LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Zierikzee genoot volop van kleurig naspel opening oester- en mosselseizoen De Algerijnse acties in Frankrijk STAD EN PROVINCIE 14-jarige zwemster won Schelde-beker wedstrijd Strenge winter voor Nederland voorspeld?? in VER. STATEN EN VERENIGD KONINKRIJK GEVEN KERNFUSIE-ONDERZOEK VRIJ AMERIKA DRINGT AAN OP MATIGING 't Is weer maandag A Met frisse moed melkfles-omspoelen! DE JUFFER VAN 'tHOOGE Feestelijk programma trok veel publiek naar Nieuwe Haven Zierikzee heeft zaterdagmiddag volop genoten van het naspel van de ïeestelyke opening van het oes ter- en mosselseizoen. Een feest commissie, bestaande uit leden van de vissersvereniging „Helpt Elkan der" en onder leiding van de heer L. J. C. Schot, presenteerde op de Nieuwe Haven een gevarieerd pro gramma bestaande uit zwemwed strijden voor dames en heren se nioren en junioren, boegsprietlopen en tonkruipen. Het publiek, dat in zeer grote getale deze feestelijkheden bijwoon de, beleefde vooral veel plezier aan de „uitschieters" van de dwaas ge kostumeerde jongelui op de gladde boegspriet. Ook 't tonkruipen was een geslaagd nummer en leverde tal van komische situaties. Het ste delijk draaiorgel was weer present en strooide een non-stop klanken- stroom over de feestelijke haven met de vrolijk gepavoiseerde scheepjes. Speciale vermelding ver dient de kostelijke pantomime, waarbij een te water geraakt knaapje slechts op het nippertje kon worden gered door een „echt paar' dat het slachtoffertje, gewa- Ingezonden mededeling Rf Reuzen-figuren DJAKARTA, 1-9. Vissers op het Hoeloemeer in centraal- Borneo hebben een man ge zien die meer dan zes meter lang is, aldus melden bladen te Djakarta maandag. De man was overdekt met haar en had dode apen bij zich. De vissers hadden de indruk, dat hij nog op de apenvangst was. Overigens namen de vissers het zekere voor het onzekere: zij lieten hun boten in de steek, en kozen het ha zenpad. Volgens de bladen is dit niet fiet eerste bericht over reuzenfiguren in de binnenlanden van Borneo. Het wordt mogelijk- geacht, dat daar een groot soort orang oetan leeft. Wereldinuziekconcours gesloten KERKRADE, 1-9. Met een korte eenvoudige plechtigheid is zondag avond te Kerkrade, in aanwezig heid van ruim tienduizend muziek liefhebbers in en buiten de con certhal, het derde wereldmuziek concours door de Commissaris der Konigin in de provincie Limburg, dr. F. Houben, gesloten. De grote wisselprijs van het con cours, een door H.M. de Koningin beschikbaar gestelde lier, in goud, zilver en ivoor (vervaardigd door de Maastrichtse edelsmid Kersten), gaat naar Israël. Het nationaal jeugdorkest uit Tel Aviv behaalde in het begin van deze maand te Kerkrade nl. 360 punten in de con certwedstrijd en dit aantal is niet geëvenaard. DE ZOMER VAN 1958 Het K.N.M.I. deelt mede: De ge middelde temperatuur van de drie zomermaanden juni, juli en augus- hus bedroeg te De Bilt 16,2 graden Celsius tegen 16,4 graden Celsius normaal. Het was over het alge meen weinig kouder dan in de zo mer van het vorige jaar. Het aan tal zomerse dagen was te De Bilt elf tegen negentien normaal, augus tus leverde er hiervan vijf, de bei de andere maanden elk drie. Van de 92 dagen die de drie zomermaan den tellen, waren er 36 aan de warme kant. Het aantal uren zon te De Bilt bedroeg 537 tegen 615 normaal, het aantal uren regen 137 tegen 93 nor maal. Het is vrijwel