President Eisenhower wil hulpprogramma (zes punten) voor het Midden-Oosten DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1968 No. 18410 M 114e jaargang ZIER1KZEESCHEHIËUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Algemene Vergadering der V.N. Plan omvat zenden vredesmacht der V.N. NEW YORK, 13-8. - President Eisenhower heelt woensdag In de Algemene Vergadering van de Ver. Naties een hulpprogram van zes punten voor het Midden-Oosten voorgesteld. De voorstellen van de president omvatten het zenden van een vre desmacht van de Verenigde Naties, maatregelen ter voorkoming van een nieuwe bewapeningsspiraal en een plan voor regionale economi sche ontwikkeling. Eisenhower herhaalde zijn toe zegging, dat de Amerikaanse troe pen geheel en al uit Libanon zul len worden teruggetrokken, indien de wettige regering van Libanon dit verzoekt of indien door toedoen van de Verenigde Naties of andere wijze Libanon niet langer bloot staat aan gevaar. De Verenigde Staten zullen, al dus Eisenhower, in de algemene vergadering maatregelen steunen, die strekken tot handhaving van de onafhankelijkheid en onschend baarheid van Libanon, zodat „het politieke lot van het volk van Li banon in zijn eigen hand blijft". Jordanië spoedeisend probleem Jordanië is een ander spoed eisend probleem, aldus de Ameri kaanse president. „Indien wij niet onmiddellijk in Jordanië hande lend optreden, kan een nieuwe ge vaarlijke crisis ontstaan, want de methode van indirecte agressie, die in Jordanië wordt waargenomen, kan leiden tot conflicten, die de vrede in gevaar brengen", aldus Eisenhower. Volgens de president dragen de Verenigde Naties een bijzondere verantwoordelijkheid in het geval Jordanië, omdat het Palestijnse be stand van hen is uitgegaan en om dat de zorg voor de Palestijnse vluchtelingen onder auspiciën van de Ver. Naties valt. Resoluties van de Ver. Naties, die tot doel hadden opruiende radio uitzendingen van het ene land naar „de huizen van de burgers van an dere landen" tot een einde te bren gen, zijn in het midden-oosten „in vele richtingen"* geschonden. De reactie Ook oud-president Truman van de V.S. vindt Eisenhowers rede „goed en opbouwend". Hij sprak de hoop uit, dat de algemene vergade ring terstond zou handelen. De eerste reactie van de zijde van het Congres is eveneens gun stig. Inscheping te Beiroet van Amerikaanse mariniers BEIROET, 13-8. De inscheping van het tweede bataljon van het tweede regiment mariniers - de eerste Amerikaanse militairen die Libanon verlaten - is woensdag ochtend in en nabij de haven van Beiroet begonnen. De ongeveer 1.700 man zullen aan boord van schepen des zesde vloot gaan, nadat hun uitrusting en wapens, waar onder gemotoriseerde kanonnen, daarheen zijn overgebracht. Men verwacht, dat de gehele operatie in drie dagen voltooid zal zijn. Tweede atoomduikboot onder het ijs door WASHINGTON, 12-8. De Ami- rlkaanse marine heeft dinsdag bekendgemaakt, dat een tweede atoomduikboot, de „Skate", onder de (jskap van ,je Noordpool is door gevaren. Uit de bekendmaking bl(jkt dat de „Skate" de tocht in tegenover gestelde richting als de „Nautilus" heeft gemaakt en wel van de At lantische Oceaan naar de Grote Oceaan, al werd dit zo niet met name gezegd. Het Russische persbureau Tass heeft echter woensdagavond ver klaard, dat Eisenhower de „gewa pende interventie van de V.S. in Libanon" heeft willen rechtvaardi gen door zich te beroepen op een verzoek van „de wettige regering" van dat land en te zeggen, dat de landing van Amerikaanse troepen in Libanon niet een schending is van het handvest der Verenigde Naties. De Algemene Vergadering van de V.N. komt heden (donderdag) om 15.30 uur" opnieuw bijeen. Groot pessimisme in Nederlandse