Financiën en Economie Burghse vogelliefhebber ontdekte dat 45 kanaries op de vleugels gingen DE ONTWIKKELING IN INDONESIË Nationalisatie van Nederlandse bedrijven voor de deur? Enige lijd geleden is in Indonesië een nieuwe staatscommissie inge steld onder leiding van de minister van Staat voor Economische Sta bilisatie, kolonel Suprajogi, die tot taak heeft de toekomstige politiek ten aanzien van de Nederlandse be drijven in studie te nemen. De in Indonesische en Nederland se kringen in Djakarta aanhouden- STAD EN PROVINCIE Verkoopdag „Arbeid Adelt" Zaterdag 16 augustus a.s. zal de hervormde vrouwenvereniging „Ar beid Adelt" tot een verkoopdag ma ken van vervaardigde handwerken. De verkoop vindt plaats in de con sistorie van de ned. herv. kerk. Vele fraaie en nuttige handwerken zullen voor zeer redelijke prijzen te koop worden aangeboden, ter wijl ook oliebollen worden ver kocht. RENESSE Concert in Hervormde kerk Op woensdag 13 augustus wordt in de hervormde kerk te Renesse een kerkconcert gegeven, waaraan zullen medewerken: Elly Imhoff, alt; Adri Slotmaker, orgel en Aad van der Weele, fluit. Op het programma staan o.m. werken van Handel en Mendels sohn, en Negro Spirituals. Deze avond wordt georganiseerd door de culturele commissie der Hervormde Gemeente, met de be doeling om inwoners en badgasten iets goeds te bieden. Het is te ho pen, dat velen van deze unieke ge legenheid gebruik zullen maken. Optreden Steenbergen's muziekensemble Donderdagavond a.s. zal in het dorpshuis het muziekensemble O.S. I.V.E.O. uit Steenbergen optreden met een gevarieerd zang-, muziek- en ballet-programma. Het ensem ble dat onder de kundige leiding staat van de dirigent de heer van der Wolf, geniet in de provincie Noord-Brabant en reeds ver daar buiten grote bekendheid. Met veel ambitie is er door de leden van O.S.I.V.E.O. gewerkt aan het zo- merprogramma waaraan iedereen genoegen zal beleven. Na afloop van het gevarieerde programma zal een bal worden gegeven welke ver zorgd wordt door een band van de vereniging, bestaande uit twaalf personen. Zeeuwse bramen aan de markt KAPELLE, 11-8. In Zeeland be- gint de aanvoer van bramen toe te nemen. Tot vorige week waren het nog maar enkele honderden kilo's per dag welke werden aangevoerd, maar maandag bedroeg het aanbod in Kapelle in totaal reeds ruim vijf ton. Er werd toen begonnen met leveringen voor de industrie. Voor dit doel werd op de eerste dag 3 ton aangeboden en deze wer den verkocht voor f 1,24 per kg. voor de eerste kwaliteit. In de ko mende tijd wordt gerekend op een vlugge toeneming van het bramen aanbod in Kapelle, het centrum van deze teelt op Zuid Beveland. de geruchten, dat er een sterke stroming bestaat, die zich heeft uit gesproken voor nationalisatie, zijn tot dusver nog niet tegengesproken. Volgens deze geruchten zouden eerst na regeling van de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea bespre kingen over schadevergoeding kun nen worden gevoerd. Deze geruchten hebben ook al hun weg gevonden naar de plaatse lijke pers, die berichtte, dat de Ne derlandse bedrijven die als eerste op de lijst staan voor „nationalisa tie", om. zijn de Indonesische ves tiging van Philips, de drukkerij Kolff, de papierfabriek Padalarang en de verffabriek van P. A. Reg- nault. HET INGETROKKEN NUMMER VAN „OP DEN UITKIJK" Ds. O. Jager biedt excuses aan 's-GRAVENHAGE, 11-8. De juiste gang van zaken bij het intrekken van Neen nummer van het christe- lijk-cultureel maandblad „Op den Uitkijk" is neergelegd in het ant woord, dat minister Staf heeft ge geven op schriftelijke vragen over dit onderwerp, door het lid der Eerste Kamer