Amerikaanse maanraket na start ontploft kort DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER DULLES VOERDE GEHEIME BESPREKINGEN MET RUS GR0MYKO Amerikaans passagiers vliegtuig neergestort Chroesjtsjef over kernwapens Succesvoller strijd tegen polio Ex-premier Boelganin krijgt weer andere functie De strijd in Algerië ENGELAND WERKT AAN ZIJN PLAN VOOR RUST EN VREDE OP CYPRUS PERZIE STEUNT EISENHOWERS PLAN VOOR MIDDEN-OOSTEN Irak Iaat Joden vrij Doodstraf voor neger WATERSNOOD IN OOSTENRIJK Aardverschuiving op heide bij Brunssum MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 No. 18413 H4o Jaargang Z1ERIKZGESCHGMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Versterking waurneiningsapparaat tier V.N. iu Libanon NEW YORK, 15-8. Naar gemeld wordt, heeft de Amerkaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dul les, by een geheime bespreking met z(jn Russische ambtgenoot Gromyko een grote mate van overeenstem ming bereikt over een versterking van het waarnemingsapparaat der Verenigde Naties in Libanon. De secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de V.N. heeft zich ook vrijdag ingespannen om de minis ters van buitenlandse zaken van de grote mogendheden onder zijn aus piciën bijeen te brengen voor een „ondertopconferentie" om oplossin gen voor het midden-oosten te vinden. Uit Britse kringen is evenwel vernomen, dat de Britse minister van butenlandse zaken, Sehvyn Lloyd, zelfs nog niet gesproken heeft met Gromyko. Waarnemers zeiden, dat het er op lijkt alsof Lloyd door Hammarskjoeld naar de top gesleept wordt, terwijl Dul les ditmaal niet onwillig is. Bij de jongste gedachtenwisseling tussen oost en west over een topconferen tie van de veiligheidsraad was het naar verluidt juist Engeland, dat bereid was en waren de V.S. de on willige, zo Is opgemerkt. Negentien doden NANTUCKET, 16-8. Een viermo torig passagiersvliegtuig van de Northeast luchtvaartmaatschappij, is in de nacht van vrijdag op za terdag nabij het vliegveld Nan tucket, in de Amerikaanse staat Massachusetts, verongelukt. Negen tien van de 33 inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was onderweg van New York naar het eiland Nan tucket en verongelukte toen hét juist weer land had bereikt, even voor het landen, naast de landings baan van het vliegveld. MOSKOU, 16-8. De Sowiet-Unie is bereid, tezamen met de regerin gen van de V.S. en Engeland te be loven, onder geen enkele omstan digheid kernwapens te gebruiken, hetzij door middel van vliegtuigen hetzij met behulp van raketten. Dit heeft premier Chroesjtsjef, blijkens een bericht van „Tass", ge schreven aan de afdeling Brent wood van de Britse „beweging voor kernontwapening". STOCKHOLM, 16-8. Prot. Ana- toli Smorodintsef, hoofd van het instituut voor proefondervindelijke geneeskunde in Leningrad, heeft op een congres in Stockholm mee gedeeld, dat dr. Albert Sabin te Cincinnatie (Ohio) een nieuwe ent stof tegen kinderverlamming heeft vervaardigd, die „met absoluut schitterende resultaten" op 1200 kinderen in Leningrad is toege past. Volgens prof. Smorodintsef wordt door het Salk-vaccin het polio-virus uit het bloed verwij derd. Het vaccin van Sabin vernie tigt volgens de Russische geleerde echter het virus in het gehele li chaam. Filmster Ingrid Bergmann in Domburg DOMBURG, 15-8. De filmactrice Ingrid Bergmann verbleef verge zeld van haar dochtertje en een on bekende man, met vakantie op het eiland Walcheren. Gisteravond ar riveerden zij in Middelburg waar zij trachtten in pension „Acda" enige dagen in strikte incognito te vertoeven. Omdat dit daar moei lijkheden opleverde besloot men naar Domburg door te reizen en zowel de burgemeester van deze gemeente mr. W. J. E. Crommeling, als de politie bevestigden dat In grid Bergmann in deze gemeente verblijft doch haar hotel wordt niet bekend gemaakt. De