Bedoeling Zierikzeese „veren-actie" niet overal begrepen STAKING AMERIKAANSE PROEFNEMINGEN MET KERNWAPENS STAD EN PROVINCIE LAATSTE NIEUWS Straaljager in brand bij Terschelling BURGEMEESTER MR. DIJCKMEESTER SPRAK SCHEIDENDE RAADSLEDEN TOE Tien jaar Wereldraad van Kerken 170 kerken in 52 landen aangesloten LAATSTE NIEUWS Besluit zou morgen bekend worden gemaakt WASHINGTON, 21-8. De cor respondent te Washington van de „News Chronicle" meldt vernomen te hebben, dat de Amerikaanse re gering heelt besloten de proefne mingen met kernwapens tijdelijk te staken. Zü zou hiertoe overgaan In de hoop op totstandkoming ener internationale overeenkomst be treffende een blijvende staking de zer proeven. Volgens de correspondent zou dit besluit binnenkort, wellicht reeds vrijdag 22 dezer, door het Witte Huis bekend worden gemaakt. Vol gens de „Daily Mail" zullen de proefnemingen, die Engeland thans op het Christmas-eiland, in de Grote Oceaan, neemt, wellicht de laatste Britse kernproeven zijn. Volgens het blad zal premier Mac- Millan de proefnemingen doen sta ken, zodra de Britse militaire lei ders van mening zijn dat de En gelse weermacht over voldoende kernwapens beschikt. De „Daily Mail" schrijft dat een staking der Britse kernwapen proefnemingen in hoofdzaak af hankelijk is van de volgende twee factoren: 1. De Britse geleèrden moeten erin slagen een kop met atoomlading te vervaardigen voor de interconti nentale raket, waaraan in Enge land wordt gewerkt. De eerstko mende proefneming op Christmas- eiland zou moeten aantonen, of dit gelukt is. 2. Zullen de Verenigde Staten de in hun bezit zijnde gegevens over de vervaardiging van lichte kern wapens ter kennis van de Britten brengen? De mogelijkheid hiertoe bestaat ingevolge de kortgeleden gesloten Brits-Amerikaanse overeenkomst betreffende het uitwisselen van in lichtingen op het gebied der kern energie. De tenuitvoerlegging der HAAMSTEDE Rolschaatsenshow werd groot succes Een genotvolle avond werd dins dag door V.V.V. aan de badgasten en eigen publiek aangeboden met het optreden van de fraai gecostu- meerde Rolschaatsen vereniging „Segor" uit Bergen op Zoom. Een 2000 tal belangstellenden hebben met grote interesse de verrichtin gen van de jeugdige leden van de ze vereniging bekeken. De presta ties die op een uit twee delen be staande vloer werden verricht, hadden op een uit één stuk uitge voerde vloer-, uitgevoerd, nog beter kunnen zijn. Vooral de kleinste deelneemstertjes, Elsje en Lieke Herrebout, resp. 6 en 7 jaar oud, mochten een daverend applaus in ontvangst nemen. Hoogtepunt van de avond was de uitvoering van de „Parapluitjes" door M. Plasman en A. Vliegent- hart. Ook de solonummers getuig den van zeer goed materiaal en een goede oefening. Iedereen was dan ook stom verbaasd over de mogelijkheden die de plompe rol schaatsen bieden. De avond werd geopend door de voorzitter van „Segor", de heer J. Carels, die er zijn vreugde over uitsprak, dat in zo'n kort tijdsbestek, zo veel men sen de tweede voorstelling op dit eiland kwamen bezoeken. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter van V.V.V., Jhr. R. J. H. Q. Roëll, de rijdsters voor het gebodene, en prees het rijden der meisjes, ondanks de minder goede geschiktheid der vloer. Na een driewerf hoera, uit gebracht op de vereniging „Segor", werd uit naam van mevr. Roëll aan elke rijdster een bouquet bloemen aangeboden. Uit naam van „Segor" dankte de technisch instructrice, mevr. Vermeer, voor de buitenge woon fijne avond. Tijdens de uitvoering, deed het gerucht de ronde, dat de beroem de filmster Ingrid Bergman zich onder de toeschouwers zou bevin den. Inderdaad bevond zich onder het publiek een dame die aan alle voorwaarden voldeed, doch verder konden wij niet voor 100 pet. de zekerheid krijgen dat het de film ster, die hier schijnbaar in de Westhoek moet logeren, in levende lijve was. DREISCHOR Eerlijke vinder Dezer dagen werd door de heer L. de B. alhier in de Welleweg een gouden horloge met inscriptie ge vonden. Door het actief onderzoek van de