Chroesjtsjef wil 31 oktober spreken over opschorting kernproeven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland handhaaf! recht van Britse schepen in volle zee Geen militair bondgenootschap Australië-Nederland voor Nieuw-Guinea MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 No. 18421 115o jaargang ZIERIKMSdEMNlEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) 1 1,- per ïtuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zferikzee, Postbus nr. f, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochfman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Met Engeland en de Verenigde Staten GENÈVE GESCHIKTSTE PLAATS VOOR CONFERENTIE Het Russische persbureau Tass meldt, dat premier Chroesjtsjef 31 oktober aanvaardbaar vindt om met Engeland en de Verenigde Sta ten besprekingen te beginnen over opschorting van proeven met kern wapens. Chroesjtsjef heeft in een verkla ring aan het orgaan van de Russi sche communistische partij, de Prawda, voorts gezegd, Genève als de geschiktste plaats voor de con ferentie te beschouwen. De bespre kingen zouden gericht moeten zijn op het sluiten van een overeen komst voor het voor goed stopzet ten van alle proeven met kernwa pens door alle landen. (Een week geleden hebben Enge land en de V.S. voorgesteld hun proeven met ingang van 31 oktober een jaar lang te staken, mits er be vredigende voortgang gemaakt zou worden met de invoering van een stelsel van internationale controle en met de invoering van andere ontwapeningsmaatregelen). Chroesjtsjef zegt verder, dat de jongste conferentie te Genève van atoomdeskundigen „definitief het fabeltje van de onmogelijkheid van controle op de naleving van een overeenkomst voor het stopzetten* van kernwapenproeven heeft gelo genstraft". De Russische regering, aldus Chroesjtsjef, is het eens met alle conclusies en aanbevelingen t.a.v. het stelsel van controle op het sta ken van kernwapenproeven in de gehele wereld, die vervat zijn in het rapport van de Geneefse conferen tie. Nu kan er geen uitvlucht of rechtvaardiging meer voor een weigering om terstond en overal een eind te maken aan proeven met kernwapens, zo heeft Chroesjt sjef volgens Tass verklaard. Chroesjtsjef heeft met teleurstel ling opgemerkt, dat de verklarin gen van president Eisenhower èn de Britse regering op 22 augustus „niet getuigen van de bereidheid van de Amerikaanse en Britse re gering om het voorbeeld van de Sowjet-Unie te volgen en de proe ven onmiddellijk op te schorten". „Naar duidelijk uit deze verkla ringen blijkt, gaan beide regerin gen voort met het zoeken naar alle mogelijke uitvluchten om de on- Nederlander wereld kampioen goochelen WENEN, 30-8. Op het te Wenen gehouden congres van de interna tionale federatie van goochelaars- verenigingen is de Nederlander Tony van Dommelen wereldkam pioen goochelen geworden. Hij heeft het recht zich wereld kampioen te noemen tot het vol gende internationale goochelcon- gres dat in 1961 gehouden zal wor den. Onze landgenoot Peter Pit won de zilveren beker, beschikbaar ge steld door de Oostenrijkse minister van handel, en behaalde voorts de eerste prijs in de afdeling „alge mene goochelkunst". Tweede werd hier de Tsjech Eduard Magakian en derde de Nederlander Ronaldo. middellijke staking van kernwa penproeven te ontlopen. Zij omkle den hun voorstellen met zulk voor behoud en kennelijk kunstmatige voorwaarden, dat hun positie over duidelijk is geworden", aldus Chroesjtsjef. Amerikaanse reaotle WASHINGTON, 30-8. In Ameri kaanse diplomatieke kringen toon de men zich verheugd over de ver klaring van Chroesjtsjef dat hij be reid is op 31 oktober te Genève be sprekingen te beginnen over een overeenkomst inzake een verbod op kernwapenproeven met een daaraan verbonden controlesys teem. Maar gezien Chroesjtsjefs mede deling dat de