Landbouw en Veeteelt STAD EN PROVINCIE HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 1. De zomerzon, die de hele dag de huizen van het Italiaanse borgdorpje in haar blakerende hitte gestoofd heeft, zakt als een bloedrode schijf traag weg achter de bomen. Ergens blaft een hond en het hese geluid schijnt de stilte van het slapende dorp nog te vergroten. Dan wordt plotseling de deur van de dorpsherberg wijd opengegooid. „Pak je weg, Peppone! En laat je rode neus hier niet eerder zien, dan wanneer je je schulden kunt betalen!" klinkt een luide stem en een klein, dik mannetje wordt onzacht over de drempel geduwd. De deur slaat met een luide klap weer dicht. Met een wrevelig schouderophalen draait het mannetje zich om en waggelend zigzagt hü de dorpsstraat uit, terwijl zijn drinkliedje luid langs de stille huizen schalt. Hij heeft het dorp reeds ver achter zich gelaten en zijn wankele schreden voeren hem langs een smal bospad tot aan de oever van een traag stromende rivier. En dan opeens zakt zijn mond wijd open van verbazing en laat hij van schrik zijn stok in het zand vallen KERKNIEUWS Ds. O. Heldring overleden GRONINGEN, 4-8. In de ouder dom van bijna 75 jaar is te Gro ningen overleden ds. O. G. Helde ring, emeritus predikant der Ne derlandse Hervormde kerk en oud predikant-directeur van de Hel dringgestichten te Zetten. Het hof van appèl in St. Louis heeft het beroep van de vereniging ter bevordering van de belangen van gekleurden tegen het gerech telijk besluit om de toelating van negers tot de Middelbare school van Little Rock twee en een half jaar uit te stellen, „in beraad" ge nomen. Een uitspraak wordt voor het begin van het nieuwe school jaar verwacht. Ds. G. van 't Riet naar naar Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 4-8. Ds. G. van 't Riet, gereformeerd predi kant te Kioessens, zal omstreeks half augustus als geestelijk verzor ger met een contingent Nederland se militairen een reis maken naar Nederlands Nieuw-Guinea. Ds. van 't Riet, die als legerpredikant in Indonesië heeft gediend, is voor nemens tegen half oktober weer in zijn gemeente terug te keren. MARKTBERICHTEN Coöp. Veilingsvereniging Z.H.E. te Zierikzee Marktbericht van 4 aug. 1958: Aardappelen f 9-f 10; Rode kool f f 8-f 9; Tomaten f 55; Stamsnij- bonen f 31-f 41; Stoksnijbonen f 54; prinsessebonen f 25-f 26; Spinazie f 27; Kruisbessen f 52; Early Lax- ton f 36-f 120; Jellows f 26-f 47, alles per 100 kg. Bloemkool f 10-f 17; Sla f 3-f 4; Komkommers f 8-f 17; Meloenen f 34-f 90, per 100 stuks. België zet invoer uien stop 's-GRAVENHAGE, 4-8. Met in gang van 5 augustus heeft België de invoer van Nederlandse uien in België verboden als gevolg van de prijsontwikkeling voor dit produkt op de Belgische markt. Hoe lang het invoerverbod zal gelden is niet bekend. Deze maatregel geldt voor uien boven 30 mm doorsnede en dus niet voor zilveruien. Er wordt dit jaar in ons land 'n grote uienoogst verwacht. Het are aal is ongeveer 25 pet. groter dan het vorig jaar en zoals de stand van het gewas zich op het ogenblik laat aanzien zal de kilo-opbrengst zeer hoog zijn. Ook in andere uien- producerende landen van Europa schijnt de stand van het gewas overwegend zeer goed te zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. De Tupolev-104 van Aeroflot heeft de afstand tussen Moskou en Amsterdam met tegen wind in drie uur afgelegd. AMSTERDAM. Het Concertge bouworkest uit Amsterdam heeft zaterdagavond in het Mozarteum te Salzburg het eerste van de vijf concerten gegeven, die het orkest in het kader van de „Salzburger Festspiele 1958" zal bieden. Diri gent was Von Sawallisch. VRIEZENVEEN. Enkele toeris ten, die onder leiding van een Al- pengids een bergtocht maakten in