Arabische resolutie voor doorbreking impasse in Midden-Oosten aangenomen Controle op eventuele overeenkomst staking kernproeven mogelijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 No. 18416 115e jaargang Hammarskjöld wordt belast met vredesmissie NEW YORK, 21-8. De Algemene Vergadering heeft donderdag de Arabische resolutie over het Midden-Oosten goedgekeurd. De resolutie, ingediend door tien Arabische landen, werd met alge mene stemmen aangenomen. Zij is gericht op het herstel van omstandig heden In Libanon en Jordanië dat terugtrekknig van de Amerikaanse en Britse troepen zal mogelijk maken. De resolutie belast secretaris generaal Ilammarskjoeld met een vredesmissie in het Midden-Oosten. Tachtig landen hebben vóór de Arabische resolutie gestemd. Alleen de Dominicaanse republiek was niet aanwezig. De resoluties van de Sowjet-Unie en de zeven-mogend- heden ztfn ingetrokken. De resolutie behelst o.m. de vol gende punten: 1. Juicht de hernieuwde verze keringen, gegeven door de Arabi sche landen toe, om de voorzienin gen van artikel 8 van het pact van de liga van Arabische staten na te komen dat: „elke lidstaat zal eer- bieidigen de regeringsstelsels die in de andere leden-staten zijn geves tigd en zal deze beschouwen als de uitsluitende aangelegenheid van deze staten" en dat: „elk zal belo ven zich te onthouden van elke ac tie berekend om de gevestigde re geringsstelsels te wijzigen". 2. Doet een beroep op alle le den-staten om strikt in overeen stemming met de beginselen van wederzijds respect voor elkanders territoriale integriteit en soeverei niteit, van non-agressie, van strikte niet-inmenging in elkanders bin nenlandse aangelegenheden, en van gelijk en wederzijds profijt te han delen en te verzekeren dat hun ge drag in woorden en daden in over eenstemming is met deze begin selen. B Verzoekt de secretaris-generaal onmiddellijk, in overleg met de be trokken regeringen en in overleg met bet handvest, en lettend op het gedeelte onder A van deze re- lutie, die praktische regelingen te treffen die doelmatig zouden hel pen bij het hooghouden van de doelstellingen en beginselen van het handvest met betrekking tot Libanon en Jordanië in de huidige omstandigheden, en daarmee de te rugtrekking op een vroeg tijdstip van de buitenlandse troepen uit de twee landen te vergemakkelijken. Nodigt de secretaris-generaal uit zijn reeds aan de gang zijnde be studering voort te zetten en in dit verband als passend met de Ara bische landen van het Midden-Oos ten overleg te plegen met het oog op mogelijke bijstand met betrek king tot een Arabisch ontwikke lingsinstituut, opgezet ter bevorde ring van de economische groei Un deze landen. D 1. Verzoekt de leden-staten vol ledig mede te werken aan het uit voeren van deze resolutie. 2. Nodigt de secretaris-generaal uit verslag uit te brengen hierover; het eerste verslag niet later dan 30 september 1958. WEER SPANNING IN LITTLE ROCK Gouverneur Faubus vastbesloten integratie halt toe te roepen Opnieuw federale troepenzending als dit nodig mocht ztfn LITTLE ROCK, 21-8. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft don derdag het parlement van de staat opgewekt, zich gereed te houden voor een spoedbijeenkomst op maandag, die gewijd zou zijn aan de kwestie van de toelating van negers tot de eerste middelbare school te Little Rock. Reeds eerder was gemeld, dat Faubus een spoed bijeenkomst overwoog om speciale wetsontwerpen te doen goedkeuren die het gemengd onderwijs aan blanken en negers op de betrokken school onmogelijk zou moken. De school begint over een dag of tien. De advocaten van zeven ne gerleerlingen hebben donderdag het hof van beroep te St. Louis ver zocht zijn maandag gewezen arrest, waarbij uitstel van de invoering van onderwijs zowel aan blanken als aan negers aan de onderhavige school niet is toegestaan, onmid dellijk van.kracht te laten worden. De uitspraak is thans pas na twin tig ..dagen van kracht. Daar. school te Little Rock 2 september aanvangt, zouden negers wettelijk niet toegelaten mogen worden. Aan de andere kant heeft het bestuur van de middelbare school het hof van beroep verzocht zijn besluit op te schorten, dat een eerdere rech terlijke beslissing vernietigde, op grond waarvan het schoolbestuur jaar uitstel kreeg voor de in voering van het gemengde onder wijs. Nu de autoriteiten van de staat Arkansas en functionarissen van de school te Little Rock elk middel te baat schijnen te nemen om de in tegratie een halt toe te roepen, voorspellen waarnemers, dat de toestand bij de aanvang van het leerjaar, begin september, uiterst gespannen zal zijn. President