de heer B. S. Polak, op 15 juli aan hem gericht. Dit deelt de minister voor Defensie, mede namens de minister van Ju stitie, thans mede in antwoord op schriftelijke vragen, die het lid van de Tweede Kamer de heer Schurer hem over dit gebeurde heeft ge steld. Minister Staf geeft voorts ten antwoord, dat overigens noch de Legervoorlichtingsdienst, noch de afdeling ontwikkeling, sport en ontspanning van de Koninklijke Marine, noch hijzelf van mening zijn, dat de kennis van de pro bleemstelling inzake het oorlogs- vraagstuk aan Nederlanders, die hun dienstplicht vervullen, dient te worden onthouden. De minister is echter wel van mening, dat het stellen van het onderhavige pro bleem dient te geschieden zonder de strijdkrachten of bepaalde groe pen of personen daaruit te grieven. In het artikel wordt op de strijd krachten als zodanig of groepen daaruit, een onheus licht geworpen, waarbij de schrijver zich zelfs niet ontziet een zekere overeenkomst te suggereren tussen de werving voor de Koninklijke Marine en - gedu rende de bezettingstijd - voor de vijandelijke Kriegsmarine. Het heeft geen zin hier uit het geïncrimineerde artikel alle zin sneden aan te halen, waarin kwet sende passages voorkomen. De mi nister volstaat in zijn antwoord met te verwijzen naar die passages in het juli-nummer, waarvoor de schrijver in zijn vervolgartikel in het zo juist verschenen augustus nummer van „Op den Uitkijk" zijn verontschuldigingen aanbiedt met de woorden: „Maar dat door een bepaalde manier van zeggen een groep men sen, die hun roeping zien in het militair-zijn, zich gekwetst hebben gevoeld, daarover wil ik graag openlijk mijn spijt betuigen". Scheepvaartberichten Koratia (t.), 9 van Mena al Ah- madi naar Montreal. Soestdijk, 12 te Bremen. Theobaldius (t.), pass Finisterrie naar Mena al Ahmadi. Eén der Dionne-vijfling gehuwd MONTREAL, 12-8. Marie Dionne één van de. Dionne-vijfling - is maandag in het geheim te Mon treal met een kantoorbediende in het huwelijk getreden. Marie, die 24 jaar is, had kloos terzuster willen worden, maar na acht maanden verliet zij het kloos ter waar zij studeerde. Haar zuster Yvonne is thans als enige nog niet getrouwd. Emllie stierf in 1954. Man slaat vrouw met liamer op hoofd AMSTERDAM, 12-8. De 41-jarige Amsterdammer C. van W. heeft vannacht zijn 55-jarige hospita, mevrouw J. H. D. uit de Von Ze senstraat levensgevaarlijk verwond door haar met een hamer op het hoofd te slaan. Van W. werd korte tijd later in een met bloedvlekken besmeurde pyama en een overjas door een agent op straat aangehou den. De vrouw werd in haar slaap kamer aangetroffen. De man, die thans zit opgesloten in het bureau Linnaeusstraat, is nog niet gehoord. Over de aanleiding tot deze daad is de politie nog niets bekend. Van W, was gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Nederlandse auto in Frankrijk over de kop AMSTERDAM, 12-8. Een auto met vier Nederlanders is gister avond op de rijksweg no. 2 nabij Soissons in noord-Frankrijk dpor onbekende oorzaak bij een kruis punt van de weg geraakt en over de kop geslagen. Voor zover thans bekend zijn daarbij vrij ernstig ge wond: de bestuurder, de 36-jarige A. Kranenburg uit Castricum, de 21-jarige mej. L. Boset en de 20- jarige studente, mej. E. Hogenbirk beiden uit Amsterdam. De 23-jarige student S. E. Brown eveneens uit Amsterdam werd licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Gids stak aardgas aan Toeristen gewond LINZ, 12-8. Twee en twintig toe risten zijn maandag te Feyeregg bij Linz (Oostenrijk) gewond, toen een gids aardgas aanstak dat uit een minerale bron stroomde. Drie der toeristen - twee