidingen zijn getroffe" om van thans niet bezette of voor op'e'dingsdoe'einden in gebruik zijnde v'iegbases uit te kunnen opereren. 4. Eind 1959, berin I960, kan een aanvang worden gemaakt met het formeren van vier opera tionele Nike-squadrons. 5. De regering heeft besloten en kele aanvullende maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveiliging van Neder lands Nieuw-Guinea. 6. Het probleem van de duur dei- eerste oefening is nog steeds onderwerp van studie. 7. De opbouw van de tweede pa rate divisie zal in de eerste helft van 1959 zijn voltooid. 8. Overleg met Duitse instanties is gaande inzake het beschik baar krijgen van grote oefen terreinen. 9. Met de aanpassing van de Kon. Luchtmacht aan de ontwikke ling van de wapentechniek wordt rekening gehouden. 10. Met ingang van mei 1958 werd de directie militair personeel Ingrijpend gereorganiseerd. 11. Het vlootplan van 1954 is met de indienststelling van Hr. Ms. „Amsterdam" geheel gereali seerd.. 12. Zeer binnenkort wordt een de finitief voorstel van Ameri kaanse zijde tegemoet gezien, waarbij de Amerikaanse rege ring Nederland de volledige rakctteninstallatics voor de beide Nederlandse kruisers, ter waarde van ongeveer f 120 miljoen zal aanbieden. 13. De personcclssituatie van het korps mariniers is verbeterd. Donderdagmiddag heeft de Canadese ambassadeur in NederlandZ.E. de heer Thomas A. Stone, in het paleis Soestdijk aan Koningin Juliana een zending fruit en groente aangeboden, afkomstig van de Canadese Tuinbouwraad en de vereniging van fruit- en groentekwekers in Ontario. - Deze foto laat zien hoe de Koningin en haar gast van de Sappige vruchten proefden. Strijd in de lucht bij Quemoy TAIPEH, 18-9. In een communi qué van de Chinese nationalisten wordt meegedeeld, dat donderdag bij een luchtgevecht nabij Quemoy vijf Mig-straaljagers der Chinese communisten zijn neergeschoten .oen een dertigtal een aanval deed op nationalistische straaljagers die bevoorradingsschepen begeleidden, je nationalisten leden geen verlie zen, aldus het communiqué. Volgens het communistische pers bureau „Nieuw China" hebben vliegtuigen van de communisten ionderdag zestien vliegtuigen der nationalisten die operaties boven het vasteland uitvoerden, aange vallen Een straaljager van de te genstander werd neergeschoten en aen beschadigd, aldus het persbu reau. Eén meisje Onder de dienstplichtigen, die zich donderdag voor hun eerste oefening in Leonsberg (W.-Duitsland) moesten mel den, bevond zich ook een 19- jarig meisje. Zij had nl. een oproep voor militaire dienst ontvangen en zij had er ge hoorzaam gevolg aan gege ven. Haar voornaam, Almuth had de ambtenaar waar schijnlijk doen geloven, dat het hier een jongen betrof. Aangezien aan haar werke lijke geslacht niet viel te twijfelen, is zij onmiddellijk met groot verlof gezonden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Te grote zuinigheid maakt i vaak veel meer slachtoffers i dan verkwisting. Zuidkoreaanse generaal bezichtigde molen ROOSENDAAL, 18-9. De chef van de genex-ale stal van het Zuid- Koreaanse leger, generaal Barksun Yup heeft vanmiddag in gezelschap van generaal-majoor Nae Hiuk Yung en brigade-generaal Chin Suk Xak een bezoek gebracht aan het korps commandotroepen te Roosen daal, na vanmorgen de Koninklijke Militaire Academie te Breda te hebben bezocht. In de Engelbrecht van Nassaukazerne van de com mando's werd voor het Zuidkore aanse bezoek een film vex-toond over de commando-opleiding en la ter eexx filmpje van de Taptoe Delft. Op de stormbaan gaven de com mando's een demonstratie van hun getraindheid. Onderweg van Breda naar Roosendaal van de Zuidkore- aans'e generaal uitgestapt om een molen te bezichtigen, tot verbazing van de Nederlandse begeleiders, kolonel van Hoteghem van de gene rale staf en majoor van de Arden nen, een oud Korea-strijder. Nederland krijgt IJslandse ponnies VOORTHUIZEN, 19-9. In Bre- men (west-Duitsland) wordt van daag een boot verwacht met de eerste grote zending IJslandse pon- nies, bestemd voor Nederland. Het betreft hier tien merries, die uit kudden in IJsland zijn gevangen, dus nog Wild en onbereden zijn. Ze worden per wagon overgebracht naar het N.S.