Eisenhower gaf woens dag op zijn persconferentie te ken nen, dat hij opnieuw federale troe pen naar Little Rock zal zenden als .dit nodig mocht zijn om een vreedzame integratie te verzekeren. a Een 45-jarige chauffeur te Ha- nau in west-Duitsland wordt ervan beschuldigd als politieman in de tweede wereldoorlog te Czestocho- wa in Polen dertig Joden te hebben gedood. De openbare behandeling van zijn zaak is dinsdag begonnen. Mevr. Adriana Zevenbergen-Wageveld uit Abbenbroek hoopt met echt genoot en twee zoontjes op 29 september a.s. als honderdduizendste emigrante naar Australië te vertrekken. - Foto v.l n.r.: Cornells (4Vs jaar), de heer Zevenbergen (29 jaar), mevr. Zevenbergen-Wageveld (27 jaar) en Addo (12 maanden). Oostenrijkse gouden medaille voor Nederlandse Rode Kruis Voor het velo werk voor do Hongaarse vluchtelingen 's-GRAVENHAGE, 21-8. De Oos tenrijkse zaagelastigde in Neder land, dr. M. E. Schmid, heeft he denmorgen in de ambassade te !s-Gravenhage, de eerste vice-voor- zitter van het Nederlandse Rode Kruis, luit. generaal A G. J. M. F. v. d. Kroon, de gouden medaille overhandigd die het Oostenrijkse Rode Kruis haar zusterorganisatie schenkt als blijk van waardering voor het vele werk dat door het Nederlandse Rode Kruis is ver richt voor de Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk. Bij de overhandiging van deze onderscheiding waren ook aanwe zig de commandant van het Rode Kruiskorps generaal P. Alons, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, pen ningmeester van het Rode Kruis, A. van Emden, directeur van het Rode Kruis, M. v. d. Winden, hoofdin tendant en J. Geysman, plv. hoofd intendant. Dr. Schmidt hield een korte toe spraak waarin hij wees op „de De Perzische aardbevingen TEHERAN, 21-8. De jongste aard bevingen in Perzië hebben 191 do den en 984 gewonden geëist, zo meldt AFP, In Teheran zijn vijf Turkse vlieg tuigen aangekomen met driehon derd tenten voor de daklozen. Ca nada en Pakistan hebben Perzië doen weten tot hulpverlening be reid te zijn. waarachtige en grootmoedige hulp" van het Nederlandse volk aan de Hongaarse vluchtelingen in Oosten rijk. Met opzet, zo zeide hij, is deze onderscheiding niet aan een be paalde persoon uitgereikt. Zijheeft in de eerste plaats ten doel de waardering van het Oostenrijkse Rode Kruis tot uitdrukking te bren gen aan de talrijke naamlozen die voor het Nederlandse Rode Kruis werken. Generaal v. d. Kroon dankte me de namens het hoofdbestuur voor deze gouden medaille en zeide het toe te juichen dat deze aan het Rode Kruis als geheel wordt aan geboden. Ongenode gast AMSTERDAM. Een vleer muis vloog de slaapkamer van een woning aan de Am- stel te Amsterdam binnen en maakte daar boven 't hoofd van de hevig geschrokken bewoonster een aantal fraaie zweefvluchten. De dame durfde niet te gaan slapen en telkens als zij het licht aan draaide bleek de zwevende indringer te zijn verdwenen. Ten einde raad belde zij ten slotte het politiebureau in haar wijk op waarvan twee agenten er op uitgezonden werden om de indringer op te sporen. Het tweetal vond de vleermuis achter een groot schilderij boven het bed. De ongenode gast toerd gevat en daarna buiten het raam in vrijheid gesteld, waarmede de rust was weer gekeerd. Onder het motto „Nederland huldigt de Expo-werkers" ?s woensdag op de wereldtentoonstelling in Brussel de Nederlandse Nationale Dag ge houden. - De bovenste foto geeft een beeld van het défilé voor baron Moens de Femig langs de trappen van de Belvédère. - De onderste foto toont een groep Scheveningse vissersvrouwen défïlerend over de Expo. SLOTSOM GENEEFSE CONFERENTIE Kernontploffingen kunnen worden ontdekt GENEVE, 21-8. De atoomgeleer den uit acht westelijke en commu nistische landen, die sedert 1 juli in Genève bijeen zijn, zijn tot de slotsom gekomen dat het, binnen bepaalde grenzen, mogelijk is om een bruikbaar en doelmatig con trolestelsel in te richten voor een eventuele overeenkomst om de kernproeven te staken. De conferentie, waaraan de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, Canada, Tsjeeho-Slowa- kije, Polen en Roemenië hebben deelgenomen, is donderdag geëin digd met de publikatie van een communiqué, waarin gezegd wordt dat oen controlestelsel dient te be staan uit een net van controlepos ten op de continenten, op eilanden en op enig eschepen die op de ocea nen varen. Het controlestelsel zou onder leiding van een internatio naal oi'gaan moeten staan, dat op de functionering ervan zou moeten toezien. De conferentie heeft een verslag aan de acht regeringen opgesteld. Over de publikatie van dit rapport moeten de regeringen beslissen. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat de huidige middelen voor het ontdekken van kernont ploffingen het binnen bepaalde specifieke grenzen mogelijk maken dergelijke ontploffingen waar te nemen en**te identificeren. Deze middelen - het verzamelen van ra dio-actieve neerslag, het registre ren van seismische en geluidsgol ven e.d. -, samen met inspectie ter plaatse van niet-geïdentificeerde verschijnselen die kernontploffin gen zouden kunnen zijn, heeft de conferentie voor gebruik aanbevo len. De doelmatigheid van de be kende methoden zal ongetwijfeld in de toekomst nog toenemen, zo me nen de deskundigen. De Amerikaanse dr. James B. Fisk, leider van de delegatie uit de westelijke landen, verklaarde don derdag, dat het verslag van de con ferentie de „mogelijkheden en grenzen van de huidige methoden om kernontploffingen te ontdek ken, zorgvuldig onderzoekt en uit eenzet. De Russische professor Fyodorof echter was veel positiever in zijn uitlatingen. Hij zei dat kernont ploffingen, zelfs kleine en ontplof fingen in de kosmische ruimte of ondergrondse, kunnen worden ont dekt. Een doelmatig controlestelsel op kernproeven behoeft niet bij zonder ingewikkeld te zijn, meende hij. De liefde leert zelfs ezels dansen. Labour vraagt stop zetting kernproeven LONDEN, 21-8. De Britse socia listische partjj heeft de regering „dringend" verzocht, het besluit om de proeven met kernwapens voort te zetten, te herroepen. De Britse proeven zouden de hui dige vooruitzichten op een interna tionale gecontroleerde staking van alle proeven met kernwapens in gevaar brengen, zo heet het in een verklaring van het bestuur van de Labourpartij. Het bestuur van de Labourpartij is verder van oordeel, dat moge lijke technische voordelen die nieuwe Britse proeven zouden kun nen opleveren, op geen stukken na opwegen tegen de morele, huma nitaire en politieke overwegingen die in deze zaak gelden. Koningin en prinsessen terug in Nederland SOESTDIJK, 21-8. H.M. de Ko- ningln en de vier prinsessen zijn vanmiddag tegen 18 uur per vlieg tuig van de vakantietocht op de Middellandse zee op paleis Soest- dijk teruggekeerd. Prins Bernhard zal de terugtocht per auto maken daar hij eerst nog een bezoek zal brengen aan de Ferrari-fabrieken in Modena (noord-Italië). Elfde „FEMINA" te Rotterdam ROTTERDAM, 21-8. Van 12 tot 24 september as. wordt in de Ahoy- en Energiehal te Rotterdam op een oppervlakte van 16.000 vierkante meter de elfde „Femina", beurs voor mode en huishouding, gehou den. Voor het eerst zijn er meer dan 250 stands. In 1948 werd de eer ste beurs gehouden om te tonen wat de Maasstad op het gebied van mode en huishouding had te bie den. Ook dit jaar zal de echtgenote van burgemeester van Walsum de opening verrichten. Rijkssubsidie voor schoolmelkvoorziening 's-GRAVENHAGE, 21-8. Ter be vordering van het melkdrlnken op scholen (waaraan op het ogenblik in 231 gemeenten ongeveer 450.000 kinderen deelnemen en waarvoor reeds de gemeenten en het Cen traal Schoolmelkcomité subsidie verstrekken), zal thans ook het Rijk overgaan tot het subsidiëren van de plaatselijke schoolnielkcomité's. Deze subsidieverlening, waar mede binnenkort een begin zal ge maakt, bedraagt voor alle plaatse lijke comité's zes cent per liter. Hierdoor wordt het mogelijk de bijdrage, welke de ouders voor de schoolmelk betalen, in het alge meen tot dertig cent per liter terug te brengen. (Het Centraal Schoolmelkcomité, Cort van der Lindenstraat 7 te Rijswijk (Z.H.), zal aan belangstel lenden gaarne nadere inlichtingen verstrekken). De grondverschuivingen in Italië DOMODOSSOLA (Noord-Italië), 21-8. Donderdag is de weg tussen Domodossola en Bagnanco vrijge maakt. Volgens ooggetuigen zijn in Bagnanco zes kamers van een hotel door grondverschuivingen meege voerd. In de straten stond het wa ter een halve meter hoog. De tui nen waren onder modder bedolven. Pogingen om voedsel, kleren en medicamenten naar San Giovanni te brengen, waar woensdag 13 men sen om het leven kwamen en 15 huizen door een grondverschuiving werden verwoest, werden-donder dag door regen ernstig bemoeilijkt. Tot dusver zijn acht lijken gebor gen. De kleine Italiaanse plaatsen Varzo en Iselle worden vanuit Zwitserland van voorraden voor zien. ROTTERDAM. Volgens gegevens van de N.V. Olie-Scheepvaart wa ren er op 19 augustus jl. over de gehele wereld 376 tankschepen op gelegd of buiten gebruik, met een tonnage van 5.880.318 draagver mogen. ZIERIKZEGSCHEMËUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaste, tel. 01110-2938 DE ALG. VERGADERING DER V.N. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1