KXJMUsuperconstellation „Hugo de Groot verging ten westen van Ierland Oiep menselijk leed op internationale luchthaven van New York DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1858 Z1ERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: J Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tef". 0T110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakcnman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110*2938 ANGSTIG VERMOEDEN WERD WERKELIJKHEID Acht bemanningsleden en één en negentig passagiers omgekomen 's-GRAVENlIAGE, 14-8. Na enkele uren van de grootste onzekerheid omtrent het lot van de K.L.M.-Super Constellation „Hugo de Groot", welke volgens dienstregeling om 12.15 uur donderdagmiddag In Gander op New-Foundland had moeten landen, werd rond vier uur 's middags medegedeeld, dat met zekerheid kon worden aangenomen, dat de „Hugo de Groot" 130 mjjl uit de kust van Shannon (Ierland) In de vroege morgenuren boven do Atlantische Oceaan Is verongelukt. Het toestel vervoerde een-en-negentig passagiers, een tiental natio naliteiten vertegenwoordigend, en had een achtkoppige bemanning aan boord. Het vliegtuig was op weg van Amsterdam via Shannon en Gander naar New York en voerde een zogenaamde verdubbellngsvlucht uit op de dienst KL. 607 onder no. KL. 607 e. De PH-KLM „Hugo de Groot" was op woensdagavond te 23 55 uur van Schiphol opgestegen en op donderdagmorgen te 4.05 (Ned. tijd) van Shannon vertrokken met be stemming Gander, Newfoundland, waar het toestel te 12.15 (Ned. tijd) had moeten landen. Te 4.40 uur Nederlandse tijd had men voor het laatst radiocontact met de „Hugo de Groot". Geen radio-oontact meer Toen men geen radiocontact meer met het vliegtuig kreeg werd men ongerust, doch het ergste werd nog niet vermoed, aangezien het vlieg tuig nog voor enige uren benzine aan boord had. Donderdagmiddag te 14 45 uur kwam echter vast te staan, dat het toestel was veronge lukt, toen een der zes ter opspo ring uitgezonden „Shackleton" vliegtuigen van de Engelse Konink lijke Luchtmacht meldde wrak stukken en half opgeblazen rubber reddingvlotten te hebben waarge nomen. De K.L.M. berichte te tien minu ten voor vier donderdagmiddag of ficieel dat de „Hugo de Groot" was verongelukt op weg van Amster dam vla Shannon en Gander naar New York. De wrakstukken zijn op een afstand van 130 mijl uit de kust van Shannon op Iarland in de At lantische oceaan waargenomen. 's-GRAVENHAGE, 14-8. Verder deelt de K.LM. mede: „Van de 91 passagiers bezaten er elf de Nederlandse nationaliteit, de anderen waren van Amerikaanse, Franse, Duitse, Israëlische, Poolse en Britse nationaliteit. Van een aantal staat de nationaliteit nog niet vast. De namen van de Nederlanders zijn: de heer van Haaster, mevrouw C. M. van Haaster, de heer S. H. M. Kuypers en. mevrouw A. J. Kuy- pers (Duitse nationaliteit), mevr. I. L. M. Schillinig en haar drie kin deren ie., J. C. en A. W. Schillnig, J. Bering, W. A. de Kok van Leeu wen, mevrouw E. H. M. de Kok van Leeuwen-Bresser en hun baby Bernadette de Kok van Leeuwen". De bemanning van de PH-LKM de „Hugo de Groot", een „Super Constellation" van het type L 1049 H, bestond uit: gezagvoerder F. A. E. Roelofs, de tweede vlieger T. Dijkstra, de derde vlieger D. M. Jorna, de eerste boordwerktuigkun dige P. C. Dekker, de tweede boord werktuigkundige S. van Dijk, eer ste steward A. Schilperoort, twee de steward Th, de Raay en de ste wardess mej. H. W. Hamel. De laatste melding Bij de laatste melding in de vroe ge ochtend van donderdag, vloog het toestel op een hoogte van ruim 4200 meter en klom verder naar de kruishoogte van 5000 meter. Om 4.05 is het toestel van Shan non vertrokken met bestemming Gander. Om 4.42 heeft de beman ning aan de verkeerstoren van Shannon gemeld dat de reis werd voortgezet richting Gander. Het toestel vloog toen op een hoogte van ruim twee-en-veertig honderd meter en klom verder naar de kruishoogte van vijfduizend meter. Het horloge van de Ameri kaan Kristovic, wiens stoffe lijk overschot inmiddels