zakenkringen te Djakarta „Wij hebben alle hoop voor de toekomst verloren" In Nederlandse zakenkringen in Djakarta heerst op het ogenblik het grootste pessimisme. „Wij heb ben alle hoop voor de toekomst verloren", zeiden enigen van hen aan de correspondent van h'et A. N.P. Anderen verklaarden: „Wij hebben al onze belangen in Indone sië afgeschreven, zowel voor de naaste als voor de verre toekomst". Natuurlijk zijn er uitzonderingen op deze regel. „Wij doen normaal zaken en wij zijn nog steeds van oordeel, dat er goede vooruitzichten bestaan", aldus verklaarden kort geleden enige leiders van Neder landse bedrijven. De algemene economische situ atie in Indonesië is voor een deel verantwoordelijk voor het over heersende gevoelen van „verloren hoop". De uitvoeren in de eerste zes maanden van 1958 liepen terug tot de helft van die in dezelfde pe riode van 1957, en deze ontwikke ling heeft geleid tot een drastische beperking van de invoer. Plaatse lijke industrieën, en in het bijzon der de textielbedrijven, moesten blijkens een mededeling aan het parlement, de produktie tot onge veer een kwart van hun capaciteit beperken in de laatste maanden, als gevolg van gebrek aan grond stoffen. Versnelde repatriëring Het algemene pessimisme heeft intussen geleid tot een versnelde repatriëring van Nederlandse za kenlieden en industriëlen. Drie maanden geleden heeft de Neder landse Kamer van Koophandel, die sindsdien echter is ontbonden, een onderzoek ingesteld, waarbij men tot de conclusie kwam, dat in aug. nog ongeveer 1.250 Nederlanders werkzaam zouden zijn bij banken, handel, industrie en cultuuronder nemingen. Uit de jongste, betrouw bare cijfers, die vandaag werden bekend gemaakt, valt echter af te leiden dat deze groep de vorige week nog 1.100 personen omvatte, met inbegrip van de gezinsleden, tegen 25.000 in november vorig jaar. Amerikaans vliegtuig omlaag gestort VERVIERS, 13-8. Een viermoto rig transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht is vandaag bij St. Vith in oost-België verongelukt. De zeven bemanningsleden zijn omgekomen. Het toestel, van het type B-50, had een vracht benzine van Enge land naar Wiesbaden gebracht en was leeg op de terugreis. Volgens ooggetuigen verloor het vliegtuig een motor, waarna het brandend neerstortte. HET NOODWEER IN OOSTENRIJK Hevige regens veroorzaken overstromingen in Mur-ilal Vier mensen omgekomen - tien vermist WENEN, 13-8. Volgens nadere berichten zijn tengevolge van het noodweer, dat zich in zuidoost-Oos tenrijk heeft voorgedaan, minstens vier mensen om het leven gekomen en wordt er een tiental vermist. Door hevige regen zijn overstro mingen ontstaan in het dal van de Mur. De expresstrein Belgrado-Oos- tende kon nog op het laatste ogen blik stoppen voor een versperring van rotsblokken en modder op de lijn. Ook de expres Wenen-Rome. vond haar weg versperd. Honderden toeristen die uit het zuiden naar Wenen wilden, werden door de overstroming in het Mur- dal opgehouden. Wegen en spoor wegen zijn hier en daar onder me- DE ONTWAPENING Vernauwing kloof tussen Oost en West WASHINGTON, 12-8. - De V.S. hebben een boekje uitgegeven, waarin een overzicht van de ont wapeningsbesprekingen tussen Oost en West in de afgelopen drie jaar wordt gegeven. Minister Dulles zegt in een be geleidende verklaring, dat de V.S. alles in het werk willen stellen om tot een algemene ontwapening te komen. De kloof tussen de weste lijke mogendheden en de Sowjet- Unie op het gebied van het ontwa- peningsoverleg bestond weliswaar nog wel, maar er was duidelijk een vernauwing van deze kloof waar te nemen. Dollarhulp voor Jordanië AMMAN, 1318. De Jordaanse mi nister van Financiën heeft van de V.S. een cheque van 3.890.000 dollar ontvangen. In