PRINSJESDAG viel vroeger in november l Verheugende en gezonde ontwikkeling in de afd. Zeeland der K.N.V.B. Tjadinsdag IVat doe je op zo'n dag? Melkfles omspoelen! DE JUFFER VAN 't H00GE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 9 september 195s No. 18126 Trooniede en afscheiding, auto of paard en glazen of gouden koets Willem II reed op de derde woensdag van oktober te paard uit Eén feestdag heeft Den Haag meer dan alle andere steden en dorpen van ons vaderland; dat is de derde dinsdag van september: „Prinsjes dag". De scholen hebben hun deuren gesloten en door de straten be weegt zich een feestelijke menigte. In dichte rijen omzomen Hagenaars en „vreemdelingen" de route van de koninklijke stoet van paleis naar Ridderzaal, voor het jaarlijks weerkerend sprookje van het ceremonieel. Militair koper schalt; het dof gerommel van de minuutschoten van de artillerie weerklinkt. De met paarden bespannen koetsen, het ere- escorte, de militaire gala-uniformen, de vlaggen en de vaandels en de juichende, wuivende, duizendvoudige menigte maken deze dag tot een onvergetelijk feest. Vroeger in november Wie zich verdiept in de historie van de opening der Staten-Gene- raal komt tot de merkwaardige ontdekking, dat zich in deze door de historie gelouterde handeling sinds 5 november 1814 opmerkelijke wijzigingen hebben voorgedaan. Daar is om te beginnen de datum van openingen. Aanvankelijk was deze vastgelegd op de eerste maan dag van november. Reeds in 1815 veranderde koning Willem I dit in de derde woensdag van oktober. Zo bleef het tot 1848, toen de keuze viel op de derde maandag in sep tember. In 1887 werd het de derde dinsdag van deze maand door een daartoe strekkend amendement bij de grondwetsherziening van dat jaar. De Kamer bleek gevoelig voor het argument, dat daardoor de ka merleden het reizen op zondag zou kunnen worden bespaard. Tot 1829, voor de afscheiding van België, geschiedde de opening beurtelings in Den Haag of in Brus sel. De eerste openingszitting in Brussel in 1815 vond plaats in het fraaie stadhuis aan de Grote Markt. Toen bevonden zich in de konink lijke stoet pages. Zij zijn daaruit verdwenen in 1850. In het program ma van de opening' van 1815 lezen wij: „De groot-officieren plaatsen zich agter des Konings armstoel en de pages gaan zitten op de voorste treden van den troon". Koning Wil lem I droeg toen over zijn uniform de mantel van de hertogen van Brabant. Hij sprak zijn rede uit in het Nederlands. De voorzitter van de vergadering beantwoordde deze in het Frans, besluitende met de woorden: „Vive le Roi!", waarmede de vergadering hartelijk instemde. De afscheiding Anders was dat in 1829. Het drama van de afscheiding vinden wij weerspiegeld in deze zinsnede uit een proclamatie van koning Willem I van 5 oktober 1829: ..Wij gevoelen, dat het noodzakelijk is, thans uitsluitend bedacht te wezen op het welzijn van die delen van het rijk, wier onwankelbare trouw aan ons huis en aan de instellingen eener welgeordende maatschappij, ook nu weder zo ondubbelzinnig aan den dag is gelegd!" In de op 20 oktober van dat jaar gehouden vergadering van de Tweede Kamer gaf koning Willem I toe, dat het grondwettig gezag in het zuiden had opgehouden te be staan, zodat zijn bestuur zich voort aan alleen zou uitstrekken over de noordelijke provinciën. In die ver gadering bevonden zich geen afge vaardigden uit de zuidelijke Neder landen meer Per auto en te paard Het is een historisch gebruik, dat de