DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koningin Juliana gaf startsein voor Europoort en liet „Rotterdam" te water MAANDAG 11 SEPTEMBER 1958 No. 18129 115e jaargang miKZEESCHEfSNIEÜWMDE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzoe, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GROTE DAG VOOR ROTTERDAM Europoort-complex gestart met wegbaggeren van dam ROTTERDAM, 13-9. Vandaag was het een grote dag voor Rotterdam, niet alleen omdat een begin werd gemaakt met de baggerwerkzaam- heden voor het plan-Europoort en omdat het nieuwe passagiersschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn bü de Rotterdamse Droog dok My. te water werd gelaten, maar vooral omdat H.M. de Koningin het sein voor die baggerwerkzaamheden heeft gegeven en de doop plechtigheid van de „Rotterdam" heeft verricht voordat het schip in zyn element kon glUden. Beide plechtigheden verrichtte H.M. de Koningin ter gelegenheid van het werkbezoek, dat zü vandaag bracht aan de Maasstad, waar duizenden vlaggen waren uitgestoken. Voordat de koningin zich naar het eiland Rozenburg begaf, bracht zy een bezoek aan het gemccnteiyk tehuis voor ouden van dagen in de Oostervantstraat te Rotterdam, waar zy omstreeks vijf minuten over tien arriveerde. Na dit uezoek om tien minuten voor elf, nam de Koningin afscheid en vertrok, hartelijk nagewuifd, per auto naar het eiland Rozenburg. ROTTERDAM, 13-9. Omstreeks kwart over elf passeerde H.M. de Koningin de grens der gemeente Rozenburg. In haar gevolg bevon den zich Jkvr. C. E. B. RÖell, hof dame van H.M. de Koningin, mr. K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin en haar particulier se cretaris mr. J. van der Hoeven. Een begroeting door de burge meester van Rozenburg, de heer J. C. Aschoff, volgde en daarna bege leidde hij de Koningin naar een tent, opgesteld ten westen van het kanaal door Rozenburg, dezelfde plaats waar op elf juni jl. minister president dr. W. Drees het start sein voor de allereerste werkzaam heden voor Europoort gaf. Inmiddels naderde het hoog tepunt van de plechtigheid, want H.M. de Koningin begaf zich naar een nabijgelegen dam, waar een kruiwagen en schop, gebruikt bij de doorgraving van de Nieuwe Waterweg in 1866-1872, stonden. Op 31 ok tober 1866 werd door de Prins van Oranje de eerste spade in de grond gestoken voor de doorgraving bij Hoek van Hol land. Door een druk op een knop stelde H.M. de Koningin een sirene in werking, een teken voor de 37-jarige Teunis de Bruin uit Sliedrecht, molenbaas van de baggermolen „Noord", dat begonnen kon worden met de baggerwerkzaamheden van het Europoort-complex door het wegbaggeren van een dam. Tien minuten had de „Noord" no dig om dit karweitje te klaren. De leiding hierbij had de heer de Bruin, eerste molenbaas op de mo dernste 800 liter molen „Noord" van de Koninklijke Maatschappij „Adriaan Volker'. Om kwart voor drie vertrok H.M. de Koningin met haar gevolg en genodigden naar de aanlegsteiger van de rondvaartboot „Prinsesse- plaat"; vijf minten later voer dit vaartuig van de steiger weg naar de Rotterdamse Droogdok Maat schappij. De tewaterlating De „Prinsesseplaat" meerde om ongeveer tien over half vier bij de ponton voor het hoofdkantoor der Rotterdamse Droogdok Mij. Te voet begaf H.M. zich langs het hoofdkantoor, tussen de machines en de bankwerkerij naar de voor de boeg van de „Rotterdam" opge stelde lift, die haar naar de op 14 meter hoogte gelegen koninklijke tribune voerde. Na de naamgeving heeft de Koningin met een bijltje een koord doorgehakt, waardoor een fles champagne tegen de boeg viel. Tegelijkertijd werden de laatste beletselen