ZIGR1KZËGSCHEWN1EUWSB0DE 16*000 communistische granaten op nationalistisch Quemoy DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veiligheidsmaatregelen in Frankrijk na Algerijnse aanslagen DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1058 No. 18419 115e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) I J,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 DE GAULLE IN ALGERIË Bewaking van alle belangrijke objecten ALGIERS, 27-8. - Generaal De Gaulle Is .woensdag uit Dakar in Algiers aangekomen, als laatste halteplaats op ztfn Afrikaanse tocht om steun te zoeken voor zijn nieuwe grondwet. Bevreesd voor gewelddadige acties van de opstan delingen, hebben de Fransen extra veiligheidsmaatregelen getroffen. Men vermoedt dat de opstande lingen met soortgelijke acties als in het Franse moederland deze week, zijn bezoek willen verstoren en hun laatste kaart willen uitspe len om de volksstemming In sep tember te beïnvloeden. In Frankrijk zal na de Algerijnse aanslagen van maandag speciale veiligheidsmaatregelen van kracht worden en alle belangrijke objec ten als bruggen, spoorweginstalla ties, stations, olie-opslagplaatsen en zelfs musea worden door politie of militairen bewaakt. De leider van het Algerijnse na tionale bevrijdingsfront heeft in Cairo verklaard, dat de verzets lieden de burgers zullen sparen, doch verder hun aanvallen zullen voortzetten om de Franse „econo mische en militaire kracht" te ver zwakken. Dinsdagnacht is in een station van de Parijse ondergrondse een soldaat door revolverschoten in de rug zwaar gewond. Voorts zijn drie politiemannen gewond, twee van hen ernstig, toen zij beschoten wer den door twee Algerijnen die zij hadden aangehouden om hun pa pieren te controleren. Na deze laat ste aanval zijn een twaalftal Noord afrikanen gearresteerd. De Parijse politie deelde woens dag mede, dat dertig Algerijnen die maandag werden gearresteerd, be kend hebben dat zij op bevel van het Algerijnse nationale bevrij dingsfront verzetsdaden moesten plegen. In Bordeaux zijn tien Al gerijnen aangehouden. Volmacht voor Faubus LITTLE ROCK, 27-8. De beide huizen van het parlement van Ar kansas hebben woensdag met over weldigende meerderheid een door gouverneur Faubus voorgesteld wetsontwerp goedgekeurd, dat hem machtigt de scholen te sluiten i.p.v. te berusten in afgedwongen ophef fing van de rassenscheiding. Volgens waarnemers heeft het parlement van Arkansas ongewoon snel gehandeld, om het opperste gerechtshof, dat donderdag in Washington de kwestie-Little Rock zal bespreken, voor een voldongen feit te stellen. Het huis van afgevaardigden van Arkansas nam het wetsontwerp aan met 94 stemmen vóór en één tegen; de senaat keurde het met 33 tegen nul stemmen goed. Miniatuur viool Gabor Szabos, een achttien jarige Hongaarse student, heeft met behulp van een zakmes en een vijl de klein ste viool ter wereld vervaar digd. Het instrument is 59 mm. lang. Het onafhankelijke blad „Paris- Presse" verklaarde woensdag, dat de Algerijnse campagne in het af gelopen jaar is voorbereid en dat drie weken geleden op een bijeen komst van verzetsleiders in Genève tot uitvoering van de plannen was besloten. De burgerlijke gerechtelijke in stantie, die een onderzoek heeftin- gesteld naar de oorzaken van de branden in de benzinetanks van Mourepiane, heeft deze zaak over gedragen aan de militaire autori teiten. Dit is geschied overeenkom stig een artikel van het wetboek van strafrecht, dat betrekking heef i op sabotage, gepleegd ten aanzien van installaties, die kunnen wor den gebruikt voor de verdediging van de burgerbevolking. Zij, die hieraan schuldig worden bevon