DE ZIERIKZEESCHE COURANT Leider E.0.K.L op Cyprus kondigt onmiddellijk ingaand bestand af GRENZEN TUSSEN JORDANIË EN SYRIË WERPEN GESLOTEN Zware overstromingen in Nepal AMERIKAANSE VERTEGENWOORDIGER NEEMT CONTACT OP MET NASSER Oplossing van het landbouwraagstuk schijnt uiterst moeilijk te zijn DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 No. 18406 114e jaargang ZIERIKMSdEMMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, fertoevk 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt ne< dag. dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertenl ïprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- p« stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lekenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Zonder gunstig gevolg volgt tegenactie op 10 augustus NICOSIA, 4-8. Dighenls, de lei der van de E.O.K.A., de verzetsor ganisatie der Griekse Cyprioten, heeft in pamfletten, die maandag avond in de Cyprische hoofdstad Nicosia zfón verspreid, een onmid dellijk ingaand bestand afgekon digd „in alle operaties tegen de Britten en Turken". Dighenis stelde de volgende voor waarde: „indien de uitdagingen der Britten en Turken, ook na het door ons afgekondigde bestand, aanhou den, behoid ik mij na tien augustus aanstaand het recht voor een on middelste tegenactie te gelasten". Deze oestandsaankondiging komt na eer golf van gewelddaden, die zich -n de laatste tijd in Cyprus heeft voorgedaan. Alleen reeds in juli vielen er 97 doden, hetgeen mier is dan in welke maand ook van de veertig maanden, die de wanordelijkheden op Cyprus thans hebben geduurd. Britten en Amerikanen mogen niet boven Israël met militaire vluchten AMMAN, 4-8. De Jordanse re gering heeft Syrië er maandag van beschuldigd, dat het de grens met Jordanië heeft gesloten. De rege ring van Jordanië verklaarde later dat z\j, by wijze van vergeldings maatregel, Syriërs heeft verboden Jordanië binnen te komen. Jorda nië heeft na de opstand in Irak de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R. verbroken. Zoals bekend hebben de Britten hun militaire vluchten van Cyprus naar Jordanië voorlopig gestaakt. Circa 48 uur geleden is het laatste toestel in Jordanië geland. KATHMANDOE, 4-8. Ongeveer 200 dorpen met 100.000 inwoners in Nepal staan in het water door dat de rivieren Kosi en Kamla bui ten hun oevers zijn getreden, aldus is maandag uit Kathmandoe ge meld. Een groot aantal mensen zou om het leven zijn gekomen. De juiste omvang van de ramp is nog moei lijk te overzien, daar de verbindin gen ernstig zijn gestoord. Zweden staat fruitinvoer toe •s-GRAVENHAGE, 4-8. In Zwe- den is bekend gemaakt, dat appelen mogen worden ingevoerd tot 15 augustus en peren tot 31 augustus. Wanneer de invoer van appelen en peren in de herfst weer zal wor den toegestaan is nog niet bekend. Over het algemeen is dit tijdstip afhankelijk van de eigen Zweedse fruitoogst. Vooral voor peren in het najaar en de winter is de Zweedse markt de laatste jaren voor ons land belangrijk. Repatriërenden uit Indonesië verwacht ROTTERDAM, 4-8. Met bijna 500 repatrierenden uit Indonesië en ongeveer 50 Nederlandse passa giers uit Australië wordt het Itali aanse m.s. „Castel Felice" woens dagmorgen aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd te Rot terdam verwacht. De ontscheping der passagiers zal dan om II uur een aanvang nemen. Studenten terug van Amerikaanse reis ROTTERDAM, 4-8. Vanmorgen keerden met de „Grote Beer" 315 Europese studenten uit Amerkia terug. Onder hen waren 31 Neder landers; de overigen waren Denen, Duitsers, Italianen, Luxemburgers, Noren en Oostenrijkers. Zij hadden een jaar lang Amerikaanse gast vrijheid genoten op uitnodiging van de American Field Service uitwis- selingsdienst. In augustus 1957 waren zij met de „Johan van Oldenbamevelt" vertrokken en in New York, waar zij op 13 augustus arriveerden, werd iedereen uitbesteed In een of ander gezin. JERUZALEM, 4-8. Israël heeft Groot-Brittannië en de V.S. doen weten dat de vluchten met troepen en voorraden naar Jordanië via het Israëlische luchtruim onmiddellijk stopgezet moet worden, zo is van gezaghebbende zijde in Jeruzalem vernomen. Men voêgde hieraan toe dat beide landen Israël zondag verlof hadden gevraagd de vluchten voort te zet ten. Israël had echter toestemming hiervoor geweigerd en geëist dat de vluchten worden stopgezet. Nagedachtenis