is ge vonden, ls op 4.48 uur blijven stilstaan. De weersomstandigheden tussen vier en vijf uur in de morgen van donderdag waren gunstig. liet zicht was redelijk goed, de zee kalm. Om 5.30 uur had de „Hugo de Groot zich op vijftien graden westerleng te moeten melden, maar elk radio contact bleef afwezig. De onzeker heidsfase in het verkeersgebied van Shannon ging in. Om 6.20 uur werd de alarmtoestand door Shan non uitgegeven aan de luchtvaart en aan de scheepvaart. Om 7.30 uur (alle in dit verslag genoemde tijdstippen zijn Neder landse tijd) gaf Gander het bericht door, dat dit vliegveld radio-con tact had gehad met de „Hugo de Groot". Het gevolg was dat Shannon, zo als is gemeld, alle verdere maatre gelen die op de alarmtoestand be trekking hadden, introk. Geen ver der nieuws kwam van Gander bin nen en na een uur en vijftig minu ten, werd te 9.20 uur donderdag morgen de alarmtoestand weer door Shannon afgekondigd. Treilers vonden wrakstukken LONDEN, 15-8. Franse treilers, die het eerst op de plaats van de ramp arriveerden, hebben de wrak stukken en de half opgeblazen rub- bervlotten, die over een opper vlakte van drie kilometer in het vierkant verspreid liggen, nauw keurig onderzocht, maar tevergeefs. Als ze al stoffeiyke overschotten hebben aangetroffen, er was geen spoor van leven. De bemanning van de „Shackle- ton"-vliegtuigen van de R.A.F., die het eerst wrakstukken had ont dekt, heeft hetzelfde geconstateerd. Dit toestel keerde tegen midder nacht terug op zijn basis te Alder- grove, na meer dan negen uur ach tereen te hebben gepatrouilleerd boven de plaats van de ramp. „Wij hebben zes stoffelijke over schotten zien drijven aan de opper vlakte van het water", vertelde lui tenant Keith McDonald, de gezag voerder van het vliegtuig. „We heb ben meer dan acht uren boven de wrakstukken rondgevlogen, maar geen teken van leven gezien". Hij concludeerde dat er geen overle venden van de vliegramp zijn. Met betrekking tot de ontdekking van de resten van het vliegtuig vertelde luitenant McDonald: „plot seling bemerkten we olievlekken. We vlogen op 200 meter hoogte, maar daalden onmiddellijk tot der tig meter om beter te kunnen waar nemen. Het zoeken is vannacht voortge zet door drie andere „Shackletons", die van tijd tot tijd lichtkogels uit wierpen om de veertien vaartuigen, die bij de plek waren, het speuren te vergemakkelijken. Schermploeg V.A.R. was aan boord DEN HAAG. Acht passagiers van de „Hugo de Groot" vormden de schermploeg van de Verenigde Arabische Republiek die zou uit komen op de wereldkampioen schappen schermen te Philadelphia volgende week. De heer Osman Abdel Hafiz was de leider van de ploeg, de Hongaar André Tilly de oefenmeester en Zian, El Ashkar, El Houssini, Has san A. Rashad, Riaz en Sabry de leden van het team. Beiroet zit zonder water BEIROET, 14-8. Sedert twee da gen is Beiroet, de hoofdstad van Libanon, vrijwel geheel van drink water verstoken, doordat de leiding waardoor het water van de bergen naar de stad loopt, op twee plaat sen lek is. Geruchten als zou dit een gevolg zijn van sabotage door de opstandelingen of veroorzaakt zijn door het dreunen van de zware Amerikaanse vrachtauto's, zijn her haaldelijk door de Libanese auto riteiten tegengesproken. De opstandelingen in de wijk Basta hebben evenzeer van het. watergebrek te lijden en de Ame rikaanse militairen zorgen met be hulp van tankauto's voor hun eigen watervoorziening. Koninklijk gezin weer herenigd ELBA, 14-8. Prins Bernhard heeft zich weer bij zijn gezin gevoegd op het eiland Elba. Hij arriveerde vanavond in het haventje van Porto Fe'rraio aan boord van het jacht „De Groene Draeck", dat begeleid werd door een Franse mijnenveger. Koningin Juliana en de prinses sen hebben vandaag tussen de tal loze andere toeristen door de stra ten en steegjes van het kleine ha venstadje gezworven en hebben inkopen gedaan. ST. OEDENRODE. Donderdag middag is een militaire vrachtauto in St. Oedenrode te water geraakt, waarbij de 21-jarige dienstplichtige chauffeur Klokman uit Beverwijk het leven verloor, Britse regering wil onafhankelijkheid van Jordanië verzekerd zien Londen voorstander permanent V.N.