DE 2IERIKZEESCHE COURANT Verovering van Quemoy en Matsoe wordt beschouwd als vredesbedreiging „Sibajak" met emigranten naar Australië MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 No. 18417 115e jaargang ZIERIKZEESdEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tol. 01110-2938 WAARSCHUWING AAN CHINA Roden vuurden 50.000 granaten af LONDEN, 23-8. John Foster Dul les, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft commu nistisch China gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten elke commu nistische poging om de nationalis tische eilanden Quemoy en Matsoe voor de Chinese kust te veroveren, zullen beschouwen als een bedrei ging van de vrede in het Verre Oosten. De waarschuwing is zaterdag ge publiceerd op het ogenblik dat de communistische kustartillerie Que moy gedurende twee uur een dei- zwaarste bombardementen tot op heden liet ondergaan. De waarschuwing was vervat in een brief aan de voorzitter van de huiscommissie van buitenlandse za ken, Morgan. Dulles zei dat de Ver. Staten „verontrust" zijn door de versterking der communistische strijdkrachten in het gebied tegen over Quemoy en Matsoe. Hij hoopte en geloofde dat de communisten de vrede niet zouden verstoren. Een nationalistische militaire woordvoerder op Formosa ver klaarde zaterdag, dat de beschie ting van Quemoy mogelijk een in leiding is voor een aanval op het eiland of een afleidingsmanoeuvre in verband met voorbereidingen Premier Strijdom overleden KAAPSTAD, 24-8. Premier Jo hannes Strijdom van Zuid-Afrika is zondagmorgen vroeg in Kaap stad overleden. Strijdom volgde Malan in 1954 op als premier van Zuid-Afrika. In de ze functie maakte hij zijn reputatie van onverzoenlijk extremist op het punt van partij principes waar. Hij was een belangrijke figuur in de nationale partij. Hij was een heftig voorstander van de apartheidspolitiek en slaag de er in zijn partij bij de langdu rige strijd over de grondwet naar de overwinning te voeren. Het re sultaat van de strijd was dat de kleurlingen voortaan niet meer op normale wijze aan de verkiezingen mochten deelnemen. In de Arabische kranten die in Cairo verschijnen is zondag, voor het eerst in maanden, niet geschol den op koning Hoessein van Jorda nië. Vrijdag hadden de Egyptische bladen de koning nog een „laffe dwerg" en een „misdadiger" ge noemd, doch zondag was er geen kritiek op Jordanië. De stopzetting van de scheldcampagne is in over eenstemming met de resolutie die deze week door de algemene ver gadering der Ver. Naties is aange nomen. van een aanval op Matsoe, een na tionalistisch eiland aan het noorde lijke uiteinde van de Straat van Formosa. Volgens onofficiële schattingen zijn zaterdag van drie kanten circa 50.000 granaten op Quemoy afge vuurd. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft zondagavond in een communiqué gezegd, dat de ze vende Amerikaanse vloot en an dere Amerikaanse vlootstrijdkrach- ten in het Verre Oosten, opdracht gekregen hebben normale defen sieve voorzorgsmaatregelen in de Straat van Formosa te treffen. Dit houdt verband met de toegenomen activiteit van de communistische kustbatterijen in dat gebied. V.S. BRENGEN MARINE IN VERRE OOSTEN IN TOESTAND VAN PARAATHEID Schepen stomen op naar Formosa WASHINGTON, 25-8. De Ame rikaanse inarinestrydkrachten in het Verre Oosten zyn vandaag in staat van paraatheid gebracht. In middels beraadt Washington zich op de betekenis van de activiteit van de Chinese communisten in de Straat van Formosa. Uit de Formosaanse hoofdstad Taipeh wordt gemeld, dat nationa listische oorlogsschepen vanochtend vroeg twee torpedoboten van de communisten tot zinken hebben ge bracht en een aantal gevangenen hebben gemaakt. Gisteren waren twee communistische vlooteenhe- den vei-jaagd. De Amerikaanse zevende vloot, die zich bij Formosa bevindt, be staat, naar men gelooft, uit min stens vier