ovei'al in het land aan de natte kant geweest hoewel minder dan in het vorige jaar. In het Oosten was het over het algemeen natter dan in het westen. Op 52 dagen werd daarbij ergens onweer gehoord tegen op 47 dagen normaal. pend met parapluie en kolenkit, achterna dook. Na afloop van de festiviteiten werden de prijswinnaars in hotel „Het wapen van Zeeland" bekend gemaakt door de voorzitter van de vissersvereniging .Helpt Elkander", de heer B. W. Schot, waarna de prijzen werden uitgereikt door de heer L. J. C. Schot. De uitslagen van de zwemwed strijden, waaraan door 30 personen werd deelgenomen, zijn als volgt: Junioren: 1. S. Kuiper; 2. P. Ver west; 3. Adri Peute; 4. Thijs Wil- lemse. Senioren: 1. Cees Uil; 2. Kees Schot Jz.; 3. Kees Schot Jz.-Berre- voets; 4. Joop Kouijzer. Dames: 1. Cora Visser; 2. Da. v. d. Zande. Bij het boegsprietlopen wei-den de prijzen gewonnen door; l. David Schot Jz.; 2. C. Schot B.Wz.; 3. G. Kristalijn; 4. P. Blommaert. Voor de fraaiste costumering ging de prijs naar het duo Bart Schot B.Wz. en J. Rijsdijk. Auto van prins Bernhard had lichte botsing ALMELO, 1-9. Vanochtend om- streeks acht uur is een auto, waar in Z.H.K. prins Bernhard op weg was naar het kasteel Warmeloo in Overijssel, b\j het inhalen van een paard en wagen tegen een boom gebotst en enigszins beschadigd. De prins en zyn chauffeur mankeer den, voorzover bekende, niets. De prins kon na de botsing zyn reis voortzetten. Het ongeluk is gebeurd in de ge meente Diepenheim, waar de chauf feur bij het inhalen van een paard en wagen in een bocht, plotseling een tegenligger bemerkte en af remde. De Rijkspolitie te Almelo heeft de zaak in onderzoek. CAIRO, 31-8. De Algerijnse ver zetsorganisatie F.L.N. heeft zondag verklaard, dat de aanvallen welke vorige week op benzine-opslag plaatsen in Frankrijk zyn gedaan, slechts „een eerste offensief" wa ren van een plan om de stryd voor de bevryding van Algerië naar Franse bodem over te brengen. In de verklaring, die door het „coör dinatie- en uitvoeringscomité" van de F.L.N. te Cairo werd uitgege ven, werd geen aanwijzing gegeven omtrent de doelen van volgende „offensieven". Het doel van het eerste offensief was, de brandstoffenopslagplaatsen voor de Franse luchtmacht te tref fen. Volgens de verklaring heeft de F.L.N. nl. beloofd de uit de Sahara afkomstige olie in Frankrijk te ver nietigen, daar de Algerijnse opstan delingen „alle investeringen waar mee de Fransen de rijkdommen van Algerië zonder toestemming van een onafhankelijk Algerië willen exploiteren, waardeloos willen ma ken". Het offensief had aangetoond dat de strijd in Algerië niet ten einde loopt, zoals de Franse autoriteiten verklaren. Tenslotte wordt in de verklaring van de F.L.N. gezegd, dat de volks stemming in Algerië over de nieuwe Franse grondwet bedrog is. ZIERIKZEE Laatste zomeravondconcert „Kunst en Eer" Met een speels zomeravondcon cert heeft de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" onder leiding van de dirigent Jac. Kikke zaterdag avond het zomerseizoen 1958 afge sloten. Vooral ook door het fraaie weer was dit voor zeer velen aan leiding de avond op een prettige wijze op Oude Haven en Haven plein door te brengen. Op eminente wijze vertolkte „Kunst en Eer" een gevarieerd programma, met als hoofdschotel de balletmuziek uit de opera „Faust", een werk dat uitste kend werd uitgevoerd. Wat popu laire nummers, ondergebracht o.a. in