de Zillertaler-Alpen, in Tyrool (Oostenrijk), zijn in een ijslawine geraakt. Drie toeristen zijn over een afstand van honderd meter omlaag gestort, waarbij een hun ner, de 18-jarige H. G. van Groll uit Vriezenveen (Overijssel) de dood vond. „WAAR DE BUS BLEEF" lil tie toekomst onafhankelijke busverbindingen met veerhaven „De Val" (Ingezonden) In antwoord op het ingezonden stuk van de heer C. v. d. Maas kan de daarin bedoelde „meest bevoeg de zijde" u het volgende meedelen: Genoemde heer wachtte zaterdag 26 juli te Zierikzee op het vertrek van de autobus van 20.39 uur naar Zijpe. Deze bus was te laat door dat de voorgaande rit, hoewel zij gereden werd met 2 autobussen en alleen gewacht had op aanslui ting van het veer Zijpe-Anna Ja- cobapolder, reeds 15 minuten te laat was. De weerstoestand was namelijk deze zaterdag zodanig, dat tussen 15 en 18 uur de tweede boot uit de vaart moest worden ge nomen - er werd dus niet met één boot gevaren, zoals de heer van der Maas veronderstelde - daar zij door de wind en stroom twee maal de stenen had geraakt. Ook het s.s. Krammer kon door deze weersomstandigheden de dienst niet nauwkeurig uitvoeren, daar zij extra tijd voor de overtocht no dig had. Uit de aard der zaak had den wij contact met de B.B.A. op genomen en voor extra vervoer tussen Zijpe en Anna Jacobapolder gezorgd, zodat niemand een aan sluiting heeft gemist. De geachte schrijver vond echter dat de Nederlandsche Spoorwegen en de B.B.A. wel vertraging moch ten hebben, doch de R.T.M. niet. Ter oriëntatie diene nog, dat de R.T.M. voor de normale dienst op Schouwen-Duiveland beschikt over 3 nieuwe aanhangcombinaties, elk voor 110 personen en bovendien 3 enkele autobussen met tezamen 111 plaatsen. Daarenboven rijdt de firma Van Oeveren met 3 auto bussen met 120 plaatsen. In to taal dus een capaciteit voor 561 personen. Extra hadden wij laten komen een aanhangcombinatie voor 110 personen en de firma Van Oeveren 3 autobussen met 120 plaatsen, zodat de totale capaciteit op Schouwen-Duiveland 791 zit- en staanplaatsen bedroeg. Als men weet dat normaal de dienst wordt uitgevoerd door 4 autobussen met in totaal 210 plaatsen, kan men toch moeilijk zeggen, dat niet voor voldoende materieel was gezorgd. Wanneer een autobus eenmaal uit de Westhoek is vertrokken, is niet vóór de autobus in Zierikzee aankomt na te gaan waardoor deze vertraging heeft opgelopen; van daar dat nóch de hoofdcontroleur, nóch ondergetekende de vragen steller konden zeggen waar de bus bleef, want geen van beiden ons is helderziend. De verbinding met „De Val" Tenslotte nog een enkele op merking over het rijden via de Ha ven-De Val met de laatste bus dienst van Zijpe af. Bij de opzet van de dienstregeling was er op gerekend, dat de veerdienst Katse Veer-Haven de Val op tijd zou kunnen varen. Op verzoek van de Rijksverkeersinspectie en de Pro vincie is deze dienst via de Haven de Val geleid om aankomende rei zigers nog een verbinding met de Westhoek te geven. Natuurlijk had men ook een aparte bus kunnen laten rijden tussen De Val en Zie rikzee, doch dan hadden de overi ge reizigers toch te Zierikzee op aansluiting moeten wachten. Reeds thans kan worden meege deeld, dat in overleg met de Pro vinciale Stoombootdiensten voor het komende jaar een geheel nieu we dienstregeling zal worden ge maakt, waarbij de autobusdienst De Val-Zierikzee-station geheel onafhankelijk van de overige dien sten zal worden uitgevoerd en waarbij bepaald zal worden, dat bij 10 of meer minuten vertraging van de boot de aansluitingen niet meer verzekerd zullen zijn. Het is nu eenmaal zo, dat de sterke stromingen in de Zeeuwse wateren cn de felle wind maken dat veerdiensten niet steeds vol komen regelmatig kunnen worden