HMWDCIQi ELEKTRISCHE VISSEN opruimingskoopjes POLDERMANS R. P. HOGERHEIJDE Vacantie-dagreizen Garage G. R. VAN OEVEREN Vakbekwame Monteur gevraagd Saint - Boursac „De Koepel" TEN KATE J.C. v.d.Ooel Handels- en familiedrukwerk Adverteert in dit blad KON. „ZEELANDIA" N.V. KON OOK IN 1957 PRODUKTIE UITBREIDEN Mil Nog slechts twee dagen ZIERIKZEE - TELEF. 2669 - HAVENPLEIN 4 afdeling wijn Gratis een platte grond bij aan koop van een fles witte of rode, a f 2.95 per fles Bij aankoop van 11 stuks de 12e gratis Saint - Boürsac, een heerlijke volle Bourgondië wijn, met een krachtige volle smaak SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0,13 per mm. Brieven onder letter of no. f 1,20. Te koop gevraagd: I.g.s.z. kinderstoel. Br. onder letter D, boekh. J. Volkeri, Zierikzee Diversen: Wij leveren u snel en billijk: markiezen, zonneschermen, Luxaflex jalouzieën. Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Brui- nisse. Schildert nu buiten. Ook hier voor leveren wij U de beste verf, plamuur, schrabbers, kwasten, enz. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Bezoekt op uw vacanlietocht ook ons cafetaria op het dorp Warme maaltijden, patates frites, worst en croquetten, verschillen de smaken ijs, milkshakes, koffie, limonades, versnaperingen en rookartikelen. Gezellig zitje. Beleefd aanbevelend, M. VAN OEVEREN, Dorpsstraat 31, Scharendijke Telefoon 01117-243 voor later USv Hebt U nog geen fototoestel P Dan is het NU het ogen blik er een aan te schaffen Voor zo weinig geld hebt U tegenwoordig al een goed, veelzijdig apparaat EN... KEUS IN CAMERA'S vindt U bij Dam 5-7 Zierikzee Alles voor foto en film Dames! j Onze corsettière is van 2 t/m 11 augustus Y met vacantie telefoon 2300 - Zierikzee Wegens vacantie tot en met 6 augustus GESLOTEN MEUBELHANDEL STOFFERING MOL 19 ZIERIKZEE Abonneert u op dit blad visitekaartjes dankbetuigingskaartjes huwelijkskaarten huwelijkscirculaires verlovingskaartjes enveloppen briefkaarten rekeningen convocaties N.V. Drukkerij v/h Lakenman en Ochtman Jannewekken 11 - Zierikzee - tel. 01110-2255 per touringcar bij voldoende deelname Dinsdag 5 augustus naar Amsterdam en Schiphol f 10,- p.p. Woensdag 6 augustus naar Efteling en Tilburgs Dierenpark f 6,50 p.p. Donderdag 7 augustus naar Expo-Brussel (met entrée) f io,- P.P. Vrijdag 8 augustus naar Rotterdam - Blijdorp f 6.50 p.p. Zaterdag" 9 augustus naar Expo-Brussel (met entrée) f io,-p.p. Deelnemers worden opgehaald en teruggebracht Kinderen t'm 12 jaar half geld Opgave voor deelname telefoon 2319, b.g.g. 2597 - Zierikzee voor tractoren en landbouwwerktuigen Timmerman 6 Verbeek - Zierikzee Aanmelden tijdens de kantooruren' Spanningen van 300 tot 800 volt vellen een volwassen man Er zijn vissen, die een eigenschap bezitten die bij geen enkel ander levend dier op aarde bekend is. Dat is het vermogen om elektrische schokken teweeg te brengen. Het is niet één bepaalde vis die dit kan, maar het vermogen komt voor bij niet verwante soorten, zowel in zoet water als in zee, bv. een aal levend in de tropische wateren bij het Middenamerikaanse continent, voorts grote en kleine elektrische katvissen en een krachtige rog, een platte vis met een zweepachtige staart. De aal kan men wel eens in aqua ria zien als de zogenaamde sidder aal. Dikwijls worden dan de stroomstoten door een gevoelig in strument opgevangen en via een luidspreker in geluid omgezet. De toeschouwers kunnen dan de elek trische ontladingen van de aal ho ren als £en hevig gekraak en ge knetter. Toch zegt dit het publiek nog weinig, want het vertelt niet veel van de machtige intensiteit van dergelijke stroomstoten. Gevoelige schokken De kracht van de stroom varieert met de grootte van de aal. Een aaltje van een halve meter kan echter reeds een zodanige schok ge ven, dat de persoon die hem beet pakte zo'n tik krijgt, dat zijn hand uit het water vliegt en hij een ge voel heeft alsof zijn arm uit het lid is gedraaid. In een van de aquaria repareerde een oppasser een bak waarin zich een aal