Eisenhower bereid zitting algemene vergadering V.N. bij te wonen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 No. 18406 114e jaargang ZIERlKZEESCnEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f I,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakleur; M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Economische ontwikkelingsprogramma's voor Midden-Oosten WASHINGTON, 6-8. President Elsenhower heeft woensdag op een persconferentie gezegd, bereid te ztfn zeli een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering der V.N. by te wonen als dit nodig of wenselijk mocht zjjn. Eisenhower zei niet te weten of de andere regeringsleiders in het algemeen ook bereid zijn naar de bijeenkomst te gaan. Maar elke delegatie bij de V.N. zou door het regeringshoofd van het betrokken land kunnen worden geleid, aldus Eisenhower. Als hij het nodig of wenselijk zou achten zou hij zijns inziens aan de zitting kunnen deelnemen. Voor het ogenblik wa ren er echter nog geen plannen in deze geest, zo zeide de Ameri kaanse president. In antwoord op vragen zei Ei senhower, dat de Verenigde Stalen zullen willen meedoen aan op bouwende economische ontwikke lingsprogramma's voor het Mid den-Oosten onder auspiciën van de Verenigde Naties. Eisenhower zei te hopen, dat de Sowjet-Unie niet alleen bereid zal zijn hetzelfde te doen maar zich ook zal houden aan haar verplichtingen. De aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in Libanon sproot voort uit het geloof van de Ver enigde Naties in de geest van het nationalisme. Als de Arabieren ge zamenlijk hun nationalisme in een federatie of vergrote staat zouden willen uitdrukken, zouden de Ver enigde Staten er geen bezwaar te- Prinses Irene kreeg veel telegrammen ALASSIO, 6-8. H.K.H. prinses Irene heeft dinsdag aan boord van de „Groene Draeck", haar negen tiende verjaardag gevierd. Dit jacht en de „Piet Hein", waarop de koninklijke familie haar vakantie aan de Riviera doorbrengt, liggen nu bij de Italiaanse plaats Alassio, halverwege tussen de Franse grens en Genua. In laatstgenoemde stad kwamen dinsdag duizenden felicitatietele grammen voor de prinses binnen, die woensdag met een speciale be stelauto naar Alassio werden ge bracht. FRANKRIJK Moordenaar op verliefd paartje terechtgesteld Jean Claude Vivier, een van de twee twintig jarigen die ter dood veroordeeld zijn wegens moord op een verliefd paartje in een Parijs park, is woensdag terechtgesteld. De andere ter dood veroordeelde, Jacques Sermeus heeft op het laatste ogenblik gratie gekregen en zal waarschijnlijk levenslange gevangenisstraf krijgen. De moord is in december 1956 gepleegd, ter wijl het paartje in een auto zat. Het enige motief van de daders was het stelen van de auto. Vol gens de politie was Vivier vlak voor zijn terechtstelling uiterlijk onbewogen. Hij zou de moord heb ben beraamd. Moskou wil nog wel topconferentie LONDEN, 6-8. - Radio-Moskou heeft woensdagavond in een uit zending voor Groot-Brittannië verklaard dat een topconferentie nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Sommige Britse bladen trachten in het publiek wijs te maken dat de mogelijkheid van een topcon ferentie nu uitgeschakeld is, aldus radio-Moskou. De Sowjet-Unie is van mening, dat deze bewering ab soluut onjuist is. Van december af heeft de Russische regering aan gedrongen op een topconferentie. Zij is nog steeds bereid om op elk tijdstip aan een dergelijke confe rentie deel te nemen. Het woord is nu aan de westelijke mogendhe den, aldus radio-Moskou. Premier De Gaulle is van plan aan het einde van deze maand naar Afrika en met name naarAl- gerië te gaan. Dit is woensdag of ficieel te Parijs meegedeeld. gen hebben. De Amerikaanse troe pen zouden uit Libanon terugge trokken worden als de Libanese regering meent de toestand in de hand te hebben. Terugtrekking troepen De Amerikaanse troepen zouden zich terugtrekken als er niet lan ger enig gevaar van niet-recht- streekse agressie zou zijn, zo ver duidelijkte Eisenhower nog. Wan neer ook de wettige regering van Libanon zou verzoeken om ontrui ming van het land door de Ame rikaanse troepen, zouden de Ver enigde Staten aan dit verzoek