Ifllnaigj] DE JUFFER VAN 'tHOOGE r In juli was vraag naar mosselen voor België groot Eerste mosselen kwamen uit Waddenzee In de maand juli 1958 was de vraag naar mosselen voor België bijzonder groot, vooral in de eerste weken was er steeds meer vraag dan aanbod. In tegenstelling met vorige jaren kwamen de meeste mosselen uit de Waddenzee, terwijl het toch altijd zo was dat het seizoen begon met export van Zeeuwse mosselen. Het over het algemeen koude weer werkte er toe mee, dat het trans port uit de Waddenzee zonder veel hinder kon geschieden. Het aantal mosselkwekers dat aan de levering deelneemt, wordt voortdurend groter en de kwaliteit der mosselen voortdurend beter. Ingezonden mededeling Hebt U plannen uw woning smaakvol en gezellig in te richten? Vraagt dan gratis advies i onze binnen' huisarchitect Woninginrichting Telefoon 2946 - Zierikzee Maar ook de berichten over zaad- val op percelen consumptiemosse len, waardoor levering onmogelijk wordt, nemen steeds toe. Zaadval schijnt dus in 1958 veel te zijn voorgekomen op de Wad denzee, ook wel op andere plaatsen dan op genoemde percelen. De ver wachting is dat ook in Zeeland zaadval zal voorkomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vikaris te Utrecht (wijkgemeente 10): kand. A. van Dorssen, Zeist. Beroepen te Ouderkerk aan de IJssel: J. van Dijk, Garderen: te Dalen (toez.): kand. H. L. v. d. Bilt, Amsterdam; te Wagenborgen: kan didaat P. Jansen, Bergen (N.H.) Aangenomen het beroep der Pro vinciale Kerkvergadering van Gel derland nar Barneveld: W. J. Gun ning, voorheen predikant te Sema- rang, woonachtig te Westervoort; naar Rotterdam-Pendrecht: T. D. v. Soest, Rijnsaterswoude. Bedankt voor Warffum (Gr.): J. Breeuwsma, Zevenbergen. Ger. Kerken Beroepen te Meeden en te Oos terend (Fr.): kand. H. Dijkslag, Epe; te Opperdoes: kand. S. van dei- Linde, Lemele; te Wijckel: kand. D. Kloppenburg, Barendrecht. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Garijp: E. J. Duur- sema, Vorden; voor Workum: A. Wiersinga, 's-Graveland; voor IJs- selmonde: A. Nagelkerke, Zweeloo. Bedankt voor Aalsmeer: dr. W. H. Vel erna, Eindhoven; voor Woer den: C. van der Weele, Leiden. Geref. Gemeenten Bedankt voor Zaandam: H. van Gilst, Dirksland; voor Kruiningen: P. van der Bijl, Rhenen. KERKNIEUWS „Elk volk draagt een deel schuld" Conferentie Anglicaanse bisschoppen LONDEN, 4-8. De Lambethcon- ferentie van aartsbisschoppen en bisschoppen der gemeenschap van Anglicaaanse kerken heeft maan dagavond in een interimverklaring over de vrede een beroep op de volkeren gedaan om „afstand te doen van die politiek van zelfbe lang die voorbijziet aan de belan gen van anderen". In het conferen- tieverslag van 26 augustus a.s. zal men een vollediger verklaring van de standpunten der conferentie neerleggen. „Tenzij oorlog en zijn oorzaken verbannen zullen kunnen worden, dreigen kernwapens met vernieti ging van hele volkeren, van onze materiële beschaving en het ver derf van de mensheid. Vertrouwen kan niet in één dag de plaats in nemen van wantrouwen of deelge nootschap in de plaats komen van •zelftucht. Er zullen nog lang strub belingen en nijd tussen de volkeren en de mensen zullen blijven be staan en daarvoor draagt elk volk een deel schuld. De mensen moeten geduld, nederigheid en edelmoedig heid betrachten en zich opofferin gen getroosten", aldus de verkla ring. De K.L.M. heeft toestemming ge kregen om van 5 augustus af weer geregeld naar de Iraakse hoofdstad Bagdad te vliegen. 