Chinese communisten dreigen: Plannen voor „bevrijding" van Quemoy Jaarbeursvoorzitter pleit voor commerciële televisie DE ZIERIKZEESCHE COURANT De strijd in Algerië DE GAULLE SPREEKT MET ALGERIJNSE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Beslissing Little Rock uitgesteld Makarios: „Ver. Naties moeten in kwestie-Cyprus tussenbeide komen" MIJNRAMP IN POLEN 77.042 verkeersongelukken op de weg in Nederland STAD EN PROVINCIE VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 N». 18110 115» Jaargang ZMZEESCHEMMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per v/eek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave.' N.V. Drukkerij v./h. LaJcenman Ochfman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, (el. 01110-2938 WashingtonNieuwe bewijzen van Peking's aggressiviteit PEKING, 28-8. De bevelhebbers van het communistisch-Chinese le ger ni de provincie Foekien heb ben in een door radio-Peking uit gezonden boodschap voor de natio nalistisch-Chinese bevelhebber van het eiland Quemoy, generaal Lien, gezegd, dat zy plannen hebben op gesteld voor „de bevrijding van Quemoy", die onmiddellijk zullen worden uitgevoerd. „Voordat met de operaties wordt begonnen, drin gen wij er b\j u opaan uw strijd krachten bü de onze te voegen of u over te geven zonder te strijden voor de groep van Tsjiang Kai- Sjck". In de radioboodschap, die ook tot andere nationalistische officieren is gericht, wordt gezegd, dat de val van Quemoy aanstaande is. Terug trekken op Formosa is voor de be zetting onmogelijk evenals het zen den van versterkingen van Formo sa naar Quemoy. Tenslotte wordt in de boodschap verklaard, dat het communistisch- Chinese bevrijdingsleger vastbeslo ten is alle Chinese gebieden te her winnen, in het bijzonder Formosa en de eilanden langs de kust van het vasteland. Hoge Amerikaanse en nationa- listisch-Chinese militairen hebben donderdag op Formosa besprekin gen gevoerd over technische pro blemen van een eventuele samen werking van de Amerikaanse en de nationalistisch-Chinese lucht, en zeestrijdkrachten om het hoofd te kunnen bieden aan een communis tische aanval op onverschillig welk door nationalisten bezet eiland. De Amerikanen heben tot dus ver nog niet officieel willen mee delen hoe hun houding zal zijn bij een communistische aanval. Amerikaanse ambtenaren zeiden, dat Peking's dreiging op Quemoy te landen een zet kan zijn in een ze nuwenoorlog. Indien de aanval zal worden ondernomen, is het een ha- ALGIERS, 28-8. De Franse leger leiding te Algiers heeft donderdag medegedeeld dat 47 Algerijnse re bellen het leven hebben verloren in een woensdag jl. geëindigde twee daagse militaire operatie, die werd uitgevoerd in het berggebied van Cherchel, in het district Algiers. Nabij Batna is een Franse mili taire trein op een mijn gelopen; twee soldaten zijn hierbij gedood en twintig gewond. Ook vijf bur gers werden bij deze aanslag ge wond. Slechte haringvangsten in Noordzee BONN, 28-8. Volgens „Die Welt" schijnt de haring in de Noordzee uit te sterven. De Westduitse vis sersvloten hebben in juli op de tra ditionele visgronden tussen de Fa- roër en de Doggersbank slechts 2.820 ton haring kunnen vangen. Dit was 37,5 pet. minder dan in juli 1957, terwijl 1957 reeds een bijzon der slecht visseizoen was. In de lo pende maand tot dusverre blijft de haringvangst van de Duitse vloten 58 pet. onder die van het vorige jaar. chelijke zaak, zo meenden deze ambtenaren in Washington. Admiraal Lioe Hoh-Toe van het nationalistisch-Chinese ministerie van Defensie zei over de commu nistische boodschap: „Wij weten, dat zij een inval op Quemoy zullen ondernemen". Amerikaanse en nationalistisch- Chinese vliegtuigen hebben donder dag, de zesde dag van de beschie ting van de nationalistische eilan den voor de kust van het vasteland, defensie-oefeningen boven de kust van Formosa gehouden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderr dagavond medegedeeld, dat dit dreigement en het zware bombar dement op Quemoy, nieuwe bewij