Gerechtelijk onderzoek naar de vliegtuigramp begonnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland en Ver. Slaten willen troepen uit Libanon terugtrekken DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 No. 18411 115e jaargang ZIERIKZGESCHEMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uilgove: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De V.N. over het Midden-Oosten Mits V.N. maatregelen nemen om vrede en veiligheid te waarborgen NEW YORK, 18-8. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben zich maandagavond verbonden hun troepen uit Jordanië en Libanon terug te trekken als de Verenigde Naties maatregelen nemen om de „internationale vrede en veiligheid" te waarborgen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, en zijn Britse collega, Selwyn Llyod, hebben in bijna gelijkluidende brieven aan de voorzitter van de Algemene Vergadering toegezegd, dat hun landen zich zullen houden aan een „besluit" van de Algemene Vergadering, inhoudende dat het optreden van de Verenigde Naties de aanwezigheid van hun troepen in Libanon en Jordanië niet langer nodig maakt. De inhoud van de brieven werd bekendgemaakt kort nadat Canada, Noorwegen, Columbia, Denemar ken, Liberia, Panama en Paraguay een gemeenschappelijke resolutie hadden ingediend, waarin secreta ris-generaal Dag Hammarskjoeld gevraagd wordt naar het Midden- Oosten te gaan om de vrede aldaar te bevorderen. Van gezaghebbende zijde werd voorts meegedeeld, dat Lloyd en Dulles het volledig eens zijn geworden over de manier waarop de toestand in Jordanië moet worden aangepakt. Naar verluidt zijn Lloyd en zijn Russische collega Gromyko het eens geworden over de noodzaak van een „ontspanning" in Jordanië. Gromyko verklaarde intussen maandagmiddag tegenover verslag gevers, dat de resolutie voor de communistische landengroep on aanvaardbaar is. De resolutie ver zoekt Hamamrskjoeld in overleg met de betrokken regeringen prak tische maatregelen te zoeken die van nut kunnen zijn bij het hoog houden van de doelstellingen en beginselen van het V.N.-handvest met betrekking tot Libanon en Jor danië. De Albanese minister van Bui tenlandse Zaken, Sjtylla, de eerste communistische spreker in het de bat van maandag nadat de resolu tie was ingediend, verklaarde, dat zij op het eerste gezicht geen goede oplossing bood en dat zij geen vol ledige voorstellen voor Libanon en Jordanië bevatte. Volgens hem bood de Sow jet-resolutie de beste hoop voor regeling van de kwestie van het Midden-Oosten. Deze re solutie eist onmiddellijke terug trekking van de Britse en Ameri kaanse troepen uit Jordanië en Li banon en uitbreiding van de groep waarnemers der Verenigde Naties in Libanon. De meeste waai'nemers in New York betwijfelen of de Verenigde Arabische Republiek de westelijke resolutie zal steunen, doch in krin gen van de V.S. acht men het niet uitgesloten dat Dulles de Egypte- naren kan overhalen zich van stern- stemming te onthouden. Men ver wacht verscheidene amendementen op de resolutie. De vergadering is maandagavond verdaagd tot dinsdagmiddag. Een Arabische woordvoerder ver klaarde dat de resolutie door de Arabische delegaties „met ge mengde gevoelens" is ontvangen. Hij wilde zich niet aan voorspel lingen wagen toen hem de vraag werd gesteld of hij dacht dat de resolutie de vereiste meerderheid van tweederde zou kunnen behalen. Verscheidene westelijke diploma ten geloven, dat de resolutie het zal halen dank zij onthoudingen, voor al van Latijns-Amerikaanse lan den. Men zal wel niet voor donder dag aan een stemming toekomen. Voor dinsdag hadden zich reeds veertien sprekers opgegeven, voor woensdag tien en voor donderdag elf. De derde Russische kunstmaan UTRECHT, 18-8. Volgens mede- delingen van de Utrechtse sterren wacht zal op 19 augustus de raket van de derde Russische kunstmaan te zien zijn om 21.29 uur in het zuidwesten op een hoogte van 30 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan zelf is te zien om 20.51 uur in het zenith komende vanuit het noordwesten. Op 20 augustus is de raket van de derde Russische kunstmaan te zien om 21.13 uur in het zuidwesten op een hoogte van 30 graden gaan de van west naar zuid. De kunst maan zelf is te zien om 21.18 uur in het zuidwesten op een hoogte van 60 graden gaande van west naar zuid. Het stoffelijk overschot van de grote Franse wetenschappelijke werker Frederic Joliot-Curie is opgebaard In