l Raad Zierikzee benoemde tot wethouders M. C. Verheijen en H. Koevoets 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Britse regering zal voorlopig immigratie uit overzeese gebieden niet beperken DE DELTAWERKEN TE BRUINISSE DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 No. 18423 115e jaargang ZIERIKZGGSCHGWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 13767.7 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE RASSENKWESTIE IN ENGELAND „Onpartijdige toepassing van de wet'' eerbiedigen LONDEN, 3-9. De Britse rege ring beeft verklaard dat zij er voor het ogenblik niet aan denkt, de im migratie uit overzeese gebieden te beperken. Het vraagstuk wordt wel bestudeerd, zo wordt gezegd in een communiqué dat naar aanleiding van de rassenincidenten in enige wijken van Londen woensdag is uitgegeven. De regering geeft uitdrukking aan haar wens om „de onpartijdige toepassing van de wet" te doen eerbiedigen. Zij acht het belang rijk dat „in Engeland en overzee de betekenis van de incidenten niet wordt overdreven". „Wat de politieke implicaties van deze incidenten betreft is de Britse regering, die sinds enige tijd de ge volgen van een onbeperkte immi gratie uit landen van het Gemene best en de koloniën bestudeert, van oordeel dat er geen beslissingen op lange termijn moeten worden ge nomen zonder dat men het pro bleem In zijn geheel zorgvuldig heeft onderzocht", aldus het com muniqué. De leider van de Labouropposl- tie, Hugh Gaitskell, heeft in een verklaring als zijn oordeel te ken nen gegeven, dat „niets" de rel letjes en de straatschenderij van de laatste paar dagen kan recht vaardigen". „Een dergelijk gedrag kan alleen maar de reputatie van ons land schaden, de eenheid van het Gemeenbest verzwakken en de spanning tussen de rassen doen toenemen, zonder dat de sociale en economische vraagstukken, welke aan deze spanning ten grondslag liggen, worden opgelost", aldus Gaitskell. „Ik hoop, dat de openbare me ning zich krachtig tegen deze be treurenswaardige gevallen van straatrelletjes (welke met de uiter ste vastberadenheid moeten wor den onderdrukt) zal uitspreken en dat iedereen de politie zal gehoor zamen, die zich in een zeer moei lijke situatie bewonderenswaardig heeft gedragen", zo besloot de lei der van de socialistische fractie in het Lagerhuis. BRITS PROTEST LONDEN, 3-9. De Britse rege ring heeft haar ambassadeur in Reykjavik opgedragen te proteste ren tegen de poging tot aanhouding van de Britse treiler „Northern Foam" op dinsdag. De IJslanders die door een IJslandse kanonneer boot aan boord van de „Northern Foam" werden gebracht, „hadden zonder toestemming niets te maken aan boord van een Brits schip in open zee", zo heeft het „Foreign Office" bekendgemaakt. De Britse ambassadeur heeft voorts opdracht gekregen mee te delen, dat de Britten niet van plan zijn de IJslanders, die dinsdag van de „Northern Foam" aan boord van het fregat „Eastbourne" zijn ge bracht, vast te houden. De Britten stellen voor dat de IJslanders bui ten de IJslandse territoriale wate ren door een IJslands schip van de „Eastbourne" worden overgenomen. Ruim twintig vooraanstaande re- vue-artisten, zowel blanken als ge- kleurden, hebben op hun gehoor een beroep gedaan, rassendiscrimi natie uit te bannen. Onder de be trokkenen bevonden zich Tommy Steele, Larry Adler, Ray Ellington en Ted Heath. Intussen hebben zich woensdag 53 mannen en twee vrouwen voor de rechter moeten verantwoorden voor hun optreden bij de inciden ten in de Londense wijk Nolting Hill. Het merendeel van hen, onder wie talrijke minderjarigen, waren beschuldigd van het dragen van verboden wapens of verzet tegen de politie. Eén beklaagde werd tot zes weken gevangenisstraf veroor deeld en zeven kregen boetes van één tot twaalf pond. Vier verdach ten werden in voorlopige hechtenis gehouden. Prins Bernliard bezocht de „Skate" DEN HELDER, 3-9. Prins Bern- hard heeft vanmiddag in zijn func tie van instructeur-generaal der Koninklijke Marine een bezoek ge bracht aan de Amerikaanse atoom onderzeeboot „Skate". De Prins landde om kwart voor zes met de helicopter „Jezebel" van het vlieg veld Valkenburg, op een grasveld in de onmiddellijke nabijheid van het schip Na begroet te zijn door de vice-admiraal G. B Fortuyn, begaf de Prins zich aan boord van de „Skate", welks commandant en de officieren aan hem werden voor gesteld. Prins Bemhard onderhield zich geruime tijd met hen en ver trok na de bezichtiging om tien over half zeven per helicopter. C H.