Amerika zal niet aarzelen strijdkrachten te gebruiken voor veiligheid van Formosa Communistisch China breidt territoriale wateren uit DE ZIERIKZEESCHE COURANT VELE GEWONDEN BIJ DEMONSTRATIES TIJDENS TOESPRAAK VAN DE GAULLE NIEUWE DORPSTOREN TE OUWERKERK VRIJWEL GEREED Aan te schaffen vuilnisemmers zullen in bruikleen worden verstrekt Z.V.U. stelde gevarieerd winterprogramma samen voor Schouwen-Duiveland VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1058 No, 18124 115e jaargang e ZIGRIKZEGSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmnn, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Eisenhower waarschuwt Communistisch China NEWPORT, 4-9. President Eisenhower zal niet aarzelen Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken voor de verdediging van de nationalistische eilanden voor de kust van communistisch China, als h(j dat nodig acht voor de veiligheid van Formosa. Dit heeft minister Dulles donderdag verklaard te Newport (Rhode Island), waar de president met vakantie Is. Dulles legde zijn verklaring af met machtiging van de president, nadat hij meer dan anderhalf uur met hem had geconfereerd. De minister zei, dat Eisenhower niet zal aarzelen te concluderen dat Formosa zelf bedreigd wordt, als er een aanval wordt gedaan op Que- moy, Matsoe of andere nationalistische eilanden voor de kust van hot Chinese vasteland. Dulles legde er de nadruk op, dat Eisenhower nog niet tot die con clusie was gekomen. Als dat wel geschiedt, zal actie volgen die „zo wel te juister tijd als doelmatig" is. De Verenigde Staten hebben on danks het uitgesproken voornemen van de communisten om Quemoy aan te vallen, nog niet de hoop opgegeven, dat Peking niet de vre deswil van de mensheid zal willen trotseren. „De president en ik hopen op recht dat het Chinese communis tische regime niet weer, zoals in Korea, de gx'ondbeginselen zal tar ten waarvan de wereldorde af hangt, nl. dat strijdkrachten niet gebruikt dienen te worden om ter ritoriale verlangens te bevredigen", zo zei Dulles. Elk gebruik van naakt geweld zal een kwestie,op werpen die ver boven de eilandjbs voor de kust en zelfs de veiligheid van Formosa uitgaat. Een derge lijke ontwikkeling zou „wijdver spreid gebruik van geweld in het Verre Oosten aankondigen, dat de vitale posities van de vrije wereld en de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar zou brengen", zo waarschuwde Dulles. Overigens voegde hij hier nog aan toe, dat het niet „voor de hand ligt" dat de pogingen die de Chi nese .communisten doen of moge lijk nog zullen doen, „niet kunnen worden bedwongen door de moe dige en zuiver defensieve inspan ning" van de nationalistische strijd krachten van Formosa met de „aan zienlijke logistieke bijstand die de Verenigde Staten verschaffen". Dulles bracht in herinnering, dat bij de bespreking met Chinese af gevaardigden, die in de afgelopen drie jaar in Genève zijn gevoerd, de Verenigde Staten hebben gepro beerd om tot een wederzijdse af zwering van het gebruik van ge weld, behalve voor zelfverdediging, te komen. Dulles drong donderdag opnieuw aan op aanvaarding van dit denkbeeld, als de enige moge lijke beschaafde procedure in in ternationale betrekkingen. Tegenstanders nieuwe grondwet met traangas verspreid PARIJS, 4-9. Generaal De Gaulle heeft In een toespraak op de Place de la Republique te Parijs de Fran sen opgewekt „ja" te zeggen op de nieuwe grondwet bij het referen dum van 28 september. Politie en brandweer hadden een kordon om het plein gelegd en op balkons en voor ramen hadden rechercheurs postgevat. De politie had heel wat te stellen met demonstranten die poogden Oude luidklok werd aangebracht Onder grote belang stelling, vooral van de schooljeugd, is woensdagmiddag de 1260 kilogram we gende luidklok voor de nieuwe dorps toren van Ouwer- kerk naar boven ge hesen en op zfjn plaats gebracht. Deze klok - die voorheen klepelde - zal over korte tydal kantelend zjjn fraai donker geluld over het dorp doen horen. Op de zware bron- ze klok, zoals bekend wonder boven won der gespaard van