/V Amerika bereid gesprek met China te hervatten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afbeelding in kleuren van Sint Andreas gevonden in kerkje te Sir Jansland MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 No. 18425 115e Jaargang ZIERlKZGGSdËSNIGUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTJES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en 'vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per jtuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Massale betogingen in de grote Chinese steden WASHINGTON, 7-9. De Ameri kaanse ambassade In Warschau heeït van Washington opdracht ge kregen aan de ambassade van com munistisch China in de Poolse hoofdstad bevestiging te vragen van een voorstel van Tsjou En-Lai om de besprekingen met de Ver. Staten op ambassadeursniveau te hervatten. Tsjou verklaarde zaterdag in een radiorede, dat Peking bereid is deze besprekingen, die eind vorig jaar in Genève werden afgebroken, te hervatten. In Washington hoopt men, dat als gevolg hiervan de cri sis om de nationalistische eilanden voor de Chinese kust, aan de con ferentietafel zal kunnen worden besproken. In diplomatieke kringen is men verrast over de snelheid waarmee president Eisenhower, die zaterdag zijn vakantie in Newport (Rhode Island) had onderbroken voor over leg in Washington, heeft gereageerd op de rede die premier Tsjou En- Lai zaterdag uitsprak, kort voor Eisenhower in Washington aan kwam. Men verwacht dat de Ver. Staten op een conferentie met de Chine zen er naar zullen streven dat Pe king afstand doet van geweld als middel om de aanspraken op Que- moy, Matsoe en andere nationalis tische eilanden te verwezenlijken. In 1955 en 1956 hebben de Ame rikanen en Chinezen in Genève op ambassadeursniveau geconfereerd, zonder veel te verwezenlijken. Eind vorig jaar werd de Ameri kaanse ambassadeur die dit ge sprek voerde, Johnson, op een an dere post benoemd. Doordat de Chi nezen geen genoegen namen met een gesprekspartner van een lagere rang, in afwachting van een op volger voor Johnson werd toen de conferentie afgebroken. In juli hebben de Ver. Staten reeds gepro beerd de conferentie weer op gang te brengen door te verklaren, dat de Amerikaanse ambassadeur in Polen het gesprek zou kunnen her vatten. Territoriale wateren Inmiddels zijn zondag in de grote Chinese steden massale betogingen gehouden tegen Amerikaanse „agressie" in het gebied van For mosa. Mendes-France tegen de nieuwe grondwet PARIJS, 6-9. Mendes-France, de gewezen radicale premier van Frankrijk, heeft verklaard, dat hij „neen" zal zeggen bij het referen dum van 28 september over de nieuwe grondwet. Hij noemde het ontwerp „gevaarlijk voor het land, gevaarlijk voor de rust in het land en gevaarlijk voor de democratie". In Griekenland zijn de laatste dagen van vorige week achttien personen als gevolg van stormen om het leven gekomen. Bij een luchtgevecht boven de Straat van Formosa zij nmaandag- ochtend vijf communistisch-Chinese Mig-straaljagers neergeschoten en twee andere licht beschadigd, aldus een bekendmaking van de nationa- listisch-Chinese regering op For mosa. Voorts heeft Peking zondag de Ver. Staten beschuldigd van schen ding der Chinese territoriale wa teren, die vorige week tot twaalf mijl zijn uitgebreid. Amerikaanse oorlogsschepen hebben zondag een nationalistisch konvooi met voor raden voor Quemoy begeleid. Vol gens een officiële Amerikaanse be kendmaking geschiedde dit op ver zoek van de nationalistische auto riteiten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking verklaarde zondag dat een dergelijke schending van de Chinese soevereiniteit „gevaarlijk" is en dat de regering in Peking ernstig tegen herhaling waar schuwt. Onrust in Caracas VENEZOLAANSE OFFICIEREN IN OPSTAND BIJ AFWEZIGHEID VAN STAATSHOOFD Vakbonden kondigden algemene slaking af CARACAS, 7-9. Een groep offi cieren en leerling-officieren van de opleidingsschool der Venezolaanse militaire politic is zondagochtend in opstand gekomen, gebruik ma kend van de afwezigheid van het hoofd der militaire junta van schout-by-nacht Larrazabal, die een inspectiereis door het oosten van het land maakt. De rebellen, gesteund door tanks, maakten zich 's ochtends om drie uur meester van het ministerie van Defensie - waar zij de minister ge vangen namen - zij omsingelden het regeringspaleis en bezetten de radiostations van de stad. Na verloop van enkele uren maakt een der