van het schip weggenomen en gleed de romp van de „Rotterdam" het water van de Nieuwe Maas in onder het oog van ontelbare belangstellenden. Het was toen ca. half vijf geworden. Na de tewaterlating ging H.M. de Koningin naar de nabijgelegen ont vangsthal, waar een ca. 14 m. lang verlicht model van het schip (schaal 1 :20), te zien was. Israël bouwt leger verder uit TEL AVIV. Genraal Chaim Laskof, stafchef van het Israëlische leger, heeft zaterdag op een pers conferentie verklaard, dat er „er gens in de woestijn van Negeb" een groot militair ^entrum gebouwd zal worden. Er zullen hier militaire opleidingsscholen en kampen komen en in de toekomst misschien grote manoeuvres gehouden worden, al dus generaal Laskof, die er op wees dat dit centrum van bijzondere be tekenis zal zijn voor de beveiliging van de zuidelijke gebieden van Israël. Laskof merkte voorts op dat de Israëlische strijdkrachten nog steeds veel sterker zijn dan alle strijd krachten van de Arabische landen te zamen. Hij verklaarde verder dat Israël z.i. in het bezit moet komen van atoomwapens. Oude brandkast Een oude brandkast die een Londense verhuizer voor vijftien gulden aan een uit drager had verkocht, bleek later goud en juwelen ter waarde van een miljoen gul den te bevatten, die blijkens de bijgevoegde papieren be hoorde aan een zekere Ma deleine Constance Hall, ge boren in 1869. Het is niet be kend of er erfgenamen zijn. Een Canadese officier die dienst doet bij de politietroepen van de Verenigde Naties in het gebied van Gaza, kapitein Alexander Sutman, is tot het mohammedaanse geloof toegetreden. Toen de Engelse coureur Tony Brooks met een „Vanwall" de grote prijs van Monza in de wacht had gesleept, was er een run van persfotografen om de winnaar op de gevoelige plaat vast te leggen. Een en ander werd één fotograaf noodlottig. Juist op het moment, dat de man zijn camera instelde, werd de renwagen naar de pits gereden. Door de „aanrijding" schoot de fotograaf met een enorme boog over de motorkap en belandde met een bons op het wegdek. Gelukkig liep alles goed af. Zijn collega's hadden echter de gelegenheid de kranten iets te leveren, wat op het voorblad kwam. Amerikaans toestel stortte neer in Rusland MOSKOU-WASHINGTON. 13-9. De Sowjet-Unie heeft vrijdag in een nota aan de Amerikaanse am bassade te Moskou meegedeeld, dat op 55 km. ten noorden van Jeravan in Sow jet-Armenië het wrak van een Amerikaans vliegtuig en zes verminkte lijken van inzittenden zijn gevonden. De Sowjet-nota pro testeert tegen het feit dat het toe stel het Sow jet-luchtruim had ge schonden en de Sowjet-regering eist maatregelen die dergelijke schendingen in de toekomst verhin deren. De nota heeft in Washington be vreemding gewekt, omdat het toe stel, dat sedert 2 september op een vlucht boven oost-Turkije werd vermist, niet zes maar zeventien man aan boord had. De Amerikaan se ambassadeur heeft dan ook di rect opdracht gekregen naar het lot van de andere elf Inzittenden te informeren. Gesprek Adenauer-De Gaulle COLOMBEY-LES-DEUX-EGLISES 14-9. Bondskanselier Adenauer is zondag kort voor de lunch per auto van Baden-Baden op de buiten plaats „La Boisserie" van premier de Gaulle te Colombey-les-deux- Eglises aangekomen voor bespre kingen met de Franse regerings leider. Het ivas de eerste maal dat de twee staatslieden elkaar ont moetten. Na het middagmaal, waaraan be halve de twee regeringsleiders al leen mevrouw de Gaulle en de ad judant van de Franse premier, als mede een Duitse tolk aanzaten, trokken de Bondskanselier en de premier zich met twee tolken te rug in de werkkamer van de gast heer. Amerikaans-Chinees overleg