DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote branden gesticht in olie=opslagpiaatsen bij Marseille DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 No. 18418 115e jaargang ZIERIKZEE SCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prija per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ALGERIJNS VERZET IN FRANKRIJK Om stemming te kweken tegen nieuwe grondwet PARIJS, 25-8. Algerijnse verzetslieden hebben maandag in Frankrijk een serie aanvallen gepleegd, vvaavbij in Parys vier politiemannen om het leven kwamen en grote branden werden gesticht in olie-opslag plaatsen in zuid-Frankrijk. In Parijs vielen .benden maandagochtend met machinegeweren twee garages van de politie aan. Bij de vuurgevechten die ontstonden, wer den vier politiemannen en drie Algerijnen gedood. De overvallen op de olie-terrei nen in zuid-Frankrijk, waar bijna de helft van de Franse voorraden zijn opgeslagen, gebruikten de ver zetslieden plastieken bommen. Vijf tien brandweerlieden zijn gewond bij het bestrijden van de reusach tige branden die ontstonden. Het zwaarst werd de olie-opslag plaats van Mourepiane, bij Mar seille, getroffen. Maandagavond sloegen daar nog driehonderd me ter hoge vlammen uit zeven tanks. Er is zeker drie miljoen liter ben zine verbrand. Huizen in de buurt van het opslagterrein moesten ont ruimd worden. Algerijnen en politie slaags te Parijs PARIJS, 25-8. Bij aanvallen van Algerijnen op twee garages van de Franse politie te Parijs zijn maan dagmorgen vier politiemannen en twee Algerijnen om het leven ge komen. Een groep Algerijnen verscheen in een auto voor een van beide ga rages. De mannen sprongen uit de wagen en vuurden met een ma chinegeweer en pistolen op een aantal politiemannen die voor de garage stonden. Drie politieman nen werden gedood en één gewond. De aanvallers wierpen toen flessen benzine in de garage en namen daarop de vlucht. De brand die in de garage ontstond, werd snel ge blust. Te Vincennes opende een bende Algerijnen het vuur op een politie man, die voor een garage uit een politiewagen stapte. De man stierf later in een ziekenhuis. Nadat alarm was gegeven voor de gehele stad, wierp de politie ver sperringen op om de aanvallers te pakken te krijgen. Alle auto's met Algerijnen werden aangehouden en onderzocht. Twee Algerijnen wer den door de politie doodgeschoten toen zij trachtten met hun wagen door een versperring te rijden. De rassenstrijd te Little Rock WASHINGTON, 23-8. De hoop, dat negerleerlingen bij de opening van het nieuwe schooljaar op 2 sep tember zullen moeten worden toe gelaten tot de middelbare school van Little Rock (Arkansas) is za terdag verminderd. Rechter Whit- taker van het Amerikaanse opper ste gerechtshof in Washington heeft de advokaten van de schoolraad nl. tot donderdag 28 augustus de tijd gegeven om hun bezwaren in te dienen tegen een besluit van het hof van beroep te St. Louis, dat een bevel van een districtsrechter tot stopzetting van de rassenintegratie gedurende twee-en-een-half jaar nietig verklaard heeft. Men ver wacht nu geen uitspraak over de kwestie voor 2 september. 's weduwe en klein kinderen in Rusland? WENEN, 25-8. Volgens het Oos tenrijkse blad „Neuer Kurier" zou den Nagys weduwe en twee klein kinderen naar Rusland zijn gede porteerd op bevel van Janos Kadar, secretaris van de Hongaarse com munistische partij. Zoals bekend werd Imre Nagy premier van Hongarije ten tijde van de oktoberrevolutie in 1956, in juni na een geheim proces terechtge steld. Het in Wenen verschijnende Hon gaarse vluchtelingenblad Magyar Hirado" meldt dat de 70-jarige Ka- laman Gajary, voormalig secretaris van de partij van kleine boeren in Hongarije, eveneens in juni is te rechtgesteld. Het blad geeft geen nadere bijzonderheden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Parijs heeft onmiddellijk speciale maatregelen genomen om herhaling van de aanslagen to ver hinderen. Het ministerie meent dat het Algerijnse nationale bcvrij- dingsfront, de F.L.N., de aanslagen heeft georganiseerd. Na de overvallen in Parijs zijn vijftig Algerijnen gearresteerd. Acht van hen bleken in het bezit van wapens te zijn. de Parijse com missaris van politie. Maurice Pa- pon, verklaarde, dat dank zij deze arrestaties pogingen tot