15 Stormv. NOAD MEVO DOSKO WIK SVOWK Die Gouwe 14 DES 15 15 16 15 16 1 1 2 2 2 5 3 4 5 6 1 8 2 11 3 9 1 13 29 87-37 24 61-35 20 43-33 19 53-36 15 47-43 13 44-50 8 34-56 5 33-57 3 30-80 In de 3e klas A won Stormvogels II met 1-0 van Zwaluwen 11 waar door het de laatste plaats over kon doen aan Brouwershaven 11, dat thuis met 5-2 door Burgh 111 werd geklopt. Z.meeuwen 2 12 11 Burgh 3 Renesse Velocitas 2 Zwaluwen 2 Stormv. 2 Br. haven 2 12 10 12 8 12 2 12 3 11 2 11 1 0 1 22 0 2 20 1 3 17 1 87 1 8 1 9 49-17 70-23 44-15 9-35 17-42 9-51 13-39 In de 3e klas B nam WIK 2 door een 2-0 overwinning op Die Gou we 2 definitief bezit van de 3e plaats op de ranglijst. Van de re serves van deze nog jonge vereni ging is dit zeker een goede presta tie te noemen. Unitas 2 12 10 DSS 2 12 8 WIK 2 12 Die Gouwe 2 11 DES 2 10 NOAD 2 12 MEVO 2 11 Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh won van Zwaluwen en werd daarmede kampioen; in de 2 ontmoeting tegen Zeemeeuwen moest het echter de puntjes af- 't staan. Zwaluwen op de onderste plaats van de ranglijst; in tweetal wedstrijden tegen Stormvogels krijgt het de kans aan degradatie te ontkomen. Korfbalcompetitie bijna ten einde KORFBAL. In de le klas is in de afgelopen week de beslissing, zo wel voor de bezetting van de bo venste- als onderste plaats geval len. Na een aantrekkelijke en uit stekende gespeelde partij korfbal won Burgh met 8-6 van Zwaluwen waardoor Burgh de kampioensvlag in top kon steken. Voor Zwaluwen was deze uitslag minder prettig, daar het nu definitief de laatste plaats bezet. Dit betekent evenwel niet, zoals door de correspondent van Burgh-Haamstede in het ver slag van de wedstrijd Burgh-Zwa- luwen werd voorgesteld, dat Zwa luwen moet degraderen. De men sen uit Scharendijke krijgen in een tweetal wedstrijden tegen nr. twee van de ranglijst in de 2e klasse Stormvogels nog ruimschoots de gelegenheid zich 't le klasse-schap waardig te tonen. In de semi-plaat- selijke ontmoeting tegen Zeemeeu wen zag Burgh zich zaterdagavond met 3-2 geklopt. Verrassend was deze nederlaag geenszins daar Burgh op eigen terrein ook reeds de puntjes aan de Meeuwen moest afstaan terwijl het nu werd ge handicapt door het ontbreken van enige van haar beste spelers. Op de wedstrijd Unitas-Velocitas na, welke wegens de vakantie moest worden afgelast, is de competitie in de le klas beëindigd. Burgh 12 10 0 2 20 57-27 Zeemeeuwen 12 8 2 2 18 45-24 Unitas 11 5 2 4 12 36-37 Velocitas H 4 1 6 9 22-44 DSS 12 2 5 5 9 38-35 Burgh II 12 3 2 7 8 22-35 Zwaluwen 12 2 2 7 6 18-38 In de 2e klasse sloot DOSKO de competitie af met een 4-2 overwin ning op DES. De overige wedstrij den in deze klasse moesten worden uitgesteld. Brouwersh. 