Chroesjtsjef verwijst kwestie Formosa naar de Verenigde Naties Amerikaans-Chinese manoeuvres DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland vraagt maatregelen tegen radio-actieve besmetting in West Europa GEEN HUWELIJKSBOOTTOCH TROUWEN GEZIN MET ZEVEN KINDEREN NA BOERDERIJBRAND DAKLOOS Reuzenbommenwerpers botsten 20 DODEN EN RUIM 100 GEWONDEN BIJ VENEZOLAANSE OPSTAND Nieuwe vechtpartijen in Beiroet DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 No. 18426 115e jaargans Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zorg dat de weg van uw ge luk niet loopt over de bouw vallen van het geluk van anderen. TAIPEH, 8-9. Maandagochtend zyn de aangekondigde amfibische oefeningen van de Amerikaanse zevende vloot en nationalistische eenheden bij de kust van zuid-For- mosa begonnen, op ongeveer 45 km van Kao Hsiocng, de belangrijkste haven van zuid-Formosa. De oefe ning moet twee dagen duren. Onder bescherming van „Fury" straalvliegtuigen voeren landings vaartuigen en amfibie-tanks met Amerikaanse en Chinese man schappen naar het rotsachtige strand van Fao Lioeng. Ook Ame rikaanse en Chinese kikvorsman nen namen deel aan de oefening. De landingstroepen werden door de „vijand", die zich verschanst had, bestookt, terwijl zij posities op het strand innamen. Onder dekking van vuur uit de gevechtswagens drongen de mariniers vervolgens dwars door de rijstvelden het land in naar de door de „vijand" bezette punten. Het „landingsfront" was onge veer vijf kilometer breed. AMSTERDAM. De 25-jarige mo torrijder B. Lugl uit Z O. Beemster, die op de Schellingwouderbrug over het IJ tegen de afsluitboom is opgereden, is in het Binnengasthuis waar hij ter verpleging was opge nomen, overleden. Zijn duopassa gier de 58-jarige fabrieksarbeider J. de Haas overleed kort na hét ongeluk ter plaatse. ZIERIKZEESdEWNIEUW^BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Merkwaardige ballonrace ST. NIKLAAS, 8-9. Een merkwaardige ballonrace Is zondag in St. Niklaas (België) gehouden. Twaalf grote luchtballons uit België, Zwitserland, Amerika en Nederland waren op 't stad huisplein gereed voor de start, toen de balloncomman danten onverwacht de op dracht kregen hun best te doen te landen in of bij een meertje vlak bij Antwerpen. Direct na de start wierpen de ballonvaarders honderden lichte handballen als ballast uit over de tienduizenden toeschouwers. De jury moest naar het meertje rijden om alle landingsplaatsen op de stafkaart aan te tekenen. De moeilijkheid hierbij was evenwel, dat sinds enige ja ren bedoeld meertje is opge droogd en de jury het aan de wedstrijddeelnemers opgege ven doel zelf niet kon vin den en San Cristobal. De opstandige pogingen in die steden zijn even wel door het leger onderdrukt. De vier grootste politieke par tijen in Venezuela, vakverenigin gen, kamers van koophandel en studentenorganisaties, hebben ge- eist dat de regering de militaire politie ontbindt. Van deze politie is - naar men gelooft - de mislukte staatsgreep van zondag uitgegaan. Ook wordt het ontslag van onbe trouwbare legerofficieren gevraagd. H.K.H. Prinses Irene heeft maandag Huize Lievendaal in Utrecht, waar zij gedurende haar studietijd zal wonen, betrokken. We zien de PriTises hier in de tuin van Huize Lievendaal. Ondanks het feit, dat de rebellen-activiteit in Libanon sterk afneemt, gaat de oefening van het opstandelingen-leger onverminderd verder. Ook de dames worden terdege met geweren en automatische wapens vertrouwd gemaakt. - Foto: „Het lesrooster geeft velddienst aan Overwerk in augustus 1958 's-GRAVENHAGE, 8-9. In augus tus jl. bedroeg het aantal uren overwerk in fabrieken en werk plaatsen, gemaakt krachtens door de arbeidsinspectie verleende ver gunningen, naar raming 472.167 te gen 447.641 in de maand juli. Aldus bericht men van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Vorig jaar be droegen deze cijfers resp. 762.401 en 's-GRAVENHAGE. Bij Kon. Be sluit van 30 augustus is met ingang van 1 januari 1959 benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis mr. F. H. A. de Graaff. REGERING ACHTER RAPPORT VAN KONINKLIJKE ACADEMIE Aangedrongen wordt op totstandkoming van intern, conventie (Van een speciale A.N.P.