DE TROONREDE Ons volk geplaatst voor aantal ïinanciële, economische en sociale problemen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zo stabiel mogelijk loonniveau blijft noodzakelijk Deel mariniers verlaat Beiroet Amerika zendt versterkingen naar het gebied van de Stille Oceaan Groot landbouwcongres te Wenen Britten binnen IJslandse 12 mijls-zöne VEERTIG DODEN BIJ SPOORWEGONGEVAL IN DE VERENIGDE STATEN QUEMOY DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 Ne. 18130 115e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNJEiaWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-22551 om lfi.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierlkzee. Redakteur: M I Rij de Vaate, tel 01110-7918' II Bij de opening van het nieuwe parlementsjaar heeft H.M. de Ko ningin heden (dinsdag)morgen - Prinsjesdag - de volgende Troon rede uitgesproken. Leden der Staten-Generaal. Hot jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspan ning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrij heid op de grondslag van het recht. Onze taak Is het ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het Koninkrijk als in het wijdere kader van de internationale sa menwerking. De sociaal-economische ontwik keling in ons land vertoont zowel gunstige als minder gunstige as pecten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van de getroffen maat regelen in belangrijke mate her steld. De goud- en deviezenreser ves hebben een welkome verstevi ging ondergaan, al blijft een ver dere aanvulling gewenst In het af gelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet gestegen. De werkgelegenheid De ontwikkeling van de werkge legenheid wordt thans echter met name door de aarzelende interna tionale conjunctuur voelbaar be ïnvloed. In het algemeen is niette min, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maatregelen ter be strijding van de werkloosheid hun uitwerking doen gevoelen, de om vang van de werkloosheid niet al armerend. De stijging is tot staan armerend. Speciale zorg blijft ver eist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzon der het industrialisatiebeleid en de politiek der aanvullende werkgele genheid richten. Reeds getroffen en inmiddels aangekondigde fiscale maatregelen met betrekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegenheid ten goede komen. Bevordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het moment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, economische en sociale problemen. De ontwik keling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale economie en rijksbegroting. Belangrijke subsldieposten, met name de huursubsidies en de zui- velsubsidies, drukken zwaar op de begroting en beperken daardoor zeer, welhaast te zeer, de financiële bewegingsvrijheid. De regering heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad over de vraag of, en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beper king van de subsidielast kan wor den gekomen. De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraag stuk van de aanpassing der melk- produktie aan de vraag naar zui- velprodukten, zo mogelijk in sa menwerking met andere landen, tot een meer bevredigende oplossing te brengen. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in .sterke mate beïn vloedt, is de omstandigheid, dat het Rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woningwetbouw te dragen krijgt. De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een bemoedigende factor in de voort durende stryd tegen de woning nood. De teruggang van de econo mische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een ongunstige invloed uitgeoefend op het aantal in aan bouw genomen woningen. Mede tengevolge van de maatre gelen tot het herstel van het eco nomisch en financieel evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat venvacht mag wor den, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal worden gemaakt Ten slotte ondervindt het uitga venpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en de daarmede ge paard gaande economische, sociale en culturele activiteiten, met name ook ten behoeve van investeringen voor woningbouw, onderwijs, we-' gen, kanalen, waterwerken enz. Een hoog niveau van besparingen voor het welzijn van ons volk nu en in de toekomst