oranje-vorsten zich per rijtuig begeven naar de verenigde verga dering van de Staten-Generaal. Maar ook deze regel kent zijn uit zonderingen. Eén daarvan is, dat, overeenkomstig de wens van konin gin Wilhelmina tot uiterste sober heid onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog, op 19 november 1945 de rit naar de Ridderzaal voor de opening van de voorlopige Staten- Generaal - er hadden nog geen ver kiezingen plaats gehad - werd ge maakt met drie eenvoudige auto's zonder escorte. In 1948 herkreeg de opening der Staten-Generaal zijn oude luister. Een belangrijker uitzondering op de regel werd geleverd door ko ning Willem II, die zich in de jaren zijner regering, van 1840 tot 1849, met zijn gevolg te paard naar het Binnenhof begaf. Niet zonder ver bazing lezen wij, dat de voorkeur van koning Willem II voor paarden boven rijtuigen in die dagen aanlei ding is geweest voor soms heftige discussies. De ene partij had scher pe afkeuring voor deze „krijgshaf tige vertoning, soldaten-trots en minachting voor het burgerschap". Anderen, en naar onze smaak met meer begrip, stelden vast, dat de koning zich blijkbaar beter thuis voelde in het zadel dan in de sta tiekaros. Glazen of gouden koets? Een kardinale vraag, die het Haagse publiek zich pleegt te stel len in de dagen, die aan de derde dinsdag voorafgaan is, of .de tocht zal worden gemaakt in de gouden of in de glazen koets, waarbij een sterke voorkeur voor de gouden koets pleegt te bestaan. Merkwaardig, want aan de gla zen koets is een veel oudere en be- wogener traditie verbonden. Deze immers dateert van 1826. Aan na sporingen van dr. E. van Raalte danken wij de wetenschap, dat die koets in dat jaar werd afgeleverd aan de koning door meester-wagen- maker Simons te Brussel. De prijs er van bedroeg 16.000 gulden. Ten tijde van de afscheiding bevond deze koets zich te Brussel, vanwaar zij pas in het jaar 1840 naar ons land terugkeerde. De gouden koets met zijn prachti ge allegorische voorstellingen, is een geschenk van de Amsterdamse burgerij aan koningin Wilhelmina bij haar inhuldiging. Voor het eerst werd van deze koets gebruik ge maakt voor de opening van de Sta ten-Generaal in 1903. Het afwisse lend gebruik van de beide koetsen schijnt vooral bepaald te worden door het weerbericht. Men wil de gouden koets niet blootstellen aan al te zware stortregens. Waarom een „Prinsjesdag"? Een raadsel, waarvoor nog nim mer een ten volle bevredigende ver klaring is gevonden, is de bena ming „Prinsjesdag", die de volks mond heeft gegeven aan de dag van de opening der Staten-Generaal, onverschillig of deze plaats vond in november, september of oktober. Het meest aannemelijk nog is de redeneriing, dat deze naam zijn oorsprong vindt in de dag van de verjaardag van de stadhouder Wil lem V op 8 maart. In de periode van onze geschie denis, waarin de anti-oranje gezin de patriottten de lakens uitdeelden, - het tijdvak dus, dat voorafging aan de Franse overheersing ver kreeg de hardnekkige viering van deze verjaardag een demonstra tief karakter, waarop het volk ge tuigde van zijn gehechtheid aan Oranje. Daardoor is die dag als „Prinsjesdag" de geschiedenis inge gaan. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de oudere onderdanen van ko ning Willem I, die zich die herin nerden, aan die dag van de ope ning der Staten-Generaal, het sym bool van de terugkeer van consti tutionele verhoudingen de naam van „Prinsjesdag" hebben gegeven. Inderdaad is het feit onbetwistbaar, dat op deze dag ons volk, en Den Haag in het bijzonder, getuigenis aflegt van zijn verknochtheid aan het Huis van Oranje. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJMEGEN. In de Waal onder de gemeente Eist bij Nijmegen is ver dronken de 28-jarige musicus Jan de Goeij. De Goeij schijnt zich te ver in de rivier gewaagd te heb ben en is met de stroom meege sleurd. 's-GRAVENHAGE. De Haagse politie heeft wegens oplichting en verduistering aangehouden de 22- jarige loswerkman G. C. van de X. De man was als bezorger in dienst van een kruideniersbedrijf, dat hij, door het niet afdragen van ontvan gen gelden, voor f 975 heeft bena deeld. •s-GRAVENHAGE. Het 6-jarig jongetje J. P. Th. Peks uit het Zo merhof in Den Haag is in het wa ter langs de Troelstrakade geraakt en verdronken. Het lichaampje is laat in de avond opgedregd. Vijf leden van de reddingpost te Kijkduin hebben kunnen voorko men, dat de 43-jarige heer Th. J. Paap uit Delft verdronk. De heer Paap was door de wind naar een golfbreker gedreven en kwam daar in moeilijkheden. Redders en ge redde liepen schrammen op. ROTTERDAM. In het Westerzie kenhuis te Rotterdam is overleden de 74-jarige W. Loohuis uit de Em- mastraat te Vlaardingen. De man, die doof is, stak bij de Koninginne weg te IJsselmonde de Rijksweg D Rotterdam-Dordrecht over, ver moedelijk in gedachten verzonken. Hij werd door een personenauto gegrepen en 12 meter weggeslin gerd. DOETINCHEM. Te Hengelo (Gldin het buurtschap Bekveld is de 68-jarige landbouwer H. S. L. van de hooizolder gevallen, hij was op slag dood. De Italiaanse filmspeelster So phia Loren is op het filmfestival van Venetië uitgeroepen tot de beste actrice voor haar rol in de Amerikaanse film „The Black Or chid". Zij is hierdoor in het bezit gekomen van de Volpi-di-Misura- beker. De prijs voor de beste film ging naar de Japanase inzending „De Riksjaman". Misverstand en wantrouwen verdwenen Bestaande indeling op Schouwen-Duiveland schenkt weinig bevrediging In het dezer dagen verschenen jaarverslag van de afdeling Zee land der Koninklijke Nederlandse Voetbalbond over het seizoen 1957- 1958, geeft de secretaris-competi tieleider een uitvoerige uiteenzet ting over de toestand in de afde ling, het ledental, de functionaris sen, het competitieverloop, enz. Met voldoening en vreugde wordt vastgesteld, dat alle misverstand en wantrouwen, waarvan het vorige jaarverslag nog gewaagde, vrijwel geheel zijn verdwenen, zodat de beschikbare tijd en kracht in dit jaar geheel konden worden besteed aan de verdere ontwikkeling van de organisatie. Dit wordt een ver heugend begin genoemd, maar nog geen reden om zich trots op de borst te slaan. Gewezen wordt o.a. op de grote betekenis van de sport voor mens en maatschappij, te meer ook om dat de hedendaagse jeugd zich slechts in geringe mate voelt aan getrokken tot de bestaande jeugd organisaties, maar de sportvereni gingen een geweldige groei verto nen. Hier ligt de grote taak voor de sportorganisaties om door middel van de sport in de ruimst mogelijke zin een bijdrage te leveren tot de algemene lichamelijke en geestelij ke ontwikkeling dier jeugd. Deze moeten daartoe beschikken over voldoende ruimte, geld en deskun dige mensen, terwijl bij de over heid meer begrip voor de sport zal moeten worden gewekt. Wat dit laatste betreft moet echter worden opgemerkt dat de houding van de overheid ten deze vaak teleurstel lend moet worden genoemd. Dit slaat ook op de