Taptoe Delft" briljant kijk» en hoorspel in historische encadrering FEEST VAN KLANK, KLEUR EN RITME Puikje van militaire orkesten liet zich horen (Van onze redakteur) DELFT, 22-8, Voor de vyfde maal vond in de historische omlijsting van het ruime - en als 't ware voor deze manifestatie speciaal ontwor pen - Marktplein, de „Taptoe Delft" plaats, een treffen van het puikje der militaire orkesten, dat is uitge groeid tot een nationale en zelfs in ternationale manifestatie, die jaar lijks nog toedoet aan de roep over dit briljante kijk- en hoorspel wel ke tot ver over de grenzen uitgaat. „Taptoe Delft" is een muzikaal festijn van ongekende pracht en praal, dat de zinnen verrukt en voeding geeft aan een zekere na tionale trots, een gevoel dat in het spel van krachten op deze wonder lijke wereld, ten onrechte wat al te zeer in de verdrukking is ge komen. „Taptoe Delft" is niet langs de ladder van de publiciteit omhoog geklommen, al is er al heel veel over geschreven. Deze manifestatie is het trotse resultaat van een or ganisatorische en muzikale samen werking tussen de beste Nederland se militaire fanfare-, jachthoorn en tamboerkorpsen en de befaam de harmonie-orkesten, als de Mari nierskapel, de Koninklijke militaire kapel, de Johan Willem Friso kapel en de kapel van de Kon. Lucht macht. Een heel eigen aandeel in dit luisterrijke spel heeft het de- monstratie-exercitie-peleton van de Kon. Luchtmacht, bestaande uit 64 tot in de uiterste perfectie ge drilde militairen, onder commando van een luitenant. Historische groe pen, uitbeeldend de buitenlandse regimenten in het Staatse leger (1690) completeerden deze muzikale „groupe du theatre", die vooral vrijdagavond tijdens de generale repetitie, zesduizend kijkers in uiterste spanning heeft bezig ge houden. In tegenstelling met de uit voering op zaterdagavond, die ook door de t.v. werd gerelayeerd was het vrijdagavond prachtig weer. Een fluwelen zomeravondhemel koepelde zich over het historische Delft, dat in deze weken«schijnt te lijden aan een opwekkende kwaal, de „taptoe-ïtus", want het gehele openbare leven is door dit briljant gebeuren beïnvloed. Liederen van Valerius „Taptoe Delft" werd ook ditmaal gedragen door de liederen van Va lerius, die, gespeeld door blazers op een der torentransen van de mo numentale Oude Kerk, breed en weids over het Marktplein uit vloeiden. Zij gaven de elementen aan, waaruit deze lustrumtaptoe was opgebouwd, nl. de dreiging van vijandelijk gevaar, de wil tot het zich teweer stellen, de bede om HAAMSTEDE Geslaagde actie De op zaterdag 16 aug. te Haam stede gehouden actie: „Koop een glas melk voor het hongerende kind in Azië" heeft het mooie bedrag van f 159,T4 opgebracht. Daar men nog niet overal is geweest, wordt er overwogen de bewoners der nog niet bezochte wijken alsnog de ge legenheid te geven deze actie te steunen. ELLEMEET Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli. Geboren: 1. Pieternella Adriana, d. van M. Boot en A. v. d. Welle; 2. Adriana Pieternella, d. van J. J. Hanse en C. L. Boslooper; 3. Cor nells Jozias, z. van J. C. de Glopper en J. J. de Witte. Vertrokken: 5. J. A. Kenters en gezin naar Landsmeer. hulp en de uiteindelijke verlossing van het vaderland. Uit de wijd openzwaaiende deu ren van de kerk en uit de vier ver donkerde hoeken van het plein be gon daarna de opmars der orkesten, gestoken in fonkelend ceremonieel tenue. Het donker dreunen der trommen vermengde zich met het streng staccato der bazuinen en uit de schijnbare wanorde ontwikkelde zich de sublieme