Woningtekort blijkt op het platte land belangrijk ingelopen te zijn nor BRUINISSE De lieer F. D. van Vessem uit de gemeentepolitiek Na periode van 35 jaar WONING- EN GEZINSTEI.LING Naast tekort ook nog onderbezette woningen Volgens de resultaten van de wo ning- en gezinstelling biykt het woningtekort op een groot deel van het agrarische platteland be langrijk ingelopen te zyn. Niet al leen de randprovincies vertonen deze figuur, maar ook in het wes ten des lands, met zün nog immer voortdurende noodsituatie, doen zich vrij uitgebreide enclaves voor, waar van woningtekort nauwelijks of geen sprake meer is. Naast deze verschillen in de breedte beginnen zich thans ook verschillen in de diepte af te te kenen. Zelfs in gemeenten met een nog voortdurend groot woningte kort doet zich in toenemende mate het verschijnsel voor van onderbe zette woningen. Aangezien wel gebleken is, dat ook de best gefor muleerde morele appèls in deze weinig uitrichten, terwijl tegen de idee van een woonruimtebelasting ernstige bezwaren kunnen worden aangevoerd, doet zich de vraag voor of het geen tijd wordt althans voor bepaalde huurcategoriën het economisch motief zijn werking te hergeven. Mits goed voorbereid en met wijsheid uitgevoerd zou een dergelijke maatregel een belang rijke bijdrage kunnen leveren voor de opheffing van de huidige situ atie waarbij nog vele gezinnen in overbezette woningen moeten ver keren, terwijl anderzijds vele wo ningen een te geringe bezetting hebben. Geen tweede stijging bouwprijzen Na de huurverhoging van 1957 deed zich niet de na vorige huur verhogingen optredende figuur voor van een stijging der bouw prijzen, waarbij het ecart tussen huren der nieuw gebouwde wonin gen en de huur van het „oude wo- ningbezit" in kort tijdsverloop zijn oude afmetingen hernam. In te gendeel heeft zich bij de woning- wetbouw in het laatste halfjaar '57 eerst een stabilisatie en vervolgens een begin van daling der aanbe- stedingsprijzen voorgedaan. Het is van groot belang, dat deze ontwik keling zich voortzet, pas dan zal ook een volgende huurronde het Ballon op grote hoogte ontploft CROSBY, 7-8. Een ballon van de Amerikaanse luchtmacht met een aap, kikkers, goudvissen en vlie gen in de gondel is donderdag op een hoogte van 18.000 meter uit el kaar gesprongen. Geleerden hoop ten, dat de ballon tot 40.000 meter zou stijgen en dat zij bij terugkeer van de gondel op aarde de gevol gen van kosmische straling op de dieren zouden kunnen vaststellen. Elke provincie heeft E.H.B.O.-noodverband- depöts •s-GRAVENHAGE, 8-8. De ko- ninklijke Nederlandse vereniging E.H.B.O. zal zeer binnenkort over gaan tot het inrichten van nood verbanddepots in alle delen van ons land. Deze depots bevatten een grote hoeveelheid verband materiaal, waarover de afdelingen in geval van rampen kunnen be schikken. Hoewel de koninklijke Neder landse vereniging over ruim 3500 verbandposten beschikt, werd de daarin aanwezige hoeveelheid ma teriaal toch zeer onvoldoende ge acht om in geval van rampen in de noodzakelijke behoefte te kun nen voorzien, gezien de ervaringen tijdens de watersnood in 1953. We gens gebrek aan financiën was echter verbetering in deze toestand tot nu toe niet mogelijk. Wat het SER-advies inzake ar beidstijdverkorting betreft, meent het Centraal-sociaal Werkgevers- bond, naar het in zijn orgaan „De Onderneming" schrijft, dat er be langrijke argumenten, juist voor Nederland zijn, om bij het nemen van een beleidsbeslissing over de ze vraag bijzonder op zijn hoede te zijn. Het noemt de volgende pun ten. Internationaal en nationaal is thans, medio 1958, de economische recessie nog niet overwonnen. De politieke situatie in het Midden- Oosten en noord-Afrika is geladen van gevaarlijke spanningen. Cij fers voor ons land, die tot terug houdendheid nopen zijn die betref fende de ontwikkeling van het na tionale inkomen en van de ar- beidsproduktiviteit. Het Centraal economisch plan 1958 verwachtte voor dit jaar een daling van het reële nationale inkomen van 1,8 pet., d.i. per hoofd van de bevol king een daling met 2,8 