wordt hervat WARSCHAU, 14-9. De Ameri- kaanse ambassade te Warschau h'eeft bekend gemaakt, dat het overleg op ambassadeursniveau tussen de V.S. en Peking-China heden (maandag)middag in de Pool se hoofdstad zal worden hervat. De besprekingen, die vraagstukken van het verre oosten betreffen, waren in december te Genève op geschort. Aan Amerikaanse zijde wordt het gesprek gevoerd door ambassadeur Beam, terwijl de communistisch- Chinese woordvoerder Wang Ping Nan is. Ernstige overstromingen in Mexico MEXICO, 13-9. Vólgens persbe richten zijn in Mexico een miljoen mensen door watersnood dakloos geworden. Honderden huizen in de stad Acambaro en andere kleine plaatsen zijn weggespoeld. Er is geen melding gemaakt van slacht offers. EISENHOWER VRAAGT CHROESJTSJEF INVLOED UIT TE OEFENEN OP PEKING Kritiek op veroordeling door Moskou NEWPORT, 13-9. President Eisen hower heeft zaterdag in een ant woord op een boodschap van Chroesjtsjef een beroep op Rusland gedaan om zijn invloed op commu nistisch China te gebruiken opdat dit land zal afzien van het gebruik van geweld in het gebied van For mosa en vreedzame onderhandelin gen begint. Eisenhower leverde kritiek op Chroesjtsjef omdat deze de Ame rikaanse politiek „op eenzijdige wijze heeft veroordeeld". Eisenho wer verklaarde nogmaals dat de V.S niet van plan zijn hun strijd krachten uit het verre oosten terug te trekken. Zoals bekend had Chroesjtsjef hierom verzocht. Het spijt mij te moeten zeggen, dat ik in uw brief geen enkele poging kan ontdekken om die toon te treffen die kan leiden tot afwending van het gevaar in het gebied van For mosa, zo zegt Eisenhower, Hij vervolgt dan: „Integendeel, de beschrijving van de toestand in het verre oosten, door u in uw brief gegeven, schijnt eerder be doeld te zijn om de ambities van het internationale communisme te Benelux luchtstrijd krachten smelten samen BRUSSEL, 14-9. Volgens de „Li bre Belgique" zal de integratie van de Benelux luchtstrijdkrachten in 1960 zijn voltrokken. Er is een ak koord bereikt hetwelk de gevorder de. opleiding van de kandidaatpl- Ioten uit Nederland en België door Belgische officieren op de basis te Kamina zal worden gegeven. Daar entegen zal de opleiding van de jachtpiloten in Nederland gebeuren. Russische ruimtehonden gezond en wel MOSKOU, 14-9. De twee Russi sche „ruimtehonden" Beljanka en Pestraja, die op 27 augustus met een raket 450 km. in de ruimte ge schoten werden en behouden op de aarde zijn teruggekeerd, verkeren in goede welstand. Dit wordt mee gedeeld door het tijdschrift „Ogo- nek", dat nadere bijzonderheden over de vlucht geeft. Blijkens een film die tijdens de vlucht van de gedragingen van de dieren werd opgenomen en andere geregistreerde waarnemingen door stonden zij de geweldige versnel ling bij het opstijgen en dalen, evenals de toestand van gewicht loosheid, goed. TWEE TANKBOTEN BOTSTEN Twee-en-twintig zeelieden in vuurzee omgekomen LONDEN, 13-9. De Britse admi raliteit deelt mede, dat de Liberi aanse tankboot „Melika" (20.551 ton) over een afstand van 25 mijl brandend, door de bemanning ver laten, in de Golf van Oman heeft gevaren met de machines op volle kracht. Het schip was in aanvaring geweest met de Franse tankboot „Fernand-Gilabert" (10.715 ton). De „Melika" werd ontdekt doör een vliegtuig van het Britse vlieg- dekschip „Bulwark". Door een he likopter en een fregat zijn twee ploegen Britse militairen aan boord van het tankschip gebracht. Ook op de „Fernand-Gilabert" is een ploeg Britten gezet. Daar was men het vuur spoedig meester. In totaal zijn er 22 doden en ver misten. Acht zwaargewonden - vier Fransen en vier Italianen - werden zondagochtend per vliegtuig naar het Britse luchtmachthospitaal op het eiland Bahrein overgebracht. Cholera-epidemie in India CUTTACK, 12-9. Een geheel dorp Hathipinjari in oostelijk India, met 500 inwoners is ten offer gevallen aan een cholera-epidemie. In en kele dagen tijds bleef nog slechts een klein kind in leven, zo vertelde oppositieleider Mahraraja in de as semblee van de Indiase staat Oris- sa. De minister van gezondheid, Devi, sprak tegen dat de regering de epidemieën niet meer in de hand had en zei dat men de nodige voor zorgsmaatregelen had getroffen. dienen dan om de feiten weer te geven. Ik heb er voorts nota van geno men, dat u de leiders van de Chi nese communisten niet hebt aange spoord matiging te betrachten, zo zegt Eisenhower, die er dan nog maals bij Chroesjtsjef op aandringt deze leiders te bewegen tot een vreedzame politiek inzake Formosa. Ongefrankeerde service ■MAASTRICHT. Een in- woner van Heer zou een de zer dagen, op weg naar het kantoor twee brieven pefsien, die hij - vanwege de warmte had hij geen jasje aan - ach ter op de fiets had gebonden. Tijdens de rit schijnen de brieven echter onder de snel binder te zijn uitgeschoten en de heer van Heer was ze kwijt. De vinder van de brieven heeft ze op het post kantoor in Maastricht afge geven met de aantekening dat zij gevonden waren. In dat speciale geval mochten zij ongefrankeerd in de ver zending, zo bleek de afzen der uit het antwoord op de brieven, die door hem nooit officieel zijn verzonden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Van zaterdagochtend 13 september af heeft Amsterdam minder" hincler ondervonden van overvliegende toestellen, die op Schiphol gingen landen, want de 2550 meter lange landingsbaan no. 01-19, die drie en een halve maand buiten gebruik is geweest, werd weer opengesteld. 's-GRAVENHAGE. Op de chris telijke begraafplaats van Abadan zijn de stoffelijke resten van de tien marinemannen, die met de ramp van de Martin Mariner P-303 vorige week woensdag om het leven zijn gekomen, met militaire eer ter aarde besteld. UTRECHT. De Utrechtse na- jaarsbeurs heeft zich gekenmerkt door een rustige zakelijke sfeer. Er werden bevredigende resultaten be haald, waarbij het aantal geboekte orders in vergelijking met het vo rige jaar groter was maar de gelds waarde van deze orders geringer. AMSTERDAM. De 62-jarige ver huizer J. M. is uit het zolderraam op de derde verdieping van een woning aan de Postjeskade te Am sterdam gevallen. Hij kwam op straat terecht en was op slag dood. De man liet een .takelblok uit zijn handen vallen. Vermoed wordt dat hij, toen hij het blok wilde grijpen, zijn evenwicht heeft verloren. Er zijn een heleboel vrou wen, die alleraardigst zoiiden zijn, als zij enkel maar wat vaker zouden kunnen vergeten dat zij het zijn. Normalisatie van het handschrift voor het lager onderwijs 's-GRAVENHAGE, 11-9 De com- missie voor de normalisatie van het handschrift voor het lager onder wijs heeft thans definitieve normen opgesteld met het doel letter- en cijfervormen en verbindingen te geven als grondslag voor het ont wikkelen van schrijfmethoden. Na publikatie van het normontwerp is hierop veel commentaar en kritiek binnengekomen, naar aanleiding waarvan de commissie kleine wij zigingen heeft aangebracht in de grondvorm van enige letters. Bo vendien geeft de definitieve norm meer mogelijkheden dan het norm- ontwerp, zowel ten aanzien van de verbindingen als de letters zelf, zo zijn bv. de letters j, g> en ij opge nomen met en zonder onderlussen. De overwegingen bij de defini tieve vaststelling van de norm zijn dezelfde gebleven als die voor