l S LET OP! „GROTE SCHOOL" ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Overdenking 1957 was voor Groene Kruis afdeling Zeeland belangrijk jaar Huidgenezing Moeder hield toch van haar GEROBBBEBSl DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 No. 18420 Nog geen reorganisatie wijkverpleging in Schouwen „Wij mogen 1957 zonder overdrij ving of grootspraak als een voor het Groene Kruis in Zeeland bijzonder belangrijk jaar noemen", dit schrijft de heer A. de Lange, secretaris van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" in zijn jaar verslag in het dezer dagen versche nen Jaarboekje 1958. Hij herinnert daarbij aan de op 12 september '57 in Kruiningen gehouden landelijke Groene Kruisdag, die door enkele honderden personen uit alle pro vincies werd bijgewoond en aan de viering van het 50-jarig bestaan in de laatste maand van het vorige jaar. In zijn verslag durft de heer de Lange overigens de vraag of het Groene Kruiswerk wel voldoende leeft onder het publiek niet zonder meer bevestigend te beantwoorden maar hij is er wel van overtuigd dat door de jubileumviering het werk van de vereniging toch weer meer in de Zeeuwse samenleving is genoemd. Polio-vaccinatie Een van de nieuwe taken die op vrij korte termijn moest worden uitgevoerd was de vaccinatie tegen de zo gevreesde kinderverlamming. De federatieve commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland werd aangewezen als ent-organi satie en het omvangrijk werk hier aan verbonden werd in vlotte sa menwerking verricht door artsen, gemeentebesturen, plaatselijke kruisverenigingen, wijkverpleeg sters en vooral door de districts verpleegsters van de kinderhygiëne. Het opkomst-percentage was voor de jaarklasse 1955 ongeveer 80 pro cent, voor de jaarklassen '57, '56, '54, '53 en '52 (twee prikken) even eens ongeveer 80 procent. Het aantal aangesloten vereni gingen bedroeg per 31-12-'57: 76. Het aantal leden op deze datum was: gewone leden 46.515, dat van de zelfstandig contribuerende in wonende gezinsleden 905, totaal 47.420 (vorig jaar 46.089), alzo een ledenwinst van 1331. Vergaderingen te Zierlkzee Het dagelijks bestuur vergaderde in 1957 tweemaal te Zierikzee met Ingezonden mededeling de besturen van de Groene Kruis verenigingen in Schouwen over een reorganisatie van de wijkverpleging in dit district. Een studiecommissie heeft zich veel moeite gegeven aan de opstelling van een uitvoerig rap port, waarin verschillende moge lijkheden werden aangegeven, maar alles bleef bij het oude en veran deringen bleven tot heden achter wege. Het aantal districts-verpleegsters voor de kinderhygiëne in dienst van het Groene Kruis bleef onge wijzigd (3). Het aantal wijkver pleegsters bedroeg per 31-12-57: 63. Het aantal zuigelingenbureaus in Zeeland bedraagt 90, dat van de kleuter-bureaus: 53. Het aantal kraamverzorgsters bedroeg per 31 december 1957: 75 gediplomeerden en 18 leerlingen. Het aantal zuige lingenbureaus kwam tot 24. De uit breiding was in Sirjansland en in Noordwelle wegens heroprichting voor aanwezigheid van zuigelingen. OOK GEWELDDADEN IN ALGERIJE ALGIERS, 28-8. Algerijnse op standelingen hebben donderdag tus sen El Kantara en El Oetaja een Franse trein met militairen en mu nitie opgeblazen. Volgens de eerste berichten werden twee militairen en twee burgers gewond. Een gedeelte van de munitie ont plofte doordat de ontspoorde wa gons in brand vlogen. Volgens de Franse autoriteiten zijn bij gevechten in de a/gelopen 24 uur veertig opstandelingen bui ten gevecht gesteld. Chinees protest bij Engeland HONGKONG, 27-8. Het ministe- rie van buitenlandse zaken van 'communistisch China heeft