vliegdekschepen, zes kruisers, een twintigtal torpedo boot jagers en enkele duikboten. De staat van paraatheid geldt ook voor de andere Amerikaanse marineschepen in het Vex-re Oosten. Men gelooft dat ook de schepen uit de omgeving van Japan, de Philip- pijneh en Hawaii naar Formosa zul len opstomen. In officiële kringen te Washing ton legt men er de nadruk op, dat Ondergrondse zee PEKING, 23-8. Chinese geo logen hebben in het noord oosten van China een onder grondse zee ontdekt, die 200 duizend vierkte km. groot is. Deze zee, die op sommige plaatsen slechts drie meter onder het aardoppervlak ligt heeft een gemiddelde diepte van 200 meter en strekt zich uit onder de provincies Kan- soe, Noord-Anhwei en Zuid- Honan. Duizenden eeuiven geleden moet de zee een deel van de Oostchinese zee zijn geweest. - De geologen heb ben ook een ondergrondse waterloop ontdekt ten noor den van de Jang-tse- Kiang. Dit kanaal is 60 tot 100 meter diep en vier kilometer breed. VER. STATEN EN ENGELAND BEREID TOT STAKING VAN PROEVEN MET KERNWAPENS Frankrijk moet zijn kernprojectcn handhaven President Eisenhower heeft be kendgemaakt dat de Verenigde Staten voorwaardelijk bereid zyn de proeven met kernwapens voor een jaar, te beginnen op 31 oktober, op te schorten. In een officiële verklaring zegt de president, dat de bereidheid van de V.S. afhankelijk is van instem ming van de Sowjet-Unie met on derhandelingen over een interna tionale overeenkomst tot het sta ken van kernproeven. Als tweede voorwaarde stelt Eisenhower, dat de Sowjet-Unie bij haar eenzijdige besluit van maart, de kernproeven te staken, blijft. Als de Sowjet-Unie het voorstel om besprekingen over een interna tionale overeenkomst op 31 oktober te beginnen zou aanvaarden, zou den de Verenigde Staten bereid zijn tenzij de kernproeven door de Sow jet-Unie hervat zouden worden, af te zien va nverdere proeven met kern- of waterstofwapens voor de periode van een jaar, zodra de on derhandelingen zijn begonnen. Engeland heeft bekend gemaakt dat het voor een jaar zijn kex-npi'oe- ven wil staken te rekenen van de dag af waarop er onderhandelingen met de Russen over doelmatige controle zullen beginnen. De Britse regering stelt voor dat de drie lan den, welke atoomwapenproeven ge nomen hebben, Engeland, Amerika en Rusland, deze onderhandelingen op 31 oktober te New York begin nen. Intussen zal Engeland zo spoe dig mogelijk een korte serie voor genomen proeven voltooien. De Britse ambassadeur in Moskou heeft de Russische regering de tekst van de verklaring overhandigd. Fx-ankrijk is van de Britsë beslis sing op de hoogte gesteld, De Franse i-egering heeft op nieuw verklaard, dat het zijn kern- pi'ojecten moet handhaven omdat er geen algemene overeenkomst is zowel voor de opschorting van kernwapenproeven als voor de ge leidelijke en gecontroleerde oprui ming van bestaande voorx-aden kernwapens. men in het Verx-e Oosten niet da delijk een noodtoestand verwacht. De afkondiging van de paraat heidstoestand wordt beschouwd als een nieuwe waarschuwing aan de Chinese communisten geen oorlog te riskeren. Frankrijk zou A-bom bezitten PARIJS, 23-8. Volgens de „France Soir" (onafhankelijk), treft Frank rijk voorbereidingen om in septem ber of begin oktober a.s. zijn eerste atoombom tot ontploffing te bren gen. Dit zou geschieden ten zuiden van Colomb-Betsjar, in het Algo,- rijnse gedeelte van de Sahara. De eerste Franse atoombommen zouden uit plutonium zijn vervaar digd. Volgens het blad is Frankrijk ook goed gevorderd met onderzoekings werk, dat tot de vervaardiging van een waterstofbom moet leiden. Britse vissersschepen naar IJsland Oorlogsschepen volgen GRIMSBY (Engeland), 23-8. Tus sen de honderd en tweehonderd Britse tx-eilex-s zijn op weg naar de viswateren rondom IJsland, waar zij, ondanks de eenzijdige uitbrei ding door IJsland van zijn territo riale wateren van de internationaal