van Koningin Emma geëerd Met een eenvoudige kransleg- ging in de Nieuwe kerk te Delft is zaterdag de nagedachtenis geëerd van koningin Emma. Het was za terdag honderd jaar geleden, dat zij werd geboren. Het initiatief werd genomen door de heren C. M. Hage uit Delft en G. A. den Held uit Rotterdam. Bij de plechtigheid waren o.a. aanwezig de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, baron G. C. van Hardenbroek, kamer heer van de koningin in buiten gewone dienst. Aan de krans waren twee linten gehecht, een in de kleuren van het vorstendom Waldeck Pyrmont, zwart-rood-geel, met de woorden: „Aan koningin Emma" en een in de Nederlandse kleuren rood-wit- blauw met de woorden „Van het Nederlandse volk". Door hitte bevangen GRONINGEN, 4-8. De 54-jarige mevrouw E. A. Barlagen-Waalkens uit 't Waar bij Nieuwolda is zater dag bij een hevige hittegolf in Italië om het leven gekomen. Zij was met haar echtgenoot en een bevriende gezinsverzorgster op vakantie. Zij werd door de hitte bevangen en kreeg een hartaanval, waaraan zij later in het ziekenhuis te Bolzano is overleden. Werkloosheid in juli steeg 's-GRAVENHAGE, 4-8. De gere- gistreerde arbeidsreserve is tussen eind juni en eind juli van dit jaar met bijna 4.000 mannen gestegen. Volgens een opgave van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bedroeg deze re serve eind juli 77.302 mannen tegen 73.579 eind juni. Voorts waren er eind juli 6.052 werkloze vrouwen geregistreerd tegen 4.820 eind juni. Het aantal openstaande aanvragen steeg in dezelfde periode voor man nen van 25.633 tot 28.014 en voor vrouwen van 25.151 tot 25.406. Menselijk skelet uit de oertijd GROSSETO, 4-S. De Zwit- serse paleontoloog professor Huerzeler die in een Itali aanse kolenmijn 'n geraam te van een Oreopithecus, een op de mens gelijkend wezen heeft gevonden, heeft zon dag te Grossetto in Italië ge zegd, dat dit skelet, dat meer dan tien miljoen jaar oud is, een ingrijpende wijziging zal brengen in de theorieën over de oorsprong van de mens. Prof. Huerzeler zei, dat deze vondst zijn stelling bewijst, dat er minstens tien miljoen jaar geleden naast de mens apen op mensen lijkende wezens op aarde leefden. Tot nu toe was de heersende op vatting, dat de splitsing tus sen mens en aap zich niet langer dan een miljoen jaar geleden heeft voltrokken. Het vrijdag in een kolen mijn bij Grosseto gevonden geraamte is zonder twijfel van een wezen, dat behoort tot een tak van de mensheid, aldus prof. Huerzeler. De geleerde had het fossiel nog maar oppervlakkig bij een mijnlamp kunnen bestude ren. Hij zei te hopen het uit het myoceen daterende blok steenkool, waarin het skelet zich bevindt, naar het na- tuur-historisch museum te Bazel te kunnen overbren gen om er gipsafdrukken van te maken. Daarna zou het in een Italiaans museum een plaats moeten vinden. Het is nog niet mogelijk, vast te stellen, of de oreo pithecus rechtop heeft gelo pen, aldus prof. Huerzeler, die zei de indruk te hebben, dat dit min of meer het ge val is geweest. De ontwikkeling in Libanon Nieuwe president wil terugtrekking troepen BEIROET, 5-8. Robert Murphy, president Eisenhowers speciale af gezant naar het Midden-Oosten, gaat vandaag (dinsdag) naar Cairo voor besprekingen met president Nasser. Bij dit eerste persoonlijke con tact tussen de president van de Ver. Arabische republiek en een vertegenwoordiger van de V.S. zal Nasser, naar men verwacht, aan dringen op de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Liba non. Murphy zal alvorens in het vlieg tuig naar Cairo te stappen, een ge sprek hebben met de Libanese mi nister van buitenlandse zaken Ma- lik en met de vorige week gekozen president, generaal Sjehab. Laatst genoemde verklaarde maandag avond in zijn eerste radiorede, dat Snelle straf Een inwoner van de Sicili- aanse stad Messina heeft een hond een zo harde schop gegeven, dat het dier met een boog over een binnen - plaatsvloog en tegen een muur smakte. Juist op die plaats echter stond het ge weer van de verbolgen in woner van Messina. Door de schok ging het geweer af en de man kreeg een schot wond aan zijn been. De Alpinisten Br andier (links) en Raditschnik (rechts), gefotografeerd bij het bed van hun kameraad Noichl die tijdens de beklimming van de noordzijde van de „Eiger" in Berner Oberland (Zwitserland) tijdens een lawine gewond werd. De drie Alpinisten moesten