pet. Voor volle effect hebben en de zware subsidiëring kunnen worden be perkt. De vraag dringt zich op of moet worden voortgegaan met uniforme procentuele huurverhogingen bij de wet. De differentiatie in de fei telijke verhoudingen maakt een differentiatie in maatregelen het overwegen waard. De tendentie tot daling van de bouwkosten kwam nog niet tot uitdrukking in de APELDOORN, 7-8. Vandaag heeft H.K.H. prinses Wilhelmina een volkomen onverwacht bezoek ge bracht aan het Oecumenisch In ternationale werkkamp, dat gedu rende de maand augustus wordt gehouden aan de Velderslanen te Apeldoorn. De bedoeling van dit kamp is, dat de kampeerders, af komstig uit diverse landen, waar onder Amerika, Japan en Portugal, gedurende hun verblijf bouwen aan een buurthuis voor de bewo ners van deze wijk, die moeilijk aanpassen. De prinses, die werd vergezeld door mevrouw H. J. de Savornin Lohman-van Hasselt, dame du pa lais, en de heer en mevrouw Th. Booy, werd welkom geheten door de voorzitter van de stichting „Velderslanen vooruit", hofpnedi- kant ds. J. F. Berkel en de leider van het kamp, Wika B. Lesger. De prinses maakte een rondgang door het kamp, sprak met verscheidene van de kampeerders en had vooral veel aandacht voor het metsel werk van de vrouwelijke kamp leden. Zij liet zich uitvoerig in lichten over de plannen van dit zeer gemengde oecumenische ge- Van de zijde van het actiecomi té „Vrije Veren ook voor Schou- wen-Duiveland", vernemen wij dat een openbare protestmeeting zal worden gehouden in het „Huis van Nassau" op donderdag 14 augustus a.s. Op deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van het Zeeuws Vlaan- se comité de heer H. J. Colsen. Een viertal andere leden van het Z.-Vlaamse actiecomité zal op deze vergadering aanwezig zijn. Verder deelde men ons mede dat de algemeen secretaris van de Z L.M., mr. F. G. Schlingemann heeft verklaard achter de actie van het comité „Vrije veren ook voor Schouwen-Duiveland" te staan. Hij moest evenwel in verband met zijn a.s. vakantie in Frankrijk een in vitatie voor een spreekbeurt van de hand wijzen. Ongevraagd deel- 1957 werd ook reeds een daling be rekend en wel per hoofd van 0,4 pet. Vergeleken met het le kwartaal van '57 namen in het eerste kwar taal van dit jaar de industriële produktie, de personeelbezetting en de arbeidsproduktiviteit af. Een aspect, dat de aandacht van het verbond trok bij de behande ling van het vraagstuk van de ar beidstijdsverkorting tijdens de jongste internationle arbeidsconfe- rentie, is dat dit probleem zich an ders voordoet in landen, waar het aantal gehuwde vrouwen dat be- drijfsarbeid verricht relatief groter is, dan in ons land waar dit aan tal gering is. Het Verbond noemt dit punt, omdat het SER-advies verwijst naar de arbeidsduur in andere landen en de ontwikkeling elders tot op zekere hoogte als ar gument hanteert. In Nederland is de gehuwde man de voornaamste en vaak de enige kostwinner voor het gezin. huren der woningwetwoningen, waarvoor in 1957 machtiging tot gunning werd gegeven. De voorlo pig vastgestelde huurprijzen vari eerden van een gemiddelde van f 17.96 per week in de drie grote gemeenten tot f II per week in ge meenten van de vijfde huurklasse. De jaargemiddelden voor 1956 daarentegen varieerden van f 13.15 voor de drie grote gemeenten tot f 9 05 voor gemeenten van de vijf de huurklasse. zeischap en dronk met de deelne mers gezellig een kopje koffie in het clubgebouwtje. Ook vele buurt kinderen kwamen de prinses een handje geven en bijzonder verrast toonde zich de hoge bezoekster, toen een van de kinderen haar een bosje anjers aanbood. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Ingezonden mededeling Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN en drijf zo die Rheumatiek uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende wer king van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende or ganen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helmaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. NIJMEGEN. Reeds enige jaren is men in de wijde omgeving van Nijmegen, in het Maasgebied van Mook en Malden, bezig met het kweken van Champignons in daar voor speciale ingerichte „onder grondse" champignonkwekerijen. Het blijkt, dat deze kwekerijen lonend zijn. Men telt er in dit ge bied thans 140. De kwekers werken samen in een verkoopcentrale, die haar afzetgebied zoekt in binneïi- en buitenland. De dertigjarige Terence Cutts is donderdag voor de veertiende maal uit een Britse gevangenis gebroken. De vorige maal dat hij ontvluchtte, was in februari. de de heer Schlingemann ons he denmorgen evenwel mede, dat hij zich geheel van de actie distanci- eert, en dus ook geen woordvoer der zal zijn op in de toekomst door het comité te beleggen vergade ringen. Intussen zal een t.v.-opname- ploeg binnenkort op uitnodiging van het comité naar hier komen, terwijl een pottenbakkersfabriek een speciale tegel heeft ontworpen, die in de handel verkrijgbaar zal zijn. Hoe kom je er bij om nu al de krant aan de buren te gevenl Ik heb de helft nog niet gelezen. U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. Voedings- en genot middelen op Utrechtse najaarsbeurs UTRECHT, 8-8. Op de a.s. Na- jaarsbeurs die van 2 tot en met 11 september te Utrecht wordt ge houden, zal evenals vorig jaar weer een afdeling voedings- en genotmiddelen aanwezig zijn. Een 75-tal firma's (vorig jaar 54) zal in deze kwalitatief en kwanti tatief uitgebreide groep, die in de Irenehal en Beatrixhal op het Vre- denburg wordt gehuisvest en to taal een netto-expositie-opper- vlakle van 2000 m2 beslaat, zijn produkten exposeren. Het meren deel der inzendingen is van Ne derlandse herkomst. Nu op zaterdag 9 augustus de ge meenteraad van Bruinisse in oude samenstelling zal bijeenkomen, be tekent dit ook het einde van de po litieke carrière van de heer F. D. v. Vessem (vrijh.), omdat deze wegens gevorderde leeftijd geen herkiezing meer ambieerde. De heer v. Vessem werd in sep tember 1923 als gemeenteraadslid voor de toenmalige Vrijheidsbond gekozen en heeft sedertdien onaf gebroken een zetel voor de liberale partij bezet, dus niet minder dan 35 jaar. In maart 1924 werd de heer Deze week kwam de raad in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burge meester mr. F. G. Lunsingh Ton- ckens. Een zestal leden was aan wezig. Het nieuw benoemde raads lid de heer C. Steur legde in han den van de voorzitter de vereiste eed af. De heer Steur komt in de plaats van het voormalige raadslid M. L. J. Fokker, van wie reeds eerder afscheid is genomen. De voorzitter heette de heer Steur hartelijk wel kom in de kring van de raad en herinnerde er aan dat de nieuw benoemde reeds eerder zitting had in de gemeenteraad. De heer Steur dankte voor de gesproken woor- Loongrens werktijden besluiten verhoogd tot f 6900,- 's-GRAVENHAGE, 8-8. De werk- tijdenbesluiten voor kantoren, kof fiehuizen en hotels, badhuizen, bioscopen en bad- en zweminrich tingen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid mede, zijn niet van toepassing op werk nemers, wier jaarlijks in geld vastgesteld loon in de onderne ming, waarin zij werkzaam zijn, een bepaald bedrag te boven gaat. Dit bedrag is bij Koninklijk Be sluit met ingang van 1 september verhoogd van f 6000 tot f 6900. De dierenbescherming en de kistkalveren 's-GRAVENHAGE, 8-8. Zoals gemeld, heeft de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees dezer dagen verklaard, dat de die renbescherming zich zijns inziens ten onrechte tegen het houden van kistkalveren verzet. Naar aanlei ding hiervan deelt mr. dr. W Hu- genholtz, voorzitter van de Neder landse Vereniging tot bescherming van dieren het ANP mede, dat hij deze verklaring onjuist acht. Het opsluiten van kistkalveren in nauwe en donkere hokken, waarbij deze dieren geen groenvoer, maar alleen melk krijgen, aldus mr. dr. Hugenholtz, betekent voor deze dieren niet alleen een voortduren de marteling, maar ook het toe brengen van schade aan hun ge zondheid en dit alles ter wille van geldelijk gewin, n.l. het verkrijgen van blank kalfsvlees. Mr. dr. Hu genholtz acht het dan ook zeer juist, dat de