Emjl Sandström: Zweden dankbaar Schouwen-D'land te hebben kunnen helpen DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKA VOLLEDIG PARAAT IN HET GEBIED ROND FORMOSA Kleinste deeltjes, geen kleinste deeltjes Nederlands marinevliegtuig nabij Abadan in Perzië omlaag gestort IJSLAND WIL DAT V.N. OPLOSSING ZOEKEN VOOR KWESTIE VISSERIJGRENS DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 No. 18427 115e Jaargang ZIERIKZEES«WNIEWVSBO» ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Onbekend of aanval op komst i9 SINGAPORE, 10-9. De Ameri kaanse minister voor het Leger, Wilbur Brucker, die Formosa heeft bezocht, heeft woensdag bij aan komst te Slngapjore verklaard dat het de vraag is, of de Chinese com munisten de eilanden Quemoy en Matsoe zullen aanvallen, doch dat de Amerikaanse regering gereed is om aan elke gebeurlykheid het hoofd te bieden. Hij voegde hieraan toe dat de Ver. Staten de vrede in het gebied van Formosa willen ^^haven ®n dat zij communistisch China heb ben gewaarschuwd tegen het ge bruik van geweld, om zijn doelein den te verwezenlijken. „En ik hoop, dat de regering te Peking deze waarschuwing op de juiste waarde zal weten te schatten aldus Wil bur Brucker. De minister vervolgde met de op merking, dat hij zich op Formosa had kunnen overtuigen van de goe de opzet der verdediging van het eiland. De Amerikaanse minister voor het Leger vertrekt donderdag naar Manilla, waar hij twee dagen zal blijven. Vervolgens keert hu, via Hawaii, naar de Ver. Staten terug, waar hij de Amerikaanse regering volledig over zijn bevindingen zal inlichten. AFP meldt uit Canberra dat de Australische premier op een pers- „Gewoon langs het lichaam" mag BONN, 10-9. Voor de Westduitse soldaat zal het „pink op de naad van de broek" voortaan niet meer gelden. In een circulaire van het ministerie van Defensie is thans na melijk voorgeschreven dat de ar men gewoon langs het lichaam ge houden moeten worden en niet meer met de palm van de hand naar voren. Twee andere wijzigingen „in overeenstemming met de huidige ontwikkeling" bestaan hierin dat een soldaat met ongedekt hoofd zijn meerderen op dezelfde manier moet groeten als met „gedekten hoofde" en dat de wacht bij het passeren van officieren niet meer voor de post in het gelid behoeft te gaan staan en het geweer pre senteren. Laatstbedoeld eerbetoon wordt voor speciale gelegenheden voorbehouden. HONGKONG, 10-9. De regering te Peking heeft woensdag voor de derde maal een „ernstige waar schuwing" aan het adres van de Amerikanen gericht wegens schen ding van het Chinese luchtruim. Volgens de verklaring hadden die dag twee Amerikaanse vliegtuigen boven Chinees gebied gevlogen. conferentie heeft verklaard dat het Amerikaans-Australische-Nieuw Zeelandse verdrag géén betrekking heeft op het gebied van Formosa. Hij zei voorts te menen dat de huidige spanning in het gebied van Formosa is voortgesproten uit de jongste besprekingen te Peking van de Sowjet-premier Chroesjtsjef en de communistisch-Chinese leider Mao Tse Toeng. Kwestie Formosa regelbaar zelf HONGKONG, 9-9. De Cambod- jaanse premier, prins Norodom Si- hanoek, die kortgeleden Peking be zocht heeft, heeft dinsdag te Hong kong verklaard van mening te zijn dat de Chinese communisten ge weld zullen gebruiken in een po ging om de in nationalistische han den zijnde eilanden voor de Chi nese kust te veroveren, doch dat zij bereid zullen zijn tot onderhan delingen, om een vreedzame rege ling te bereiken van het geschil over Formosa zelf. Prins Sihanoek verklaarde deze indruk te hebben gekregen in ge