Overstromingen vergen slachtoffers in Italiaans-Zwitserse grensgebied Arabisch ontwerp voor doorbreking impasse in kwestie Midden-Oosten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bloemenhulde uit Ellemeet LIBANON Faubus wil negers toch weren Nog geen Russische maanraket AKKOORD NOODZAKELIJK OM „INDIRECTE AGRESSIE" TE BEEINDIGEN Logboek ,Hugo de Groot' gevonden DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 No. 18415 115e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - -Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NOODWEER IN EUROPA Engeland door stormen en wolkbreuken getroffen DOMODOSSOLA (N.-Italië), 20-8. In het Italiaans-Zwitserse grensge- bied hebben zich overstromingen en landverschuivingen voorgedaan. Blijkens een mededeling van de Zwitserse politie worden 12 perso nen vermist, onder wie vier inzit tenden van een buitenlandse auto. De overige vermisten zijn een Ita liaanse vrouw en vy'f kinderen. Er wordt door reddingsploegen naar de vermisten gezocht. Een dozijn woningen van het dorp Giovanni is, als gevolg van het omlaag storten van grote hoe veelheden aarde en gesteente, ver nield. Deze aardverschuiving volg de op zeer hevige regens, die acht uur hadden geduurd. De naar de Simplon-tunnel leiden de weg is aan de Italiaanse zijde van de grens versperd. Hevige re genbuien hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in de Itali aanse alpen-dictricten van St. Vin cent, Chatillon en Cervinia hevige schade aangericht. In het boven het meer van Como gelegen gebied van Alto Verbano is woensdagochtend vroeg de eerste sneeuw gevallen. Nader wordt gemeld dat arbei ders in het gebied van Valdosde stoffelijke overschotten van twee mannen en e envrouw hebben aan getroffen. Op de lijken zijn geen identiteitspapieren gevonden. LONDEN, 20-8. Door de aardver schuivingen in Italië tengevolge van stortbuien zal de spoorlijn dooi de Simplon-tunnel voor enkele da gen gesloten blijven. Het interna tionale verkeer zal door de St. Got- thard- en de Mont-Cenis-tunnel worden geleid. Stortbuien Ook andere delen van Europa werden in de nacht van dinsdag op woensdag door zware stortbuien getroffen. Te Berlijn begaven men sen zich op blote voeten over de overstroomde Kurfürstendamm, naar hun werk. Te Portes-les-Valence in het oos ten van Frankrijk werden door ha gel ongeveer 20.000 ruiten verbrij zeld en, volgens schaapherders, die ren van hun kudden gedood. In het westen van Zwitserland hebben hagelbuien dinsdag grote schade aangericht aan wijngaarden en aardverschuivingen veroorzaakt. In het gebied van Münden in west-Duitsland zijn dinsdagavond BEIROET. Het blad van de Ame rikaanse troepen in Libanon „The Cedar", meldt, dat nog een batal jon mariniers waarschijnlijk over een week Libanon zal verlaten. De woordvoerder van het Ame rikaanse bevel heeft geweigerd commentaar te leveren maar de publikatie van het bericht betreurd. LITTLE ROCK. Gouverneur Or- val Faubus van Arkansas heeft dinsdag tegenover verslaggevers verklaard dat het bestuur van de middelbare school in Little Rock het recht heeft zich met gebruik making van elk wettig middel te verzetten tegen het bevel tot inte gratie. Hij leverde hiermee commentaar op de uitspraak van het hoofd van beroep in St. Louis, waarin het vonnis van een districtsrechter ver nietigd wordt. De districtsrechter had bepaald dat de integratie voor de duur van 2Vz jaar moest worden opgeschort. MOSKOU. De Britse prof. Ber nard Lovell, leider van de bedie- ningsgroep van de reusachtige ra diotelescoop te Jodrell Bank, heeft in Moskou tegenover Reuter ver klaard, dat hij niet gelooft dat de Russen spoedig zullen proberen een raket naar de maan te zenden. Volgens hem willen zij wachten tot meer op het gebied van ruimte raketten bekend is en de rakettech- niek verbeterd zal zijn. twee personen gedood en drie ge wond door blikseminslag. Wervelstorm Een wervelstorm in het gebied van Ostrava in Tsjecho-Slowakije