AMSTLEVEN levensv OPENT VRIJDAG 12 SEPT. 2 UUR WIE GOED DOET GOED ONTMOET Fabrieksmeisjes bezorgden vriendin onvergetelijke dag 9. de STAMP1CUY, 8-9. Vovf de wo- ning van. -de V-jarige -Jptderwy zersdochtèr Els Lenaers te Stamp- roy langs de grote verkeersweg Weert-Maaseikstopten uanauond om 7 uur enkele auto's en een grote autobus met ongeveer 50 Belgische meisjes, die van hun werk te Eind hoven naar huis terugkeerden. Een employé van de fabriek, vergezeld door drie meisjes, ging naar bin nen, waar zij Els, die sinds het be gin van dit jaar voor het raam van het kamertje aan de straat zijde op haar ziek bed ligt, verras- ten met een bloemstuk en een .ra diotoestel. En daarna kwamen alle andere meisjes de zieke de hand drukken. Wat was het geval? In de loop der maanden was een stille vriend schap gegroeid tussen het zieke meisje en de Belgische fabrieks arbeidsters, die elkaar elke morgen en elke avond, wanneer de autobus voorbij reed, toewuifden. Tot op een dag de Belgische meisjes de bus voor de woning lieten stoppen en een deputatie van haar de zieke bloemen en fruit bracht. Dat werd later nog eens herhaald. Dit kwam ter ore van de leider van een pro gramma van radio Luxemburg, die besloot deze sympathieke geste te belonen. Vanavond zijn de Belgi- Prinses Irene begint baar studie UTRECHT, 8-9. H.K.H. prinses Irene woonde vanavond de eerste bijeenkomst bij die de "Utrechtse vrouwelijke studenten-vereniging in het kader van het novitiaat or ganiseert. De prinses heeft inmiddels met een vriendin haar intrek genomen in huize „Lievendaal" aan het Le pelenburg te Utrecht, dat door de dienst openbare werken der ge meente Utrecht de laatste maanden grondig is gerestaureerd. De kamers die de prinses en haar vriendin betrekken, zijn modern en naar hun eigen smaak ingericht en zien uit op het fraaie park, dat door de Utrechtse singels omsloten wordt. Er zullen nog drie studentes hun intrek nemen op „Lievendaal"' Prinses Irene gaat Spaans stude ren bij de Utrechtse hoogleraar dr. C. F. A. van Dam. De Spaanse taal boeit haar bijzonder en van haar vader heeft ze veel gehoord over Zuid-Amerika, hetgeen mede haar besluit om deze studierichting te kiezen bepaald heeft. Daarnaast zal ze nog een aantal algemene vakken studeren, zoals de geschiedenis der middeleeuwen en de inleiding tot de rechtsweten schappen. De prinses wil graag in Utrecht gewoon student mee zijn en hoopt dan ook dat de Utrechtse burgerij het haar niet lastig zal maken. Neus van „Zwarte Ridder" gevonden ADELAIDE, 8-9. De neuskegel van de nieuwe Britse raket „Zwar te Ridder" („Blue Knight") die zon dagavond met goed gevolg is ge lanceerd op het proefterrein van Woomera in Zuid-Australië, is maandag op 80 km. van de lanceer- plaats gevonden. Men neemt aan dat de raket een hoogte heeft bereikt liggend tussen de 480 en 640 km. De „Blauwe Straal" („Blue Streak"), een nieuw ballistisch pro jectiel van de Britten, zal vermoe delijk- in de eerste maanden van 1960 op het proefterrein te Woo mera gelanceerd worden. De „Blau we Straal" heeft een reikwijdte van 3.500 km. LITTLE ROCK WASHINGTON, 8-9. De school raad van Little Rock heeft het hooggerechtshof in Washington verzocht geen bevel te geven tot hervatting van de rassenintegratie. Dat zal volgens het verzoekschrift op een chaos uitlopen. Donderdag zal het hooggerechts hof beslissen over het al of niet verlenen van uitstel aan Little Rock. De federale rechter John Paul heeft het schoolbestuur van de Warren County school in Harrkon- burg (Virginia) gelast negerleer lingen op deze enige blanke mid delbare school in het gebied toe te laten. De rechter liet evenwel een week speling voor uitvoering van het bevel om gelegenheid te geven in hoger beroep te gaan. Volgens .de wet van Virginia moet elke school waarop integratie wordt toegepast, automatisch slui ten. 