de grote marspotpourri „Voor waarts Mars" en de bekende wals „Goud en Zilver" oogstten veel bij val. Het concert werd besloten met het „Wilhelmus" ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. KERKWERVE Oudste inwoonster 95 jaar In goede gezondheid heeft de oudste inwoonster van Kerkwerve, mevrouw de weduwe de Jonge- Hart, gisteren (31 augustus) haar 95ste verjaardag gevierd. Het heeft de jarige, die nog trouw haar krantje leest zonder bril, deze dag niet aan belangstelling ontbroken. Burgemeester S. Francke en echt genote behoorden tot de velen, die haar kwamen gelukwensen. OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond 2 september wordt een openbare vergadering van de gemeenteraad gehouden, waarop de eedsaflegging der raadsleden en be noeming der wethouders zal plaats vinden. Tevens zal de raad een ge machtigde aanwijzen voor toelich ting van de gevoelens der raad met betrekking tot herindeling gemeen telijk gebied op Schouwen-Duive- land en verder vermeldt de agenda aanwijzing van vertegenwoordigers der gemeente in de raad van advies Stichting Rode Kruis Ziekenhuis, algemeen bestuur Stichting Cen- De Iraakse autoriteiten hebben zondag de vroegere Egyptische prins Mahmoed Namoek, die na de revolutie van 14 juli in Bagdad was gearresteerd, aan Egypte uitgele verd. Namoek was in maart jl. door een Egyptische rechtbank bij ver stek veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf wegens samenzwering tot herstel van de monarchie in Egypte. Circa vijfduizend meter in 1 uur 23 minuten VLISSINGEN. 30-8. Het 14-ja- rige zwemstertje Henny van de Velde heeft zaterdag de vijftiende wedstryd om de Seheldebeker ge wonnen. Zy zwom de circa 5.000 meter, op de Westerschelde tussen Breskens en Vlissingen, in 1 uur 23 minuten en 4.4 seconde en bleef haar voornaamste concurrent, Ri- nus Dreyer van H.P.C. uit Heem stede, byna een halve minuut voor. Rinus Dreyer heeft in deze wed strijd vrijwel voortdurend de beste kansen gehad; kort na de start in Breskens kreeg hij met de Zeeu wen Dirkse en Ventevogel een kleine voorsprong op de 17-jarige deelnemers en deelneemsters, van wie enkelen licht uit de koers ge raakten door de mist. De volgboten corrigeerden gelukkig deze „navi- gatie-fouten'. Voor de kust van Vlissingen, waar een vrij sterke eb-stroom stond, kwam Henny van der Velde met krachtige slagen naar voren. En in de laatste 300 meier zag zij zelfs nog kans om haar mannelijke rivalen te verslaan. Het Hilversumse meisje werd bij haar aankomst luid toegejuicht door de vele toeschouwers, die op de Vlissingse boulevard het laatste ge deelte van de wedstrijd volgden. Bij de start had zich nog een in cident voorgedaan. Een motorsloep van de marine - met acht personen, onder wie vier kinderen, aan boord - sloeg namelijk om en verdween in de golven. Alle opvarenden kon den gelukkig worden gered. Door elektriciteit gedood ZWOLLE, 1-9. Op het sportter rein te Bant in de Noord-Oost-pol- der is zaterdagmiddag, terwijl op dit terrein een volksfeest gehouden werd, de 26-jarige kermisexploi tant uit Apeldoorn bij het leggen van een elektrische kabel gedood. De kabel raakte klem tussen een autoportier, waardoor kortsluiting ontstond. Radio Peking heeft de nationa listische bezetting van het eiland Quemoy aangemaand „ogenblikke lijk het verzet te staken en terug te keren naar het vaderland - an ders zult ge geheel vernietigd wor den". Ingebonden