regering het houden van kistkalveren wil afschaffen. Liften met de duim omhoog is1 een lastig karwei en men moet al een kei in psychologie zijn, om dat „sans géne" te kunnen doen. Veel gemakkelijker ligt het op de boot, waar men zonder al te grote moei lijkheden wel een automobilist kan aanschieten met de vraag mee te mogen rijden. Zo ook deze week een meneer op de Zijpse boot, die een vlotte handelsreiziger bena derde met het ulheems klinkende verzoek: „darf Ich mltfahren nach Zierikzee". Nu dat mocht en de uutoreis begon. In Duiveland bleek de lifter intussen goed bekend te zijn. Hij noemde details die de chauffeur al dadelijk de overtui ging gaven: „deze knaap is hier meer geweest". Opeens riep de lif ter: „daar" en hij wees met zijn innger in de richting van een boer derijtje. „Kijk" zei hij uitleggerig, „daar heb ik in 1944 eens een paard weggehaald". Hij begon nog door te zeuren over 'n achterdeur, maar het was de chauffeur allang wel letjes. Hij stopte zijn vehikel, liet zijn gast uit en zei in smetteloos Zwitsers, dat hij maar moest pro v. Vessem gekozen als wethouder in de vakature-M. Vijverberg, die toen gemeente-ontvanger werd; hij bleef dit tot 1935, toen de wethoudersze tel voor de liberale partij werd in genomen door de heer Joh. Padmos. Toen deze in februari 1938 overleed keerde de heer v. Vessem op de wet houderszetel terug tot 1953, toen de linkse zetel door de P.v.d.A. werd bezet. De heer A. Jumelet Wz., die even eens niet in de raad terugkeert, had daarin zitting voor de C.H.U. sedert januari 1Ö57 (vac.-W. v. d. Berg). den en zegde toe zijn best te zul len doen, al is het maar voor korte tijd dat hij aan deze tafel terug keert. Hierna volgde benoeming van 'n wethouder. Bij de stemming be haalde de heer C. A. Boogerd 3 en de heer J. C. Hendrlkse 2 stem men, zodat de heer Boogerd be noemd werd verklaard tot wethou der, waarmede de voorzitter hem feliciteerde, onder het uitspreken van de hoop op een goede samen werking. De voorzitter deed tenslotte me dedeling dat op de plaats van het voormalige groothuis wellicht twee woningen zullen worden gebouwd. De kans hierop is groter gewor den. Voorwaarde is dat bedoelde huizen wat hoger zullen dienen te worden opgetrokken. De inpassing van gere- patrieerden in het arbeidsproces Medewerking gevraagd van ge meentebesturen 's-GRAVENHAGE, 7-8. De mi nister van binnenlandse zaken heeft de medewerking ingeroepen van de gemeentebesturen om de Nederlanders uit Indonesië, die gedwongen werden naar ons land te evacueren, in te passen in het Nederlandse arbeidsproces. Terzake wordt uiteraard bij voortduring een beroep gedaan op het Nederlandse bedrijfsleven. De daar tot dusverre bereikte resul taten kunnen bemoedigend wor den genoemd. Waar is gebleken, dat onder de gerepatrieerden zich vele landgenoten bevinden, waar van verwacht mag worden, dat zij met succes een functie in de over heidsdienst kunnen vervullen, mo ge ik, aldus schrijft de minister - gezien de belangrijkheid en de ur gentie van het onderwerpelijke vraagstuk en de omstandigheid, dat de gew. arbeidsbureaux in de afgelopen jaren bij plaatsing van gerepatrieerden de volle mede werking van de gemeentebesturen mochten hebben, ook thans de col leges van b en w. uitnodigen ter zake hun medewerking te verlenen IJMUIDEN. De 54-jarige J. H. E. Schilling uit IJmuiden is donder dagavond omstreeks elf uur op de Rijksweg tussen Velsen en Haar lem om het leven gekomen toen de man ter hoogte van Santpoort plotseling op de fiets de weg over stak en daarbij werd aangereden door een personenwagen uit Rot terdam. De heer Schilling werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden-oost. beren in Duiveland weer een paard te pakken zien te krijgen, om naar Zierikzee te rijden-. Dat zelfs een bezettingssoldaat het hier nu wel geschikt vindt om vakantie te houden, is niet erg, maar dat hij een historisch verslag gaat geven van zijn avonturen in het voorma lige inundatie gebied, is toch wel bar. Veel zoeter klinkt het verhaal van 'n dame die 'n roomspuit han teerde. Eilandman hanteert