16 14 11 9 0 22 2 18 3 12 5 9 5 7 6 6 7 4 31- 6 37-16 15-15 18-26 21-22 12-30 9-29 In de junior afd. A werden in de afgelopen week de laatste wed strijden gespeeld. Renesse stelde door een 4-1 zege op Stormvogels zijn 2e plaats op de ranglijst veilig. Burgh B, dat in deze competitie lang geen gek figuur heeft gesla gen, stuurde de Dosko/Velo-com- binatie met een 4-2 nederlaag naar huis terug. De eindstand in de afd. A is: Burgh A 12 12 Renesse 12 Zmeeuwen A 12 Stormvogels 12 Burgh B 12 Dosko/Velo 12 Zmeeuwen B 12 0 0 0 4 2 4 2 5 2 5 1 9 1 11 24 135-5 16 50-36 14 25-32 12 23-30 12 19-30 5 22-48 1 4-97 Ook in de afd. B werd de com petitie beëindigd. NOAD en WIK deelden in de laatste wedstrijd de puntjes eerlijk. (1-1). De eindstand is hier Br.haven MEVO A NOAD WIK 0 12 2 8 4 3 5 1 22- 4 16- 9 7-21 3-14 In de afd. B werd DES in de af gelopen week kampioen door een klinkende 15-0 overwinning op DSS B. Unitas en SVOWK slaag den er geen van beide in de korf te doorboren zodat zij na afloop ieder een puntje rijker waren: De stand in de junioren afd. B is thans: DES 9 9 0 0 18 65- DSS A 9 7 0 2 14 46-14 SVOWK 10 3 2 5 8 16-40 MEVO B 9 2 2 5 6 12-26 Unitas 7 1 2 4 4 6-20 DSS B 8 1 0 7 2 6-47 De omgeving van de Amsterdamse Staalstraat was gistermorgen herschapen in een grote openluchtstudio. In de Staalstraat herleefde de bange oorlogstijd door de opnamen voor de film over het dag boek van Anne Frank. Enkele meters verder werkte men aan de opnamen voor „Operatie Amsterdam". Op de foto: de in een win terse straat veranderde Staalstraat. SPORT Burgh-Eindhovencombinatic 5-7 Burgh ontmoette maandagavond een twaalftal, samengesteld uit badgasten uit Eindhoven. De spe lers waren agkomstig uit PSV, Sportlust en Odillo. De toeschou wers hebben genoten van een zeer sportieve wedstrijd, waarin het spel der gasten, behalve enkele Uit zonderingen op hoog peil stond. Opmerkelijk is de balcontrole dor gasten, en ook viel het profiteren op van de zwakke plaatsen van hun tegenstanders; na een kwartier spelen hadden ze die allen door en wisten hier een dankbaar gebruik van te maken. Scheidsrechter was de heer P. v. d. Weijde, een oud le klas scheidsrechter der KNKB. Burgh, dat met 5 spelers uit het 2e twaalftal uitkwam, nam al spoedig de leiding door Corrie v. Nieuwenhuize, 1-0, doch mevrouw de Rooy scoorde de gelijkmaker 1-1. De gasten namen een voor sprong met 4-1, door doelpunten van H. Schalks, Vermeurs en Hil ly Zomer, met welke stand ook de rust aanbrak. Na de rust zat Burgh direct fel op de bal, doch een doelpunt viel aan de andere kant door H. Blok- sma. 5-1. Corrie v. Nieuwenhuize en A. v. d. Zande brachten de ach terstand terug tot 3-5, waarna Ve nus er 3-6 van maakte. A, v. d. Weel verkleinde de achterstand tot 4-6, doch opnieuw doelpuntten de gasten, nu door v. Wijgerden, 4-7. Kort voor het einde maakte N. v.d. Zande met een fraai doelpunt de eindstand op 5-7. De gasten had den hiermede een verdiende over winning behaald, en de Burgh- spelers konden deze avond nog heel wat van hun tegenstanders leren. HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren y ZIERIKZEE TELEFOON 32 Vleeskeuringsdienst op Scliouwen-Duiveland Op woensdag 27 augustus a..s zal alhier een algemene vergadering worden gehouden van de vlees keuringsdienst op Schouwen-Dui- veland. Uit de overgelegde stukken blijkt dat de rekening 1957 een nadelig saldo vertoont van f 5.630,39, dat evenwel kan worden gedekt door gedeeltelijke aanwending van over schotten batige saldi van vorige jaren. De begroting voor het dienst jaar 1959 vertoont in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 40.837,88. KERKNIEUWS Calvjjnherdcnking in 1959 's-GRAVENHAGE, 5-8. Op 10 juli 1959 zal het 450 jaar geleden zijn, dat de kerkhervormer Johan nes Calvijn werd geboren. Daarom heeft de kerkeraad