gemeentelijke over heden, die nog maar al te vaak af wijzend staan tegenover een goede behartiging van de sportbelangen. Zo wordt o a. de noodzaak van het aanleggen van een gemeentelijk sportterrein nog vaak niet ingezien. Voor de Vrouw U kunt niet ALLES weten Is er een inktpot omgevallen, strooi dan direct dik zout op de vlek. Zout opscheppen met een lepel, vooral niet vegen. Dan weer op nieuw zout er op enz. totdat het zout niet meer kleurt. Vervolgens de plek wrijven met een in lauwe melk gedrenkte lap, telkens de melk iets warmer maken. Hierna met een spons met warm water, en tenslotte met een schone doek nawrijven. Grote vlekken moet men in kleine gedeelten behandelen, dit om het krijgen van kringen te voorko men. Men moet over het algemeen bij het verwijderen van vlekken ,met een vlekkenmiddel zorgdragen voor een goed absorberende on derlaag. Stearine-olie is een goed middel om nikkel weer glanzend te maken, De onaangename smaak van paar de vlees verdwijnt door bij het opzetten van het vlees behalve peper en zout ook een beetje sui ker toe te voegen. Kijk uw kachel voor de a.s. stook- periode goed na, maak alle naden dicht met ijzerkit (kachelkit). Laat de schoorsteen vegen en zorg voor een dichte „achter muur" om valse trek te voorko men. Een stompe machinenaald kan men weer scherp krijgen, door er even mee door een stukje schuurpa pier te stikken. De punt daarna in een vlammetje houden. Ledental nam toe Het aantal aangesloten vereni gingen bleef ongewijzigd en be droeg 83. Onderhandelingen tot aansluiting werden bij het afdruk ken van het verslag nog gevoerd met „W.I.K." te Kerkwerve en „Zeemeeuwen" te Haamstede. De ze hebben zich inmiddels aangeslo ten. Red. In het bestuur deden zich geen mutaties voor. Het ledental nam toe met bijna 1000 en bedraagt thans 11299. Hiervan zijn: 7167 se niorenleden, 2435 junioren, 266 scheidsrechters en 1431 zomer avondvoetballers. Dit jaar werd i.v.m. de deelname aan de toto voor het eerst overgegaan tot de regis tratie van zg. donateurs. In totaal werden 353 donateurs ingeschreven. Aan de juniorencompetitie namen 110 elftallen deel tegen 81 het vo rige seizoen. Dank zij het initiatief van de scheidsrechtercommissie zijn er dit jaar op verschillende plaat sen contactbijeenkomsten gehouden met de scheidsrechters, waarover het verslag met lof gewaagt. Het peil van de scheidsrechters zou ech ter nog best wat opgevoerd mogen worden. Inleg toto Voor de toto werd in Zeeland f 126 521,75 ingelegd, waarvan 40 pet. of f 50.608,70 naar de deelne mende verenigingen ging. Van een ongezonde toename der goklust door middel van de toto is in de afdeling echter niets gebleken. Het Zeeuws A- en B elftal speel den verschillende wedstrijden. Zo speelde op 15 juni het B-elftal te Zierikzee tegen een Schouwen-Dui- velands elftal met als uitslag 3-1 voor het B-elftal. Wat de zomeravondcompetitie betreft kan worden vastgesteld dat deze een ordelijk en rustig verloop had. Het aantal verenigingen steeg van 63 tot 66. Die afdelingen, waar vorig jaar moeilijkheden waren ge rezen zijn door verschillende be stuursleden persoonlijk bezocht, met als gevolg dat een en ander nu weer in goede banen loopt. Het jeugdwerk kon dit jaar de volle aandacht hebben. Een aantal vormingsbijeenkomsten werd be legd en een tweedaags junioren- tournooi georganiseerd. Bij de be treffende commissie zijn plannen in voorbereiding om te komen tot een jeugdleiderscursus. Een afdoende organisatie der me