orde der figura ties, onder het wisselend spel van een perfekte verlichting. In het pas verschenen boekje „Taptoe Delft" schrijft mr. E. Elias er o.m. het volgende van: „dan verdween al het licht. Een zwarte mantel doof de kleur en geluid. Totdat een zach te, aarzelende gloed omhoog -kroop tegen de toren tot waar Valerius' koralen zich losmaakten uit de stilte". Twee tussenspelen Twee tussenspelen dienen apart genoemd; de historische regimenten uit het Staatse leger met de scène: aflossing van de wacht van een Zwitsers door een Schots regiment. Dit spektakulair gebeuren ging ge heel „volgens de (ouderwetse) voor schriften", die zijn opgediept in de bibliotheek van het ministerie van Oorlog. Bijna huiveringswekkend verder was de precisie van het ex- cercitiepeleton, waarvan de mili tairen op rubberschoenen sluipen en wenden met een onvoorstelbaar gevoel voor de kneepjes van de militaire ritmiek. Tijdens de finale zag een geestdriftig publiek alle medewerkers in een grandioze mili tair-muzikale show, die met een warm en onvergetelijk Wilhelmus werd afgesloten. Wijziging in programma „Zierikzee presenteert' Zwemwedstrijd cn boegspriet lopen verzet naar a.s. zaterdag Wij vernemen dat in het officiële programma ter gelegenheid van de opening van het mossel- en oester seizoen 1958 „Zierikzee presenteert" enige wijzigingen zijn gebracht om dat gebleken is dat de vissersvloot woensdag a.s. niet tijdig binnen kan varen omdat de aanvoer van mosselen niet kan worden ge stremd. In verband hiermee is de zwemwedstrijd voor jongeren tot 18 jaar verzet naar zaterdagmiddag 3 uur, evenals het gecostumeerde boegsprietlopen en tonkruipen. Het avondprogramma voor woens dag is ongewijzigd gebleven en ziet er dus als volgt uit: 19.15 uur: optocht door Zierikzee met praalwagen van de vissers vereniging; 20 uur: mosseleten bij 't Luitje; 21 uur: „Mossel van klein tot groot" „Apollo" van Brouwershaven concerteerde Goede belangstelling, ondanks regen Ondanks minder gunstige weers omstandigheden kan het bezoek dat het muziekgezelschap „Apollo" uit Brouwershaven zaterdagavond aan Renesse heeft gebracht, geslaagd worden genoemd. Voorafgegaan door de drumband maakte „Apollo" vanaf de Stoof- weg zijn entree in de gemeente. Di- rekt vielen de keurige uniformen op. Na een rondgang door de kom der gemeente ging het naar het ter rein aan het Wallenweegje, waar werd geconcerteerd. Het programma dat ten gehore werd gebracht, onder de kundige leiding van haar dirigent, de heer P. H. J. Everwijn, was uitstekend verzorgd en werd met volle be langstelling door de aanwezigen gevolgd. Ondanks het feit dat het tijdens het concert enige malen re gende, viel de belangstelling tot aan het besluit met het „Wilhel mus", niet tegen. Aan het slot sprak de voorzitter van het fanfarekorps „Luctor et Emergo", de heer J. M. de Nooijer, woorden van dank tot „Apollo", voor de buitengewone wijze waar op zij dit concert hebben gebracht. Tot de dirigent, de heer Everwijn, die ons eiland gaat verlaten, sprak hij enige gevoelvolle woorden ten afscheid. Do heer De Nooijer zei o.m. dat het vertrek van de heer Everwijn een verlies voor de mu ziek op ons eiland is en voor Brou wershaven in het bijzonder. De verkoop van oliebollen op het terrein werd een groot succes. V.V.V. BUKGH-HAAMSTEDE NAM AFSCHEID Duizenden genoten van lampionoptocht en vreugdevuur bij „Pasenhil" Veel belangstelling en waardering voor initiatief van V.V.V. V.V.V. Burgh-Haamstede neemt ieder jaar met een grootse „licht jes-ouverture" - lampionoptoeht en