ge volg geven. De Verenigde Staten moeten volgens Eisenhower de po gingen van Arabische volken om hun rechtmatige economische ver langens sneller te verwezenlijken, steunen. Naar Eisenhower meent, zal het onmogelijk zijn, een bijeen komst van de algemene vergade ring over het Midden-Oosten te beperken tot Libanon alleen. De oorzaken van de crisis in Libanon en Jordanië omvatten veel meer. De president gaf te kennen het eens te zijn met de theorie, dat de Chinese communistische leider Mao tse Toeng een rol gespeeld heeft bij de verandering in de Russische tactiek t.a v. een topconferentie over het Midden-Oosten. Hoe groot die rol geweest was zou Eisenho wer laten onderzoeken. NASSER POOGT SAOEDI-ARABIE BIJ DE V.A.R. TE TREKKEN Verdere beperking westelijke invloedssfeer? CAIRO, 7-8. Maarschalk Abdel Hamin Amer, de vice-president van de Verenigde Arabische Re publiek, is woensdag onverwachts per vliegtuig naar Taif in Saoedi- Arabic vertrokken, waar hy de zelfde avond nog een gesprek had met koning Saoed. Politieke waarnemers te Cairo zien hierin een bewijs dat presi dent Nassers streven naar een ver eniging van de Arabische wereld snel vordert. Nog maar vijf maan den geleden ontstond er een ogen schijnlijke kloof tussen Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische Republiek, doordat Cairo koning Saoed ervan beschuldigde 2 mil joen pond te hebben geboden om president Nasser te laten vermoor den en de unie tussen Egypte en Syrië te doen mislukken. Als Nasser er in slaagt, koning Dulles' bezoek aan Rio De rol van latyns Amerika in de wereld RIO DE JANEIRO, 7-8. Minis ter Dulles is donderdagochtend na twee dagen te Rio de Janeiro besprekingen met president Ku- itbschek en andere Braziliaanse leiders te hebben gevoerd, per vliegtuig naar Washington terug gekeerd. Tevoren hadden de Ame rikaanse minister en de Brazili aanse president een gemeenschap pelijke verklaring getekend, waar in gepleit wordt voor versterking van de banden tussen de Ameri kaanse staten. Met name worden gezamenlijke maatregelen noodza kelijk geacht voor een oplossing van het vraagstuk van de econo mische ten achter gebleven gebie den. Dulles en Kubitschek zijn het er over eens dat Latijns-Amerika een belangrijke rol heeft te spelen en zij achten het zeer wenselijk dat dit gebied een actiever aandeel krijgt bij het vaststellen van de politiek der „vrije wereld". Watersnood in India CALCUTTA, 6-8. In het ooste lijk deel van India zijn verschei dene rivieren buiten de oevers ge treden. Meer dan 50.000 mensen zijn dakloos. Een driehonderdtal dorpen is overstroomd. Het ern stigst is de toestand in de staat Bihar. Veel straling in de ruimte IOWA, 6-8. Carl Mailwain, een natuurkundige van de universiteit van Iowa, heeft medegedeeld, dat op grond van gegevens, die ver strekt zijn door de „Verkenner no. 4", blijkt, dat boven de 400 km hoogte de hevigheid van de uit stralingen elke 100 km hoger ver dubbelt. Op 1200 km, boven Zuid- Amerika, is de uitstraling 10 rönt gen per uur. Ten minste 60 pro cent van de geladen deeltjes die de Verkenner bombarderen, drin gen door in de 2 mm dikke lood- laag om de geigerteller van de kunstmaan. Saoed aan zijn zijde te brengen, zal de westelijke invloedssfeer in het Midden-Oosten zich beperken tot het woestijnachtige Jordanië, de olierijke sjeikdommen langs de Perzische Golf en het protectoraat Aden. Opstandelingenverzet op Celebes neemt toe DJAKARTA, 6-8. Luitenant-ko lonel Rukmito, commandant van de regeringsstrijdkrachten in Cen traal Celebes, heeft op een pers conferentie gezegd, dat het verzet van de opstandelingen toeneemt. Op Celebes, zei hij, vechten nog 10.000 rebellen die over „moderne Amerikaanse wapens" beschikken. Er waren aanwijzingen dat de op standelingen nog steeds door vliegtuigen van wapens worden voorzien. Rukmito is in Djakarta voor een bespreking. Gesproken krant voor blinden KOPENHAGEN, 6-8. Dezer dagen is te Kopenhagen een speciale nieuwsdienst voor blinden in werking getre den. De Deense blindenver- eniging geeft thans name lijk een „geluidskrant" uit, een geluidsband waarop het laatste nieuws is opgenomen en die door de blinde abon nees op een gewoon weer- gave-apparaat kan worden afgedraaid. De „geluids krant" wordt de abonnees om de dag toegezonden in een platte bus waarin hij ook aan de vereniging wordt toegestuurd, zodat de band voor een nieuwe editie kan worden gebruikt. De bus heeft een omkeerbaar adres plaatje dat aan de ene kant het adres van de abonnee draagt en aan de andere kant dat van de vereniging. De uitgave van de geluids krant is mogelijk geworden door het vinden van een methode om een bandopna me snel te vermenigvuldi gen. Botersmokkel aan de Ned.