postcommandant der rijks politie kon het horloge aan de rechtmatige eigenaar, de heer Ligt- voet te Raamsdonk, worden terug gegeven. Concert „Crescendo" Zaterdagavond a.s. zal het har moniegezelschap „Crescendo" bij gunstige weersomstandigheden om half acht in de muziektent het na volgende programma ten gehore brengen: 1. Au Pays de Meuse, mars; 2. La Fête Triomphale, fan- taisie; 3. Venise La Belle, fantaisie Italienne; 4. Wiener Bürger, gran de valse; 5. Avanti, mars; 6. Arjan, Polka; 7. La prima vera, fantaisie originale; 8. Winterfeesten, fantai sie; 9. de Kaukasus Grenadier mars. overeenkomst berust echter bij Eisenhower, en men weet niet hoe de president voornemens is In deze te handelen. Nieuwe verfverstuiver AMSTERDAM, 20-8. Twee 27- jarige Amsterdammers (de heren F. J. Vuyk, eigenaar van een ma chinefabriek en S. de Bok, juwe lier-goudsmid) zijn er na anderhalf jaar experimenteren in geslaagd een verfverstuiver te vervaardigen in de vorm en volgens het principe zoals reeds bestaat voor o.a. zonne brandolie, insectendodende vloei stof. Op hun verstuiver hebben zij inmiddels octrooi aangevraagd. In een busje bevindt zich een speciale glanslakverfemulsie onder een druk van 3 2 atmosfeer van vloeibaar, onbrandbaar en niet gif tig freongas. Door een druk op de kop van het ventiel spuit de uiterst fijn verdeelde lak naar buiten De inhoud van een busje is volgens de heren voldoende voor een opper vlakte van 3 3% m2. De verf wordt in 24 kleuren geleverd. OOSTERLAND De geschiedenis van „Acri-Cultura" De boerderij „Acri-Cultura" gele gen in het centrum van het dorp, en laatstelijk bewoond door de landbouwer J. Stouten Cz., waar van wij meldden, dat deze opge houden had om boerderij te zijn, heeft een historische geschiedenis. De bekende grote landbouwschuur, welke in de laatste wereldoorlog werd verwoest, en die vervangen werd door een kleinere, werd in het jaar 1848 gebouwd door de be kende ds. Bernardus Gewin. Deze Hervormde predikant, welke onze Herv. gemeente diende van 1841 tot 1853, was door erving eigenaar ge worden van ongeveer 250 gemeten bouwgrond, en omdat hij veel voor de boerderij voelde, had hij beslo ten dit land zelf te gaan bebouwen. Zodoende was de combinatie domi nee-landbouwer ontstaan in onze gemeente. Teneinde een bergplaats te vinden voor het vele koren, dat in die dagen werd verbouwd, liet Z.eerw. een grote schuur bouwen, waarvan zijn vijfjarig zoontje Everardus Egidius op 13 april 1848 de eerste steen heeft gelegd. Door verschillende omstandigheden heeft de boerderij van dominee niet veel geld in het laadje gebracht, en bij vertrek naar Oud Loosdrecht op 24 april 1853 van de leraar, werd het bedrijf nog enige tijd verhuurd, tot dat de heer J. J. Beije de boerderij in eigendom bekwam. Later werd het bedrijf voortgezet door diens zoon de heer J. C. Beije, totdat in 1929 de heer C. Stouten'boer werd op „Acri-Cultura". Wegens vertrek naar een nieuwgebouwde boerderij aan de zeedijk onder Viane, heeft diens opvolger, de heer Jan Stou ten Cz., het bedrijf verlaten, en er zal nu een brandstoffenhandel in worden geëxploiteerd. TERSCHELLING, 21-8. Tegen half elf vanochtend is een straal jager die ter hoogte van Terschel ling vloog, in brand geraakt. De vele badgasten die het ongeluk waarnamen, zagen dat zich een parachute ontplooide en dat er nog iets (vermoedeliik de schietstoel) uit de lucht viel. De straaljager, waarschijnlijk een Gloster „Mete or", maakte deel uit van een for matie van vier toestellen. Bij informatie bij de luchtmacht voorlichtingsdienst vernam het ANP dat de formatie bestond uit vier .Thunderstreak' F 84 F straal jagers van de vliegbasis Vojkel van de Koninklijke Luchtmacht. De formatie bevond zich op een oefen- vlucht ter hoogte van Terschelling toen een der toestellen motorsto ring kreeg. De bestuurder van dit vliegtuig, sergeant-vlieger A. .B. Nieberg uit Amsterdam, besloot het per schietstoel te verlaten. Vlieger en toestel zijn beide op Terschelling terechtgekomen. De heer Nieberg heeft zijn enkel ver zwikt, hij