vreugdevuur - afscheid van de zomergasten. Voor dit initiatief blijkt ieder jaar weer een enorme belangstelling en waardering te be staan. Waardering vooral bestaat er voor de wijze van afscheid ne men, namelijk van de complete „fa_ milie" want ook de kleintjes mogen op deze avond een uurtje langer opblijven. Talloze kinderogen straalden de ze avond dan ook in het schijnsel van de lampions en het machtige vreugdevuur. Ook voor tal van ouderen was het een bijzonder ge notvolle avond: velen wandelden met lampions achter het muziek korps en allen leefden zich uit met de genoegens van het licht- en vuurfestijn. Ook zeer veel dorpe lingen sloten zich achter de har monie „Witte van Haemstcde" aan. Gearriveerd bij de „Pasenhil", het thans zo zwaar verminkte duin complex, zocht iedereen een zit- plaatsje. De duizenden kaarsjes verspreidden een geheimzinnig on aards schijnsel en beschenen door een helder kwartiermaantje lever de de „Pasenhil" een fantastische aanblik. Het hoogtepunt naderde toen de voorzitter van V.V.V. Jhr. R. J. H. Q. Röell aan twee kleine badgastjes, Truusje Rietveld uit Dordrecht en Jan v. d. Berge uit Rotterdam verzocht het vuur te ontsteken. Heel voorzichtig en toch wel wat angstig ontstaken zij het vuur dat even later hoog oplaaide en in deze windstille avond volle dig tot zijn recht kwam. „Witte van Haemstede" en de drumband speel den er lustig op los en op de vro lijke tonen van „De Boerinnetjes" dansten velen rond het vuur. Op deze wijze nam V.V.V. op waardi ge wijze afscheid van de zomergas ten en hoopt hen het volgend jaar weer in de Westhoek te mogen ont vangen. Het wachten is nu nog op het daverend afscheidsfeest van de Middenstandsvereniging! gebracht in de film „Mossel pre mière". De optocht heeft de volgende op- stellings Kon. Harmonie „Kunst en Eer", Vissersvereniging „Helpt El kander" met praalwagen, de gym nastiekvereniging „Rust Roest", Padvinderij, gymnastiekvereniging „Olympia". Vertrokken wordt van. af de Nieuwe Boogerdstraat, waar na als route wordt gekozen: Nieu we Haven, Oude Haven, Haven park, Havenplein, Mol, Lange No^ belstraat, Sint Antoniesdam, Water molen, Verrenieuwstraat, Hoffer- straat, d'Aillystraat, Zuid Welle- straat, Lammermarkt langs de Ba lie, Poststraat, Manhuisstraat, Pie- terseliestraat, Bagijnestraat, Breed, straat, Hoofdpoortstraat, Luitje. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wirdum: J. M. Wil- lemsen, Gieten; te Nijland: M. J. J. Bouting, pred. bij de Pres. Church te Perth (west-Australië, v.h. te Rijnsburg) die dit beroep ook aan nam. Aangenomen naar Veere: kand. L. Wieringfl, Amersfoort. Ger. Kerken Bedankt voor Nieuw-Vennep: A. Broek, Groningen-N. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Ten Post: M. Doornbos, kand. te Wormer. Ger. Gemeenten Tweetal te Capelle a.d. IJssel: H. van Gilst, Dirksland en W. C. Lamain, Grand Rapids (U.S.A.). Scheepvaartberichten Bloemfontein, 22 van Amstex-dam naar Hamptonroads. Koratia (t.), 24 van Algiers naar Montreal. Korenia (t.), 25 te Stockholm. Friesland, pass. 22 Panama naar Los Angeles. Modjokerto, 23 van Rotterdam naar Tj. Priok (24 te Le Hèvre), Samarinda, 25 te Suez verwacht. Wonogiri, 23 van Kuwait naar Khorramshar. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 18 augustus tot 23 augustus werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren uitbetaald f 2,12 per kg. Voor vuil- schalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Eikerzee krijgt definitief nieuwe motorspuit en brandweergarage Verkeersspiegel voor kruising Dorpsstraat-Dykstraat De raad van Eikerzee kwamvrij-j dagavond in openbare vergadering' bijeen, onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, waarnemend burgemeester. Afwezig was de heer W. J. de Vrieze. De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten van Zeeland zijn goed gekeurd de tweede, derde en vierde wijziging van do begroting voor 1958, zodat uitvoering kan worden gegeven aan de aanschaffing van een nieuwe motorbrandspuit met trekker-manschappenwagen en de bouw van een brandweergarage te zamen met de gemeente Duiven- dijke, de aankoop van gronden voor het sportveld en het aanleggen van een riolering in het dorp Eikerzee. Voor kennisgeving worden aan genomen een besluit van de raad van 's-Heerenhoek met betrekking tot de tarieven der veerdiensten over de Westerschelde en een be sluit van de raad van Zierikzee be treffende een betere functionering van de veerdienst over de Ooster- schelde. Aan de Stichting tot steun van protestants geestelijke verzorging van het Nederlandse leger zal een jaarlijkse subsidie worden toege kend van f 0,01 per inwoner. Een bijdrage van f 0,20 zal worden be schikbaar gesteld voor de te hou den Rundveefokdag te Zierikzee. Afwijzend wordt beschikt op een subsidieverzoek van het Zeeuws Concultatiebureau voor Alcoholis me. Op voorstel van b. en w. be sluit de raad tot wijziging van de Bezoldigingsverordening per 1 april 1958. In de onlangs vastge stelde Legesverordening zal een kleine redactionele wijziging wor den aangebracht. Nu de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid hier voor toestemming heeft verleend, zal aan J. v. d. Panne Pz. worden overgedragen de in 1950 gebouwde woningwetwoning Dijkstraat 94b. Genoemde minister heeft tevens bekend gemaakt, dat de heer van de Panne voornoemd in het genot zal worden gesteld van een premie voor de aankoop en van een jaar lijkse bijdrage. Aan de koper zal tevens worden verkocht de naast liggende grond op de hoek van de Carlstraat, groot 240 m2 f 1,- per m2. De voorzitter deelt mede, dat Ge deputeerde Staten van Zeeland op 10 september a.s. ten behoeve van de raden der gemeenten Eikerzee, Ellemeet, Duivendijke en Kerk- werve te Scharendijke een open bare vergadering zullen beleggen met het oog op de herindeling van het gemeentelijk gebied. Met betrekking tot deze vergade ring wijst de raad bet college van b. en w. met inbegrip van de se cretaris aan als gemachtigden. Met betrekking tot de liquidatie van het ziekenhuis „Schouwen- Duiveland" te Noordgouwe wijst de voorzitter er op, dat te Noord- gouwe geen ziekenhuis meer wordt geëxploiteerd, zodat het noodzake lijk is om de gemeenschappelijke regeling op te heffen. Welke be stemming aan het gebouw zal worden gegeven is thans niet aan de orde. Met algemene stemmen besluit de raad tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling. Op verzoek van de Stichting Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland besluit de raad met algemene stemmen de sub sidie ten behoeve van de sec tor maatschappelijk werk van de hier op het eiland werkzame Her vormde en Geref. stichtingen te verhogen tot f 0.30 per inwoner. Besloten wordt tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 5000 a 4% pet. met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten. De rondvraag De heer Viergever verzoekt om maatregelen ter opheffing van de gevaarlijke verkeerssituatie op de hoek van de Dorpsstraat-Dijkstraat te Scharendijke. Na enige discussie wordt besloten tot aanschaffing van een dubbele verkeersspiegel. Aan