dische sportkeuring in Zeeland wil nog steeds niet erg vlot tot stand komen. Niettemin heeft het afde lingsbestuur moeten besluiten dit jaar een aantal minimum-eisen be kend te maken, aan welke eisen in het komende seizoen streng de hand zal worden gehouden. Op alle verenigingen wordt een dringend beroep gedaan er aan mede te wer ken om op diverse plaatsen bureaux te stichten. Wat de terreinen betreft bleken van de 53 aangesloten verenigingen 5 niet over een terrein te beschik ken, waardoor 2 niet aan de com petitie konden deelnemen. 22 velden mogen uitgesproken slecht worden genoemd, 8 zijn matig. Het bestuur ziet ook hier een taak voor de ge meentebesturen. Nieuwe velden konden in gebruik worden genomen te Serooskerke, Brouwershaven en Nieuwerkerk. 11 verenigingen be schikken niet over een kleedlokaal, van 17 voldoet het kleedlokaal niet aan de te stellen eisen. Voor 4 van deze was echter een kleedlokaal in aanbouw. Vooral het ontbreken van een behoorlijke wasgelegenheid in vele kleedlokalen geeft nogal eens aanleiding tot klachten. De competitie Van hoe grote invloed de weers omstandigheden waren bij het af wikkelen van de competitie, blijkt uit het feit dat van de ongeveer 1850 te spelen wedstrijden 685 maal een terrein moest worden afge keurd. In 120 gevallen moesten reeds vastgestelde wedstrijden om diverse redenen worden uitgesteld, terwijl in 84 gevallen uitstel op ver zoek van een vereniging werd ver leend. Bij het verlenen van uitstel, zo wordt opgemerkt, is met de no dige soepelheid opgetreden, doch het aantal verzoeken om uitstel be gint zo langzamerhand wel erg overdreven te worden. Zoals gebleken is, is op Schou wen-Duiveland weer in aparte klassen voor dit eiland gespeeld. De bestaande indeling schenkt ech ter weinig bevrediging zodat het streven er op gericht zal moeten blijven om een meer gemengde competitie tot stand te brengen. Evenals bij de zondagcompetitie was men ook voor de zaterdagmid dagcompetitie gedwongen een apar te klas voor het eiland te vormen. Het schoolvoetbal In de Paasweek werden in geheel Zeeland wedstrijden schoolvoetbal gehouden. Er namen in het geheel 217 elftallen aan deel. Op Schou wen-Duiveland werd in de afdeling lagere scholen kampioen de open bare lagere school te Haamstede, in de afd. B Prof. Zeemanlyceum II te Zierikzee en in afd. C Openbare U.L.O. I te Zierikzee. Zomeravondvoetbal rayon Zierikzee Twaalf clubs hebben in een halve competitie elkaar het kampioen schap betwist. Op 6 mei werd ge start met de eerste wedstrijden en regelmatig vond de competitie voortgang. Slechts enkele wedstrij den moesten wegens onvoorziene omstandigheden worden uitgesteld. Op maandag 21 juli kon de laatste officiële wedstrijd worden gespeeld. De grote triomfator werd de ploeg van de firma de Oude en de Jonge (slechts 1 verliespunt in elf wed strijden). Ook dit jaar mocht de competitie zich in een grote belangstelling van een sportief publiek verheugen. Wel zijn er stemmen opgegaan om in de zomeravondcompetitie uitslui tend spelers op te stellen die in de winterperiode niet in clubverband voetballen. Hierdoor krijgen de ouderen nog eens een kans een bal letje te trappen en wordt het krachtsverschil in de diverse clubs minder groot. De Algerijnse opstand ALGIERS, 8-9. Franse strijd krachten hebben in een actie tegen Algerijnen in het gebied van Con- stantine 92 rebellen gedood en elf gevangen genomen. Aan de zijde van de Fransen streden plaatselijke Algerijnse eenheden mee. Eerste K.L.M.