Sowjet-Unie wenst bestudering van maatregelen tegen verrassingsaanvallen H.M. de Koningin opende - voor de elfde maal - zitting Staten-Generaal QUEMOY BEHOORT BIJ VASTELAND STAD EN PROVINCIE RUSSISCH VOORSTEL VOOR TOEZICHT KERNPROEVEN AANGEKONDIGD Meer optimisme rond Rijksbijdrage voor de Deltawerken STAD EN PROVINCIE Prinsjesdag in Den Haag Feestelijke stoet door straten van de Residentie 's-GRAVENHAGE, 16-9. Hare Majesteit, koningin Juliana, heeft hedenmiddag - voor de elfde maal sinds zü de troon heeft bestegen - de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede, het staatsstuk, waarin in algemene ltfnen het te voeren regeringsbeleid wordt aangegeven. Te één uur heeft Hare Majesteit zich daartoe, vergezeld door Z.K.H. de prins der Nederlanden en H.H.K.K.H.H. de prinsessen Beatrix en Irene in de goude koets van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal begeven. De gouden koets is een bekend attribuut by deze plechtigheid sinds 1898. Bij de tocht van de feestelijke stoet, die naar de Ridderzaal trok, werd deze route van het koninklijk paleis af gevolgd: Lange Voorhout, Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg, Binnenhof. Dui zenden hebben zich verzameld langs deze weg. In dichte rijen stonden ze op de trottoirs en onder de bo men langs het Schelppad op het Lange Voorhout en de Vijverberg. Historische gebeurtenis De belangrijke staatkundige ge beurtenis voltrok zich in de Rid derzaal. Slechts enige honderden konden deze op de historische plek bijwonen, maar de duizenden - van wie velen van heinde en verre ge komen zijn langs de weg namen evenzeer deel aan de plechtigheid in de wetenschap, dat zij hun vor stin, de prins en de prinsessen, om geven door hovelingen, anders aan schouwden dan de bevoorrechten in de Ridderzaal. De bij het militaire eerbetoon en de afzetting ingedeelde troepen stonden onder de bevelen van de gouverneur der Residentie, luite nant-generaal C. J. Valk. De stoet De stoet, welke H.M. de Konin gin, Z K.H. de Prins der Nederlan den en H.H.K.K.H.H. de Prinsessen Beatrix en Irene naar de Ridder zaal begeleidde en welke stond on der de bevelen van de eerste stal meester van Hare Majesteit, majoor LONDEN, 15-9. De leider van de Britse socialisten, Gaitskell, heeft de Britse minister-president, Mac Millan, maandagavond schriftelijk verzocht de Amerikaanse regering te waarschuwen voor de gevaren van de toestand in het Verre Oos ten en erby haar op aan te dringen by de aanpak van de toestand daar de grootste zelfbeheersing in acht te nemen. De brief werd verzonden na een vergadering van het socialistische „schaduwkabinet" over Quemoy. Volgens Gaitskell's brief zijn de socialisten van oordeel, dat Que moy en de andere voor de Chinese kust liggende eilanden, deel uit maken van het vasteland. Deze eilanden hadden al lang door de Chinese nationalisten moeten zijn ontruimd. Van militair oogpunt be zien, zijn zij volgens Gaitskell van geen belang voor de verdediging van Formosa. De Britse regering dient al les in het werk te stellen om te voorkomen, dat de Verenigde Staten verwikkeld geraken in een oorlog om Quemoy. Ame rikaanse inmenging kan de ernstigste gevolgen hebben, al dus de brief. De socialisten zijn, zo wordt ver der gezegd, in het bijzonder ver ontrust over berichten volgens wel ke de Verenigde Staten overwegen kernwapens te gebruiken tegen het Chinese vasteland bij de verdedi ging van Quemoy. W. F. K. Bischoff van Heemskerck, werd geopend door een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard. Dan volgden een detachement der Koninklijke Marechaussee en een compagnie van het garderegiment Grenadiers met het vaandel en* de Koninklijke Militaire Kapel. Hier achter reden de rijtuigen. Na de troonrede stelde de voor zitter der verenigde vergadering, mr .Jonkman, een „leve de Konin gin" in, waarmede de aanwezigen instemden. De nieuwe zitting van de Staten- Generaal geopend zijnde, begaven de vorstelijke personen zich, voor afgegaan door de leden der com missie van in- en uitgeleide en de grootmeester, naar de ontvang kamer. De vorstelijke personen vertoef den enige ogenblikken in de zg. Ko- ninginnekamer en namen vervol gens weer plaats in de gouden koets. ONHEILSPELLEND BRANDALARM DOCH GEEN BRAND AMSTERDAM, 15-9. Vanmiddag om precies kwart voor twee luidde het signaal van de automatische brandmelder op het hoofdbureau van de Amsterdamse brandweer een onheilspellend alarm in: grote brand in het P.T.T.