is dringend ge boden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. Ook bij de uit werking van het bezitsvormingsbe- leid op onderscheidene terreinen zal met deze omstandigheid reke ning worden gehouden. Tekort begroting 1959 De begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere grenzen aanvaardbaar, al is grote voorzichtigheid geboden. Ondanks het tèn slotte toch hoge totaalbe drag van de uitgaven, is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een be roep op de kapitaalmarkt ter fi nanciering van het mede door de genoemde factoren veroorzaakte begrotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep - en daarmede de om vang van het begrotingstekort - zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapitaal markt uit anderen hoofde zullen worden gesteld. Daarbij valt. naast de behoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kanitaaluit»aven ook in de toe komst slechts met langlopende le ningen zullen mogen financieren en bovèndien nog staan voor de nood zaak van een geleideliike consoli datie van hun vlottende schuld. Deze noodzakeliike begrenzing van het beroep van het Rijk op de ka pitaalmarkt en dus ook van het be grotingstekort heeft tot gevolg, dat niet te ontkomen valt aan een ver lenging van de tijdelijke belasting verhogingen. Handhaving van onze concur- rentienositie op de internationale markten bliift een van de funda mentele voorwaarden voor een evenwichtige economische ontwik keling. vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het. komende .laar een zo stahiel mogelijk loonniveau noodzakelijk. De steeds groter wordende on derlinge afhankelijkheid van lan den en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale samenwerking. Naast het werk van de Verenigde Naties steunt de regering derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere samenwerking van de vriie wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds tre den de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdieping en uit breiding der samenwerking is noodzakelijk. De regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een vriihandelszöne, die in aansluiting aan hetgeen op het ge bied der economische samenwer king in Europa reeds tot stand ge bracht werd. een zo vrij mogeliik handelsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevor deren. De verhouding tot Indonesië De republiek Indonesië heeft, met schending van alle rechtsre gelen, een reeks van maatregelen togen Nederland en Nederlanders getroffen, waardoor het verbliif van onze landgenoten in Indonesië vrijwel onmogelijk is gemaakt. Be drijven en bezittingen zijn zonder enige vergoeding in beslag geno men. Verplichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voort vloeien uit na de soevereiniteits overdracht verleende kredieten en gesloten overeenkomsten. In het afgelopen jaar repatrieer den 37.000 landgenoten. Velen span nen zich op lofwaardige wijze jn om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en elders voor hen te vinden. Voor de toekomst van Neder lands-N ieuw-Guinea hecht de re gering grote waarde aan de samen werking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen in de Ne derlands-Australische verklaring van november 1957. In gemeen schappelijk overleg gaan beide re geringen thans na welke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze verklaring - waaronder het streven naar zelf beschikking - te verwezenlijken. Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuishouding was onderwor pen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Daarmede is voor ons land - tenzij internationale ont wikkelingen dit onverhoopt door kruisen - de grondslag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en welvaart. Ontwikkeling kernenergie De ontwikkeling der kernenergie voor vreedzame doeleinden, ten aanzien waarvan ook de eigen ac tiviteit van Nederland groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stel len met betrekking tot investerin gen, vorming van wetenschappe lijke krachten en waarborgen voor de volksgezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereldwijd ver band vruchtbaar overleg mogelijk blijkt, is een verheugend element in de internationale verhoudingen. De wijze waarop aan de tegen slagen, die ons land hebben getrof fen, het hoofd is