uitgevoerd en dat dus, indien men aansluitingen wil geven, daarin af en toe vertragingen zullen blijven voorkomen. Haamslede, 2 aug. 1958. N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, De directeur, Dr. H. J. van Zuylen SPORT KORFBAL S.D.K.B. Zeemeeuwen I -Burgh I 3-2 In de laatste wedstrijd voor de competitie slaagde Zeemeeuwen er in om de kampioenen een 3-2 ne derlaag toe te brengen, een over winning die de blauw-witten voor de rust verdienden, na de rust was het een volkomen gelijkopgaande strijd, waarin aan weerszijden goe de schutters ontbraken, om de le gio kansen in doelpunten om te zetten. Te betreuren viel dat enkele heethoofden beledigingen uitten aan het adres van enkele leden van „Zeemeeuwen". De scheidsrechter kon dit uiteraard niet tolereren. Een enkel heethoofd werd van het terrein verwijderd. Nadat aanvoerder v. Dongen van Zeemeeuwen, zijn collega Schrier van Burgh bloemen had aangebo den, wegens het behalen van het kampioenschap, nam de strijd een aanvang. Zeemeeuwen had één invaller, terwijl Burgh met 4 in vallers in het veld kwam, o.a. was Wentel niet van de partij. Het wa ren de blauw-witten, die de begin periode kenmerken door een serie goede aanvallen, waaruit in de 2e minuut D. Braam zijn ploeg met een ver schot de leiding gaf. Even later loste dezelfde speler een schot van de lijn, dat eveneens doel trof. 2-0. Het eerste half uur was Zee meeuwen onbetwist superieur, ter wijl Burgh onsamenhangend speel de. In de 32e minuut gelukte het bij een plotselinge Burgh-aanval een tegenpunt te scoren, door N. Schriér, 2-1, wat een plotselinge herleving te zien gaf van Burgh. Toch viel het doelpunt aan de an dere kant, toen H. Braam er met een doorloopbal er 3-1 van maakte. Onmiddellijk na de rust maakte Tonny Flohil voor Burgh het 2e doelpunt, 3-2. Het levendige spel dat beide ploegen ontwikkelden, was het aankijken volkomen waard, alleen is het in beide aan vallen een zenuwachtig gedoe, vooral bij Burgh was de aanval Roos-v. d. Weel zeer onproduktief, gezien de kansen die ze zich schie pen. Ook bij de blauw-witten ge lukte het in de aanval niet, de vele schoten van de Voogd waren slecht gericht. Er werd dan ook niet meer gedoelpunt en met een verdiende 3-2 overwinning voor de Zeemeeu wen, kwam het einde van een aan trekkelijke wedstrijd. S.D.K.B. 12-tal contra badgasten Donderdagavond om 7 uur zal een SDKB 12-tal, bestaande uit spelers van verenigingen op het terrein van de S.V. Renesse uitko men tegen een 12-tal dat is samen gesteld uit badgasten. Het SDKB 12-tal is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld: aanval: dames mevr. Vlaander-Kappers (Renesse) en M. v. d. Berge (Zeemeeuwen); heren: M. Wentel (Burgh) en H. Geluk (Velocitas); middenvak: da mes: J. de Ruiter (Burgh) en T. Flohil (Burgh), heren: Jac. Dorre man (Renesse) en J. Geleijnse (Ve locitas); verdediging dames: G. de Munnik (Zeemeeuwen) en K. Flo hil (Zwaluwen), heren: H. Braam (Zeemeeuwen) en M .v. Dongen (Zeemeeuwen) DOSKO I-DES I 4-2 In een sportief gespeelde wed strijd is het DOSKO gelukt haar laatste wedstrijd te winnen. Reeds na vijf minuten hadden de DOSKO- spelers succes doordat A. van Don gen doelpuntte (1-0). Drie minuten later krijgt DES een strafworp te nemen, maar deze wordt gemist. DOSKO blijft iets stérker en na ruim 20 minuten is het Anth. Jon ker die met één van zijn vele scho ten de mand doorboort (2-0). Nog geen 2 minuten later is het reeds 3-0 door J. C. Hendrikse, met welke stand de rust aanbreekt. Na de rust is DES meer in de aanval en na 20 minuten krijgen zij een strafworp welke Kees Klink benut (3-1). Twee minuten later lost Piet Zandijk een schot van de lijn af en het is 3-2. De strijd is nu nog geheel open. Tegen het