V.S. zuilen het in het Verre Oosten „niet tot een München" laten komen ™iV DE ZIERIKZEESCHE COURANT irtj$j Nederlandse toeristen sprongen over boord Financiën en Economie Dreischor blijft fel gekant tegen samenvoeging met Brouwershaven VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 No. 18428 115e Jaargang Z1GRIKZEGSCHEWN1EQWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE] Jcnnvwekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 OB 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Rede van Esenhower Bombardementen op Qjemcy werden voortgezet Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j Goede manieren zijn voor f velen slechts een gelegen- heidskleed, dat m enuittrekt, zodra men thuis komt. WASHINGTON. 12-9. President Eisenhower heeft In een rede voor de Amerikaanse televisie over de crisis In het Verre Oosten gezegd, dat er geen sprake zal z(jn van een politiek van verzoening door concessies. De situatie in het Verre Oosten was hoewel ernstig, niet hopeloos en naar Eisenhower meent zal er geen oorlog komen. Nooit zullen de Verenigde Staten schuchter wijken van de dreiging van een gewapende aanval in het Verre Oosten, zo verzekerde de Amerikaanse president. De Ver. Staten zouden onderhandelingen die vruchtbaar kunnen zijn voor het behoud van de vrede in het ge bied van Formosa, toejuichen. Als de Chinese communisten nu besloten hadden een oorlog te ris keren, zou een westelijk München in het gebied van de Stille Oceaan geen vrede of veiligheid voor de Ver. Staten brengen, aldus Eisen hower. De Amerikaanse president deed een beroep op de Chinese commu nisten onderhandelingen te" begin nen „die een gunstig resultaat kun nen hebben voor het bewaren van de vrede in het gebied van For mosa en tot een oplossing leiden, die voor alle betrokken partijen, uiteraard met inbegrip van onze bondgenoot, de Chinese republiek, aanvaardbaar kan zijn". De Quemoy-eilanden De V.S. zullen blijven helpen bij de ravitaillering van de Quemoy- eilanden. Dit heeft de Amerikaan se minister van Defensie, McEIroy, donderdag verklaard na afloop van een onderhoud met minister Dul les, dat ook door de voorzitter van de commissie van stafchefs, gene raal Wwining, werd bijgewoond. De V.S. erkennen niet de uitbreiding van de territoriale wateren van Peking-China van drie tot twaalf mijl, maar zij zullen de driemijls- zöne in acht nemen, zo verklaarde minister McEIroy. TAIPEH, 11-9. Artillerie op de kust van communistisch China heeft donderdagmiddag de Que moy-eilanden heviger dan ooit be schoten, zo is door een militaire woordvoerder te Taipeh meege deeld. Er werden meer dan 55.000 granaten afgevuurd. BRESCIA, 11-9. Negentien Ne derlandse toeristen die dinsdag avond in Sirmione aan het Garda- meer het „feest van de gastvrijheid" met bijbehorend vuurwerk wilden meemaken, hebben al vuur gezien voordat het vuurwerk begon en de boot waarmee zij feestwaarts reis den al verlaten voordat die zijn doel bereikt had. Honderd meter voor het haventje van Sirmione vloog de motor van de gehuurde boot in brand en omdat de vlam men ook de benzinetank bedreigden zodat er kans was op een ontplof fing, rieden kapitein Egidio Beitan- za uit Salo en zijn zoon hun pas sagiers aan, in het water te sprin gen Allen, ook zij die niet konden zwemmen, deden dat, sommigen na zich van reddingsgordels te hebben voorzien. Zij werden door een an dere motorboot gered. Een ontploffing bleef uit, maar de boot zonk na enkele minuten. Congres geschiedenis Europees verzet In Luik zal van 14 tot 17 septem ber a s. een internationaal congres worden gehouden over de geschie denis van het Europese verzet in de tweede wereldoorlog. Het congres Is georganiseerd door het Belgische genootschap van leraren in de ge schiedenis en heeft o.m. ten doel, de leemten, die bestaan in de ge schiedenis van het Europees verzet, op te vullen. Dr. L. de Jong en dr. A. A. Co- hen, van het rijksbureau van oor- logs-documentatie, hebben een uit nodiging om aan het congres deel te nemen aanvaard. Dr de Jong zal een inleiding houden over het verzet in Nederland. Het communistische persbureau .,Nieuw-China" sprak van een „be- .straffingsactie door het Chinese volksleger. Waarschuwing van Peking HONGKONG, 11-9. Communis tisch China heeft donderdag voor de vierde maal een „ernstige