Arabieren zoeken de eenheid hoekje Eerste oplevering vond plaats van Schouwen= Duiveland's grootste gemaal „Prommelsluis" Hoe zit dat WATERHUISHOUDING OP ORDE Totale kosten project beliepen twee miljoen gulden In tegenwoordigheid van verte genwoordigers van het waterschap „Schouwen", de polder „Burgh-en- Westland", de Provinciale Water staat, Centrale Dienst „Noord-Zee land", het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden, de Herverkaveling en het Bureau Uit voering van deze dienst, alsmede van het aannemersbedrijf Gebr. Ëveraers Van den Berg te Steen bergen, vond dinsdagmorgen de eerste oplevering plaats van het grootste gemaal op Schouwen-Dui- veland, het gemaal „Prommel sluis". Met het gereedkomen van „Prom melsluis" is de waterhuishouding van de polders Schouwen, Burgh- en-Westland alsmede Oosteren- en Westerenban veilig gesteld. Het wachten is nu nog op de voltooiing van het gemaal Dreischor. De bouw van „Prommelsluis" werd begonnen in november 1956, toen de bronbemaling werd aan gebracht. Daarop volgde het ont graven van de bouwput en - in de eerste maanden van 1957 - het heien van de betonpalen. „Prommelsluis" heeft de grootste capaciteit van de gemalen op het eiland en heeft de beschikking over twee schroef-centrifugaalpompen met elk een capaciteit van 250 m3 per minuut. De funderingen van de twee 350 p.k. „Stork"-dieselmoto- ren zijn los geconstrueerd van de vloer, waardoor voorkomen wordt dat de trillingen op het gebouw worden overgebracht. De machine hal op de eerste verdieping heeft een speciaal acoustisch plafond, be staande uit aluminium roosterwer ken, welke door middel van pen dels aan het dak zijn bevestigd. In deze roosterwerken zijn zgn. „kram- fors"-platen aangebracht om te trachten het dreunende lawaai van de machines te dempen. De totale kosten van dit project hebben ongeveer twee miljoen gul den bedragen. De kosten van uit sluitend het bouwkundige gedeelte van het fraaie nieuwe gemaal be droegen 793.000 gulden. Er is on geveer 960 m3 beton in verwerkt en de bizonder grote hoeveelheid van 103 ton betonijzer. 2.50 N.A.P. polderpeil Het gemaal wordt in werking ge steld als de waterstand hoger komt dan het polderpeil (gesteld op 2.50 N.A.P.). Het water wordt dan af gevoerd in de Oosterschelde via twee grote buizen, met een dia meter van 150 cm en een lengte van 52 meter. Om het opkomen van de bodem in de zgn. „korrelput" te voorko men, heeft men tot op een afstand van ongeveer vijftig meter van het gemaal lagen van fijn en grof zand, van kif en grind aangebracht. „Prommelsluis" heeft voorts de beschikking over een hulpgenera tor, zodat het bij een eventueel de fect in de elektrische leidingen zelf stroom kan leveren. Beneden in het gebouw zijn de pompkelder, werkplaats en opslag ruimte ondergebracht. Een kantoor vindt men op de eerste verdieping. In de winter wordt het gebouw centraal verwarmd. De wanden in de fraaie entree van het gebouw zijn bekleed met prachtige, originele Sollenhover te gels, waarin zich de fossiele resten bevinden van vissen, garnalen en zelfs naar alle waarschijnlijkheid van een zeepaardje. Deze tegel compositie doet het uitstekend in het fraaie, zeer moderne, architec tonisch verantwoorde gebouw. De officiële ingebruikneming van „Prommelsluis" en de overdracht aan het polderbestuur zal plaats vinden als het gemaal Dreischor zal zijn afgebouwd, waarmee de gehele waterhuishouding van het eiland zal zijn geregeld. „ZEELAND PRESENTEERT" Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon waren ook te Rotterdam Hartelijke ontmoeting in stadscentrum ROTTERDAM, 27-8. Rotterdam heeft voor vandaag Kaat Mossel doen herleven. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe markt in het centrum van de stad heeft zij haar vroegere werkzaamheden als visverkoopster nog eens ter hand genomen. Het comité „Zeeland presenteert" heeft aan deze gebeurtenis feeste lijke medewerking willen verlenen in verband met de opening van het oester- en mosselseizoen. Men deed een vermaard oesterkenner uit Yerseke, Pieter Corneliszoon, voor deze dag uit de dood herrijzen en stuurde hem per kotter naar de Maasstad. Aan de Spaansekade werd hij afgehaald door een groep vrouwen in Bevelandse kleder dracht en de muziekvereniging „Mozart" uit Yerseke. Op het marktterrein vond ver volgens een ontmoeting plaats tus sen de twee mensen uit de oude tijd. „Pieter", riep Kaat. „Kaat" antwoordde Pieter. En hierop volg. de een hartelijke omhelzing. Uit haar mand haalde Kaat een fles bitter te voorschijn en op deze heuglijke dag werd een dronk uit gebracht. Vanmiddag vertrok het gezel schap naar Amsterdam. LAREN (N.H.). Het echtpaar Mertens uit Laren (N.H.), wonende aan de Logosberg 2a, is bij Hagen in Duitsland om het leven gekomen door een auto-ongeluk. De 52-ja- rige heer Th. Mertens en zijn 55- jarige echtgenote Maria, zijn bij het dorpje Volmetal bij Dahl in een onoverzichtelijke bocht van de weg in botsing gekomen met een vracht auto uit Bochum. De Nederlandse auto werd volledig vernield. Behal ve de heer en mevrouw Mertens kwam ook een Duits echtpaar, dat in de Nederlandse wagen meereed om het leven. De Arabische landen hebben de wereld verrast door in de assem blee der Verenigde Naties een ge zamenlijke resolutie in te dienen, waardoor zij buitenlandse inmen ging hebben willen uitschakelen. Nadat de grote mogendheden on derling hadden gestreden over het geen zij zich voornamen te doen, bleken de Arabische landen zelf besloten, hun eigen zaken te gaan regelen. Zij onthielden zich van veroordeling van de Brits-Ameri kaanse interventie in Jordanië en Libanon, omdat de regeringen van deze landen daarom zelf hadden gevraagd. Zij beloofden onderling, zich niet in eikaars zaken te men gen. Zij verklaarden gaarne finan ciële hulp te ontvangen van de grote mogendheden. En aldus wil den zij de voorwaarden scheppen voor het vertrek van de Anglo- Amerikaanse troepen. Wat konden de leden der V.N. anders doen, dan collectief die re solutie aanvaarden? Zodra in Li banon de nieuwe president, gene raal Sjehab, het bewind zal hebben aanvaard, zal hij zeker de Ameri kanen verzoeken te vertrekken. Men weet dat Jordanië meer hoofd breken veroorzaakte. Want zodra de Britten vertrokken uit dit land, zo redeneerde men, zal Hoessein vallen. Doch deze jonge koning is bezig, zijn politiek te veranderen en toenadering te zoeken tot Nas ser. Radio-Cairo heeft zaterdag zijn aanvallen op Hoessein gestaakt. Indien het de koning van Jorda nië gelukt, zich aan te passen aan het „arabisme" en aan het een heidsverlangen, zal hij misschien nog zijn troon kunnen redden. In elk geval probeert hij zich te ver zoenen met de meerderheid van zijn onderdanen, die voor Arabische integratie zijn. Slaagt hij daarin, dan kan hij de Britten verzoeken, heen te gaan, en toch zichzelf hand haven. Frankrjjks overzeese gebieden Bij de tien ondertekenaars van de Arabische resolutie behoorden ook Marokko en Tunesië, al zijn die geen leden van de Arabische Liga. Maar het feit, dat zij zich zo nadrukkelijk tot de Arabische we reld rekenen bewijst, dat de kans voor Frankrijk, om met hen nog een „confederatie" te vormen of een „gemenebest" gering moet worden geacht. De nieuwe grondwet van de Gaulle, die in september aan een referendum zal worden onderwor pen, laat de mogelijkheid open, dat souvereine staten zich met Frank rijk in zulk een gemenebest verbin den. Voorheen, sprak men van de „Franse Unie", maar alleen de sta ten van Indo-China behoorden daartoe, en formeel bleven Laos en Cambodja er leden van. Nu zou de Gaulle een nieuw gemenebest kun nen vormen, door koloniën onaf hankelijk te maken en die - zoals de Britten doen - tot gelijkgerech tigde leden te verheffen van een statengemeenschap. Doch dat heeft hij nadrukkelijk geweigerd. De overzeese gebieden kunnen Franse departementen worden, zo als Algerije dat formeel is. Zij kun nen ook de vorm van intern zelfbe stuur houden, die verscheidene van hen hebben, doch dan blijft de Franse voogdij