van de Gere formeerde kerk van Delden aan de classis Almelo voorgesteld ter ge legenheid van dit feit een kerke- dag te houden. De classis heeft een commissie benoemd om haar ter zake nader van advies te dienen. Scheepvaartberichten Friesland, 5 te Rotterdam. Lemsterkerk, 3 van Aden naar Bremen. Limburg, 4 van Jacksonville naar Houston. Samarinda, 6 te Tanga. Soestdijk, 5 te Rotterdam. Wonogiri, 4 van Comori naar Ka rachi. Grote inbraak k juwe lierszaak te Anlerclam grote den, rin- 57 in het Vanmor- dat de AMSTERDAM, 4-8. hoeveelheid gouden si< gen, horloges, sigarettei ïkers enz. is het afgelopen weekt de gesto len uit de juwelierszaalfDe Goud beurs" aan het Damra centrum van Amsterdai gen ontdekte een empl buitendeur geforceerd s en alar meerde direct de politieJloe groot de waarde van het geziene be draagt, kon vanmorgen nog niet worden opgegeven, maai vast staat wel, dat de dieven eet (linke slag hebben geslagen. Boven de winkel zijjeen aantal kantoren gevestigd, er is een gemeenschappelijke iiuang. Ver moedelijk hebben de (fcven kans gezien zich daar te lat© insluiten en zich ergens verhorten gehou den in de kelder of elder, tot ieder een het pand verlaten lad. In de gelijkvloers gelegen ga&g hebben zij een gat geboord in de wand, waarachter de winkel ligt en zijn zo in de zaak gekomen. Alleen gouden sieraden zijn ontvreemd, het zilver heeft men laten liggen. Ingezonden stukken Mijnheer de Redacteur. Als 't kan een raltey In de Nieuwsbode van vrijdag 1 aug. lazen wij een kritisch stukje met betrekking tot de aktie „Vrije veren". Laten wij dan allereerst vaststellen, dat het aktie-comité, speciaal voor ons eiland, streeft naar betere en vrije verbindingen. Schrijver van bovengenoemd stuk beweert, dat onze eilandbewoners jarenlang de slechte en dure ver binding zonder veel mopperen heb ben geaccepteerd en dan leggen wij in de eerste plaats het accent op het veer Zijpe-Anna Jacoba. Heeft deze schrijver het wel eens daad werkelijk ondervonden, dat een file van een paar honderd auto's stond te wachten om overgezet te worden? Heeft hij dan ook gehoord de legio verwensingen aan het adres van genoemde veerverbin- ding Begrijpelijk, want twee, drie zelfs vier uren wachten is voor iedere automobilist, die gewend is zich snel te verplaatsen, ondraag lijk. Het getal ontevredenen er zelfs verbitterden over deze situ atie is zeer groot. Wat een schade en.tijdverlies En wie<kan het aan. tal zakenlieden, toeristen of ande re geïnteresseerden schatten, die ons eiland mijden vanwege de abominale verbindingen Het doel van het aktie-comité is de gedupeerden en ontevredenen tot één bewuste groep samen te bundelen en dan ééndrachtig ieder geoorloofd middel aan te wenden en iedere gelegenheid aan te grij pen, om het uiteindelijk doel te be reiken: „perfecte vrije veren". Wij moeten èn de massa èn de autoriteiten zonder rustpoos trach ten te overtuigen van de realise ring van onze rechtvaardige eis. Eén van die middelen is de pro- test-autoralley. Dat geeft opval lend contact met de massa van het dichtbevolkte Holland en tegelij kertijd met de betrokken autori teiten. Wij weten heel goed, dat deze stunt niet origineel is, maar het is een beproefd middel, dat in het verleden succes heeft geboekt, ook al noemt schrijver de laatste ralley ten onrechte een „échec". Wij hopen dan ook vurig, dat iedere rechtgeaarde eilandbewoner zijn steun en sympathie zal geven aan onze aktie, opdat in de mees te toekomst ons ideaal zal worden verwezenlijkt ten zegen van ons mooie eiland. Het aktie-comité „Vrije veren, ook voor Schouwen-Duiveland" WAT 1161 PE BILT Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen; matige tot krach tige wind tussen zuidwest en west; dezelfde temperatuur als vandaag of iets lagere. 