-proef- vlucht over de Noordpool 's-GRAVENHAGE, 8-9. Donder- dag 11 september a.s. om 9 uur des ochtends zal de elfde DC-7c „Ko raal Zee", die de K.L.M. van de Douglas fabrieken krijgt afgele verd, uit Los Angeles in Californië vertrekken naar Nederland. Dit toestel zal een zeer bijzondere rou te volgen. In verband nl. met de opening van de K.L.M.-route via de Noord pool naar Japan en Nieuw Guinea op 1 november a.s. zal dit vlieg tuig eerst via de Aleoeten naar To kio vliegen en vandaar via Fair banks en Anchorage in Alaska over de pool naar Amsterdam, waar het toestel op 18 september wordt ver wacht. Dit is de eerste proefvlucht van de K.L.M. over de Noordpool. De tweede zal op 3 oktober a.s. in Am sterdam starten. Nederlanders bouwen in Nieuw-Zeeland UTRECHT, 8-9. De technische voorbereidingen zijn begonnen voor de bouw van de aanlegplaats Frei burg in Auckland (Nieuw-Zeeland), die aan de Nederlandse Maatschap pij voor Havenwerken, tezamen met de Nieuw-Zeelandse firma Wilkins and Davies Construction Company, is gegund. De opdracht, waarmede een be drag van 1.500.000 pond sterling is gemoeid, betreft de bouw van een open betonnen kade. Twee schepen van elk 20.000 ton, zullen tegelij kertijd ligplaats aan deze nieuwe steiger kunnen zoeken. Met de bouw zal ongeveer twee en een half jaar gemoeid zijn. Uit Nederland zullen heimateriaal en technisch personeel naar Auckland worden gezonden. Ingezonden mededeling gekhaid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI Maai LAND- EN TUINBOUW De voedingstoestand van de grond Met koortsachtige haast is de oogst dit jaar weer binnengehaald. Opnieuw is menige landbouwer be zig aan de noodzakelijke stoppel- bewerkingen (ploegen, eggen, cul- tivateren). Zeer zeker zijn dit goede en on ontbeerlijke maatregelen. Maar wordt hierbij ook voldoende aan dacht aan de voedingstoestand van de grond geschonken? In vele ge vallen niet. Aan bemesten denkt men dikwijls pas als de winter voorbij is. Dit is een absoluut foutieve ge- dachtengang waartegen met klem moet worden gewaarschuwd. Een weloverwogen oordeelkundige be mesting in de basis voor een goed financieel eindresultaat. Reeds nu moet - voor zover het nog niet is geschied - de aanwezige stalmest uitgereden en ondergeploegd wor den. Stalmest bevordert in sterke ma te het noodzakelijke bacterie-leven in de grond. Vervolgens vraagt een Thomas- meelbemesting thans reeds sterk de aandacht (fosforzuur - kalk) en in veel gevallen een bemesting met kalizouten. Juist een „geleidelijk aan" wer kende meststof als slakkenmeel kan door de verschillende bewerkingen doed door de bouwvoor worden verdeeld. Hoe inniger het contact van deze meststof met de grond- deeltjes is, des te beter is de wer king. Bovendien liggen de prijzen van de meststoffen nu lager dan in het voorjaar. FEUILLETON door HENK VAN HEES WIJK De zuster lachte en de patiënt lacht'e en dat was wel de beste stemming onder deze omstandighe den. „Dat zal wel niet nodig zijn, in- spekteur", antwoordde Tonnie. „Jongeman, sterkte. Ik zie, dat je beter gezelschap hebt dan aan mij", besloot hij met een knipoogje naar het meisje, dat begon te blo zen. „Dus: ik verdwijn. Tot ziens hoor!" „Dag, inspekteur". Toen de politieman vertrokken was, zei de hoofdzuster tot het meisje, dat weer ging zitten: „U moogt nog wel een kwartiertje blij ven, hoor, als u de patiënt maar niet vermoeit'. Ze knikte haar vriendelijk toe en sloot de deur achter