Sowjet-Unie van zijn verplichting geen kernproeven te doen is ontheven, daar de V.S. en Engeland hun kernproeven hebben voortgezet om „militair voordeel" te behalen, blijft het een open vraag of de Russen de proeven al dan niet zullen hervatten, zo merk te men op. Zoals bekend hebben de Ameri kanen in hun voorstel van de vo rige week verklaard dat zij de kern proeven voor een jaar zullen stop zetten mits de Russen de proeven niet zullen hervatten. Er is maar weinig kans dat de V.S. Chroesjtsjefs hernieuwde eis, dat men moet komen tot een blij vende stopzetting van de kernproe ven, zonder rekening te houden met andere ontwapeningsmaatre gelen, zullen aanvaarden. RASSENSTRIJD LAAIT OP Gevechten tussen geldeurden en blanken in Engeland LONDEN, 31-8. In het district Notting Hill in west-Londcn heb ben groepen blanke en gekleurde Jongeren een gevecht geleverd, waarby gebruik werd gemaakt van ijzeren staven, stokken en messen. Ook zaterdag hadden zich derge- lijke gevechten voorgedaan. De politie die versterkingen had laten aanrukken, werd met flessen en stenen bekogeld. Enkele perso nen liepen verwondingen op en er werden twaalf arrestaties verricht. Deze arrestanten waren hoofdza kelijk blanken. Later werd gemeld, dat er acht tien mensen werden aangehouden, onder wie vier gekleurden. Twee In de loop van vrijdag heeft men nog 18 lijken van verongelukte mijnwerkers in Zabrze (Opper-Si- lezië) kunnen bergen. Hierdoor is het aantal door verstikking om het leven gekomen mijnwerkers tot 72 gestegen. DE IJSLANDSE VISSERIJGRENS Compromis-oplossingen verworpen LONDEN, 31-8. De Britse rege ring zegt in een zondagavond uit gegeven officiële verklaring, dat _zy de onderhandelingen over het vis serij geschil met IJsland zal voort zetten, maar in afwachting van een overeenkomst „het recht van de Britse schepen in volle zee moet handhaven". De verklaring valt samen met het van kracht worden van de uit breiding van IJsIands visserijgren- zen van vier tot twaalf myl op 1 september. De Britse regering deelt mee, dat IJsland tijdens de onderhandelin gen onder auspiciën van de Noord- atlantische-verdrags-organisatie te Parijs twee compromis-oplossingen waren voorgesteld, welke beide wa ren verworpen. De eerste zou de IJslandse vissers een „royaal deel" van de totale vangst in het gehele gebied rondom IJsland hebben ge garandeerd en belangrijke gebieden zouden uitsluitend voor IJslandse vissers gereserveerd worden. Volgens de.tweede oplossing zou een gordel van zes mijl langs het grootste deel van IJsland voor IJs landse vissers gereserveerd wor den. Bovendien zouden in enkele belanrijke gebieden concessies aan IJsland worden verleend. Deze re geling zou voor drie jaar gelden of korter indien er eerder op een con ferentie overeenstemming over ter ritoriale wateren en visserij grenzen zou worden bereikt. De IJslandse regering eiste ech ter, dat de andere betrokken re geringen het recht van IJsland om zijn visserijgrenzen tot twaalf mijl uit te breiden, zouden erkennen. Zij n De Franse politie heeft vrijdag avond in het gebied van Toulon 1.800 Algerijnen gearresteerd. Za terdagmorgen zijn ze weer op vrije voeten gesteld. De politie maakte bekend dat zij in een verlaten jacht in de haven van Saint Tropez 4.000 patronen heeft aangetroffen. Russen lanceerden raket met honden aan boord tot 450 km hoogte Toestand der honden na landing was goed MOSKOU. De Russen hebben een raket met twee honden aan boord tot een hoogte van 450 km. gescho ten. De raket keerde op een vooraf vastgestelde plaats terug. De hon den kwamen behouden aan. Dit meldt het persbureau Tass. Dit geschiedde met een een- trapsraket, die werd gelanceerd in het kader van het geofysische jaar. Dq twee honden bevonden zich in een hermetisch afgesloten ruim te. Volgens „Tass" waren zij tevo ren