-politieleger NEW YORK, 14-8. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, heeft donderdag in de algemene vergadering van de V.N. de wens te kennen gegeven dat de V.N. zo spoedig mogelijk de nodige maatregelen nemen ter verzeke ring van de onafhankelijkheid van Jordanië. Hoe eerder deze maatregelen ge nomen worden, hoe vlugger wij Grote treiler verlaat IJmuiden IJMUIDEN, 14-8. Een van de drie grootste IJmuidense treilers, de stoomtreiler „Tzonne" IJm. 1, van de N.V. Visserij Maatschappij Petten II, is naar Griekenland ver kocht. De treiler was reeds van 1 december 1957 af wegens slechte bedrijfsuitkomsten opgelegd in de IJmuidense haringhaven. De ex ploitatie van het schip was niet meer mogelijk door de hoge kolen- prijs. Door het vertrek van dit 56 meter lange schip, dat 524 ton meet, heeft het IJmuidense Visserijbedrijf nog slechts drie stoontreilers in be drijf. De vooruitgeschoven reeks ra darposten in het noorden van Ca nada (Dew.) zal worden uitgebreid tot Groenland, aldus heeft het Deense ministerie voor Groenland donderdag bekend gemaakt. Algemene Vergadering der V.N, ENGELSE VERTEGENWOORDIGER PLEIT VOOR DE AMERIKAANSE MAATREGELEN Controle nodig op giftige radio-uitzendingen Roncl half augustus valt in Engeland het hoogtepunt van de vakanties, een feit dat dan ook duidelijk te merken is aan de drukte in de diverse vakantie-oorden. Het strand van Blackpool bv. lijkt nu op zonnige dagen een enorm mierennest, voornamelijk wanneer men dat strand ziet vanaf de top van de befaamde 140 meter hoge toren zoals de fotograaf, die deze opname maakte. NEW YORK, 14-8. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Sehvyn Llyod, heeft in de speciale bijeenkomst van de Algemene Ver gadering krachtig gepleit voor aan vaarding van de maatregelen die president Eisenhower met het oog op een bestendiging van de vrede in het Nabjje Oosten heeft voorge steld. Bovendien herhaalde hij dat de Engelse troepen Jordanië zullen verlaten, zodra de wettige regering van dat land daarop aandringt of nadat het behouden van de onaf hankelijkheid van dat land zal zijn gewaarborgd. Ook deed hij de sug gestie dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, b{?sprekingen met de trokken regeringen zal openen over maatregelen die moeten worden ge nomen tot behoud van de onafhan kelijkheid van de Libanon en Jor danië. Radio-uitzendingen De Britse minister van Buiten landse Zaken gaf, in navolging van president Eisenhower, de Alge mene Vergadering ernstig in over weging alle radio-uitzendingen, die er op gericht zijn de gemoederen in de Arabische wereld verhit te hou den, stelselmatig te laten afluiste- ren. Selwyn Lloyd brak ook een lans voor het Amerikaanse plan voor een permanente strijdmacht van de Verenigde Naties, die steeds gereed zou moeten zijn om in geval van nood meteen in te grijpen. 'onze troepen uit Jordanië kunnen terugtrekken, aldus Selwyn Lloyd. Hij sielde voor secretaris-gene raal Dr.g Hammarskjoeld te ver zoeken in overleg met de betrok ken regeringen de nodige maatre gelen te treffen opdat de onafhan kelijkheid van Jordanië en Liba non gehandhaafd kan worden. Sel wyn Lloyd verklaarde zich voorts voorstander van de oprichting van een permanent politieleger van de V.N., dat. gebruikt kan worden in tijden van crisis. Hij steunde verder Eisenhowers voorstel voor economische ontwik keling van met midden-oosten. De vergadering werd hierna ver daagd tot donderdag 20 uux\ Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Rijkdom is een goede die naar, maar een slechte meester 1 De overstromingen in Oostenrijk GRAZ, 14-8. Door de overstro- mnigen, welke de laatste dagen het noordelijke deel van Stiermarken hebben geteisterd, zijn ongeveer 25.000 mensen getroffen. De schade wordt geraamd op honderd miljoen shilling (circa vijftig miljoen gul den). Aan het reddingswerk wordt door talrijke militairen en vrijwil