ex-kende drie mijl tot twaalf mijl, buiten de driemijls--, doch binnen de twaalfmijls zone hun bedrijf zul len uitoefenen. De treiters zullen worden ge volgd door later vertx-ekkende Brit se oorlogsschepen - vermoedelijk drie fregatten en een mijnenveger - die de vissersschepen, dank zij hun grotere snelheid, zullen inhalen en zo nodig een ongestoorde visvangst zullen waarbox-gen. 3.000 gerepatrieerden mogen naar Ver. Staten Speciale wet voorziet in hun toelating 's-GRAVENHAGE, 23-8. Hot ziet er naar uit, dat binnenkort ruim drieduizend uit Indonesië gex-epa- trieerde Nedex-landers naar de Ver. Staten zullen kunnen emigrex-en. Na een besluit van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden wordt verwacht, dat px-esident Eisenhower nog deze maand een wet zal tekenen, die op x-uime schaal gerepatrieerde Nedei-landex-s als immigranten in de V.S. zal toe laten. Na ondertekening zal het moge lijk worden aan 3.136 repatrianten van Nederlandse nationaliteit en aan de tegelijk met hen emigre- x-ende gezinsleden immigratievisa te verstx-ekken. Immigx-anten moe ten aan de algemeen voor hen ge stelde eisen voldoen. Tot gezinsleden rekent men in de Vex-enigde Staten echtgenoten en mindei'jcrige ongehuwde kinderen, ooJc stiefkinderen en vóór 1 juli 1958 geadopteerde kinderen. Premier de Gaulle is op zijn rondreis door de Franse overzeese gebieden zatex'dag van Madagascar te Brazzaville, de hoofdstad van Frans equatoriaal Afrika, aangeko men. Het doel van deze rondreis is de bevolking van de overzeese ge bieden te overreden om vóór de nieuwe grondwet te stemmen. Tropische regenbuien ontlastten zich hoven 's-Gravenhage en Amsterdam Wolkbreuk ging gtpaard met onweor 's-GRAVENHAGE, 23-8. Een he vige wolkbreuk gepaard aan on weer heeft vanaf vanavond 7 uur boven 's-Gravenhage en omstreken gewoed en vooral de bewoners van laaggelegen woningen en 't verkeer ongerief bezorgd. Volgens gegevens, van de poltiie en de brandweer is de omvang van de toestand wel van dien aard, dat beide instanties met groot materi eel en het merendeel van de man schappen over de gehele stad moes ten uitrukken, doch van ernstige ongelukken is geen sprake geweest. De stortvloed was zo groot, dat in sommige gevallen gesproken werd van een tropische bui. Om ze ven uur begonnen met zware blik semslagen, zette het noodweer, dat zich niet verder uitstrekte dan de directe omgeving van de kuststx-eek bij 's-Gravenhage, zich tot na tien uur voort. Verkeersopstoppingen De politie werd overbelast door het verhoogde aantal verkeex'sop- stoppingen en zelfs -ongevallen, welke laatste over het algemeen lichte materiële schpde en enig li chamelijk letsel van auto-passa giers tot gevolg hadden. Verschei* dene kleine botsingen werden ver oorzaakt door slecht zicht en uit vallen van de electrische uitrusting van de auto's die doorweekt raakte. Vele voertuigen bleven dan ook op de rijweg staan en waren niet op gang te krijgen. ROTTERDAM, 23-8. Met aan boord 921 passagiers, onder wie 161 kinderen, vertrok zaterdagmiddag uit Rotterdam het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd naar Australië en Nieuw Zeeland. De reis gaat heen via het Panamakanaal en terug via Singa pore en het Suezkanaal. Dit volgens een nieuw reisschema. Wanneer de Sibajak" weer in Rotterdam zal zijn teruggekeerd heeft zij haar reis x-ond de wereld in precies tachtig dagen gemaakt. Suikerprijs omhoog 6 cent per kilo 's-GRAVENHAGE, 23-8. De mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de pi-ijs van suiker, af fabriek, met ingang van 25 augustus 1958 verhoogd van f 83,55 op f 89 per 100 kilogram. De regering gaat ermee accoord, aldus deelt het ministerie van Landbouw mede, dat de handel de hieruit voortvloeiende verhoging van de consumentenprijs afrondt op 6 cent per kilogram. De prijsverhoging vindt zijn oor zaak in de verhoogde garantieprijs voor