IJsland protesteert tegen optreden van Engeland DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZEEGEVECHT BIJ QÜEM0Y DINSDAG 2 SEPTEMBER. 1958 No. 18122 115e jaargans ZIER1KZEESCHEWNIEIIWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij voorullbelaling I 4,15, per week 32 cent Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes {max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Schending van rechten en onschendbaarheid" REYKJAVIK, 1-9. - Gudmundur Gudmundsson, de IJslandse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft maandagavond bekendgemaakt, dat IJsland de Britse ambassade een krachtige nota heeft overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen „de schending van IJslands rech ten en onschendbaarheid" door de Britse marine. Gudmundsson 2el in een radio rede ook, dat zijn regering tevens de secretaris-generaal van de Ver. Naties op de hoogte heeft gesteld van het Britse gebruik van geweld, dat was geschied door de ambassa deur van IJsland in Parijs. „De regering van IJsland protes teert zo scherp mogelijk tegen het optreden van officieren van de Britse marine, dat zij een inbreuk acht op de rechten en de onschend baarheid van IJsland", zo heet het in de nota aan de Britse ambas sade. Gudmundsson verklaarde onder meer: „vandaag hebben Britse oor logsschepen de schepen van de IJs landse kustwacht gehinderd in hun werk en daardoor met geweld de onwettige visserij van Britse trei ters binnen de nieuwe visgrens be schermd". De IJslandse regering zal blijven streven naar een gelukkige oplos sing van de kwestie der nieuwe visgrens. LONDEN, 1-9. Volgens de IJs landse radio hebben twee Britse fregatten maandag, met het geschut klaar tot vuren, tussen twee IJs landse kanonneerboten en een Britse treiler in gevaren om het opbrengen van de treiler te ver hinderen. De kanonneerboten trok ken zich later terug. Dit was de eerste poging om een Britse treiler op te brengen, waar- AMERIKA en QUEM0Y MANILLA, 1-9. Vandaag Is van betrouwbare, doch niet-officiële PhilippUnse zijde verklaard, dat de Amerikanen de Quemoy-eilanden- groep met hun zevende vloot zullen verdedigen, als de Chinese com munisten zouden proberen de eilan den te veroveren. Terrorisme in west-Java DJAKARTA, 1-9. Het ruim 100 km. ten zuiden van Djakarta gele gen Sukabumi werd de laatste da gen overstroomd door honderden vluchtelingen uit het plaatsje Ge- gerbitung, dat door een bende ter roristen werd aangevallen. De uit ongeveer 150 man bestaande bende stak een aantal huizen in brand, plunderde weer andère woningen en richtte alles bij elkaar een scha de aan van meer dan twee miljoen rupiah. Atoomonderzeeër „Skate" in Den Helder DEN HELDER, 1-9. Er was nau- welijks vijftien minuten verstre ken tussen het tijdstip waarop de U.S. atoomonderzeeër „Skate" aan de horizon verscheen en het ogen blik van afmeren in de nieuwe marinehaven van Den Helder, al waar de Marinierskapel van de Ko ninklijke Marine schip en beman ning met muziek verwelkomde. De Amerikaanse marine-attaché in Ne derland, kapitein ter zee C. V. Gor don, had zich per sloep aan boord begeven en voer met de comman dant van het schip It. ter zee James F. Calvert, die van 11 op 12 augus tus als tweede de Noordpool pas seerde, de haven binnen. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Phillip Young, was de eerste die commandant en beman ning verwelkomde. Hij werd be groet met het Amerikaanse volks lied. Het schip meet 2400 ton, heeft een lengte van 265 voet en een be manning van 9 officieren en 86 manschappen. Een Amerikaans militair vlieg tuig dat een geregelde dienst tus sen Goeam en de Philippijnen on derhield, is kort nadat het van Goe am was opgestegen, in zee gestort. De twaalf passagiers en de zes le den der bemanning zijn allen om het leven gekomen. Het tontel was een C-124. van melding is gemaakt sinds on geveer zestig Britse treilers in de nacht van zondag op maandag de nieuwe door IJsland ingestelde vis- serijgrens van 12 mijl uit de kust overschreden. De IJslandse kanonneerboten, die in de uitgebreide viswateren patrouilleren, nebben opdracht on der geen beding het vuur te openen. Wel worden de namen genoteerd van de treilers die