6 aug. Zon op 5.08, onder 20.23. Maan op 22.48, onder 12.31. 7 aug. Zon op 5.10, onder 20.21. Maan op 23.17, onder 13.33. Laatste kwartier: 7 aug. te 18.49. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 aug. 7 aug. 7.06 v.m. 7.42 v.m. 19.16 n.m. 19.53 n.m. BROUWERSHAVEN 6 aug. 6.45 v.m. 19.05 n.m. 7 aug. 7.25 v.m. 19.44 n.m. Doodtij: 10 en 23 aug. Springtij: 17 en 31 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-8. De afgelopen 24 uur bleef de luchtdruk nabij de Azoren hoog, terwijl in de omge ving van Hongarije een nieuw hogedrukgebied ontstond. Ten noorden van deze maxima staat in de hogere luchtlagen een krachtige westelijke luchtstroming. Hierin bevond zich een actieve de pressie, die vanmorgen juist ten noorden van Schotland aankwam. Ze ging vergezeld van een storm- veld, dat fechter van beperkte om vang was. Aan de zuidzijde van de storing stroomt ook vandaag voch tige lucht naar onze omgeving. Morgen zal met westelijke winden geleidelijk wat drogere lucht wor den aangevoerd, waarin enkele opklaringen kunnen voorkomen. Het blijft echter koel weer. LAATSTE NIEUWS Volgende week een Amerikaanse satelliet om de maan? WASHINGTON, 5-8. Het hoofd van de afdeling voor raketten van de maan van het Amcrilcaanco ministerie van defensie, dr. John son, heeft dinsdag te Washington tot een verslaggever gezegd, dat volgende week misschien de eerste poging zal worden gedaan een sa telliet om de maan te doen wente len. i Het ministerie hoopt deze week het tijdstip van de lancering vast te stellen en dit zal niet meer dan ongeveer vijf dagen voor de proef geschieden, zo zei Johnson. h Zaterdagavond is de heer H. Janssen, een 26-jarige leraar uit Oss, in zee voor de kust van Bour nemouth, zuid-Engeland, verdron ken. Van het strand af kon men zien dat hij in moeilijkheden ver keerde en plotseling verdween. Leden van de reddingsbrigade vonden het stoffelijke overschot later op korte afstand van de bou levard in ondiep water. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Tonnie nam zijn rijbewijs en pas uit zijn portefeuille en overhandig de die aan de inspekteur, die de documenten bekeek en de foto's vergeleek met het origineel. Tonnie vervolgde intussen: „Zoals ik al zei, mijn vriend Busselaar schreef me, dat er wél een boot ter mijner be schikking zou zijn". De inspekteur gaf de papieren terug en trommelde op zijn bureau. „Onder bepaalde omstandigheden en onder bepaalde voorwaarden: ja. U krijgt iemand mee. Dat is niet alleen noodzakelijk uit het oogpunt van dienstvoorschriften, doch ook vanwege het feit,.dat u het water hier niet kent. Zelfs al zoudt u een expert zijn in het varen, dan zoudt u binnen eea half uur vast zitten tijdens eb. Het wemelt hier name lijk van ondiepten en bij laag wa ter komen er vele van droog. U begrijpt, dat het vervelende konse- kwenties met zich mee zou bren gen, zowel voor u als voor ons, als u omhoog kvam te