van een meter lengte be vond. Hij moest in de omlijsting een bout schroeven en meende vei lig te zijn voor de ontladingen van het dier, wanneer hij het water niet aanraakte. Toch kreeg hij een verschrikkelijke schok, die hem de schroevendraaier uit de handen rukte. Zo gebeurde het ook dat bezoe kers in het aquarium plotseling bij een ontlading van een grote aal he vig begonnen te trappelen. Wat bleek het geval te zijn: De vloer was pas geschrobd en nog vochtig en nu verplaatste de elektrische stroom zich via het water op de omlijsting van de bak en via de me talen poten naar de vloer, alwaar de stroom zich verspreidde door het vocht. De bezoekers op de vochtige vloer voelden een lichte prikkeling in de benen. 300 tot 800 volt Het behoeft dus geen verwonde ring te wekken, dat een grote aal - en zij kunnen tot ongeveer twee meter lang worden stoten geeft van 300 volt, stoten, die een paard kunnen doden en zelfs een volwas sen man tegen de grond kunnen slaan. Bij de rog is de kracht nog heviger; daar heeft men spannin gen gemeten van niet minder dan omstreeks 800 volt. Deze dieren gebruiken deze elek trische ontladingen als wapen. Zo'n aal, die niet erg vlug is, zwemt rus tig naar een school visjes toe. Is hij er in de buurt, dan geeft hij een ontlading. De school vlucht uiteen, maar een aantal van de dichtstbij zijnde dieren blijft versuft drijven en de aal kan zijn prooi zonder enige moeite verschalken. En zo wordt het spelletje steeds herhaald. Ook als verdedigingsmiddel is deze eigenschap niet te vei-smaden. De elektriciteit wordt bij deze dieren opgewekt door spieren. Bij de aal zijn het drie paar krachtige BERGEN. Aan de Dr. van Pelt- laan, kruising Natte weg te Ber- gen-Binnen (N.H.) is de 72-jarige wielrijder C. Zwakman, wonende aan de Dorpsstraat te Bergen, door een bus van de dienst Alkmaar- Bergen aangereden en dodelijk verongelukt. Het slachtoffer stak zonder op of om te zien dit drukke kruispunt per fiets over. ROTTERDAM. Het aantal passa giers, dat in de maand juli via de Rotterdamse luchthaven reisde, was het grootste sinds de opening, n.l. 6365. Het was tevens de eerste maal dat het aantal van 6000 pas sagiers overschreden werd. (Juli 1957: 3893 passagiers). AMSTERDAM. Een ruzie lussen twee mannen is geëindigd in een vechtpartij met messen, waarbij een van hen, de 27-jarige W. v. D. op verschillende plaatsen in het lichaam steekwonden opliep. Hij is opgenomen in het Weespei-plein ziekenhuis. Zijn tegenstander, de 26-jarige W. v. V., die aan zijn hoofd werd gewond, is aangehou den wegens zware mishandeling. ROTTERDAM. Tijdens afwezig heid van de bewoners is ingebro ken bij de fam. K. aan het Kastan jeplein te Rotterdam. Uit een kast werd een ijzeren geldkistje mee genomen, waarin f 1000,- zat. weefsels, waaiwan de vooniaam- ste zich van even achter de kop vrijwel over de gehele lengte van het lichaam aan weerszijden van de ruggegraat uitstrekken. De se cundaire organen lopen er even wijdig mee, zijn kleiner, maar meer in de buurt van de aarsvin. De der de reeks elektrische organen liggen meer in het achterste deel van het dier. Eigen centrale Allen kunnen zelf de kracht van de schokken regelen en de kracht er van neemt af wanneer zij in korte tijd snel achtereen schokken hebben afgegeven. Het elektrisch vermogen raakt dan uitgeput en er zijn vele uren nodig om nieuwe voorraad op te doen. De alen zijn onderling niet ge voelig voor hun schokken, de- kat vissen echter wel en van de ï-oggen is het nog niet bekend, zij zijn erg moeilijk levend te vangen en nog niet voldoende bestudeerd. Zo voi-men deze vissen een unie ke groep dieren met de merkwaar dige eigenschap elektrische ontla dingen te kunnen geven, waarmee weer blijkt dat de natuur vele wonderen herbergt. Krachtig werd gewerkt aan verhoging interne cfficiëncy De Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman N.V., fabriek van bakke rij-grondstoffen te Zierikzee, heeft ook in 1957 haar produktie kun nen uitbreiden, doordat zowel de binnenlandse als enkele