woens dag de Britse zaakgelastigde in Pe king een „krachtig protest" doen overhandigen tegen schending van het Chinese luchtruim door een Brits militair verkenningsvliegtuig uit Hongkong. Volgens het persbureau „Nieuw China" wordt in de nota ook ge zegd, dat de Britse antwoorden op vorige protesten tegen schendin gen van luchtgebied niet bevredi gend waren. Koninklijk gezin terug in Nederland 'S-GRAVENHAGE, 28-8. - Van- ochtend omstreeks half twaalf is de koninklijke familie op paleis Soestdijk aangekomen na een drie daags onofficieel bezoek aan de we reldtentoonstelling in Brussel. Het koninklijk gezin arriveerde per vliegtuig op het vliegveld Soes- terberg. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid IJIIrl.il» Puislies verdrooen door Purol-poedei Prof. L. Sedov heeft meegedeeld, dat er in de Sow jet-Unie tot nu toe geen pogingen zijn gedaan een raket naar de maan te lanceren. Prof. Sedov is leider van de Rus sische delegatie op het ruimte vaartcongres te Amsterdam. Bij het vliegveld van Minneapo lis is donderdagochtend vroeg een DC-6b van de Northwest Airlines neergstort. Geen van de 60 inzit tenden van het toestel, dat op weg was naar Seattle, kwam om het le ven. Slechts enkelen werden ge wond. FINANCIEN EN ECONOMIE AAN DE VOORAVOND VAN DE JAARBEURS „Zekere mate van recessie in feite geen ongezond verschijnsel" Noodzakelijke ontnuchtering: na overspannen periode UTRECHT, 28-8. De voorzitter van de Raad van Beheer der Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, heeft aan de vooravond van de komende Na- jaarsbeurs een blik geworpen op de huidige economische situatie. De zekere mate van recessie, die deze situatie momenteel kenmerkt, is volgens hem geen ongezond ver schijnsel, eerder een noodzakelijke ontnuchtering op een toestand van een lang overspannen economie. Investeringsaftrek en vervroegde afschrijvingen waren, volgens hem, WIJ OUDERS Er zullen maar zelden twee zus jes zijn. die zo weinig op elkaar lijken als Toetie en Noortje. Toetie, de jongste, is een klein beeldje, dat door haar charmante maniertjes en mooi gezichtje iedereen voor zich inneemt; al op en top een klein ko ket vrouwtje, weet zij precies hoe zij haar bekoorlijkheid uit moet buiten. Noortje is onhandig, dood verlegen, blinkt in niets uit en sleept als een loden last het besef van haar lelijkheid overal mee. Ze draagt een bril en heeft rood haar. Misschien zou het zo erg niet ge weest zijn, als ze niet altijd de ver gelijking met Toetie vlak naast zich had. Een vergelijking, die hopeloos in haar eigen nadeel moet uitval len. Hoe vaak ze het al niet heeft moeten horen, als vreemde mensen hen samen zagen: „Zijn jullie zus jes?" In de ongelovige verbazing lag voor haar het lelijke eendje, het ontzaglijk krenkende. Temeer om dat ze dan telkens de plagend spot tende blik in de ogen van haar mooie zusje opving. Toetie kon harteloos zijn. Als er nieuwe kleren voor de kinderen gekocht moesten worden, koos zij met groot raffinement altijd kleu ren, die Noortje met haar rode haar niet dragen kon. Liefjes zei ze dan: „Noortje moet maar wat anders nemen, mam. Maar ik wil dit zo graag. Het zal me zo snoezig staan". En omdat alles haar inderdaad snoezig stond en het een genot was, om naar haar te kijken in die lieve kleurtjes, zwichtte moeder elke keer weer, zonder te beseffen, wat zc haar oudste aandeed. Noortje werd dan afgescheept met iets wat ze in haar hart verfoeide en moe der zuchtte: „Het is ook zó moei lijk met dat bijzondere haar van jou". Met dat „bijzondere haar" be doelde moeder natuurlijk dat „af schuwelijke haar", dacht Noortje bezeerd. Met Toetie kon moeder eer