het belastingjaar dat op 30 juni jl. eindigde, bedroeg de Ame rikaanse. financiële hulp vijftien miljoen dollar, ongeacht de andere Amerikaanse bijdragen tot ver schillende ontwikkelingsprojecten. %vQhra&.i In de nabijheid van Pet ten wordt hard gewerkt aan de bouw van een kern-reactor. Nederland heeft bijtijds ingezien, dat het met betrekking tot de kernenergie niet kan ach terblijven. Het is dan ook een verheugend feit de bouw van het reactorcen trum te zien vordereyi. Foto rechts boven: een al gemeen overzicht van de werkzaamheden. Op de voorgrond „het hart" van het gigantische object, de kern-reactor. Het recht hoekige gebouw achter de reactor zal als onderko men dienen voor de pomp- installaties van het koel water. Op de achtergrond ziet men de sleuf, waarin de koelwater-pijpleiding naar zee zal komen te liggen. Foto links boven: een ge deelte van de koelwater leiding, welke uitmondt in zee. Foto onder: overzicht van de kern-reactor. Arbeiders zijn met het lassen van s aluminium pijlen bezig, waardoor het koelwater zal circuleren. Over de constructie heeft men een tentzeil aangebracht, om dat het lassen van alumi nium geen gemakkelijke opgave is bij de zoute en vochtigeatmosfeer. tershoge hopen steen en modder bedolven. Politie en militairen hel pen bij de opruimingswerkzaam heden. Verscheidene bruggen zijn vernield. De dorpen St. Jakob en St. Er- hard in het dal van een zijrivier van de Mui-, zijn geïsoleerd. Men zou daar slechts weinig levensmid delen en geen drinkwater in voor raad hebben. Oost-Duitsland kwijnt door vele vluchtelingen BERLIJN, 13-8. De voorzitter van de Oostduiste plancommissie Hermann Matern, heeft op een bij eenkomst van intellectuelen in Karl-Marenstadt verklaard, dat de „ontwikkeling van het socialisme" in Oostduitsland geremd wordt door het uitwijken van Oostduit sers naar het westen. „De mensen vluchten bij ons vandaan, laten ons in de steek en maken de opbouw en de ontwikke ling van het leven moeilijk.... het is nodig dat wij dit openhartig bespreken", zo zei Matern volgens een verslag dat in het partijblad „Neues Deutschland" is gepubli ceerd. (Volgens de officiële Westduitse cijfers zijn in de maand juli 19.283 vluchtelingen in west-Duitsland ge registreerd. Dit is ruim 35 procent meer dan in de voofgaande maand). Vrieii dschappel ij ke duif *t* TURIJN, 13-8. Francesco X Poggio, een timmerman in y Bistagno nabij Asti in Italië, X die zestien km. van zijn ♦J» werk woont, heeft een trou- X we begeleider gevonden in de duif van zijn baas. Het X dier komt hem elke morgen afhalen en vliegt dan boven y zijn motorfiets mee. Des X avonds brengt de duif Fran- .j. cesco weer thuis en vliegt X vervolgens voor de vierde maal dezelfde afstand. De X vogel weigert alles wat zijn X vriend hem aanbiedt, om y hem voor zijn trouw te be- X lonen. Geen vrije ether voor de Russen NEW YORK, 13-8. De uitzendin- gen over Amerikaanse zenders van de Russische vertaling van de toe spraken van president Eisenhower en minister Gromyko in de alge mene vergadering zijn door het op treden van stoorzenders niet te be luisteren geweest, zo hebben Ame rikaanse functionarissen te New York verklaard. De uitzendingen waren bestemd voor de Sowjet- Unie en oost-Europa. Zoals bekend had vorige week de Amerikaanse vertegenwoordiger in de veiligheidsraad een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om haar bevolking in staat te stellen het ge beuren in de algemene vergadering te volgen. De Rus Sobolef verklaar de toen dat het Sowjet-volk niet minder goed geïnformeerd was dan de bevolking van andere landen. Dit nummer bestaat uit G pagina's Alleen door een hoofd te i offeren verovert men een hart. Koninklijk gezin op Elba PORTO FERRAIO, 