-complex aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Ter stond werden drie posten gewaar schuwd. Drie motorspuiten en twee ladderwagens reden met loeiende sirenes naar de plaats des onheils. Hier aangekomen bleken de em ployes zich in alle rust na hun da gelijks twaalf uurtje aan het werk te hebben begeven, van enig vuur was geen sprake. Eeninderhaast ingesteld onderzoek léverde als re sultaat op, dat een der nevenmel ders, die door het gehele gebouw van de rijkstelegraaf dienst zijn aangebracht, defect was geraakt en op onverklaarbare wijze alarm had gegeven via de hoofdmelder. De brandweer kon met het grote materieel onmiddellijk weer inruk ken. Plechtigheid in Stockholm Namens de Stichting Eilandgemeenschap overhandigde burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester - na de overdracht van het geschenkraam - aan dé voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, de heer Emil Sandström, de bij Het paneel behorende oorkonde. De plechtigheid vond plaats op het hoofdkwartier van het Zweedse Rode Kruis te Stockholm, tegen de achtergrond van een imposante wandschildering, waarin symbolisch de dank wordt vertolkt voor de hulp die Zweden in en na de jongste oorlog verleende aan verschillende Europese landen. (Eigen foto). Bekroning voor Ned. landbouwinzendiug 's-GRAVENHAGE, 15-9. Eerst nu is officieel bekend geworden dat de landbouwinzending in de Neder landse afdeling op de wereldten toonstelling 1958 te Brussel opnieuw Bijeenkomst van deskundigen voorgesteld op 10 november MOSKOU, 15-9. De Sowjet-Unie heeft maandag voorgesteld dat des kundigen van Oost en West op 10 november in Genève bijeen zullen komen ter bestudering van maatregelen tegen verrassingsaanvallen. Dit meldt het Sowjet-persbureau „Tass". In een nota die aan de Ameri kaanse zaakgelastigde te Moskou werd overhandigd, wordt gezegd, dat het overleg in zo kort moge- ïyke tyd - vier tot vyf weken - moet zijn geëindigd. Deskundigen van de V.S., Enge land', Frankrijk, België, de Sowjet- Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië zouden aan de conferen tie moeten deelnemen. De nota is een antwoord op een Amerikaanse nota van 31 juli jl-, waarin werd voorgesteld deskun digen van de Sowjet-Unie en de V.S. in de eerste week van oktober in Genève zouden samenkomen. Zij zouden de „technische aspecten van garanties tegen de mogelijk heid van een verrassingsaanval" moeten bestuderen. De garanties zouden vermoede lijk onder meer omvatten het Ame rikaanse voorstel voor luchtver- kenning en het Russische voorstel voor het stationeren van inspectie- groepen op vliegvelden en belang rijke verkeersknooppunten. In de Sowjet-nota wordt voorts nog verklaard, dat overeenstem ming over garanties mogelijk is mits rekening wordt gehouden met eikaars belangen en afgezien wordt van acties die de internationale toestand slechter kunnen maken of het oorlogsgevaar vergroten. In de Sowjet-nota wordt verder gesteld dat de beslissing om, op ba sis van wederkerigheid, te komen tot maatregelen, om verrassings aanvallen te voorkomen, door de betrokken regeringen dient te wor den genomen en n i e t door de des kundigen, die zich slechts met het voorbereidende werk moeten bezig houden. Hieraan wordt toegevoegd: „Ech ter zal het opstellen door deze des kundigen van praktische aanbeve lingen over concrete wijzen, om een verrassingsaanval te voorko men, ongetwijfeld een vruchtbare bespreking van dit onderwerp op een bijeenkomst van regeringslei