in leggen. Aan Noortje was niets besteed. „Moeder houdt niet van me", begon ze bitter te denken. Moeder wist, hoe onbarmhartig Toetie haar soms plagen kon en ze er steeds op uit was, haar zusje met alles t>e overtroeven. Waarom hielp moeder haar dan nooit? Waarom kwam ze niet voor haar op en zette Toetie eens flink op haar plaats? Omdat Toetie mooi en aantrekke lijk was, omdat alles haar lief stond en ze met haar charmante maniertjes ieder om haar pink wist te winden, terwijl zij, Noortje, le lijk was en niemand graag naar haar keek Al vroeg leerde Noortje begrij pen, dat de weg, die de lelijken en onaantrekkelijken in het leven af te leggen hebben, de weg van de eenzaamheid is. En zeker als je een zusje had, die zo verlammend op je inwerkte, omdat je in alles bij haar achter stond. Op een dag, dat Toetie in een bij zonder plagerige bui was, riep ze, „Ik geloof nooit, dat jij bij ons hoort. Je bent vast een onderge schoven kind met je rode haar". Eén ogenblik was het of Noortjes hart stilstond. Maar op hetzelfde moment kwam moeders hand op Toetie's wang neer. „Hoe durf je dat tegen je zusje te zeggen, har teloos kind", zei moeder bleek van boosheid. In Noortjes hart smolt alle schrik en angst en eenzaam heid weg voor een groot gevoel van geluk. Moeder had partij voor haar getrokken. Moeder hield tóch van haar. MARCELLE. de bronnen voor de zelf-financie- ring, waarmede men zich meende te kunnen onttrekken aan de greep van de fiscus door een wedloop van zich steeds weer herhalende ex pansie. In enkele gevallen ervaart men nu, dat er in een aantal be drijfstakken overcapaciteit is ont staan, die een belangrijke druk op de markt uitoefent. De wederinvoering van de inves teringsaftrek noemde de heer Van der Wal voor een stimuleren van de opgang van het bedrijfsleven van groot belang, maar - zo zei hij - een aantal bedrijven ervaart dat belastingfaciliteiten alleen hun be tekenis hebben als er inderdaad ook winst gemaakt wordt, waar tegen over deze faciliteiten gesteld kun nen worden. In dit verband wees de Jaar beursvoorzitter erop, dat in het be drijfsleven een zekere bezinning valt waar te nemen. Men ziet zich reeds geruime tijd gesteld voor de taak de onkosten uit te wieden en gelijktijdig zijn efficiëncy te ver beteren. Dr. van der Wal juicht dit toe, omdat, volgens hem, slechts tegenover een gezond winstresul taat, mede bereikt door kostenbe heersing, fiscale faciliteiten hun stimulerende betekenis voor de we deropbouw hebben. De bedrijfsvoorraden hebben on der de drang naar grotere liquidi teit welhaast een laagtepunt be reikt. De gespannen toestand rond om het Nabije Oosten doet echter, volgens dr. van der Wal, beseffen, dat een zekere aanvulling tegen mogelijke onzekerheden der nabije toekomst in vele gevallen dienstig zal kunnen zijn. Dr. van der Wal verwacht dan ook een extra op leving in een aantal branches. Een aspect van onze economie der laatste jaren noemde dr. van der Wal verder, dat de ontwikke ling van het loonpeil in Nederland is afgestemd op de stijging van de algemene arbeidsproduktiviteit. Be drijfstakken die de ontwikkeling van deze algemene stijging als ge middelde niet hebben kunnen bij houden zijn daardoor, volgens hem, in een relatief ongunstige positie komen te vervallen. Hun kosten worden te hoog of hun produkt naar verhouding te duur. President Eisenhower is van plan om vrijdag met zijn vrouw uit Washington te vertrekken voor een vakantie te Newport, Rhode Island, zo is woensdag in Washington be kend gemaakt. Er werd niet bij ge zegd, hoelang de vakantie duren zal. Volgens Eisenhowers perschef, James Hagerty zal dit afhangen van de