GROOT TEKORT OP DE INDONESISCHE BEGROTING Britten zetten kernproeven voort Aanval op Hongaarse legatie in Bern Overstromingen in India ENIGE BESCHEIDEN VAN „HUGO DE GROOT" IN ROTTERDAM AANGEKOMEN STAD EN PROV'WIF Australische anti-tank-raket DE JUFFER VAN 't HOOGE Opstanden vergden extra uitgaven DJAKARTA, 16-8. Zaterdagavond heeft de Indonesische minister-pre sident, Djuanda, aan de vooravond van de dertiende herdenking van de Indonesische onafhankeljjk- heldsproklamatie, in het parlement medegedeeld, dat de opstanden in Midden-Sumatra en op Celebes, voor de schatkist extra uitgaven hebben gevergd ten bedrage van drie miljard rupiah. Djuanda deelde verder mede, dat thans het tekort op de begroting voor 1959 meer dan acht miljard rupiah bedraagt. De totale inkom sten voor 1959 worden geraamd op 20.9 miljard rupiah, hetgeen 2.4 miljard minder is dan die voor 1958. De onwettige ruilhandel in de buitengewesten - aldus Djuanda - berokkenen de Indonesische staat nog steeds grote verliezen. In de periode van maart tot en met mei 1958 was met de onwettige ruil handel een bedrag gemoeid van 640 miljoen rupiah. Als maatregelen ter verbetering van de economische toestand stelde Djuanda o.a. in het vooruitzicht: verbetering van de kwaliteit van uitgevoerde goederen; voorzieningen in het tekort aan scheepsruimte; bespoediging van de afvoer van goederen, waarvan thans in de bui tengewesten een opeenhoping ont staan is; het zoeken van nieuwe afzet markten in het buitenland. LONDEN, 17-8. Het Britse mi nisterie van Defensie heeft zondag avond bekendgemaakt, dat de hui dige serie kernwapenproeven op het eiland Christmas binnenkort hervat zal worden. De Britten hebben op 28 april bij genoemd eiland een waterstofbom tot ontploffing gebracht. In mei werd bekendgemaakt dat er weer schepen mochten varen in de ge vaarlijke zone. Het ministerie van Defensie voegde hier toen echter aan toe, dat dit niet betekende dat er geen nieuwe proeven meer ge nomen zouden worden. Bijzonderheden over de komende proeven zijn niet bekendgemaakt. Men heeft ook niet meegedeeld, wanneer zij zullen beginnen. 47.000 leerlingen bij b.l.o. 's-GRAVENHAGE, 16-8. Op 1 januari van dit jaar waren er in Nederland 467 scholen voor buiten gewoon lager onderwijs, met 47.047 leerlingen en 3.303 hoofden en on derwijzers. Aldus blijkt uit de de zer dagen verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „Statistiek van het bui tengewoon lager onderwijs 1955- 1958". (De meest omvangrijke groep van het b.l.o., het zwakzinnigenonder- wijs, telde 34.643 leerlingen). BERN, 16-8. Twee armoedig ge klede jongemannen van circa 20 jaar, Hongaarse vluchtelingen, heb ben zaterdagochtend bijna twee uur een vuurgevecht geleverd met le den van de Hongaarse legatie in Bern, nadat zij de legatie waren binnengedrongen en zich in een kamer hadden verschanst. De vechtpartij, waarbij meer dan honderdmaal is geschoten, begon om tien uur. Om kwart voor twaalf kwam er een einde aan, toen de Zwitserse politie, te hulp geroepen door de Hongaarse gezant, met be hulp van traangas de mannen tot overgave bracht. De jongemannen waren beiden gewond en werden onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd. De toestand van één van hen, die hoofdwonden heeft, is kri tiek. CALCUTTA, 18-8. Als gevolg van het wassen van de rivier de Kosi zijn in de Indische staat Bihar drie honderd dorpen overstroomd. Ver scheidene honderden woningen zijn ingestort. Veertien personen zijn om het leven gekomen door beten van slangen, die door het water uit hun holen zij nverdreven. Door het wegslaan van de spoor wegbrug over de rivier de Kankal zijn het noorden van Bengalen en de staat Assam geheel van de rest van India