ligers deelgenomen. Gezaghebbende kringen in Dja karta hebben vrijdag verklaard, dat Indonesië het geschil met Ne derland over westelijk (Nederlands) Nieuw-Guinea niet zal voorleggen aan de dit jaar te houden Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties. Deze kwestie is door het ka binet in zijn laatste twee zittingen grondig besproken. Vergeefse moeite DJAKARTA, 13-8. In Sura- baja hebben een aantal leer lingen van een middelbare school, die geen enkel risico wilden lopen dat zij niet door hun examen zouden ko men, vier leden van de exa mencommissie ontvoerd. Vol gens de plaatselijk militair commandant van Surabaja behoorden de bij dit complot betrokken leerlingen tot een organisatie van oud-strijders Zij volgden een speciale cur sus en hadden geëist, dat alle oud-strijders, die aan de examens deelnamen, zouden slagen. De voorzitter van de examencommissie, Suadi, die tevens de leiding had van deze speciale cursus voor oud-strijders, zou naar werd gemeld, hebben beloofd, dat aan de eisen van de leerlin gen zou worden voldaan. Niettemin werd hij ontvoerd met nog drie andere leden van de examencommissie, en naar Malang overgebracht. Het complot werd echter bij tijds opgerold. Uiteindelijk slaagden slechts 35 van de 285 leerlingen-oud-strijders, terwijl 16 andere herexamen zullen mogen doen. Het verongelukte K.L.M.-toeslel Velen wachtten tevergeefs op hun verwanten NEW YORK, 14-8. De internatio nale luchthaven van New York was getuige van diep verdriet, maar ook van vreugde onder familieleden, die vandaag passagiers van de K.L.M. kwamen afhalen. Vreugde heerste bij de ouders van Marijke Pennock, een 18-jarig meisje uit Leidenschendam, dat twee dagen geleden werd opgebeld door de K.L.M. en werd meege deeld, dat haar boeking voor de verongelukte „Hugo de Groot" was overgebracht op vlucht 635, met welk toestel zij donderdagochtend veilig bij haar wachtende ouders op het vliegveld aankwam. Dit was een gelukkige hereniging, daar Ma rijke zeventien maanden van het gezin werd gescheiden, toen dit op het punt stond uit Nederland naai de Verenigde Staten te emigreren. Zij bleek bij het medisch onder zoek t.b.c. te hebben en mocht niet vertrekken. Besloten werd, dat Ma rijke in Nederland zou blijven voor behandeling en dat haar ouders vooruit zouden gaan. Later werden bijzondere maatregelen getroffen om haar in staat te stellen als her stellend patiënte naar de V.S. te reizen. Zij zal thans naar een sana torium in New Yersey gaan. De heer en mevrouw Peter Miller uit Plymouth (Michigan) wachtten tevergeefs op hun zoon Keith met zijn vrouw, Phyllis, die op het ver ongelukte vliegtuig waren geboekt. De heer Miller vertelde, terwijl hij zijn tranen niet kon bedwingen, dat zijn zoon zijn vrouw de plaatsen in Europa had willen laten zien, waar hij tijdens zijn militaire dienst in Duitsland was geweest. De heer David Sami uit New York wachtte op het vliegveld op zijn ouders, Manachin en Rachel Rahamin. Hij vertelde, dat het echtpaar vier jaar lang in Israël op een visum voor de V.S. had ge wacht. Zij waren uit Bulgarije naar Israël geëmigreerd en daar waren uiteindelijk regelingen getroffen voor hun vertrek naar New York. Zij zouden voor de eerste keer hun kleinkinderen hebben gezien. Op het vliegveld Shannon waren onder de passagiers, die hier in stapten, twee Amerikanen, die op het laatste moment een plaats in de „Hugo de Groot" konden krij gen, nadat zij niet op eerder ver trekkende vliegtuigen hadden kun nen boeken. Mejuffrouw Phyllis Mccalamont, 35 jaar, kwam met een toestel van de P.A.A. uit Londen in Shannon aan en reisde met de K.L.M. ver der, omdat zij geen boeking had voor een doorreis naar New York met hetzelfde vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij. Nog een Amerikaanse passagier, de 35-jai-ige John Bacon, had be sloten verder te reizen met het K.L.M.-vliegtuig, toen het toestel van de Ierse maatschappij, waar voor hij had geboekt, met motor storing had le kampen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1