waar schuwing" tot de Ver. Staten ge richt, omdat deze zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een „invasie" van het Chinese lucht en zeeruim. Volgens het Chinese persbureau „Nieuw-China" waren donderdag ochtend vier Amerikaanse oorlogs schepen de Chinese territoriale wa teren binnengevaren bij het escor teren van nationalistisch-Chinese schepen naar Quemoy. Waarschijn lijk wordt bedoeld dat de Ameri kaanse schepen de pas ingestelde twaalf mij lsgrens hebben over schreden. Congres Ned. gemeente secretarissen PIJNACKER, 11-9. Het landelijk contact-orgaan voor gemeente-se cretarissen zal op 2 en 3 oktober te Enschedé een congres houden. De eerste dag zal de jaarvergade ring worden gehouden. Op de agen da staat de verkiezing van drie be stuursleden. Mr. H. van der Schuur te Veendam (thans te Assen), de heer M J. E. Thielen te Venlo en mr Ph. I. E .van Woensel te Breda zijn aan de beurt van aftreden. Van hen is mr H. van der Schuur niet herkiesbaar. Op 3 oktober wordt een algeme ne vergadering gehouden. Prof. mr. D. Simons, buitengewoon hoogle raar in het staats- en administra tief recht aan de Ned. economische hogeschool te Rotterdam, zal een lezing houden over het onderwerp „B ovengemeentelij ke Bestuursli chamen". i Olifanten en plastic X ROTTERDAM, 9-9. Prefere- *t* ren olifanten plastic als lek- kernij of als medicijn? Een •j» vraag, die men zich in dier- X X gaarde Blijdorp ongetwijfeld v stelt. De jumbo's hebben nl. X X deze drie zomermaanden uit X de 400.000 bezoekers er 27 *j* uitgepikt om hen van hun X plastic regenjassen en dito tassen te ontlasten. Vijftien X X tassen en 12 jassen werden ♦j« met het slurfeinde gegrepen X X en daarna verzwolgen. Na- .j. dat het plastic via de maag de weg van alle voedsel had X genomen, werd er toch bij X y controle van de mest nooit X X iets teruggevonden. Men *j* •j* neemt aan, dat de tot een X klein bundeltje opgerolde «J* regenkleding alsmede de tas- jes op de dikhuiden de in- X druk maken van een zak X 4j| snoep. Mogelijk is ook, dat X cle gedupeerde bezoekers de voorwerpen aan de dieren X voorhielden, menende dat ze y toch wel bemerken zouden, X X dat het niets van hun gading was. B.B.-iiood wachters op Prinsjesdag 's-GRAVENHAGE, 11-9. Een groep van 300 B.B.-noodwachters (sters), vertegenwoordigers van ge meenten en kringen uit het gehele land zullen op Prinsjesdag des middags in de tuin van het paleis „Huis ten Bosch" te 's-Gravenhage een erehaag vormen, wanneer om streeks 16 uur de traditionele rij toer van het koninklijk gezin aan vangt. Het is de eerste maal sinds de oprichting van de B B.-organisatie, dat zij bij deze gelegenheid acte de presence geeft. De groep zal zich bij de o.l -school Van Heutszstraat opstellen en vandaar voorafgegaan door de B.B.-drumband van Deest (bij Druten) naar het „Huis ten Bosch" gaan. Donderdag is op de wereldten toonstelling te Brussel van welin gelichte zijde vernomen, dat de Sowjet-premier Chroesjtsjef voor nemens is zes oktober a.s. een niet- officieel bezoek aan de „Expo" te brengen. Den Haag heeft primeur van polio-auto •s-GRAVENHAGE, 11-9. - Naar vernomen wordt is de eerste Ne derlandse polio-auto, gemaakt in opdracht van de Haagse afdeling van het Prinses Beatrix Poliofonds, gereedgekomen. Woensdagmiddag 17 september zal deze wagen, die het mogelijk maakt met twee be ademingspatiënten het ziekenhuis voor enkele uren te verlaten, door burgemeester Kolfschoten worden aanvaard en overgedragen aan de directeur van het gemeentezieken-. huis, dr. W. C. J. D. Hulscher. Aan- de bouw van deze eerste ir. Nederland lopende polio-auto is meer dan vier maanden gewerkt. De wagen is uitgerust met zuur stof cylinders, poliomaten, vlieg- tuigstoelen enz. De wagen is een geschenk van de bevolking van den Haag, Scheveningen, Wassenaar en vele gemeenten in het Westland, die de gelden voor dit doel bijeen brachten. Nationale brandweerwedstrijden te Roosendaal ROOSENDAAL, 11-9. 