politieke ontwikkelingen in binnen- en buitenland. Ingezonden mededeling t de cassette gratis bij aankoop complete inhoud! Voor het eerst naar de Troost voor moeders: onderwijs is een zegen v Omstreeks het zesde levensjaar voltrekken zich bij het kind aan merkelijke veranderingen naar li chaam en geest. De kinderen wor den langer en magerder. Ze verlie zen de kleuterproporties van hoofd, romp en ledematen. Dit gaat samen met een rijping in psychisch opzicht, die hen ge schikt maakt voor het schoolgaan en de daaraan verbonden ver- staqdsoefening. De heftige bewo genheid van het gevoelsleven, waardoor de kleuterjaren worden gekenmerkt, ligt nu achter hen. Ze willen iets leren! De schooltijd is in geestelijk op zicht een rustige periode, nieuwe onrust komt eigenlijk pas weer in de puberteit. Niet bij alle kinderen treedt de „schoolrijpheid" op het zelfde ogenblik in. De een bereikt dat punt veel eerder dan de ander. Sommigen zijn op hun vijfde jaar al echte schoolkinderen om te zien en ook in hun manier van doen; ze willen dan graag ook wat „lezen". Het zou goed zijn als hun geest dan werkelijk voedsel kon krijgen, maar jammer genoeg is ons onder wijs over het algemeen niet zo soe pel ingericht, dat hiertoe mogelijk heid bestaat. Arme madame Curie, die als klein meisje ontzettend bang was iets heel ondeugends te hebben gedaan, omdat zij zichzelf leerde lezen! Ook latertjes Omgekeerd blijven een aantal jongens en meisjes nog tot in de tweede of derde klas van de lagere school echte kleuters in hun doen Ingezonden mededeling en laten. Hun molligheid en hun algehele lichaamsbouw zijn daar mee in overeenstemming. Men be hoeft geen arts te zijn om deze kin deren er zo uit te pikken! Voor een ieder is het nodig, allerlei dingen te leren, die later in een werkkring en in het eigen gezinsleven te pas kunnen komen. Die dingen bestaan niet alleen uit rekenen, taal, aard rijkskunde, geschiedenis en kennis van de natuur. Het is zeker van even groot be lang, dat men er aan went deel uit te maken van een groep, te wed ijveren met anderen, leiding te ge ven en te volgen. Onderwijs een zegen Op school is volop gelegenheid tot het verwerven van dergelijke vaardigheden. Onderwijs kan om al die redenen gerust een zegen wor den genoemd. Bij ons te lande is er gelukkig, ondanks de vele tekortkomingen, toch een aantal zeer goede scholen, waar door leerkrachten en kinde ren met toewijding wordt gewerkt. Het verplichte schoolbezoek met zijn vaste tijden heeft verder nog het voordeel, dat het de kinderen zelf en de gezinnen, waaruit zij voortkomen, een regelmatige inde ling van de dag bezorgt. Dr. H. W. SCALONGNE. LAND- EN TUINBOUW N a jaarsbemesting biedt vele voordelen Nu het najaar weer in zicht komt, de akkers hun oogst gaan leveren en de ploeg er weer ingaat, nu de boomgaarden geplukt worden en de koeien straks weer verlangend gaan uitzien naar hun warm en beschut plaatsje in de stal - nu komt de tijd weer te gaan denken aan de bemesting. De bemesting met de zo genaamde „basis" meststoffen: kalk, fosfaat en kali. Een najaarsbemesting biedt vele voordelen. Het werk dat gedaan is, is gedaan. We weten niet hoe straks het voorjaar zijn zal. Het kan mooi en droog zijn en dan is er genoeg ander werk te doen. Het kan ook lang nat zijn, zodat de meststoffen( indien men ze niet in het najaar heeft gestrooid) moge lijk wat laat in de grond komen en dan niet meer hun volle profijt aan het opgroeiende gewas kunnen geven. De prijzen van de meststoffen liggen in het najaar doorgaans la ger, de winteropslag behoeft niet te worden vergoed en dit geeft naast de betere arbeidsspreiding nog een niet te