's-GRAVENHAGE. Het tiende ledencongres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst zal .dit jaar op 2, 3" en 4 pktober te .IVIiddelburg yorden gehoüden. HENGELO. Op het internatio nale kruispunt de Thiemsebrug te Hengelo is maandag de 73-jarige bromfietser J. J. J. Baars uit Hen gelo door een vrachtauto gegrepen en gedood. De heer Baars heeft waarschijnlijk geen voorrang ver leend aan de vrachtauto. sche" meisjes in Eindhoven ont haald in de fabriekscantine. Onder haar werd een gouden polshorloge verloot; Helene Coolen uit Maas eik was de gelukkige en voorts wer den de meisjes enkele presentjes uitgedeeld. Vervolgens werd naar Stamproy gereden om Els Lenaers een onvergetelijke dag te bezorgen. De „Times" over Nieuw-Guinea LONDEN, 9-8. De „Times" schreef dinsdag, dat er in zekere opzichten een overeenkomst bestaat tussen Nederlands Nieuw-Guinea en Jor danië. „Het is voor niemand van veel nut, doch het kan gevaarlijk blijken te zijn in verkeerde han den". „Australië vreest dat als het on der de Indonesiërs komt, deze in het door Australië bestuurde trust- gebied van Nieuw-Guinea zullen infiltreren. De mogelijkheid van een Melanese federatie is nog ver verwijderd, doch zij dient te wor den opengehouden. De samenwerking tussen Neder land en Australië in het bestuur van de beide gebieden neemt toe en volgende maand zal een confe rentie tussen Nederlandse en Au stralische bestuursautoriteiten wor den gehouden. Dit gemeenschappelijk beheer moet met rust worden gelaten om zijn taak te kunnen voortzetten". Aldus de suggestie van de „Ti mes". Exploderende vuurbol UTRECHT, 8-9. Op zaterdag- avond 6 september omstreeks half negen hebben vele be woners van het noordooste lijke deel van Nederland een heldere blauw-groene vuur bol waargenomen die zich, gevolgd door een lange staart met grote snelheid langs de hemel spoedde. Aan het eind van zijn baan explodeerde de bol en het geluid van deze explosie, die waarschijnlijk op ca. 50 km. hoogte plaats vond, werd na enige minuten gehoord, door sommigen als een dof gerommel door ande ren als een harde knal. Dit verschijnsel is veroorzaakt door een zeer grote meteoor (vallende ster). Een meteoor op zichzelf is een vrij nor maal verschijnsel, maar van hoorbare explosies is in de afgelopen tien jaar slechts enkele malen gewag gemaakt STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Najaarsvergadering Plattelandsvronwen De afdeling Schouwen van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam gisterenmiddag voor de na jaarsvergadering bijeen onder voor zitterschap van de presidente, me vrouw Goemans te Zonnemaire. Geopend werd met een welkomst woord en het gezamenlijk zingen van het Bondslied. De presidente deelde mee dat de medewerksters aan de revue, die ter gelegenheid van de jubileumviering zal wor den opgevoerd, een drukke tijd te gemoet gaan. In deze vergadering bracht mevr. Keuning-Istha verslag uit van de door haar bezochte Prov. Voor jaarsvergadering te Renesse. Mede gedeeld werd dat mevr. A. der We- duwen-Steendijk thans zitting heeft in het dagelijks bestuur. Als afgevaardigde