filmster is in de loop van zaterdag weer vertrok ken. Intussen is intensief overleg aan de gang om te komen tot overeen stemming aangaande ontwerp-reso- luties ter indiening bij de algeme ne vergadering, aldus is vernomen. De openbare belangstelling voor het debat in de algemene verga dering is vrijdag sterk verminderd toen bekend werd, dat over de wer kelijke besluiten ergens anders ivordt beraadslaagd. MOSKOU, 15-8. Ex-premier Boel ganin van de Sowjet-Unle is onthe ven van zijn functie als president van de staatsbank, meldt Tass. Hij is benoemd tot voorzitter van de economische raad van Stavropol. Tot opvolger van Boelganin als president van de staatsbank is be noemd A. K. Korowoesjkin. Boelganin is premier van de Sowjet-Unie geweest van februari 1955 tot maart van dit jaar, toen hij werd opgevolgd door partijlei der Chroesjtsjef. Boelganin werd belast met het presidentschap van de staatsbank, een post die hij al eerder had be kleed en wel kort voor de tweede wereldoorlog. De nu 63-jarige Boelganin gaat firma's mooie prijzen ontvangen of van de economische raden, die in 105 gewesten van de Sowjet-Unie zijn ingesteld overeenkomstig h'et plan van Chroesjtsjef voor de re organisatie en decentralisatie van de industrie in de Sowjet-Unie. ALGIERS, 16-8. Sedert het be gin van dit jaar zijn tot 1 augus tus in Algerië 20.757 rebellen ge sneuveld en 2.777 gevangen ge maakt. 5 Dingen fotograferen J „die er niet zijn" J MIAMI, 16-8. Volgens het Ame rikaanse blad „Miami Herald" heb ben de technische diensten van de Amerikaanse luchtmacht ten be hoeve van verkenningsvliegtuigen een foto-apparaat ontwikkeld, dat temperatuurverschillen op een ge voelige plaat vastlegt en daardoor dingen kan fotograferen „die er niet meer zijn". Het fototoestel legt de „warmte stralen" van het te fotograferen object vast, zoals een gewoon toe stel de lichtstralen opneemt. Hier door kon het gebeuren, dat tijdens de proefnemingen een foto werd genomen van een lege parkeer plaats, waarop na het ontwikkelen een aantal auto's bleek te staan. Op het ogenblik dat de foto geno men werd, waren die auto's reeds weggereden, doch hun „warmtespo- ren" waren achtergebleven en door de camera vastgelegd. De camera zou o.m. gebruikt kunnen worden om verbzorgen atoomfabrieken op te sporen. Koninklijk gezin te Porto San Stefano PORTO SAN STEFANO, 15-8. - Het koninklijk gezin is vrijdag aan boord van de jachten „Piet Hein" en „De Groene Draeck" van het eiland Elba naar Porto San Ste fano, aan de kust van Toscane, ge varen. Daar sloeg het gezelschap de jaarlijkse roeiwedstrijd voor sloepen gade. Tevoren was,er een folklorische optocht gehouden. Er waren verscheidene tienduizenden mensen naar deze evenementen komen kijken. Afzonderlijke Griekse en Turkse gemeenteraden LONDEN, 16-8. Engeland hoopt dat het na een staking van de ge welddaden op Cyprus mogelijk zal zijn de van het eiland verbannenen weer toe te laten. Dit wordt gezegd in een verklaring, die de Britse re gering heeft uitgegeven na kennis neming van de standpunten van Griekenland en Turkije en van het advies van de gouverneur van het eiland, Foot. Er zullen kiezerslijsten voor Cy prus worden opgesteld. Intussen zal de gouverneur waar wenselijk machtiging verlenen tot de instel ling van afzonderlijke Griekse en Turkse gemeenteraden. Als de kiezerslijsten klaar zijn, zal het mogelijk zijn verkiezingen te houden voor de twee huizen van afgevaardigden. Aan de regeringen DE BEVOLKING VAN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE, 18-8. Hel aan- tal huwelijken in ons land is, vol gens opgave van het C.B.S., in de eerste helft van dit jaar in verge lijking met de eerste helft van 1957 gedaald van 43.953 tot 42.106. Het aantal levendgeborenen bleef in vergelijking met het vorig jaar vrij wel onveranderd op 118.248 tegen 118.219, terwijl voor