het slot der vergadering richt de voorzitter enkele af scheidswoorden tot wethouder van Eenennaam, welke niet zal terug keren in de nieuwe raad. Spreker dz'ukte er zijn spijt over uit dat de heer van Eenennaam niet terug keert en dankt hem voor de pret tige samenwerking. Spr. heeft al tijd veel waardering gehad voor het principe van de scheidende wethouder. De heer van Eenen naam zegt hierna het college van b. en w. dank voor de aangename samenwerking en wenst allen het allerbeste toe en hoopt dat allen tot welzijn van de gemeente werk zaam zullen mogen blijven. MARKTBERICHTEN Coöp. Veilingsvereniging Z.II.E. te Zierikzee Veiling van 22 augustus 1958 Andijvie f 7; Tomaten f 20-21; Princessebonen f 25; Stoksnijbonen f 25; Prei f 14; Yellow f 18-23; Per zik rode f 15-23; Zigeunerin £22-32; Early Victoria f 15; Valappelen f 10; Kriekperen f 11; Late Franse f 24; Precose f 20-32; Reine Victo ria f 74; Belle de Louvin f 74; Czar f 50-72; Washington f 80; Rode bessen II f 111; Bramen f 100; Erankenthaler f 163-172; per 100 kilogram. Bloemkool afw. f 10; Kropsla f5; Komkommers f 8-13 per 100 stuks. Coöp. Eierveiling der Z.II.E. G.A. te Rotterdam Prijsverloop van 21 augustus Aanvoer 96000 stuks Sortering Soort Prijs p. 100 st. 1 00 f 21,60-21,80 0 f 18,10-18,30 1 f 17,10-17,40 2 f 16,30-16,40 3 f 15,00-15,20 4 f 11,70-12,00 5 f 8,00- 8,60 6 f 7,40- 7,70 7 f 6,90 2 0 f 17,10 1 f 16,10 2 f 15,30 3 f 14,40 4 f 11,20 Hen 2 f 7,80- 7,90 Hen Kneus f 7,40- 7,60 Kneus f 10,00-10,20 Bloed Eieren f 8,40 Veemarkt ROTTERDAM, 25-8. Aanvoer 1890 stuks vee, t.w. 1137 vette koeien en ossen en 753 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3.30 f 2.00-2.95 f 2.60- 2.70. Varkens (levend gew.) f 1.94- 1.92-1.90. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen onveranderd, prima's boven note ring, aflopend flauwer. Varkens: aanvoer groter, handel aanvanke lijk goed, aflopend traag, prijzen als vorige week, aflopend lager. Kolonel Peter Townsend zal dinsdag uit Brussel vertrekken voor een tweede reis om de wereld in zijn „Landrover", zo meldt het Bel gische onafhankelijke blad „Le Soir". Townsend, die in maart in Brussel terugkeerde van een we reldreis van anderhalf jaar, zal op zijn tweede reis vergezeld worden door een Amerikaanse cineast die hun belevenissen zal filmen. Officiële publicatie OPKOMST VOOR HERHALINGSOEFENINGEN Ten behoeve van de militairen, die op 26 augustus 1958 voor her halingsoefeningen onder de wape nen komen, worden twee extra- treinen ingelegd. Bedoelde militai ren moeten van deze treinen, ge bruik maken en daartoe op een zo danig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het desbe treffende station aansluiting heb ben op één dezer treinen. De militairen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestem ming geen gebruik kunnen maken van deze treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen, met de eerste reisgelegenheid na 06.59 uur. Amsterdam C.S.-Weert. Extra- trein no. 18471: Amsterdam C.S. v. 08.46 - Amsterdam M.P. v. 08.52 - Amsterdam Amstel v. 08.56 - Utrecht' C.S. v. 09.21 Geldermal- sen v. 09.41 - 's-Hertogenboseh v. 10.04 - Boxtel v. 10.16 - Eindhoven v. 10.34 - Weert a. 10.55. Rotterdam C.S.