de verboden wateren binnenvaren, aldus is van gezaghebbende zijde te Reykjavik gezegd. Men neemt te Reykjavik aan, dat de namen genoteerd wor den voor het geval de overtreders IJslandse havens moeten aandoen of voor het geval het geschil ^ij het Internationale gerechtshof aan hangig wordt gemaakt. De Britse treilers staan' onder be scherming van Britse oorlogssche pen. TAIPEH, 2-9. - Nationalistische oorlogsschepen hebben dinsdag ochtend vroeg tijdens een zeege vecht van 34 minuten bjj Quemoy elf communistische torpedoboten vernietigd. Eén nationalistisch schip is beschadigd, doch kon veilig naar de thuishaven worden terugge sleept, zo heeft het nationalistische ministerie van Defensie to Talpeh bekendgemaakt. In het officiële communiqué zegt men, dat circa half één vannacht (plaatselijke tijd) acht communis tische torpedoboten een aantal na tionalistische schepen aanvielen die bij Liaoloewah (ten oosten van Quemoy) patrouilleerden. Na ver loop van een kwartier werden twee van de aanvallers tot zinken ge bracht. Om één uur voegden zich nog vier communistische torpedo boten bij de aanvallers. Drie hier van werden onmiddellijk tot zin ken gebracht. Om. tien over één vlogen zes communistische boten de lucht In. De overgebleven tor pedoboot sloeg toen op de vlucht. Op het getroffen nationalistische schip zijn dertig slachtoffers te be treuren. Bij het gevecht waren aan nationalistische zijde vier schepen betrokken. In de loop van de nacht hebben de communisten voorts Quemoy met hun kustgeschut bestookt. De onderbevelhebber van Que- Offensief tegen opstandelingen in west-Sumatra DJAKARTA, 1-9. De Indonesi sche regeringsstrijdkrachten zjjn een groot offensief tegen de op standelingenbenden in west-Suma tra begonnen, aldus een bericht van het Indonesische persbureau Antara. Infanteriestrijdkrachten, gesteund door artillerie, eenheden pantser wagens en vliegtuigen, waren de operatie begonnen van de voor malige opstandelingensterkte Bu- kittingi en nabijgelegen steden uit. moy, generaal-majoor Kao Jang Fon, verklaarde dinsdag, dat de communisten spoedig een invasie zullen wagen. Hij voorspelde, dat de aanval, evenals in 1949, zal wor den afgeslagen. Bij de aanval van 1949 sneuvelden 15.000 communis ten, aldus de generaal. Quemoy zwaar beschoten TAIPEH, 1-9. De Chinese com munisten hebben maandag tot de ochtendschemering honderd gra naten afgevuurd op Quemoy, Klein Quemoy en Tatan. Het was de tiende achtereenvolgende dag waar op wordt geschoten. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, waarschuwde maandag op een persconferentie in Taipeh de communisten tegen én derschatting van de waarschuwn- gen, de president Eisenhower on langs heeft geuit. Twee arbeiders gedood bij ernstige ontploffing te Hoek van Holland Raadselachtige explosie by graafwerk in zandgrond HOEK VAN HOLLAND, 1-9. - Vanmiddag omstreeks kwart voor drie heeft zich in het Engelse tran- sitcamp te Hoek van Holland een ontploffing voorgedaan, die aan twee Hollandse arbeiders het leveu heeft gekost, terwijl een andere ar beider ernstig gewond naar een Rotterdams ziekenhuis moest wor den overgebracht. Een tiental arbeiders, onder lei ding van uitvoerder H. G. Dickhoff uit Vlaardingen, in dienst van het Engelse leger te Hoek van Holland, was bezig met het optrekken van twee zogenhamde nissenhutten. Drie andere hutten zouden worden verbouwd De hutten waren derhal ve verlaten. Bij deze verbouwing moest een elektriciteitskabel wor den verlegd en daarom waren twee elektriciens, een Hagenaar en een Rotterdammer, tussen de dertig en twintig jaar, aan het graven op een sóórt weggetje tussen de hutten. Zij werkten in zandgrond en het was geen zwaar werk. In de omtrek werkten de overige mannen onder wie de zwaargewonde, een timmer man uit Rotterdam. Een andere ar beider, J. Cohen uit Den Haag, had een praatje met zijn-collega ge maakt. Hij ging weg, maar nauwe lijks had hij zich omgedraaid of hij hoorde een enorme ontploffing. Een grijsblauwe rookwolk spoot wel vijftig meter de lucht in. Toen Cohen zich omkeerde waren de twee elektriciens verdwenen. Door de ontploffing meters ver weg ge smeten. Waar zij gestaan hadden was een kuil ontstaan van