sprekken, die hij te Peking met Chinese communistische leiders ge voerd heeft. GENEVE, 10-9. De jongste onder zoekingen der natuurkundigen schijnen er op te wijzen, dat de deeltjes die tot nu toe als de ele mentaire bouwsteentjes- der natuur worden beschouwd, geen' elemen taire deeltjes zijn. Er zijn aanwij zingen, dat de protonen en de neu- jt onen, waaruit de atoomkernen zijn opgebouwd, zelf weer uit andere nog veel kleinere deeltjes zijn sa mengesteld. Zij vertonen namelijk een zekere structuur. Over dit onderwerp heeft de Amerikaanse natuurkundige R. Hofstadter een rapport uitgebracht op de tweede atoomconferentie in Genève Hij zei, dat deze eventuele nog kleinere deeltjes de natuur- Tien personen aan boord kwamen om het leven 's-GRAVENHAGE, 10-9. Een ma rine-vliegtuig op weg van Nicuw- Guinea naar Nederland, is nabij Abadan in Perzië verongelut. Het vliegtuig is een Martin P. B.M. 5A- Mariner. Het ongeluk gebeurde vandaag in de vroege morgen, kort nadat bet vliegtuig van Abadan was opge stegen. Het toestel meldde nog aan de verkeerstoren van Abadan dat het een lekkage had aan zijn olielei ding en terugkeerde. Bü de landing is het vliegtuig toen verongelukt en in brand gevlogen. De tien leden van de bemanning zijn bü deze vliegramp om het le ven gekomen. TEHERAN, 10-9. Volgens Reuter is het toestel, nadat vergeefs om een landingsvergunning voor Bag dad was gevraagd, naar Abadan gevlogen en daar geland met een defect aan een der twee motoren en een lekkende brandstoftank. Na reparaties vertrok het toestel, maar verongelukte en verbrandde op twee mijl afstand van het vlieg veld. De piloot is er nog ln geslaagd de olieraffinaderij van Abadan, waar de bedrijfsbrandweer was gealarmeerd, te vermijden. De brandweer van het vliegveld rukte direct uit naar de plaats van de ramp, maar kon geen van de in zittenden meer uit het brandende coestel redden. De stoffelijke resten zullen naar Nederland worden overgebracht. Volgens functionarissen van het vliegveld van Teheran is het toe stel in een hevige storm terecht gekomen. Reparatlepïoeg verongelukt 's-GRAVENHAGE, 10-9. De Ma rinevoorlichtingsdienst heeft nog het volgende medegedeeld: „De verongelukte „Mariner" was reeds enige tijd in Abadan voor re- kunde voor uiterst grote problemen paratiewerkzaamheden. In verband Plaatsen. 1 daarmee was de oorspronkelijke ATOOMENERGIE OP MARS Geneefse oonferentie bracht waardevolle schat aan gegevens GENEVE, 9-9. De vijf officiële Nederlandse gedelegeerden op de atoomconferentie in Genève zijn van oordeel, dat deze conferentie over het algemeen weinig funda menteel nieuwe dingen heeft ge bracht, maar wel een uiterst waar devolle schat aan nieuwe gegevens op reeds bekende gebieden. De voorzitter van de Nederland se delegatie, prof. dr. J H. de Boer, meent, dat deze conferentie een veel reëler basis heeft dan de eerste, drie jaar geleden. We hebben nu veel meer vaste grond onder de voeten dan in 1955, toen de atoom wetenschappen in zekere zin nog in de lucht zweefden, aldus prof. de Boer. De voorzitter van de Nederland se delegatie sprak deze mening uit op een persconferentie in Genève, waarop hij en zijn vier medegede legeerden hun voorlopige opinie gaven, elk op zijn eigen terrein, over de resultaten van de confe rentie tot nu toe. bemanning van het vliegtuig, af komstig uit Nederlands Nieuw- Guinea, reeds naar Nederland te ruggekeerd, aangezien verwacht mocht worden, dat deze reparatie enige tijd zou duren. Een reparatieploeg van de Ma rineluchtvaartdienst was van Ne derland uit naar Abadan gegaan met het nodige