Duitsers en een Zwitser zijn er ernstig aan toe en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij de rondleiding langs de mine rale bron te Feyeregg is het de ge woonte, dat de gids de aanwezig heid van aardgas demonstreert door het uitstromende gas aan te steken. Dat is tientallen malen goed gegaan, doch toen de gids maan dagavond het aardgas aanstak, schoot een krachtige steekvlam uit de bron en werd de verhoging, waarop de gids en de toeristen stonden, vernield. Verscheidene toeristen liepen zware brandwon den op. Bedrijf dainesconfectiefabriek „Halberstadt" officieel geopend Ondergebracht in voormalige drukkerij in Nobelstraat ZIERIKZEE, 11-8. Met het over halen van een handle, waardoor een elektrische naaimachine in werking werd gesteld, heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester maandag middag de nieuwe damesconfectie fabriek, ondergebracht in de voor malige drukkerij van de N.V. v/h. Drukkerij Lakenman Ochtman in de Lange Nobelstraat alhier, of ficieel geopend. Het voor Zierikzee nieuwe be drijf is opgezet door de N.V. Da mesconfectiefabriek „Halberstadt", die - na een korte instruktieperiode voor aangetrokken personeel - zo spoedig mogelijk met de produktie hoopt te beginnen. Bij de opening waren aanwezig het voltallig college van b. en w., verschillende zakenrelaties en an dere genodigden. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester gaf uiting aan de voldoening van het gemeen tebestuur over de tot standkoming van dit nieuwe bedrijf en hij prees het initiatief van de N.V. om hier toe te komen. De toespraak werd met een dankwoord beantwoord door de heer Halberstadt, die me dedeelde, dat er voldoende aanbod is van meisjes voor het in het nieuw gestichte bedrijf te verrich- De economische toestand in Engeland PAIGNTON, zuidwest Enge land, 12-8. De voorzitter van de Engelse federatie van vakvereni gingen der scheepsbouw- en ma chine-industrie, H. Brotherton, heeft te Paignton op de jaarlijkse conferentie der federatie verklaard, dat de Engelse industrie misschien spoedig door een nieuwe inzinking getroffen zal worden. Hij zei, dat „de ernstige daling, die verleden jaar ontstond in de levensstandaard van de arbeiders in de machine industrie door de stijging der kos ten van het levensonderhoud, het gevaar van een nieuwe depressie in de industrie vergroot". De federatie vertegenwoordigt 40 vakverenigingen. Zij heeft belang rijke loonsverhogingen en een 40- urige werkweek verlangd voor drie miljoen arbeiders in de machine- en scheepsbouw-industrie. Het is nu. wachten" op het antwoord van de'werkgever. CANBERRA, 12-8. De Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft dinsdag in het parlement verklaard, dat de Indo nesische regering de verzekering heeft gegeven geen plan te koeste ren voor het gebruik van geweld om haar aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea te verwezenlijken. VOGELGEEL BIJ VRUCHTENROOD Succesvolle jacht op de diertjes in de dorpsvruchtbomen Toen de heer M. Bakker te Burgh - die in het bezit is van een grote volière - bezig was zijn vogel- schaar te voeren, glipte een kat door de toegangsdeur- en ging er met een kanarie van door. De eige naar - vlug ter been - holde de kat achterna, maar slaagde er niet in het beest te pakken te krijgen. Resultaat van dit incident: één dode kanarie. Die ene dode kanarie vormde echter nog maar de inleiding op een groter treurspel, want terug gekeerd bij zijn volière ontdekte hij dat hij de deur had laten opstaan, met als gevolg dat 45 kanaries de vleugels hadden genomen. Nog nim mer tevoren hebben de Burghse „roodkokertjes" zulk een