buiten landse markten een gunstige ont wikkeling vertoonden, aldus wordt medegedeeld in het dezer dagen verschenen verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Mid delburg over het jaar 1957. Opnieuw werd in 1957 ki'achtig gewerkt aan verhoging van de in terne efficiëncy, die eei-st na vol tooiing van het in aanbouw zijnde nieuwe fabriekspand volledig ge- effectueei'd zal kunnen worden. Het verslag herinnert verder aan de in gebruikneming in 1957 van het nieuwe centraal magazijn, ge bouwd op het industrieteri-ein. De hierbij gepi-ojecteerde garage gaf een goed onderdak aan de vi'acht- en tankwagens, die in gebruik zijn en die door de verbeterde veerver- binding Zijpe-Ann^ Jacobapolder na de ramp en straks door de be tere toegang tot de fabriek na de uitbreiding aanmerkelijk vergroot kunnen worden. De stijging van het kosten-niveau, aldus het verslag, kon gedeeltelijk worden opgevan gen door vei-laging der pi-oduktie- kosten, die hoofdzakelijk werden verkregen door een meer efficiënte werkwijze. Doordat het ruimtegebrek voor een deel werd ondervangen door ingebi-uikneming van het nieuwe magazijn, kon de voorraad voi-ming in Zierikzee vergroot worden en de bevoorrading der vele depóts in Nederland en daarbuiten beter ge- organiseei'd worden. Voorts wordt opgemerkt dat de grondstoffen- voorziening vlot verliep en dat de aanschaffing van enkele nieuwe in stallaties zorgde voor een vlottere gang in het bedrijf. De vei'wach- ting wordt uitgesproken dat de toe neming der concuri-entie en de drang naar lagere prijzen ongetwij feld in het komende jaar de be- drijfsinkomsten zal beïnvloeden. Tenslotte wordt er op gewezen dat de vei'steviging van het bedi-ijf in de na-oorlogse jaren een waar- boi'g kan zijn dat de komende pe riode met vertrouwen tegemoet ge zien kan worden. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. G.A. - Rotterdam Prijsverloop van 1 augustus 1958 Aai-dappelen f 3-12; Andijvie f 7- 9; Bloemkool f 10-32; Sperciebonen f 25-37; Stoksnijbonen f 25-39; Pronksnij bonen f 38-48; Tuinbonen f 17-26; Spinazie f 17-35; AuguiJten f 31-1,16; Komkommers f 8-22; Kroten f 6-8; Rode kool f 7-14; Ra barber f ll-16;"Uien f 14-21; Was- peen f 10-19; Bospeen f 14-15; Sel derij f 2-6; Peterselie f 2-4; Sla f 3-8,60. Zacht fruit: Rode bessen f 76- 175; Kruisbessen f 51-1,10; Golden Japan f 1.61-2,34; Burbank f 1,27- 1.42; Ontai-io f 1,81; Early Lacton f 85-1,55; Zwarte bessen f 1,39; Annanas meloen f 41-1,30; Net me loen f 51-1,07; Perziken A f 22-46; Perziken B f 13-25; Perziken C f 10- 17; G. Champioen f 2,90; Alicanl f 1,98-2,23; Frankenthaler f 1,98- 2,46. Tomaten: A f 44 export, f 27-49 binnenland: B f 40-42 ex., f 28-48 bl.; C f 40-41 ex., f 26-38 bl.; CC f 29 ex f 20-29 bl. Hard fruit: Yellow Transp. St. 70/op f 48-63, id. 65/70 f 35-57, id. 60/65 f 28-57, id. 55/60 f 25-37, id. 50/55 f 26; Yellow Transp. HH 70/ op f 48-57 .id. 60/65 f 26-56, id. 55/60 f 22-45, id. HH I f 25-49, id. HH II f 19-35, id. K f 15-45; Early Vic toria HH 65/70 f 31, id. 60/65 f 35. id. 55/60 f 21, id. HH I f 24-40, id. HH II f 20-30, id. K f 11-28; Ooms- kinderpeer HH f 36-72, id. K f 24- 48. DE GROTE OPSTAND 80. De volgende dag nemen Aram en zijn mannen afscheid van Viola. Terwijl Agua de jonge Gravin met een zwierig gebaar een handkus geeft, trekt Doctor Ambi-osius Aram aan de mouw. „Ik heb cr met de Gi-avin al over gespi-oken, dat het mijn, eh.mijn studie in de medicijnen wel eens ten goede zou komen, als ik eens van 'werkki-ing verandei'de", zegt hij droogjes. „Zeg eens Aram, heb je al een hofarts?" „Die heb ik", zegt Aram lachend, „maar U, Doctor, bent daarom niet minder welkom op Barranca!" Enkele ui-en later is Arams kleine vloot al in volle zee. „Op naar Bari-anca", gnuift Doctor Ambi'osius, die naast Aram op het voor schip staat, „maar een i-ustige tijd zal ik er niet hebben, vrees S,:. want jij, Aram, hebt de merkwaardige hebbelijkheid je steeds in nieuwe avonturen te storten". EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6