door dierkundigen zodanig op de raketvlucht voorbereid en ver trouwd gemaakt met hun verblijf plaats, de instrumenten en de om standigheden van hun komende ra ketvaart, dat zij, toen het ogenblik daar was, rustig en vrijwillig plaats namen in de voor hen bestemde ruimte. „De door biologen verkregen ge gevens van het gedrag van een le vend wezen en de werking van zijn lichamelijke organisme bij een vlucht tot grote hoogte zijn dus vrij van de storende uitwerking, die vrees daarop zou hebben uitge oefend", aldus het Russische pers bureau, dat ook meldt dat gebruik werd gemaakt van katapultwerk tuigen voor do landing van de die ren en de instrumenten. De toestand der honden na de landing was goed. In hun verblijfplaats bevonden zich toestellen voor het vastleggen van hun biologische functies gedu rende de vlucht, terwijl er door een opname-apparaat een film werd gemaakt van hun gedrag. was niet bereid een reservering van rechten door andere partijen in een overeenkomst op te nemen, aldus de Britse verklaring. (Engeland heeft aan zijn huidige visserij overeenkomst met de Sej.v- j et-Unie een „reservering van rech ten" toegevoegd. De Sowjet-Unie maakt aanspraak op een grens van twaalf mijl. De „reservering van rechten" betekent, dat Engeland in de praktijk deze grens erkent, ter wijl het officieel verklaart, dat het op grond van het internationaal recht alleen een grens van drie mijl erkent). van de arrestanten worden beschul digd van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Minstens één po litieman werd ernstig gewond. Actie „Bijstand 2" UTRECHT. Voor de tweede maal zal er een nationale financiële ac tie worden gevoerd ten bate van enkele maatschappelijke instellin gen. De actie die zaterdag 30 aug. geïntroduceerd werd onder de naam „Bijstand 2" loopt tot 31 augustus a.s. Ruim 15.000 winkeliers in vele plaatsen van het land zullen loten voor deze actie verkopen. De te be gunstigen instellingen zijn ditmaal het Koningin Julianafonds, het Prins Bernhardfonds en het comité Europa prijs Nederland". Het Ko- Vele vrouwen tüille7i op een grote voet leven, maar op een kleine lopen. Verjaardag prinses Willielmina 'S-GRAVENHAGE, 31-8. H.K.H. Prinses Wilhelmlna heeft vandaag in intieme kring in het landhuis. „Den Ruigenhoek" te Scheveningen haar 78ste verjaardag gevierd. Koningin bezocht oecumenisch werkkamp 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko- ningin heeft een bezoek gebracht aan het oecumenische werkkamp dat in Apeldoorn wordt gehouden. De Koningin heeft het werk be keken, dat door de deelnemers aan het kamp voor de buurtbewoners wordt verricht, nl. de bouw van een nieuw buurthuis. Zij werd rondgeleid door hofpre- dikant J. F. Berkel, de leider van ningin Julianafonds zal 50 procent h.et kamP de ^8" en nlaatctTOWTQnrronH lairlai. Ha haar en de andere twee instellingen elk 25 procent van de netto opbrengst ontvangen. Men hoopt door deze actie twee miljoen gulden te vergaren. Notaris mr. M. J. Meijer te Amsterdam zal op 31 oktober de prijzen trekken van deze actie ter waarde van een kwart miljoen gulden. Er zullen vijf woonhuizen, ieder van f 25 000 ter beschikking worden gesteld en verder auto's, tv.-toestellen, scoo ters, huishoudelijke- en luxe voor werpen. Eén der woonhuizen zal geheel worden „aangekleed" door een groot aantal bedrijven. MONSTER. De 24-jarige Delftse student C. J. M. Bink is gisteren bij het baden in zee bij Ter Heijde, onder Monster, verdronken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HOOFDDORP. De 43-jarige land bouwer J. Tenzen uit Nieuw-Ven- nep, die op een door zijn 15-jarige zoon bestuurde tractor stond, is door onbekende oorzaak op het voorwiel gevallen en vervolgens door dit wiel overreden. In ern stige toestand werd hij naar het Diakonessenhuis te Haarlem ver voerd waar de landbouwer is over leden. 