zitten. Daar staat tegenover, dat wij op onze beurt natuurlek graag willen mee werken om de heren in hun kraag te pakken. Ik ben het met collega Busselaar eens dat we de lieden op heterdaad moeien betrappen. Ook daarom gaat er een mannetje mee. Temeer ook, ondat de kust voor Wilschotcn ressorteert onder ons controlegebied". Tonnie knikte) „Daartegen heb ik natuurlijk geen takel bezwaar". „Bent u nog \tat naders le we ten gekomen?" „Ja. Vannacht ben ik weer op mijn post geweest. Om precies half twee voer een motorboot uit de particuliere haven van 't Hooge. Omstreeks drie uur kwam die boot weer terug. Ik ben zwemmende in de nabijheid van de boot geweest en ik heb gezien, dat men enkele pakjes van boord haalde en aan land bracht. Bovendien antwoordde iemand ,op de vraag of alles goed gegaan was: „Niets bijzonders. We waren in twee minuten klaar. Hier zijn de spullen: zeven dozen in to taal. We moeten er vandaag nog wat van doorsturen". En daarop werd geantwoord: „Daar zorgt Ineke wel voor". Voor zover ik heb kunnen constateren, waren er vier man bij betrokken". „Die Ineke, is dat de dochter van die Rosmalen", informeerde de in spekteur, die belangstellend had zitten luisteren. „Ja. Naar mijn mening transpor teert zij die rommel naar Amster dam. Met een blauwe sportwagen". De inspekteur-knikte. „Ja, dat is me al bekend". Hij keek op een blad papier: „Van mijn collega Busselaar weet ik, dat een blauwe sportwagen, een Opel Rekord met aan het stuur een jongedame, die beantwoordt aan het signalement, dat u gegeven hebt, omstreeks half één vanmiddag in Amsterdam arri veerde. De wagen is toen naar een woning op de Zeedijk gereden en men heeft gezien, dat de vrouw een tas bij zich had. Na een kwartier kwam ze terug. Ze heeft daarna enkele café's in de binnenstad be zocht en is om half drie weer de stad uit gereden in de richting van de Afsluitdijk. Dit is het laatste, wat ik een kwartier geleden heb doorgekregen. Er staan posten langs de route, die haar doormel den, zodra ze is gepasseerd. U ziet, wij hebben ook onze maatregelen genomen". Tonnie was verrast. „Ik maak u mijn kompliment. Als ik het dus goed begrepen heb, werkt u nauw samen met Amsterdam". Glimlachend knikte in inspek teur. „In zulke gevallen werkt de politie in het hele land altijd nauw samen. Wij hebben trouwens reeds enige maanden met vermoeden, dat in het noorden van het land dat spul ons land werd binnengesmok keld. Het is ons ook bekend - en met ons bedoel ik natuurlijk even eens de politie in de hoofdstad - dat op gezette tijden het vervoer per auto naar Amsterdam plaats vindt. Inspekteur Busselaar kende u en wist dat u met vakantie ging naar het noorden des lands. Apro pos, hoe kent u hem?" Wij zijn vroeger op dezelfde scho len geweest. Tot het tijdstip, dat ik voor architect ging studeren en hij bij de politie kwam. Overigens heb ben we elkaar later nog dikwijls ontmoet". „Dank zij zijn bijzondere presta ties hij is een expert in smokkel- affaieres - is hij zo snel in rang op geklommen. Maar, om op m'n ver terug te komen: Hij vroeg u eens bijzonder uit te kijken, nietwaar?" Tonnie knikte. „Inderdaad. Ik beschouwde het aanvankelijk als een bijkomstig - amusement, een tijdverdrijf, nooit vermoedende, dat ik als het ware met mijn neus in de boter zou vallen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2