V.S. brengen waarschijnlijk Formosa- kwestie voor de Verenigde Naties Zuivelsituatie noopt tot aan* passing van de bedrijfsvoering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ramp treft Mexicaans dorp Vorming van „vrije Algerijnse regering" aangekondigd In 1957 vergingen 163 schepen FAUBUS WIL VAN OPENBARE SCHOLEN PARTICULIERE INSTITUTEN MAKEN FORMOSA WORDT ZWAAR VERSTERKT Half miljard tekort op het L.E.F. 1959 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 No. 18431 115e jaargang MRimSdMIElWmODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per itulc. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewefcken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Als besprekingen met Communistisch China mislukken Demilitarisering van Quemoy en Matsoe NEW YORK, 17-9. De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk de toe stand In de Straat van Formosa voor de Verenigde Naties brengen, indien de huidige besprekingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China, op ambassa deursniveau te Warschau, misluk ken, aldus Is woensdag van gezag hebbende z(jdo te New York ver nomen. Men zei niet bU welk orgaan, de Algemene Vergadering of de Vei ligheidsraad, de kwestie aanhangig gemaakt zon worden. Het zou ech ter wel het meest logisch zijn eerst de Veiligheidsraad in te schakelen, zo meende men. Tevens werd van bedoelde zijde vernomen, dat de Ame rikaanse regering niet van plan is de besprekingen te Warschau onbepaalde tijd te laten duren, maar wel wil zij de ambassa deurs een kans geven. Naar verwacht wordt, zal de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, donderdag in de Algemene Vergadering de kwes tie van het Verre Oosten ter sprake brengen. Bovendien zal donderdag een Indisch voorstel tot plaatsing van de vertegenwoordiging van China, in de agendacommissie be sproken worden. Quemoy Van dezelfde gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de Ver. Staten misschien bereid zullen blij- MEXICO, 17-9. Het dorpje Huari- tempa aan de Mexicaanse west kust is door een overstromingsramp getroffen, die aan zeventig tot hon derd mensen het leven heeft ge kost Als gevolg van een zware wolkbreuk is dinsdag de rivier de Santiago buiten haar oevers getre den. Alle huizen van het dorp zijn verwoest. Volgens het blad „Diario de la Tarde" waren woensdagoch tend reeds 70 lijken geborgen. Het blad vreesde dat het aantal doden meer dan honderd zal blijken te bedragen. ken te zijn te spreken over een verandering in het gebruik van de voor de Chinese kust liggende eilanden Quemoy en Matsoe. Dit zou demilitarisering kunnen be tekenen. Er is echter geen sprake van, dat de Amerikaanse regering wil spreken over een voorstel For mosa onder beheer van de Ver. Naties te plaatsen. De agendacommissie der V.N. De agendacommissie van de Al gemene Vergadering van de Ver, Naties heeft woensdag aanbevolen de kwestie-AIgerië op de agenda van de huidige zitting te plaatsen. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, zei, dat de vertegenwoordiging van zijn land op geen enkele wijze en in geen enkele vorm zal deelnemen aan een debat over Algerië. Een dergelijk debat is - aldus de mi nister - in strijd met het handvest en met het belang van Algerië. CAIRO, 17-9. Vrijdag, na het zeggen der gebeden in de mos keeën, zal te Cairo de vorming van een „vrije Algerijnse regering" worden bekendgemaakt. Dit heeft een woordvoerder van het Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfront (F.L.N.) woensdag meegedeeld. De F.L.N. is een der twee voor naamste opstandelingenorganisaties in Algerië. De andere Is de Alge rijnse Nationale Beweging (M N.A.) die echter minder op de voorgrond treedt. LONDEN, 17-9. In 1957 zijn over de gehele wereld evenveel schepen vergaan als in 1956, namelijk 183, zo blijkt uit gegevens van Lloyd's Register of Shipping. De omvang der vergane schepen was evenwel groter en bedroeg in 