de oogst 1958, voor de suiker- bietenvei'bouwers, als gevolg van gestegen produktie- en verwer kingskosten en van de gedeeltelij ke invoei'ing van loonsverbeterin gen voor de landarbeiders (werk- classificatie). Het aantal vluchtelingen uit oost-Duitsland neemt weer toe. In de afgelopen week zijn 5.070 men sen in west-B'ei'lijn en de Bondsx-e- publiek aangekomen. AMSTERDAM, 23-8. Een kort stondig doch hevig onweer heeft zaterdagavond omstreeks half elf ook in de hoofdstad voor velen on gerief veroorzaakt. In het westelijk stadsdeel Geuzenveld werd een woonhuis in de Bouwen Ewoud- straat door de bliksem getroffen, waardoor de eleetriciteit uitviel. In het zuidelijk deel van het Geuzen veld, waar de bewoners door een hevige dondex-slag werden verrast, doofde plotseling in enkele straten de verlichting. Later werd gemeld dat de wolk breuk die zaterdagavond boven 's-Gx-avenhage is losgebarsten en ongeveer drie uur heeft geduux-d, een uitzonderlijk, zo niet enige, re genval met zich heeft meegebracht. Het weerstation van x-adlo-Scheve- ningen meldde, dat op het kuststa- tlon een regenval van 68 millimeter was gemeten. Ooievaars verzamelen zich MEPPEL, 23-S. De laatste dagen worden in de omge ving van Meppel grote groe pen ooievaars waargenomen, die klaarblijkelijk bezig zijn zich te verzamelen voor de grote trek naar het zuiden. Het zijn zowel oude als jonge ooievaars, die worden waar genomen. Tegen het eind van de vorige week werd reeds een groep van 25 waar genomen in het Veeninger- veld onder Zuidwolde, waar ze de nacht doorbracht op de daken van enkele boerderij en. Deze week werden grote groepen gesignaleerd in de buurt van Dedemsvaart. Aan de Sponturfdijk aldaar wer den 42 langbenen geteld. Na bij Balkbrug in de buurt schap De Pol streken er dinsdag 32 neer op de daken van enkele woningen; de volgende dag telde men er 52. In de Reestlanden onder Dedemsvaart nabij de buurt schap Den Oosterhuis was eveneens een vijftigtal ooie vaars bijeen, die zich tegoed deden aan allerlei lekkere hapjes, welke in de door de slagregens der laatste dagen drassig geworden landerijen gemakkelijk te vangen ble ken. Nieuwe Amerikaanse kunstmaan niet in zijn baan CAPE CANAVERAL. De vijfde kunstmaan, die het Amerikaanse leger heeft gelanceerd, is naar alle waarschijnlijkheid een mislukking geworden, in weerwil van een feil loze start. Men heeft enkele minu ten lang de seinen van de twee in de Explorer V ingebouwde zenders kunnen opvangen en daarna werd het stil. Voor de lancering werd gebruik gemaakt van een raket van het type Jupiter-C. De Explorer V had ho ger boven het aardoppervlak moe ten terechtkomen dan zijn voorgan- gers, want hij was in het bijzonder bestemd om waarnemingen te ver richten in een gordel van cosmische straling, die op ongeveer tweedui zend kilometer boven de aax'de be gint. WESTEN VRAAGT OPNIEUW OVERLEG INZAKE TOPCONFERENTIE Gelijkluidende nota's aan Sowjcl-Unie LONDEN, 23-8. De V.S., Enge land en Frankrijk hebben er bij de Sowjet-Unie op aangedrongen de diplomatieke vooi'bereidingen to Moskou voor een topconferentie te hervatten. Dit verzoek werd gedaan in gelijkluidende nota's die vrijdag op het Sowjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken wei-den overhan digd. In deze nota's, welke een ant woord vormen op een schrijven van de Sowjet-Unie van 15 juli, waarin een verdrag van vriendschap en samenwerking tussen alle Euro pese landen en de V.S. wei'd voor gesteld, verwijst het Westen naar de „neutrale" agenda van 5 punten die het op 31 mei voorstelde om te voorkomen dat Oost en West met volkomen verschillende agenda's voor een topconferentie' zouden aankomen. Volgens de westelijke nota's heeft Moskou echter nooit op het voorstel betx-effende deze agenda gex-eageerd. De westelijke mogendheden achten het een eerste vex-eiste dat deze kwestie wordt op gelost. Het toilet van