ongeveer een meter diep met een middellijn van vier meter. Uitvoerder Dickhoff is er van overtuigd, dat er een blindganger - bom of landmijn - op ongeveer een meter diep in de grond heeft geze ten, doch de politie verwerpt deze stelling op grond van haar onder zoek en denkt aan ontploft rioolgas, terwijl weer anderen over kortslui ting praten. Een intensief onderzoek zal hier slechts de oplossing kun nen brengen. Zeker is, dat op een afstand van honderden meters in de omtrek de knal is gehoord en ruiten zijn gesneuveld. Een dame, die np een bromfiets over de Ha venweg reed werd door de lucht druk van haar fiets geslingerd. KONINKLIJKE LUCHTMACHT BESTELT TWAALF FOKKER FRIENDSHIPS Ter vervanging van de Dakota's op Ypenburg KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALPHEN AAN DE RIJN. De 77- jarige Schiedamse wielrijder Nico- laas Visser is op de rijksweg Lei den-Utrecht ter hoogte van het vo gelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn aangereden door een auto bus, en ernstig aan het hoofd ver wond. Hij is in het ziekenhuis te Leiden aan deze verwondingen overleden. De man was de rijksweg onvoorzichtig overgestoken. 's-GRAVENHAGE. Het gerechts- Door teveel te willen tot stand brengen heeft menigeen niets tot stand gebracht. Boerderij uitgebrand TER APEL, 1-9. Hedenmorgen zijn de boerderij van de heer W. Kuipers te De Maarten bij Ter Apel, de hooi- en de graanoogst, alsmede de inboedel door brand verloren gegaan. De oorzaak wordt toegeschreven aan hooibroei. De schade wordt ge schat, op plusminus f 150.000. Men is verzekerd. De brandweer van Emmen en Ter Apel belastten zich met de blussingswerkzaamheden. Feestje inet tragische afloop SAARBRUECKEN. Een Echuts- patroonsfeest, dat maandagavond met gezellig gekout en een dansje in een café bij Saarlouis werd ge vierd, kreeg een abrupt en tragisch einde toen de vloer van het lokaal het plots begaf en ongeveer vijftig feestvierders in het keldergewelf stortten. Acht mensen kwamen om i u-afi A,,rty, i biuiuell. xiLlll itlcllbcil awdiueu Uill mm De Koninklijke Luchtmacht heeft twaalf toestellen van het type Fok ker Friendship besteld. De eerste exemplaren zullen in het begin van 1960 worden afgeleverd. De bestelde vliegtuigen strekken ter vervan ging van de Dakota's van de lucht machttransportdienst, die nu op Ypenburg zijn gestationeerd. Deze machines moeten zo langzamerhand wel worden vervangen, omdat zij al tien en soms meer jaren in de lucht zijn. Van de nieuwe serie Fokker Friendships zullen er enige als pas sagiersvliegtuig worden ingericht, de meeste van de toestellen zullen, zoals de plannen voorlopig zijn, op Ypenburg gestationeerd worden. Er zijn daar startbanen die lang ge noeg zijn voor straaljagers, zodat ze zeker lang genoeg zijn voor de veel kortere start van een Fokker Friendship. De luchtmachtvoorlichtingsdienst die des gevraagd mededeling van het plan tot aankoop der Fokker Friendship machines deed, deelt na der mee, dat de bestelling nog niet definitief is. Men is nog in de fase der onderhandelingen. Van 1 tot 7 september zal de Noordersluis in IJmuiden voor alle scheep vaart gesloten zijn in verband met te verrichten reparatiewerkzaam heden welke inmiddels in hoog tempo zijn begonnen. - De foto toont het op zijn plaats brengen van een 110 ton zwaar zinkstuk dat zal moeten dienen als steun voor de zware sluisdeuren. eenkomstig de vordering van de procureur-generaal de rechtbank- vonnissen tegen de 40-jarige koop man R. S. en de 40-jarige machi ne-bankwerker F. Bbeiden uit Rotterdam, respectievelijk vijf jaar en vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest - bevestigd. De mannen hadden negentien zwa re inbraken in het gehele land ge pleegd. APELDOORN. Het anderhalf jaar oude zoontje van de familie Bon- gers te Apeldoorn is öp de onbe waakte overweg in de Lupineweg onder de elektrische trein, die van Apeldoorn in de richting Deventer reed, terecht gekomen. Ket schjjnt, dat de bestuurder van de trein niets van het ongeval heeft gemerkt. Het kind moet op slag dood zijn ge weest. 's-GRAVENHAGE. H.K.H. prin ses Beatrix heeft een onofficieel bezoek gebracht aan de oude kunst- en antiekbeurs te Delft. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het jubileum van het Rijksmu seum heeft de firma Pressela en Hamburger te Amsterdam aan dit museum ten geschenke aangeboden een interessant stuk vroeg Neder lands zilver. Het is een sierlijk kroesje uit het begin van de 16e eeuw, misschien een doopgeschenk. Op de vergulde band staat in go tische letters het opschrift „O ma ter Dei memento mei". Het stuk is nu tentoongesteld in een zilvervi trine op de tentoonstelling „Mid deleeuwse kunst der noordelijke Nederlanden". wondingen op. Soldaten van het Franse garnizoen trokken de slacht offers uit de bouwvallen. Een voormalig vlieger van de Amerikaanse marine-luchtmacht, de 34-jarige George Williams, is maandag met een eenmotorig toe stelletje uit New York vertrokken voor een vlucht om de aarde, die hij in acht dagen hoopt te volbren gen. WINSCHOTEN. In het R.K. zie kenhuis te Winschoten is overleden de 38-jarige ongehuwde C. de Wal uit Eexta, gemeente Scheemda. Hij kwam op de weg tussen Westerlee en Eexta op zijn bromfiets in bot sing met een jongetje, dat spelend deze weg overstak. Hij viel toen en werd ernstig gewond. AMSTERDAM. Een Amsterdam se monteur heeft in een plantsoen in Amsterdam-noord de tas - leeg - gevonden, die een kassier van een schildersbedrijf vorige week had verloren met een bedrag van f 8800. 's-GRAVENHAGE. De opspo ringsambtenaren van de P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijks politie te Wezep de clandestiene zender „Doornroosje" opgespoord en in beslag genomen. Er is proces verbaal opgemaakt tegen de 23-ja rige B. V. O. en de 31-jarige A.V., twee fabrieksarbeiders uit Wezep. Atomen voor de vrede FRANSMAN PERRIN WAARSCHUWT VOOR GEVOLGEN VAN ONGEREMDE BEWAPENINGSWEDLOOP Grootste congresbijeenkomst ooit in. Europa gehouden (Van een speciale A.N.P.- verslaggever) GENEVE, 1-9. De tweede weten schappelijke atoomconferentie van de Verenigde Naties, die vanoch tend in het Paleis des Nations te Genève is begonnen, is de grootste congresbyecnkomst die ooit in Eu ropa is gehouden. In de historische salie dc l'asscmblee, waar eens kei zer Haile Selassie van Ethiopië een persoonlijk beroep deed op de Vol kenbond z{jn land te beschermen tegen de Italiaanse agressie, waar schuwde vanochtend de Franse atoomgeleerde, Francis Perrin, zyn gehoor van deskundigen op kern fysisch gebied tegen de gevolgen van een ongeremde bewapenings wedloop, die zou kunnen eindigen in een oorlog met kernwapens, die aangevallene en aanvaller gelijke lijk zou vernietigen. Deze militaire en politieke kans van de kernfysica zal overigens op deze conferentie niet worden be sproken. De meer dan vijfduizend gedelegeerden, adviseurs en waar nemers zullen zich uitsluitend be zighouden met de theoretische cn technische problemen, die verbon den zijn aan de talloze vreedzame toepassingen van de kernenergie. In 77 vergaderingen zullen de ruim zeshonderd van dc twee-en-twintig honderd ingezonden rapporten, die voor mondelinge behandeling zijn uitgekozen, door specialisten op allerlei terrein worden toegelicht en besproken. „Athoms for peace" is .de slagzin, waarmee deze conferentie met de er aan verbonden tentoonstelling aan de wereld wordt gepresenteerd. „Geneva for athoms" schertste berustend een van niets wetend toerist, die in Genève wilde over nachten, doch nergens een hotel of pensionkamer kon krijgen en toen maar besloot op een parkeerplaats de nacht in zijn auto door te bren gen. Hij was de enige niet, die geen slaapplaats kon vinden. Ieder ex ploitabel bed in Genève en in een straal van 40 km in de omtrek is namelijk in beslag genomen door de deelnemers aan de conferentie, de meer dan duizend journalisten, fotografen, radio- en televisiere porters uit alle delen van de we reld en al diegenen, die op de een of andere manier met de confe rentie van doen hebben. De conferentie werkt „De tijd dat een congres danste, is voorbij", merkte in de wandelgangen een Oostenrijks gedelegeerde op. „Wij hebben amper tijd om te eten, laat staan om te dansen". En dat terwijl er vandaag maar twee zittingen zijn. Binnen enkele dagen zullen er vijf series verga deringen beginnen te lopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1