550 brand- weerlieden met ruim vijftig brand weerwagens zullen zaterdag 20 sep tember in Roosendaal deelnemen aan de nationale kampioenswed strijden. De korpsen die hieraan deelnemen zijn de winnaars van de provinciale en districtswedstrijden die elkaar nu gaan bekampen om de titel „landskampioen" en om de nodige wisselbekers. De wedstrij den zijn onderverdeeld in een eer ste en tweede klas voor vrijwillige en beroepsbrandweren en in een eerste en tweede klas voor bedrijfs- brandweren, zodat er vier kampi oenstitels te behalen zijn. De deel nemende groepen bestaan uit acht man en een bevelvoerder. Na afloop van de wedstrijden -aillen de brandweren in Roosen daal defileren. Nieuwe luchtlijn K.L.M. 's-GRAVENHAGE, 11-9. Met In- ^ang van de winterdienstregeling op 1 november a s. zal de K.L.M Tripolis In Libyë in haar luchtnet opnemen. De regering van Libyë heeft de K.L.M. daartoe onlangs toestemming verleend De dienst zal tweemaal per week met de moderne Viscount 800 wor den gevlogen. Verwacht begrotingstekort in Ver. Staten 12 miljard dollar WASHINGTON, 11-9. Het Ame rikaanse bureau voor de begroting heeft voor het op 30 juni 1959 ein digende begrotingsjaar een tekort op de federale begroting voorspeld van 12,2 miljard dollar. In het midden in het begrotings jaar gepubliceerde overzicht van het bureau wordt de recessie als de oorzaak genoemd, die het door pre sident Eisenhower in zijn begro- tingsboodschap aan het Congres van januari verwachte overschot van 500 miljoen dollar deed ver dwijnen. Eerste minister Norman Manley van Jamaica heeft in een hotel te Londen een persconferentie gehouden. Het onderwerp van bespreking vormde de emigratie naar Engeland. Op een gegeven moment ontvouwde de heer Manley een aanplakbiljet, zoals dat in verschillende plaatsen op Jamaica zal worden opgehangen. De heer Manley is naar Engeland gekomen om zich volkomen op de hoogte te stellen van de moeilijk heden van immigratie in Engeland. - Foto: de affiche, welke Z Exc. Norman Manley heeft ontvouwd, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Koningin Juliana op bezoek in Ambonezenwoonoord APET DOORN. 10-9. Vanmiddag heeft H.M. koningin Juliana een bezoek gebracht aan het onlangs geooende Amhone?enwoonoo>-d te Vaassen. Om klokslag half drie ar- rlv^PT-de de koningin. H.M. begaf zich na de ontvangst allereerst naar de kantine, waar zij zich ongedwongen onderhield met de vertegenwoordigers van ver scheidene organisaties van Ambo nezen en vertegenwoordigers van het commissariaat Ambone^enzorg. De koningin bezocht de kleuter school, waar de peuters, die allen gimte oranie of rood-wit-blamve bloemen droegen, enkele liedies zongen, en de lagere school, waar zij zich 2eer geïnteresseerd toonde voor het werk van de kinderen. Tenslotte bracht de koningin nog een bezoek aan enkele woningen. 9 Sir Winston en lady Churchill vieren vandaag in Cap d'Ail aan de Franse Rivièra hun gouden huwe lijksfeest. Uit Engeland is een ex tra secretaris overgekomen die moet helpen de gelukwensen en giften te verwerken die reeds bin nenstromen in de villa van lord Beaverbrook waar de Churchills vertoeven. „Men ligt elkander niet, men lust elkander niet" Weinig bezwaren in Midden- en Westen Schouwen (Van onze verslaggever) „Pragmatisch ingestelde individualisten" of anders gezegd: „lastige lieden, die men beter met rust kan laten". Met dit citaat uit het socio logische en soc. psychologisch rapport van de Stichting voor practische psychologische en paedagogische arbeid vanwege de Ned. Hervormde Kerk, betitelde de Amsterdamse jurist mr. dr. B. Stokvis, in de te Brouwershaven gehouden openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de inwoners van Dreischor in een uitvoerig plei dooi tegen de samenvoeging van Dreischor met Brouwershaven, Noord- gouwe en Zonnemaire tot een nieuwe gemeente Tergouwe. Woensdag werden - zoals gemeld - in zes gemeenten op Schouwen- Duiveland „hearings" door G.S. gehouden, om de raden van de b\j de herindeling van het gemeentelijk gebied betrokken gemeenten op bet eiland in de gelegenheid te stellen van hun gevoelens ter zake te doen blyken. Mr. Stokvis trad op als gemachtigde van Dreischor. In zyn betoog hamerde hy op het eigen karakter van Dreischor, de eigen geaardheid en gezindheid van de bevolking en de naar zyn mening zeer sterke sociaal-psychologische barrière tussen de bevolkingen van Dreischor en Brouwershaven. Mr. Stokvis maakte er speciaal werk van om de bezwaren van Dreischor tegen samengaan met Brouwershaven naar voren te brengen, een en ander simpel sa menvattend in de uitspraak: „men ligt elkander niet, men lust elkan der niet!" Dreischor's gemachtigde