het aantal overledenen een stijging valt te melden van 40.727 in de eerste helft van 1957 tot 44.554 in de eerste helft van 1958. Het aantal immi granten is in de eerste helft van dit jaar in vergelijking met het vo rig jaar verdubbeld van 22.585 tot 45.215, terwijl het aantal emigran ten is gedaald van 35.141 tot 28.101. Op 1 juli 1958 bedroeg het aantal inwoners van ons land 11.186.207. Vlucht duurde slechts 77 seconden CAPE CANAVERAL, 17-8. - De eerste Amerikaanse maanraket is zondag 77 seconden na de start ont ploft. In een officiële bekendma king werd gezegd: „het experimen tele ruimtevaartuig, dat hedenoch tend op de Atlantische raketbasis is gelanceerd, is na een vlucht van 77 seconden ontploft". Er werd aan toegevoegd, dat op een later tijdstip een nieuwe po ging zal worden gedaan een maan raket te lanceren. Toen de ongeveer 27 meter lange Thor-Able-raket zich om 13.18 uur Nederlandse tijd van de lanceer basis van Cape Canaveral verhief, was niets wat er op duidde, dat de proef niet zou slagen. De raket, die 52 ton woog, ging langzaam omhoog onder het uitsto ten van een enorme gele vlam en witte stoom. Veertig seconden lang steeg de raket steeds sneller recht omhoog, vervolgens boog zij enigs zins af in noordoostelijke richting. Mislukt Na zeventig seconden kon men zien, dat de eerst trap zich los maakte van de drie die de ruimte vaart zouden voortzetten. Een witte rookwolk werd zicht baar en toen kwam het nieuws, dat de eerste poging van de mens uit de boeien van de aarde te breken, was mislukt. De vlucht had 77 se conden geduurd. De mislukking betekent, dat er voor september geen andere poging kan worden ondernomen. Men moet namelijk wachten totdat de maan en de aarde weer dicht bij elkaar zijn. Eén op tien De mislukking kwam niet onver wachts. Ambtenaren van het minis terie van defensie hadden voor het lanceren gezegd, dat de kans op succes éón op tien was. Onder de deskundigen in de con trolekamer was enige teleurstelling, maar de poging werd niet als een mislukking beschouwd. Eén van hen zei, dat het hier ging om het lanceren van een geheel nieuwe ra ket en dat naar het oordeel van hem en zijn collega's een lancering van een nieuwe raket een gedeeltelijk succes is, indien zij van de grond komt. Er is alleen sprake van een mislukking als de raket op de lan- ceerinrichting ontploft. Lek in brandstofleiding Generaal Schriever, die belast is met de leiding van het maanplan van het ministerie van defensie, zei dat verondersteld wordt, dat de ontploffing het gevolg is van een lek in of breuk van een brandstof leiding. Het zal ongeveer een week duren voordat de oorzaak definitief kan worden vastgezet, aldus Schrie ver. De grootste prestatie van de proef was, aldus generaal Schiever, dat men er in geslaagd is de raket slechts een paar minuten na het vastgestelde tijdstip, 13.14, te lan ceren. De raket verhief zich om 13,18 uur. TEHERAN, 17-8. Perzië zal pre sident Eisenhowers plan van zes punten voor het Midden-Oosten steunen, aldus heeft de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hekmat, ïondag te Teheran be kendgemaakt. Het plan van Eisenhower zal bij dragen tot het bewaren van de vrede in het Midden-Oosten. De opstand en omwenteling in Irak heeft bijgedragen tot consoli dering van het Pact van Bagdad en de leden van dat bondgenootschap werken thans nauwer met de Ver. Staten samen dan tevoren, aldus Hekmat. De minister veroordeelde de moord op koning FeisaJ, maar hij zei, dat het nieuwe regime in Irak, dat gebaseerd is op het positieve nationalisme, dichter bij dat van Perzië staat dan het vorige bewind. TEL AVIV, 17-8. In Israël zijn vijftien Iraakse Joden aangekomen, die in Irak gevangen hebben geze ten. Zij waren door het omverge worpen bewind tot langdurige ge vangenisstraffen veroordéeld op be schuldiging van communistische ac