naar de Pro vinciale najaarsvergadering te Goes werd aangewezen mevr. Verburg- de Vos te Noordgouwe. Deze ver gadering zal in oktober worden ge houden en dus niet, zoals aanvan kelijk gemeld, op 16 september a.s. In oktober start een handwerk- cursus met 10 deelneemsters. Deze cursus duurt een half jaar; de les sen worden om de veertien dagen gehouden. Voor het a.s. wintersei zoen staat o.m. op het programma een bezoek aan drukkerij v.h. La- kenman Ochtman te Zierikzee en lezingen over bontverwerking en nieuwe textielprodukten en was middelen. De zomerexcursie voor het vol gend jaar is reeds vastgesteld. Op 17 juni 1959 zal nl. een bezoek ge bracht worden aan de fabriek van de firma de Vos-Lemmens in Ant werpen. Auto verdwenen en teruggevonden Zondagmorgen kwam de heer C. J. S. alhier tot de ontdekking, dat zijn Austin-bestelwagen was ver dwenen uit de Meelstraat, waar dé auto zaterdagnacht was gepar keerd. De eigenaar1deed onver wijld aangifte bij de Rijkspolitie. Maandagavond kon deze hem mededelen, dat de auto was terug gevonden onder Schuddebeurs aan de Leverdijk, met een ingedeukte bumper en weggezakt in de mod der. Het contactsleuteltje was ver dwenen. De wagen stond met de neus in de richting Zierikzee. Deze opname geeft een beeld van het zwaar geschonden duin de Pasenhil te Haamstede. Vroeger ivas de Pasenhil veel groter en steiler dan nu het geval is. Op Palmzondagzo was de gewoonte, beklommen de jongens en meis jes het steile duin. Wanneer het meisje „wilde rollen", werd ze met een grote vaart naar beneden geduwd. Zoals uit de foto wel blijkt, biedt de Pasenhil nu maar weinig mogelijk heden meer voor rollustige jongelui. (Eigen foto). ZIERIKZEE Heleentje Hillebrand alhier vond zondagmorgen bij een wan deltochtje aan het Stelletje een Franse ballon. Deze was uitgege ven door een courant en opgelaten door een Frans jongetje in Tuly. RENESSE Jubileum-vertoning „Schouwen's Schoonheid" Vorige week vertoonden de heren J. F. v. d. Berge en J. P. C. Boot, in het dorpshuis voor de honderdste maal hun series dia-positieven. In zijn openingswoord liet de heer Boot nog eens uitvoerig de geschie denis van het ontstaan van „Schou- wen's Schoonheid" de revue passe ren. Voor deze hnoderdste, en voor Renesse tevens laatste vertoning in dit seizoen, bestond goede belang- stellign. Voor de pauze werd er met volle teugen genoten van de fraaie kleuren-opnamen en de geluids film „Tegen Tijd en Getij". Als speciale attraktie werd er in de pauze onder de bezoekers een gra tis verloting gehouden waarbij ve len. een mooi prijsje ten deel viel. De organisator van de avonden te Renesse, de heer W. Lemsom, feli citeerde de heren v. d. Berge en Boot met het heuglijke feit op deze avond. Wanneer men, aldus de heer Lemsom,honderd maal hetzelfde programma kan brengen is dit wel het beste bewijs van de uitsteken de kwaliteit. Niet alleen voor de gasten maar ook voor de bewoners van Renesse achte hij de vertoning zeer leerzaam, daar velen de schoonheid van hun eigen gebied niet kennen. De heer Lemsoh? wenste de heren in de toekomst nog veel succes toe. Na de pauze ging men verder met het vertonen van „Zwerven door Schouwen- Duiveland" en de film „Zierikzee 1100 jaren". In zijn slotwoord sprak de heer Boot woorden van dank tot de organisatoren te Renesse, de he ren Lemsom en Locker. Hij sprak de wens uit dat men volgend sei zoen in Renesse in de gelegenheid zal zijn een geheel nieuw program ma te