mededeling «52 2552 «52 «52 «52 «52 «52 «52 tg* 2°2 tl: til r<=2 22] 2 s2 t e: i-I ifji «52 «52 «52 «52 «52 «52 «52 «52 2552 be'-Zor3' zor9 voor scesl" min(ier vali(!' Het is niet onwaarschijnlijk dat profeten in binnen- en buitenland een zéér strenge winter zullen voorspellen. U kent echter geen zorgen wanneer U Bijstand-loten bezit. Naast vyf woonhuizen (één van die huizen wordt ditmaal door zes-en-zeventig Nederlandse bedrijven van naam geheel aangekleed) o.m. ook vijfhonderd zuiver wollen Zaalbergdekens. Een kwart miljoen gulden aan belastingvrije prijzen en bovendien een kwart ton aan geschenken. Bijstand-loten één gulden in alle plaatsen van ons land verkrijgbaar bij winkeliers kenbaar aan Bijstand-raambiljetten. De actie wordt gevoerd voor het „Koningin Juliana Fonds" en het „Prins Bernhard Fonds", o.m. ten gunste van bejaardenzorg, zorg voor roassa- jeugd, jeugdzorg, de nieuwe Europaprijs, zorg voor geestelyk- en lichamelijk mindcr-validen, vrijetydbesteding enzovoort. Heemraadssingel 303 Rolierdam^O1800-50000 «52 2552 2552 2552 2552 VTl bil 2-2 ra] r?i r.<J r_.: tsi 2^2 2.~2 2-2 2 £2 2£1 2^2 2^2 2552 2552 2552 2552 2552 Alle gegevens kunnen zonder voorbehoud worden gepubliceerd GENEVE, 30-8. De Ver. Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben besloten de geheimhouding inzake de onderzoekingen naar beheerste kernfusie volledig op te heffen. Op een persconferentie in Genève hebben de voorzitters van de Ame rikaanse en de Britse delegatie bij de atoomconferentie, Lewis L. Strauss en sir John Cockcroft, me degedeeld, dat het onderzoek naar de mogelijkheden van beheerste kernfusie geheel vrij zal kunnen worden verricht en dat alle gege vens erover zonder voorbehoud ge publiceerd kunnen worden. Een deel van de apparaturen, die de laatste jaren ontworpen zijn en die tot nu toe strikt geheim waren, is thans opgesteld op de weten schappelijke tentoonstelling, die aan de Geneefse atoomconferentie is verbonden. Buitenlandse geleerden zullen, zo zij dit wensen, in staat worden ge steld te gaan werken aan de insti tuten in Amerika en Engeland,waar onderzoekingen naar beheerste kernfusie worden ingesteld. In hun verklaring zeiden Strauss en sir John, dat de twee landen op dit terrein volledige gegevens heb ben uitgewisseld, waarvan een deel onderworpen was aan een ge zamenlijke geheimhouding. Het vrijgeven van de geheimen zal een vryere stroom van informatie mo gelijk maken tussen geleerden in de V.S. en Groot-Brittannië ener zijds en die in andere landen an derzijds. Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig Droog en zonnig weer met een matige tot lu-achtige wind tussen oost en zuidoost; iets lagere tem peraturen. 2 sept. Zon op 5.52, onder 19.27. Maan op 20.51, onder 10.19. Laatste kwartier; 6 sept. te 11.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 sept. 5.36 v.m. 17.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 sept. 5.07 v.m. 17.26 n.m. Doodtij: 8 en 22 sept. Springtij: 15 en 30 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-9. Gedurende het weekeinde kwam het weer in ons land geleidelijk onder invloed van een tot grote hoogte krachtig ont wikkeld hogedrukgebied waarvan het centrum in Finland gelegen is. Aan de zuidflank ervan stelde zich een krachtige oostelijke stroming in van droge continentale lucht. Deze zette zich voort over Duitsland naar onze omgeving. Boven ons land ontmoette