zag hier voor een doorslaggevend bewijs in I het feit, dat men niet onderling trouwt en vond het naïef te ver- i wachten, dat een samenvoeging als beoogd, het geestelijke en materiële welzijn der bevolking zal verhogen. Mr. Stokvis meende verder dat Brouwershaven in financieel op zicht een allesbehalve wenselijke partner is, woorden waar Brou wershavens burgemeester, J. L. van Leeuwen, fel tegenop kwam: „Onze financiële toestand is alleen be kend bij G.S. en zeker niet bij Dreischor; onze financiële positie is integendeel uitstekend". In dit verband merkte burge meester v. Leeuwen ook op, dat de financiële positie van Brouwers haven ongunstig is beïnvloed door I de vroegere gemeentesecretaris, waarvan het gedurig uitstellen van h^t herstel der kademuren een uit vloeisel zou zijn. Het* betoog van mr. Stokvis - naar onze mening dikwijls ontaar dend In een zinloze scheldpartij op Brouwershaven - maakte overigens weinig indruk op burgemeester v. Leeuwen, die een herindeling van het grote aantal gemeenten op I Schouwen-Duiveland toejuichte en 1 ook de samenvoeging van Brou wershaven, Dreischor, Zonnemaire en Noordgouwe. Spreker wees hier bij op de gelijkheid in levensbe schouwelijke opvatting van de in woners van deze gemeenten, zoals dit tot uitdrukking komt in de sa menstelling van de gemeenteraden. Verder meende spreker dat de Dreistenaren van contact met an deren alleen maar beter kunnen worden. Burgemeester v. Leeuwen drong met klem bij het college aan op een spoedige beslissing, omdat de huidige onzekere toestand de structief werkt en het leven moei lijk maakt. Namens Noordgouwe deelde hier na wethouder Visser mede, dat Noordgouwe alles voelt voor het behoud van de gemeentelijke zelf standigheid en, zal dit niet het ge val mogen zijn, voor het behoud van Schuddebeurs, Zonnemaire's gemachtigde sprak zich uit vóór het ontwerp. Midden-Schouwen In Scharendijke, waar de op één na laatste hearing van deze dag plaats vond, pleitte burgemeester S. Francke voor de zelfstandigheid van Kerkwerve. Als er samenge voegd moet worden, dan in geen geval bij Zierikzee maar bij Mid den-Schouwen. Ellemeet, Eikerzee eh Duiven- dijke opperden slechts bijkomstige bezwaren tegen het ontwerp. Wnd. burgemeester J. M. Dalebout van Ellemeet stelde een wijziging voor op het oorsponkelijke voorstel van de raad, namelijk om vanaf de De- lingsdijk de nieuwe gemeentegrens te bepalen in een rechte lijn naai de Krepelweg, aansluitend op de Ridderweg en van hier volgend de kavelsloot tot de hoofdwaterleiding. Hierdoor zouden nog twee gezin nen uit Ellemeet deel kunnen uit maken van Midden-Schouwen. De gemeentesecretaris, de heer L. F. van Wijck, bracht verder nog naar voren om ruim twee hectare privaatrechtelijk grondbezit van Ellemeet - verkregen uit een na latenschap - te behouden. Volgens het wetsontwerp zal dit gebied toe gevoegd worden aan Westerschou- wen. Wnd. burgemeester W. Padmos van Duivendijke verzocht de buurt schap Den Osse niet bij Tergouwe te voegen doch bij Midden-Schou wen. Bij een enquête is gebleken dat de betrokken bevolking (zestig personen) er voor honderd procent voor gevoelt te komen bij de nieuw te vormen gemeente Midden- Schouwen. Westenschouwen Op de slotbijeenkomst te Renesse vertolkte de Groningse socioloog drs van Dijk het standpunt van de raad van deze gemeente, namelijk dat het voor westelijk Schouwen aanbeveling verdient om twee ge meenten te formeren. Drs. v. Dijk zag geen planologische noodzaak voor samenvoeging en voorzag een ongezonde rivaliteit tussen Haam stede en Renesse als deze worden samengevoegd. Als voornaamste argument voor het formeren van twee recreatisgemeenten voerde drs. van Dijk aan dat zowel in Haamstede als Renesse de bevol king toeneemt Spr. was bang om van twee groeiende dorpen een dorp van hoofddorp tot bijdorp te maken. Ds. F. A. van Liere sloot zich - op andere gronden - aan bij de con clusie van drs. van Dijk. Wethouder van der Klooster van Burgh meende dat de bezwaren wei niet zo groot zullen blijken te zijn als de gemeenten de samenx'oeging aandurven en wat meor vertrouwen hebben in elkaar. Spr. zei dat de bevolking in deze zaak niet mee leeft en de herindeling dus niet zwaar aanvoelt of zich er reeds bij heeft neergelegd. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1