bout? „EXPO" te Brussel West Brabantse Aeroclub aan het lessen" op vliegveld „Haamstede" STAD EN PROVINCIE F0KBEDRIJF „HAAMSTEDE" ZWEEFVLIEGEN BOVEN DE WESTHOEK Zeeuwse zweefvliegers pikken ook wat reisjes mee Voor de tweede maal In deze zo mer maakt het vliegveld Haam stede kennis met een aantal zweef vliegtuigen, die - bestuurd door enthousiaste deskundigen - regel matig af- en aanvliegen van en op de donkergroene grasmat. Drie weken geleden gaf de zweef- vliegclub uit Eindhoven hier gedu rende een week acte de présence, thans is het de Westbrabantse Aero Club die, in samenwerking met de zweefvliegers van de Kon. Lucht macht, bezit hebben genomen van het vliegveld. Als gastheer fun geert de Zeeuwse Aero Club. Deze club Is nog niet in het bezit van een lestoestel en het Iaat zich verstaan dat de leden van deze gelegenheid profiteren en hun hart ophalen in de lestoesteilen van de normaal te Woensdrecht opererende Westbra bantse Aero Club. De leden van de W.B.A C. ma ken dit uitstapje, deels om vakan tie te houden, deels om het aantal vlieguren nog wat te vergroten. Wie met de neus op de zweefvlie gerij wordt gedrukt, ontdekt dat deze tak van sport niet duur is, zo als algemeen wordt verondersteld De toestellen worden nl. gehuurd van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Bijeengenomen komen de kosten ongeveer overeen met de uitgaven van een voetbalclubje. En gevaarlijk is zweefvliegen ook al niet, want ongelukken behoren werkelijk tot de grootste zeldzaam heden. Er is dus wel aanleiding de Schouwse jeugd bij vernieuwing in overweging te geven zich te bezin nen op de vraag, of zweefvliegen niet iets voor haar is. Vooral jon gelui van 14 tot 18 jaar hebben een uitnemende gelegenheid zich In het zweefviegen te bekwamen en zelfs volleerd zweefvlieger te worden. Vliegveld heerlijk! In deze geest dachten ook de voorzitters van beide verenigingen, de heren W. v. d. Valk en de le luitenant Koomans, respektievelijk van W.B.A.C en de K.L. Beide he ren vonden het op het vliegveld heerlijk en waren verrukt over het panorama, dat zich vanuit- de lucht aan de vliegers ontrolde. Twee ge routineerde instrukteurs de heren P. de Jaeger en K. Frishert nemen regelmatig hun leerlingen mee naar boven om hen de fijne kneepjes van het vak te leren. De vorderingen hangen uiteraard af van de aanleg, maar na 15 a 20 starts, gaan ze meestal al „los" voor de eerste solovlucht. Twee twee-zits lestoe steilen staan ter beschikking, nl. een Goëvier en een Belgisch gast- toestel de Rhönlerche. Voor solo vluchten zijn aanwezig de Skylark en de Grtinau Baby. Dan is er nog een toestel van de Duitser Eckhard Bruns uit Munster, die zijn opge vouwen zwever achter de auto, op een aanhangwagen naar hier heeft gesleept. De stunts van deze vir tuoos in de lucht dwingen bij de collega's niet weinig respekt af. De rondvlucht Wij werden in de gelegenheid gesteld met de instrukteur de heer de Jaeger een tochtje boven de Westhoek te maken. De vlucht werd gemaakt met de tweezitter „Rhönlerche", de OO-ZPW In dit toestel zit de besturder achter de passagier. Eerst wordt men vast gebonden en daarna wordt de plas tic-overkapping dichtgemaakt. De lierbestuurder krijgt daarop - met een groot wit scherm - het startsein en dan beginnen de 135 paarde- krachten van de liermotor het vliegtuig de lucht in te sleuren. Binnen tien seconden loopt de snel heidsmeter op naar 120 km. De start is een sensatie. Het toestel gaat onder een hoek van circa 70 graden omhoog, zodat men - hori zontaal gemeten - met het hoofd enige tijd lager ligt dan met de voeten. Enkele malen slikken is voldoende om de lichte druk op de oren kwijt te raken. Op 450 meter hoogte wordt de lier losgegooid, waarna de