deze lucht warme en zeer vochtige van oorsprong tropische lucht langs een schei dingslijn die zondag uiterst lang zaam naar het zuidwesten van het land trok. In de drogere lucht wer den maximum temperaturen van 28 graden bereikt, maar in de zuid westelijke provincies bleef het kwik bij mist en laaghangende be wolking bij 20 graden steken. Een regengebied met enkele on weersbuien verplaatste; zich uit Frankx-ijk naar het noorden maar liet het weer in. ons land onge moeid. Langs de Belgische kust werden grote hoeveelheden regen afgetapt. Zo viel er in de nacht van zondag op maandag in Zeebrugge 31 mm. Het weer heeft nu een be stendig karakter gekregen omdat de droge continentale lucht verder terrein wint. De komende paar da gen blijft het zonnig maar schx-aal terwijl de temperaturen de neiging vertonen iets te dalen. WASHINGTON, 31-8. De Ame rikaanse regering heeft by Enge land en IJsland aangedrongen op zelfbeheersing en matiging in het geschil over de nieuwe IJslandse visserygrens, zo heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington bekendgemaakt. Ingezonden mededeling L-=>J Maar gekheid nu terzij. een schone melkfles hóórt erbijI trale Werkplaats, Raad van be stuur Reinigingsdienst en bestuur N.V. Waterleiding Maatschappij. BRUINISSE Oudste inwoonster overleden De oudste inwoonster van Brui- nisse, mevr. wed. T. van Gilst- Ockerse is zaterdag 30 augustus op ruim 98-jarige leeftijd overleden. Het laatste halve jaar was zij veel bedlegerig, daar-voor genoot ze nog een uitstekende gezondheid. LAND- EN TUINBOUW Nationale trekpaardenwedstryden 's-GRAVENHAGE, 29-8. De Ko ninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" zal op 9 en 10 september haar jaarlijkse trekpaar dententoonstelling te 's-Hertogen- bosch houden waaraan ook de na tionale kampioenschappen in keu ringen zullen zijn verbonden. Er wordt een inzending van ca. 450 paarden verwacht. Op de eerste dag zullen de ru brieken hengsten en mex-ries ge keurd worden; in de middag volgen de keuringen van de „fokgroepen" en de „merries met afstammeling". Op de tweede dag treden ook de hengsten met afstammeling en de vierspannen jn de ring. Op deze dag is ook de eindstrijd om de na tionale kampioenschappen. De namiddagdemonstratie wordt gevormd door de nationale trek paardenshow, waaronder ook eèn défilé vande kampioenen en oud- kampioenen. Hiernaast zullen en kele afdelingen afzondex-lijke de monstraties houden. Het program ma zal worden opgeluisterd door demonstraties van jonge boerinnen en boeren, De koninklijke harmo-1 niet ,,'s-Hertogenbosch" zal mede werking verlenen. 1 FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Om half vier kwam een wagen met een zestal agenten de anderen aflossen. Twee zette Stellinga in de villa op post bij de deur en de tele foon, terwijl hij met vier andere mannen naar de boot ging, die nu stevig verankex-d lag in de haven. De dienstdoende mannen werden bedankt en konden inrukken. Tot de nieuwelingen zei hij: „Zo, jon gens, nu zullen we iets moeten vin den, want anders slaan we een. fi guur als modder. En we zullen iets vinden, want het staat bij mij muurvast, dat hun vaartochtje van nacht geen pleziervaart is geweest. Vooruit, we beginnen nog eens in de kajuit. Twee man blijven buiten staan op wacht". Zo nauwkeux'ig mogelijk werd het kleine vertrek ondersteboven gehaald. Niets bleef op zijn plaats. Zelfs de kussens op de rustbank