zen zijn voor het militairisme en de agressieve expansiepolitiek van Peking, die in directe tegenspraak zijn met de herhaalde verzekerin gen van communistisch China, dat het slechts vreedzame bedoelingen heeft. veel moeilijkheden moeten worden No» overwonnen ALGIERS, 28-8. De Franse minis ter-president, generaal De Gaulle, heeft donderdag een begin ge maakt met gesprekken met ver tegenwoordigers van het volk van Algerië om uit de eerste hand in lichtingen te krijgen over de pro blemen, ideeën en zorgen van de Algerijnen. Een officiële woord voerder zei. dat generaal De Gaulle gesprekken zal hebben, met onge veer dertig christenen, mohamme danen en joden uit alle delen van Algerië. Algiers is de Gaulle's laatste pleisterplaats op zijn reis van tien dagen door Frans Afrika. De personen, die De Gaulle don derdag en vrijdag ontvangt, zijn vertegenwoordigers van godsdien stige groepen en beroeps- en yak" verenigingen. Het zijn niet allen leiders van deze organisaties. Van personen uit de omgeving van generaal De Gaulle werd ver nomen, dat men in hun kringen er van overtuigd is, dat nog vele moei lijkheden overwonnen moeten wor den. In vele gevallen moeten gees tesgesteldheid en wijze van optre den nog worden veranderd. Een Franse officier zei, dat het moeilijk is zekere Europeanen ervan te over- WASHINGTON, 28-8. Het Ame rikaanse hooggerechtshof, dat don derdag over de al dan niet toelating van zeven negerleerlingcn met in gang van het nieuwe schooljaar (maandag a.s.) op de centrale mid delbare school van Little Rock be raadslaagde, heeft zvjn beslissing tot 11 september uitgesteld. Dan zal men getuigenissen be luisteren over de twee en een half jaar uitstel, waartoe districtsrech- ter Lemley in juni bevel gaf. Han: gende dat verhoor stelde het hof een beslissing over het verzoek schrift van de Verenignig tot be vordering van de belangen van kleurlingen, om de huidige wette lijke beletselen voor toelating van negerkinderen op de betrokken school weg tc nemen, uit. GEEN VERTROUWEN MEER IN BRITSE REGERING ATHENE, 28-8. „De Britse po litiek ten aanzien van Cyprus is negatief geweest, zonder een con structieve geest en over het geheel tegenstrijdig en onoprecht. Wjj heb ben geen vertrouwen meer in de Britse regering", zo heeft aartsbis schop Makarios donderdag op een persconferentie tc Athene ver klaard. Hij voegde hieraan toe, dat de Griekse Cyprioten zich tot elke prijs zullen verzetten tegen de ten uitvoerlegging van het Britse plan, dat volgens hem alleen er op ge richt is de vrijheid aan de Griekse Cyprioten te ontnemen. De aartsbisschop gaf als zijn me ning te kennen, dat do tijd is ge komen voor „inmenging op aan zienlijke schaal" door de Verenigde Naties, teneinde op Cyprus de vrede te herstellen. Hij herinnerde in dit verband aan de „positieve en weldadige" in terventie van de volkerenorgani satie in het Midden-Oosten. tuigen dat de mohammedanen bur gers zijn als zijzelf. Generaal De Gaulle zal vrijdag middag, na zijn gesprekken met Algerijnen, een radiotoespraak hou den. Na afloop daarvan vertrekt-hij naar Parijs. 56 doden Een brand in de voornaamste luehtverversingsschacht van een kolenmijn bij de Poolse plaats Za- brze is gisteren oorzaak geweest dat 56 mijnwerkers die op 300 me ter diepte werkten, door verstik king om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen konden nog veel mijnwerkers redden. Verkcersovertreders op de foto Frankrijk gaat binnenkort een interessante proef nemen in de strijd tegen de ver keersonveiligheid. Op de hoofdweg Parijs-Fontaine- bleau zullen bij de gevaar lijkste kruispunten en boch ten fototoestellen aan de achterzijde van de verkeers borden worden gemonteerd. Wanneer een auto met bo- venmatige snelheid of op de verkeerde rijbaan het ge- vaarpunt nadert, wordt met behulp van foto-electrische cellen de betreffende camera in werking gesteld. Op deze wijze worden overtredingen van automobilisten geregis treerd en heeft de politie de gelegenheid om verkeers- overtreders alsnog te