Een achtste deel der Russische bevolking leeft in concentratiekampen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Atoomduikboot „Nautilus" maakt (onder water en ijs) Noordpooltocht MAANDAG II AUGUSTUS 1958 No. 18408 114e jaargang ZMMSCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nagy en Male tec in Moskou terechtgesteld 55000 Hongaren gevangen - 75000 gedeporteerd 's-GRAVENHAGE, 8-8. - „Als Chroesjtsjef beweert dat er zich in Rusland en de landen achter het ..ijzeren gorden" geen concentra tiekampen meer bevinden, spreekt htf bepaald onwaarheid. Meer dan een aehtste deel van de bevolking van de Sow jet-Unie leeft in kam pen van waaruit z(j slavenarbeid moet verrichten, terwijl zich alleen reeds in Hongarije zeven concen tratiekampen bevinden, waar o.a. degenen gevangen zitten die aan de opstand van verleden jaar hebben deelgenomen. In één van deze kampen zün zelfs tweeduizend Russische officieren en soldaten opgesloten die zich hebben schuldig gemaakt aan ver broedering met de Hongaarse be volking". Aldus verklaarde vrijdagmiddag de voorzitter van de federatie van gewezen Hongaarse politieke ge vangenen, dr. Bela Fabian, tijdens een persconferentie. Dr. Fabian verklaarde verder, dat - naar thans is gebleken Imre Nagy en Paul Maleter niet in Boe dapest doch in Moskou werden te rechtgesteld. Kadar was hiervan, twee uur voordat het bericht door het persbureau Tass werd gepubli ceerd, persoonlijk door Chroesjtsjef in kennis gesteld. „Ik kon niets doen om de terechtstelling te ver hinderen, omdat ik van niets wist", zo zou hij later hebben gezegd, zo vertelde dr. Fabian. Processen achter gesloten deuren Volgens dr. Fabian worden thans sedert februari de meeste processen achter gesloten deuren gehouden en niet voor de normale rechtban ken doch voor een zgn. „troika", een uit drie leden van de commu nistische partij bestaande raad. De beklaagde wordt veroordeeld op grond van de bevindingen van de geheime politie, zonder dat getui gen worden gehoord. Doodvonnissen worden binnen twee uur na uitspraak en in het geheim voltrokken. Vele leiders van de revolutio naire arbeidersraden werden reeds het slachtoffer van deze geheime processen. Hongarije's lijden Op het ogenblik bevinden zich - aldus de heer Fabian - 55.000 Hon garen in Hongaarse concentratie kampen terwijl er 75.000 naar de Sowjet-Unie \yerden gedeporteerd. Onder deze laatsten bevinden zich 50.000 arbeiders van de fabrieken van Csepel, die daar na de x-evo- lutie stakingen hadden georgani seerd. Na hun aankomst in Rus land werden deze arbeiders verder doorgezonden naar China, waar zij thans tewerk zijn gesteld in de nieuwe fabrieken in Mandsjoerije. Ook duizenden jongens en meis jes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar, die gevochten hebben tegen de Russische troepen, werden, aldus dr. Fabian, naar de Sowjet-Unie gedeporteerd. DE SPANNING ROND FORMOSA Roden hebben 1200 vliegtuigen klaar staan TAIPEH, 8-8. De nationalistisch- Chinese schout-bij-nacht Lioe hoh- Toe heeft vrijdag te Taipeh op Formosa gezegd, dat de Chinese communisten 1200 vliegtuigen, waaronder Mig-17 jagers, in het kustgebied tegenover Formosa hebben gestationeerd. De Migs, die op ongeveer 300 kilometer van het hoofdkwartier van generalissimus Tsjiang Kai-Sjek klaar staan, heb ben maar twintig minuten nodig om een aanval op dat hoofdkwar tier te doen, aldus Lioe. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade noemde de toestand ernstig, „maar wij zijn niet in paniek". Er zijn nog geen bijzondere maatregelen getroffen voor de 9000 Amerikanen op het eiland. Het voornaamste doelwit van de communisten in Hongarije vormen thans de zgn. revisionisten, de na tionale communisten, en op bevel van Chroesjtsjef worden de pro cessen van 103 intellectuelen, on der wie voornamelijk journalisten, die men verantwoordelijk acht voor het uitbreken van de opstand, thans herzien. De kerk een werktuig Dr. Fabian verklaarde hierna dat de laatste vijftien jaar de Russi sche orthodoxe kerk een gehoor zaam werktuig is geworden van het Sowjetstelsel. Nimmer heeft zij in die periode haar stem laten ho ren tegen deportatie van priesters en de vervolging van de religieuze sectes, zo betoogde hij. De deelneming van de vertegen- wooi'digers van de Russische or thodoxe kerk aan de bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in Utx*echt noemde dr. Fabian een communistische infiltratie op ker kelijk terrein. Koning Hoessein zal volhouden FRANKFORT. 8-8. „Ik zal voor mijn land strijden en eventueel er voor sterven", aldus heeft koning Hoessein van Jordanië in een pers- gesprek voor de „Frankfurter All- gemeine Zeitung" verklaard. Vroe ger had Jordanië slechts^ een vij and, n.l. Israël, thans zijn wij door vijanden omringd. Maar ik zal mij niet overgeven", aldus de twee en twintigjarige vorst, die verder meedeelde van plan te zijn nog een brigade te vormen. De Britse troe- pen moeten volgens hem in Jor danië blijven, totdat hij weer in staat zal zijn de strijd tegen de vijanden op te nemen. Woensdag hervatting V.N.-bespreldngen De eerste bijeenkomst van de Algemene Vergadering duurde slechts 35 minuten. De afgevaar digden waren het er over eens, dat er slechts een kwestie zou worden besproken, n.l. de klachten van Libanon en Jordanië over inmen ging in hun binnenlandse aangele genheden door de Verenigde Ara bische republiek. Op voorstel van de voorzitter de Nieuw-Zeelander Sir Leslie Munro werd daarop be sloten op woensdag a.s. het eigen- beginnen. Daarop tot die dag ge lijke debat te werd de zitting schorst. De werkloosheid in de Verenigde Staten WASHINGTON, 8-8. Vrijdag is bekend gemaakt dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten de vorige maand met 143.000 is ver minderd tot 5.294.000. Deze vermin dering was kleiner dan voor die maand normaal is. De minister van Handel, Weeks, en de minister van Arbeid, Mitchell die gemeenschappelijk de cijfers bekend maakten, deelden mede, dat h'et totale beeld van de werkgele genheid in juli geen verandering van betekenis had ondei'gaan. Levende kikkertjesregen Vrijdag woedde boven het bex-gdorpje St. Julian sur Suran, in het Franse gedeel te van het Jura-gebergte (tussen Frankrijk en Zwit serland) een hevige hagel bui, waarbij tevens duizen den levende kikkertjes op de verraste inwoners neerdaal den. Het pcd uan een mannquin leidt bepaald niet altijd over rozen: wat denkt U van deze arme meisjes, die op het strand van Fregene in Italië, waar op het ogenblik een hittegolf heerst, bontmantels moeten tonen VRAAGTEKENS ROND DE BRITS-GRIEKSE BESPREKINGEN OVER CYPRUS Status quo voor de tijd van zeven Jaar? ATHENE, 9-8. Naar aanleiding van de te Athene gevoerde bespre kingen tussen de Britse en de Griekse premier over de kwestie- Cyprus, heeft de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, verklaard dat er een nuttige uit wisseling van inzichten had plaats gevonden, maar dat er geen voort gang was gemaakt. Averoff zei in antwoord op vragen van journa listen dat hij pessimistisch gestemd was. Van betrouwbai-e Britse zijde werd daarentegen vernomen, dat er in principe overeenstemming is be- Nieuwe zeeweg tussen oostelijk en westelijk halfrond De „Nautilus" is alweer „verouderd", want voortbouwend aan het succes van cje eerste atoomduikbo(o)t(en), is intussen een nieuw type tewaler gelalen, waarvan de foto een beeld geeft. Het is de atoomduik boot „Skipjack", lang 75 m„ een waterverplaatsing van 3000 ton en een actieradius van 60.000 mijl. WASHINGTON, 8-8. De Ameri kaanse atoomduikboot „Nautilus" heeft, geheel onder water en U's varend, een tocht over dc Noord pool voltooid. Het vaartuig heeft hierdoor een nieuwe zeeweg tussen het oostelijk en westelijk halfrond gevolgd, aldus een mededeling van het Witte Huls. De „Nautilus" is op 22 juli uit Pearl Harbour verti'okken. Don derdag werd de gezagvoerder, An derson, bij IJsland van boord ge haald en naar Washington gevlo gen, waar hij vrijdag door px-esi- dent Eisenhower werd ontvangen. Tijdens de plechtigheid in het Witte Huis werd Anderson onder scheiden met het Legioen van Ver dienste. De bemanning kreeg een eervolle vermelding. Het Witte Huis deelde mee, dat de nieuwe zeeweg veel korter is dan andex-e. Van Londen naar To kio moet men thans 11.200 mijl af leggen, maar langs de nieuwe route is de afstand slechts 6.300 mijl. De tocht ging door de Bering- straat tussen Siberië en Alaska. Maandag passeerde men de Nooi'd- pool. Men voer geheel in intex-na- tionale wateren. Anderson zei, dat op de Noord pool het water 13.410 voet diep is, hetgeen 1.927 voet dieper is dan men eerst aannam. 96 uur onder het ijs De „Nautilus" voer in 96 uur 1.830 mijl onder het ijs, van Point Barrow naar de Atlantische Oce aan tussen Gi'oenland en Spitsbex*- gen. Anderson zei, dat men door de periscoop tegen het ijs aan keek. Gedurende de eerste zestien dagen van de reis was de „Nauti lus" ongeveer 96 procent van de tijd ondergedoken. „Bij een reis via de Noordpool kan men niets buiten het schip waarnemen. Er zijn geen sterren. De navigatie maakt een zeer groot deel uit van wat tot dusver een buitengewoon groot probleem is ge weest. Wanneer men over de Noordpool vaart kan men zo in de war raken, dat men in langzame cirkels maar steeds ronddraait ter wijl men denkt dat men in een rechte lijn vaart", aldus de gezag voerder. Hij zei, dat men geen ze kerheid had, dat er geen bergen onder water waren die bijna tot aan het ijs kwamen. reikt over handhaving van de sta tus quo op Cypx-us voor de tijd van zeven jaax\ In die tijd zal getracht worden één of andex*e vorm van zelfbestuuxjte vinden. Ook Murphy bij Griekse leiders ATHENE, 10-8. Robert Murphy, Eisenhowers speciale afgezant naar .het midden-oosten, heeft zondag voor zijn vertrek uit Athene naar Londen gezegd, dat zijn besprekin gen met de Griekse leiders „uiterst nuttig" zijn geweest. Gesproken was over de toestand in het mid den-oosten, Cyprus en een brief van premier Chroesjtsjef aan de Griek se eerste minister, waarin Grieken land wordt aangespoord het Russi sche standpunt in de algemene ver gadering der V.N. te steunen. Vliegongeluk in Libië LONDEN, 9-8. In Londen is offi cieel meegedeeld, dat er 35 mensen zijn omgekomen bij een ongeluk met eën passagiex-svliegtuig van de „Central Afx'ican Airways", name lijk 31 passagiers en vier beman ningsleden. Het toestel is zatex-dag in de buurt van Benghaszi veronge lukt. Het was van Rhodesië op weg naar Londen. Hongaarse vluchtelingen terug naar linn land LONDEN, 10-8. De „Sunday Ex- press" schrijft dat een groot ge deelte van de duizenden Hongaarse vluchtelingen, die zich na de op stand van 1956 in Engeland hebben gevestigd, bezig zijn naar Honga- rije terug te keren. Maandelijks zouden zeventig Hongaren Enge land verlaten. Het blad zegt dat het hun in Engeland niet bevalt. Niet iedereen die denkt heeft f| ook gedachten. v Prinses Wilhelmina spreekt voor de radio HILVERSUM, 9-8. Heden (maan dag 11 augustus) 's avonds om acht uur, zal H.K.H. Pi-inses Wilhelmina over beide zenders Hilversum I en II een korte toespraak houden in verband met de