's-HERTOGENBOSCH. A.s. don derdag zal Z K.H. de Prins der Ne derlanden in 's-Hertogenbosch de nieuwe Heinekens brouwerij offi cieel in gebruik stellen. Het is de negentiende brouwerij, die door het Heinekens concern ter wereld ge opend wordt en tevens de grootste, die ooit in west-Europa ineens is gebouwd. YERSEKE. Tijdens de buitenge wone raadsvergadering, belegd om afscheid te nemen van wethouder P. de Koeier, is hem het ere-bur- gerschap en de gouden medaille van de gemeente Yerseke aangebo den. De heer de Koeijer is 39 jaar raadslid gweest, waarvan 31 jaar wethouder. ROTTERDAM. Te Rotterdam is de 42-jarige betonwerker W. Ver schoot uit de Prins Hendrikstraat te Giessendam door verdrinking om het leven gekomen. ASSEN. De arrondissements rechtbank te Assen heeft de 56- jarige los-arbeider Fijtze K. uit Nieuw Amsterdam conform de eis tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij tijdens de ker mis te Nieuw Amsterdam zijn ex- Qchtgenote met een mes te lijf had willen gaan. GRONINGEN. In het akademisch ziekenhuis te Groningen is aan de bekomen verwondingen bezweken de achttienjarige W. Schaafsma, die door het dak van een houten schuur aan het Kreupelstraatje te Gronin gen is gezakt. De jongeman was op het dak gelommen om het vuur werk beter te kunnen zien. Hij zak te door een vallicht en werd voor een sehedelbasisfractuur naar het ziekenhuis gebracht, waar hij latei- is overleden. ROTTERDAM. H.M. Koningin Juliana zal op 13 september a.s. op het eiland Rozenburg het startsein geven voor de baggerwerkzaamhe- den van het project-Europoort en daarna het voor de Holland-Ame- rika Lijn in aanbouw zijnde passa giersschip „Rotterdam" te water laten. Twee doden bij anto-ongeluk in gemeente Liempde Zondagmorgen omstreeks acht uur haalde een Volkswagen uit Bagdad op de Rijksweg Amster dam-Den Bosch-Eindhoven, onder de bij Boxtel gelegen gemeente Liempde een Nederlandse in, waar bij de Volkswagen op de linkerrij baan terecht kwam. Op datzelfde ogenblik naderde uit de richting Eindhoven een Duitse Opel uit Rheydt. Door de; ochtendmist had de bestuurster van de Volkswagen de tegenligger voor het passeren niet gezien. Met volle vaart vlogen beide wagens op elkaar en de gevolgen waren zeer ernstig. Een deel der inzittenden werd op de weg geslingerd en een ander deel raakte bekneld tussen de wrakstukken. De moeder van de bestuurster van de Volkswagen, de 60-jarige mevrouw M. Mittelman uit Bagdad, overleed ter plaatse. Het 3-jarig meisje B. Kamphausen, dat in de andere auto zat, stierf na aankomst in het ziekenhuis te Box tel. Van de acht gewonden, die eveneens naar het ziekenhuis wer den overgebracht, verkeren er eni gen in levensgevaar. plaatsvervangend leider de heer K. I. Nimori. De Koningin werd door de jeugd overladen met bloemen en onder hield zich geruime tijd met de be woners van deze wijk, die later spontaan het Wilhelmus aanhieven. Het bezoek duurde ruim anderhalf uur. Voorstel overdracht Nieuw-Guinea aan Australië? SYDNEY, 1-9. De leider van de socialistische oppositie in het Au stralische parlement, Evatt, heeft in een televisie-interview zijn in stemming betuigd met een voor stel, dat Nederland het bestuur over west-Nieuw-Guinea over draagt aan Australië. Dit voorstel zou zyn gedaan in de Nederlandse Party van de Arbeid. Uitvoering van dit plan zal de betrekkingen van Australië met Indonesië, dat het westelijk deel van Nieuw-Guinea voor zich op eist, gunstig beïnvloeden, aldus Evatt. Het zal bovendien een „uit stekende oplossing" zijn voor de kwestie-Nieuw Guinea. Een dergelijke regeling zal voor Australië grote kosten met zich brengen, maar het Australische be heer zal erdoor worden uitgebreid tot over het gehele eiland. Evatt zei van oordeel te zijn, dat het plan aanvaardbaar is voor zijn