den, kunnen als zwaarste straf de doodstraf krijgen. Eisenhower over nationalistisch China: „DE V.S. ZULLEN HUN VERANTWOORDE LIJKHEID NIET VERZAKEN" WASHINGTON, 27-8. President Eisenhower heeft woensdag op zjjn wekelijkse persconferentie ver klaard dat de Verenigde Staten hun verantwoordelijkheid ten opzichte van nationalistisch China niet zul len verzaken, maar hy weigerde zich uit te laten over wat Amerika zal doen indien de Chinese com munisten op Quemoy- en Matsoe- ellanden zullen landen. Amerika zou zich houden aan de regeringsverklaringen over de ver dediging van Formosa. Het beste wat men op het ogenblik kon doen was te blijven bij Dulles' verkla ring van jl. zaterdag over de com- munistisch-Chinese militaire acti viteit in de Straat van Formosa, waarin hij het gevaarlijk noemde om te geloven dat een aanval op de eilanden voor de kust van China een beperkte operatie zou kunnen blijven. Gevraagd over de bevoegdheid, van plaatselijke Amerikaanse com-;:. mandanten ten aanzien van, tpk-vr: tische atoomwapens, zei Eisenhoi wer dat het hun niet geoorloofde^ deze wapens zonder speotale cp^ dracht van hemzelf te gelpsUjken. ZEELAND PRESENTEERDE AMSTERDAM MOSSELEN-IN-HET ZUUR Kaat Mossel cn gevolg op mars door de hoofdstad AMSTERDAM, 27-8. Amsterdam kent thans de mosselman. Verhuld in fluwelen wambuis, geveerde ba ret en puntbaardje heeft de her leefde oester- en mosselkenner uit de veertiende eeuw, Pieter Come- liszoon, tezamen met de Rotter damse Kaat Mossel, haar vriendin Ruige Keet, een aantal historisch geklede figuren en meer heden daags, in Zuid-Bevelands costuum, gekleed vrouwvolk, zijn intrede in de hoofdstad gedaan. De muziekvereniging „Mozart" uit Yerseke blies, lustig de van na ture nieuwsgierige Amsterdammers bijeen. Blijkens opschriften in de stoet trachtte het comité „Zeeland presenteert" de Amsterdammers bekend te maken met het feit, dat donderdag het oester- en mossel seizoen 1958/59 wordt geopend. Voorts presenteerde Zeeland de waarnemend burgemeester, de heer B. Ram, enkele mosselen-in-het- zuur. De oesters moeten nog ge vangen worden. De heer Ram zei in zijn begroe tingswoord van het omvangrijke Zeeuwse gezelschap op het stad huis, dat de aanvoer van mosselen op de Amsterdamse markt gedaald is van 200.000 kg in 1948 tot be neden 100.000 kg thans. En dit is niet het gevolg van een vermin derde belangstelling van de Am sterdammers, maar van de hogere prijs die "de Zeeuwen voor deze produkteri- kunnen maken op de markten van onze zuiderburen. De SieeE Ram sprak de hoop uit, dat ;ïaei£ zorg zal dragen voor een meer ^gejrègelde aanvoer van deze lekker- rtiiëh' op de Amsterdamse markt, ïnjSaij dan tegen, op smaller beurzen berekende prijzen. >:>^iët^iV,Cö^élisz90ri kon de heer ^3^^4i«{t^^0e2eggen üat hem na SINDS WOENSDAGMORGEN Amerikaans - Brits overleg over de spanning rond Formosa TAIPEH, 27-8. De communisti sche kustartillerie heeft woensdag, voor de vyfde opeenvolgende dag, het nationalistische eUand Quemoy beschoten. Er werden circa 16.000 granaten op het eiland afgevuurd. Voorts namen de communistische kanonnen het kleine eilandje Tatan (circa zes km van Amoy), gedu rende meer dan een uur onder schot. Het is niet bekend of de na tionalisten het vuur beantwoord hebben. De nationalistische autoriteiten op Formosa vrezen nu als inleiding van een aanval op Quemoy een aanval op de eilanden Tatan en Erhtang, die de nationalistische be- voorradingsweg tussen Formosa en Quemoy beheersen. Een van de medewerkers van president Tsjiang Kai Sjek, Tao Hsi-Sjeng, verklaarde woensdag, dat de communistische bombarde menten „zeer waarschijnlijk" een oorlog