prachtig gekleurd gezelschap op hun zwaar beladen takken gedragen. Inmiddels werd - met behulp van enkele buren - een groot scheepse achtervolging ingezet. De omstandigheid dat een uitgebroken „tamme" kanarie in de vrije natuur vlug vermoeid is, was een meeval lertje en zo was er dus wel doen aan de vogeltjes uit de bomen te plukken. Na een goed uur waren 42 kanaries weer op hun basis te ruggekeerd. De kanarie is een vogeltje dat in de vrije natuur niet voorkomt en dat was ook wel te merken aan de houding van de andere gevederden, die dadelijk alarm sloegen en de kanaries allesbehalve vriendelijk ontvingen. Jonge putter Tegen de avond bracht een jon getje nog een vogel terug, maar dit bleek een nog jonge putter te zijn. De heer Bakker heeft zich over dit hulpeloze vogeltje ontfermd en verrassend snel is dit diertje aan zijn baas gaan hechten. De echt genote van de heer Bakker zorgt driemaal per dag voor de putter- tjesmaaltijd, met behulp van een slagroomspuit, gevuld met een pas teitje waarin vogelvoer verwerkt is. Met de duim wordt het voedsel in het geopende bekje van de vogel geduwd. De putter vindt het best en na die (blijkbaar inspannende) maaltijd wankelt het achteruit en valt in een vaste puttertjesslaap. Jonge patrijzen Intussen valt er nog een rrtferk- waardig vogelfeit te signaleren. De heer M. L. J. Fokker - bekend jager in de Westhoek - heeft het deze zo mer erg druk gehad met het opha len van nog slechts enkele dagen oud zijnde patrijzen. De jonge vo gels werden thuis met behulp van een kunstmoeder opgevoed, met het oogmerk ze later weer de vfijheid te hergeven. Het laatste uiteraard met de bedoeling in de komende winter tot jachtbuit te dienen. Voordat de patrijzen het vrije veld ingaan, komen ze echter eerst nog in een grote ren om wat aan de buitenlucht te wennen. De jeugd heeft voor deze jonge „gerende" patrijzen voortijdig de vlucht na- een al te enthousiast jongetje mor relde dezer dagen aan de ren, zo dat de bovenkant openviel en de patrijz en voortij dig de vlucht na men. Ook in dit geval was er aan helpers bij het vangen van de pa trijzen geen gebrek, zodat 23 van de 25 vogels konden worden gevat. LAND- EN TUINBOUW De komende bemesting Nu de oogst in volle gang is of reeds binnengehaald, is de tijd weer aangebroken om over de bemesting te gaan denken. Doordat de stoppel is bloot komen te liggen, gaat de landbouwer de zo noodzakelijek stoppelbewerkingen weer toepas sen. Juist voordat deze werkzaamhe den beginnen, is het van groot be lang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen welke zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, kalizouten en thomasmeel. Deze meststoffen komen het bes te tot hun recht wanneer ze opper vlakkig door de grond worden ge werkt. Met het oog op de drukke voor jaarswerkzaamheden is het nood zakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is, om een goede oogst voor het volgend jaar veilig te stellen. Thomasslakkenmeel spoelt niet uit. Het is raadzamer nu reeds deze meststof op het land te brengen, dan te wachten tot het voorjaar wanneer er al zoveel te doen is en bovendien de prijs hoger ligt. Alhoewel een produkt als tho masmeel de goedkoopste is van de enkelvoudige fosfaatmeststoffen, is het toch verstandig deze meststof zo spoedig mogelijk aan te kopen, om .van de lage zomerprijs te pro fiteren. ten werk. Voorlopig wordt gestart met vijf meisjes, die echter eerst in de materie moeten worden weg wijs gemaakt. Later wordt dan op nieuw personeel aangetrokken. Voor de instruktie zijn enkele des kundigen uit het Amsterdamse be drijf naar Zierikzee overgekomen. De indeling Het