nim mer een roomspuit, maar zo iets kan voorkomen. De spuit was maar voor een klein gedeelte meer vol. Bij een roomspuit schijnt men te moeten „pompen", anders komt er geen room uit. Men moet hard pompen als er welnig in zit. De dame pompte hard, maar er kwam niets uit. Zij maakte toen de schroefdop los en wilde in het in- gewand van de roomspuit kijken. Deze wierp toen echter de reste rende inhoud kloddersgewijs in het aangezicht van de dame. Het beeld kon ontleend zijn aan een taart- smijtscène uit de tijd van de stom me film. Plaats van handeling: WAT Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk regen Half- tot zwaarbewolkt met plaat selijk enige regen; dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere; zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid en west. 9 aug. Zon op 5.13, onder 20.17. Maan op onder 15.33. 10 aug. Zon op 5.14, onder 20.15. Maan op 0.32, onder 16.29. 11 aug. Zon op 5.16, onder 20.13. Maan op 1.21, onder 17.20. Nieuwe maan: 15 aug. te 4.33. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 aug. 9.21 v.m. 10 aug. 10.40 v.m. 11 aug. 12.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 aug. 9.11 v.m. 10 aug. 10.30 v.m. 11 aug. 11.49 v.m. Doodtij: 10 en 23 aug. Springtij: 17 en 31 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-8. Een storing, die van zuid-Engeland over ons land trok bracht op de meeste plaatsen langdurige regenval. Mede daar door werd het een van de koudste dagen van deze zomer. In de Bilt schommelde het kwik in de mid dag om 13 graden. In de loop van donderdagavond begon het weer op te klaren bij de nadering van een zwakke rug van hoge lucht druk, die voorafgaat aan een nieu we Oceaandepressie. De nachtelij ke opklaringen hadden opnieuw voor de tijd van het jaar zeer lage minimumtemperaturen tot gevolg. De sterke afkoeling veroorzaakte plaatselijk mist, die in de ochtend overging in laaghangende bewol king, maar later kwamen op de meeste plaatsen opklaringen voor. De Oceaandepressie verplaatst zich slechts langzaam in oostelijke richting. Vanmorgen splitste zich een gedeelte af, dat met regen over zuid-Engeland in de richting van Frankrijk koerst. Deze afsplitsing zal in ons land tijdelijk veel be wolking veroorzaken met hier en daar wat lichte regen. Daarna zal geleidelijk iets warmere Oceaan- lucht tot onze omgeving doordrin gen. Scheepvaartberichten Kelletia (t.), 8 te Rotterdam. Soestdijk, 7 van Rotterdam naar Bremen. een Zierikzees' restaurant. Dat vele stadsmensen ver aan de natuur zijn ontgroeid is een be kend feit. Niemand zo ver echter als de Amsterammer, die voor het eerst met het genus oorworm te maken kreeg in een landhuisje, in de Westhoek. De man had nog nooit van oorwormen gehoord, maar hij kreeg nu gelegenheid er kennis mee te maken, want het krioelde er van in dat huisje. Toen zijn vakantielotgenoten hem des avonds in bed zagen liggen, bleek hij de wijsvingers in beide oren te hebben gestopt. Hij had de verha len over de oorworm, die het men selijk oorlabyrinth opzoeken let terlijk genomen en wilde geen ri- siko's nemen. Verder was er dan nog een meisje le Renesse, die de moestuin van haar pensionheer bekeek. De man wees aan: bomen, aardappe len en kwam toen bt? de komkom mers. „Zijn dit komkommers", vroeg het meisje. „Ja" zei de (ver wonderde) man, „O", zei ze toen. „ik dacht dat die onder de grond groeiden Verrassing te Apeldoorn Prinses Wilhelmina bezocht oecumenisch werkkamp Actiecomité „Vrije veren ook voor Schouwen-Duiveland" Voorzitter Zeeuws-Vlaamse comité naar Zierikzee DE KWESTIE VAN DE ARBEIDSTIJDSVERKORTING Centraal Sociaal Werkgeversverbond maant tot grote voorzichtigheid In Nederland heeft probleem aparte facetten Liften - „Mitfahren" - Paard - Zoeter Roomspuit - Oorworm en Komkommers GEMEENTERAAD NOORDWELLE Nieuw raadslid werd beëdigd en wethouder benoemd Bouw twee huizen in centrum? Ingezonden mededeling MONDRAGON voor uut zakelijke afspraken TUB0RG BEER... goed bierl 21.50 n.m. 23.14 n.m. n.m. 21.41 n.m. 23.01 n.m. n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2