juntaleden, kolonel Quevedo, echter bekend, dat de op stand onderdrukt was en dat het leger en de marine trouw waren gebleven. Doch na deze verklaring is het onrustig gebleven in Cara cas en al waren de opstandelingen uit de radiostations verdreven, zij hielden het paleis met hun tanks omsingeld en van tijd tot tijd werd geweer- en machinegeweervuur ge hoord. Aanvankelijk liet het zich aan zien dat er weinig gevochten werd. Doch naarmate de dag vorderde deden geruchten de ronde volgens welke er 40 doden en 200 gewon den zijn. De radio riep de bevol king op bloed af te staan voor de gewonden. Eén der leiders van de opstand, luitenant-kolonel Hely, is door het leger gearresteerd. Hij was onlangs heimelijk het land binnengekomen, nadat hij met andere hoge offi cieren in juli was verbannen we gens een poging tot een staatsgreep onder leiding van generaal Castro Leon. De militaire politie schijnt de voornaamste deelneemster aan de coup te zijn. De Britse rassenmoeilijMieden LONDEN. De eerste minister van Jamaica, Norman Manley en de vi ce-premier van de Westindische Federatie, dr. Lacorbiniere, hebben zaterdag een bezoek gebracht aan Notting Hill bij Londen, waar zich de afgelopen week ernstige onlusten tussen blanken en kleurlingen heb ben voorgedaan. De ministers heb ben met mensen uit hun landen gesproken die bij de relletjes be trokken zijn geweest. Minister Manley verklaarde na afloop, dat de mensen die hij ge sproken had rustig en kalm waren. Hij had hen beloofd dat zij volledig 1 beschermd zullen worden. Zodra het nieuws van de opstand bekend werd, kondigden de vak bonden een algemene staking af. De politieke partijen riepen de be volking op tot massale demonstra ties voor de junta. In het centrum" van de stad werd een betoging ge organiseerd, waarop de bevolking werd aangeraden barricades op te werpen ter verdediging van de de mocratie. Hoe Nederland zich vermaakt 's-GRAVENHAGE, 6-9. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers liep het aantal bezoekers aan vermake lijkheidsinstellingen terug van ruim 115 miljoen in 1956 tot 111% mil joen in 1957. Per inwoner berekend daalde het aantal bezoeken van 10.6 in 1956 tot 10 2 in 1957. Het bios coopbezoek maakte 58 procent van het totaal uit (in 1956: 60 pet.). Ondanks deze teruggang in de bezoekersaantallen steeg het door het publiek bestede bedrag van 136 miljoen gulden in 1956 tot 138% miljoen in 1957. Gemiddeld gaf de Nederlander in 1957 f 12,65 voor vermaak uit, een dubbeltje meer dan in 1956. Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 19 cent belasting. De totale belasting opbrengst bedroeg ruim 28% mil joen. „Statendam" maakt wereldreis ROTTERDAM, 6-9. Op 6 januari 1959 zal het s.s. „Statendam" van de Holland-Amerika Lijn uit New York vertrekken voor een vakantie reis rond de wereld, die 111 dagen zal duren. Er zullen daarbij 62.000 kilometer worden afgelegd en 29 plaatsen in 23 landen zullen wor den aangedaan. De tocht wordt on derbroken door een reeks uitstapjes naar allerlei bezienswaardigheden De reis gaat van New York, naar Afrika en dan rond Kaap de Goede Hoop naar China en Japan. Via Honolulu en San Francisco gaat de reis door het Panamakanaal terug naar New York (een reisje, dat zon der de uitstapjes op zijn voordeligst op f 12.160 komt). STADSKANAAL. Een ruim 1%- jarig zoontje van de familie Brou wer te Stadskanaal, is bij het spe len te water geraakt en verdron ken. GEMEENTERAAD OOSTERLAND P.v.d.A.-fractie heeft geen bezwaar tegen samenvoeging met Nieuwerkerk en Ouwerkerk Diverse getneentevertegenwoordlgers benoemd De raad dezer gemeente verga derde op disdag 2 september onder voorzitterschap van burgemeester Laurense. Aanwezig alle leden. Zij worden door de voorzitter welkom geheten, inzonderheid richt de voozitter zich tot de nieuwge- kozenen, de heren A. L. Bakker en Jac. van der Zande (beiden arb.). Op hartelijke wijze worden ze wel kom geheten in de raad, en de voor zitter hoopt dat beiden hun beste krachten zullen geven in het belang der gemeente. Hierna wordt van alle leden, in alphabetische volgorde eerst de zuiverings- en daarna de ambtseed afgenomen. Bij de wethoudersverkiezing werd zoals gemeld, de heer Zeijler (V.V. D.) herkozen, terwijl in de plaats van de h'eer Stoutjesdijk (C.H.U.) werd gekozen de heer Bakker (Arb.). Hierna werd de vergadering voor de tijd van 30 minuten geschorst. Bij de ingekomen stukken was o.m. een mededeling van goedkeu ring door