einde wordt DOSKO weer sterker en als H. Jonker vrij onder de paal komt betekent dit 4-2, waarmee het einde van de wedstrijd kwam. Het zou spijtig zijn als de spor tieve DES-ploeg zou moeten degra deren. Er zijn in de 2e klasse veel ploegen die, vooral wat dames be treft, over spelers van mindere kwaliteit beschikken. HAAMSTEDE* Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli 1958. Geboren: 13. Dina Elizabeth, d. van K. J. Tuinman en J. N. Kloet: 19. Elizabeth Janny, d. van J. Quist en M. C. Boot. Gehuwd: 1. Jan van den Berge, 25 j. en Cornelia Geertje van der Meij, 24 j. Ingekomen: 4. I. W. van Waver en uit Rotterdam; 17. M. G. A. van der Velde uit Vlissingen; 23. H. R. van Leeuwen uit Rotterdam; 25. J. B. van Bruggen uit Middelburg. Vertrokken: 14. C. G. van der Meij naar Tholen. Werkstudenten te Burghsluis In het barakkenkamp te Burgh sluis zijn zaterdag een 40-tal werk studenten aangekomen, die zich verdienstelijk zullen maken met herverkavelingswerk. Dit werk zal hoofdzakelijk bestaan uit het schoonmaken van de beplantingen langs de nieuwe aangelegde wegen. Het is deze keer een wel zeer inter nationaal gezelschap, behalve en kele Hollanders bevinden zich on der hen: Italianen, Zweden, Ame rikanen, Fransen, West-Duitsers, Belgen, één Hongaar en een stu dent uit Israël. Ongetwijfeld ver dient dit lofwaardige werk ieders achting. Dit gezelschap is uitge zonden door de Stichting Interna tionale Kampen. HAAMSTEDE/BURGH Vrijdag a.s. jaarlijkse Auto-Ralley De jaarlijkse, door V.V.V. geor ganiseerde autoralley, bestaande uit een oriënteringsrit over het eiland, gevolgd door een rijvaar- digheidsproef op het vliegveld, zal ditmaal worden gehouden op vrij dagmiddag 8 augustus a.s. De lengte van de route bedraagt ditmaal circa 30 km. Deze ralley wordt alleen georganiseerd voor gasten te Burgh en Haamstede. Opgave kan geschieden op de ge meentehuizen te Burgh en Haam stede. Aanvang der ralley om half twee. De pensionhouders worden vriendelijk verzocht hun gasten, die in het bezit zijn van auto's, op dit bericht opmerkzaam te maken. NOORDGOUWE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over 1958. Geboren: II. Jacob Wietse, z. van H. W. Buinink en N. A. Baken; 16. Simon Marinus, z. van J. Snoep en J. A. Overbeeke. Vertrokken: 30. A. C. D. Snij ders-de Jonge en gezin naar Nieu- wenhagen (L.). RENESSE - Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli 1958. Geboren: Otto, z. van H. Schol ten en M. P. H. v. d. Zande; Jo hannes Pieter, z. van K. v. Sluis en L. Kramer; Christiaan Eliza, z. van J. v. d. Velde en M. v. d. Velde. Gehuwd: C. T. Hart, 27 j. en A. J. Christiaanse, 23 j. Vertrokken: J. A. Verwest en W. M. Verwest naar Middelburg; C. Priemis naar Serooskerke (W.). BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolknig over juli 1958. Gehuwd: J. Bron en j. Ringel - berg te Brouwershaven. Ingekomen: J. H. van Nieuwen- huizen uit Kruiningen; C. M. Pos- tema en gezin uit 's-Gravenhage; J. Bron uit Weststellingwerf. Vertrokken: W. C. Smalheer naar Eindhoven; B. Matthijsse naar Wa- geningen; C. J. Slager naar Zuid- Af rika; J. C. Jonker en gezin naar Duivendijke. KERKWERVE Loop der bevolking over de maand juli 1958. Ingekomen: Cornelis v. Leeuwen van Noordwijk. Vertrokken: Pieter Noordhuis en gezin naar Rotterdam. NIEUWERKERK Onze oud-dorpsgenoot de heer K. Flikweert, thans onderwijzer te Papendrecht, is dezer dagen ge slaagd voor de hoofdakte. Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over juli 1958. Geboren: 10. Adriana Jacoba, d. van J. Tanis en A. J. Kwaak; 15. Pieternella Jacomina, d. van J. Matthijsse en J. J. Wandel; 21. Eric Frank, z. van C. F. Mulders en M. E. Muller; 27. Maria Wilhelmina, d. van P. Flikweert en A. Overbeek. Overleden: 17. Ida Flikweert, 59 j., echtgenote van H. Flikweert. Ingekomen: L. J. van de Zande en gezin uit Utrecht; E. Dinge- manse uit Rotterdam. Vertrokken: Jannetje van Dijke naar Eikerzee. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli 1958. Geboren: 23. Albert Johan Wi- chert, z. van G. H. Duijvendak en J. Wigéri van Edema. Overleden: 6. Kornelis de Roo, 88 j., weduwnaar van Jacomina van Hekke; 11. Jacob L. van Dijke, 70 j., echtgenoot van Jakoba Heij- boer. Ingekomen: 14. Adriaan Verha gen van Rotterdam. Vertrokken: 14. Adriana M. Klompe naar Breda; 14. Pieternella Dekker naar Terneuzen; 14. Adri aan Cornelis Goudzwaard naar Bergen op Zoom. BRUINISSE Gemeentebegroting gereed In Bruinisse kwam de gemeente begroting 1959 gereed en werd ter bestudering aan de gemeente raadsleden aangeboden. Uit de aard der zaak zal deze begroting eerst door de nieuwe in september zitting nemende gemeenteraad worden behandeld, maar waar schijnlijk is Bruinisse wel de eer ste, of een der eerste gemeenten in de provincie waar dit lijvige stuk gereed kwam. Het weer op Schouwen-Duiveland De maand juli 1958 was voor oostelijk Duiveland wat de hoe veelheid neerslag betreft een „nor male" maand. Er werd namelijk op het Proefbedrijf Scheldemonden een hoeveelheid van 72 mm, regen gemeten, wat niet zo bijzonder veel afwijkt van het normale cijfér voor deze maand of 67 mm. De grootste hoeveelheid in een etmaal viel van 1 op 2 juli toen 17 mm. werd opge vangen. Er waren in deze maand 18 dagen waarvan de temperatuur hoger was dan 20 graden Celcius, twee daarvan waren boven de 25 graden. Hoe kom je er bij om nu al de krant aan de buren te gevenl Ik heb de helft nog niet gelezen. U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. ZIERIKZEE De spreuk op het Prommelgemaal Men gelieve de spreuk, die op het Prommelgemaal zal worden aangebracht en waarover wij enige tijd geleden berichtten, als volgt te lezen: „Een ander bouwde mij en door mij bouwt een ander De zin van mijn bestaan bepaalt mijn tegenstanderI" Officiële publicatie Opkomst eerste oefening Ten behoeve van de dienstplich tigen, die op 6 augustus 1958 voor le oefening onder de wapenen ko men, worden een aantal extra-trei nen ingelegd. Genoemde dienst plichtigen moeten van deze treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woon plaats vertrekken, dat zij op het betrokken station aansluiting héb ben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of be stemming geen gebruik kunnen maken van een der hierna genoem de extra-treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerst volgende reisgelegenheid na 06.59 uur. Extra-treinen: Leeuwarden-Vught: Leeuwarden v. 8.41 - Heerenveen v. 9.04 - Steenwijk v. 9.23 - Meppel v. 9.35 - Zwolle v. 10.15 - Amers foort v. 11.18 Utrecht v. 11.47 - Den Bosch v. 12.28 - Vught a. 12.33. Groningen-Bergen op Zoom: Gro ningen v. 8.43 - Assen v. 9.04 - Hoogeveen v. 9.25 - Meppel v. 9.40 - Zwolle v. 10.02 - Amersfoort v. 10.57 - Utrecht v. 11.28 - Den Bosch v. 12.05 Tilburg v. 12.23 - Gilze Rijen v. 12.32 - Breda v. 12.42 - Roosendaal v. 13.18. - Bergen op Zoom a. 13.30. Nijmegen-Bergen op Zoom: Nijmegen v. 9.54 - Den Bosch v. 10.39 - Tilburg v. 11.07 - Breda v. 11.26 - Roosendaal v. 11.47 - Bergen op Zoom a. 11.59. Am sterdam-Bergen op Zoom: Amster dam C.S. v. 8.49 - Amsterdam Slo- terdijk v. 8.58 - Haarlem v. 9.14 - Leiden v. 9.41 - Den Haag H.S. v. 9.57 - Roosendaal v. 11.17 - Bergen op Zoom -a. 11.28. Rotterdam-Ber gen op Zoom: Rotterdam C.S. v. 9.48 - Rotterdam Blaak v. 9.52 - Rotterdam Zuid v. 9.56 - Dord recht v. 10.08 - Roosendaal v. 10.35 - Bergen op Zoom a. 10.46. Rot terdam-Eindhoven: Rotterdam C.S. v. 9.21 - Rotterdam Blaak v. 