de smeltkroezen van de bezetter, staat in re liëf geschreven: „Sdlvator is my de naeme gegheven als men M (duizend) vont geschreven en CCCCC( vijfhonderd) jaer na ons Heer en doot't was Peter Wagheven die my te Mechelen goot". Sinds woensdag hangt de fraaie uit het jaar 1500 date rende klok nu weer in de klokkestoel van de slanke nieuwe dorpstoren, die mid den op de Ring is opgetrokken. Het binnenwerk van de toren, een ontwerp van architect ir. F. H. Klokke te Amers foort, moet nog af gewerkt worden, terwijl ook het uurwerk nog moet worden aange bracht. De toren zal worden voor zien van vier wijzerborden van rood koper met een verlichting be staande uit gesloten elementen De te installeren luid-installatie zal een elektrische zijn. Dank zij een oorlogsschadever goeding en een bij-financiering van het Nationaal Rampenfonds kon Ouwerkerk de middelen vinden om de slanke dorpstoren te doen bou wen, hetgeen is geschied door de aannemer fa Prince te Haamstede. De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw namen een aanvang in Juni van het vorige jaar. Voor Een beeld van de hijswerkzaamheden waarbij de jeugd van Ouwerkerk in grote getale aanwezig was. De bronzen klok heeft een gewicht van 1260 kilogram. de fundering werd gebruik ge maakt van 20 betonpalcn van acht meter lengte. De hoogte van de to ren, de weerhaan meegerekend, be draagt 39 meter. Aan de voet be draagt de omvang van het bouw werk 5 40 bij 4.40 meter. Tot een hoogte van 2.90 meter is de toren bekleed met natuursteen. Met het gereedkomen van de toren is het dorpscentrum van Ouwerkerk aan zienlijk verfraaid. Een oude sme derij ter plaatse zal nog worden opgeruimd opdat begonnen kan worden met de bouw van een ver enigingsgebouw. Ouwerkerks cen trum zal dan eerst recht volkomen up to date zijn. het kordon te doorbreken. Zij kreeg versterking en er zijn arrestaties verricht. De betogers begonnen met stenen te gooien. Een paar auto's zijn omgeworpen en een politieman werd gewond door een steen die door een ruit van zijn auto werd gegooid. De betogers zijn door de politie achtervolgd en er zouden verscheidene gewonden zijn ge vallen. Hier en daar heeft de politie de sabels getrokken of traangas ge bruikt om de tegenstanders van de nieuw grondwet te verspreiden. Het hoofdbureau van politie heeft ontkend, dat er van vuurwapens gebxuiik zou zijn gemaakt. De politie heeft later meege deeld, dat er 24 politiemannen zijn gewond. Zes van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de eerste berichten, al dus de politie, zijn er onder de be togers een stuk of tachtig gewon den gevallen. Negentig waren voor identiteitscontrole opgebracht. Grote uienexport tegen lage prijzen 's-GRAVENHAGE, 5-9. - In de uiencentra van ons land heerst reeds enige weken achtereen een grote bedrijvigheid. In grote hoe veelheden worden uien geëxpor teerd: in augustus wekelijks meer dan vijf miljoen kg. Hierdoor wa ren de uien na de tomaten het voornaamste exportprodukt uit de tuinbouwsector. Engeland ls een belangrijke af nemer, direct gevolgd door west- Duitsland. Naar België gaan geen Hollandse uien, want de grenzen van dit land zijn sedert een maand voor dit produkt gesloten. De grote vraag voor export heeft echter niet tot gevolg gehad dat de prijzen zijn opgelopen, Integendeel. De laatste weken hebben deze een voortdurend dalende lijn te zien gegeven. Thans wordt voor de ex port geschikte middelkwaliteit rond 9 cent per kilogram betaald. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een nieuwe bierbrouwerij geopend in Den Bosch. De brouwerij is de grootste van Europa. - Foto: na de open stelling maakte Z.K.H. de Prins een rondgang door het brouwerij- complex. GEMEENTERAAD ELLEMEET Aanbesteding rioolwaterzuiveringsinstallatie 5 september De raad van Ellemeet kwam dinsdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer J. M. Dalebout. De secretaris leest voor een be sluit van de Commisaris der Ko ningin in Zeeland, waarbij de heer Dalebout tot wnd. burgemeester wordt aangewezen, tot het tijdstip, dat een der wethouders als zodanig kan optreden. De voorzitter richt een bijzonder woord van welkom tot de heer J. C. Linders, welke voor het eerst zijn intrede doet in de raad. Hierna wordt overgegaan tot be ëdiging der raadsleden. De voor zitter legt als eerste de eed in eigen handen af. Na' de wethoudersverkiezing (zie hiervoor ons nummer van gisteren) werd de agenda in vlot tempo af gewerkt. Onder de ingekomen stukken be vindt zich een besluit van G.S. dat de presentiegelden zijn vastgesteld op f 10 per lid per bijgewoonde ra ads vergadering. Wethouder de Jonge brengt ver slag uit over de door hem bijge woonde algemene vergadering van de Vleeskeuringsdienst voor Schou- wen-Duiveland De begroting voor 1959 van deze dienst ontlokt de heer Gast de opmerking, dat de Vlees keuringsdienst te veel kost. Ge noemd raadslid vraagt zich af of er nu niet een deskundig persoon is, die kan beoordelen op welke wijze tot een verantwoord geheel kan worden gekomen. Het antwoord van de Iierverka- velingscommissie over de lozing van gier in een slootje achter de gemeentewoningen aan de Burg. de Bruijnstraat wordt zeer onbevredi gend geacht. De heer de Graaf pleit voor het zoeken van contact met de Inspectie van de Volksge zondheid. B en w. zullen de mogelijkheid onderzoeken om voor de mestput der naburige boerderij aansluiting op de riolering te verkrijgen. Ten behoeve van de te houden rundvee-fokdag te Zierikzee zal een bedrag van f 20 worden beschik baar gesteld. Op voorstel van b. en w. wordt afwijzend beschikt op een verzoek om subsidie van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Het is gemakkelijker een 1 leeg hoofd hoog te dragen dan een vol. i Aanbesteding rioolwater zuiveringsinstallatie De voorzitter deelt mede, dat op 5 september a.s. de openbare aan- besteding zal plaats vinden van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Een verzoek van b. en w. van Zierikzee om de hiervoor vastge stelde bijdrage te betalen voor een leerlinge die het onderwijs in de brugklasse volgt, geeft veel dis cussie. B. en w. stellen voor om vanaf nu alleen te betalen aan de ouders, wanneer een leerling slaagt voor het toelatingsexamen. De bij drage zal dan slechts voor een jaar worden toegekend. De heer Gast kan zich hiermee wel verenigen, doch dan dient in het gegeven geval de bijdrage niet te worden verleend, daar de be treffende leerlinge thans voor het tweede jaar het onderwijs in de brugklasse volgt. De voorzitter antwoordt, dat b. en w. niet willen letten op de thans verstreken jaren. In stemming gebracht wordt het voorstel van b. en w. aangenomen met de stem van de heer Gast tegen. Aangewezen worden vervolgens vertegenwoordigers naar de ver schillende vergaderingen. Verordening reinigingsrechten Wegens het aflopen van de wer kingsduur van de verordening op de heffing va nreinigingsrechten leg gen b. en w het ontwerp ener nieu we verordening over. De raad kan zich hiermee verenigen. Aange schaft zullen worden uniforme huisvuilemmers, welke in bruik leen zullen worden verstrekt. Daar de ophaaldienst wegens het ver voer van het vuil over een grotere afstand meer kost, zal het tarief worden gesteld op f 7,20 per emmer De rondvraag De heer bij de Vaate Informeert in de rondvraag wie moet zorgdra gen voor de borden „wegkruising" op enkele nieuwe wegen buiten de bebouwde kom. De voorzitter meent dat dit door de Herverkavelings commissie geschiedt, zodat hiermee contact zal worden opgenomen. De heer de Graaf vestigt er de aandacht op, dat niettegenstaande de plaatsing van lcomborden en waarschuwingsborden voor spelen de kinderen met te hoge snelheid wordt gereden over de Kuijerdam- seweg. De voorzitter antwoordt, dat dit hem ook i-eeds meermalen ls opgevallen. Hij zal zich hierover in verbinding stellen met de Rijks politie. Optreden Scapino-ballet geprojecteerd in Zierikzeese Concertzaal Verschenen is het programma van den om het Scapino-ballet in Zie- rikzee te laten optreden. In het af gelopen seizoen heeft deze enthou siaste balletgx-oep met veel succes een serie voorstellingen voor