-fractie steunde A.R.-kandidatuur onder protest In de dinsdagavond gehouden zitting heeft de gemeenteraad van Zie rikzee tot wethouder benoemd de heer H. Koevoets (A.R.). De heer M. C. Verheijen (P.v.d.A.) werd als wethouder herbenoemd. De stem menverhouding was in beide gevallen 11-2. Namens de C.H.-fractie van de Protestants Christelijke Federatie deelde de heer G. van Duin vóór de verkiezing der wethouders mede, de kandidatuur van de heer Koevoets te zullen steunen ter wille van 1 de samenwerking in de rechtse groep in de raad en voor het algemeen belang, doch onder protest. Dit protest werd echter niet nader door de heer v. Duin toegelicht. Na de wethoudersverkiezing wenste burgemeester" mr. F. Th. Dijckmeester de heren Koevoets en Verheijen geluk met hun benoe ming resp. herbenoeming. Tot wet houder Verheijen zei de voorzitter zich gelukkig te prijzen weer met hem te mogen samenwerken en zich te verheugen over zijn herbenoe ming. Burgemeester Dijckmeester noemde de heer Verheijen een con_ scentieus man met een sterk soci aal gevoel. Tot de heer Koevoets zei de voorzitter er op te vertrou wen dat het hem spoedig gelukken zal zich in de moeilijke matene in te werken, hoewel dit niet gemak kelijk zal zijn. Beëdiging raadsleden Voor de wethouders verkiezing vond de beëdiging plaats van alle raadsleden: de heren E. W. Cashoek (V.V.D J. W. v. d. Doel (Prot Chr. Federatie), M. C. Doeleman (V.V. D.), G. van Duin (P.C.FD. Goud- riaan (P.C.F.), mr. K. A. Keuning (P v.d.A.), H. Koevoets (P F.C.), J. Rameijs (P.v.d.A.), J. A. v. d Schee (Algemeen Belang), J. G. L Sim mers (K.V.P.), C. bij de Vaate (P. F.C.), M. C. Verheijen. (P v.d.A.) en mevrouw J. v. d. Werve-Schouls. De heren Rameijs, Verheijen en me vrouw v. d. Werve-Schouls legden de belofte af. In het bijzonder tot de nieuwe raadsleden sprak de voorzitter enige woorden van welkom. Spr. hoopte dat allen zich spoedig zul len inwerken en dat het de raad gegeven zal zijn in opbouwende zin de lijn van de huishouding der gemeente aan te geven. „Eén ge meenschappelijk uitgangspunt is Atoomgeleerden: KERNREACTORS GEEN GEVAAR VOOR GEZONDHEID Ervaringen gunstiger dan redelijkerwijs verwacht GENEVE, 3-9. Kernreactors le veren in het algemeen geen gevaar op voor de gezondheid, noch van de mensen die er mee werken, noch van hen die in de omgeving ervan wonen. Zelfs bij de weinige onge lukken, die tot nu toe met kern reactors zijn voorgekomen, is van benadeling van de gezondheid van mensen niets gebleken. Dit wordt opgemerkt in rappor ten, die vanochtend op de atoom conferentie te Genève zijn uitge bracht over de gezondheids- en veiligheidsaspecten van kernreac tors. In deze rapporten hebben deskundigen uit Canada, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten en een vertegenwoordiger van de Wereldgezondheidsorganisatie ver slag uitgebracht over de ervarin gen, die tot nu toe met reactors op het gebied van veiligheid en ge zondheid zijn opgedaan. In het Amerikaanse rapport wordt gezegd, dat de ervaringen zelfs gunstiger zijn dan men redelijker wijs had kunnen verwachten. Niet temin - aldus het rapport - is het noodzakelijk nauwkeurige plannen op te stellen voor het geval met kernreactors ernstige ongelukken zouden gebeuren. De rapporteurs herinneren in dit verband aan het ongeval met de Engelse reactor in Windscale. Dit voorval wordt ook in het Engelse rapport genoemd. De Engelse rapporteurs zeiden, dat het zelfs bij dit ongeval hoogst on waarschijnlijk is, dat schade is toe gebracht aan de gezondheid van personen, hetzij werkzaam bij de reactor, hetzij in de omgeving wo nend. nodig", aldus de voorzitter, ,.en. dat, is het belang van Zierikzee". Benoeming vaste raadscommissies Vervolgens vond de benoeming plaats van diverse raadscommissies. In de commissie tot nazien van ge meenterekening en -begroting wer den gekozen de heren Rameijs, Cas hoek en van Duin (de heer Rameijs voorzitter). In de commissie tot na zien van begrotingen en rekenin gen van niet-gemeentelijke instel lingen de heren Rameijs, Doeleman en v. d. Schee (dhr. Rameijs voor zitter) De commissie strafverorde ningen werd samengesteld uit de heren van Duin, mr. Keuning (voorzitter mr, Dijckmeester). Tevens vond in deze eerste ver gadering van de nieuwe raad de samenstelling plaats, wat betreft de raadsleden, van die commissies die niet uitsluitend worden gevormd door raadsleden. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van b. en w. slechts de commissies voor pu blieke werken, gasfabriek en straat verlichting, badhuis en landbouw- angelegenheden te benoemen en de andere commissies voorlopig in be raad te houden, met name die com missies waarvan niet alle leden raadsleden zijn. Mr. Keuning zag echter geen re den bepaalde commissies van be noeming uit te zonderen, behalve de woonruimtecommissie die tot oktober a.s. zitting heeft en derhaU ve nog werkzaam is. Mr. Keuning vond het noodzakelijk dat zo spoe dig mogelijk zou worden voorzien in de verschillende vacatures en zag vooral voor de commissie van advies voor de dienst van maat schappelijke zorg en de volkscre- dietbank en ook voor de sportcom- missie direct werk. Mr. Dijckmeester meende echter dat hierover nader beraad nodig zou zijn Ook de heer van den Doel was het niet met mr. Keuning eens. De heer Simmers voelde echter veel voor het voorstel van mr. Keuning en vond met hem dat vooral de commissie voor de volkscrediet- bank „dringt voor velen". Mr. Dijckmeester verklaarde tenslotte alsnog bereid te zijn - wat betreft de raadsleden te willen overgaan tot de benoeming van de verschil lende commissies, terwijl ook de heer v. d. Doel zijn aanvankelijke bezwaren tegen het voorstel-Keu- nlng introk. Mr. Keuning ging hier na, zij het bezwaard, accoord met dit, zoals hij zei, „tussenvoorstel", zodat overgegaan werd tot de ver kiezing van raadsleden in de ver schillende commissies van bijstand, terwijl de benoeming van de niet- raadsieden in deze commissies voor lopig werd aangehouden. In de commissie van advies voor de dienst maatschappelijke zorg werden benoemd de heren Goudri- aan, Simmers, bij de Vaate en me vrouw v. d. Werve-Schouls, In de commissie van toezicht op de volks- credietbank: de heren Simmers en bij de Vaate. In de sportcommissie werd samengesteld uit de heren de heren Doeleman en mr. Keu ning; in de commissie voor publie ke werken de heren Doeleman, van Duin en mr. Keuning. In de commissie voor de gas fabriek, straatverlichting en de commissie voor het badhuis werden gekozen de heren v. d. Doel, Sim mers en mevr. v. d. Werve-Schouls, terwijl de commissie voor land- bouwaangelegenheden (op voorstel van de heer v. d. Doel met 1 lid uitgebreid) werd samengesteld uit de heren van Duin, v. d. Schee en bij de Vaate. In de commissie voor georganiseerd overleg werden ten slotte benoemd de heren Cashoek, Goudriaan en Rameijs. Geldlening Vervolgens werd als gemachtig de aangewezen om de gevoelens van de raad m b t. het ontwerp tot herindeling van het gemeentelijk gebied op Schouwen-Duiveland toe te lichten in de door het college van G.S. van Zeeland te houden openbare vergadering mr. F. Th. Dijckmeester. Overgegaan werd tot het aangaan van een vaste geldlening ad f 143 duizend tegen een rente van 4% °/o per jaar met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De tijdelijke aanstelling van de keuringsdierenarts C. J. H Scheu- erman te Zierikzee werd gerekend van 1 augustus '58 af met 1 jaar verlengd. De heer Simmers had graag gezien dat deze ambtenaar een vaste aanstelling zou worden verleend doch dit bleek niet moge lijk te zijn zolang de Vleeskeurings dienst nog geen volambtelijke dienst is. Dc rondvraag Tijdens de rondvraag wees de heer Cashoek op de vervuiling van de kademuren door het aangroeien van zeewier. Deze zaak zal onder zocht worden. Voorts wijst de heer Cashoek op he^ wrak van een oude roeiboot tegenover de gasfabriek. Toegezegd werd dat dit obstakel zal worden opgeruimd. Het college zal zich zich nader beraden over een suggestie van de heer Doeleman, om de sportcommissie met één of meer raadsleden uit te breiden. In antwoord op een vraag van de heer Cashoek zei da voorzitter dat, wil de middenstand het personenver voer naar de Westhoek door de stad leiden, hiervoor andeie' mid delen moeten worden aangewend, dan het veranderen van de rich tingaanwijzers op