brand stichting in het gebied van Parijs verhinderd zijn. Zo waren de ver zetslieden van plan de munitiefa briek te Saint-Mande op te blazen. President Coty heeft in een brief aan de minister van binnenlandse zaken verklaard „zeer verontrust" te zijn over de aanvallen op de politie. i De politie had min of meer een nieuwe golf van Algerijnse aansla gen verwacht als onderdeel van een actie om stemming te kweken met het oog op het komende referen dum over de nieuwe Franse grond wet Benden verzetslieden hebben maandag bij zeker acht olie-instal laties plastieken bommen gelegd. Behalve in Mourepiane ontstonden ook zware branden te Toulouse en Nagy' Narbonne. In Toulouse, waar twee tanks in brand vlogen, was de brand tot op 25 km. afstand te zien. De aanslagen vielen samen met de terechtstelling van twee Alge rijnse verzetslieden in Algiers, die wegens het vermoorden van eeh mohammedaans gezin ter dood ver oordeeld waren. Te Martiques is maandag een ba rak waar mohammedaanse Algerij nen wonen na het ontploffen van een bom in brand gevlogen. Het vuur verspreidde zich zo snel dat de plaatselijke brandweer verster king moest vragen. Tegen acht uur deed zich maan dagavond een nieuwe krachtige ontploffing voor bij een oliedepot van Mourepiane. Er zouden slacht offers te betreuren zijn. Het vuur verspreidde zich alras over andere tanks. Verscheidene miljoenen li ters olie zijn reeds verloren gegaan. tiet gehele opslagterrein was na de laatste explosie een vuurzee. Naar verluidt zijn 20 brandweer lieden om het leven gekomen, Bo ven Marseille, dat dicht bij Moure piane ligt, hangt een zwarte rooki- wolk; de hemel is vele kilometers in het rond helverlicht. Op het ter rein bevinden zich veertig tanks. In de onmiddellijke omgeving van de brand is onder de bewoners een ware paniek uitgebroken. Het is onmogelijk het terrein van de ramp dichter dan op 2 km. te benaderen. Later zeiden functionarissen dat er waarschijnlijk minder 'doden waren dan men aanvankelijk meenr de, maar door de chaotische toe'» stand kon men nog geen exacte ge gevens verzamelen. AFP meldde tegen middernacht uit officiële bron vernomen te heb ben dat er zeventien gewonden zijn, van wie drie ernstig. COMMUNISTEN BESCHOTEN OPNIEUW NATIONALISTISCHE EILAND QUEMOY Amerikaanse zevende vloot nam „normale" voorzorgsmaatregelen TAIPEI!, 25-8. Communistische kustbatteryen hebben maandag op nieuw het nationalistische eiland Quemoy beschoten. De beschieting begon maandagochtend om half 8 en duurde tot circa twaalf uur. In de middag werd het vuur weer ge opend. Er is van nationalistische zyde geen melding van slachtoffers gemaakt. In de buurt van het eiland is maandag een luchtgevecht geleverd tussen een formatie nationalistische straaljagers en 48 communistische jagers. In Formosa is bekendge maakt, dat twee communistische straaljagers werden neergeschoten. Ook is officieel meegedeeld, dat communistische kanonneerboten en torpedoboten zondagnacht een lan dingsvaartuig van de nationalisti sche marine, met gewonde soldaten aan boord, tot zinken hebben ge bracht. Een tweede landingsvaar tuig werd beschadigd. De Chinezen verloren twee torpedoboten. De Amerikaanse zevende vloot, die Formosa beschermt, heeft bevel gekregen „normale voorzorgsmaat regelen" te nemen met het oog op de toegenomen activiteit van de communisten. Het in Peking verschijnende Volksdagblad schreef maandag, dat de beschieting van Quemoy, die op zaterdag begon met een bombar dement van twee uur, een „afstraf fing" van de „bandieten van Tsjang Kai Sjek" is. Waarnemers merkten maandag HAMMARSKJOELD VERTROKKEN NEW YORK, 2G-8. De secretaris- generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, is maandagavond per vliegtuig uit New York, via de Libanese hoofdstad Beiroet, naar de Jordaanse hoofdplaats Amman ver trokken. Zijn reis heeft ten doel uitvoering te bewerkstelligen van de op de speciale zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties met betrekking tot het Midden- Oosten aanvaarde resolutie. in Peking op, dat geen der com munistische bladen het voorstelt alsof de bombardementen de inlei ding van een grootscheeps commu nistisch offensief zijn. Koningsvis IJMUIDEN, 25-8. De Kat- wijkse treiler Kio. 81 „Al- bertha Hendrïka" heeft van morgen