heeft twee mensenlevens geëist. Vier personen werden gewond. Ver der werden elf bruggen vernield, stonden 300 huizen in het water, verdronk veel vee en werd zware schade aangericht aan te velde staande gewassen, aldus de Tsje chische politie. In Engeland werden Lincolnshire en Yorkshire door stormen en wolkbreuken getroffen, waardoor wegen onder water kwamen te staan. Drie personen werden door de bliksem gedood. Het westen van het land was dinsdag reeds door slecht weer ge teisterd. Hierdoor ontstonden over stromingen en stormschade. Aardschokken TEHERAN, 20-8. In de Perzische steden Kermansjah en Nahavand, die in het weekeinde door krachti ge aardschokken werden getroffen, is woensdag, door nieuwe aard- schokken weer schade aangericht, Er zouden geen slachtoffers geval len zijn, aangezien de bevolking in het open veld kampeert. Door de aardschokken van zon dag en maandag zijn volgens de jongste berichten 137 mensen om het leven gekomen en 200 gewond. 71 dorpen werden zwaar bescha- digd. EISENHOWER OVElt HET MIDDEN-OOSTEN Vredesstrijdmacht der V.N. nog niet waarschijnlijk WASHINGTON, 20-8. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie verklaard, dat men als er voor het Midden-Oosten niet een akkoord wordt bereikt om de „indirecte agressie" te beperken of geheel te beëindigen, voor nog vee] meer moeilijkheden zal ko men te staan. Dit zou echter niet noodzakelijkerwijze tot een grote oorlog behoeven te leiden. De president gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat de economi sche ontwikkeling van gebieden als het Midden-Oosten wellicht het beste kan geschieden door middel van een of andere collectieve or ganisatie. Ook dacht hij 'dat de op richting van een vredesstrijdmacht van de V.N. waarschijnlijk voor het ogenblik niet een feit zal wor den. Eisenhower herhaalde dat de V.S. hun troepen uit Libanon zullen te rugtrekken, zodra de Libanese re gering laat weten dat zij deze hulp niet langer nodig heeft of indien de V.N. bereid zijn de verantwoor delijkheid voor de vrede in dit ge bied op zich te nemen. Daar er nog geen resoluties van de V.N. zijn of andere regelingen zijn ge troffen, wilde de president geen eenzijdige uitspraak over de te rugtrekking van de Amerikaanse troepen doen. Wel zei hij dat de Amerikanen niet een bepaalde af spraak met de Britten hebben ge maakt over een gelijktijdige te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse strijdkrachten uit Jordanië. De president noemde de vorde ringen bij het overleg te Genève over methoden voor toezicht op de naleving van een eventueel ak koord tot beëindiging van de proe-f ven met kernwapens zeer bemoe digend. Een dergelijk akkoord ga{ hoop dat men nog een stap verdei* kon gaan. De V.S., zo zei hij, kij-> ken uit naar elke constructieve stap welke het de Amerikaanse regering mogelijk maakt, nieuwe stappen in overweging te nemen, die uiteindelijk leiden tot een goed voorbereide topconferentie die re sultaten kan afwerpen. Kniebroeken en hemden DJAKARTA, 20-8. Op ie gehele Indonesische manne lijke gemeenschap is van daag een beroep gedaan om slechts kniebroeken en over- hemden met korte mouwen te dragen. Deze aansporing om op het gebruik van tex tiel te bezuinigen is uitge gaan van een jeugdorganisa tie, „Simpat Sembïlan" ge heten, die daartoe werd ge ïnspireerd door de redevoe ring van president Soekarno op de onafhankelijkheidsdag, waarin hij zeide dat de jonge Indonesische republiek thans de fase van de „sociaal-eco nomische revolutie' is bin nengetreden. De achttienjarige Janna Bezuijen uit Ellemeet heeft gisteren op de Ne derlandse nationale dag op de Wereldtentoonstelling een bloemenhulde aangeboden aan chefpiloot Gerard de Trémerie, die zoals bekend de familie Bezuijen in de rampdagen van 1953 uit hun overstroomde wo ning heeft gered. Met deze ontmoeting op de Expo, waarbij ook aan wezig waren de waarnemend burgemeester van Ellemeet en zijn vrouw, mevrouw