materiaal. Vanmor gen steeg het vliegtuig op voor de definitieve thuisreis. Aan boord be vond zich de desbetreffende repa ratieploeg en enig vliegend perso neel, dat het vliegtuig naar Neder land zou brengen. De oorspronke lijke bemanning is na terugkomst in Nederland deels weer naar Ne derlands Nieuw-Guinea gedirigeerd en staat voor een ander deel ge reed voor vertrek". REYKJAVIK, -0-9. IJsland zal de komende algemene vergadering der VN. voorstellen, dat zij zelf een oplossing zoekt voor de kwestie van de visserij grens, zo wordt mee gedeeld in een communiqué van het IJslandse ministerie van Buiten landse Zaken dat woensdag is uit gegeven. Gezegd wordt, dat IJsland steeds heeft gemeend, dat de algemene vergadering der V.N. h'et zeerecht voor alle landen moet vaststellen. In het communiqué wordt eraan herinnerd, dat IJsland tegen het besluit had gestemd om te Genève een conferentie van specialisten over het zeerecht te houden. Het is thans nutteloos de kwestie naar een nieuwe conferentie van specia listen te verwijzen, aldus het com muniqué Minister van Buitenlandse Zaken Gudmundsson zal de algemene ver gadering der V.N. bijwonen. n Volgens gewoonlijk betrouwba re kringen zou Engeland hebben besloten geen militaire uitrusting aan Indonesië te verkopen, uit de ferentie voor de bezorgdheid van Nederland en Australië. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is gemakkelijker de te vredenheid te verwerven van superieuren dan van onderge schikten. Ruk aan de noodrem ALPHEN ad. RIJN, 10-9. De trein die gisteravond om 21.35 uur uit Leiden was vertrokken in de richting Utrecht, is even buiten de sleutelstad tot stilstand gekomen, nadat een leerling van een avond school te Lelden aan de noodrem had getrokken uit angst voor de bedreiging met een mes door een opgewonden man van middelbare leeftijd. Deze man had zich name lijk geërgerd aan de luidruchtig heid van een viertal scholieren, dat zich vermaakt had met het naar el kaar toeschieten van propjes papier. Toen een propje over de rugleu ning vloog en de wat kortaangebon den man raakte, vloog deze in woe de op en bedreigde de jongens met een knipmes. Deze namen geen ri sico en poetsten de plaat. In een van de achterste rijtuigen trok een van hen aan de noodrem. VLISSINGEN. Het motorschip „George" groot 9.000 bruto register ton, dat toebehoort aan Griekse re ders en vaart onder Liberiaanse vlag, werd woesdagmiddag te Vlis-- singen verwacht om opgelegd te worden in de Zandkreek. Tijdelijk zal het schip echter een ligplaats krijgen naast andere opgelegde schepen fe Vlissingen. Plechtigheid te Zweden Beroemd Zierikzeeënaar ligt begraven In kerk fe Stockholm (Van onze redakteur) STOCKHOLM. De plechtige overdracht op het hoofdkwartier van het Zweedse Rode Kruis, van het glaspaneel als geschenk van de Schouwen-Dulvelandse bevolking jegens het Zweedse Rode Kruis voor de na de stormramp ontvangen gift, die de bouw van het Rode Kruis- ziekenhuis mogelijk maakte, is geworden tot een manifestatie van de vriendsehappelüke verhouding, die er na 1953 is gegroeid tussen het Zweedse Rode Kruis en in haar de gehele Zweedse bevolking en de bevolking van het eiland. Talrük immers zün de tekenen in deze streek van de door Zweden verleende hulp, maar het ziekenhuis is daarvan toch wel het meest trotse symbool. De voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, de heer Emil Sandström, verzocht in zyn toespraak mr. Dückmeester de dank voor het fraaie - door de Koninklijke Glasfabriek „Leerdam" vervaardigde - sierpaneel te willen overbrengen en hg stelde