afgesneden. Een autobus met 32 leraren en leerlingen van zes verschillende -nationaliteiten is in een ravijn van vijftig meter gestort, bij Mettlach (Saargebied). Twee inzittenden van de bus, een Amerikaan en een Saarlander, waren op slag dood. De anderen - Amerikanen, Fransen, Zweden, Zwitsers, Portugezen en Duitsers - hebben min of meer ern stige verwondingen opgelopen. Het westelijke deel van Perzië is zaterdagavond en zondag geteis terd door een aardbeving. Volgens onofficiële cijfers zijn hierbij circa twaalf mensen om het leven ge komen. In verscheidene steden en dorpen werden huizen verwoest. De restricties op de import zul len worden opgeheven zodra de positie van de uitvoer zulks ver oorlooft. De regering zal overgaan tot een verscherpte invordering van belastingen van ondernemingen en natuurlijke personen, en het aantal diplomatieke ambtenaren en atta- ché's in het buitenland vermin deren. De Nederlandse dag op de Expo HILVERSUM, 18-8. De Neder- landse Televisie Stichting zal in sa menwerking met het N.I.R. op woensdag 20 augustus van 13.40 tot 14.10 u. een directe uitzending ver zorgen van het Expo-terrein te Brussel. Deze uitzending zal gewijd zijn aan één der hoogtepunten van de Nederlandse nationale dag op de tentoonstelling, namelijk de aan bieding van de Expo-tulp en de roos „Joens de Fernich" aan de di recteur-generaal baron George Moens de Fernich. De huidestoet, die daarbij zal defileren, wordt ge vormd door 27 Nederlandse folklo ristische groepen, bestaande uit ruim 600 personen en 100 paarden. BELFELD. Zondagmiddag is de 18-jarige verkenningsleider G. L. uit Hulsberg, in de omgeving van Belfeld verdronken bij het zwem men in een plaatselijk water. •s-GRAVENHAGE. De 92-jarige voetganger W. P. is zondagmorgen omstreeks half twaalf, op de hoek Gouveurlaan-Allard Piersonlaan in Den Haag, doordat hij onvoorzich tig overstak, door een tramstel van lijn 4 gegrepen. De heer P. over leed ter plaatse. Het stoffelijk over schot is vervoerd naar het zieken huis Zuidwal. Weer Britse nabestaanden naar Nederland Voor de vierde keer komt in de komende weken een grote groep Britse onderdanen naar ons land om een bezoek te brengen aan de graven van hun zoon, vader, man of broer, die hier gedurende de be zettingsjaren werd neergeschoten of sneuvelde in de bevrijdingsstrijd tussen september 1944 en mei 1945. Zoals gebruikelijk is bij derge lijke „pelgrimages", zijn de nabe staanden de gast van het Neder landse Oorlogsgraven Comité, dat hiertoe in staat wordt gesteld uit de opbrengst van de Klaprooscol lecte. De reis werd voorbereid in samenwerking met The British Le gion, de grote Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden. Lange mensen-avond ROTTERDAM, 17 aug. De „Klub van lange mensen" (K.L.M.) gaat op 28 augustus in Rotterdam een contact avond beleggen. Ditmaal hebben die initialen slechts in zoverre met de lucht te maken, dat het zoals bekend in dit geval mensen betreft die gewoon zijn hoger hun lucht tot zich te nemen dan anderen. Als man moet men ten hoogste 10 cm. beneden de twee meter meten, als vrouw vraagt men niet meer dan een lengte van 1.80 m. Het schijnt niet de bedoe ling te zijn, dat er uitslui tend vrijgezellen aanwezig zijn op die avond in het Groothandelsgebouw te Rot terdam. Negen personen hebben het af gelopen weekeinde bij bergbestij gingen in de Oostenrijkse Alpen het leven verloren. BURGH Burgemeester jhr. Röell sloot geslaagde expositie Vogelwacht 2100 bezoekers stelden tentoonstelling op hoge prijs Na 14 dagen met steeds toene mende belangstelling te hebben ge draaid, is zaterdagmiddag de Vo gelwachtexpositie door de burge meester van Haamstede, Jhr. Röell in zijn kwaliteit van voorzitter