van een reis naar de visgronden aan de westkust van Engeland een zeer bij zondere vangst aangevoerd. In hun net troffen schipper Plug en zijn bemanning een grote fraai gekleurde platte vis aan. Daar ook de rederij gaarne wilde weten met wel ke vissoort men hier te ma ken had, werd het dier voor f 21 bij de afslag opgehouden door de rederij en ter be schikking gesteld van de bio logen van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. Het bleek dat men ie doen had met een koningsvis, die ge woonlijk uitsluitend in de Atlantische oceaan en de Middellandse zee wordt aan getroffen. Als de rederij er mee instemt wordt de vis ter beschikking gesteld van het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie te Leiden. Vliegtuigongeluk in Mexico MEXICO, 26-8. Zeventien men sen zijn maandagavond om het le ven gekomen bij een botsing tussen twee vliegtuigen, die tegelijkertijd trachtten te Tanden op het vlieg veld van het stadje Yajalon in de Zuidmexicaanse provincie Chiapas. Tc Foligno in Italië zijn maan dag zes mensen om het leven ge komen en zes gewond, doordat twee in aanbouw zijnde verdiepingen op een gebouw van twee verdiepingen instortten. De internationale spoor- en wegverbinding over de Simplon bij San Giovanni is door een geweldige aardverschuiving versperd. Tonnen en tonnen aarde met steen liggen over de wegen en men schat dat er zeker drie weken mee heen zullen gaan, voordat de spoordienst weer zal kun nen worden hersteld. NATIONALE RESERVE NIEUWE STIJL Nederlandse territoriale bevelhebber richt zich tot vrijwilligers Regionale peletons binnen 15 km-straal 's-GRAVENHAGE, 23-8. Nu het K.B. tot reorganisatie van de Na tionale Reserve per 1 september in werking treedt heeft de Nederland se territoriale bevelhebber, luite nant-generaal C. J. Valk een brief gericht tot de vrijwilligers van de Nationale Reserve, waarin hun wordt verzocht mee te delen, of zij hun verbintenis onder de gewijzig de bepalingen wensen te handha ven. Voorop zij gesteld, zo schrijft generaal Valk, dat de minister voor defensie weliswaar uit een oogpunt van landsbelang en gedrongen door overwegingen van zuiver militaire aard, tot reorganisatie van de Na tionale Reserve heeft besloten, doch dat hij de waarde van de vrijwilli gers voor de territoriale verdedi ging ten volle erkent. Het is dan ook zijn wens, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de vele vrijwilligers, die ge dreven door motieven van vader landsliefde bereid zijn zich voor de verdediging van het vaderland in te zetten en zich daarvoor vaak opofferingen getroosten, de gele genheid te blijven bieden daadwer kelijk en met zo groot mogelijk nut tig effect aan die verdediging mede te werken, aldus de brief. De brief vervolgt: „Omdat het in tijden van gevaar noodzakelijk zal zijn de pelotons der Nationale Re serve zo snel mogelijk te doen op- De sanering in het bouwbedrijf 's-GRAVENHAGE, 25-8. - Naast het goedkeuren van de c.a.o. voor het bouwbedrijf, heeft het college van Rijksbemiddelaars, in nauw overleg met de bij de c.a.o. betrok ken organisaties, thans een aanvul lende maatregel getroffen, welke de ook door het georganiseerd bouw bedrijf gewenste sanering beoogt te ondersteunen. Met ingang van 1 september a.s. worden alle dispensaties op de oude loonregeling ingetrokken, welke be trekking hebben op lopende wer ken cn op grond waarvan de be taling bij tariefarbeid niet aan een begi'enzing was gebonden. Dispensaties op de oude loonre geling en op de nieuwe c.a.o. kun nen bij de daartoe aangewezen in stanties worden aangevraagd. Uiteraard zullen de mogelijkhe den van oververdiensten, welke be reikt kunnen worden krachtens dis pensatie op de oude loonregeling, niet hoger zijn dan krachtens dis pensatie op de nieuwe c.a.o. treden zal een peloton in het alge meen'moeten worden gevormd door vrijwilligers die woonachtig zijn binnen een straal van 15 km. van de plaats waar dit peloton gefor meerd en eventueel geoefend wordt, zulks is'tevens noodzakelijk om de geoefendheid te onderhouden". 27 gewonden bij treinongeluk EASTBOURNE, 25-8. - Bij het seinhuisje van Eastbourne (Sussex) is maandagmorgen de nachtttrein uit Glasgow op een elektrische trein gereden, die van Eastbourne op weg was naar Londen. 