Ged. Staten van het raadsbesluit van 18 maart 1958 tot wijziging van de gem. x-egeling Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland. Verder een goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit van 23 juli 1958 be treffende een geldlening groot f 36.000, gesloten met de Bank van Ned. Gemeenten .zomede een kas geldlening van f 250.000. Een wijziging van de bebouwings voorschriften Uitbreidingsplan der gemeente (raadsbesluit van 12 april 1958) wordt goedgekeurd. Om namens het gemeentebestuur als gemachtigde op te treden in de te houden openbare vergadering door Ged. Staten te Nieuwerkerk op woensdag 10 september a.s. in verband met de plannen tot ge meentelijke herindeling, wordt be noemd burgemeester Laurense. De P.v d.A -fractie verklaart bij monde van de heer Bakker, dat zij geen bezwaar heeft tegen een sa menvoeging van de gemeenten Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, echter met dien ver stande, dat de nieuwe bestuurszetel dient gevestigd te worden in het raadhuis te Oosterland, omdat dit het meest aan de verwachtingen beantwoord. De andere leden ver klaren zich vierkant tegen samen voeging, doch als dit eventueel af gedwongen zou „moeten worden, zouden zij ook er voor zijn, dat het raadhuis alhier de centrale be stuurszetel zou worden. Alleen de heer Stoutjesdijk (C.H.U.), is van mening, dat de vestiging van deze zetel aan de nieuw te vormen ge meenteraad dient te worden over gelaten. Aangegaan worden nog vaste geldleningen van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten: A. geldlening groot f 21.000 ad 4% pet. per jaar; B. geldlening groot f 13 000 ad 47/8 pet. per jaar. Deze laatste dient voor financiering rio lering langs de Lage Rampertse- weg. Bij de Raad van Advies Stichting Rode Kruis Ziekenhuis te Zierik zee wordt benoemd: de burgemees ter. Bij Algemeen bestuur Stichting Centrale Werkplaats „Schouwen- Duiveland": de burgemeester. Raad van bestuur Reinigingsdienst Dui- veland: de voorzitter en wethou der Bakker. Bestuur der Waterlei ding Maatschappij „Schouwen-Dui veland": de voorzitter en wethou der Zeijler. Herbenoemd worden als leden commissie ingevolge de Woonruimtewet 1947 de heren: Fr. van der Have Lz., Joh. Hage, L. Klink, Fr. Koster, J. Kwaak, en als plaatsvervanger de heer Abr. de Bruine Jacobz. Idem in de Commis sie tot wering van schoolverzuim de heren: Krijn Goudzwaard Cz Jan Stouten Cz., G. Beverloo en E. J. de Valk. In de Commissie Sir- jansland de heren A. Heule, L. M. Kraak en A. Mol. Een verzoek tot ontheffing beta ling rioolbelasting en reinigings rechten over 1958, door E. J. van der Haven, wordt afgewezen, zo mede het verzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholis me te Middelburg voor een jaar lijkse subsidie. Hierna wordt de vergadering door de voorzitter gesloten. CYPRUS NICOSIA, 7-9. De Griekse ver zetsbeweging Eoka op Cyprus heeft zondag in Famagusta vlugschriften verspreid, waarin wordt gezegd dat er voor elke vermoordè Griek een Engelsman zal sterven. Men kan een kleine mond, maar toch een grote bek heb ben. Prijsverhoging aardolieprodukten 's-GRAVENHAGE. 8-9. Als ge- volg van recente stijgingen van de wereldmarkt-noteringen zijn met ingang van lieden, maandag 8 sep tember, de verkoopprijzen van en kele aardolieprodukten verhoogd. Deze verhoging bedraagt voor gasolie, autogasolie, huisbrand olie en dunne stookolie 20 cent per 100 liter. Ook enkele zware stookoliën on dergaan een geringe pi-ij sverho- ging, nl. f 1,35 per 1000 liter voor stookolie 300-500 sec. en f 0,80 per 1000 kg voor stookolie 800 sec. De verkoopprijzen van de ove rige produkten ondergaan geen wijziging. Schatgraverij DJAKARTA, 8-9. Naar aan leiding van aanhoudende ge ruchten-over een fantasti sche schat, die nabij de desa Djembajan, 30 kilometer van Samarinda aan de oostkust van Borneo zou zijn begra ven, heeft de gouverneur van oost-Borneo een expeditie van vijftien man derwaarts gezonden om een onderzoek in te stellen. Volgens de ge ruchten zou de schat bestaan uit zeven grote en vijftien kleine potten met juwelen en sieraden, welke zouden heb ben toebehoord aan de ko ningin van het voormalige koninkrijk Merangan op Borneo. Mensen, die beweer den afstammelingen te zijn van de laatste koning van Merangan, hebben vruchte loos getracht de schat uit te graven. Het ontbrak hun aan de nodige financiële en ma teriële middelen daartoe. De gouverneur heeft bekend ge maakt, dat hij