de Sorbonne-hal te Parijs. Dinsdag a.s. zal de staatsbegrafenis plaats vinden. - Foto: verwanten en vrienden staan bij de baar van Joliot-Curie. RUSSISCHE KERNWAPENS EN RAKETTEN VOOR CHINA Militair accoord Moskou-Peking NEW YORK, 18-8. De Sowjet- Unie heeft besloten communistisch China te voorzien van kernwapens en ballistische projectielen, zo meldt de „New York Times" uit Warschau. De Sowjets zouden ook met de regering te Peking samenwerken bij het lanceren van een aardsa- telliet, zulks op grond van een be langrijk militair en politiek ak koord dat Moskou en Peking tien dagen geleden zouden hebben ge sloten. Tevens zouden de Russen Engelse pers gewaagt van indrukwekkende economische vooruitgang in Nederland Gunstige ontwikkeling overtrof verwachtingen van regering LONDEN, 18-8. De Manchester Guardian gewaagt heden in een ar tikel van de „verbazingwekkende economische vooruitgang" die in Nederland gedurende de laatste ja ren valt waar te nemen. Vaak wordt vergeten, zo schrijft de fi nanciële redacteur van het grote Engelse liberale blad, dat west- Duitsland niet het enige land is waar een wonderbaarlijk econo misch herstel is tot stand gebracht. De resultaten die Nederland in de afgelopen 10 jaar heeft bereikt zijn indrukwekkend. Sinds 1952 is de werkgelegenheid met 14 pet. ge stegen terwijl de produktie .met 40 pet,, de produktiviteit met 23pct. en de utivoer van industriële pro- dukten met 50 pet. is toegenomen. De Nederlandse produktie is nu 79 pet. groter dan tien jaar geleden. De Manchester Guardian voegt hieraan toe dat deze vooruitgang zelfs de verwachtingen van de Ne derlandse regering heeft overtrof fen. Ongetwijfeld heeft de Neder landse economie geprofiteerd van de algemene hoogconjunctuur waar het land door In staat was de toe vloed van werkkrachten uit Indo nesië op doeltreffende wijze te be nutten. Het blad wijst er echter op dat ook het hoge niveau der in vesteringen een belangrijke rol ge speeld heeft. Daarenboven hebben buitenlandse ondernemingen, voor al Amerikaanse, doch ook Britse en Belgische, in Nederland 124 ves tigingen gesticht en belangen in 117 Nederlandse bedrijven verworven hebben. In een aantal gevallen zijn deze bedrijven nog in opbouw, doch als deze ontwikkeling vol tooid zal zijn, zal Nederland beho ren tot de belangrijkste producen ten van kantoormachines, machine werktuigen en petrochemische pro- dukten. Het Engelse blad besluit met de opmerking dat de dalende con junctuur cn de ontwikkeling van de Europese gemeenschappelijke markt de Nederlanders waarschijn lijk voor moeilijkheden zullen plaatsen doch „het valt moeilijk er aan te twijfelen dat de Nederlan ders eens Ie meer zullen slagen". hun steun -bij de economische ont wikkeling van China aanzienlijk versterken. Volgens te Warschau ontvangen berichten zal de Sowjet-Unie nog vier kernreactors in China bouwen. Genoemde besluiten zouden het voornaamste resultaat zijn van de vorige maand gehouden conferentie tussen premier Chroesjtsjef en Chi nese leiders te Peking. De „New York Times" acht het waarschijnlijk dat deze berichten over een door de Russen gesteunde modernisering van de Chinese strijdkrachten en een toeneming van de Sowjet-hulp aan China op economisch gebied tenminste met de stilzwijgende goedkeuring van de Russen zijn verspreid. Over de omvang van de Russische levering van kernwapens en ballistische projectielen is niets bekend. Men neemt echter aan dat het akkoord tussen Moskou en Peking - althans voor een deel - bedoeld is om Pe- kings positie in de wereldpolitiek te verstevigen. Vijf ernstig gewonden bij auto-ongeval GRONINGEN, 18-8. Vijf perso- nen werden gistermiddag gewond, toeen een personenauto uit Gronin gen op de Provinciale weg te Ma- rum uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De bestuurder, E. M. uit Groningen, was er het ergst aan toe. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het academisch zie kenhuis te Groningen gebracht. De overige inzittenden werden even eens, daar zij vrij ernstig gewond waren, naar dit ziekenhuis ge bracht. Het zijn de echtgenote van de bestuurder, diens negenjarig zoontje en het echtpaar J. V., even eens uit Groningen. HONDERDEN DODEN BIJ AARDBEVINGEN IN PERZÏE TEHERAN, 18-8. Volgens onbe vestigde in Teheran ontvangen be richten, zjjrt vijfhonnderd mensen om bet leven gekomen bij aardbe vingen in het westen van Perzië. De aardbevingen begonnen in- het weekeinde en duurden maandag nog voort. Er zijn nog geen officiële berich ten over slachtoffers. Een oogge tuige heeft echter volgens Perzi sche kranten verklaard, dat hij in het dorp Khezel, in het gebied van Hamadan, tweehonderd lijken had geteld die uit de puinhopen waren geborgen. In officiële berichten is maandag gezegd, dat verscheidene steden en dorpen in de gebieden van Hama dan, Kermansjah, Asadabad en Kanbavar zijn beschadigd en dat vele mensen dakloos zijn. Het in het noordoosten van Perzië Drie ministers naar Ned. Dag op Expo 's-GRAVENHAGE, 18-8. Minis- ter-president W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. M. A. H. Luns, en de minister van Oorlog, ir. C. Staf, zullen woens dag de Nederlandse nationale dag op de wereldtentoonstelling te Brussel bijwonen. Minister-president Drees zal des avonds het concert bijwonen, dat het residentie-orkest onder leiding van Bernard Haitink zal geven in het groot-auditorium van de we reldtentoonstelling en zal aanwezig 'zijn bij de militaire taptoe op de Esplanade. Minister Luns zal de re ceptie bijwonen van de Nederland se commissaris-generaal mr. H. F. van Walsum, en aanzitten aan de lunch, die de Belgische commissa ris-generaal, baron Moens de Fer- -nig, zal geven. Minister Staf is voornemens de gehele dag bij te wonen. gelegen dorp Nahavand is in de nacht van maanag op dinsdag door een aardbeving geteisterd. Er zou den een honderdtal doden en tal rijke gewonden zijn. Zuid-Slavië viaagt V.S. kredieten BELGRADO, 18-8. Zuid-Slavië heeft de Verenigde Staten verzocht om economische kredieten met een lange looptijd tot een totaalbedrag van 300 tot 350 miljoen dollar, voor de opbouw van de Zuidslavische industrie, aldus is maandag in wel ingelichte kringen gezegd. De kredieten zouden een deel van de lening vervangen, die in mei door de Sowjet-Unie werd opge schort, maar zouden ook bestemd zijn voor andere industriële pro jecten die vallen buiten de oor spronkelijke overeenkomst met de Sowjet-Unie. h Op de westelijke helling van de 3.375 meter hoge Eiger in Zwitser land zijn maandag twee Duitse al pinisten verongelukt. Vele mensen graven hun graf met hun tanden. 104-jarige in Friesland OUDESCHOOT, 18-8. Op vrijdag 22 augustus wordt Frieslands oud ste inwoonster, mevrouw Eva van der Meer 104 jaar. Zij verkeert thans in een vrij goede gezondheid, in tegenstelling tot vorig jaar toen zij tijdens haar verjaardag zeer ziek was. Het ge zichtsvermogen van de oude dame is slecht en haar geheugen heeft aan scherpte verloren. Zij gebruikt haar maaltijden op haar kamer op de eerste verdieping en komt alleen 's zondags naar beneden. Bij mooi weer wandelt ze af en toe eens in de tuin en rust dan uit in de koe pel die zij indertijd aan het tehuis, de „Julia-Jan Woutersstichting", heeft geschonken. 's-GRAVENHAGE. De recherche te Loosduinen heeft in samenwer king met de spoorwegrecherche vijf mannen gearx-esteerd, die in het af gelopen jaar voor duizenden gul dens aan goederen, zoals tabaks waren, textiel en koffie hadden ge stolen. Conferentie over Australisch-Nederlandse samenwerking op Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 18-8. Als eerste stap tot de uitvoering van de nau were samenwerking tussen Neder land en Australië op Nieuw-Guinea zal in de tweede helft van oktober in Canberra een territoriale confe rentie worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door hoofdambtenaren van de besturen van beide delen van het gebied en vertegenwoordigers Van ae Neder landse en Australische ministeries van buitenlandse zaken en van za ken overzee. De besprekingen zul len een oriënterend karakter heb ben. De voorlopige agenda vermeldt o.a. "besprekingen over de concreti sering van het besluit gegevens tussen beide administarties uit te wisselen, over de verbetering van de communicatiemiddelen, over fa ciliteiten ter intensivering van de samenwerking en over de taalpro blemen. Doodt slachtoffers veroorzaakt door „hevige schok" GALWAY, 18-8. In Gahvay is vandaag het gerechtelijk vooron derzoek begonnen naar de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot". Een functionaris van het vlieg veld Shannon, de heer J. Geogehan, werkzaam bij de dienst die het luchtverkeer regelt, verklaarde, dat het toestel komende uit Amsterdam een normale landing had gemaakt. Het enige ongewone was, dat de hoge-frequentiezender van het toe stel zeer vervormd werd en nau welijks hoorbaar was, zo zei hij. „Ik stelde de bestuurder van het toestel hiervan op de hoogte kort voordat hij landde. Na de landing deelde de piloot mij mede, dat de radioverbindingen van de radar controle zeer vervormd waren. De radarcontrolepost verzocht mij toen het toestel mee te delen, dat zijn ra dioverbindingen eveneens zeer ver vormd waren". Dulles over indirecte agressie NEW YORK, 18-8. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, lieeft maandag op een bijeenkomst van oudstrjjdcrs in New York ver klaard, dat, als men „indirecte agressie" zou tolereren als instru ment van de buitenlandse politiek, de gebeurtenissen „het tragische patroon" zouden volgen dat tot de tweede wereldoorlog heeft geleid, En dat zou deze keer veel ramp zaliger gevolgen hebben, zei li(j. Volgens de Amerikaanse regering moeten de Verenigde Naties zoveel mogelijk het tegengaan van indi recte agressie op zich nemen, aldus de mening van Dulles. De minister omschreef indirecte agressie als „hct-.-aanstoken van burgerstrijd of het ondermijnen van buitenlandse regeringen". Als de Verenigde Naties de bestrijding daarvan op zich nemen, zou het ri sico weggenomen worden dat af zonderlijke landen wellicht gewa pende interventic zullen gebruiken onder omstandigheden, die meer het eigen belang dienen dan de be ginselen van het handvest. De heer Geogehan deelde mee, dat de verbinding met de „Hugo de Groot" zeer goed was nadat het toestel naar Gander vertrokken was Om 4 16 en 4.40 meldde het toestel zich en kreeg het de op dracht andere toestellen mee te de len, dat het op zijn juiste koers lag. De „Hugo de Groot" zond deze boodschap uit en deelde de ver keersleiding op Shannon mee, dat andere toestellen de ontvangst er van hadden bevestigd. „Ik bedank te de 607-E (de Hugo de Groot) en dat was mijn laatste contact met hem", aldus de heer Geogehan. „Bij dit laatste contact was de stem van degeen die de radiotelefoniezender bediende duidelijk en normaal", verklaarde hij. De heer Geogehan besloot zijn verklaring met de me dedeling, dat ten tijde van het laat ste contact de „.Hugo de Groot" on geveer 120 zeemijlen ten west noordwesten van Shannon vloog. Na de verhoi-en heeft de jury als haar oordeel uitgesproken, dat de dood van de slachtoffers is veroor zaakt door „een hevige schok, on dergaan in een vliegtuig boven de Atlantische oceaan". De jury voeg de er aan toe, dat er geen bewijs materiaal is waaruit de oorzaak van deze schok kan blijken. UITSPRAAK AMERIKAANSE HOF: Opheffing rassenscheiding in Little Rock moet worden voortgezet Mogelijk nieuwe crisis In komende schooljaar ST. LOUIS, 18-8. Het Ameri kaanse hof van beroep te St. Louis heeft maandag het vonnis van een districtsrechter vernietigd en de autoriteiten van de middelbare school van Little Rock (Arkansas) gelast de opheffing van de rassen scheiding voort te zetten. Het hof van beroep heeft met zes stemmen tegen één besloten de uit spraak teniet te doen van rechter Harry Lemley te Hope in Arkan sas, die opschorting van de inte gratie voor de duur van twee-en- een-half jaar had bevolen. Little Rock heeft vorig jaar we kenlang in het middelpunt van de belangstelling gestaan. President Eisenhower moest toen parachutis ten naar dc stad zenden om de orde te herstellen en te verzekeren dat de opheffing van dc rassenschei ding op de middelbare school vreedzaam verliep. Rechter Lemley had na afloop van het eerste „geïntegreerde" schooljaar opschorting van het in tegratie-program gelast omdat het lastig vallen van dc negerkinderen op de openbare middelbare school van Little Rock toestanden ten ge volge had gehad, die niet getole reerd konden worden. Tegen deze uitspraak was beroep aangetekend. Het verwerpen van de uitspraak kan een nieuwe crisis bij de aan vang van het nieuwe schooljaar - begin september - tot gevolg heb ben. Aap los in Elspeet ELSPEET, 18-8. Sinds enige dagen zwerft in Elspeet een aap rond. Hoe het dier er verzeild is geraakt is nog een raadsel. De aap voedt zich met vruchten uit de tui nen van de dorpsbetvoners en vermaakt zich verder met hel wegnenien van kleine voorwerpen bij de huizen- Pogingen om het dier tc van gen, waaraan door politie en dorpsjeugd werd deelgeno men, bleven tot nu toe zon der succes. b Franse archeologen hebben in Afghanistan Griekse inscripties uit de derde eeuw voor Christus ont dekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1