het Sas. De voor zitter dacht in dit verband bv. aan het plaatsen van reclameborden aan de Rijksweg. De heer van Duin wees op het overschrijden van de maximum snelheid door het verkeer op de Grachtweg. Verder vroeg de heer van Duin naar de mogelijkheid van een meer esthetische afsluiting op die plaatsen in de stad waar hui zen worden gesloopt. De heer Cas hoek we'es op een mestvaalt aan de openbare weg. Al deze zaken heb- ben de aandacht van het college. De heer Goudriaan stelde-voor de industriecommissie, die reeds lang bestaat maar waarvan de laatste tijd niets meer wordt ge hoord, nieuw leven in te blazen. Ook deze suggestie werd in over weging genomen. De heer van den Doel vroeg de voorzitter waarom op de „Wande ling" zulke grote stenen zijn ge stort, waardoor het wandelen prak tisch onmogelijk wordt gemaakt. Burgemeester Dijckmeester zei dat de financiële middelen van de ge meente niet hebben toegelaten dat fijner grind werd aangebracht Te vens vroeg de heer v. d. Doel of het juist was dat reeds een benoe ming is gevallen in de vacature van boekhouder voor de gasfabriek en waarom de gascommissie niet was gekend in deze benoeming. De voorzitter zei- dat inderdaad een boekhouder was benoemd. De heer van den Doel meende dat de gas commissie dient te worden erkend en dat de gevoerde procedure op deze^ wijze niet juist is geweest. Mr. Keuning merkte nog op dat b. en w. naar zijn mening medede ling hadden behoren te doen van h'et feit, dat raadsleden individueel het woord mogen voeren op de ko mende hearing van G.S. betreffen de de herindeling van het gemeen telijk gebied op Schouwen-Duive land, in hun voorstel voor het aan wijzen-van een gemachtigde voor deze openbare vergadering. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Het ts niet nodig de dingen te begrijpen om er over te i redeneren. Verkeersonder w ij s op kweekscholen UTRECHT, 3-9. Nu met ingang van 1 januari a.s het verkeerson- derwijs op de lagere scholen ver plicht wordt, is de bekendheid van het onderwijzend personeel met de regels van het verkeer een dringen de eis geworden. Door een aanvul ling van de Kweekschoolwet is in middels het verkeersonderwijs of ficieel aan de verplichte leerstof van de rijks-, gemeentelijke en bij zondere kweekscholen toegevoegd. Kind verongelukt op eerste schooldag BREDA, 3-9. - Op weg van de school, die zij vandaag voor het eerst had bezocht, naar haar huis, is vandaag de 6-jarige Else Braak- sma te Breda bij 't oversteken van een straat door een auto gegrepen. Zij werd daardoor zo zwaar gewond dat zij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Daar is het kind in de loop van de dag over leden. De kermis ingeluid Vanmorgen om tien uur kondig de de luidklok van het stadhuis aan dat de jaarlijkse kermis, die een week zal duren, begonnen is. Op een enkele na werden alle ver makelijkheden en kramen reeds op gebouwd, zodat in de loop van de middag de pret weer een aanvang kon nemen. Mede door het mooie weer is het te verwachten dat het de eerste avond al aardig druk zal zijn. In aansluiting op ons, maandag geplaatste bericht, kunnen we nog mededelen dat op de laatste dag de zg. „drukke donderdag" weer vele kooplieden en standwerkers aanwezig zullen zijn om hun waren aan de man of de vrouw te bren gen. Aan het eind van de vergadering dankte de heer van Duin als oudste raadslid de voorzitter voor diens hartelijke woorden van welkom tot de nieuwe raadsleden waarbij hij de hoop uitsprak op een goede on derlinge samenwerking in de ko mende periode. „Er is niet één groep die het algemeen belang dient, maar dat trachten alle groe pen", aldus de heer van Duin. Deze unieke foto is genomen vanaf het topje van de televisiemast, enige tijd geleden tijdens de opnamen voor de reportage van de Delta werken te Bruinisse. De televisie- mast stond opgesteld naast de Ge reformeerde kerk. Op de voor grond zijn de woonarken van hei aannemersbedrijf firma R. Boltje en Zonen zichtbaar. De foto geeft een uitstekend overzicht van de dammen in wording en de opgespo ten zandplaten voor de komende vissershaven en de ringdijk voor de sluisput. Westelijk van de sluis- put komt de werkhoven, waaraan de werkzaamheden thans reeds een flink stuk zijn gevorderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1