wordt thans (circa elf uur) met een op de vliegbasis Leeuwarden gestationeerde heli kopter gehaald. Het ongeluk is om ongeveer kwart over tien gebeurd. Het toestel moet in de duinen bij Formerum (gem. West-Terschel ling) zijn neergekomen. De brand weer is direct na de melding uit gerukt. Een aantal helicopters vliegt thans rond de plaats waar het vliegtuig is terechtgekomen. SUCCES VOOR DE GAULLE Ontwerptekst van nieuwe Franse grondwet door kabinet goedgekeurd PARIJS, 20-8. Generaal de Gaul- les kabinet heeft woensdag zijn goedkeuring gehecht aan de ont werptekst van de nieuwe Franse grondwet, die in hoofdzaak door de Gaulle en zijn adviseurs is op gesteld, maar ook rekening houdt met bepaalde voorstellen van een raadgevende commissie. Op 28 september zal het Franse volk over de grondwet stemmen, die thans nog aan de Raad van State, Frankrijks hoogste rechter lijke instantie, wordt voorgelegd. Nadat deze rapport zal hebben uit gebracht en nadat de Gaulle van zijn Afriaanse reis aan het eind van deze maand in Frankrijk zal zijn teruggekeerd, zullen de laatste details van de grondwet worden uitgewerkt. De aanvaarde voorstellen van de commissie betroffen: raadpleging van de constitutionele raad door de president der republiek alvo rens in geval van nood de volledi ge macht aan zich te trekken. Grote steden zullen een evenre dig grotere stem krijgen in het college van speciale kiezers, die de president kiezen. Frankrijk en zijn overzeese gebieden zullen verenigd zijn in een „gemeenschap" waar voor de toelating vrij zal zijn en die zijn eigen uitvoerende raad on der de president der republiek als mede een gekozen lichaam of se naat zal hebben. Het kabinet ver wierp evenwel een voorstel van de commissie om overzeese gebieden hun status elke vijf jaar te kunnen laten herzien. ZATERDAG 6 SEPTEMBER FEESTELIJKE OPENING SPORTVELD TE OUWERKERK Hoofdschotel van de dag: voetbalwedstrijd Ajax-Blauw Wit De plannen voor de opening van het, door de gemeente Amsterdam geschonken, sportveld beginnen vastere vormen aan te nemen. Uit het voorlopige programma blijkt dat het in de bedoeling ligt om op zaterdag 6 september a.s, het sport veld te openen en om deze dag voor heel Ouwerkerk een feestelijke dag te maken. In de voormiddag zullen er, na het oplaten van ballonnen voor een ballonwedstrijd, kinderspelen gehouden worden voor de school gaande jeugd, hetgeen gevolgd zal worden door wielerwedstrijden, waaraan de gehele mannelijke be volking van Ouwerkerk deel kan nemen. Deze wielerwedstrijd zal geanimeerd worden door premies. De middag begint met behen digheidswedstrijden voor de vrou welijke bevolkingsleden, gevolgd door een korfbalwedstrijd tussen twee gelijkwaardige twaalftallen, welke door de S.D.K.B. uit haar le den zullen worden samengesteld. Dan volgt de hoofdschotel van deze dag: de voetbalwedstrijd tus sen de hoofdstedelijke eerste ama teurelftallen Ajax en Blauw Wit, opgeluisterd met muziek van de harmoniegezelschoppen Nieuw Le ven en Apollo. Ook 's avonds zullen op het fees telijk verlichte dorp deze beide muziekgezelschappen een concert geven, gevolgd door een lampion optocht, waarna er voor de lief hebbers gelegenheid is tot dansen in de plaatselijke café's. Al met al belooft deze dag, wanneer het weer mee wil werken, voor Ouwerkerk een feestdag te worden. Een beeld van de opening van de Europese atletiekkampioenschappen 1958, dinsdagmiddag in het Olympisch stadion te Stockholm. Links staan de ploegen van de deelnemende landen opgesteld. Rechts het hijsen van een vlag tijdens het spelen van de volksliederen. Dank voor het werk in belang van de Zierikzeese gemeenschap Aan het slot van de dinsdag avond gehouden zitting van de gemeenteraad heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester een korte afscheidsspeech gericht tot de acht raadsleden, die niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren. De voorzitter meende dat het vertrek van een zo groot aantal raadsleden nog wel eens gevolgen kan blijken te hebben voor de continuïteit in het