de Z. V.U. verzorgd. In Renesse zal een opvoering plaats vinden van de opera „De barbier van Bagdad" door P Cox-- nelius, door het Marionettenthea ter van Bert Brugman. De traditio nele orkestconcerten, het najaars concert door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest in de Maria Magdalercakerk te Goes en het de Zeeuwse Volksuniversiteit voor het seizoen 1958-1959. Wederom is men er in geslaagd voor de leden op Schouwen-Duiveland, een geva rieerd programma samen te stel len, ondanks vele moeilijkheden van financiële en organisatorische aard. Zoals gebruikelijk worden in Zierikzee drie toneelvoorstellingen gegeven. Daarnaast kan dit jaar eindelijk worden voldaan aan de wens van een aantal Schouwse le- Peking t Bevrijding Formosa binnenlandse aangelegenheid HONGKONG, 4-9. De commu nistische Chinese regering heeft donderdag meegedeeld, das zjj de territoriale wateren uitbreidt tot twaalf myi. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat de nieuwe grens zal gelden voor „alle gebieden van de volksrepubliek", dus ook voor For mosa en alle andere eilanden die aan China behoren. De regering van Peking geeft voorts opnieuw uiting aan haar voornemen Formosa en de nabu rige eilanden met alle mogelijke middelen en op een geschikt tijd stip te „bevrijden". Dit ls een zui ver Chinese binnenlandse aangele genheid en buitenlandse Inmenging zal niet worden geduld, aldus de verklaring. De uitbreiding van drie tot twaalf mijl betekent, dat Quemoy en Mat soe, de door de nationalistische Chinezen bezette eilanden voor de kust, welke de laatste tijd door de communisten zwaar zijn beschoten, binnen de tex-ritoriale wateren ko men te liggen. In de Chinese verklaring wordt nog gezegd, dat geexvenkel buiten lands oorlogsschip ftf militair vlieg tuig in het gebied van de territo riale wateren mag komen. De Amerikaanse strijdkrachten, die Formosa cn de naburige Penghoe- eilanden „bezetten", maken in breuk op de territoriale onschend baarheid en souvereiniteit van de Chinese volksrepubliek, zo wordt gezegd. LONDEN, 4-9. - Uit gezagheb bende Britse bron wordt vernomen dat Engeland de uitbreiding der Chinese territoriale wateren tot twaalf mfjl niet zal erkennen, daar dit een eenzijdig besluit is dat „geen geldigheid heeft op grond van het internationale reclit". WASHINGTON, 4-9. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat zich tegen het Chinese besluit keert, verklaarde dat het hier een „duidelijke po ging" der Chinese communisten om „hun agressieve doelen te ver hullen" betreft. voorjaarsconcert door het Residen tie-orkest in de St Jacobskerk te Vlissingen zijn ook ditmaal in het muziekprogramma opgenomen. Tevens zijn enkele uitvoeringen geprojecteerd van het operagezel schap „Foxixm" te Enschedé, waar bij wordt gedacht aan „La Travi- ata" van G. Verdi. De uitvoex-ingen kunnen echter alleen doorgaan, in dien voldoende subsidiebronnen ge vonden kunnen worden om de kos ten te dekken. In Zierikzee zal voorts een een voudige cursus Engelse convex-satie worden gegeven (24 avonden). Deze cux-sus wordt geox-ganiseerd mede met het oog op de bestaande con tacten tussen verschillende gemeen ten op Schouwen-Duiveland en plaatsexx in Engeland. De voor Zie rikzee geprojecteerde toneelserie ziet er uit als volgt: 15 okt. Toneel groep „Puck"; 28 nov. Rotterdams Toneel; 13 mei Toneelgroep „The ater". Op 10 december zal een in- stx-uctieve muziekavond worden verzorgd door Marjo Tal, pianiste- chansonnière. Op 5 maart is verder een lezing geprojecteerd door J. P. Strijbos, op 7 april een lezing door prof. dr. G. Stuiveling en verder op 29 ok tober een causerie door pater G. Suasso de Lima de Prado. Het progx-amma voor de Zierik- zeese scholen is als volgt samenge steld: 15 okt. Toneelgroep „Puck", „Verliefde Dwaasheden"; nov. Ge acteerde Operafx-agmenten; 28 jan. Scapino Ballet; maart: Dany Zone- wa sopraan en Willem Talsma piano. Het Nederlands Jeugdtoneel zal op 21 oktober een voorstelling ge ven voor het lager onderwijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1