hun pogingen, de top van de „Eiger" te bereiken staken. De terugweg was een groter op gave nog dan het stijgen, daar Noichl zijn linkerhand niet meer kon gebruiken en door zijn vrienden geassisteerd moest worden. de terugtrekking der vreemde troe pen een der „nationale doelstel ling" is. Aandringend op herstel van de nationale eenheid zei Sje hab, dat de vrede en de eer van Libanon kunnen worden verzekerd op basis van „oprechtheid" in zijn betrekkingen tot andere Arabische landen en „eerbied en vriendschap" in de verhouding tot de overige staten. Waarnemers te Beiroet zijn van oordeel dat deze uitlatingen van de nieuwe president zowel de Ara- bische-nationalistische als de christelijke groepen genoegen zul len doen. Amerikaanse deserteur komt er genadig af VERDUN, 4-8. De Amerikaanse deserteur Wayne Powers, die vrij dag j.l. door een te Verdun, in Frankrijk, zetelende Amerikaanse krijgsraad tot tien jaar gevangenis straf was veroordeeld, zag zijn straf maandag verminderd tot zes maanden dwangarbeid. Powers deserteerde op het eind van de tweede wereldoorlog, uit vrees voor straf, nadat hem zijn vrachtauto ivas ontstolen. Hij vond onderdak bij een aardig Frans meisje, Yvette Beleuse, die in het dorp Mont d'Origny, in noord- Frankrijk woonde en die Powers bij een eerdere gelegenheid had leren kennen. Yvette Beleuse had vrijdag j.l., vergezeld door de vijf kinderen, die zij Powers heeft ge schonken, de zitting van de krijgs raad bijgewoond. Er waren bij president Eisenho wer vele verzoekschriften uit bin nen- en buitenland, om Powers' straf te verminderen, binnengeko men. Bloemen zijn er langs elke weg te vinden, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten. KORTE BERICHTEN DROUWENERMOND. De2M>-ja- rige Jacob J. Hilgenga te Drouwe- nermond (bij Stadskanaal) is ln een wijk (een zeer brede sloot) geraakt en verdronken. •s-GRAVENHAGE. Het 9-jarig jongetje H. van de Wurf is ver dronken in het water langs de groente- en fruitmarkt in den Haag. Het jongetje logeerde bij zijn oom aan de Marktweg. Zijn ouders verbleven in Leersum. Het gezin was met verlof uit Aruba. UTRECHT. De Ned. Spoorwegen hebben in de nacht van zondag op maandag, volkomen volgens plan, een gigantisch transport veilig over de rails van de Duitse grens af naar Velsen gebracht. Hetbetrof hier een transformator van 140 ton, bestemd voor het provinciaal elek triciteitsbedrijf van Noord-Hol land. De vorige week zondag ver trok een reusachtige geelgekleurde spoorwegwagon uit Milaan met be stemming Velsen. -'urn m Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag me degedeeld, dat de troepen die de afgelopen dagen in Libanon aan land zijn gezet, deel uitmaken van de strijdmacht die van meet af aan voor Libanon was bestemd. Na een ontploffing van een mu nitiedepot bij Rio de Janeiro op vrijdag j.l., welke gelukkig geen slachtoffers eiste, heeft de Brazi liaanse politie nog steeds de zorg over een 350-tal kinderen die in paniek van hun ouders gescheiden werden en nog niet terecht ge bracht konden worden. DE LES VAN STRESA Autariksch beleid kan geen oplossing geven 's-GRAVENHAGE, 4-8. In het orgaan van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, „De Neder landse Industrie", wordt opgemerkt dat met de in het begin van juli te Stresa gehouden landbouwconfe- rentie een begin is gemaakt met de regeling van een van de moei lijkste problemen, waarvoor men door het E.E.G.-verdrag is gesteld. Reeds de in het verdrag voor het gemeenschappelijke landbouwbe leid gegeven doelstellingen laten duidelijk zien, dat het niet gemak kelijk zal zijn deze tegelijkertijd te verwezenlijken. De produktiviteit in de landbouw moet worden ver hoogd om aldus aan de landbouw- Amsterdam zag triest brok bezettingshistorie herleven AMSTERDAM, 4-8. De Staal- straat te Amsterdam had vanoch tend weer d'e aanblik van een dag uit de winter 1944-'45 Door de be sneeuwde straten van dit oude stadsdeel met op d€ achtergrond het oude bruggetje van de Groen burgwal liepen joodie gevangenen, omringd door Grueie Polizei met machinepistolen en geweren in de aanslag. Het hele Irieste decorum van prikkeldraadversperringen, ha veloos geklede mainen, vrouwen en kinderen, met tun schamele in dekens gewikkelde bezittingen was natuurgetrouw nagebootst. Enkele meters verder liepen de filmtech nici van 20 th Cer.tury Fox bedrij vig heen en weei. De