verwaarlozen pro fijt, dat men allicht kan meepikken. Waar kan men met vrucht de ba sisbemesting (kalk, fosfaat en kali) het beste in het najaar geven? In de akkerbouw op alle niet te lichte gronden. Voor kalk geldt dit altijd, voor fosfaat ook en kali sluit zich daar goed bij aan. Op niet te lichte grond behoeft men voor uit spoeling niet te vrezen. Op grasland geeft een kalibemes ting in het najaar bovendien nog het voordeel, dat de zode krachti ger de winter ingaat. Er is minder kans op uitvriezen, er is meer kans op een beter bestand in het voor jaar, met meer kans dat er ook wat klaver opkomt! „HET SLECHTE WEER" De zomertijd is zo ongeveer weer voorbij. Het kan nog wel zomers worden, en meer dan ooit hoopt ieder mens dit jaar daarop, doch de tijd is als zodanig verstreken. Wat jammer! We waren allen zo verlangend naar de warme zonne stralen! Mens en dier en plant wachtte er op, maar op een enkele dag na was het alsmaar regen en wind. Alles en allen lijdt daaronder. Er behoeft niet opgesomd te wor den, waaruit dat lijden bestaat, en straks, als het winter is, bestaan zal. Toch is het goed, eens over de ze dingen na te denken, en zulks bybels te doen. In Rom. 8 18-24a wordt hier over duidelijke taal gesproken. Er blijkt verband tussen de natuur en ons, mensen, te zijn. Niet alleen dat andere mensen moeten mee lijden door de zonde, die wij be drijven, ook de natuur doet dat. Ook door middel van de natuur spreekt God Zijn Woord. De Bijbel zegt, dat ook de natuur meelijdt, meezucht, meeveriangt, meehoopt, meestrijdt met ons, onderworpen als zij is aan de vergankelijkheid. Wij hebben het op ons geweten, dat de natuur verstoord is. Daarom past het eigenlijk niemand om te spreken en te klagen over „het slechte weer". Een ieder klage vanwege zijn zonden. God hanteert de natuur. In laatste instantie is het geen natuur- duivel, die grimlacht, dat wij bv. dit jaar zo slecht getroffen hebben. Neen, God wijst met Zijn Woord rechtstreeks op ons, als de schuldi gen. En God wijst ook op Zichzelf, zeggende dat die natuur door Hem wordt beheerst. Nu moeten wij §ens goed opletten want de Here Jezus Christus is ge komen om ook aan de natuur te sterven. En zó heeft Hij ook haar bevrijd. Van toen af heerst Hij over haar. Hij is onzichtbaar geworden, omdat Hij niet meer aan haar is onderworpen. Hij vervult met Zijn heerlijkheid „hemel en aarde". Bo ven de natuur verheven, werkt Hij verlossend in haar. En nu is de na tuur zó hopende geworden, zó zuch tende en strijdende, als verwach tende die nieuwe hemel en aarde. Dit kind draagt de natuur reeds in haar schoot. Aldus ziet de ganse schepping sa men met ons uit naar het uur der volkomen vrijheid der kinderen Gods, dat Jezus Christus terugkeert en alle dingen wedergeboren in vol maakte, ongerepte heerlijkheid openbaar worden. Daarom gaat het in Rom. 8. En zó moeten wij de Bijbel lezen. Het doet ons allereerst onze zonden be lijden, inplaats van te schelden op dat „nare" weer. Maar dan zien wij ook de ge stalte van Jezus Christus oprijzen als de Koning van het heelal, Die ons troost en bemoedigt, wijzende op onze verzoening en volkomen verlossing, opdat wij eenmaal in volmaakte harmonie met de ganse schepping waarlijk zullen leven in aanbidding en dank voor deze Ko ning der ere. Zierikzee. A. VAN PEL. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Ja, centrale post, hier wagen twaalf met inspekteur Stellinga. Komt u maar door. Over". „Hallo, wagen twaalf, hallo in spekteur, wagen één heeft de boer derij bereikt, nagenoeg gelijk met G.G.D.