van V.V.V. gesloten. Wegens ontstentenis van de voor zitter van de Vogelwacht Schou- wen-Duiveland, riep de secretaris, de heer N. Lysen, allen een harte lijk welkom toe. Een bijzonder woord van welkom was voor de heer Max Verbruggen, de bekende Belgische vogelfotograaf bij uitne mendheid, die speciaal voor deze dag was overgekomen. Het grootste deel van de aanwezige vogelfoto's was door hem gemaakt. Spreker bracht dank aan alle medewerkers, die de tentoonstelling zo goed heb ben doen slagen. De jeugd was ook hier goed vertegenwoordigd, er werd zelfs gevraagd waar de „die rentuin" was. Jhr. Röell zei dat het hem speet, deze tentoonstelling te moeten slui ten. Dat de tentoonstelling volko men aan zijn doel heeft beant woord, bewijst wel het aantal van 2100 bezoekers, die belang stelden in de flora en fauna van de West hoek. Vooral het „zee-aquarium" met zijn levende have was een grote trekpleister. Het is daarom plicht van overheid en gemeente om al dit moois in de toekomst te bewaren. Informaties bij de zomergasten hebben uitgewezen dat deze expo sitie op zeer hoge prijs werd ge steld. Spreker hoopt dat er stappen aangewend zullen worden om in de toekomst tot een permanente ten toonstelling te komen. „Het gebouw is reeds aanwezig", zei de burge meester, doelende op de gemeente- schuur. Verder dankte hij het bestuur van de Vogelwacht voor het vele werk wat hiervoor werd gedaan. De grote stuwkracht van de ten toonstelling noemde hij de heer N. Lysen. Ook memoreerde spr. de be langeloze medewerking van de Ko ninklijke „Zeelandia" N.V. uit Zie- rikzee. Met het uit het stopcontact nemen van een stekker, waardoor het symbool van Schouwen-Duive- land op deze tentoonstelling, de brandende vuurtoren, zijn licht staakte, sloot de burgemeester de uitstekend geslaagde tentoonstel ling. 15 nieuwe leden sloten zich aan bij de Vogelwacht. Een geslaagde opvoering BRUSE VOLKSTONELISTEN BRACHTEN „MOSSELVISSERSOPROER" TE RENESSE Kleurige rondgang door het dorp Renesse stond zaterdagmiddag en -avond in het teken van de mosse len en de mensen die hier zo nauw bij betrokken zijn. Op uitnodiging van de attraktiecommissie van de V.V.V. „Renesse Vooruit", had de heer v. d. Linde, gemeentesecreta ris te Bruinisse, de organisatie van het mosselfeest te Renesse op zich genomen. In ruime mate hebben velen van de geboden gelegenheid gebruik gemaakt op deze dag eens nader kennis te maken met de mosselen enmet de mensen die dit pro- dukt aan de wal brengen. Voorafgegaan door het fanfare korps „Luctor et Emergo" maakte een keurig versierde sloep, welke op een bandwagen was geplaatst, met mossselvissers en vrouwen in klederdracht, een rondgang door het dorp. Vooral in de kom der ge meente bestond voor deze optocht een overweldigende belangstelling. De vissers maakten van deze gele genheid gebruik om de toeschou wers gratis een receptenboekje over de bereiding van mosselen aan te bieden. Om half zes werd er op het terrein van de heer Berrevoets aan het Wallenweegje overgegaan tot de verkoop van verse mosselen, waarvan door vele honderden ge bruik werd gemaakt. Gedurende het eerste uur van de verkoop stond er steeds een grote schare ge gadigden te wachten, daar de men sen, welke belast waren met het bereiden van de mosselen, het niet aankonden met het koken. Zo ongeveer duizend toeschou wers zagen 's avonds het door de Bruse tonelisten opgevoerde volks toneelstuk „Het mosseloproer in 1773". Daar het stuk reeds uitvoe rig in onze krant beschreven is, zou het te ver voeren in herhaling te treden. Wel willen wij vermelden dat de Bruse tonelisten zich uitste kend van hun taak hebben gekwe ten. Het stuk zat er uitstekend in. Het décor, waarin vooral het „beursje" en