ders bevorderen". Centrale Rundveefokdag te Zierikzee Op donderdag 25 september a.s. zal op het noodsportveld in de Zuid hoek te Zierikzee een grote centrale rundveefokdag worden gehouden, georganiseerd door de Bond van Veehouders op Schouwen-Duive- land. Er wordt voor deze dag een aanvoer verwacht van omstreeks 150 dieren, het puikje van het vee op het eiland. De officiële opening zal geschieden door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zie rikzee. De veehouders van het eiland zijn er op gebrand met deze rundvee fokdag te bewijzen dat de ver-stapel van Schouwen-Duiveland weer in opkomst is, zodat een bezoek zeer zeker aanbevelingswaardig is. De dieren worden gekeurd door een deskundige jury en voor de gepre mieerde dieren zijn prijzen beschik baar gesteld. De hoofdprijzen be staan uit fraaie bekers. Kind viel in de Oude Haven Toeziend orgaan zou elke ontploffing kunnen waarnemen KITZBUHEL, 15-9. De Sowjet- Unie zal binnenkort een stelsel van toezicht op kernproeven voor de gehele aarde voorstellen aan de re- ringen van alle landen aldus heeft de Russische professor Fjodorof maandag te Kitzbuhel in Oosten- ryk, op een byeenkomst van atoom geleerden, meegedeeld. Deze bijeenkomst wérd gehouden in het kader van een zondag ge nomen besloten conferentie van atoomgeleerden van oost en west over de gevaren van een atoom oorlog. De conferentie zal een week duren. Volgens Fjodorof zal de Sowjet- Unie voorstellen, dat het toezicht wordt toevertrouwd aan een cen traal gezagsorgaan. Met behulp van 110 posten op het land en nog 10 of 20 op schepen zal het orgaan in staat zijn elke kernontploffing waar te nemen. Het orgaan dient, aldus Fjodorof, de bevoegdheid te hebben waarne mers te zenden naar een gebied, waarin een kernontploffing zou zijn vastgesteld. Volgens Fjodorof zijn alle tot dusver genomen proeven met kern wapens bekend aan de Russische geleerden. Hij zei het niet eens te zijn met westelijke geleerden, die van oordeel zijn, dat niet alle kern ontploffingen kunnen worden ont dekt, daar bepaalde natuurver schijnselen als onweer en aardbe vingen soortgelijke reacties ver oorzaken. De Verenigde Staten hebben dit jaar het merendeel van hun proe ven niet bekend gemaakt, aldus Fjodorof. Minder krachtige ontploffingën kunnen echter alleen worden vast gesteld door middel van een stelsel controle-posten over de gehele wereld. Juist bij deze ontploffingen kunnen, zo zei Fjodorof, natuurver schijnselen waarnemers die te ver van de plaats van de ontploffing hun metingen verrichten, op een dwaalspoor brengen. Het driejarig dochtertje van de familie M., wonende in de woon- ark „Walcheren" aan de Oude Ha- ven alhier, is gistermiddag op het nippertje van de verdrinkings dood gered door een onbekend ge bleven persoon. Het kind moet spe lenderwijs, zonder dat aanvankelijk iemand het bemerkte, te water zijn geraakt en was al enige malen on dergegaan voor zij door de onbe kende op het droge kon worden ge bracht. Voor het geven van nadere in lichtingen, op verzoek van de ouders stellen wij er prijs op als de onbekende zich in verbinding zou willen stellen met de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, telefoon 01110-2255. Vergadering N.C.V.B. Op woensdag 17 september a.s. hoopt de plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond voor het eerst in dit seizoen bijpen te komen in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw. Op deze bijeenkomst hoopt als spreker op te treden ds. C. Beze- mer, ned. herv. predikant alhier, met als onderwerp: „Het Evangelie en de moderne mens". SIRJANSLAND De gehouden collecte voor het Kon. Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding, door Annie van Fe- lius, Adri de Jonge, A-dri Kraak en Janny Struijk, heeft opgebracht f 31,70. DREISCHOR De nieuwe weg Dreischor - Nieuwerkerk In verband met de afwerking van de nieuwe weg Dreischor-Nieuwer- kerk zal men donderdag 18 septem ber a.s. beginnen met het maken van de aansluiting Bogerdweg- Zuiddijk m'et deze nieuwe weg. Door deze werkzaamheden wordt de Bogerdweg ingaande die datum voor het verkeer tijdelijk afgeslo ten en zal Dreischor kunnen wor den bereikt vanaf Zierikzee via de Langeweg-Stoofweg. Bij de postcommandant der Rijkspolitie zijn inlichtingen te ver krijgen over een gevonden ponger- touw. ANNA-JACOBAPOLDER Vergadering N.C.V.B Voor de eerste keer in dit sei zoen kwam de plaatselijke afde ling der Nederlandse Christen Vrouwenbond, onder leiding van haar presidente mej. J. W. C. van Strien, in vergadering bijeen. Ds. Homburg uit Vlissingen sprak deze avond over: „De betekenis van de engelen in ons leven". Na de pauze besprak spreker enkele vragen be treffende dit onderwerp. 14 oktober a.s. hoopt voor de af deling te spreken de letterkundige mevrouw Marijs-de Visser. enkele bekroningen heeft verwor ven. De inzending van de veeteelt sector, bestaande uit stamboek koeien en -varkens, -schapen en kippen werd de hoogste en op één na de hoogste onderscheiding, de „grand prix" en het „diplome d' honneur" toegekend. Voorts ont ving de inzending siergewassen nog de waardevolle „medaille d' or". Hiermede verwierf de Nederland se landbouwinzending in totaal niet minder dan tweemaal de „grand prix", een „diplome d' honneur", vier gouden en twee zilveren me dailles. Ingezonden mededeling BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING Instructief en gezellig j ATTRACTIES: Het Kogelhuis De Spindler-bungalov/ Promenade v. h. interieur Paviljoen der Vrouw Doe-het-zelf Gratis bioscoop MODESHOW Elke dag GESCHENKEN. Geopend van 10-1 7 en 19-23 u.£ Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM Urn 24 SEPT. 's-GRAVENHAGE. Het 10-jarig jongetje M. L. van der Lugt uit de Rembrandtstraat in Den Haag heeft een poging een clandestien tram ritje te maken met de dood moeten bekopen. De jongen probeerde op het Hobbemaplein aan de gesloten zijde van lijn elf op de treeplank van de motorwagen te springen terwijl het tramstel al een meter of dertig van de halte af had gere- - den. Hij viel en kwam tussen de motorwagen en de aanhangwagen terecht. Het kind is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Engeland heeft communistisch China meegedeeld dat het de uit breiding van de Chinese territo riale wateren van drie tot twaalf mijl niet erkent, zo is op het Fo reign Office vernomen. In een no ta, die op 13 september in Peking is overhandigd, wordt gezegd dat Engeland niet het recht van eenzij dige uitbreiding d'er territoriale wateren erkent. De nota herinnert eraan, dat de Britse regering reeds in 1951 officieel aan Peking heeft meegedeeld dat zij geen andere dan de driemijlszöne zal erkennen. JAARVERGADERING ZEEUWSE POLDERBOND De jaarlijkse vergadering van de Zeeuwse Polderbond, de vereni ging van polderbestuurders in Zee land, dit jaar op zaterdag 13 sep tember in Oostburg gehouden, werd mede dank zij het fraaie weer een bijzonder geslaagde dag. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer P. J. J. Dek ker uit Wemeldinge, het overleden bestuurslid de heer C. H. Plassaert uit Zeeuws Vlaanderen en heette hij naast talrijke andere autoritei ten de herstelde C.D.K. welkom. Was zijn vorig jaar te- Scherpe- nisse gehouden rede somber ge stemd, np kort hij wel iets hoop voller geluid laten horen betreffen de de Rijksbijdrage aan de finan ciering van de Deltawerken. Hij leidde dit af uit de ontvangst van het voorstel om 60 pet. te vergoe den en 40 pet. voor rekening van de betrokkenen te laten komen, welk voorstel allerwege zoveel tegen stand ontmoet, dat het beslist niet te handhaven zal zijn. Het voorstel ging voorlopig in de ijskast, maar daarmee is de zaak niet opgelost. Onzekerheid blijft heersen over de bijdrage, die toch naar recht en bil lijkheid geheel voor rekening van het Rijk moest komen, daar de Del tawerken een nationale zaak zijn. Met spanning wordt ook in dit opzicht uitgezien naar de komende Rijksbegroting. De draagkracht der polders is een zaak, die zeker de aandacht moet hebben, die zij ver dient, anders zal geheel Zeeland calamiteus worden. De komende pojderconcentratie is van ingrijpend gewicht wat de financiering van de Zeeuwse Pol derbond betreft. Daarom is een gé- heel nieuw contributiesysteem ont worpen. Professor ir. F. Hellinga, hoog leraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningcn, hield daarna een causerie over Waterschapstraditie en Moderne polderinrichting. Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen 17.58 n.m. 18.40 n.m. 17.40 n.m. 18.26 n.m. Opklaringen, maar aanvankelijk in het noorden van het land nog enkele verspreide buien; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; aanvankelijk vrij krachtige tot ma tige, later matige tot zwakke noor delijke wind; weinig verandering in temperatuur. 17 sept. Zon op 6.16, onder 18.52. Maan op 11.28, onder 20.58. 18 sept. Zon op 6.18, onder 18.50. Maan op 12.40, onder 21.44. Eerste kwartier: 20 sept, te 4.17. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 sept. 5.44 v.m. 18 sept. 6.24 v.m. BROUWERSHAVEN: 17 sept. 5.16 v.m. 1 8sept. 6.02 v.m. Doodtij: 22 sept. Springtij: 30 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-9. Een kleine de pressie trok langs onze kust in de richting van Denemarken. Aan de achterzijde ervan voerden noord westelijke winden koelere en ta melijk vochtige lucht van de Noordzee aan. Een veel grotere de pressie lag op het westelijke deel van de oceaan. Tussen deze twee lagedrukgebieden bevond zich een langgerekt hogedrukgebied dat zich uitstrekte van de Azoren via de Britse eilanden naar Nova Zem- bla. Tijdens helder weer dat van nacht door dit hogedrukgebied in Scandinavië werd veroorzaakt, vroor het in het noorden van Zwe den 8 graden. De komende 36 uur zal de invloed van het lagedruk gebied boven de Duitse bocht op het weer in Nederland gaan afne men en komt het weer langzaam onder invloed van de rug van hoge druk boven de Britse eilanden. In verband daarmee zal het morgen rustig weer zijn met op de meeste plaatsen af en toe zon. De kans op regen wordt geleidelijk kleiner. Drie boerderijen afgebrand LEEUWARDEN, 15-9. In Fries- land zijn vanmiddag omstreeks half één tengevolge van bliksemin slag drie boerderijen afgebrand. De ene boerderij behoorde toe aan een veehouder te Rottum gemeente Haskerland, de andere aan een veehouder te Langelill in de ge meente Weststellingwerf. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. De voorraden hooi, kostbare machines en veel gereedschap gin gen verloren. De derde brand brak uit in Oude- schoot en verwoestte een boerderij, eveneens van een veehouder. Ook hier kon niets meer worden gered. DREISCHOR Bejaardensociëteit van start Van de zijde van het bestuur van de bejaardensociëteit alhier wordt vernomen dat op woensdag 17 sep tember a.s. om 3 uur n.m. de bij eenkomsten in het dorpshuis weer zullen aanvangen. Iedereen vanaf 60 jaar is daar hartelijk welkom. Het bestuur hoopt dat ook dit sei zoen velen zullen samenkomen. NIEUWERKERK Baas boven baas Mochten wij gisteren vermelden dat in een tuin te Noordgouwe de aardbeien voor de tweede maal in dit seizoen in bloei zijn gekomen, sterker nieuws bereikt ons uit Nieuwerkerk. De heer F. Schuiling aldaar heeft zaterdag jl. in zijn tuin nl. ruim een pond mooie, rode aardbeien vergaard, die zich uit stekend lieten smaken. Nieuwe brandspuit gearriveerd Nieuwerkerk's vrijwillige brand weer heeft maandag de beschik king gekregen over een moderne motorbrandspuit, geleverd door de firma Bikkers te Rotterdam. Bij de aflevering werd de spuit be proefd en gebleken is dat de in stallatie aan de verwachtingen vol doet. Scheepvaartberichten Bloemfontein, 16 te East, London. Esso Nederland (t.), 15 van Faw- ley naar Port Said. Friesland, 14 te Tacoma. Kenia (t.), 15 te Malmö. Theobaldius (t.), 14 van Port Said naar Turku. Wonogiri, 16 van Bahrein naar Bombay.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2