1957: 270.963 ton tegen 248.535 ton in 1956. Bij de vergane schepen waren 18 Engelse, 15 Noorse, 11 Zweedse, 11 Panamese, 10 Amerikaanse, 6 Nederlandse en 3 Japanse schepen. De zes Nederlandse schepen, die in 1957 verloren gingen, maten te zamen 7.694 ton. De Ver. Staten zijn tegen het plaatsen op de agenda van de toe lating van communistisch China tot de V.N. Zij zullen de agenda commissie van de assemblee voor stellen zich uit te spreken tegen een discussie van deze kwestie op de huidige zitting. Het Liberiaanse tankschip „Melita" (20.551 ton) is In aanvaring geweest met het Franse tankschip j^emand-Gilabert(10.715 ton). De aanvaring vond plaats bij de „ingang" van de Perzische Golf. Volgens de Britse admiraliteit heeft de „Melita", welke door de bemanning was verlaten, over een afstand van ongeveer 25 mijl brandend in de Golf van Oman gevaren met de machines op volle kracht. Ook de „Femand-Gilabert" was in brand geraakt. De „Melita" werd ontdekt door een vliegtuig van het Britse vliegdekschip „Bulwark". Door een helikopter en een fregat werden later Britse militairen aan boord gebracht om de brand te blussen. In totaal schijnen er bij de brand 22 doden en vermisten, en 8 zwaargewonden te zijn. - Foto: een Engelse helikopter nadert de brandende „Melita". De juiste omvang van de F.L.N. of haar strijdkrachten in Algerië is niet bekend. In een eerder deze maand uit Cairo ontvangen bericht werd verklaard, dat de F.LN. be schikt over een strijdmacht van een half miljoen man, die gereed is voor een „tweede georganiseerd of fensief" tegen Frankrijk. Om opheffing rassenscheiding te omzeilen Actie kan tot processen leiden LITTLE ROCK. 17-9. Het ge- rechtshof van Little Rock heeft zijn goedkeuring gehecht aan een „Ver eniging van particuliere scholen in Little Rock", die de opheffing van de rassenscheiding op de openbare scholen in Little Rock wil omzei len, door van die scholen particu liere instituten te maken. Volgens gouverneur Faubus is de door het opperste gerechtshof in Washington bevolen opheffing van de rassenscheiding op de open bare scholen, niet van toeoassing op particuliere scholen. Op zijn aandringen is dan ook de vereni ging van particuliere scholen op gericht, die met steun van de staat scholen kan exploiteren die alleen door blanke kinderen bezocht zul len worden. President Eisenhower heeft on langs verklaard, dat een dergelijke actie tot „heel wat processen" zou leiden. Eén van de vragen die men zich kan stellen is, of de staat Ar kansas kan volhouden dat scholen particuliere instellingen zijn als zij door de staat financieel gesteund worden. M*n verwacht, dat de openbare middelbare sohool van Little Rock, die door gouverneur Faubus is ge- s'oten toen de opheffing der ras senscheiding niet mocht worde" uitgesteld, door de nieuwe vereni ging als particuliere school voor blanken zal worden geopend. Intussen is woensdag het me ningsverschil dat tussen gouver neur Faubus en het bestuur van de openbare middelbare school be staat, verder toegespitst. De gouverneur beschuldigt het bestuur ervan dat het voor inte gratie werkt. Hij wil dat ondanks de sluiting van de school de sport wedstrijden en andere bijeenkom sten van de leerlingen doorgaan Het- schoolbestuur verklaarde ech ter, dat de beëindiging van die ac tiviteit geheel in overeenstemming is met de sluiting van de schoo1 door de gouverneur. Hierop heef Faubus boos gereageerd met df verklaring, dat voor de sluiting dr wedstrijden in de vakanties er weekeinds toch ook doorgingen. a Zuidslavische bladen hebben met grote bewondering melding ge maakt van het feit, dat een 88-ja rige Schotse - een gepensioneerde onderwijzeres die sinds 1921 ir Zuid-Slavië woont - er in geslaagd is de hoogste berg van Zuid-Slavië de 3200 meter hoge Triglaf, te be klimmen. LANDBOUWBEGROTING 1959 S'eun aan landbouw Poor onbepekte overproduktie op de duur onaanvaardbaa 's-GRAVENHAGE, 18-9. Bet