achter halen. Een proef met dit soort verkeerscontrole in het Bois de Vincennes heeft tot uitstekende resultaten ge leid, zodat in de maand sep tember tot bovengenoemde proef-op-grote-schaal kan worden overgegaan. Boerderij afgebrand ZWANENBURG, 28-8. Vanavond om kwart voor zes is de brandweer van Zwanenburg gealarmeerd voor een brand in de boerderij van de heer B. Burggraaf aan de Domi neeslaan te Zwanenburg. Hoewel de brandweer uit Hoofddorp even eens ter hulp kwam, en het vuur met zeven stralen werd bestreden, kon niet voorkomen worden dat het huis en de schuur een prooi van het vuur werden. De totale hooi en graanoogst en een auto gingen verloren. Een deel van de inboedel kon in veiligheid worden gebracht. De boerderij brandde totaal uit. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade wordt door de verzekering gedekt. De epidemie van hersenvlies ontsteking die thans in Zuid-Korea heerst, heeft 130 nieuwe slachtof fers geëist. Het aantal doden is hierdoor tot 539 gestegen en men vreest, dat het nog groter zal wor den. De bemanning van de atoom-onderzeeboot „Nautilus"welke als eerste onder de ijskap van de Noordpool heeft geveren^ is in New York grootq ingehaald. - De foto geeft een beeld van de parade. Een aanhoudende confetti- en serpentine-regen daalt op de mannen neer. In de voorste wagen staat de commandant van de „Nautilus", Anderson, te zwaaien. STATISTIEK VAN ZEVEN MAANDEN 's-GRAVENHAGE, 28-8. In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft het totale aantal verkeerson gevallen op de openbare \$eg in Nederland 77.042 bedragen, in de zelfde periode van het vorig jaar bedroeg dit aantal 78.384. Dit is meegedeeld in het statistisch bul letin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In gemeenten met 100.000 of meer inwoners was het totaalcijfer Nederland totaal 17.872 (20.345), waarvan gedood 656 (819), ernstig gewond 10 224 (11.595) en licht ge wond 6.992 (7.931). In gemeenten met 100.000 inwo ners en meer waren deze cijfers: totaal 7.259 (8.859), gedood 124 (192), ernstig gewond 3.512 (4.171) en licht gewond 3.623 (4.496). 40.556 (v.j. 42.390). In andere ge meenten was het totaal 36.456 (v.j. 35.994). Het statistisch bulletin vermeldt ook het aantal slachtoffers bij ver keersongevallen op de openbare weg. De volgende cijfers gelden voor de periode van januari tot en met juni, dus zes maanden, de cij fers tussen haakjes geven het aan tal in de overeenkomstige periode van 1957 aan. Dit nummer bestaat uit G pagina's 1 Zwijg of zeg iets dat beter is dan zwijgen. Auto te water bestuurder verdronken VLISSINGEN., 28-8. Vanochtend is een vrachtauto van de opkoper J. van der IJsel uit Middelburg van de Rotterdamse kade te Middel burg gereden en te water geraakt. De bestuurder P. D. van der Nooy uit Echt (Limburg) is hierbij ver dronken. De jongeman, die geen rijbewijs heeft, zou dezer dagen bij de opko per in dienst treden. Van der N. heeft blijkbaar de macht over het stuur verloren. Voordat hij te water raakte heeft hij met zijn vrachtauto schade toe gebracht aan enkele andere auto's. Hij reed een vrachtauto aan, die limonade loste, reed een lantaarn paal omver en raakte enkele ge parkeerde auto's, waarvan er een eveneens in het water verdween. De vrachtauto sloeg over de kop in het water. ZIERIKZEE Concert „Kunst en Eer" De Koninklijke harmonie „Kunst en Eer" zal bij gunstig weer mor gen (zaterdag)avond een concert geven in de tent op het Havenpark, o.l.v. de dirigent de heer Jac. Kikke. DREISCHOR Concert „Cresendo" Doordat het aangekondigde con cert door het harmoniegezelschap „Crescendo" alhier, vorige week zaterdagavond door omstandighe den niet kor doorgaan, zal het con cert nu plaats vinden zaterdag avond a.s. om half acht in de mu ziektent. Het reeds eerder vermelde programma blijft ongewijzigd. NIEUWERKERK Eerste bejaardenmiddag Nu de vacantles voor een groot gedeelte tot het verleden behoren en alles weer zijn geregelde gang gaat, zo heeft het damescomité dat geregeld de bejaardenmiddagen