Een stralende was, een lust voor net oog! Beelden uit Alaska Sprookjesland onder de aarde ihm mmim fonkelwit, zoals alleen t, ftVfö ■en wast! Blank en rein als een „engeltje" Wassen met betekent dus voor U...meer vrije tl Alaska is een land van tegenstellingen, zoals uit deze fotoserie blijkt. Een Eskimo in Oint Barrows „schrijft" met figuren om de gebeurtenissen vast te leggen. Vliegtuigen zijn de enige verbindingsmiddelen, waarmee in het uitgestrekte bergachtige terrein gedurende het gehele jaar transport mogelijk is. Het aantal gevlogen kilometers per hoofd van de bevolking is haast nergens zo hoog als in Alaska. Tc Lr**-- Z*, Deze parabolische antennes van 20 meter middellijn vormen er- schakel in de keten van waarschuwingsposten ten behoeve van de verdediging, die zich. langs de noordelijke grens van Alaska uitstrekt. Ze zijn vervaardigd van aluminium en zo stevig ge bouwd, dat ze in staat zijn arctische stormen en koude het hoofd te bieden, zodat de verbindingen nooit uitvallen. Druipsteengrotten wonderlijke bouwsel van de natuur Wie tijdens een vakantiereis in het buitenland de kans krijgt een van de gerenomeerde druipsteen grotten te bezoeken, mag deze ge legenheid beslist niet voorbij laten gaan. De bezoeker zal er zeker geen spijt van hebben, want een rond gang door een van die geheimzin nige grotten betekent een unieke belevenis. Men komt daar in een geheel andere wereld, ja, men zou zeggen de wereld van het sprook je, want bodem, wanden en zolde ring van de grot weerkaatsen on gelooflijk grillig in het kunstlicht. De schaduwen zijn diep, hetgeen tot mysterieuze effecten aanleiding geeft, terwijl in het licht der lam pen de druipsteenpegels schitteren in vele kleuren. Zo wandelend zou men zich niet verwonderen, wanneer er plotse ling kabouters, elfjes, ja, draken en wat al niet voor legendarische wezens, te voorschijn zouden ko men. Het bezoek aan zo'n druip steengrot is een belevenis. Het is volkomen begrijpelijk, dat der gelijke grotten in vroeger tijden 'n diepe indruk maakten op de be volking van de streek, die minder reëel en meer bijgelovig dan de moderne mens was. Het behoeft echt geen verwondering te wekken, dat er rond dergelijke grotten en bergholen de nodige sprookjes en legenden zijn ontstaan, waarin fee- en, bergkoningen, reuzen, rovers en monsters een belangrijke rol speelden. Hoe ontstaan ze? De moderne wetenschap heeft al deze grotten onderzocht en heeft het gehele grillige aanzien op lo gische wijze kunnen verklaren. Druipsteengrotten ontstaan alleen in kalksteen. Zij zijn daarom ook niet overal te vinden, want er moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan, wil een dergelijk schouwtoneel kunnen ontstaan. Ten eerste is het noodzakelijk, dat er zich boven een grot, de holte in de grond, een dikke laag kalk steen bevindt. Het regen- of sneeuwwater kan dan door de uiterst kleine en nauwe spleetjes in de kalk zakken en zo komen tot het plafond van de grot. Tij dens dat zakken lost het water microscopisch kleine deeltjes kalk op en die worden met het water meegevoerd. Ligt er nog een flinke laag humus boven de laag kalk, dan is dat nog beter, want het wa ter neemt zakkend door de humus- laag koolzuur op en koolzuurhou dend water kan veel meer kalk oplossen dan normaal. Stalactieten en stalagmleten Is het water met de opgeloste kalk tot het plafond van de grot doorgedrongen, dan kan het daar de kalk weer afzetten op het ge steente. Het best gaat dit wanneer de grot wijd en er een goede lucht- circulatie is, waardoor het water spoedig verdampt. Elke water- druooePzet dan een klein ringetje kalk op het gesteente af. Na vele duizenden jaren vormen er zich op die manier afhangende kalk- pegels, de stalactieten, waar steeds weer druppels aanhangen. Ook komt het voor dat een druppel kalkwater niet aan de afhangende pegel blijft hangen, maar tenslotte van de punt naar beneden valt en op de grond