seat niet aan - aldus deelt minister Von deling mede In de Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer bü de landbouwbegroting 1959 - de moeilijkheden in de zuivelsector in de verdere toekomst geheel voor rekening van de overheid te laten komen. Ook de veehouders besef fen, dat er een ontwikkeling in de zuivelsituatie in de wereld gaande is, die noopt tot aanpassing van de bedrijfsvoering. Gelet op de ont wikkeling elders lijkt aan een be perking van de melkproduktie niet te kunnen worden ontkomen. De minister beseft, dat een aan passingsproces nodig zal zijn dat geruime tijd zal vergen Voor de individuele bedrijven zal het pro bleem ontstaan op welke wijze de bij een vermindering van de melk produktie vrijkomende produktie- middelen, waaronder de arbeid, op andere wijze nuttig kunnen worden gebruikt. Met de georganiseerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaande. Toenemende atzetmoeitykheden Het in het komende begrotings jaar te voeren beleid, dat evenals in voorgaande jaren mede gericht zal zijn op het verzekeren van een redelijke bestaansbasis aan de land bouw, moet uiteraard in het teken staan van de toenemende moeilijk heden bij de afzet van landbouw- produkten. Gezien de mate, waar in de Nederlandse landbouw een exporterende bedrijfstak is, vraagt het verloop van de export de bij zondere aandacht. Uit de tot dus verre beschikbare gegevens en de daarop gebaseerde ramingen, blijkt dat een verbetering in de situatie- in het komende jaar nauwelijks kan worden verwacht. De cijfers over de exportprijzen mogen tot een zekers hoogte als kenmerkend worden beschouwd voor de economische toestand van de Nederlandse landbouw Het beeld wordt echter nog somberder, indien men de prijzen voor land- bouwprodukten als bedrijf beziet in verhouding tot de produktie- kosten. Vooral in het laatste jaar is de situatie aanmerkelijk verslechterd. In het lopende begrotingsjaar moe ten dan ook grote bedragen uit de overheidsmiddelen aan de land bouw worden uitgekeerd, teneinde h'et inkomen op een enigermate re delijk peil te handhaven. Het prijsbeleid Evenals in voorgaande jaren zal het systeem van garantieprijzen voor landbouwprodukten de be langrijkste basis vormen voor het inkomensbeleid ten behoeve van de landbouw. In dit verband is de vraag gerezen of het geen aanbe veling verdient het inkomensbeleid meer los te maken van het prijs beleid met betrekking tot afzonder lijke produkten. Aangezien het gaat om een vraagstuk van principiële aard en zulks bovendien een koers wijziging zou betekenen, is rijpe overweging hiervan nodig. Met d* georganiseerde landbouw is in het lopende begrotingsjaar uitvoerig van gedachten gewisseld over de grondslagen voor de kost prijsberekeningen. Daar het over leg nog niet is beëindigd, stelt de minister zich voor bij de nadere mededelingen over de garantieprij zen voor akkerbouwprodukten van de oogst 1959, tevens de resultaten van het overleg over de grondsla gen van de kostprijsberekeningen te belichten. Hij heeft het voorne men de garantieprijzen op een vroe ger tijdstip vast te stellen dan ge bruikelijk was. De minister vertrouwt gaarne dat over het voorontwerp van een landbouwvestigingswet het advfcr van de Sociaal Economische Raad op een zodanig tijdstip zal worden uitgebracht, dat de indiening var. een wetsvoorstel nog in dit zit tingsjaar mogelijk zal zijn. Stroom Amerikaanse vliegtuigen naar het eiland Een onafgebroken stroom straal jagers, transportvliegtuigen en Amerikaans personeel landt op Amerikaanse luchtbases om de verdediging van Formosa tegen een mogelijke communistische aanbal te versterken, zo meldt een corres pondent van Reuter. Iedere twee uur komt een F-I04 aan in een reusachtig transport toestel van het type C-124. De F- 104 heet het snelste onderschep pingsvliegtuig ter wereld te zijn en zou ook het hoogst kunnen vliegen Correspondenten hebben 13 van deze toestellen op een vliegveld geteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alleen in de jeugd leven wij, f op gevorderde leeftijd worden wg geleefd. Voorzitters Eerste en Tweede Kanier 's-GRAVENHAGE, 16-9. Bij aan- vang van de vergadering van de Eerste Kamer is vanmiddag het K.B voorgelezen, waarbij mr J. A. Jonkman voor het komende zit tingsjaar wederom tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd. Met 121 van de 131 stemmen is dr. L. G. Kortenhorst gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. 