het gezicht op de ha ven opvielen, kwam uitstekend tot zijn recht. De costumering, geheel in de tijd waarin het stuk speelde, droeg veel bij om het geheel tot een succes te maken. Aan het slot sprak de heer v. d. Linden woorden van dank tot hen die hun medewerking hebben ver leend om deze dag te doen slagen, waarin hij zich in het bijzonder tot de attraktiecommissie van Renesse richtte. Namens deze commissie sprak de heer J. P. Berrevoets woorden van dank tot de heer v. d. Linde en zijn medewerkers. Zij nog vermeld dat de toelich ting welke de heer v. d. Linde voor elk bedrijf gaf, Vooral voor de gas ten verhelderend werkte. Gedu rende de pauzes luisterde het fan farecorps „Luctor et Emergo" het stuk op met marsmuziek. Al met al is het een geslaagde dag geworden. Bruinisse heeft zo wel bij de bewoners uit de West hoek als bij de gasten een mooi stuk propaganda gemaakt voor het edele zeebanket. NEERSTRIJKEN VAN EEN AMPHIB1E-HELICOPTER. De Sikorsky S-62 heeft een romp waarmee landen en opstijgen vanaf het land, water, ijs, sneeuw of moeras mogelijk is; het gewicht van de romp is veel kleiner dan van een normale romp, voorzien van drijvers. De nuttige last bedraagt bijna anderhalve ton, de kruissnelheid is ruim 160 km. per uur. Het toestel kan 10 tot 12 passagiers vervoeren. Aantal geïdentificeerde slachtoffers tot negen gestegen ROTTERDAM, 17-8. Vanmiddag is in de Maashaven te Rotterdam het Engelse stoomschip „Beaver- lodge" gearriveerd. Het bracht enige voorwerpen mee, afkomstig van het verongelukte K.L.M.-toe- stel „Hugo de Groot". Het waren een portefeuille en papieren van de steward Schilper- oort, een koffertje, enige kleding en een kinderschoentje. Door be middeling van de Rotterdamse ri vierpolitie zijn de voorwerpen over gegeven aan een vertegenwoordiger van de K.L.M. GALWAY, 17-8. Zowel Reuter als A.F.P. heeft gemeld, dat het aantal geïdentificeerde slachtoffers van de vliegramp gestegen is tot negen. Van het Engelse persbureau wordt verder vernomen, dat dins dagmiddag de dan nog niet geïden- ticiceerde stoffelijke overschotten ter aarde zullen worden besteld op het „St. Mary's" kerkhof te Gal- way. Geestelijken van vijf gods dienstige richtingen zullen begra fenisdiensten houden. Medische verklaring Zaterdagmorgen verklaarde de medische deskundigen, die betrok ken zijn bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van het K.L.M.-toestel, dat de verminkin gen van de slachtoffers zijn ont staan, nadat de dood was ingetre den. Er zijn geen brandwonden van ATHENE, 18-8. Prinses Desiree van Zweden en prinses Irene van Griekenland zijn zondag jl. licht gewond, toen een jeep, waarin zij reden, in de omgeving van de stad Kerkyra, op het eiland Korfoe, slipte. De prinsessen werden on middellijk in het ziekenhuis opge nomen. Prinses Desiree liep een kneuzing aan de linkerknie op. ernstige aard geconstateerd. Men kan thans reeds concluderen, dat geen brand aan boord van de „Hugo de Groot" is geweest tijdens het ongeluk. Wel zijn wonden ge constateerd, ontvellingen .bloeduit stortingen, maar deze kunnen zijn ontstaan door de zware val op het water van het toestel tijdens het ongeluk. Juffrouw tegen plafond Tijdens de kermisdagen te Kort- gene heeft zich een vrij ongewoon ongeval voorgedaan, waarbij de 18- jarige mej.. S. uit Zierikzee bloe dend aan het hoofd werd gewond. In een plaatselijk hotel werd za terdag een dansavond gehouden, waarbij ook de traditionele zg. „stepmobile" niet op het program ma ontbrak. Het is bij deze dans de gewoonte dat aan het einde de da me door haar partner van de grond wordt gelicht of, wanneer het een sterke partner betreft, een eindje in de lucht wordt gegooid. Mej. S. moest zich deze behandeling echter door drie heren laten welgevallen met het gevolg dat zij met grote kracht in de lucht werd geslingerd en met het hoofd tegen de zoldering terecht kwam. Bloedend viel zij te rug op de dansvloer. Zij moest naar een dokter vervoerd worden. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de prinsessen zijn zondag middag met de „Piet Hein" uit Por to San Stefano aan de Toscaanse kust vertrokken. De „Piet Hein" zette koers naar Piombino, een ha venstadje dat tegenover het eiland Elba ligt. Voor het vertrek van het schip bood de commandant van Porto San Stefano de koningin een Romeinse vaas aan. De burgemees ter van de stad schonk haar een boeket bloemen. Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijk Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of onweer; latei- enkele opklaringen; matige noord oostelijke wind, morgen draaiend naar zuidwest en toenemend lot krachtig; daling van temperatuur. 19 aug. Zon op 5.29, onder 19.58. Maan op 11.12, onder 21.45. Eerste kwartier: 21 aug. te 20.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 aug. 6.04 v.m. 18.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 aug. 5.34 v.m. 18.00 n.m. Doodtij: 24 aug. Springtij: 31 augustus. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 18-8. Tijdens het week einde trad een weersverbetering in dank zij het naderbij komen van een hogedrukgebied uit de richting van de Golf van Biscaye. Dit hoge drukgebied verplaatste zich naar midden Europa. Het weer kreeg een zonnig karakter waarbij de temperaturen zaterdag tot ongeveer 20 graden en zondag tot ongeveer 22 graden opliepen. De wind draai de naar oostelijke richtingen en voerde droge continentale lucht uit Duitsland aan. Deze lucht ontmoet langs een warmtefront, dat zich uitstrekt van het Kanaal over noord Frankrijk naar midden Duitsland, vochtige en warme tro pische lucht waarin het kwik waar den van 26 tot 31 graden bereikt. Dit warmtefront zal maandagavond ons land binnendringen, wat plaat selijk met onweer gepaard kan gaan. Een depressie bij de ingang van het Kanaal verandert weinig van plaats maar het koufront er van zal morgen het Suropese vas teland binnendringen. De komende 24 uur verwachten we dan ook en kele regen- en onweersbuien, ge volgd door een toenemende en naar zuidwestelijke richtingen draaien de wind met enige afkoeling. CANBERRA, 18-8. Bij uitgebrei de proefnemingen is gebleken, dat de in Australië ontwikkelde anti- tank-raket van de naam Malkara, een trefkans van bijna honderd procent heeft. Dit is officieel in Canberra meegedeeld. Met de af levering van 150 door Engeland bestelde wapens van dit type is een begin gemaakt. In Schotland zullen er volgende maand nieuwe proeven mee worden genomen. Het is een gemakkelijk mee te nemen wapen en er is weinig oefening voor nodig om het te bedienen. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Doe de deur op slot", beval het meisje. „Is Adri nog op?" De man knikte. „We waren net van plan naar bed te gaan". „Laat Adri de wagen in de schuur zetten. Vlug". De man keek haar verbaasd aan. „Wat is er aan de hand?" Intussen waren ze in een laag vertrek gekomen, waar een grotere petroleumlamp midden op de tafel stond. Achteraf in het vertrek stond een lange man met een nieuwsgierige blik de bezoekers op te nemen. „Breng de wagen van Ineke naai de schuur", beval de man, die de deur geopend had. Meteen ver dween de ander door een zijdeur. „Wat is er nu eigenlijk aan de hand?" vroeg de man nog eens. „Wat er aan de hand is?" siste Ineke Rosmalen, terwijl er als het ware vonken uit haar ogen sloegen, „de hele zaak is verraden. De poli tie houdt op 't ogenblik razzia's, bij ons thuis, en in Amsterdam. En daar.... daér