-wagen, die even verkeerd was gereden. Aangeschoten arres tant is Willem Benninga, bekend onder de naam van lange Willem. Heeft een schotwond in de kuit. De andere persoon, die verschillende verwondingen en inwendige kneu zingen heeft, is blijkens zijn pas Antonius Koenders, woonachtig te Utrecht, Sint Jakobsstraat 87. Hij was bewusteloos, toen hij in de wa gen werd gedragen. De G.G.D.-wa gen is op weg naar het ziekenhuis. De arrestanten zijn op weg naar het bureau. Over". „Wel verdraaid", mompelde de inspekteur, terwijl hij de knop om draaide, „nu is die arme jongen het kind van de rekening gewor den. HOOFDSTUK 19. De beste vis, ooit gevangen. Een uur later was het grootste deel der cellen op het hoofdbureau van politie in Groningen bezet. De buit van deze nacht was zes man nen en twee vrouwen, terwijl een negende arrestant in het zieken huis werd behandeld, en daarna naar de ziekenzaal van het Huis van Bewaring was gebracht. De commissaris had beslist: geen enkel risico nemen. Dus de arrestant bleef niet in het ziekenhuis. Men kende Lange Willem blijkbaar al te best. Na de mededeling van de cen trale post, liep Stellinga terug naar de villa en gaf order de arres tanten naar Groningen te transpor teren. Met twee agenten bleef hij achter en het eerste wat hij deed was het ziekenhuis opbellen. Hij maakte zich bekend en vroeg naar de toestand van de gewonde Koen ders. Maar men kon hem nog geen nadere inlichtingen geven, aange zien de patiënt zo juist was binnen gebracht. Het onderzoek zou ter stond plaats vinden. „Is het ook een arrestant?" vroeg de ziekenhuisportier. „Nee, integendeel" .antwoordde de inspekteur. „Hij is iemand, die de justitie belangrijke diensten be wezen heeft. Er moet bijzondere zorg aan hem worden besteed. Eer ste klas ligging en verzorging. Ik ko mmorgen in de loop van de dag, zodra mijn dienst het toelaat wel even op de administratie. Alle te maken kosten zijn voor rekening van de politie, althans voorlopig". „In orde, meneer, ik zal het door geven. Belt u over een half uurtje of zo nog eens op, dan weten we misschien meer". Stellinga legde de telefoon neer en keek beide mannen aan. „Zo, jongens, nu hebben we de handen vrij. Tamminga, ga jij eens naar die motorboot en kijk, of er geen moeilijkheden zijn. Zeg tegen de jongens, dat ze de schuit zorgvuldig bewaken. Zodra het daglicht door breekt, komen we ook en gaan we die boot eens radicaal doorzoeken. En wij gaan hier in huis eens neu zen. Gedurende ruim twee uren werd de grote villa vertrek voor vertrek minutieus doorzocht, maar er werd niets gevonden, dat ook maar enigszins verdacht leek. In ieder geval was er in huis geen spoortje van smokkelwaar te vinden. In die tijd belde Stellinga nog eens het ziekenhuis op. Om half twee kreeg hij de mededeling, dat patiënt Koenders enkele gekneus de ribben had, een kaakfractuur en een hersenschudding. Bovendien een gebroken bovenarm. De patiënt was tot bewustzijn gekomen en klaagde over veel pijn. Men had hem een verdovend middel gegeven en daarna was hij in een onrustige slaap gevallen. De toestand was ernstig, maar niet bepaald zorg wekkend. Er bleef een verpleegster aan zijn bed en in de vroege mor gen zou zijn toestand opnieuw on der de loupe genomen worden. Dat wat alles, wat voorlopig kon wor den gedaan. Stellinga dankt de portier voor zijn inlichtingen en legde de tele foon neer. „Help me onthouden, Tamminga", zei hij, „dat ik mor genvroeg zijn familie in Utrecht waarschuw. En ook die mensen in Wilschoten, waar hij logeert". „Ik zal er aan denken inspekteur, maar het is eigenlijk nu al „mor genvroeg". De ander lachte. „Ach ja, dat gaat zo in ons vak, als je dag en nacht werkt". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5