een mooie vrouw is de barometer harer eigenschappen. Zevenlig jaar getrouwd URK, 23-8. Het echtpaar K. Bak ker en K. Bakker-Kramer zal op 25 augustus het feit vieren, dat hij ze ventig jaar getrouwd is. De man is 92 jaar, de vrouw 91. Beiden zijn nog goed gezond. Maandag wordt het echtpaar gehuldigd, waaraan door vrijwel de gehele bevolking van Urk zal worden deelgenomen. De heer en mevrouw Bakker zijn op het ogenblik de oudste inwonex-s van Urk. Kind in zand gestikt Vader deed droeve vondst ROTTERDAM, 24-8. Op droevige wijze is gisteren de 11-jarige Jaco bus Leeneman uit de Lochemstraat te Rotterdam om het leven geko men. Om half zes zatex-dagmiddag werd hij gemist en verzocht zijn vader de politie opsporing. Nadien kwam de vader ter ore, dat vriend jes van zijn zoontje achter de Lo chemstraat een kuil hadden gegra ven van twee meter diepte. De jon gens maakten er een hol van door de kuil een gestut dak te geven en daarop zand te storten. Het dak hield het niet uit en stortte in, doch de jongens hadden kans gezien er uit te komen. Aldus vertelde men hem. De vader ging kijken en zag het ingestorte dak. Hij ging graven, doch zonder succes. De man had echter geen rust, begon vannacht opnieuw te delven en vond zijn zoontje, bedolven onder het zand. Men heeft tevei-geefs gepoogd door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. w Zaterdagochtend zijn de stoffe lijke overschotten geborgen van een vrouw en een meisje, die bij de recente overstromingsramp in het Italiaanse-Zwitserse grensge bied om het leven zijn gekomen. Tot nu toe zijn de lijken van tien der dei-tien slachtoffers gebox-gen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. Op het kruis punt Trekweg - Doggersbank te Apeldoorn is de 60-jarige brom fietser H. Bakker zodanig bij een botsing gewond, dat hij in het Ju- lianaziekenhuis is overleden. De heer-Bakker is in aanrijding geko men met een vrachtauto, die hij blijkbaar te laat heeft opgemerkt. De chauffeur van de vrachtauto probeerde nog een botsing te voor komen, waarbij hij een fiets aan reed, waarop twee zusjes zaten. Het negenjarig meisje Th. H. M. K. is daarbij gewond, zodat zij ook in het ziekenhuis is opgenomen. Haar twaalfjarig zusje kwam met de schrik vrij. VLISSINGEN. De 44-jarige E. F. de Moor uit 's-Heerenhoek. (Zuid- Beveland) is in Vlissingen om het leven gekomen, doordat de vracht auto waarop hij zat en die een be tonblok van 5200 kg. vervoex'de is gekanteld. Personeel van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" had dit betonblok, een ballastblok, geladen op een vrachtauto en de heer de Moor bevond zich in de laadbak van deze auto. In een bocht is het blok gaan schuiven met het gevolg, dat de auto kantelde en omsloeg. De heer de Moor kwam - onder het blok terecht en was op slag gedood. De politie stelt een na der onderzoek in. ERMELO. Op de Hax-derwijker- weg in Tansel, waar men bezig is de weg te tex-en, moest de bestuui-- der van een vrachtauto in verband met het éénrichtingsvex-keer rem men voor stilstaande auto's. Tot zijn grote schrik bemerkte hij, dat de remmen weigerden. Naar links uithalen kon hij niet in vex-band met een tegenligger en recht door evenmin in verband met stilstaan de auto's en arbeiders. Hij gooide het stuur naar i'echts, claxonneer de uit alle macht en wilde toen over het fietspad heen in de berm- sloot rijden. Twee wielrijders, die zich juist op het fietspad bevonden konden niet tijdig meer wegkomen. De ene, de 26-jarige H. Vex-meer te Hax-derwijk werd in hoogst ernsti ge toestand naar het ziekenhuis Salem vervoerd, waar hij overleed. Hij was ongehuwd maar in onder trouw. De andex-, de 25-jai'ige D. Karssen ook uit Hax-dei'wijk werd ook ernstig gewond, deze is ge huwd en vader van twee kindei-en. Voor de overweg te Hax-derwijk had de chauffeur nog gestopt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1