tiviteit. De nieuwe regering stelde hen op vrije voeten. Zij verklaarden na aankomst in Israël, dat zij verlof kregen Irak te verlaten mits zij afzagen van de Iraakse nationaliteit. Het oude regime was onrechtvaar dig jegens Perzië en heeft de rege ling van vele belangrijke geschil len tussen beide landen in de weg gestaan. Minister Hekmat legde deze ver klaring af op een persconferentie. De 55-jarige Amerikaanse neger Jimmy Wilson zal op 5 september op de elektrische stoel terecht wor den gesteld, omdat hij een blanke vrouw een bedrag van één dollar 95 cent (ongeveer f 7,50) heeft be roofd. Het hooggerechtshof van Alaba ma heeft een beroep afgewezen. Tenzij dit orgaan zijn uitspraak herziet of gouverneur Folsom het vonnis in levenslange gevangenis straf wijzigt, zal het doodvonnis worden voltrokken. In Alabama kan een jury zich uitspreken voor de doodstraf inge val van beroving met geweldple ging. Dit laatste was Wilson echter niet ten laste gelegd. De Amerikaanse atobmduikboot „Skate", die dezer dagen als tweede onder de ijskap van de Noordpool is1 doorgevaren, is vrijdag boven water gekomen om een bezoek te brengen aan 29 militairen en ge leerden, die op een drijvend ijs- eiland op een kleine 500 km ten zuiden van de Noordpool onderzoe kingen verrichten. van Griekenland en Turkije wordt verzocht voor 1 oktober vertegen woordigers te benoemen, die op Cyprus alle faciliteiten krijzen die zij nodig hebben om zich van hun taak te kwijten. Deze vertegen woordigers kunnen echter geen deel uitmaken van de gouverne mentele raad onder voorzitterschap van de gouverneur. GRAZ, 16-8. - De Oostenrijkse autoriteiten zyn begonnen kinderen en ouden van dagen uit St. Jakob en Breitenau te evacueren. Deze twee dorpen zyn het zwaarst ge troffen by de overstromingen die zich deze week in Stiermarken heb ben voorgedaan. Er zijn zes doden geborgen, maar een onbekend aantal mensen wordt nog vermist. Het terugtrekkende water laat rottende lijken van vee achter. Er worden maatregelen ge troffen om ziekten te voorkomen. De schade is nog niet precies te schatten. In St. Jakob is de* helft van de huizen vernield. Er is geen huis onbeschadigd. De meeste wegen in het gebied zijn nog onbegaanbaar. In Breitenau zijn de benedenver diepingen van vele huizen voor de helft met slik gevuld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GREVENBRICHT. Diverse mu ziekkorpsen en 23 kanonschoten, gelost door de eeuwenoude schut terij „Het Heilig Kruis" luisterde in Grevenbricht de intocht op van honderden vrijgezellen uit vele lan den, waar tot en met maandag 18 augustus voor de zesde maal het wereldvrijgezellencongres wordt gehouden. GIETHOORN. De bij de woning bouw te Zuidveen (gemeente Steen- wijkerwold) werkzame timmerman D. Zonderman is vrijdag van on geveer 12 meter hoogte in een kel der gevallen. Hij heeft hierbij zijn ruggewervel gebroken. De man is in zorgwekkende toestand na ar het ziekenhuis te Meppel overgebracht. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft na een sensationele achter volging, waarbij zelfs van vuurwa pens gebruik werd gemaakt, de 24- jarige Utrechtenaar F. H. gearres teerd, die verdacht wordt van in braken in verscheidene steden van ons land, waarbij hij zich tal van kostbare sieraden heeft toe ge- eigend. Onder meer rust op H. sterk de verdenking een inbraak ge pleegd te hebben in een Hilversum- se woning, waarbij enige gouden ringen zijn ontvreemd. SPIJKENISSE. Het 7-jarig jon getje Gertje van Kapel uit Spijke- nisse is in het water van de haven aan de Oostkade aldaar geraakt en verdronken. Omstreeks zes uur in de avond misten de ouders het kind De rijkspolitie maakte met een ge luidswagen het signalement van het jongetje bekend. Bewoners had den het kind aan de waterkant van de haven gezien. Met behulp van vele particuliere autobezitters werd het water