partij en de meerderheid van de Australiërs. MINISTER CASEY IN DEN HAAG Minister Luns Dr Platteel had geen opdracht 's-GRAVENHAGE, 29-8. - „Wtf aanvaarden de verzekeringen van de Indonesische regering, dat geen militaire actie zal worden onderno men ter verwezenlijking van haar aanspraken op Nederlands Nieuw- Guinea. Het zou beledigend zyn voor de regering in Djakarta op de mogelijkheid van een dergelijke actie in te gaan". Dit zeide de Australische minis ter van buitenlandse zaken, de heer R. Casey, na een bespreking van bijna twee-en-een half uur op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag met minister Luns in antwoord op vragen van journa listen. De Australische minister ver klaarde anderzijds, dat er voor de Indonesische regering „geen en kele reden is om bezorgd te zijn" over een militair bondgenootschap tussen Nederland en Australië. Hij zeide dit, toen hem commentaar ge vraagd werd op berichten uit de Indonesische hoofdstad, dat men daar ongerust is over de mogelijk heid van een dergelijk verdrag. Alle aspecten besproken Minister Casey zeide in een ver klaring na afloop van het gesprek met minister Luns, dat de positie van Indonesië ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea een van de voornaamste onderwerpen was geweest. Daarnaast zijn alle aspec ten van dit gebied besproken, zeide hij, en op alle onderdelen ls van gedachten gewisseld. Minister Casey deelde mede, dat o a. van gedachten is gewisseld over de richtlijnen ter uitvoering van de gezamenlijke Nederlands- Australische verklaring van no vember 1957, die „gericht is op wat men zou kunnen zeggen de be stuurlijke integratie van Neder lands en Australisch Nieuw-Gui nea". Minister Casey herinnerde er hierbij aan, dat dit proces reeds is begonnen met de uitwisseling van liaison-officiers in Hollandia en Port Moresby en het plaatsen van een Nederlandse attaché voor kwesties betreffende Nederlands Nieuw-Guinea in Canberra. De Australische minister zeide, dat hij met minister Luns tevens over de in oktober in Canberra te houden conferentie over de Neder lands-Australische samenwerking heeft gesproken, waarvan hij zeide „vruchtbare besluiten te verwach ten tot heil van de bevolking van beide delen van het eiland". Zelfbeschikking Minister Luns voegde aan de ver klaring van minister Casey toe, dat bijzondere aandacht was gewijd aan het beginsel van zelfbeschik kingsrecht van de bevolking van het gehele eiland. Een kwestie van groot belang. In antwoord op een vraag, of ook een tijdstip besproken was waarop de bevolking het zelfbeschikkings recht zal kunnen uitoefenen zeide minister Casey: „Het is op dit mo ment niet praktisch zelfs ook maar een tijdstip in overweging te ne men". Minister Luns verklaarde voorts nog, dat de twee regeringen tot al gemene overeenstemming zijn ge komen over de mogelijke verdere ontwikkeling van het gebied. Hij zeide het mogelijk te achten, dat op de komende conferentie in Can berra overeenstemming zal worden bereikt over een basisplan voor de verder© samenwerking. Geen opdracht „Ik kan slechts verklaren, dat dr. Platteel geen instructie van de Nederlandse regering heeft ontvan gen een verklaring af te leggen, zoals hij volgens persberichten uit Port Moresb" aldaar tegenover journalisten heeft gedaan. Over politieke kwesties, zoals die in deze verklaring volgens persberichten door dr. Platteel zijn aangeroerd, dient te worden beslist door de centrale regering". Dit verklaarde minister Luns in antwoord op vragen over een mededeling van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, waarin hij volgens Reuter heeft gezegd, dat de Nederlandse regering een ver drag of militair bondgenootschap tussen Australië en Nederland ten aanzien van Nieuw Guinea zou toe juichen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1