9.26 - Rotterdam zuid v. 9.30 - Dordrecht v. 9.50 Lage Zwaluwen v. 10.02 - Breda v. 10.15 - Gilze Rijen v. 10.24 - Tilburg v. 10.34 Oisterwijk v. 10.42 - Boxtel v, 10.52 - Eindhoven a. 11.06. Rotterdam-Amersfoort: Rotterdam C.S. v. 9.34 - Rotterdam noord v. 9.43 - Utrecht v. 10.23 - Amersfoort a. 10.40. Den Haag- Ede: Den Haag S.S. v. 9.23 - Voor burg v. 9.28 - Gouda v. 9.46 - Utrecht v. 10.19 - Ede a. 10.44. Zwolle-Roermond: Zwolle v. 10.06 - Deventer v. 10.32 - Zutphen v. 10.48 - Arnhem v. 11.21 Nijmegen v. 11.43 - Blerick v. 12.34 - Venlo v. 12.38 - Roermond a. 12.59. Am sterdam-Eindhoven: Amsterdam C.S. v. 9.36 - Amsterdam M.P. v. 9.42 - Amsterdam Amstel v. 9.46 - Utrecht v. 10.18 Geldermalsen v. 10.38 - Den Bosch v. 11.02 - Vught v. 11.08 - Eindhoven a. 11.30. Tuin - Tip - Matto Grosso - Oogst - Bonken Voorspoed en Betrekkelijkheid Verschillende malen heeft Eiland man al het genoegen gehad enkele opmerkingen te mogen maken over zijn (herverkavélde) tuin. Hij wil dit nu nog eens doen op gevaar af vervelend te worden. Eilandman's tuin ligt naast de tuin van een me neer, die wel ongeveer het maxi male aan tuinmanskunst heeft be reikt. Te veronderstellen ware, dat in deze man aangeboren aanleg, liefde voor de prinsessebonen en een zich steeds herhalende oriën tatie in tuinlectuur hand in hand gaan. Men zal zich herinneren dat in het vroege voorjaar Eilandman's tuin gelijk een voetbalveld was. Het monotone groen van als maar graspollen, werd weliswaar onderbroken door ander groen (stekels en kamillen mogen in dit verband worden genoemd), maar deze afwisseling mag uiteraard verder geen naam hebben. In die beruchte tijd heeft de meneer van de buurmannelijke tuin een ken nis van Eilandman aangesproken, met de opmerking: „ik weet nog een mooie tip voor Eilandman zijn tuin". „Ik weet nog mooie slagwoordjes voor het hoofd ook n.l. Groen, Gras, Voetbalveld enz.". De tip heeft Eilandman destijds nooit bereikt, maar langs een heel lange omweg is hij er nu toch achter gekomen. Intussen is geluk kig de situatie drastisch gewij zigd, want de sceptici die Eiland man's tuin omringen hebben na tuurlijk nimmer kunnen denken dat uit de Matto Grosso, waaruit eerlang de tuin bestond, een zo rijke oogst aan erwten, wortelen, bonen, rebarber, uien enz. groeien kon. De aardappelen laat Eilandman opzettelijk nog even onvermeld, want dit is een historie apart. Wel wetend dat twee maal aardappe len telen op dezelfde grond verbo den is, heeft Eilandman destijds een „lapje" naast het aardappel veldje van vorig jaar gekozen, maar eerlijk gezegd waren de grenzen wat verflauwd. Behalve ambtelijke onaangenaamheden, die gelukkig uitgebleven zijn, was een verdere moeilijkheid dat de (helaas wat veel) bij het rooien achterge bleven late aardappelen tesamen opwiesen met de nieuw gepote vroege aardappelen. Toen dit on heil zichtbaar werd, stonden weer talrijke nabuurlijke tuinmannen gereed om hun verbijstering over dit natuurverschijnsel kenbaar te maken. Ai, ziet echter vrienden, welk een gunstige wending het aardappellot heeft genomen. Eilandman (als hij het zeggen mag) rooit bonken van enorme af metingen, die eenmaal gekookt kruimig en wel op de schaal ver schijnen. Ook op dit punt is aan vankelijk scepticisme dus overbo dig geweest. Voordat hij thans rooit evenwel, kijkt hij even met een late of vroege plant te doen te hebben. Dat moet onder de gege ven omstandigheden natuurlijk wel. Nu, de late blijven nog wat zitten en hoewel niet officieel ge poot, voorspellen ook zij een rijke oogst van aardappelijke voorspoed. Zo ziet men maar weer de betrek kelijkheid van voorspellingen cn dat heus niet alleen op het punt van het weer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3