het ontwerp, namelijk dat de grond vorm van de letters zoveel moge lijk verantwoord moeten zijn in op voedkundig en zielkundig opzicht. Ba rn eve ld krijgt nationale pluimvee-expositie EARNEVELD, 13-9. Op 27, 28 en 29 november zal te Barneveld een landelijke pluimveetentoonstelling worden gehouden. Deze expositie zal de grootste zijn, die Barneveld ooit gekend heeft. Dit jaar is de overkapping van de pluimveemarkt gereed gekomen. Deze markthal be slaat rond 7.000 vierkante meter- De expositie wordt in deze hal ge houden. De tentoonstelling zal be staan uit een afdeling nutspluim- vee en sportpluimvee alsmede een pluimvee-zakenbeurs. Een en an der wordt georganiseerd door de Barneveldse pluimveevereniging, die dit jaar haar veertigjarig be staan viert. a H.M. de Koningin is voornemens heden (maandag) aan te zitten aan een lunch ter gelegenheid van het congres van de Nederlandse Fede ratie voor Vluchtelingenhulp, dat in Amsterdam wordt gehouden. a IJsland heeft zaterdagavond bij Engeland geprotesteerd tegen schending van zijn territoriale wa teren door het Britse fregat „East bourne", dat negen IJslandse zee lieden zaterdagochtend vroeg in het geheim in IJsland aan land heeft gezet. De negen mannen die dooi de „Eastbourne" aan land zijn gezet, waren aan boord van het Britse fregat genomen nadat zij op 2 sep tember gepoogd hadden de Britse treiler „Northern Foam" op te bren gen. BETERE KANSEN VOOR WONINGZOEKENDEN Huisvestingsbureaus van alle gemeenten gaan zelfde gedragslijn volgen Verwarde situatie neemt einde per 1 oktober s-GRAVENHAGE, 12-9. Met in gang van 1 oktober zullen de huis vestingsbureaus van alle gemeenten dezelfde gedragslijn volgen bij de inschrijving van woningzoekenden Minister Klompé heeft namelijk op grond van de Woonruimtewet 1947 bepaald, dat op zijn minst als wo ningzoekenden dienen te worden ingeschreven gehuwde mannen, die niet over redelijke woonruimte be schikken, alsmede kostwinners, die elders wonen, maar binnen de ge meente werken. Aanstaande echtparen zullen dus voortaan in het gehele land in ieder geval van de huwelijksdatum af kunnen worden ingeschreven. Ge meenten die in verband met hun woningsituatie soepeler inschrij- vingsvoorwaarden kunnen hanteren zullen dat natuurlijk blijven doen. Er is met deze beschikking slechts voor alle huisvestingsbureaus ter zake een gelijk minimum gescha pen. In een toelichtend schrijven aan de gemeentebesturen zegt de mi nister 'van Maatschappelijk Werk hierover, dat voor vele woningzoe kenden een verwarde situatie was ontstaan door de zeer verschillen de voorschriften dienaangaande in de onderscheidene gemeenten, ook al waren de huisvestingsomstandig heden niet zeer afwijkend. Hier door betwijfelden woningzoekenden het vaak, of hun belangen wel op de juiste wijze werden behartigd. Ook in de gemeentelijke huisves tingskringen werd behoefte gevoeld aan grotere overeenstemming in gedragslijn. Voorts deelt minister Klompé mede, dat zij ook een algemeen geldende maatregel heeft willen nemen ten aanzien van de doorge brachte wachttijd, die bij verhui zing naar een andere gemeente tot nu toe doorgaans niet in beschou wing werd genomen, hetgeen als een onbillijkheid werd gevoeld. Daarom is nu bepaald, dat zij, die zich in een andere gemeente wen sen te vestigen, desgevraagd een verklaring ontvangen, waaruit blijkt hoe lang zij als woningzoe kend staan ingeschreven. Bij Gravalos in de Spaanse pro vincie Logrono is vorige week een autobus tegen een huis gereden. De wagen vloog door de schok in brand Zeventien inzittenden zouden om het leven zijn gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1