inluiden. Hij drong er bij de bevolking van Formosa op aan om rustig te blijven „terwijl het oor logsgordijn wordt opgehaald". AMERIKAANSE DESKUNDIGEN UITTEN ZICH OVER DUIKBOTENGEVAAR Maatregelen voorgesteld om gevaren af te wenden WASHINGTON, 27-8. Een groep Amerikaanse deskundigen op duik- bootgebied heeft verklaard, dat Russische duikboten, uitgerust met raketten, omstreeks begin 1960 in staat zullen zijn Amerikaanse ste den aan te vallen. „Een massale aanval met raket ten zou onze hele stedelijke maat schappij kunnen vernietigen", al dus het verslag van de deskundigen. De groep, die de subcommissie voor militaire zaken van de ge meenschappelijke commissie voor atoomenergie van beide huizen van het Congres, van advies moet die nen, doet o.m. de volgende aanbe velingen om het duikbootgevaar af te wenden: de marine moet de produktie van duikboten, die de „Polaris" - een ballistisch projectiel met een reik wijdte van 2.400 km - kunnen lan ceren, zo snel mogelijk opvoeren; er moeten meer duikboten voor de aanval worden gebouwd en er moet tweemaal zoveel als tot, nu toe uitgetrokken worden voor het on derzoek- ert ontwikkelingsprogram ma van de marine voor de duik bootoorlog. Amerikaans-Brits overleg In Londen verluidt, dat de Ver. Staten met Engeland overleg ple gen over de spanning in het gebied van Formosa. Engeland zou niet veel voor dit overleg hebben ge voeld, omdat het de communisti sche regering van Peking heeft er kend. Functionarissen wilden niet zeggen wat het Britse standpunt ten aanzien van Quemoy en Matsoe is. Over het algemeen gelooft men Londen, dat de communisten eerder proberen de meerderheid in het luchtruim bij deze eilanden te winnen, dan dat zij een aanval op Quemoy voorbereiden. Uit Manilla wordt gemeld, dat alle vliegtuigen van de Amerikaan se marine, die op de Philippijnen gestationeerd zijn, bevel hebben gekregen om paraat te zijn. Vice-admiraal Wallace Beakley, commandant van de Amerikaanse zevende vloot, heeft in zuid-For- mosa, waar hij dinsdag onverwacht was ^ngekomen, een „zeer ge heime conferentie" met officieren van de Amerikaanse marine ge houden. Hij ontving voorts hoge Chinese autoriteiten. Russisch commentaar „Izwestia", het orgaan der Sow- jet-regering, schrijft dat de „Ame- kaanse militaire voorbereidingen in het Verre Oosten een ernstige be dreiging van de vrede vormen". Een woordvoerder van het na- tionalistisch-Chinese ministerie van Defensie, schout-bij-nacht Lioe Hoh-Toe, verklaarde, dat er van Tsjoesjan, 530 km ten noorden van Quemoy, geleidelijke zuidwaartse bewegingen van de communistische marine zijn waar te nemen. Hij sprak berichten tegen, dat vier tot vijf duizend landingsvaartuigen langs de kust van Foekien worden samengetrokken voor een inval op Quemoy of Matsoe. De woordvoer der zei, dat er op het ogenblik vier tot vijfduizend schepen, waaronder landingsvaartuigen, der communis ten zijn, maar deze zijn verspreid tussen de zuidkust van de provin cie Tsjekiang en het noorden van het schiereiland Kwantoeng. Oorlogsschepen naar Formosa PORT SAID, 27-8. Vijf oorlogs schepen van de Amerikaanse zesde vloot zijn woensdag, op weg naar Formosa om de zevende vloot te versterken, in Port Said aangeko men. Het zijn het vliegkampschip „Essex" (42 000 ton) en vier torpe- dobootjagers. Donderdag zouden de schepen door loodsen van het ge zagsorgaan voor het Suezkanaal door het kanaal geleid worden, morgen een vaatje oesters zal be reiken. Na een glaasje en een dansje - dit laatste op de binnenplaats van het stadhuis - maakte het gezel schap, voorafgegaan door de Am sterdamse politiekapel, een mars door de hoofdstad. FRANKRIJK