bestaande pand is uiteraard voor het nieuwe bedrijf geschikt gemaakt en de verschillende ruim ten zijn inmiddels ingedeeld. De voormalige zetterij is ingericht als naaikamer. Het voormalig adminis tratiekantoor is privékantoor ge worden en het redaktiebureau in gericht voor ontwerpkamer. Bene den zal t.z.t. een showroom worden gereed gemaakt, terwijl de ruimte hierachter snijkamer is geworden. Het zg, „pand Peute" is ingericht tot woonhuis van de directeur. BURGH Concert in ned. hervormde kerk Het ligt in het voornemen op don derdag 21 augustus a s. een kerk concert te geven in de Ned. Her vormde kerk alhier, waaraan me dewerking zal worden verleend door ds. Swaak (orgel), de heer Klaas Pot (hobo) en de zanger Meine Pot. Werken zullen worden uitgevoerd van Handel en Dvorók, alsmede enkele negro-spirituals. X Zuigflessen voor grote jongens Omdat de bommenwerper-pilo ten van de Douglas A3D „Skywar- rior" letterlijk hun handen vol heb ben aan het ingewikkelde instru mentarium, de radio en de bestu ringsorganen in hun kleine tech nische domein van de cockpit, ter wijl hun gezichten vol zitten met allerlei beschermingen, kappen, buizen, draden en slangen, blijft er én weinig tijd én plaats over om iets te nuttigen tijdens 'n vlucht op soms 15 km. hoogte, bij snelheden van dikwijls enige malen die van het geluid, waarbij zij bovendien nog een paar uur onderweg zijn en dan écht wel eens een zuurtje lus ten. Maar zelfs dat is onmogelijk om dat deze eenvoudige handeling hen de zuurstof uit de longen weg zou nemen; het onmisbare zuur stofmasker zou dan immers moeten worden verwijderd. De medelijden de grondbemanningen van de vlieg dekschepen, waarop de Skywar- riors gestationneerd zijn, ontwier pen samen met de doktoren van de US Navy misschien ook wel om de boze buien en uitgehongerde magen na de vlucht in de toekomst te voorkomen een uitermate practisch systeem voor voeding- in-de-vlucht. Allereerst werd vastgesteld dat vruchtensap het beste voedsel was dat de piloten kon worden gegeven. Het bevat dextrose ter energie vermeerdering en voorts heeft het de eigenschap om zelfs bij zeer lage temperaturen vloeibaar te blijven en geen slijmvormiing in de keel te verwekken. Tenslotte kwamen de doktoren bij het zoeken naar een geschikte verpakkiing op het idee om plastic bloed-donor zakken voor dit doel te gaan gebruiken. Met een „rietje" wordt het sap opgezogen. Oorzaak van rode haring gevonden IJMUIDEN, 11-8. Na jarenlang onderzoekingswerk is het Insti tuut voor Visserijprodukten te IJ- muiden erin geslaagd de oorzaak op te sporen van het verschijnsel, dat men in het visserijbedrijf on der de naam „rode haring" kent. Wanneer 't verschijnsel zich voor deed bleek de pekel van aange voerde kantjes haring rood te zijn. Ook de vinnen en het vlees van de haring waren rood gekleurd. Thans heeft men ontdekt, dat een bepaal de stof in de pekel de verkleuring in de hand werkt. Omtrent het verschijnsel rode haring deelt het Instituut voor Vis- serijprodukten te IJmuiden mee, dat de verkleuring blijkt veroor zaakt door zeer kleine concentra ties natrium nitriet. Hoeveelheden van enkele tienduizendste percen ten hiervan blijken al voldoende een vat gezouten haring in rode haring te veranderen. AMMAN, 12-8. Dertien personen zijn dinsdag door een militaire rechtbank te Amman ter dood ver oordeeld wegens een poging om een opstand tegen de Jordaanse rege ring te ontketenen. Tien personen werden eveneens ter dood veroor deeld, maar het vonnis van acht werd wegens hun jeugd in vijftien jaar van twee in levenslange ge vangenisstraf veranderd. Twee personen werden tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld en twee werden vrijgesproken. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 14 augustus a.s., 7.15 uur: ds. v. d. Ketterij van Alblasserdam. SPORT KORFBAL S.D.K.B. WIK II-Unitas II 0-1 Ondanks het feit dat Unitas met enkele invallers het veld in kwam, zijn de kampioenen er toch in ge slaagd deze competitie zonder één nederlaag te beëindigen. Toch heb ben de WIK-reserves het hun niet gemakkelijk gemaakt. De eerste aanvallen waren voor Unitas, die echter allen door goed verdedigen van WIK op niets uitliepen. Daar na ging de strijd echter gelijk op. Nolet (Unitas) had een paar maal pech en pas na 12 min. spelen werd er gedoelpunt, en wel door één van de Unitas-dames. De laatste tien minuten voor rust waren de WIK- aanvallers het gevaarlijkst, maar verder dan enkele schoten op de mand kwamen ze toch niet. Na rust zakte het spelpeil aanzienlijk en er werd aan beide kanten non chalant gespeeld. Wijsman probeer de het enkele malen met verre schoten, maar ook hij kwam niet verder dan op de mand. Er vielen in de tweede helft dan ook geen doelpunten meer. Toen scheids rechter de Wit voor het einde blies kwam een verontwaardigde WIK- grensrechter het veld in en zei dat er nog vijf minuten gespeeld moes ten worden. Deze laatste vijf mi nuten verliepen door de vele aan moedigingen van het publiek onder hoogspanning, maar de talrijke schoten van de WIK-aanvallers waren te slecht gericht om succes te kunnen hebben, zodat het bij de stand 0-1 bleef. P.V. DUIVENSPORT „Gevleugelde Vrienden" De P.V. „Gevleugelde Vrienden" hield twee wedvluchten uit Dour- don (373 km.) voor oude duiven. In concours waren 79 duiven. C. Krijger 1, 3, 5, 15; L. Koster 2, 6, 11; C. M. v. Westenbrugge 4; J. Wiltenburg 7, 9, 14, 17; J. Verwest 8, 12; C. Seijbel 10, 20; Gebrs. Da lebout 13, 16, 18, 19. Uitslag wedvlucht met jonge dui ven uit St. Ghislain (134 km.). In concours 156 duiven. A. Bakker 1; C. Seijbel 2, 24; W. de Boer 3, 19; L. Koster 4, 18, 23; J. Wiltenburg 5, 7; H. Merle 6, 17, 37; J. Verwest 8, 12, 13, 34; A. Ber- revoets 10, 30; C. v. d. Hoek 11, 29; C. Krijger 14, 15, 16, 35, 36; C. Groenleer 19, 32; G. Kristalijn 20, 21, 22; M. Saman 25, 26; C. v. Wes tenbrugge 27; H. Koster 28, 39; J. Pankow 31; A. de Graaf 33; Gebrs. Dalebout 38. LAATSTE NIEUWS Eerste bataljon Amerikaanse mariniers verlaat Libanon BEIROET, 12-8. Een eerste ba- taljon Amerikaanse mariniers ongeveer 1.500 man zal Libanon woensdag verlaten. Dit is door de Amerikanen officieel meegedeeld. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 5. „Wel, wat Bartolo durft, dat durf ik ook", roept een ander uit. „Wees gerust, mijn schone, wij zullen alle saters en spoken voor je het land uit ranselen! Bovendien geloof ik niet in het bestaan van zulk soort wezens!" Nog enkele anderen voegen zich bij hen en gewapend met stok ken en messen gaat het troepje dapperen op stap. Als de deur achter hen dichtgeslagen is, wendt het dienstmeisje zich tot de dikkerd, die met nog trillende handen zijn kroes zit uit te drinken. „Wel, Pepone", lacht ze, „nu zullen wij spoedig weten, wat er waar is van je fantastische verhalen". „Poeh", blaast Pepone verachtelijk, „als ze te zien krijgen wat ik gezien heb, dan zal hun de heldenmoed wel in de schoenen zinken. Let op, wat ik zeg, Laura, binnen het kwartier komt dat stelletje ridders gillend van angst hier binnenstuiven!" En als om zijn woorden waar te maken, wordt plotseling de bui tendeur opengeworpen. „Het is waar!" schreeuwt de man, die naar binnenstormt, „het spookt bij de oude ruïne!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3