zich. In de ziekenkamer keken de bei de jonge mensen elkaar aan. En het meisje zei: „Ben jeben je bij de politie, Tonnie?" Hij bleef glimlachen. „Nee, Joke. Als ik wat beter ben dan nu, zal ik je alles wel eens vertellen. Het pra ten gaat nog wat moeilijk, zie je". Ze schoof dichter bij en streelde hem over zijn wang. „Stil maar, Tonnie, het hindert niet. Ik kom iedere dag naar je toe, hoor. En als je wat hebben wilt, moet je het maar zeggen. Dan breng ik het mee". „Ik zou graag iets van jou willen hebben, Joke". „Zeg het maar, Tonnie". Hij keek haar lange tijd aan cn zei ten slotte: „Een foto van je, om bij me neer te zetten. Als jij er dan niet bent, kan ik je foto in ieder geval zien Ze 'begon te blozen. „Morgen zal ik een foto meebrengen. En ook wat fruit". „Maar de foto zal ik het fijnste vinden. En als je morgen hier weer komt, Joke, dan moet je niet meer, huilen. Ik.ik knap wel weer op". Anderhalf uur later was Joke Rijneveld weer in Wilschoten. „En?" vroeg moeder Rijneveld, die haar nieuwsgierig in de keuken te gemoet kwam. Het meisje trok haar jasje uit en haalde haar schouders op. „Als ik het goed begrepen heb, is hij door iemand mishandeld. Z'n gezicht zit helemaal in verband. En hij heeft gekneusde ribben en moet plat blij ven liggen, want hij heeft ook een hersenschudding. Hij ziet er uit. „Maar wat is er dan toch met hem gebeurd? Heel Wilschoten staat op z'n kop't Hooge wordt bewaakt door vreemde politie en de veldwachter doet zo geheimzinnig, die zegt maar steeds: Ik mag niets zeggen, maar iedereen weet al te vertellen, dat meneer en mevrouw Rosmalen gearresteerd zijn, dat ze vannacht een inval gedaan hebben op 't Hooge en dat het allemaal be trekking heeft op smokkelen. Ge loof jij het? Ik vond het altijd zulke nette mensen. En ze hebben in die paar jaren, dat ze hier waren, zo veel goeds gedaan voor het dorp. Maar heeft Tonnie er dan wat mee te maken? Die was toch hier met vakantie?" Opnieuw haalde Joke haar schou ders op. „Ik weet er ook niet veel van. Tonnie mag niet teveel praten. Hij zal het later allemaal wel uit leggen, heeft hij gezegd. Er kwam vanmiddag iemand van de politie, 'nogal een hoge, denk ik. En Tonnie en hij kenden elkaar. En die man zei tot Tonnie, dat de politie de kosten van de verpleging en zo zou betalen. Als dank voor het voorbe reidende werk, dat hij hier gedaan heeft. Zoiets tenminste. Maar Ton nie heeft er wel wat mee te doen gehad, waarom anders is hij zo toe getakeld?" „Hoe weet ik dat nou?" Vader Rijneveld kwam binnen en stelde dezelfde vragen en op nieuw vertelde Joke, wat ze wist. „Die man had het over een bende, die achter slot en grendel zit. Maar verder begrijp ik er ook niets van". Intussen zat inspekteur Stellinga al lang en breed op het bureau. De verhoren waren begonnen en de verslaggevers, die lucht gekregen hadden van een belangrijk nieuwtje waren van het bureau niet weg te slaan. Daarom besloot inspekteur Stellinga, na overleg met de com missaris, een soort persconferentie te beleggen, want hij ging uit van de gedachte, dat de politie beter de juiste toedracht der zaken kon uit eenzetten, dan dat de heren kran tenmensen op eigen houtje gingen snuffelen. Want dan kwamen er misschien de gekste dingen in de bladen. Zo waren er dan om drie uur een aantal journalisten verzameld in de grote kamer van de commissaris en inspekteur Stellinga stak een siga ret op, waarna hij begon te ver tellen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5