brengen. DREISCHOR Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. C. van der Have, thans woonachtig te Rijswijk, slaagde vo rige week te Utrecht voor het di ploma Staatsinrichting M.O. Zware aardappel Bij het xooien van aardappelen op het bedrijf van de landbouwer A. M. de Vlieger alhier, werd een aardappel (Bintje) aangetroffen met het wel zeer hoge gewicht van 830 gram. Woensdag 17 september a.s. zal er wederom gelegenheid bestaan tot inenting tegen kinderverlam ming, in het Groene Kruis-gebouw. De kinderen geboren in 1950 en 1951 komen thans aan de beurt. ST. PHILIPSLAND Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente St, Phi- lipsland kwam in openbare verga dering bijeen onder leiding van burgemeester L. J. de Jonge. In deze vergadering vond de instal latie plaats van de raadsleden. De burgemeester hoopte op een goede samenwerking. „Ons rest nog de bouw van bejaardenwoningen, wo ningwetwoningen en een nieuw ge meentehuis", aldus de burgemees ter. Bij de wethoudersverkiezing werden de héren P. Mol en M. Reijngoudt gekozen, de'laatste in de plaats van de heer J. Verwijs. Bij de brandweergarage zal een wachtverbod worden geplaatst. De heer M. I. Hage werd vergunning verleend voor het bouwen van een loods voor een aardappelsorteerma chine aan de Zuiddijk. Aan de heer M. v. d. Berg zal een vergoeding van f 1500 worden gegeven i.v.m. de elektrificatie van zijn pluimvee- bedrijf in de Oude Polder. De leden der adviescommissie inzake de woonruimtewet werden herkozen op één na. In de plaats van de heer Reijngoudt werd nl. benoemd de heer A. P. Neliise. Ingezonden mededeling 's-GRAVENHAGE, Een groep deskundigen op het'^gebied van,$e waterhuishouding, pfkomstig uit de dertien E.C.A.F.E.-landen, die on der auspiciën van de „Technical Assistant Administration" der Ver enigde Naties een studiereis maakt naar de Verenigde Staten en Epro- pa, zal op uitnodiging der Neder landse regering ook ons land be zoeken. TO7TR BEURS YOOR MODE EN HUISHOUDING AHOY' GEBOUW t/m 24 Sept. RECHTZAKEN Drie maanden met aftrek voor bigamie AMSTERDAM, 9-9. De recht bank te Amsterdam heeft vanmor gen de 42-jarige uitvoerder M. Duinkerken, die, hoewel reeds se dert 1945 getrouwd, in augustus jl. voor de tweede keer in het huwe lijk is getreden, wegens bigamie veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen hem (zijn wettige echtgenote en kinderen wonen in Gorredijk (Fr.) was acht maanden geëist. Tijdens zijn verblijf op Nieuw Guinea, waaruit hij op 5 juli jl. te rugkeerde, was D. via correspon dentie in contact gekomen met een jonge vrouw in Amstelveen. Op 23 juli liet hij zich in de gemeente Nieuwer Amstel inschrijven en reeds de volgende dag zijn voorge nomen huwelijk met zijn correspon dentievriendin, aldaar registreren. Op de huwelijksdag - 7 augustus - werd op de burgerlijke stand de onregelmatigheid ontdekt. Enkele uren na de huwelijksvoltrekking werd de bruidegom gearresteerd. Prius Bernhard naar Italië •s-GRAVENHAGE, 9-9. Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig naar Milaan vertrokken voor het bijwonen van een vergadering van de „Fondation Europeënne de la Culture". Hij zal vandaag weer naar ons land terugkeren. Onsportieve daad bij „ontgroening" BOLSWARD, 9-9. Ook Bolsward kent zün ontgroeningsfeesten, nl. van de studenten der Hogere Rijks Zuivelschool, die hier is gevestigd. Tot excessen kwam het hier in het verleden zelden of nooit. Het ontgroenen bestond in do regel in het laten opknappen van allemaal vernederende werkjes, het knippen van het haar, het vreemd uitdossen van de groenen, enz. Op het jaarlijks hoogtepunt van de ontgroening, nl. het waterfiet sen, kwam het ditmaal tot een in cident. Toen nl. een tweetal jury leden - leden van de ontgroenings commissie - een paar te water ge raakte groenen met houten roei- spannen te lijf gingen, koos het pu bliek bij deze onsportieve daad ogenblikkelijk partij voor de „groe nen", die weerloos te water (in de diepe stadsgracht) lagen en zich in arren moede wilden vastgrijpen aan het bootje, waarin de jury zich bevond. De politie heeft zich over de studenten ontfermd en hen in bescherming genomen. Het bestuur van de studenten vereniging heeft zich van de on sportieve daad van de beide leden der ontgroeningscommissie gedis- tancieerd en zich naderhand met een open brief tot de bevolking van Bolsward gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de betrokken studenten zijn geroyeerd als lid der vereniging. Verwachting tot woensdagavond: Meer opklaringen Wisselend bewolkt met aanvan kelijk nog hier en daar enkele buien; koudere nacht met plaatse lijk mist; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; matige tot zwakke wind aanvan kelijk tussen west en noord, later uit uiteenlopende richtingen. 10 sept. Zon op 6.05, onder 19.08. Maan op 2.13, onder 17.13. 11 sept. Zon op 6.06, onder 19.06. Maan op 3.26, onder 17.45. Nieuwe maan: 13 sept. te 13.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 sept. 12.34 n.m. n.m. 11 sept. 1.11 v.m. 13.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 sept. 12.23 n.m. n.m. 11 sept. 0.47 v.m. 13.17 n.m. Doodtij: 22 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-9. Een lagedrukge bied, dat gisteren bij Schotland was gelegen, trok via de Noordzee naar noord-Denemarken. De depressie veroorzaakte plaatselijke buien, vooral ten noorden van de grote rivieren. Zware buien kwamen vannacht voor in Friesland en Groningen bij het passeren van een randstoring. Op het vliegveld Eelde werd 30, op het vliegveld Leeuwarden 38 mm afgetapt. Ten noorden van de Azoren komt een andere depressie voor, die zich slechts langzaam in noordelijke richting verplaatst. Tussen deze de pressie en die boven Denemarken heeft zich een rug van hoge lucht druk ontwikkeld, die vanmorgen nog iets in betekenis toenam. De rug trekt langzaam over de Britse eilanden in de richting van ons land. In verband daarmede neemt de buiigheid af en de opklaringen krijgen de overhand. De komende nacht worden de temperaturen daardoor wat lager; morgen over dag zal de temperatuur ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. Pruimenseizoen is 'voorbij KAPELLE, 8-9. Het is thans een heel eind gebeurd met de aanvoer van pruimen op de fruitveilingen in ons land. Op de Zeeuwse veilingen waren in het begin van vorige week nog dagaanvoeren van 35 tot 50 ton maar thans gaat het nog maar om hoogstens enkele duizenden kilo's per dag en weldra zal het aanbod helemaal ophouden. Elders in het land is het precies eender. Voor de telers is het dit jaar over het algemeen wel een goed prui- menjaar geweest. Ingezonden mededeling Wij schrijven 1753 's Heer Jansland een klein dorp, maar lustig en aangenaam betimmerd Het Kerkje is wel geregeld en net gemaakt 1 7 5 3. De parochie en heerlijk heid van 's Heer Jansland is een klein dorp, maar lustig en aange naam betimmerd, en mooi gelegen in een ring, net bestraat en wel onderhouden. Het bevangt een