koloniaal. En zij kunnen met Frankrijk wel een „ge meenschap" vormen (geen gemene best) doch ook dan behoudt Parijs de controle over defensie, buiten landse politiek, financiën, de munt, hoger onderwijs, exploitatie van strategische grondstoffen en derge lijke. Toch afscheiding? Het merkwaardige nu is, dat de Gaulle toch op zijn reis door Ma dagascar en Afrika heeft verklaard, dat de afhankelijke gebieden het recht hadden, zich af te scheiden. Maar in dat geval zou elke steun van Frankrijk ophouden. Geen cent en geen technische hulp zouden zij meer te verwachten hebben. Dus óf vrij grote afhankelijkheid, óf een breuk. Nu kan geen van de gebie den op eigen benen staan. Mis schien wel over een aantal jaren. Dus stelde de advies-commissie, die de Gaulle rapporteerde over de ontworpen grondwet, voor dat over vijf jaar de overzeese gewesten op nieuw hun status zouden kunnen bepalen. Dit weigerde de premier te aanvaarden. Er gebeuren in Parijs zonderlin ge dingen. Want als de Gaulle be reid is de onafhankelijkheid te er kennen van bedoelde landen, geldt dat dus alleen voor deze maand en dan niet meer. De geschiedenis zal zich daaraan echter niet storen, en binnen vijf jaar zijn de bevoogde gebieden natuurlijk zo ver, dat zij onafhankelijk willen worden, wat ook de Gaulle op dit ogenblik zegt. Zijn grondwet zegt niets over het recht van overzeese gewesten, zich af te scheiden. Maar die grondwet zal over vijf jaar niet meer gelden. Het merkwaardigste is echter wel, dat de Gaulle nu voor deze maand die onafhankelijkheid aanbiedt, ter wijl de oude en dus nog geldende constitutie er evenmin een woord over zegt als de nieuwe. Waaraan ontleent de premier het recht, af scheiding aan te bieden, als geen grondwet die mogelijkheid ver meldt? Hij heeft wel zeer uitgebrei de volmachten, maar toch niet, om aan een kolonie de vrijheid te of freren. Men is derhalve geneigd, dit aanbod niet zeer ernstig te ne men. Nu of nooit De Gaulle zei eigenlijk: „Als jul lie mijn grondwet verwerpt (die geen onafhankelijkheid in uitzicht stelt) laat Frankrijk jullie in de steek". Onder de Franse bourgeoisie namelijk toenemende weerzin ontstaan tegen de enorme uitgaven voor koloniën, die zich toch eens vrij zullen willen maken. Dat is be grijpelijk. Maar of dit proces wordt gestuit, als de Afrikanen de nieu we grondwet aanvaarden, is zeer twijfelachtig. Dat een papieren wet weinig ver. mag tegen de feiten wordt bewezen in Algerije, Daar gaat straks de burgeroorlog het vijfde jaar in, hoe wel alle Algerijnen officieel tot Fransen zijn gemaakt. Van hen wo nen er drie tot vierhonderd dui zend in Frankrijk. En ook daarheen hebben zij hun guerilla overge bracht. Maandag hebben zij alle raffinaderijen in brand gestoken in het gehele land. Hoewel op ver scheidene plaatsen de brand snel kon worden gestuit, is elders (zo als in Marseille) zeer grote schade aangericht. De Fransen hebben dus nu ook met een binnenlandse vijand te ma ken, al is die dan formeel „Frans". Met onwerkelijke redeneringen komt men niet ver. En het schijnt of de Gaulle al evenmin de naakte waarheid wil zien als zijn voorgan gers. Ook voor Algerije zou de op lossing zijn geweest de „dominion- status", om met Frankrijk een ge menebest te vormen. En als Parijs niet spoedig het Britse voorbeeld volgt, kan het wel te laat blijken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Katten- dijke: mej. P. Stok, kand. te Goes. Beroepen te Balk: J. Overduin, Tjerk werd. Ger. Kerken Beroepen te Oosterend (Fr): S. 'van der Linde, kand. te Lemele; te Oudehorne: kand. H. Weggemans, Hilversum; Beroepen te Hoek (Z.): kand. J. D. B. Van der Meulen, Am sterdam. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Aldergrove (Brits Columbia): D. Slagboom, 's-Gra- venzande. Evang. Luth. Kerk Drietal te Middelburg-Vlissin- gen: W. F. ten Rouwelaar, Bode graven, dr. J. A. Stellwag, Amster dam en mej. da. L. J. Visser, Har- lingen, van wie dr. J. A. Stellwag is beroepen. Openbare bekendmaking Het hoofd van het gemeentebe stuur van Zierikzee maakt bekend, dat het door de raad dezer gemeen te in zijn vergadering van 19 augustus 1958 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen dezer gemeente met de daarbij behorende bebouwings- voorschriften in uitvoerige kaarten uitgewerkt ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage ligt van 29 augustus t.m. 11 sep tember 1958. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben ge wend, kunnen ljun bezwaren tegen het plan met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften indienen bij Gedeputeerde Staten van Zee land t.m. 24 oktober 1958. Zierikzee, 28 augustus 1958. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, A. M. DEN BOER. Laatste stunt van V.V.V.-attraktiecommlssie Optocht en kampvuur besluiten het vakantie seizoen te Renesse Het zomerprogramma van de V. V.V.-Attraktiecommissie, dat dit jaar uitmuntte door variatie en aantrekkelijkheid, zal vrijdag 29 augustus a.s. des avonds worden afgesloten. Het programma begint met een populair concert, dat zal worden verzorgd door „Luctor et Emergo" (7.30 uur). Het concert zal ongeveer een uur duren. Intussen hebben alle kinderen gratis een lampion gekre gen op het terrein van de heer Ber- revoets. Voorafgegaan door het mu ziekkorps vertrekken de kinderen met hun brandende lampionnen naar de zg. oude zand put, waar een groot kampvuur zal worden ont stoken. Enkele marsen zullen hier door „L. et E." nog worden gebla zen, terwijl rondedansjes zullen worden uitgevoerd. Het langzaam doven van het kampvuur zal dan de symbolische afsluiting zijn van het bijna vervlogen zomer-vakan tie-seizoen. Gedachtig aan de gang van zaken op andere jaren, mag een grote belangstelling voor op tocht en kampvuur worden ver wacht. met het ontstaan van Nederland Door geologische onderzoekingen is vrijwel zeker komen vast te staan dat de eerste stukjes en brokjes van ons land reeds 40 miljoen jaar geleden ontstaan zijn. Toch behoort ons land tot de zoge naamde „jonge" gebieden. Dit in tegenstelling tot landen, die reeds veel eerder ontstaan zijn. In die oude tijd vormden onze te genwoordige grenzen met Duits land en België de toenmalige kustlijn van een zee, die een ge bied bedekte, dat veel later pas „Nederland" zou worden. Enge land was toen met het continent verbonden. In deze zee mondden de toen reeds bestaande grote rivieren Rijn, Maas en Schelde uit. Zij zijn het, die uiteindelijk tot de vorming van ons land hebben geleid. Ge zamenlijk vormden ze een grote delta en daartussen werden het zand, het grind en de stenen, die zij in hun stroom meevoerden, opgehoopt. Tussen deze aangroei zochten de rivieren zich weer een weg en werden daardoor steeds lager. De zee deed ook haar werk, stroom de over de delta heen en vulde de gaten met slib. Planten begon nen te groeien, stierven weer af en vormden aldus de veenlagen. Ongeveer 200.000 jaar geleden brak de IJstijd aan en werd ons land bedekt met ijs tot de lijn Zand- voort-Amsterdam-Amhem. Door de druk van de geweldige ijs massa's ontstonden de heuvels en kwijnden de rivieren door het weinige smeltwater tot kleine stroompjes. Na de IJstijd werden de duinen ge vormd, doordat de zee bet losse zand op de kust wierp en de wind dit zand droogde en er heuveltjes van vormde, die langzamerhand hoger werden. Natuurlijk ge schiedde dit alles niet in enkele tientallen, maar in duizenden en duizenden jaren. Het is uiteindelijk de mens geweest, die ons land „maakte". Ongeveer 2000 jaar voor onze jaartelling hebben de eerste mensen zich hier gevestigd. Om zich tegen de herhaaldelijk voorkomende over stromingen te beschermen, ves tigden ze zich op heuvels, maar naarmate de zeespiegeL steeg, moesten ook de heuvels hoger worden. Omstreeks 1000 voor Christus be gon men dijken te bouwen en zo begon de strijd tegen het water, die wij heden nog meemaken, om dat wat de zee eenmaal gaf, te behouden en als het kan te ver meerderen! SPORT VOETBAL K.N.V.B. Vriendschappelijke wedstrijden