-Belgische grens BRUSSEL, 6-8. Baron de Vlees- chauwer, minister van landbouw, heeft woensdag de heren Jacques en Streel, volksvertegenwoordigers, in audiëntie ontvangen. Vraag stukken betreffende de landbouw politiek, in het bijzonder de waar dering van de voedergranen en de sanering van de zuivel- en de vleeshandel, werden besproken. De aandacht van de minister werd ge vestigd op de steeds toenemende smokkelhandel in boter aan de Nederlandse grens. Aan de andere kant werd de mogelijkheid onder zocht de ononderbroken uitvoer van kalfsvlees op peil te houden. Deze telefoto laat onze koninklijke familie zien, terwijl zij een trap afgaat in een bebost terrein te San Remo. Veiligheidsraad vandaag bijeen 0111 te beslissen over buitengewone V.N.-vergadering Delegaties niet enthousiast over het denkbeeld NEW YORK, 7-8. De Veiligheids raad kómt vandaag (20.00 uur Ned. tijd) te New York bijeen om een datum vast te stellen voor de bui tengewone bijeenkomst van de Al gemene Vergadering, waarom zo wel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie heeft verzocht. Wanneer de raad door aanvaar ding van de Russische of de Ame rikaanse ontwerp-resolutie met een spoedbij eenkomst van de Al gemene Vergadering akkoord gaat, komen de afgevaardigden binnen 24 uur bijeen. Zeer waarschijnlijk zal de Alge mene Vergadering dan alleen nota nemen van het beroep dat op haar wordt gedaan en vervolgens tot dinsdag of woensdag uiteengaan. Het merendeel van de delegaties en ook het secretariaat van de vol kerenorganisatie zijn niet ingeno men met het denkbeeld van een buitengewone bijeenkomst van de Algemene Vergadering, een maand voordat de vergadering in gewone zitting bijeenkomt. Men verwacht hoofdzakelijk beschuldigingen en tegen-beschuldigingen te zullen horen, zonder dat er veel hoop op bestaat dat men tot een regeling voor het Midden-Oosten komt. Eierhal te Barneveld niet beschikbaar voor vergadering van Jehovah's getuigen B. en w. waren beducht voor zondagsrust BARNEVELD, 6-8. - In de ge meenteraad van Barneveld is van middag opnieuw de zondagsrust ter sprake gekomen. De afdeling Barneveld van Jehovah's getuigen had namelijk het college van b. en w. verzocht, ten behoeve van een kringvergadering op 9, 10 en 11 januari van het volgend jaar ge bruik te moken maken van de ge meentelijke eierhal. B. en w. hebben laten weten, dat zij hiertegen ernstig bezwaar heb ben, omdat de kringvergadering ook 's zondags gehouden wordt. Men verwacht ongeveer achthon derd bezoekers uit plaatsen buiten de gemeente Barneveld. Naar de mening van b. en w. zou hierdoor de zondagsrust in Barneveld ern stig in het gedrang komen. Andermaal hebben Jehovah's ge tuigen zich tot de raad gewend, met het verzoek te bevorderen, dat Jehovah's getuigen in staat wor den gesteld de kringvergadering in een gemeentelijke lokaliteit te hou den. In dit schrijven wordt onder meer het volgende gesteld: Andere kerkgenootschappen vergaderen ook op zondag. Waarom wordt dit dan Jehovah's getuigen belet? Ver der worden de kerken in Barne veld in het zomerseizoen door hon derden pensiongasten bezocht, die hun woonplaats toch ook buiten de gemeente Barneveld hebben. Bovendien valt ordeverstoring in geen geval te verwachten. Niettemin bleven b. en w. tij dens de bespreking van een en ander bij hun mening, dat een driedaags congres van Jehovah's getuigen de zondagsrust in Barne veld zou verstoren. De raad verenigde zich met het standpunt van b. en w., met uit zondering van de P.v.d.A.