wijze waarop het ATederlandse volk de honderdste vei-jaardag van de geboorte van wijlen Koningin Emma heeft her dacht. Opstandelingen actief in Sumatra DJAKARTA, 10-8. Volgens een bericht in de dagbladen van zondag te Djakarta hebben opstandelingen op 6 augustus wederom een aanval gedaan op een konvooi van het le ger, ditmaal nabij Pematang Sianr tar. Het escorte van regeringstroe pen had de aanvallers na een vuur- wisseling van een half uur vei'dre- ven. Volgens het bericht zijn de opstandelingen er toe ovex'gegaan, pa'mfletten te verspreiden met las terlijke aantijgingen tegen de Indo nesische regering. De schoolkwestie in België BRUSSEL, 8-8. De schoolkwestie in België is wederom actueel ge worden. Zij is indertijd ontstaan uit de tegenstelliixg tussen de christelijke volkspartij, die grote subsidies aan het confessionele on derwijs toegekend wilde zien, en de linkse partijen die in beginsel alleen ondersteuning van het open baar onderwijs voorstonden. Thans wordt ernaar gestreefd deze kwes tie uit de politieke sfeer-los te ma ken, dus een soort compromis te bereiken. Premier Eyskens heeft de gedachte geopperd van instel ling van een nationale commissie die de mogelijkheid van een der gelijk compromis zou moeten on derzoeken. De leider van de socia listische partij, Buset, heeft dit voorstel in beginsel aanvaard. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZEIST. Op initiatief van de lo- gopaedist W. L. K. van Oosten te Zeist is in Zeist, in het Walkart- park bij de muziektent een spre- kershoek ingesteld, waar ieder die daartoe behoefte gevoelt het hare of het zijne zal kunnen zeggen van een onderwerp dat de spreker na aan het hart ligt. AMSTERDAM. De 5-jarige W. Norg is. toen hij op een werkschuit speelde in de Nieuwe Houthaven te Amsterdam, te water geraakt en verdronken. ROTTERDAM. Onder IJsselmon- de is een vrachtauto, die moest uit wijken voor een tegemoetkomende autobus, van de dijk afgereden en heeft in 2ijn vaart de 61-jarige ijzerwerker L. Schipper, die van zijn fiets was afgestapt, gegrepen en gedood. 's-GRAVENHAGE. Op uitnodi ging van dr. A. Vondeling zal de Braziliaanse minister van Land bouw, dr. M. D. Meneghetti, van 11 tot en met 14 augustus een bezoek aan ons land brengen om zich op de hoogte te stellen van de teelt van onze pootaardappelen en van de rundveefokkerij. Hij interesseert zich ook voor de zuivelbereiding en de fabricage van zuivel werktuigen. DE OOGST IN DE BETUWE Prijzen voor huishoudsoorlen in tie herfst lager dan vorig jaar Ginds veel schurftaantasling in appels ELST, 3-8. By de meeste in de Betuwe gehouden verkopingen van laat fruit aan de boom was de pu blieke belangstelling aanmerkelijk groter dan de animo van de han del om zich van een of meer boom gaardgewassen meester te maken. De handel is terughoudend voor appels en peren, hoewel de kersen over 't algemeen goede resultaten hebben opgeleverd. De Betuwe boomgaarden zitten goed geladen, maar de kwaliteit wordt niet zo geroemd. De meeste soorten appels hebben veel van schurftaantasting te lijden gehad ais gevolg van het sterk afwisse lende en doorgaans vochtige weer. Sommige eigenaars maakten in publieke vei'koop voor nog te pluk ken boomgaard gewas mooie be sommingen. Baron van Boetzelaar van Oosterhout verpachtte een boomgaard voor ruim f 12,000. An dere goed geladen boomgaarden besomden f 8600 en f 7900. De schatting komt per kist van 20 kg. inhoud op het hout ongeveer neer op f 2 50 tol f 4.50. Daaruit zou af geleid kunnen worden dat de prijs van appels en peren in de huis- houdkvvaliteit voor de consument dit najaar zelfs beduidend lager zal komen te liggen dan vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1