's-GRAVENHAGE, 18-9. Voor het begrotingsjaar 1958 zijn de groot- uitgavenpostén van het Land- bonw-Egaiisatiefonds te vinden in -Je zuivelsector, t.w. de toe- Mag op consumptlemelk groot elf miljoen gulden en de uitkeringen ten behoeve van veehouders ten- jevolge van de gagarandeerde ba- -.ismelkprijs, groot driehonderd- vijftig miljoen gulden. Bij de raming van de subsidie vp consumptiemelk is uitgegaan van de tegenwoordige toestand. Wel :al de Sociaal-Economische Raad worden verzocht de regering o.m. over het vraagstuk 'van de consu- -nentensubsidies, in samenhang -net enige andere vraagstukken, van advies te 'dienen. Een memoriepost is opgenomen 'eneinde de mogelijkheid te schep pen .maatregelen te nemen voor de bevordering van de afzet van zui- /elprodukten. Akkerbouw De akkerbouwsector vraagt een bedrag van f 70.600.000. De aan te lers van rogge, gerst, haver en ge- -nengd gewas te betalen toeslag voor de oogst 1959, op basis van de verwachte garantieprijzen en de ge- axeerde opbrengst van de pro- lukten, wordt geraamd op vijftig -niljoen gulden. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt geraamd op f 2.000.000. Airborne-herdenking ARNHEM, 17-9. Voor de veertien- Te keer na de bevrijding heeft van daag in Oosterb'eek en Arnhem, vaar in september 1944 de slag tus sen geallieerden en Duitsers zich afspeelde, de Airborne-herdenking olaats gehad, nadat gisteren al een begroetingssamenkomst van de Britse en Poolse gasten was ge houden in de Hervormde kerk van Oo*terb?ek. Evenals vorige jaren werd de of ficiële herdenking gehouden op het Airborne kerkhof in Oosterbeek. Tot de aanwezigen behoorden de Britse ambassadeur sir Paul Mason en de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. MINISTER LUNS BIJ DULLES NEW VORK, 17-9. De Nederland- se minister van Buitenlandse Za ken, mr J. M. A. H. Luns, heeft woensdag op het hoofdkwartier van de Ver. Naties een gesprek gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. Het is niet bekend waar zij over gesproken hebben. De fiets blijft een gevaarlijke verschijning in het snelverkeer Cijfers uit echte „fietslanden" bewijzen hot KOPENHAGEN, 17-9. Hoe ge-Volgens Franse gegevens is het vaarlljk fietsen, al dan niet met deelnemen aan gemengd verkeer motor, is, bleek tijdens besprekin- door (brom)fietsen en motorfietsen gen over het tweewielige verkeer tienmaal zo gevaarlijk als voor tijdens de vierde internationale verkeerstechnische leergang te Ko penhagen. Uit de echte „fietslanden": De nemarken, Frankrijk en Nederland, was een enorme voorraad documen tatiemateriaal gekomen om dit feit te staven. De Nederlandse ver- kcerscommissarissen van politie uit Rotterdam en den Haag, K. J. Mül- ler en mr. J. F. E. Hopman, deden samen met ir. C. Kuvsten, chef ver- keersafdeling A.N.W.B., oen dik boekje over dit onderwerp open. auto's. De Nederlandse rapporteurs berekenden, dat per miljard gere den kilometers tussen 1950 en 1954 20 vrachtautobestuurders, 38 inzit tenden van personenauto's, 168 mo torrijders, 86 bromfietsers en 21 fietsers werden gedood. Per dui zend ongelukken was de risicofac tor voor vrachtwagens 1.5, voor personenauto's 2.7 en voor twee- wielcrs gemiddeld ruim 15, voor wat betreft de ongelukken met fa tale afloop. De meeste ongelukken gebeuren bij het passeren van of het afbuigen door tweewielers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1