-fraktie. Metropoliet Russische kerk in Nederland SCHIPHOL, 6-8. Met het KLM- vliegtuig uit Moskou arriveerde woensdagavond op Schiphol de Metropoliet van de Russische or thodoxe kerk in Moskou Nikolaj, waar de Russische kerkvorst, die vergezeld werd door bisschop Mi chael van Smolensk en de heren Buevsky en Alexeiev (de laatste treedt tevens als tolk op) werd verwelkomd door dr. Franklin Clark Fry (V.S.), de voorzitter van het Centraal Comité van de We reldraad der kerken, door de Ar chimandriet Dionysius, deken van de Russische orthodoxe kerk in Nederland en diens assistent de priester George Cretien. Voorts werden de Russische kerkvorsten begroet door de heer Ermilov van de Russische ambassade in Den Haag. Van 7 tot en met 9 augustus zul len in hotel Pays Bas te Utrecht besprekingen worden gehouden tussen een delegatie van de We reldraad der kerken en de beide Russiiche kerkvorsten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 Er is veel meer geleerdheid dan kennis in de wereld. Koninlijke familie in Genua GENUA, 7-8, De koninklijke fa milie is woensdagavond aan boord van de jachten Piet Hein en de Groene Draeck in de haven van Genua aangekomen. In de ochtend was het gezelschap uit Alassio ver trokken. Beroemde treinverbinding Oriënt-Expres 75 jaar DEN HAAG, 6-8. De Oriënt Ex press, die Parijs met de Balkan verbindt, bestaat 75 jaar. De tech nische moeilijkheden bij de aanleg van deze spoorlijn waren zeer groot. De lijn moest worden aan gelegd over de grondgebieden van landen, waar de Spoorwegen in een zeer verschillend stadium van ont wikkeling waren. Bovendien wa ren er geen internationale over eenkomsten over spoorbreedte, seinstelsel en andere voorzieningen De eerste passagiers hebben dan ook het gehele traject, ni'et per trein kunnen afleggen. Zij moes ten te Giurgio niet ver van Boeka rest uitstappen, met een stoom- pont de Donau oversteken en aan de andere oever in een andere trein stappen, die hen tot Warna bracht. Hier moesten zij zich in schepen op een stoomboot, die vijftien uur later te Constantino- pel, het huidige Istanbul, aan kwam. Toch was deze verbinding tussen Parijs en Constantinopel dertig uur sneller dan welke an dere route ook. 43.000 woningen in half jaar 's-GRAVENHAGE, 6-8. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in juni van dit jaar 7611 woningen voltooid. Nog nimmer werden in een juni maand zoveel woningen opgele verd. In juni 1957 werden 7250 wo ningen gebouwd, welk aantal toen het hoogste aantal opgeleverde wo ningen voor een junimaand was. In het eerste half jaar van 2958 kwamen 43.259 woningen gereed, tegen 41.114 in het e'erste half jaar van 1957. Ontslagen bij Stork door slapte ZWOLLE, 6-8. Wegens hel uit- blijven van bestellingen op Ricar- do-motoren, het uitvallen van de produkten van het motortype Hes- selman en het aflopen van een be langrijke order van de Ned. Spoor wegen, ziet de Koninklijke machi nefabrieken Gebrs. Stork Co. N.V. (Stork Dieselmotoren) te Zwolle zich" genoodzaakt binnen kort over te gaan tot het ontslaan van ongeveer honderd werkne mers. Met de ontslagen, waarbij alle geledingen van het personeel zijn betrokken, wordt in september begonnen en er zullen enkele maanden mee gemoeid zijn. Strijd tussen dieren beschermers en jagers Any's als strijdwapen LONDEN, 6-8. De eerste ronde tussen de Britse Jagers en de le den van de „Liga tegen wrede sporten" is onbeslist geëindigd. De Liga verklaarde dal zij pogingen zou doen om de hertejacht onmo gelijk te maken. Een gelegenheid hiertoe deed zich voor toen bekend werd dat er in het bos bij Exmoor een jacht partij gehouden zou worden. Leden van de Liga trokken woensdag morgen het bos in en stortten daar honderden liters van een chemisch produkt uit om de sporen van het wild weg te wissen. Kort daarna arriveerden de jagers met de meu te. De honden bleken niet afkerig te zijn van het produkt dat een sterke anijsgeur verspreidt.. De dieren likten met kennelijk genoe gen aan het besprenkelde gras. Na korte tijd begonnen zij echter zon der veel vuur aan de achtervol ging van het hert. Een woordvoerder van de Liga verklaarde, dat hun werk met vol ledig succes is bekroond. De jager- meester merkte van zijn kant op dat de jagers geen last hebben ge had van het anijsprodukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1