Voor zaterdag 30 augustus a.s. zijn de volgende vriendschappelijke wedstrijden vastgesteld: Bruse Boys I-MEVO I (4 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde). MEVO II-SINOTO I (half 7, scheidsr. T. Simmers). Zondag 31 augustus worden ge speeld: Brouwershaven I-Zonnemaire I (3 uur, scheidsr. A. J. Berrevoets); Brouwershaven II-Zonnemaire II (1 uur, scheidsr. J. Scholten). Vacature bestuurslid afd. Zeeland De heer K. C. Praat te Breskens heeft als bestuurslid van de afd. Zeeland van de K.N.V.B. bedankt. Op de jaarvergadering van de afde ling op zaterdag 20 september a.s. zal in deze vacature moeten worden voorzien. De bij de afdeling aan gesloten verenigingen kunnen daar toe .kandidaten stellen. DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" Uitslag van de zaterdag 23 aug. gehouden wedvlucht vanuit Noyon. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk 1, 12; A. de Koning, Bruinisse 2, 8; J. de Ronde, Sirjansland 3, 9; Ph. Steketee, Bruinisse 4; H. C. Noord- hoek, Sirjansland 5, 6; A. IJzelen- berg, Bruinisse 7, 13; C. Bal, Sir jansland 10; W. A, Jumelet, Brui nisse 11, 14. /<V HOEK VAN HOLLAND HEEFT MEN CCN HEN6ELWEDSTAUD /N ZEE <Sl' ORGANISEER D TtN SATE VAN HET PRINSES MOT/HA POL/O FONDS €£N AMERIKAANSE At/TOTA&RIEK HEEFT (£N STATIONCAR GCOOUND WAARIN- ZClTS UN DOUCHE AAUWEZ'G /S DE 33-JAU/CZ HAROLD GRIEN UTT LUDS IN ENGELAND IS ToT ld MAANDEN VER OORDEELD NEGENS HET STELEV VAN.... EEN HUIS. HU DEED HETN/£T /NEEN KEER. MAAR PIKTE STELSELMATIG MA TERIAAL VAN ZOU V/TERREINEN MEE MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 26-8. Aanvoer 2943 stuks vee (weektotaal 4833), t.w.: 450 vette koeien en ossen; 1034 stuks gebruiksvee; 235 vette kalveren; 271 graskalveren; 210 nuchtere kalveren; 52 varkens; 66 biggen; 98 paarden; 80 veulens; 423 schapen en lammeren; 24 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,80-2,95, f 2,60- 2,70; vette kalveren f 2,90-3,00, f 2,60-2,80, f 2,00-2,60; slachtpaar- den f 2,30-2,00-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-450-300; nuchtere kalveren f 83-73-63; biggen f 55-40-35; veu lens f 485-385-300; schapen f 70- 65-55; lammeren f 70-60-50; kalf- en melkkoeien f 1200-975-850; vare koeien f 850-750-670; vaarzen f900 -800-600; pinken f 625-500-400. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht vanuit Noyon door de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland. G. van Nieuwenhuyzen 1, 5, 15, 16, 24, 25, 26, 30; K. Reijngoudt 2, 12, 28; W. van Dommelen 3, 8, 13, 27, 31; A. Faasse 4, 21, 29, 33; A. C. v. d. Est 6, 11, 22; J. den Braber 7, 9, 20; A. den Braber 10; W. Neele 14; Joh. Reijngoudt 17, 18, 35; J. Bakker 19; Th Bakker 23; A. Fon- teijne 32; J. Quaak 34. De snelheid van de eerste prijs winnende duif was 1196.90 m./m. en van de laatste 873.02 m./m. Aan deze wedvlucht werd door 103 duiven deelgenomen. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 14. Enkele dagen later houdep twee ruiters hun paarden in bij de oever van een brede stroom. „Daar ligt de Tiber", zegt Aram tot zijn schildknaap, „en die bergtoppen daar in de verte, dat zijn de Apennijnen. We moeten nu verder stroomopwaarts, dan zijn we naar mijn schatting voor de avond valt in Cassetta". De zon hangt al dicht boven de bergkammen, als zij het doel van hun reis naderen. Een boer kijkt verschrikt op, als Aram hem dc weg naar Cassetta vraagt. „Cassetta? Hier rechtdoor en de grote weg linksaf slaan", zegt de man. „Maar als ik U raden mag, Messirc, keer terug op uw pad! Het is niet pluis in dat dorpAlle bewoners hebben de laatste dagen haard en hof verlatenhet spookt er bij de oude ruïne bij de rivier Zonder op de waarschuwing acht tc slaan, vervolgen Aram en Presto hun weg cn een uur later zien zij aan de overkant van de stroom het dorpje liggen. "Geen levende ziel meer te bekennen", zegt Aram met een blik op de verlaten straten. „Nou, zet jc maar schrap, Presto, je spokenjacht begint!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6