kerkje dat eertijds een kapel ge weest zal zijn. Het kerkje is nu, schoon klein, wel geregeld en net gemaakt. Voorheen heeft op des- zelfs einde een spits gestaan, in de Cronijck van Smallegange nog in plaat te zien. Nadat deze vervallen en versleten was geraakt, heeft de kerk geruime tijd zonder spits ge staan. Ten tijde echter van de laatst overleden ambachtsvrouwe (bedoeld wordt hier Vrouwe Suzanna Maria Lonque, weduwe van de heer Cau van Domburg - Red.) is de kerk wederom voorzien van een sierlijk torentje, volgens besluit van de Staten van Zeeland ten koste van het gemene land gemaakt. Voor tijds was de kerk van de Hoog- heerlijkheid van Nieuw-Dreischor, gezegd 's Heer Jansland of ook wel Sir Jansland, een combinatie van de Kreits van Duiveland, doch ze wordt nu sedert het jaar 1660 door een eigen predikant bediend. ;lJif „Wélbevolkt" Het dorp is, naar het getal des- zelfs huizen, wel bevolkt. De op gezetenen hebben er hun leeftogt niet alleen door de landbouw, maar geneeren zich ook niet om in het Dijkwater en de Grevelingcn kleine en schulpvisch is vissen. Eertijds is 's "Heer Jansland een gedeelte van Dreischor geweest, doch door de vloed op Sint Aag tendag in het jaar 1288 hiervan ge scheiden en overstroomd. Zeven tien jaar later werd het verdron ken land door Jan van Beaumont, Graave van Blois, weer bedijkt en kreeg het de naam van Nieuw en Klein Dreischor. Daarna' werd het bij de bedijking van de polder Oos- terland hieraan verbonden. Door sommigen werd ten onrechte wel gedacht dat de bedijker van de heerlijkheid een Engelsman ge weest is, omdat de titel sir dat zou doen vermoeden. Dit is echter met de opgegeven bedijking uit Rei gersberg niet overeen te brengen. Volgens dezelve kan men het daar voor houden, dat dit land sedert de herdijking door Jan van Beau mont, de naam van 's Heer Jans land, naar dezelve verkregen heeft, en dat de uitdrukking S i r slechts een verkorte en gans bedorven uitspraak is. De HeerlUkheld Tot de Heerlijkheid van 's Heer Janslandbehoort meden het Gors van Spuitwijk, van de omloop en vandaar vóórt tot de Gantel toe, mitsgaders de visserij binnen- en buitendijks, zoverre de oude koop brieven dit bescheiden, en de Markgraaf van Veere deze gebruikt heeft. De Heerlijkheid beeft altijd onder dezelfde heren als Oosterland gestaan en deze plachten er ook te hebben de Begeeving van den 's Heer Jansland Nu het kleine Sirjansland ueet belangstelling geniet door de recente ontdekking van waardevolle muurschil deringen in het kerkje van de Nederlands Hervormde gemeente, hebben we aanlei ding gevonden te zien wat Isaak Tirion in 1753 schreef in ,JDe tegenwoordige Staat uan Zeeland" over de „Paro chie en Heerlijkheid van. 's Heer JanslandEen be knopt uittreksel uit dit ge schrift drukken wij hierbij af. Wij lezen dan o.a, dat „de Opgezetenen er hun leeftogt hadden, niet alleen door de landbouw, maar zich ook niet geneerden om in het Dijkwa ter en de Greuetingen kleine- en schulpvisch te vissen". Priester en Koster, alsmede 31 ge meten Tienden, met de Lammer en Darrinktienden, hetwelk nu echter geen plaats meer heeft. De Regtsoefenihg zowel crimi neel als civiel, over deze Heerlijk heid, wordt ook door een baljuw, zeven schepenen en een selcretaris waargenomen. Deze allen worden door de Heer of door de Vrouwe aangesteld. Het baljuwschap en dc sekretaris wordt thans door de zelfde personen als over Ooster land, bekleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2