werden losgesneden, maar men vond niets verdachts. „Laten we eens kijken in de kom buis, of hoe zo'n keukentje aan boox-d heet. Dat is, ineen ik, in het voorondex-". Ook de keuken wex-d uitgekamd en geen pot of pan werd overgesla gen. Het uitgebrande vuur in het fornuis ontging niet aan hun aan dacht en een der politiemannen moest er een paar zwarte handen voor over hebben om dc as te door zoeken. Doch ook de kombuis le verde geen enkel resultaat. De agenten keken hun chef aan, of ze zeggen wilden: wat nu? Stellinga dacht na. „Wat hebben we nog meer? Wacht eens, de ma chinekamer. Daar zijn we nog niet geweest. Iemand verstand Van mo toren?" Een der agenten deed een pas naar voren. „Ik was vroeger diesel monteur, inspekteur", zei hij. „Dan gaan wij eens in de machi nekamer kijken, Hendriks. Flipse, kijk jij nog eens aan dek, of je soms ergens een geheime berg plaats kunt ontdekken. Je kunt nooit weten". Met z'n tweeën daalden ze de ijzeren trap af naar de machineka mer, doch deze vertoonde precies datgene, wat men gewoonlijk daar aantreft. Er stonden twee zwax-e dieselmotoren, die tezamen een be- hoox-lijke capaciteit zouden kunnen ontwikkelen. De mannen liepen het lage vertrek door en keken naar alle kanten. Er hing een houten boi-d, waax-aan een assortiment sleutels en tangen hingen. Maar verder was er niets bijzondei-s. „Hendriks, probeer jij eens, of je die motox-en op gang kunt kx-ijgen". „Ik denk, dat dit een koud kunstje is, inspekteur". Hij keek eens x-ond, vond een knop en dx-ukte er op, terwijl hij tevens een gas- handle omlaag trok. Bijna meteen sloeg één der zwax-e motoren aan. Het vliegwiel dx-aaide z'n toeren naar gelang Hendriks minder of meer gas gaf. Even trok de man aan een andere handle en meteen gaf de boot een schok, maar hij kon nauwelijks vooruit, want hij lag te vast in de tx-ossen. Een poosje draaide'de motor sta tionair, daarna zette hij hem weer stil, zodat de rust in de kleine ruimte weerkeerde. Daax-na liep Hendriks naar de andere motor. Ook daar was een knop, die rood gelakt was, maar toen hij er op drukte, gebeurde er niets. Stellinga keek belangstellend toe. Hendriks drukte nog een paar keei-, maar alles bleef stil. De mannen stonden half gebukt naar de twee de motor te kijken. „Hoe zou dat komen, Hendx-iks?" vroeg de inspekteur. De ander haalde zijn schoudex-s op. „Er zit geen starter in, of wel vedraaid, inspekteurkijk eensHij wees op de zwax-e moex-en, die de motor op z'n plaats hielden. Stellinga bukte zich en stak z'n zaklamp aan om de bouten en de moeren beter te kunnen bekijken. Toen begon er in zijn eigen hoofd een lampje te branden. „Je bedoelt, dat deze schroeven pas vastge maakt zijn?" „Ja", zei de ander. „Kijkt u maar eens naar die moeren op de motor, die zoëven draaide. Vol met olie en vuil. Je kunt ze amper zien. En deze zijn schoon, terwijl duidelijk te zien is, dat ze vaker los geweest zijn. Wachtik zal proberen, of ik ze los kan draaien". Hij keex-de zich om naar het ge reedschapsbord en zocht een sleu tel, die paste. Na een paar misluk kingen vond hij de juiste en begon de moeren los te draaien. Na tien minuten waven alle vier moex-en er afgedraaid en keken de beide man nen elkaar aan, alsof 2e zeggen wilden: schuilt hier het geheim? ,Nu proberen, of we die motor mantel omhoog kunnen krijgen. Voox-uit, Hendi-iks, zet je tanden op elkaar". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2