verdampt en daar zijn kalkringetje afzet. Na vele dui zenden jaren ontstaan op die ma nier op de bodem van de grot staande kalkpegels, de stalagmie- ten, want het ene ringetje kalk komt op het andere. Kleur en muziek De afhangende, zowel als de staande kalkzuiltjes hebben de meest grillige vormen en dikwijls ook nog schitterende kleuren van wit, geel bruin, rood en alle tus sentinten, veroorzaakt door diver se mineralen, die in de oplossing terecht kwamen. Soms raken de hangende en staande pegels elkaar en ontstaat er één zuil, die in zijn grillige vorm met andere zuilen als het ware het gewelf torst. Het is begrijpelijk, dat op deze manier de meest bizarre en sprookjes achtige interieurs in de grotten kunnen ontstaan. Er bestaat zelfs een grot, waar als het ware een orgelfront van staande en hangende pijpen oprijst uit het water van een ondergronds meer en zacht ruisende echte or geltonen de bezoeker bevangen in een sfeer van onweerstaanbare wijding. Zij die dergelijke druip steengrotten wel eens bezocht heb ben kunnen er over meepraten, het zijn een van de mooiste scheppin gen van de natuur. LAND- EN TUINBOUW Nog vyf jaar Amerikaanse landbouwoverschotten WASHINGTON, 5-8. President Eisenhower heeft vandaag een rapport aan het congres doen toe komen, waarin wordt medege deeld, dat de Amerikaanse land bouwoverschotten nog minstens vijf jaar zullen blijven bestaan. In zijn mededeling zegt de president: „In de afgelopen vier jaar, waarin verkopen van landbouwoverschot ten hebben plaatsgevonden, heb ben wij de neiging gehad het vraagstuk van deze overschotten als tijdelijk te zien en dus onze besluiten t.a.v. deze overschotten op een van jaar tot jaar basis te nemen. Wanneer mijn gevolgtrek king gerechtvaardigd is, zouden wij er goed aan doen onze plannen en ons denken in de onmiddellijk voor ons liggende periode te base ren op overwegingen op langere termijn". MARKTBERICHTEN Aardappeltermynmarkt Rotterdam ROTTERDAM, 4-8. De totale dagomzet bedroeg 73 contracten. In de consumptie-sector gingen 32 contracten om, augustus noteerde 19 contracten tegen f 10.50, sep tember 2 tegen f 9.70, februari 1 contract f 12.20 en maart 3 tegen f 12.40 en zeven tegen f 12 50. Bij de pootaardappelen behaalde Bin tje „E" negentien contracten, allen opgedaan op november. Hierbij begon men met een prijs van f 17,- oplopend tot f 17.30-f 17.50. Daar na aflopend tot f 17.40-f 17.30 en f 17,- alles tijdens de ochtendcall. In de middaguren liep de prijs weer op tot f 17.40, om daarna via f 17.30 en f 17.20 weer terug te ko men op de aanvangsprijs van f 17,-. Eerstelingen „E" kon zich tegen over j.l. vrijdag, toen er f 16,50 en f 16.40 werd betaald, niet handha ven en kwam vanmiddag' niet ver der dan f 16 20 en f 16.30, totaal 22 contracten, allen afgesloten op no vember. De grootste vreugde voor elke moeder is het ver* zorgen van haar kleine schat. Fris geurende kleertjes, een stralend wit bedje, alles dóór en dóór schoon ge wassen met Pré. Een Pré-was Is een hygiënisch zuivere, „gezonde" was Het goed kan na een Pré-bad weer „ademen", dat is zo belangrijk voor de gezondheid. ...maar de bergen wasgoed kosten moeder veel tijd! Gelukkig, dat Pré er is! Pré voor de grote en de kleine was. Pré, het wasmiddel dat in onze tijd past, maakt het U zo gemakkelijk, want waterontharden, inweken, lang spoelen en nableken zijn door Pré volkomen overbodig geworden. KERKNIEUWS Werk team Wereldraad van Kerken gaat naar zuid-Italië Gestationeerd in zeer arme streek De Australische begroting voor 1958-'59 die dinsdag in het parle ment is ingediend, voorziet in een verhoging van de uitgaven van het departement voor de immigratie met 909.349 Australische ponden. Dit houdt voornamelijk verband met een verwachte toeneming van het aantal Engelse, Nederlandse en Scandinavische immigranten, die met hulp van de Australische re gering naar Australië komen. UTRECHT, 5-8. De Wereldraad