-Weert. Extra- trein no. 18497: Rotterdam C.S. v. 09.21 - Rotterdam Blaak v. 09.26 - Rotterdam Zuid v. 09.30 - Dordrecht v. 09.50 - Lage Zwaluwe v. 10.02 - Breda v. 10.16 - Tilburg v. 10.35 - Boxtel v. 10.52 - Eindhoven v. 11.08 - Weert a. 11.28. KORFBAL S.D.K.B. Stormvogels wist het eerste-klasseschap te bereiken Gelijk spel (2-2) tegen Zwaluwen Door dit gelijke spel is Stormvo gels er in geslaagd beslag te leggen op het le klasse-schap, terwijl Zwaluwen volgend seizoen zijn ge luk weer in de 2e klasse zal moeten gaan beproeven. Overtuigend was deze puntenverdeling van de thuis club echter geenszins daar Zwalu wen in de tweede helft zelfs de beste, kansen heeft gehad op de ze ge. Direct na het beginsignaal speelden de zenuwen aan beide zij_ den een grote rol. Veelal werd er maar een eind in het wilde weg gedoeld terwijl ook het plaatsen veel te wensen overliet. Nadat de gemoederen' wat tot rust waren ge komen bleek Stormvogels, middels L. den Boer, over de gevaarlijkste aanval te beschikken. Bij Zwalu wen beproefde J. Groen zijn geluk te veel met schoten vanaf de lijn, waardoor menige aanval een mis lukking werd,, daar de grotere da mes van de tegenpartij steeds het leder wisten te bemachtigen. Na ruim een half uur spelen ging L. den Boer fraai door de verdediging waarna hij onberispelijk inschoot (1-0). Stormvogels bleef gevaarlij ker en vijf minuten later was het weer den Boer die de korf wist te doorboren en zijn club een 2-0 voorsprong gaf. Na de vakverwisse ling kwam Zwaluwen meer in de aanval waarbij Flohil een paar kansjes kreeg die echter werden gemist. Na de rust nam Zwaluwen weer direkt het initiatief in han den en reeds vrij spoedig slaagde mej. Dalebout er in tegen te sco ren (2-1). Bij Stormvogels wilde het inmiddels niet meer zo best vlot ten, steeds werd er onzuiver ge plaatst terwijl het in de aanval al lemaal veel te stroef ging, wat een kolfje naar de hand was van de tegenpartij. Het verwonderde dan ook niemand dat na ruim 10 min. spelen L. Verwest, met een fraai af standsschot, de partijen in even wicht bracht (2-2). Het eerste- kwartier na de vakverwisseling bleef Zwaluwen het initiatief be houden maar hoewel het enige ma len maar zeer weinig scheelde dat de leiding kon worden genomen werd er niet gescoord. Langzaam aan slaagde Stormvogels er in zich te herstellen en kwam er weer meer evenwicht in het spel. Toen Flohil een strafworp veroorzaakte kreeg Bouterse een prachtige ge legenheid om zijn club weer de lei ding te geven maar zijn schot mis te de korf. De beide verdedigingen bleven hierna domineren zodat er in de stand geen wijziging meer kwam. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 12. „Edele heer", begint het meisje opgewonden, „alles wat de rentmeester U verteld heeft, is de zuivere waarheid. Ook ik heb het spook van de oude ruïne gezien en toen ik angstig wegvluchtte, werd ik, evenals de heer Gralz, overvallen door honderden kleine bosgeesten.elfen en kabouters. Gelukkig slaagde ik erin mij los te rukken cn tc vluchten, maar anders was ik nu zeker voor altijd de gevangene van het afschuwelijke wezen, dat bij de ruïne rond waart...." Met een schouderophalen wendt Aram zich tot de kleine, dikke man naast haar. „En jij vrind?" „Messirc, ik was het die het spook van de ruïne het eerst gezien hebIk vluchtte in paniek naar het dorpEerst wilde nie mand mij geloven, maar nu hebben verscheidene dorpelingen het spook ook gezienGeen mens waagt zich na zonsondergang nog over zijn drempel „En nu komen wij U, heer-Orsino, smeken om ons te helpen", wendt het meisje zich tot de dikke graaf. „Kunt U de inwoners van Casselta geen andere pachtgronden geven?" „Natuurlijk!" roept de graaf opgelucht uit, „dat is de oplossing! Morgen vertrekken wij allen naar mijn kasteel om de zaak verder te regelen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3