-versIaggever) GENEVE, 8-9. De Nederlandse regering stelt zich achter de meningen uitgesproken in het rapport dat de Koninklijke Academie van Weten schappen heeft ingezonden naar de tweede atoomconferentie in Genève. In dit rapport wordt aangedrongen op de totstandkoming van een internationale conventie, waarbij maatregelen worden getroffen tegen mogelijke radio-actieve besmettingen in west-Europa. De regering is verheugd, dat de academie deze zaak als een West europees probleem aan de orde heeft willen stellen. Aldus verklaarde dr. H. Riemens, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, adviseur voor atoomzaken bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, die lid is van de Nederlandse delegatie in Ge nève, desgevraagd tegenover een verslaggever van het A.N.P. Repercussies Het is heus niet zo, aldus dr. Rie mens, dat Nederland speciale be langen juist op dit punt heeft. Alles wat in enige w.-Europees land op dit gebied gebeurt, kan repercussies hebben voor andere Westeuropese landen. Als voorbeeld noemde dr. Riemens het ongeluk, enige tijd ge leden, in de Britse plutoniumfa- briek te Windscale. De daarbij vrij gekomen radio-activiteit is in ons streerd. Het was geenszins veront land te Rijswijk (Z.H.)- geregi- rustend, want de hoeveelheid was minimaal, maar het demonstreert toch - aldus dr. Riemens - het nauwe verband dat er in Europa op dit punt tussen de gebeurtenis sen in de afzonderlijke landen be- LONDEN. De bevolking van het stadje Wickford is getuige geweest van een uniek schouwspel: een bruispaar dat zich zwemmend naar de kerk begaf. Door de zware regenval was de kerk in een diep meertje komen te staan. Een bootje was niet voor handen en de geestelijke in de kerk achtte de kans op het doorgaan van de plechtigheid niet groot. Deze sombere gedachte werd echter niet gedeeld door het bruids paar Maureen Marsh-Feiley en Philip Narbeth. Samen met de broer van Philip, die als getuige optrad, gingen zij, slechts in bad pak gekleed, te water. Voorop de twee mannen, met één hand zwem mend omdat zij de witte bruids japon van MaxLreen en hun eigen kleding op hun hoofden moesten vasthouden. Dan volgde, school- slags, de bruid. Na de huwelijksvoltrekking keer de men op dezelfde wijze naar het „vasteland" terug. Geen conferentie Op een vraag of de Nederlandse regering voornemens is op dit ter rein bepaalde initiatieven te ne men, antwoordde dr. Riemens, dat de regering de -internationale ont wikkelingen op dit punt met grote aandacht volgt, doch dat zij in bet. tegenwoordige stadium geen aan leiding ziet om bijvoorbeeld een conferentie hierover voor te stel len. De weg naar de gevraagde in ternationale conventie, aldus dr. Riemens, wordt reeds gewezen door het Euratomvehdrag, waarin aan de leiding van Euratom in deze bepaalde taken zijn opgedragen. Wij in Nederland hebben echter het gevoel, dat wij op grond van onze geografische positie niet vol doende hebben aan een verdrag tussen de zes Euratomlanden. De Rijn bijvoorbeeld stroomt ook door Zwitserland, dat niet aan Euratom deelneemt. Daarom zouden wij graag zien, dat er regelingen wor den getroffen in een wat groter in ternationaal verband. Voorlopig zal de Nederlandse re gering afwachten, aldus dr. Rie mens, wat de atoomconferentie in deze zal opleveren en wat de reeds bestaande internationale organen - het atoombureau van de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking en dat van de V.N. in Wenen - zullen ondernemen. HEERHUGOWAARD, 9-9. Het gezin van de heer P. Tromp te Heerhugowaard, man, vrouw en ze» ven kinderen, is vannacht dakloos geworden door brand in de boerde rij waar het gezin woonde. Toen buren de heer Tromp tegen half twaalf waarschuwden, dat zijn be doening in .brand stond, was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewoners zich ternauwernood en met niet veel megr aan het lichaam dan nachtgoed, hebben kunnen red den. De boerderij is volledig in ROTTERDAM. Twee politieagen ten zijn' zaterdagmiddag op de Hoogstraat te Rotterdam op de apenjacht geweest. Het dier was aan zijn baas, een 52-jarige matroos ontsnapt, toen deze op het markt terrein liep, en in een boom ge klommen. De brandweer moest er tenslotte aan te pas komen om de aap er uit te krijgen. vlammen opgegaan, waarbij ook de hooioogst, landbouwwerktuigen en het meubilair van het woonhuis verloren gingen. De brandweer heeft niet veel meer kunnen doen dan een nabijgelegen huis en de kerk voor de vlammen te sparen. De oorzaak van de brand is tot nu toe niet bekend. SPOKANE, 9-9. Twee reusachti ge straalbomrnenwerpers van het t/pe B-52 van*de Amerikaanse stra tegische luchtmacht zijn maandag avond boven de Amerikaanse basis Fairchild (Washington) met elkaar in botsing gekomen Volgens niet- officiële berichten zouden alle be manningsleden van de twee toe stellen om het leven zijn