geboden, was we der getuigenis van de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwerking tus sen regering en volksvertegen woordiging zullen ook de nog be staande moeilijkheden kunnen wor den overwonnen. Terwijl de finan ciële toestand tot voorzichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuitgaven en van kosten verhogende maatregelen ln het be drijfsleven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven een beleid te voe ren, dat de geestelijke, economi sche en sociale ontplooiing van onze volkskracht stimuleert. Met de bede, dat God U wijsheid moge schenken bij de vervulling van uw verantwoordelijke taak, BEIROET, 14-9 Deze week zul len ongeveer tweeduizend Ameri kaanse mariniers Libanon verlaten, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse opperbevel in het midden-oosten zondag bekend ge maakt. Aanvankelijk zou alleen een volledig bataljon van 1.200 man vertrekken, maar later werd be paald dat ook een ander bataljon dat slechts achthonderd man telt, zal worden uitgevoerd Men is al begonnen met het inschepen van het materieel. De betrokkenen gaan met vier schepen naar de V.S. Na hun vertrek zal nog ongeveer 9.400 man van de Amerikaanse strijdkrachten in Beiroet zijn. De ontvluchtingen uit strafgestichten 's-GRAVENHAGE, 13-9. Het thans verschenen verslag over de werk zaamheden van het Nederlandse gevangeniswezen over het jaar 1957 geeft o.a. een overzicht van het aantal in dat jaar voorgekomen ont vluchtingen. Van tot gevangenis straf veroordeelden en preventief gestelden zijn uit de gestichten 45 personen ontvlucht; 43 er van zijn aangehouden. Tijdens transporten en verblijf in andere gestichten zijn in 1957 ontvlucht zeven mannen en een vrouw. Zes mannen en een vrouw werden aangehouden. Van ter beschikking van de re gering gestelden zijn in het ver slagjaar 74 personen ontvlucht en 63 aangehouden. Voor het kamp te Hessum zijn deze cijfers 38 en 35; voor het rijksasiel te 's-Gravenha- ge 45 en 33; voor het noodasiel bij de gevangenis te Groningen 6 en 6 In totaal konden 16 pogingen tot van uw vcraiHwuuiuenjAc i" iwi-raai «uhuw. verklaar ik de gewone zitting der ontvluchting door het gestichtsper- Staten-Generaal voor geopend. 1 soneel worden verhinderd. Voorzorgsmaatregelen voor evacuatie van burgers van Formosa TAIPEH, 15-9. - Het ministerie van Defensie heeft maandag in Washington bekendgemaakt, dat een bataljon van 700 tot 800 man uitgerust met Nike-Herculcs-pro- jectielen naar het gebied van de Stille Oceaan wordt gezonden. Er is niet officieel bekendgemaakt of het bataljon, dat over vier batte rijen van elk twaalf lanceerinrich- tingen beschikt, naar Formosa gaat. Voorts heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken in de Amerikaanse hoofd stad meegedeeld, dat „routine voor zorgsmaatregelen" zijn genomen voor het geval de Amerikaanse burgers van Formosa geëvacueerd zouden moeten worden. Men was echter nog niet met uitvoering van evacuatieplannen begonnen. De woordvoerder, Lincoln White, zei dit naar aanleiding van berich ten over evacuatieplanncn die uit Formosa zijn ontvangen. HM wilde geen commentaar leveren op sug gesties, dat de evacuatie van Ame rikaanse burgers nodig zou zjjn omdat men huizen nodig heeft voor vijfduizend Amerikaanse militai ren, die spoedig in Formosa zouden worden verwacht. In Taipeh doen geruchten de ronde dat er plannen zijn gemaakt om de communistische blokkade van de Quemoy-eilanden te breken. In verband hiermee zou veel mo dern Amerikaans oorlogsmateriaal naar Formosa worden gezonden. Met de Matadors, die een atoom lading kunnen vervoeren, kan men vanaf Formosa de communistische artillerie bestoken die de Quemoy- eilanden bestrijkt. Het nationalistische blad „United Daily News" drong er maandag bij de regering in Taipeh op aan om „een afzonderlijke actie" te onder nemen,teneinde de communisti sche blokkade van Quemoy te bre ken. Protest De Amerikaanse ambassadeur in Taipeh, Drumright, heeft maandag bij de nationalistische autoriteiten geprotesteerd tegen een campagne van de nationalistische pers en parlementsleden, die zijdelings ge richt schijnt te zijn op de Ameri kaanse houding' ten aanzien van de nationalistische eilandjes voor de kust. Waarnemers brengen in her innering, dat verbitterde menigten vorig jaar mei Amerikaanse ge bouwen