snelheid daalt tot 80 km. per uur. Men zweeft! Een gesprek blijft goed mogelijk. Slechts een licht sulzen wordt gehoord. Gevlo gen werd ditmaal in de richting van het Suikergat en met een grote bocht over het Zeepe. Boven de duinen krijgt het toestel plotseling een flinke opstopper, als gevolg van de dikke en dunne luchtlagen, die zich altijd boven ongelijk terrein voordoen. Bij het dalen neemt de snelheid weer toe tot 150 km. In een zeer scherpe bocht steekt het toestel de neus in de wind en raakt - na het uitlaten van de remklap- pen - met circa 100 km snelheid de grond. Een korte uitloop en het toestel staat stil, om dan zielig op zij te vallen, met een vleugeltip aan de grond, de karakteristieke hou ding van een zweefvliegtuig aan de grond. Nadien is sterker nog de herinnering aan het groots pano rama, dan aan het vliegen zelf. Juist uit de lucht gezien is de Westhoek onvergelijkelijk mooi! NA DRIE-EN-VEERTIG DIENSTJAREN Mej. M. Huson nam afscheid als boekhoudster van Zierikzees' gasbedrijf Veel goede woorden en fraai geschenk van personeel ZIERIKZEE, 13-8. - Het college van b. cn w„ de gascommissie uit de raad, directie en personeel heb ben - tijdens een woensdagmiddag in het directiekantoor van het ge meentelijk gasbedrijf belegde bij eenkomst - op hartelijke wijze af scheid genomen van de boekhoud ster van het gasbedrijf, mej. M. Huson, die de dienst - na een pe riode van 43 jaar - met iets ver vroegd pensioen gaat verlaten. Vele goede woorden - en een fraai geschenk van het personeel - mocht de scheidende boekhoudster in ontvangst nemcn.Bü het betre den van het kantoor werd mej. Hu son een ruiker anjers aangeboden. Mej. Huson begon haar werk zaamheden aan het gasbedrijf op 8 september 1915. Burgemeester mr. Dijckmeester merkte op dat de scheidende boek houdster met grote trouw en liefde het gasbedrijf heeft gediend. Een gasbedrijf is een bij uitstek maat schappelijk ingesteld bedrijf en - aldus spr. - „U heeft in dit bedrijf - rechtstreeks gericht op de be hoefte van de huisvrouw wel uw steentje bijgedragen". De burge meester meende, dat de eerste tijd - na het vertrek niet gemakkelijk zal zijn, maar stellig zal mej Hu son aan de hier doorgebrachte werktijd goede herinneringen be waren en er met grote voldoening op terugzien. Spr. vond het prettig, dat de scheidende nog juist even heeft „geproefd" van de nieuwe in richting en dankte haar namens het gemeentebestuur en de gascommis sie voor het vele in dienst van het bedrijf gedaan. „Wij konden altijd op U rekenen", aldus de burge meester, die mededeelde, dat het het gemeentebestuur nimer is ont gaan op welke bijzondere wijze zij haar werkzaamheden uitvoerde. Hierna overhandigde spr. een en veloppe met inhoud. IJver en aanpassingsvermogen De directeur de heer J. Baas sprak de hoop uit dat mej. Huson nog vele jaren van haar welver diende rust zal mogen genieten en ook hij prees de grote dosis ijver, liefde, trouw, eerlijkheid en intelli gentie van de scheidende kracht. Belangrijk was ook haar' aanpas singsvermogen in al die jaren. „Het is een voorrecht" aldus de heer Baes" „dat U nog ln zo goede ge zondheid van de rust gaat genie- Zien" en spr. hoopte dat dit vele ja ren het geval zal mogen zijn. De heer J. W. v d Doel voerde het woord al9 oudste lid van de gascommissie en gaf zijnerzijds uiting aan zijn bewondering voor de wijze waarop mej. Huson heeft ge werkt, vooral in aanmerking ge nomen het steeds ingewikkelder worden van het administratief be heer. Spr. wenste haar een goede levensavond toe. Ook de verifika- teur de heer de Koster had woor den van lof voor mej. Huson en dankte haar voor de bijzonder prettige samenwerking, gedurende een 24-jarige periode Prijzend liet zich ook uit de heer J. G. L. Sim mers, het jongste lid van de gas commissie, die mej. Huson een „ge lukkige oude dag" toewenste. Na mens het personeel dankte de heer J. van Wanrooy in dichtvorm en bood een tuinstoel met parasol aan, waaronder mej Huson - onder hi lariteit plaats nam. Op bijzonder sympathieke wijze dankte mej. Huson - niet weinig onder de in druk - voor de talrijke goede woor den en het geschenk. Zij besloot met een welgemeend: „het is van U allen bijzonder sympathiek en mensen ik dank U hartelijk". ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 19 augustus a.s. zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. Op de agen da komt o.m. voor een voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het pand Poststraat 18, alsmede een voorstel tot vaststelling van een herziening van het uitbreidings plan in onderdelen. Een ander voor stel heeft betrekking op het over nemen van de ponten aan het Luitje van de provincie Zeeland. Verdere voorstellen voorzien in het toekennen van een bijdrage aan de Stichting Studiecentrum Wegen bouw en de intrekking van het raadsbesluit tot verstrekking van een crediet t b.v. de industrieves tiging. BURGH Bejaarden naar Brabants Westhoek Begunstigd door fraai weer maak ten de bejaarden hun jaarlijks reisje dat ditmaal tot doel had het bezoeken van de Westhoek van N. Brabant. Des morgens werd om half acht gestart met een bus van de R.T.M Vla Steenbergen werd naar Bergen op Zoom gereden, waar voor de eerste maal wat ge geten en gedronken werd. Na een korte rondrit door de stad, reed men kort langs het vliegveld Woensdrecht en werd de Wouwse Plantage bezocht. De volgende stad die bezocht werd was Breda, waar weer de inwendige mens van nieu we krachten werd voorzien. In Breda bezocht men de mooiste ge deelten van de stad waarna de thuisreis werd aanvaard In Steen bergen vertoefde het gezelschap nog een poosje op het feestterrein ter gelegenheid van „Steenbergen Nassaustad". In stromende regen werd de bus des avonds opgevan gen door „Witte van Hnemstede" met drumband, die spoedig met de oudies de droge zaal opzochten van hotel „Het wapen van Burg", waar de muziek een aanslag pleegde op de trommelvliezen van de vele be langstellenden. Een rondedans werd gemaakt in de eetzaal, waar na wethouder Bolkenbaas iedereen die aan het welslagen van deze dag had medegewerkt, hartelijk dankte. De stemming was ondanks de regen uitstekend. SCHARENDIJKE „Apollo" gaf concert Zaterdagavond bracht het mu ziekgezelschap „Apollo" uit Brou wershaven een bezoek aan Scha- rendijke. Allereerst werd een mu zikale rondgang door het dorp ge maakt, waarbij ook de drumband medewerking verleende. De leden van het muziekgezelschap waren gestoken in hun prachtige nieuwe uniformen De loco-burgemeester de heer C. Padmos opende met enige welkomstwoorden de concert avond. De aanwezigen hebben kun nen genieten van een uitstekend uitgevoerd programma. Tot slot dankte de voorzitter, de heer J. v d. Weele, voor een inzameling ter bestrijding der uniformkosten, wel ke f 75 opbracht. 94 paarden; 106 veulens; 543 scha pen en lammeren; 15 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3,20, f 2,70-2,85, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,95-3,10, f 2,60-2,90, f 2,10-2,60; slachtpaar- den f 2,30-2,05-1,95. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-450-300; nuchtere kalveren f 83-73-63; veulens f 475-350-300; schapen f 70-65-55; lammeren f 70 60-50; kalf- en melkkoeien f 1200- 975-850; vare koeien f 825-725-660; vaarzen f 900-800-600; pinken f625 -500-400. Coöp. Veilingsvereniging Z.H.E. te Zlerikzee Veiling van 13 augustus Princessebonen f 25-27, snijbonen f 25-42, andijvie f 8-9, savoye kool f 6, rode kool f 6-12, waspeen f 15, tuinbonen f 6, postelein f 21, per 100 kg. Tomaten f 28-38, Yellow f 14-29, idem (val) f 4-12, Oomskinderpeer (val f 4-16, Perzik rode (val) f 20, rode bessen f 156-158, Czar prui men f 129, per 100 kg. Komkommers f 8-12, sla B f 3, bloemkool f 13-23, per 100 stuks. Selderij f 3 per 100 bos. OOSTERLAND In september beginnen opgravingen naar de rudimenten van slot „Oostersteyn" Slot dateerde uit het midden van de veertiende eeuw Met voldoening zal door vele oud- heidminnenden in onze omgeving vernomen zijn, dat er binnenkort opgravingen zullen worden verricht naar de rudimenten van het voor malige slot „Oostersteyn" gelegen onder Viane, en eigendom van de ambachtsheer, baron Schimmelpen- ninck van der Oye. Het ligt in de bedoeling dat de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek in september met deze werkzaamhe den zal beginnen. Een en ander is een uitvloeisel van de bepaling, welke werd ge maakt, dat het genoemde gebied waarin de ruïne is gelegen, niet mag worden verkaveld voor dat er opgravingswerk is verricht. Ver moedelijk zullen deze onderzoe kingen er het hunne toe bijdragen dat er enig licht zal komen, hoe het oude slot, dat dateert uit het mid den van de veertiende eeuw, er uit heeft gezien. In de loop der eeuwen is de Heer lijkheid „Oostersteyn" in verschil lend bezit geweest, echter meesten tijds toebehorende aan de Heren van Oosterland. In oude werken kan men lezen dat dé Graaf ln 1357 eeii gedeelte van zijn ambacht ver kocht aan heer Hendrik Willems zoon van den Abeele, welke laatste een stenen gebouw oprichtte, gele gen aan de Geule, aan de zeedijk onder Viane. Zijn zoon Florus droeg in december 1410 dit kasteel aan de Graaf op, „gestaan en geleghen op die acht keeten van onsen lande van Duveland, met voorburg, ne- derhof, boomgaarden, vierde half- honderd roeden dijk en 25 gemeten lands". In het jaar 1651 werd de kerk al hier versierd met een fraai ge brandschilderd raam, geschonken door de Staten van Zeeland. Hierin was een kasteel opgenomen, dat vermoedelijk een voorstelling was van het „Oud heerlijk huys tot Oos tersteyn", staande aan de Meer- vliet, of zals dit water tegenwoor dig heet „De Geule". Vermoedelijk is het kasteel ver woest in de 80-jarige oorlog; uit de Geule zijn wel stenen kogels opge vist, welke er op wezen dat het slot destijds beschoten is. In het jaar 1753 stond er maar één stuk muur meer overeind. Hopelijk zal de blootlegging der fundatie de grootte en de Inrichting van het voormalige slot beter te zien geven. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 12-8. Aanvoer 2708 dieren (weektotaal 4467, tw.: 350 vette koeien en ossen; 806 stuks gebruiksvee; 267 vette kalveren; 240 graskalveren; 225 nuchtere kalveren; 37 varkens; 25 biggen; HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 6. „Je had gelijk, Pepone", schreeuwt een der mannen met van angst overslaande stem. „We hebben het spook ook gezien.een vreselijk wezen met ogen als gloeiende kooltjes vuur.een vam pier. een.een weerwolf misschien wel!" „Wat heb ik je gezegd, Laura", zegt Pepone niet zonder triomf lot het dienstmeisje. „Daar staan nou die dappere spokenjagers! Man, sta toch niet te ttrillen als een espenblad. Laten we liever overleggen wat ons te doen staat. Nog bevend van angst beginnen de mannen de beraadslaging en na veel geschreeuw wordt besloten, dat Bartolo en Pepone dé vol gende ochtend naar het grafelijk slot zullen reizen, om het geval aan hun heer, ridder Orsino, voor te leggen. „Wees gerust, Laura", snoeft de dikke Pepone tot het dienst meisje, „ik zal bij ridder Orsino zo mijn tong roeren, dat hij zijn hele legermacht naar de ruïne stuurt om dat spook eruit te jagen. Nog een paar dagen, dan kunnen we 's nachts weer zonder angst door het dorp lopen". SPORT DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" Uitslag wedvlucht vanuit Mons. Ph. Steketee, Bruinisse 1, 5, 9, 14; A. de Koning, Bruinisse 2, 3, 12, 15, 17, 20, 26; T. M. Dalebout, Nieu- werkerk 4, 8, 10; J. de Ronde, Sir- jansland 6, 16; J. NIeuwersteeg, Bruinisse 7, 11, 23; C. Bal, Sirjans- land 13; H. C. Noordhoek, Sirjans- Iand 18,19, 25; A IJzelenberg, Brui- nisse 21, 24; G. Bal, Bruinisse 22. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en omstreken Uitslag wedvlucht uit Mons. Af stand 141 km. In concours: 148 duiven. 1 10 17 C. Wesdorp; 2 30 L. Fonteine; 3 K. Geelhoed; 4 G. Flikweert; 5 16 36 J. J. van Alm- kerk; 6 Gebr. Wurth; 7 8 11 J. Pannekoek; 9 14 15 29 31 L. J. v. d. Wielen; 12 13 21 22 25 35 G. Flikweert; 18 27 32 34 L. Platte- schorre; 19 J. Flikweert; 20 37 W. de Wilde; 23 24 P. Flohil; 26 28 33 A. Flikweert. Oude duiven (zelfde station): 1 Gebr. Wurth; 2 L. J. Fonteine; 3 L. J. v. d. Wielen; 4 L. Platteschorre; 5 G. Flikweert. KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor deze week luidt als volgt: Vrijdag 15 augustus 2e klasse: WIK I-DES I (7 uur). 3e klasse A: Brouwershaven II- Stormvogels II (7.15 uur). Zaterdag 16 augustus: le klasse: Unitas-Velocitas (6.30 uur). Prom.-degr. le klasse: Zwaluwen I-Stormvogels I (6.30 uur). 3e klasse B: Die Gouwe II-DESII (7.15 uur). ADVERTENTIES Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons doch tertje MAGDALENA (Magda) M. DE BIL L. A. M. DE BIL-LINDHOUT Serooskerke, 12 augustus 1958 Dijkweg B 40 Tijdelijk: Corneliastichting, Zierikzee. Zaterdag 16 augustus verloven MARINUS FREDERIK DEURLOO en GRETA JANE PALMER Zierikzee, Appelmarkt 4 Welwyn, Garden City (Engeland) 14 augustus 1958 Voor de zeer vele belangstel ling en medeleven van hier en elders ontvangen, ter gelegen heid van onze 65-jarige echt vereniging op 5 dezer, zeggen wij, mede namens onze kinde ren, behuwd-, klein- en ach terkleinkinderen, aan allen onze hartelijke dank. Uit aller naam: D. HENDRIKSE Ouwerkerk, Phoenixstraat 5 De week van 17 tot en met 23 augustus GESLOTEN A. VAN DEN BERGE, kapper Bruinisse Geachte zomergasten en verdere belangstellenden! Bij gunstig weer wordt er a.s. vrijdagavond 15 augustus van half 7 tot half 9, bij de consumptietent onder aan de trap te Westenschouwen een CONCERT gegeven door het muziek- ensemble „Osiveo" uit Steenbergen. Dit ensemble, dat onder de kundige leiding van de heer v. d. Wolf staat, geniet in de provincie Noord-Brabant en reeds ver daarbuiten een grote en alleszins verdiende bekend heid. Dit concert wordt U aangebo den door het seizoenbedryf v. d. Klooster te Westenschouwen Wij hopen dat het mooi weer zal zijn en dat dit concert bij U in de smaak zal vallen. Bij twijfelachtig weer wordt het concert des middags gegeven op dezelfde plaats en te onge veer 3 uur. Hoogachtend, C. v. d. KLOOSTER PER LUXE TOERINGCAR op ZATERDAG 16, WOENSDAG 20 en ZATERDAG 23 AUGUSTUS naar de Prijs f 10,per persoon (entree „Expo" inbegrepen) Vertrek: 6.30 uur uit Zierikzee. Deelnemers van buiten Zierikzee worden gehaald en gebracht. Opgave voor deelname aan: Garage GEBRS, DE JONGE Telefoon 2 8 4 4 Zierikzee Eet u zondag Voor iedere smaak en beurs Voor de soep: Prijzen per halve kg. KALKOENRUGGEN en VLEUGELS, etc. f 1.75 GEWONE KIP f 1.90 KIPPEPOULET f2.— TAM KONIJN f 2.20 SOEPBRAADKIP f 2.25 KALKOENLEVER f 2.40 NORMALE KALKOENf 2.75 JONOE HAANTJES f 2.75 KALKOENBIL f 2.90 JONGE KALKOENTJES. (3 maanden) f 3.30 KALKOENBORST {,'3.50 Torenweg 15 Haamstede Telef. 01115-397 Wij bezorgen iedere vrijdagmorgen over geheel Schouwen-Duiveland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3