van de haven belicht. Om kwart voor elf 's avonds is het jon getje uit het water opgehaald, Tussen recht en onrecht groeit het graan der advocaten Prinses Marijke door fietser aangereden GROSSETO, 16-8. Prinses Marijke is vandaag in het stadje Porto San to Stefano door een wielrijder aan gereden toen zij een bijouteriewin kel verliet. Zij viel op de grond, doch werd, een beetje beduusd, on middellijk door voorbijgangers overeind geholpen. Het prinsesje is daarna weer naar de „Piet Hein", die in de haven voor anker ligt, teruggekeerd. Hardnekkige Iirand in graanpakhuis GRONINGEN, 18-8. Maandag kort na middernacht is een hard nekkige brand uitgebroken in het graanpakhuis „IJlst" aan de Een- drachtskade te Groningen. Vijf personen zijn na een explosie met brandwonden in het academisch ziekenhuis te Groningen opgeno men. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Toen de brandweerlieden in het brandende pakhuis doordrongen deed zich de explosie voor. Vier brandweerlieden en - de meester knecht van het pakhuis werden daarbij gewond. Omstreeks 3 uur duurde blussing nog voort. Vrijgezellen vragen belastingverlaging GHEVENBICHT, 16-8. De vrijge- zeilen op het 6e wereldvrijgezellen congres hebben de minister van fi nanciën verzocht de belasting die de vrijgezellen moeten betalen te verlagen. Zij hebben de bewindsman in een telegram onder de aandacht ge bracht „dat de belasting, die de vrijgezel in Nederland in vergelij king tot de niet-vrijgezel moet be talen, veel te hoog is', en „dringen op verlaging aan". Exotisch wandelavontuur AMSTERDAM, 1S-S. Zesdul- zend kilometer in twee jaar heeft de 36-jarige Haagse kunstschilder P. Berkhuizen tezamen met zijn Noorse vrouw Solveig, zijn twee kinderen en het ezeltje Bo- rico te voet afgelegd. Vanuit het uiterste zuiden van Spanje trok hij door het Ibe risch schiereiland, Frankrijk en België naar Amsterdam waar hij vanmiddag zijn ezel aan boord bracht van de K.N.S.M.-kustvaarder „Leo- nidas", die het dier naar Goteborg in Zweden zal brengen. De familie Berk huizen maakt de reis per trein en hoopt binnenkort weer in zijn woonplaats Up- sala in Zweden terug te zijn. Daarmee is dan een einde gekomen aan het tweejaar lijkse avontuur van het on dernemende Noors-Neder landse echtpaar. Paard werd meegesleurd in modder HEERLEN, 17-8. Zondagmorgen is er in de heide naby de Lim burgse gemeente Brunssum een aanzienlijke grondverschuiving ge weest, waarbij een paard de dood heeft gevonden. Het natuurver schijnsel deed zich voor dicht bij de plaats waar twee jaar geleden duizenenden kubieke meters zand in beweging kwamen en het ge meentelijk zwembad praktisch ge heel vernield werd. De Hoensbroekse cineast Henny van der Linden en de acteurs Jessy Smeets (13 jaar) en Wim van de Wijden (31) uit Schinnen waren ge tuigen van de grondverschuiving. Tijdens de filmopnamen, waarbij Wim van de Wijden een paard be reed, bemerkte deze plotseling dat het dier in de grond wegzakte. Hij sprong op dc grond en alarmeerde de andere leden van de filmploeg. Gezamenlijk trachtte men het paard uit zijn netelige positie te bevrij den. Plotseling werden zij opge schrikt door het geroep van enkele hengelaars, die in de nabij gelegen vijver aan het vissen waren. Ach ter hun rug was de grond in be weging gekomen. Duizenden kubie ke meters zand stortten zich naar beneden, alles meesleurend wat op hun weg lag. door een snelle vlucht wisten dc leden van de filmploeg het vege lijf nog te redden. Het paard werd meegesleurd in het moeras, zonder dat iemand nog hulp kon bieden. Ook de henge laars sloegen op de vlucht, sommi gen moesten alles achterlaten. Als gevolg van de aardverschui ving werd de visvijver voor een groot deel gevuld. Hierdoor kwam de Limburgerweg over een grote afstand onder water te staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1