27 men sen zijn gewond, van wie één ern stig. De Indonesische regering heeft herhaald, dat zij een „vreedzame oplossing van het geschil met Ne derland over westelijk Nieuw- Guinea wenst". Een hart dat te koop is, is niet waard gekocht te worden. Vrouw omgekomen bij auto-ongeluk BERGEN OP ZOOM, 25-8. - Het echtpaar v. d. Zanden uit Tholen, dat zondagavond van een ziekenbe zoek te Breda per auto huiswaarts keerde, is op de Halsterseweg te Bergen op Zoom slachtoffer van een auto-ongeval geworden. Mevr. d. Zanden is later in het zie kenhuis overleden. De auto van de familie v. d. Z. werd aangereden door een bestel auto bestuurd door H. uit Bergen op Zoom, die een voorrijder wilde passeren en te laat de tegenligger opmerkte. De aanrijding was hevig en veroorzaakte een grote ravage. Mevrouw v. d. Z. bekwam een zware hersenschudding en inwen dige verwondingen, terwijl de heer d. Z. een beenfractuur en in wendige verwondingen opliep. Van morgen is mevrouw v. d. Z. aan de gevolgen van de verwondingen overleden. H. kwam er met niet-ernstige verwondingen af. „Nautilus" uitbundig ontvangen te New York NEW YORK, 25-8. De Ameri kaanse atoomduikboot „Nautilus" is bij haar bezoek aan New York een grootse ontvangst ten deel ge vallen. Oceaanstomers bliezen een v/elkom, brandweerboten spoten hoge stralen, en duizenden mensen op de omringende schepen in de haven en op de kaden juichten en wuifden toen de „Nautilus" lang zaam de haven binnenvoer. De boot heeft twee wereldrecords op haar naam staan: de pioniersreis onder de Noordpoolkap door en een nieuw record voor een onderzeese Atlantische reis van Engeland uit. De bemanning werd o.a. welkom geheten door de „vader" van de atoomduikboten, schout-bij-nacht Rlckover. Tent van plastic UTRECHT, 25-8. Tijdens de na'jaarsbeurs zal een plastic tent ontworpen, die binnen 2 tie worden geïntroduceerd. Door de samenwerking tus sen de Draka en de N.V. Plastical te Hoorn werd een tent onworpen, die binnen 2 a 3 minuten kan worden op gezet. Een aggregaat dat buiten de tent wordt opge steld, blaast lucht onder het doek. De luchtdruk blijft constant en maakt het moge lijk, dat de tent niet inzakt ook al wordt een deurope ning aangebracht. Desge wenst kan men warme lucht invoeren. Proeven wezen uit, dat deze plastic tent zelfs bij windkracht 7 rustig blijft staan. Het aantal toepas singsmogelijkheden wordt le gio geacht. Zo denkt men aan overdekte zwembaden, over dekte tennisbanen, tentoon stellingen etc. KAARSEN SMOLTEN IN DE KERK MIDDEN-OOSTEN WORDT GETEISTERD DOOR ONGEKEND ZWARE HITTEGOLF Recordtemperatuur van 52 graden Celcius in de schaduw BEIROET, 25-8. In de landen van het Midden-Oosten heerst een on gekende zware hittegolf met zuide lijke en oostelijke winden, die zeer warme lucht uit de woestijnen aan voeren. In het dal van de Eufraat is een recordtemperatuur van 52 graden Celcius in de schaduw gemeten. In Bagdad, Basrah, Koeweit en Bah rein is het met 48 graden iets „koe ler", 's Nachts daalt het kwik in deze plaats niet verder dan 39 gr. In Jeruzalem is het zo warm, dat men maandag niet de kaarsen in de kerk van het Heilig Graf kon ont steken. Ze smolten als gevolg van de temperatuur van 40 graden. In het Israëlische deel van de stad heeft de hitte het gewonnen van de orthodoxe rabbijnen: een me nigte heeft het nieuwe bad in ge bruik genomen waar men gemengd mag zwemmen, ondanks het verzet van orthodoxe zijde. In Istanbul zijn temperaturen van 41 graden Celcius gemeten. Het is daar in vijftig jaar niet zo warm geweest. De Italiaanse tennisspeler Orlando Sirola, die maandag moest uitkomen in de halve finale van het internationale tournooi in Tur kije, bezweek op het tennisveld. Munitie in de schaduw De Britse troepen op Cyprus en de Amerikaanse mariniers in Li banon hebben opdracht gekregen hun munitievoorraden in de scha duw te houden om spontane explo sies te voorkomen. Vooral de Ame rikanen die op de schepen voor de Libanese kust in reserve worden gehouden, hebben erg van de hitte te lijden. Ook in Griekenland is het onge kend warm. In Thessalië steeg het kwik tot 47.2 graden Celcius, te La- rissa tot 45 graden en te Athene tot 41 graden. In Libanon, op Kreta, op Cyprus en in Turkije zijn bosbranden ont staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1