Weer aanslag op benzinedepot ROUAAN, 28-8. Leden van het Algerijnse bevrijdingsfront hebben gisteravond te Petit Quevilly (bij Rouaan) vier benzinetanks opge blazen. Een Algerijn is aangescho ten door de bewakingsmanschap pen en naar een ziekenhuis ge bracht. Een tweede zag kans te ontsnappen. Binnen het uur was men de brand meester. In Parijs zijn in de loop van de nacht tweeduizend Algerijnen aan gehouden en naar het velodrome d'Hiver gebracht voor identiteits controle. Tweede huwelijk van koning Hoessein? LONDEN, 27-8. Woensdag is te Londen van welingelichte zijde ver nomen dat koning Hoessein van Jordanië, die gescheiden is van zijn eerste echtgenote, ex-koningin Di nah, voornemens is een tweede hu welijk te sluiten en wel met de ze ventienjarige prinses Hoezaima van Irak, sen nicht van de vermoorde koning van dat land, Faisal. Prinses Hoezaima bezocht, teza men met haar zuster Nefisah, een kostschool in Zwitserland. Wan neer de koningen van Jordanië en Irak, Hoessein en Faisal, Europa bezochten, verzuimden zij nooit prinses Hoezaima te bezoeken. Woensdag Is te Djakarta van kerkelijke zijde medegedeeld, dat aangenomen wordt dat de pater- Jezuit Hermanus Ruding, leraar aan de r.k. opleidingsschool voor priesters te Djokjakarta, bij een beklimming van de berg Soembing om het leven is gekomen. Dit nummer bestaat uil 8 pagina's Rijke mensen zijn arme men sen, die geld hebben. Vluchtelingen in Brussel BRUSSEL, 27-8. Uit goedinge- lichte kringen wordt in Brussel vernomen, dat sedert de vorige maand meer dan driehonderd be zoekers van de wereldtentoonstel ling, die uit communistische lan den kwamen, asiel hebben ge vraagd. De Belgische regering zou besloten hebben deze mensen de status van vluchteling toe te ken nen. Het zouden circa honderd Zuid- slaven, vijftig Polen en een aantal Russen, Hongaren, Bulgaren en Tsjechen zijn. Een particuliere or ganisatie heeft in Brussel reeds ontvangstcentra vqpr de vluchte lingen ingericht. Ramp in vuurwerkfabriek TAIPEH, 27-8. In een vuurwerk fabriek te Tsjiaji (zuid-Formosa) heeft zich dinsdag een ontploffing voorgedaan, die aan 23 mensen - merendeels jonge meisjes, die in de fabriek werkten - het leven ge kost heeft, aldus berichten die woensdag in Taipeh zijn ontvangen. Dertien mensen werden gewond, zeker twaalf worden er nog ver mist. Twee jongetjes verdronken GIETHOORN, 27-8. Te Ossenzijl, gemeente Oldemarkt, is gistermid dag het 4-jarig zoontje van de fa milie R. Jonkman op ongeveer de zelfde plaats, waar acht jaar gele den een ander jongetje van dezelf de familie verdronk, te water ge raakt. De moeder zag het kind van de kade tuimelen en op haar hulp geroep sprong de eigenaar van een zeiljacht het kind na. Hij slaagde er niet in het kind boven water te brengen. Later werd de kleine met dreggen gevonden, doch de levens geesten bleken toen reeds te zijn geweken. AMSTERDAM, 27-8. Vanmiddag omstreeks twee uur is de 3-jarige Henk Verburg uit de Ernest Staes- straat te Amsterdam in de Erasmus gracht verdronken. Het kind is tij dens het spelen te water geraakt. Een dezer dagen zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. de Casembroot, het standbeeld van Willem Beukelszoon in Biervliet ont hullen. - Het beeld is een werk van de Veerse kunstenaar Philip ten Klooster en vormt een waardig middelpunt van het Biervliets Markt plein. - De onthulling vormt een hoogtepunt van de tweedaagse „Beu- kelsfeesten". - Op de foto zien we het beeld, terwijl het op het voetstuk wordt geplaatst (dinsdag); met zeildoek toegedekt zal het verder on zichtbaar blijven tot de onthulling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1