-station Barneveld- Voorthuizen en zullen voorlopig in quarantaine komen bij mevrouw Uyttenboogaard te Voorthuizen. Zij is de enige in ons land, die een IJslandse ponnie-hengst heeft. De tien merrie-ponnies hebben reeds allen een eigenaar. Oudheidkundig congres in januari 1959 's-GRAVENHAGE, 18-9. Het Ne- derlands oudheidkundig congres van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek zal op 2 en 3 januari 1959 in Amersfoort gehouden worden. Prof. Fritz Heepe van de uni versiteit van Munster heeft ver klaard, dat nagenoeg een op de drie inwoners van de Duitse Bondsre publiek aan vroegtijdige uitputting van de hartspier lijdt De oorzaak daarvan is nog niet voldoende be kend, zei hij. Op 26 en 27 septem ber wordt in Munster door circa honderd artsen uit binnen- en bui tenland van gedachten gewisseld over aandoeningen van de hart spier. De defensiebegroting Biijoend weerstand bieden de enige behoudsmogelijkheden Als defensieplafond is voor 1959 aangenomen f 1.525.000.000. Hierby komen onderscheidene verhogin gen, zoals bijdrage van de Ned. Antillen, invoer van brandstof en als gevolg van pensioen- en sala rismaatregelen, zodat men komt op een totaal bedrag van f 1.653.969.700. De minister zet allereerst uiteen, dat naar zijn oordeel de internatio nale politieke verhoudingen nog allerminst zodanige perspectieven bieden, dat enige vermindering van defensie-inspanning gerechtvaar digd zou kunnen worden geacht en zegt hiervan vervolgens: Wij hebben in.de scherpe politie ke tegenstellingen die de interna tionale verhoudingen tekenen met een tegenstander te maken, die zich van zijn ontstaan af de uiteindelij ke vernietiging van de door hem zogenoemde „kapitalistische we reld", d.if onze vrije westers-demo- cratisché' "Gereld, en het over de hele wereld doen zegevieren van het communisme tot historische roeping heeft gesteld. Hij voert de strijd om het westen te verzwakken en uiteindelijk te vernietigen ononderbroken en zon der vrijwel ooit een moment te ver slappen, op alle denkbare fronten: het politieke, het psychologische, het wetenschapelijke, het economi sche front. Hij heeft blijk gegeven, er ook niet tegen op te zien, drei ging met militair geweld of daad werkelijk militair geweld te gebrui ken, wanneer hij meent daarmede een stap verder op de weg naar zijn doel leidende te kunnen zetten, of eenmaal verworven posities te be houden. Toen na de laatste wereldoorlog de westerse landen zich ontwapen den en weer de weg des vredes gingen, handhaafde hij niet alleen zijn in die oorlog opgebouwde mi litaire macht, maar versterkte deze bovendien voortdurend door ver nieuwing en verbetering van zijn wapenrusting. Blijvende militaire macht Om niet uit vrees voor ge weld voor het streven van de Sowjet-Unie te hoeven wijken en ten slotte noodgedwongen de weg naar overheersing door het communisme te moeten gaan, dient het westen blijvend weerstand te kunnen bieden aan de dreiging welke uitgaat van een zo sterke militaire macht als de Sowjet-Unie heeft opgebouwd en nog onvermin derd handhaaft. Het hoofddoel van de verdedi gingsinspanning is het voorkomen van een oorlog door opbouw van een verdedigingsapparaat, dat af schrikwekkend werkt op iedere neiging tot agressie. Naarmate nieuwe wapens de mo gelijkheden tot wederzijdse vernie tiging vergroten, neemt de kans op een algemene vernietigingsoorlog af, en moet meer rekening worden gehouden met pogingen van de te genstander, om door andex-e con- flictsvormen zijn doel te bereiken. Hij moet er van overtuigd worden, dat ook andere militaire avonturen onmiddellijk en met geëigende machtsoefening zullen worden te gengegaan, en dat de Navo niet be reid is, enige aanslag op haar ge bied en haar positie te tolereren. Alleen dan kan voorkomen worden, dat de politieke tegenstellingen lei, den, hetzij tot een vernietigings oorlog, hetzij - langs de weg van secundaire acties of dreiging met geweld - tot een afbrokkeling van het westen en zijn posities. Uit het voorgaande kan mede worden afgeleid, dat de ontwikke ling van kernwapens niet mag be tekenen, dat de conventionele mid delen worden verwaarloosd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1