gekomen. De brandende wrakstukken kwa men over een groot gebied ver spreid neer. Sovjet-premier vraagt terugtrekking van Amerikaanse vloot MOSKOU, 8-9. Premier Chroestj- tsjef van de Sowjet-Unie heeft pre sident Eisenhower zondag in een boodschap gewaarschuwd, dat er geen vrede in het Verre Oostan kan heersen voordat de Amerikaanse vloot zal zgn teruggetrokken. Dit werd maandagavond door het Rus sische persbureau Tass bekendge maakt. Chroesjtsjef verklaarde een aan val op communistisch China als een aanval op de Sowjet-Unie te zul len beschouwen. Hij is van mening dat de kwestie-Formosa door de Verenigde Naties moet worden be handeld. Chroesjtsjef noemde het Amerikaanse optreden in het Verre Oosten openlijke provocatie en drong aan op terugtrekking van de Amerikanen van Formosa. „Het zou de mogendheden verboden moeten zijn vloten en luchteenhe- den van het ene einde der wereld naar het andere te sturen voor chantage- en intimidatiedoelein den". Volgens de Russische premier ligt de voornaamste reden voor „de buitengewoon gevaarlijke toestand bij Formosa in het feit dat Ame rika gewapenderhand het oude Chinese gebied Taiwan (Formosa) en de Penghuletato-eilanden (Pes cadores) heeft bezet, deze bezet ting laat voortduren onder het mom van steun aan Tsjang Kai FRANKRIJK Nederlandse vrachtauto sloeg over de kop Eén dode 's-GRAVENHAGE, 8-9. Tijdens de verplaatsing naar Frankrijk voor een NAVO-beproeving van militaire voertuigen, waaraan ook door Nederland wordt deelgeno men, Is vrijdag 5 september een Nederlandse auto geslipt en over de kop geslagen. De twee inzittenden, de korpo raal-chauffeur B. Oostdam, van de inspectie technische dienst en de technische ambtenaar E. J. Voshol van het directoraat materieel land macht, beiden uit Den Haag, wer den gewond. De korporaal kon worden over gebracht naar Nederland en is op genomen in het militair hospitaal te Den Haag voor behandeling van een lichte hersenschudding. De heer Voshpl werd opgenomen in het zie- akenhuis te Langres, waar hij za terdagavond aan de bekomen ver wondingen overleed. Het stoffelijk overschot wordt naar Nederland overgebracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld. §jek en zijn agressie tot de eilan den voor de kust van het vasteland tracht uit te breiden. Amerika tracht zich hier de rol van politie man voor de wereld aan te meten. „Op dit verantwoordelijk moment vraagt de Russische regering de Amerikaanse regering dringend re delijkheid te betrachten en geen stappen te doen die onherstelbare gevolgen met zich meebrengen. Het hangt geheel van de verdere stap pen der Amerikaanse regering af of er vrede in het Verre Oosten zal heersen dan wel of dit gebied een gevaarlijke broedplaats voor oorlog 2al blijven". Chroesjtsjefs boodschap volgde na een voltallige zitting van het centrale comité der Sow jet-com munistische partij op vrijdag jl. Verklaring van Elsenhower NEWPORT, 8-9. President Eisen hower zegt in een verklaring van uit zijn vakantiehoofdkwartier, dat de gevaarlijke toestand in het Verre Oosten te wijten is aan „niet uitge lokt militair optreden" van de Chi nese communisten. De perschef van de president zei dat Eisenhower op de jongste nota van Chroesjtsjef zal antwoorden zodra hij gelegenheid heeft gehad die beter te bestuderen. Vakbonden trokken stakingsoproep in CARACAS, 9-9. De Venezolaan se regeringsjunta heeft maandag avond in Caracas bekendgemaakt, dat bij de opstand van zondag 20 mensen om het leven z\jn gekomen en 120 gewond. De vakbonden hebben maandag de stakingsoproep ingetrokken en alle arbeiders verzocht het werk te hervatten. De junta heeft een interministe riële commissie benoemd die een wet moet voorbereiden welke een gevangenisstraf van ten hoogste dertig jaar stelt op alle misdaden tegen de staat. De minister van Binnenlandse Zaken, Quevedo, maakte maandag avond bekend, dat in Caracas en andere steden tegen een groot aan tal mensen arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd. Hij onthulde dat zondag gelijk met de coup in Ca racas, zich ernstige ongeregeldhe den hebben voorgedaan in La Cruz BEIROET, 8-9. Bij gevechten tussen Tasjnaken en Hansjaken, twe egroepen Armeniërs, in Beiroet zijn wederom vijf personen omge komen, aldus heeft de Libanese politie meegedeeld. De Tasjnaken steunen de rege ring, de Hansjaken de oppositie. De vete tussen de groepen is echter van veel oudere datum dan de moeilijkheden tussen regering en oppositie. IN BOODSCHAP AAN EISENHOWER,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1