or ganiseert, besloten weer een aan vang te maken met haar werkzaam heden en zal, zeer tot genoegen van de bejaarden, op woensdag 3 sept. a.s. weer de eerste bejaardenmid dag worden gehouden op de beken de plaats en uur. De trouwe bezoe kers en zij die tot heden nog afzij dig stonden, zijn hartelijk welkom. eb Een bus met 58 inzittenden is in noord-oost-Colombia in een 300 me ter diep ravijn gestort, waardoor 31 mensen omkwamen en meer dan 20 gewond werden, aldus donder dag te Bogota ontvangen berichten. Het ongeluk gebeurde op het schiereiland Guajira, dicht bij de grens met Venezuela. Nederlandse industrie wenst toegang tot t.v. UTRECHT, 28-8. Het ligt voor de* hand, dat de Nederlandse industrie! aanspraak maakt op toegang tot de televisie, juist omdat de televisie by het overbrengen van kennis één van de doeltreffendste communica- catiemiddelen kan zyn. Dit verklaarde vanmiddag dr. G. van der Wal, voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs op een pers conferentie, welke ter inleiidng van de 71ste Jaarbeurs te Utrecht werd gehouden. De opvoering van de produktivi- teit in de distributie, het verlagen van de distributiekosten, roept, al dus dr. van der Wal, om wegen waarlangs massaal een deel dei- taak van de verkoophandelingen kan worden overgenomen. Een van waardoor dit kan worden bereikt, staat elders wel, in Nederland ech ter nog niet ter beschikking, nl. de televisie. Uitvoerig stond de heer van dei- Wal stil bij hetgeen- de televisie als massa-communicatie-middel voor het Nederlandse produkt kan betekenen en welke aspecten zich vanuit het economisch gezichtspunt bij het realiseren daarvan gaan voordoen. Nog al te veel heerst volgens dr. van der Wal, het gevoel dat recla me alles onnodig duur maakt. Men dient, zo zei hij, evenwel te be denken, dat de duurste tijden, die wij ooit hebben gehad, de oorlogs tijd en de na-ooriogse schaarste economie, juist tijden waren, waar in geen reclame werd gemaakt. Re clame noemde de heer van der Wal het begeleidingsverschijnsel van de stijgende welvaart en het symp toom van de situatie waarin de consument weer aan zijn trekken komt. Allerwege hoort men, aldus de heer van der Wal, stemmen opgaan, dat de bedrijven, vakverenigingen en andere collectiviteiten het mo derne maecenaat moeten vormen, maar vooralsnog zijn de leidende figuren, die, volgens hem, door hun decisies in deze geroepen zouden zijn de doorslag te geven, nog niet mede op hun cultuurdragende kwa liteit geselecteerd. Mede op grond van deze overwe ging acht de heer van der Wal het noodzakelijk, dat de fabrikant iedere directe invloed op het pro gramma wordt ontzegd. Dan blijft, aldus de Jaarbeurs voorzitter, slechts de mogelijkheid om, tussen bepaalde programma onderdelen in, een reclamebood schap te doen uitzenden, waarvoor slechts korte lijd achtereen ter be schikking komt. De periode die be schikbaar is om de reclame zo doel treffend mogelijk te doen zijn mag, volgens hem, niet meer dan een tiende van de totale zendtijd zijn en bovendien nog verspreid over de gehele zendtijd. Sprekende over de kosten van de commerciële televisie, wees dr. van der Wal er op, dat indien van het huidige totale Nederlandse recla mebudget 3 procent aan commer ciële televisie besteed zou kunnen worden, hiermede een extra twaalf zenduren per week doeltreffend ge financierd zou kunnen worden, het geen een verdubbeling van de hui dige zendtijd zou betekenen. Deze verdubbeling van zendtijd vindt plaats, zonder dat op i-ijksmiddelen en kijkgelden een beroep wordt ge daan, aangezien de benodigde gel den, volgens hem, ruimschoots door het reclamemakend bedrijfsleven kunnen worden opgebracht. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft donderdag bij het hooggerechtshof een verklaring in gediend waarin dit hoogste ge rechtelijke orgaan van de V.S. ver zocht wordt alle huidige juridische belemmeringen voor integratie op de scholen van Little Rock onmid dellijk op te heffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1