Delebout-Boot en de gemeente-secretaris de heer L. F. van Wijck, xoerden alle helicopter-piloten die zijn ingezet tijdens de ramp geëerd. Zie ook elders in dit nummer). Vergaan van de „Ebro" voor Schouwen geen falen van zeemanschap Kapitein heeft geen schuld aan vastlopen en vergaan Terzake van de stranding en het vergaan van de stoomsleepboot „Ebro" op de Banjaard, voor de kust van Schouwen, op 11 Januari 1958, is de raad voor de scheep vaart van oordeel, dat de betrok ken kapitein J. Bruins geen falen in goed zeemanschap, noch schuld DE ALG. VERGADERING DER V.N. President Nasser schijnt ontspanning te wensen NEW YORK, 20-8. De delegaties van tien Arabische landen b(j de Ver. Naties zijn woensdag, terwijl dc Algemene Vergadering het de bat over het Midden-Oosten voort zette, bijeen geweest en hebben besloten voorstellen te ontwerpen, die de impasse moeten doorbreken, waarin de kwestie is geraakt. De inhoud van de voorstellen is niet bekend geworden. De secretaris generaal van de Arabische Liga, Hassoena, heeft verklaard, dat de ontwerp-resolutie die is opgesteld, aan de Arabische regeringen is toe gezonden. Het wachten is nu op instructies. Die hopen de Arabi sche delegaties donderdag te. ont vangen, zei h(j. De Arabische afgevaardigden, o.w. de vertegenwoordigers van Libanon, Jordanië, de Ver. Arabi sche republiek en Irak, bereikten hun overeenstemming op een bij eenkomst die twee uur duurde. Eerder op de dag had de groep Afrikaanse en Aziatische landen bij de Ver. Naties het plan om een eigen resolutie in te dienen, laten vallen. De mogelijkheid bestaat dat alle 28 landen voor deze groep zich zullen scharen achter de Arabische resolutie, als die wordt ingediend. Dit Arabische overleg in het ge bouw der Ver. Nates heeft woens dag de vergadering van de Assem blee volledig in de schaduw ge steld. De afgevaardigden van de voornaamste landen lieten zich slechts van tijd tot tijd in de ver gaderzaal zien, waar op de mid dagvergadering o.a, de Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Gromyko, sprak. Hij eiste onmid dellijke terugtrekking van de Ame rikaanse en Britse troepen uit Li banon en Jordanië. In gewoonlijk goed ingelichte kringen verluidt, dat de Arabische ontwerp-resolutie de beginselen van niet-inmenging en wederzijdse respect der Arabische Liga in her innering brengt en voorts secre taris-generaal Hammarskjoeld ver zoekt in samenwerking met de be trokken landen de nodige maatre gelen te nemen om de terugtrek king der Amerikaanse troepen uit Libanon en der Britse uit Jorda nië „zo snel als doenlijk is" moge lijk te maken. In gezaghebbende Britse kringen verwacht men, dat het Arabische ontwerp binnen 48 uur vrijwel eenstemmig zal worden aanvaard. Het schijnt te leiden "tot de ont spanning die Engeland steeds heeft gewenst. De Verenigde Arabische republiek had tijdens de bespre kingen der Arabische delegaties, waarvan Engeland op de hoogte was gehouden, de indruk gegeven, dat zij redelijk wil zijn. President Nasser schijnt een ontspanning te wensen, aldus genoemde kringen. aan het vastlopen en vergaan van de „Ebro" kan worden verweten. De „Ebro" was van Vlissingen uitgevaren om het s.s. „Lindekerk" dat in het Westgat in moeilijkhe den verkeerde, assistentie te verle nen. De raad neemt bij zijn uit spraak in acht, dat het brengen van hulp aan een ander schip bij storm weer meebrengt, dat grote risico's moeten worden genomen en grote gevaren moeten worden getrot seerd en dat een eenmaal onderno men tocht wordt doorgezet, waar dez eanders zou worden afgebroken. De raad wil zijn voldoening uit spreken over de houding en het ge drag van de kapitein en zijn be manning bij deze ramp, welke ge tuigen van vastberadenheid en wa re zeemanschap en brengt hulde aan de bemanningen van de red dingboten, speciaal die uit Veere, die door de redding van de opva renden van de „Ebro" weer hebben bewezen tot welke prestaties zij in staat en bereid zijn als het gaat