gemeentebestuur. Spreker dankte allen voor het vele werk door hen verricht in het belang van de Zierikzeese gemeenschap. De scheidende raadsleden zijn de heren: A. M. den Boer (A.Rdie raads lid is geweest van 5 september 1939 tot 1 september 1941 en van 3 sep tember 1946 tot heden. De heer den Boer werd wethouder op 6 septem ber 1949 en bleef dit tot nu toe; mr. C. J. B. du Croo (V.V.D.), raadslid vanaf 1932 tot heden. In deze periode was mr. du Croo meerdere malen wethouder; S. A. van Gastel (Roer Om), raadslid van 1954, tot heden; B. Leijdekker (K.V.P.), raadslid van 1954 tot heden; M. de Moor (P.v.d.A.), raadslid van 1952 tot heden; H. Uijl (C.H.U.), raadslid van 29 april '54 tot en met 23 augustus 1954 en verder van 24 november 1955 tot heden; S J. bij de Vaate (AR.), raads lid van 3 september 1935 tot en met 1 september 1941 en van 9 april 1952 tot heden; M. J. Enzlin (Roer Om), raads lid van 18 december 1957 als opvol ger van mr. K. A. Keuning. Burgemeester Dijckmeester sprak enige persoonlijke woorden tot de nestor van de raad, de heer bij de Vaate, „die door zijn waardigheid en humor de vergaderingen altijd op hoog peil wist te brengen", aldus de voorzitter. Ook richtte mr. Dijckmeester zich tot de heren mr. du Croo en den Boer die wethouder waren in voor Zierikzee moeilijke tijden. Spreker drukte zijn spijt uit over het vertrek van de raadsle den, na hen dank gebracht te heb ben namens de Zierikzeese gemeen schap voor alles wat zij voor de gemeente hebben verricht. Namens de scheidende raadsleden dankte de heer bij de Vaate de voorzitter voor de prettige samenwerking en sprak hierbij de hoop uit dat het de ge meente goed zal mogen gaan. Ook de heer den Boer dankte de voor zitter voor diens woorden, en de raad die hem in staat heeft gesteld het wethouderschap te bekleden. Ook dankte de heer den Boer de hoofden van dienst in de gemeen te, het secretariepersoneel, het ge- meentepersoneel, de gemeente-op zichters de heren van de Poel en Ornée, de politie en de brandweer alsmede de Zierikzeese burgerij, die mij .aldus de heer den Boer, als wethouder heeft willen ontvangen. Verwachting tot donderdagavond: ONVAST Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Weinig verandering in tem peratuur. 22 'aug. Zon op 5.34, onder 19.51. Maan op 14.50, onder 23.46. Eerste kwartier: 21 aug. te 20.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 aug. 8.19 v.m. 20.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 aug. 8.02 v.m. 20.26 n.m. Doodtij: 24 aug. Springtij: 31 augustus. HET WEEROVERZICHT De BILT, 21-8. Nadat gistermid dag en -avond een randstoring van een lagedrukgebied boven de Noordzee plaatselijk nog enkele re gen- en onweersbuien veroorzaakte kwam het weer in Nederland tij delijk onder invloed van een zwak ke rug van hoge luchtdruk. Op de oceaan veranderde in de lucht drukverdeling maar weinig. Nabij de Azoren bleef de luchtdruk hoog, terwijl aan de noordzijde een twee tal depressies naar het oosten trok. Eén ervan is voor het weer in onze omgeving van belang. Ze bevond zich vanmorgen ongeveer 100 km. ten westen van Bretagne en wordt morgen boven het noorden van Frankrijk verwacht. In verband daarmee wordt de kans op enkele buien weer groter. Rubberboot liep leeg Man verdronken LUGANO, 20-8. De 24-jarige E. S. Naers, geboren te Hoensbroek, is dinsdag in het meer van Lugano verdronken. Hij was gaan varen in een opblaasbare rubberboot, die echter plotseling leeg liep. De jon geman kon niet zwemmen en ver dronk. Zijn stoffelijk overschot werd een uur naderhand gevonden. KERKNIEUWS Speciale dienst in kathedraal van Odensc 's-GRAVENHAGE, 20-8. Kerke lijke figuren uit alle delen van de wereld zullen op zondag 24 augus tus een dienst bijwonen in de ka thedraal van de Deense stad Odense. De dienst wordt gehouden ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de Wereldraad van Kerken, die formeel werd gecon stitueerd tijdens een assemblee te Amsterdam, op 23 augustus 1958. De leden van het centrale comité van de Wereldraad bevinden zich in de Deense kustplaats Nyborg, waar zij de jaarlijkse zitting van het beleidsorgaan van de Wereld raad zullen bijwonen. De zitting wordt geopend op donderdagavond 21 augustus en zal voortduren tot de namiddag van vrijdag 29 aug. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken te Genève, zal in het rapport dat hij op de openingsver gadering van de zitting zal uitbren gen, de verjaardag eveneens me moreren. Het rapport zal handelen over de betekenis die gehecht moet worden aan de contacten tussen de protestantse, anglicaanse en ortho doxe kerken, alsmede over het be leid van de Wereldraad met be trekking tot de eenheid der kerken. Bij de Wereldraad zijn thans 170 kerken in 52 landen aangesloten. Bij deze kerken bevinden zich met landelijke kerken in west-Europa, 31 kerken die 60 uitmaken van het protestantisme en de orthodo xie in de Verenigde Staten; voorts de grote meerderheid van angli caanse en protestantse kerken die hun oorsprong vonden in het Ver enigd Koninkrijk en zich over de wereld hebben verspreid, alsmede vele onlangs onafhankelijk gewor den kerken in Azië, Afrika en la- tijns Amerika. Burgemeester mr. Dijckmeester in raadsvergadering Tariefsverlaging bij groepsvervoer thans in studie Tij deus de jl. dinsdagavond ge houden vergadering van de ge meenteraad heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester n.a.v. een schrijven van de burgemeesters van Dreischor, Duivcndijke en van Brouwershaven, houdende mede deling, dat de raden van deze ge meenten het schrijven van b. en w. van Zierikzee (waarin het stand punt van de raad van deze ge meente met betrekking tot de veer- verbindingen op de Oosterschelde is vervat) voor kennisgeving heb ben aangenomen, medegedeeld, dat de bedoeling van de Zierikzeese raad met de actie in voorbereiding voor betere vcerverbindingen, niet overal goed begrepen is. „Hierdoor was een klimaat ont staan dat niet geëigend was voor het bereiken van resultaten", aldus burgemeester Dijckmeester. „Er werd zelfs gezegd dat Zierikzee niet bereid zou zijn tot overleg in de verenkwestie". Burgemeester Dijckmeester zei dat hij het daarom wenselijk heeft geacht een bespreking te beleggen met de burgemeesters van het eiland en de betrokken vervoers ondernemingen, onder voorzitter schap van het lid van G.S de heer M. J. van Poelje. Zoals door ons gemeld is deze bespreking maan dagmorgen ten stadhuize gehouden met, zo zei mr. Dijckmeester in de raad, bevredigende resultaten. Spr. informeerde de raadsleden uitvoe rig over de gehouden besprekingen die, aldus mr Dijckmeester, in een uitermate constructieve sfeer wer den gehouden en met bij alle aan wezigen de wens om tot resultaten te komen. Van de zijde der R.T.M. werden de moeilijkheden die deze maat schappij met de exploitatie van de busdienst op de Val heeft, uitvoe rig uiteengezet. De R.T.M. Jegt de nadruk op het vervoer naar Roo sendaal en dat mofft ook wel, aldus mr Dijckmeester; de dienst naar de Val is door het geringe aantal pas sagiers secundair voor deze maat schappij. Voorts zette mr. Dijck meester uiteen (zoals wij ook reeds hebben gemeld), dat het de Pro vinciale Stoombootdiensten is ge bleken dat de 45 minuten vaart niet te handhaven is en dat daarom een 50 minuten-dienst is ingesteld. Burgemeester Dijckmeester was van oordeel dat er perspectieven voor tariefsverlaging zijn voor het groepsvervoer, dus speciale tarie ven voor groepen, en het invoeren van retourbiljetten. De Provinciale Stoombootdiensten hebben deze kwestie momenteel in studie, zo deelde spr. mee, die tenslotte zei dat het initiatief van de Zierikzee se raad tot dusver tot bevredigen de resultaten heeft geleid, zij het slechts voorlopige en zeker geen eindresultaten. „Wij zullen afwach ten hoe de nieuwe dienstregeling in de praktijk zal werken en scherp op de tarieven letten", aldus spr. Overigens was mr Dijckmeester er van overtuigd, dat het vinden van een afdoende regeling voor de ta rieven voorlopig wel op grote moei lijkheden zal stuiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2