zal trachten de schat tot staatsbezit te doen verklaren. Het pamflet verwijst naar het bestand, dat op 4 augustus is afge kondigd door de Eoka-leider Dig- henis, maar spreekt de verwachting uit, dat de Britten zich niet aan het bestand zullen houden. Verontwaardiging over geven van sloopvergunning Wandschilderingen over oppervlakte van 13.50 x 2.50 meter ZIERIKZEE, 6-9. Oudheidkundigen op Schouwen-Duiveland zijn ver ontwaardigd over het feit, dat Mo numentenzorg een sloopvergunning heeft verstrekt voor de kleine Her vormde kerk te Sirjansland, waar in - zoals vorige week reeds door ons gemeld - enige muurschilde ringen zijn ontdekt, die dateren van vlak na de Reformatie (de tweede helft van de zestiende eeuw). Tegen de beslissing van Monu mentenzorg om de uit de eerste helft van de zeventiende eeuw da terende preekstoel over te brengen naar een kerkje in Capelle aan de IJssel, is hizonder veel verzet ge komen, o.a. van het dagelijks be stuur van de Vereniging „Stad en Foto links: de Franse premier De Gaulle stapt in Parijs uit zijn wagen om het Elyssees-paleis binnen te gaan voor een belangrijke vergadering van de Franse minister- raar onder voorzitter schap van president Coty De vergadering keurde na ampele studie de tekst van De Gaulle voor de nieuwe Franse grondwet goed. Op 28 september zal het Fran se volk over deze grond wet stemmen. - Foto rechts: de Parijse artiest Jean Meroier (midden) kijkt toe terwijl een lid van zijn staf werkt aan 'een affiche ter voorbe reiding van het nationale referendum over de grondwet. Lande". De stadsarchivaris en conserva tor van het Zierikzeese gemeente museum, de heer P. van Beveren, die tevens lid is van het dagelijks bestuur van de Vereniging „Stad en Lande", sprak zelfs van een In- culturele daad en het roven van kunstschatten. Het kerkje te Sirjansland is het enige gebouw op het eiland waar muurschilderingen zijn gevonden. Naast de preekstoel is een gedeelte van de bepleistering losgemaakt, waarachter men een afbeelding in kleuren vond van Sint^ Andreas. Verdere onderzoekingen hebben uitgewezen, dat rechts van de preekstoel over een oppervlakte van 13.50 x 2.50 meter wandschil deringen zijn aangebracht, terwijl ook links van de preekstoel schil deringen zijn aangetroffen. De bepleistering rechts van de preekstoel, waar men de afbeelding van het Sint Andreaskruis vond, is over een lengte van twee meter en een breedte van een halve meter voorzichtig weggehaald. Onderaan is de naam Andreas in gothische letters duidelijk te lezen. De kleu ren zijn blauw, geel en roodbruin. Vrijdag heeft de kunstschilder Smoorenburgh uit Amsterdam, ver gezeld door de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, inspecteur voor roe rende monumten uit Den Haag, een bezoek aan het kerkje gebracht. Het kerkje dateert uit omstreeks 1500. Het was een rooms-katholieke kerk, doch na de Reformatie werd alles wat aan het katholieke geloof herinnerde, weggewerkt. De muren van de kerk moeten toen bepleis terd zijn. Onderhandelingen over restau ratie, die Monumentenzorg daartoe met het Nationaal Rampenfonds heeft gehouden, liepen op niets uit. Het Rampenfonds wilde geen gel den beschikbaar stellen voor res tauratie; men wilde we] een ge heel nieuwe kerk schenken. Monu mentenzorg slaagde er op andere wijze niet in om "gelden bijeen te krijgen om de kerk te restaureren. Het Rampenfonds wilde ook de oude preekstoel niet in een nieuwe kerk hebben, hoewel het kerkbe stuur van de Hervormde Gemeente te Sirjansland de oude preekstoel graag had behouden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BIERVLIET. Op de markt te Biervliet is onder grote belangstel ling uit visserijkringen en burgerij het monument onthuld ter ere van Willem Beukelszoon. De onthulling geschiedde door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen is een plaat in de handel gebracht met lessen voor zwangerschaps- gymnastiek. Zij zijn bedoeld voor die moeders, die niet in de gelegen heid zijn om de cursussen zwanger- schapsgymnastiek te volgen. Ook is op de plaat een aantal oefenin gen-opgenomen voor de eerste pe riode na de bevalling. 's-GRAVENHAGE. De cursus openbaar kunstbezit hervat haar uitzendingen na de gebruikelijke zomerpauze op vrijdag 12 septem ber, om 18.50 uur - ditmaal met een toelichting van prof. dr. J. G. van Gelder, voorzitter der stich ting, bij een aquarel van Vincent van Gogh. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1