van Kerken heeft besloten in zuid- Italië, in het plaatsje Ferna, een team te stationeren, dat tot taak krijgt de bevolking aldaar, die voor het merendeel in kommervolle om standigheden leeft, bij te staan en haar nieuwe werkmethoden te le ren, teneinde een beter levenspeil te verkrijgen. Reeds enige tijd werkt in noord- Griekenland een dergelijk team. Dit team bestaat uit mensen van ver schillende opleiding en nationali teit. De leider van het team heeft een zuivelbedrijf in Californië ge had, er is een tuinierster uit Dene marken, een pluimvee-expert uit Engeland, een veeboer uit de Ver. Staten en een Nederlands echtpaar dat zich heeft toegelegd op de land bouw. Levend onder de bevolking ge ven zij uit naam van de Wereld raad van Kerken betere materialen en nieuwe werkmethoden door. Het succes dat dit Griekse team tot nu toe heeft geboekt, deed de Wereld raad van Kerken besluiten in zuid- Italië ook mét een team te starten. Aan de heer en mevrouw W. van der Linde is gevraagd deze op dracht uit te voeren. Samen gaan zij midden augustus naar hun be stemming om daar vooral de kleine boeren bij te staan bij de exploi tatie van hun schaarse grond. De heer Van der Linde is onderdirec teur geweest van een landbouw school in Nieuw-Guinea, terwijl zijn echtgenote een verpleegsters opleiding genoot. Samen zullen zij aan de uitbouw van een team wer ken. Een oriëntatiebezoek aan dit ge bied leerde dit ondernemende Ne derlandse echtpaar dat de streek waar zij gaan werken er een is van grote armoe. Getracht zal worden door irrigatie een vroege tomaten- cultuur op te bouwen, nieuwe ge selecteerde zaden te introduceren en het land mét kunstmest te be mesten. SPORT P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en omstreken Uitslag Postduivenvereniging „De Reisduif" te Noordgouwe en om streken. Vlucht vanuit Neufvilles. Afstand 130 km. In concours 164 jonge duiven. 1-4-17-30 Joh. Flik- weert; 2 A. J. Flikweert; 3-18-26- 32 P. Flohil; 5-14-25 L. J. Boo gaard; 6 J. C. Boogaard; 7 J. v. d. Werf; 8-9-10-15-16-23-31-33-39-40 L. J. v. d. Wielen; 11-36 H. de Vries; 12-19-24-28-41 J. J. van Almkerk; 13-20-22-27 C. Wesdorp; 21 L. Platteschorre; 29-35-38 G. Flikweert; 34 L. J. Fonteinb; 37 Gebr. Wurth. Uitslag oude duiven: 1 L. J. v. d. Wielen; 2-4 L. Platteschorre; 3. J. v. d. Werf; 5 C. J. van Dixhoorn. P.V. „De Bruse Trekker" Uitslag wedvlucht vanuit Neuf villes: 1 2 15 16 24 26 27 29 A. de Koning, Bruinisse; 3 J. Folmer, Nieuwerkerk; 4 7 9 18 20 A. IJze- lenberg, Bruinisse; 5 6 13 17 28 Ph. Steketee, Bruinisse; 8 21 J. de Ronde, Sirjansland; 10 12 14 23 34 H. C. Noordhoek, Sirjansland; 11 G. Bal, Bruinisse; 19 31 J. Nieu- wersteeg, Bruinisse; 22 32 33 C. Bal, Sirjansland; 25 30 T. M. Da lebout, Nieuwerkerk. Snelheid eerste duif: 1163 meter per minuut; laatste duif: 916 meter per minuut. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 2. Met van verbazing wijd opengesperde ogen staart het man netje naar de overkant van de rivier. Tegen de zachtrode avond hemel staat daar het donkere silhouet van een oude burcht. En uit een der vensters van het gebouw schijnt een zwak licht naar buiten „W,wa .watis dat nou?" stottert de dikkerd onthutst, „droom ikofHij wrijft zich eens goed de ogen uit en kijkt opnieuw naar het verlichte venster. „Wel, ik mag.hik dan een paar kruiken wijn ophebben, maarhikmijn ogen bedriegen mij nietEr brand licht in het kasteelin een oude ruïne, die sinds mensenheugenis onbewoond is!" Hoofdschuddend van verbazing waggelt hij verder langs de ri vieroever, tot waar, bij een smal gedeelte in de stroom, een stenen bruggetje naar de overknat voert. nE juist als de dikkerd aanstalten maakt om de brug te betreden, deinst hij met een kreet van ontzetting achteruit. Daar, aan dc overkant, omstraalt door een flakkerende lichtgloed, staat een donkere, schrikwekkende gedaante

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6