om het redden van opvarenden van een in nood verkerend schip. Nationale trekpaarden tentoonstelling DEN BOSCH, 20-8. De 20 ste na- tionale trekpaardententoonstelling van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" zal ook dit jaar weer in de Bossche vee markthallen worden gehouden en wel op dinsdag 8 en woensdag 9 september. De belangstelling uit binnen- en buitenland is weer groot Het Perzische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat er tot dusver 135 slachtoffers zijn geborgen van de jongste aardbevingen. DU nummer bestaat uit 8 pagina's Plicht is datgene, wat men van anderen verwacht. SHANNON, 20-8. De kapitein van de Spaanse treiler „Joseph Lopez" uit San Sebastian heeft medege deeld, dat een onbekend vissers vaartuig, thuishorende in Vogo, per radio heeft aangekondigd hel log boek van het KLM-vliegtuig „Hugo de Groot" uit de oceaan te hebben opgevist. Een nader onderzoek, welk vissersvaartuig dit is geweest wordt thans ingesteld. De leden van de commissie van onderzoek, die op het ogenblik nog in Shannon vertoeven, bleken van deze mededeling op de hoogte te zijn, doch konden het bericht .niet bevestigen. De commissie heeft in de loop van woensdag verhoren afgenomen van degenen, die bij de afhande ling van de „Hugo de Groot" in de nacht van woensdag op donderdag van de vorige week op het vlieg veld Shannon betrokken zijn ge weest. Amsterdams melkconflict opgelost AMSTERDAM, 20-8, „Na lang- durig beraad zijn de consumptie- melkbedrijven" - zo delen deze me de - „met de slijters-organisaties in Amsterdam tot een oplossing ge komen van het melkconflict, dat zijn oorzaak vond in de extra hef fing van 1 cent door de regering. Met ingang van maandag 25 augustus 1958 zal de volledige be taling, inclusief de omstreden cent, door de slijters worden verricht. Veel augurken en tomaten VENLO, 20-8. Op de Venlose vei ling is gister een recordhoeveelheid van 1.300.000 kilogram augurken aangevoerd. Dit komt overeen met 130 wagons. De prijzen voor de A-sortering (dit zijn de allerkleinste inmaak- augurkjes) liepen van 78 tot 83 cent per kilogram. Ook de B- en C-sor- tering vonden afnemers. Van de 410.000 kilogram D-sortering liepen echter 100.000 kilogram „door de klok", evenals 170.000 kilogram „bommen". Deze partijen werden vernietigd. Het veilingbestuur heeft de tuin ders geadviseerd geen „bommen", dit is E-sortering, meer aan te voeren. De enorme augurken-aanvoer, het resultaat van enige dagen warm weer, werd hoofdzakelijk door de binnenlandse fabrieken en inleggerijen opgekocht. Reddingboot Veere zocht vergeefs VEERE, 20-8. De reddingboot „Maria Carolina Blankenheym" uit Veere, onder leiding van schipper Minneboo, is woensdagavond om streeks half vijf uitgevaren omdat bij de Roeierswacht in Vlissingen een melding was ontvangen dat tussen Westkapelle en Domburg een zeiljacht in moeilijkheden ver keerde. Schipper Minneboo heeft onge veer drie en een half uur de ruwe zee afgezocht, doch heeft niets kun nen ontdekken. „Zelfs geen kachel houtje", zoals hij over de radio aan de loodsdienst te Vlissingen opgaf. De melding van het in nood ver kerende zeiljacht is echter niet door één man verstrekt. In totaal hebben zes mensen hiervan mel ding gemaakt. Zij bevonden zich voornamelijk op het strand van Domburg en hebben in noordelijke richting een zeil jacht je dat een klein zeil voerde, in moeilijkheden gezien. 's-GRAVENHAGE. Bij Konink lijk Besluit is met ingang van 1 juni 1958 met de waarneming van de functie van secretaris van de raad van de waterstaat belast, mr. J. I. van Dijke, referendaris bij het ministerie van Verkeer en Water staat te 's-Gravenhage. Een autobus met 59 inzittenden is woensdag nabij Cajamarca in het Colombiaanse departement To- lima in een afgrond van 400 meter diepte gestort. 42 mensen vonden de dood en 15 werden zwaar ge wond. De bus was op weg van Cali naar Bogota.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1