staat de verrader!" Ze wees met uitgestrekte vinger op Tonnie. De man draaide zich met een nij dige blik naar de bezoeker, die met open mond naar het meisje stond te kijken. „Zo, zo", zei hij zacht en knikte met zijn hoofd, „meneer de nachtvisser is dus toch een loene- naar...." Langzaam kwam hij op Tonnie toe en toen de man dichter in de lichtkring kwam, herkende hij hem één ogenblik als de zogenaamde strandjutter, met wie hij enkele nachten geleden een praatje had gemaakt. Maar voor hij iets ter ver ontschuldiging had kunnen aanvoe ren, schoot een vuist van de man uit en een hevige slag belandde op Tonnie's kin. Hij sloeg achterover op de vloer en half bewusteloos hoorde hij het meisje, dat hij een half uur geleden nog in zijn armen had gehad, krijsend schreeuwen: „Goed zo, Bram, slaat hem maar dood, dat stuk ellendeling HOOFDSTUK 17. Inspekteur Stéllinga doet het goed. Toen de klokketoren van Wil- schoten elf slagen had laten horen, waren de meeste ingezetenen reeds ter ruste. Alleen op het Kerkplein loodste kastelein de Groot twee late bezoekers naar buiten en maakte nog even in de deurope ning een praatje met hen. Zodoen de zagen ze de grote, zwarte auto het marktplein oprijden en weer verdwijnen in het bochtige wegge tje naar de Groene Stop. „Nou, dio zal ook wel gauw te rugkomen", meende de kastelein. „Met zo'n grote wagen komen ze daar niet ver". Zo heel ver behoefde de zwarte wagen ook niet. Want aan het ein de, bij het hek van het weiland, werd gestopt. De lichten werden geheel gedoofd en geruisloos stap ten acht mensen naar buiten. Er werden enkele zachte commando's gehoord en toen verspreidden zich de mannen in het weiland. In de wagen bleef alleen de chauffeur achter, die op een knop in het dashboard drukte en een micro foontje pakte, waarin hij zei: „Hal lo, centrale post, hallo, centrale post, hier is wagen nummer veer tien, hier is wagen nummer veer tien. Ontvangt u mij? Over". Er klonk wat gekraak en geprut tel en de chauffeur draaide aan een paar knoppen, doch meteen klonk een stem duidelijk in de luidspre ker: „Hallo nummer veertien, hier de centrale post. Ik ontvang u op sterkte acht. Over". „Hallo, centrale post", vervolg de de chauffeur, „wij zijn gearri veerd aan de zijkant van 't Hooge, aan de zijkant van 't Hooge. Onze mannen hebben zich verspreid en nemen hun positie in. De orders zijn bekend. De orders zijn bekend. Over". Waarna de stem van de centrale weer komt. „U bent op uw post aan de zijkant van 't Hooge. Het is be grepen. Wacht nadere orders af en blijf op uw post. Over". „Begrepen, centrale post. Wij blijven aan. Over en sluiten". De chauffeur hing de microfoon weer op en rekte zich behaaglijk uit. Van de zeekant klonk zwakjes het geluid van de branding tegen de dijk. Aan de lucht schenen en kele sterren, maar alles was rustig in deze uithoek van Wilschoten. Alleen stonden er op verschillende plaatsen bij het hek politiemannen in burger. Doch hun donkere kle ding ging" geheel op in de duister nis rond het kreupelhout en nie mand kon zien, dat iedere man een revolver in zijn hand hield. Aan de andere kant van Wilscho ten was intussen in snelle vaart een drietal andere auto's genaderd. Bij het hek van 't Hooge werd snel gestopt. Vrijwel gelijktijdig gingen de portieren open en een twintigtal mannen sprong op de weg, die ge heel verlaten was. Ook nu klonken commando's en meteen beklom men het hoge hek om het landgoed. Het duurde geen halve minuut, toen de eerste man reeds aan de andere kant naar beneden sprong. Een zaklamp flitste aan, opnieuw klonken commando's en op één na verdwenen de mannen in het duis ter van de oprijlaan naar de villa. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2