duidelgk, dat het Zweedse volk zich gelukkig prijst in staat te zijn geweest de getroffen bevolking van het eiland te hebben kunnen helpen. De heer Sandström herinnerde zich met genoegen zijn bezoek aan Zierikzee, bij gelegenheid van de Nederlands marine-vliegtuig verongelukt Een toestel van dit type Martin Mariner PEM- 5A - is in de nabijheid van Abadan neergestort. Er bevonden zich vijftien personen aan boord. officiële opening van het zieken huis en hij prees de goede samen werking met de autoriteiten van het ziekenhuis. Hij meende dat men gezamenlijk tot een goede oplos sing is gekomen. Als vertegenwoordiger van de „Stichting Eilandgemeenschap" had even tevoren burgemeester mr. Dijckmeester zich van de over- drachtstaak gekweten en in een toespraak o.m. nog opgemerkt, dat naast de ellende die de bevolking van het eiland wedervoer, altijd genoemd zal moeten worden da enorme weerklank die de ramp in menselijke harten overal ter we reld teweegbracht. De reacties zijn werkelijk overweldigend geweest, aldus spr., die moest erkennen dat de bevolking nimmer een dergelijk medeleven in de gehele wereld heeft kunnen verwachten De hulp c ie kwam, was effectief en overwel digend en daaruit bleek toch ook weer, dat de goede krachten in de mens naar buiten treden, als het er op aankomt Daarom geven rampen als die van februari 1953, toch weer moed om de toekomst van de mens heid met optimisme tegemoet te zien, zo concludeerde mr. Dijck meester, die dit verschijnsel bij zonder gelukkig noemde in een tijd, die verlamd schijnt door pes simisme en gebrek aan verbeel dingskracht. Een sprekend voorbeeld „Eén der sprekendste voorbeel den van praktische hulpverlening vormt het Rode Kruli Ziekenhuis, en zelfs U hebt zich kunnen over tuigen hoezeer de bouw van dit zie kenhuis door de eilandbevolking met dankbaarheid is begroet", zo vervolgde hij. „Deze gedachten op Schouwen-Duiveland zijn na 1 jaar beslist nog niet minder, al moeten we nog wel wennen aan een zo ruim en modern ziekenhuis". De patiënten, zo deelde spr. mede, vin den het prettig om er te liggen en prijzen de smaakvolle en doelma tige inrichting. Hierna herinnerde spr. nog aan de uitwisseling van verpleegsters tussen Zweden en Zierikzee, het geen - als experiment bedoeld - uitstekend is geslaagd en dient te worden voortgezet, Merkwaardige voorgeschiedenis Het is een grote merkwaardig heid, dat een beroemd Zierikzeeë naar uit vroeger eeuwen, dr. LEM- NIUS, medisch adviseur van de toenmalige Zweedse koning Erik XIV, ligt begraven in de Rldderü hoimkerk te Stockholm. Door zün optreden ln Zweden schreef dr. Lemnius de merkwaardige voorge schiedenis van de verhouding, die er ln deze tyd tussen Zweden en Schouwen-Duiveland is gegroeid. Mr. Dijckmeester deelde verder nog de gang van zaken mede, die geleid heeft tot de totstandkoming van het glaspaneel en onderstreepte dat de gehele bevolking van het eiland hiervoor de gelden bijeen bracht. Spreker besloot: „moge het paneel tot in lengte van jaren ge tuigenis afleggen van de warme dankbaarheid der eilandbevolking jegens het Zweedse volk in het al gemeen en het Zweedse Rode Kruis in het bijzonder, waarbij wij hopen dat - naar uw oordeel - met het paneel de Stichting Eilandgemeen schap een goede keus zal blijken te hebben gedaan". Nadat mr. Dijckmeester de bij het paneel behorende oorkonde had voorgelezen, bewonderden alle aan wezigen het raam en prezen de op zet en uitvoering. Staande naast het kunstwerk lieten de aanwezige autoriteiten zich hierna fotogra feren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1