13-8. Het ko ninklijk jacht de „Piet Hein" is vandaag in de haven van Porto Ferraio op Elba aangekomen. De prinsessen zijn aan land gegaan en hebben een wandeltocht gemaakt door het pittoreske plaatsje. Vrachtwagen reed kanaal in Drie doden HARDENBERG, 12-8. Vanmor gen is in de gemeente Hardenberg, in de buurtschap Brucht, een ern stig verkeersongeval gebeurd, dat aan de drie inzittenden van een vrachtwagen het leven heeft ge kost. Een vrachtwagen van het aanne mersbedrijf G. B. Plegt uit Lange- veen onder de gemeente Tubber- gen reed langs het Overijssels ka naal op weg naar een werk in Har denberg. Ter hoogte van de lagere school te Brucht merkte de be- sturder van de vrachtwagen niet tijdig genoeg een personenwagen op, die juist op de verkeersweg be zig was te draaien. De chauffeur van de vrachtwagen moest plotse ling krachtig remmen, waarbij hij de macht over het stuur verloor en de wagen in het Overijssels kanaal reed. De drie slachtoffers zijn: de 33- jarige G. B. Plegt, de 29-jarige B H. Rikhof en de 22-jarige G. J. Grotelaar, allen afkomstig uit Tub- bergen. De eerste twee waren ge huwd. Bejaarden willen hogere A.O.W.-uitkering 's-GRAVENHAGE, 13-8. Het een- traal orgaan samenwerkende orga nisaties C.O.S.O., waarin vier bon den van ouden van dagen en staats- gepensioneerden samenwerken heeft er nogmaals in een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op aangedrongen de uitkering krachtens A.O.W. te verhogen. Het bestuur van het C. O.S.O. is van oordeel dat hoewel officieel geen sprake van een loon- ronde is geweest, in feite toch ver scheidene groeperingen zoals de hoge ambtenaren, het lagere per soneel, spoorwegpersoneel en pilo ten van een loonronde zouden heb ben geprofiteerd. Volgens het C.O. S.O. dient nu de A.O.W.-uitkering verhoogd te worden, aangezien bij de wet is bepaald dat deze uitke ring aan de lonen gekoppeld zal blijven. Ontwikkelingsplan voor Algerije PARIJS, 13-8. In de komende acht jaar zal een bedrag van 145 miljard frank (ongeveer 1,32 mil jard gulden) worden besteed voor de bestrijding van het analfabe tisme in Algerië, zo heeft de Fran se minister van Onderwijs, Ber- thoin, woensdag bekendgemaakt. Dit acht-jarenplan is, zo zei hij, op gesteld op persoonlijk initiatief van premier De Gaulle. Op het ogenblik volgt het groot ste deel van de mohammedaanse kinderen geen onderwijs als ge volg van een gebrek aan onder wijzend personeel en aan school ruimte. „Ex koning Olto I van Albanië te Hamburg overleden HU voerde slechts v(jf dagen z(jn titel HAMBURG, 13-8. „Olto I van Albanië" is woensdag te Hamburg in de ouderdom van 88 jaar over leden. Hoewel hij slechts vijf dagen „ge regeerd" heeft, heeft de kermisar- tiest Atto Witte nimmer afstand gedaan van zijn titel van „ex-ko ning van Albanië". Een rechtbank heeft hem zelfs het recht toege kend deze officieel te voeren. In de zomer van 1913, toen de Al banezen hun onafhankelijkheid pas hadden verworven en een koning zochten, slikte Otto degens en spuwde hij vuur in straten en op pleinen. Hij vernam, dat de Turkse prins Halim-Eddin geroepen was om de troon van Albanië te bestij gen. Onder de naam van de toe komstige soeverein kondigde Otto telegrafisch zijn aankomst in Ti rana aan. In een fantastisch maar indrukwekkend uniform werd Otto met grote luister ontvangen en in stalleerde hij zich in het paleis. Voordat het bedrog ontdekt werd had hij nog net de tijd de troepen en de 25 vrouwen van de koninklij ke harem de eed af te nemen. Daarna moest hij, vermomd als be delaar, vluchten voor de politie en de verontwaardiging van de Alba nezen. „Otto I" heeft sindsdien jaren lang te. Hamburg in een woonwa gen geleefd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1