opnamen van deze razzia vormen het slot van de werkzaamheden van de verfilming van „'iet dagboek van Anne Frank" in Amsterdam. ZAANDAM. Het Ned. schip „Elsa" van de NV. rederij „Ponto" te Zaandam hieft zondagochtend de achtkoppige bemanning gered van het Finse motorschip „Reiyo" (200 ton). De „leiyo" kwam tussen Gotland (Zwedm) en Aaland) Fin land) in nood te verkeren tijdens een storm. Kamp N.C.S.V. te Haamstede Kamperende meisjesstudenten bedaeliten interessant spel Zal het voor de studentes de laatste keer z(jn? Op het terrein Pimmelaar kam peren momenteel 62 meisjesstu denten, verspreid over alle univer siteiten van ons land, samengebun deld in de N.C.S.V. Dit kamp, dat reeds een tiental jaren regelmatig ons eiland bezoekt, heeft zaterdag een wel zeer origineel spelletje be dacht om haar leden bezig te hou den. Het mooiste is dat bijna nie mand in de gemeente iets van dit spel heeft bemerkt, behoudens en kele ingewijden. Het doel was om leden, die zich vermomd hadden, op het dorp dooi de andere leden le doen vinden. Zo kon men zaterdagmiddag een sla gersknecht zien fietsen, die men hier nooit gezien had; cr liep een heer te wandelen in het 48-jarige trouwpak van de heer Bertus Vis ser; bij garage Dijkman verleenden twee in overal gestoken dames de hoogste service die men een auto mobilist maar kan verlenen; een heel oud vrouwtje was druk aan het stoepenschuren, enz. Reeds na een uur waren allen geïdentifi ceerd. Het heeft wel veel moeite gekost (sommigen hadden ergens „binnendienst"), doch succes heb ben de dames met dit spel onge twijfeld gehad. Laatste kamp? De kampcommandante, mej. Els Korteweg uit Oosterhout, vertelde ons dat dit wellicht het laatste kamp op Schouwen zal zijn dat de N.C.S.V. organiseert, omdat het volgend jaar de eigenaar van dit kampeerterrein hoogstwaarschijn lijk de kampprijzen met 150 pro cent zal verhogen. Het zou toch wel diep te betreuren zijn dat een der gelijk „oud" (en zeer gewaardeerd) kamp op deze manier ons eiland moet verlaten. Mej. Korteweg, die hier al tien jaar komt, klaagde verder over de brutaliteit van vele personen, die gewoon" het kampterrein als open bare weg beschouwen. Daar dit pas sedert de laatste twee jaren ge beurt, ziet ook zij hierin een grote toename van het vreemdelingen verkeer in de Westhoek. Vroeger zag men bij Pimmelaar bijna nooit iemand. bevolking een redelijk bestaan te verzekeren, maar daarnaast dient de voorziening te worden beveiligd en moet voor redelijke prijzen aan de verbruikers worden geleverd, aldus het Verbond. Van landbouwzijde wordt vooral in onze partnerlanden te eenzijdig de nadruk gelegd op de noodzaak om een redelijk bestaan aan de landbouw te verzekeren. Tegen over een verhoging van de levens standaard door een verlaging van het aantal werken in de landbouw staat men zeer aarzelend, terwijl het handhaven van het gezinsbe drijf sterk op de voorgrond wordt gesteld. Men meent, dat een verbe tering van de situatie in de land bouw dient te worden bereikt, door in de behoefte aan agrarische pro- dukten in de eerste-plaats te voor zien door de eigen produktie bin nen de zes landen, terwijl aan de import slechts een aanvullende rol wordt toebedacht. Het komt het Verbond voor, dat - hoezeer men overtuigd is van de belangrijke rol van de landbouw en er een open oog voor heeft, dat ook de werkers in de landbouw zich een redelijk bestaan moeten kun nen verwerven - men niet mag vergeten, dat een autarkische po litiek wel tijdelijk fouten kan ver hullen, maar nooit de grondslag kan zijn voor een gezond land bouwbeleid. Nu het nieuwe regime in Irak door de meeste der westelijke mo gendheden is erkend, verwacht men in internationale oliekringen te Londen, dat het volgende „gé- baar" van de nieuwe heersers in Bagdad een herziening zal zijn van de overeenkomsten, die met de westelijke oliemaatschappijen wer den gesloten, hetgeen gevolgd zou kunnen worden door een nationa lisatie zonder meer van de Iraakse olie. Te Nijmegen heeft zich gisteren een geval van gasvergiftiging voor gedaan, waarbij de 43-jarige heer A. van D. het leven verloor. De man, die alleen thuis was, heeft blijkbaar de bedoeling gehad thee te zetten. Terwijl het gas brandde, is de plastic slang van het kraantje los geraakt. De man werd enige tijd later door zijn huisgenoten dood in de keuken gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1