in Taipeh hebben aange vallen en beschadigd. Men zou her haling van dergelijke incidenten vrezen nu de Amerikanen in War schau met de communisten bespre kingen zijn begonnen en ook als gevolg van de ontevredenheid in sommige nationalistische kringen, omdat de Amerikanen de blokkade van Quemoy niet breken. Maandag heeft de communisti sche artillerie slechts een honderd tal granaten op do Quemoy-eilan den afgevuurd. Men vreest dat ongeveer vijftig opvarenden om het leven zijn ge komen toen een boot met 360 pas sagiers in een rivier nabij Lasebla in noord-Pakistan vrijdag kapseis de. Bij het omslaan van een veer boot in de rivier de Tapti op een vijftig kilometer van Soerat (in de Indiase staat Bombay) verdronken vrijdag waarschijnlijk elf mensen, 26 werden gered. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hoe achterdochtiger een mens is, des te minder is hij zelf te vertrouwen. WENEN, 15-9. Vandaag wordt de tiende algemene vergadering van het Verbond van de Europese Land bouw te Wenen geopend Dit is het grootste landbouwcongres, dat se dert de tweede wereldoorlog wordt gehouden. In deze bijeenkomst zal een magna charta van öe Europese landbouw worden opgesteld, die zal dienen als richtlijn voor het werk van de 475 aangesloten land bouworganisaties in 20 Europese landen. Naar de voorzitter van het Ver bond van de Europese Landbouw, dr. Andreas Hermes, in een pers conferentie mededeelde, zijn de voornaamste vraagstukken van de Europese landbouwers een betere samenwerking tussen de industrie en de landbouw, de voorbereiding van de economische integratie van Europa en het overwinnen van de afzetmoeilijkheden, die vele landen als gevolg van overproduktie on dervinden. De taak van dit congres is aanbevelingen en richtlijnen op te stellen. REIKJAVIK, 15-9. - Volgens le Reikjavik ontvangen berichten vis sen er op het ogenblik negentien Britse treilers binnen de IJslandse zone van twaalf mijl. Zij worden door Britse oorlogsschepen be schermd. Uit Huil wordt bericht dat de treilers die daar en in Grimsby van de IJslandse visgronden zijn bin nengelopen, besommingen hebben gemaakt van 4 6.000 pond ster ling. De vangsten worden goed en de kwaliteit uitstekend genoemd. De schippers, die twintig dagen op zee zijn geweest, hebben verklaard dat zij naar de IJslandse kust te ruggaan. Prins Bernhard is maandag uit Buxton in de Amerikaanse staat Derbyshire, waar de Prins als voor zitter is opgetreden van de Bilder- bergconferentie, vertrokken om de thuisreis naar Nederland te aan vaarden. Aan de conferentie werd deelgenomen door tachtig afgevaar digden uit elf Europese landen, de Verenigde Staten en Canada Zij I werd maandag gesloten en heeft I drie dagen geduurd. ELIZABETH, 15-9. Naar schat ting veertig mensen zijn maandag omgekomen doordat nabij de stad Elizabeth, in de Amerikaanse staat New Yersey, een personentrein van een brug over de Newarlibaai in het water stortte. Er zijn 21 ge wonden. Het ongeluk geschiedde, doordat de brug omhoog stond. Op twee na kwamen de rijtuigen in de baal terecht, die ter plaatse van het ongeluk tien meter diep is. Eén van de wagons bleef op de rails staan, een ander hing boven het water. Dadelijk na het ongeluk spoed den sleepboten en andere vaartui gen zich naar de brug om drenke lingen te redden. Er zijn vijftien lijken geborgen. In de trein bevonden zich een honderdtal personen. Dit is een nachtelijke opname van het ongeluk met het bergbaantje op de Drachenfels bij Bonn, waarbij 18 personen het leven verloren. De locomotief, die gekanteld ver buiten het spoor ligt, is duidelijk te her kennen. Op de achtergrond de wagons die niet volkomen vernield zijn. TAIPEH, 16-9. Te Taipeh is in nationalistisch Chinese kringen vernomen dat het communistische kust geschut tussen maandag 21.40 en dinsdag 06.00 uur plaatselijke tijd 1075 granaten op de Quemoy- eilanden heeft afgevuurd, zonder dat ernstige schade werd aange richt. De nationalistische artillerie be schadigde twee transportvaartuigen der communisten. SCHIPHOL De Tsjechische lucht vaart maatschappij C.S A. heeft haar luchtlijn van Praag op Schip hol, die in 1951 werd opgeheven, heropend Maandagavond is het eerste Ujushin-14 toestel op Schip hol geland. De dienst zal twee maal per week worden onderhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1